kl RECHTEN EN PLICHTEN VAN EEN ZELFSTANDIGE HET BOEK DAT BLIJFT 0 Sociaal statuut Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recSt de teksten in te korten. college ook al begonnen «afpakken» van zijn perso- neelsmedewerkers. Vanaf 1 januari 1980 prijkt op een grote aankondiging in het zwembad dat het personeel er niet meer gratis mag ko men zwemmen. Alle sinds jaren uitgereikte vrijkaarten zijn meteen waardeloos. Dit jarenoude vriendelijke toe maatje werd dus geschrapt. Men zou het zich kunnen indenken dat een stadsbe stuur initiatief zou nemen om sportieve oefeningen of trainingen te organiseren, zelfs tijdens de werkuren zoals dit in vele bedrijven het geval is, en ik noem bijvoorbeeld een kwartiertje turnen, joggen, enz... Maor bij gebreke daaraan had een stadsbestuur van 20- 30 jaar geleden, in het be lang van de gezondheid en de fitheid van zijn perso neel, alleszins een vrijkaart voor het zwembad be dacht. Weg ermee, oordeel de dit schepencollege van af 1 januari 1980. En men is er ook nog fier op. Want ik lees in het verslag van de gemeenteraadzitting van 19.12.79: «De h. Van Mos- sevelde: De belastingen die wij stemmen zijn voor ieder een. Anderzijds meen ik dat de personeelsleden gratis kunnen gaan zwemmen hetgeen een discriminatie met zich brengt t.o.v. de andere bevolking. Schepen Monsieur: Dat is ook aan het college van burgemees ter en schepenen niet ontgaan. Met ingang van 11.80 zullen alle vrijkaar ten hun waarde verliezen». Deze uitspraken van V.U.- raadslid Van Mossevelde en B.S.P.-schepen Mon sieur zijn onverwachts in het debat gekomen. Ik ken de toen onvoldoende de grond van de zaak om er onmiddellijk op in te pikken. Sindsdien heb ik deze zaak wel nader kunnen bekijken en ik kan U zeggen dat ik na onderzoek die maatre gel totaal uit den boze vind. Wekelijks worden zalen, pleinen, gewezen gemeen tehuizen, materioal en noem maar op GRATIS ka- do gedaan aan allerhande initiatieven, ook van buiten de stad, ook met politieke draagwijdte, zoals onlangs nog het gebruik van de feestzaal van het stadhuis, gevolgd door een receptie voor het Nationale Volksu nie-studiecentrum, geves tigd in Brussel, voor zijn zgn. «Dag van het Econo misch Federalisme» op 10.2.80, enz... Tegen het reglement voor de verhu ring van zalen en materia len in, unaniem goedge keurd door de gemeente raad, is het huidige sche pencollege, zoals U ziet, kwistig met dergelijke ple ziertjes. Dit getuigt niet al leen van favoritisme, maar is ook onwettelijk. En intussen ontneemt het zelfde schepencollege aan zijn personeel, waarmee het dag in dag uit werkt, de jarenoude mogelijkheid om te gaan zwemmen met een vrijkaart. Ik heb de indruk dat voor dit schepencollege ieder inwoner kiezer is, met uitzondering van het ge- meentepersoneel. Terwijl het schepencollege deze antipathieke maatregel treft en ermee te pronken loopt, deelt het aan zichzelf en aan de gemeente raadsleden (wie nog?) an dere, nog straffere vrijkaar ten uit. Hierop staat te le zen: «Deze kaart verleent vrije doorgang op de open bare weg van het grondge bied van Aalst, en vrije toe gang tot alle feestelijkhe den, plechtigheden, kunst en sportverrichtingen, enz., die ingericht zijn met mede werking van het stadsbe stuur». De houders van de ze koart versta dus, al leszins de leden van het schepencollege en de ge meenteraad kunnen met andere woorden omzeg gens overal in Aalst koste loos binnen. Persoonlijk weiger ik van deze kaart gebruik te ma ken, als ik zie wat het sche pencollege uitricht met de simpele «zwem-vrijkaart» van het personeel. Want, als dót geen discriminatie is, versta ik er niets meer van. GHIS WILLEMS SCHEPENCOLLEGE: FLAUWE ATTENTIE VOOR EIGEN STADSPERSONEEL Wie in een bonnetterie werkt, kan er op geregelde tijdstippen kousen kopen aan de fabrieksprijs; of mis schien aan nog lager, als blijkt dat er een klein foutje aan de kousen is, waardoor deze niet meer in de winkels kunnen verkocht worden. Wie in een bank werkt, kan er lenen aan verminderde interest. Wie aan de spoor weg werkt, heeft een aantal gratis treinticketten, enz. Kortom, elke rechtgeaarde werkgever tracht regelma tig zijn werknemers eens extra te verwennen met het produkt van zijn bedrijf. Maatschappijfilosofen zul len dat misschien kapitali stische zoethoudertjes noe men. Zij zullen ons ten overvloede herhalen dat al die zaken nog geen sociale rechtvaardigheid brengen, dat op de eerste plaats een goed loon moet betaald worden, enz... Maar ik zeg om al die overwegingen straks niet te moeten horen als een te gemakkelijke dooddoener op mijn beden kingen dat het ene het andere niet moet beletten. En nog minder dat een werkgever, uit naam van het principe van een dege lijke sociale rechtvaardig heid, de prettige, verwen nende toemaatjes van zich zou moeten afschudden. Hoe is het in dit verband gesteld op het stadhuis van Aalst? Wat wordt gedaan voor het stadspersoneel, de vele honderden werkne mers uit het grootste bedrijf van Aalst? Zonder enige overdrijving en voorlopig ook zonder boos verwijt som ik U voor de vuist weg enkele zaken op die door het huidige schepencollege aan zijn personeel NIET worden ge gund. Sommige van die za ken horen zelfs bij wat men redelijkerwijze de sociale rechtvaardigheid zou moe ten noemen; andere zaken zijn prettige cöté's waar aan een werkgever, die meevoelt met zijn perso neel, zich niet zou mogen gelegen laten. Een eerste gewijzigde so ciale voorziening: voor het personeel was aanvankelijk een refter voorzien in de nieuwe lokalen van Friac. Die is er niet of nauwelijks gekomen. Het stadsperso neel blijft aangewezen op het restaurant van het O.C.M.W. welke de massa van het eigen O.C.M.W.- en stadspersoneel niet meer kan slikken. De oplos sing van vandaag voldoet langs geen kanten. Morgen wordt het beslist nog moei lijker. Terwijl de kans er was, liet het schepencolle ge een mogelijkheid in Friac liggen. Geen refter dus voor het personeel. Ook geen rechtvaardige di plomabijslag voor het per soneel. Al maanden slen tert de schepen van perso neel moedwillig met dit dos sier. Dat betekent al even veel maanden geld gesto len uit de zak van het eigen personeel dat er redelijker wijze aanspraak zou mo gen op maken. Het schepencollege wordt ook stilaan, van alle ge meenten, het laatste om verplaatsingskosten te wei geren aan de personeelsle den die zich ten gevolge van de fusie elke dag 10, 20 km moeten verplaatsen om naar klein Aalst te komen werken, daar waar zij vroe ger te voet «tegen de deur» naar hun werk konden gaan. Wat kost dat aan die personeelsleden? Wegens de slechte busverbindingen binnen Aalst nemen zij veelal hun auto. En U weet het voldoende hoe autorij den steeds duurder wordt. Hier aarzel ik niet om te zeggen dat zelfs de sociale rechtvaardigheid wordt te kort gedaan. Alsof deze blijken van onverschilligheid van het personeels-onvriendelijke schepencollege nog niet sprekend genoeg zijn, is het Juist voor de vakantie 1979; om precies te zijn bij de gemeenteraadszitting van 27 juni 1979 werd in het punt 63 van de agenda de ontbinding gemeld van de intercommunale vereni gingen EDAS (elektriciteit) en INTERDENDER (gas) en tevens de oprichting aan gekondigd van de gemeng de hergroeperingsintercom munale INTERGEM, koöperatieve vennoot schap. De stad Aalst zou én aan de oprichting deel nemen én bij Intergem aan sluiten. In de verklarende nota bij de gemeente raadsagenda werd gesteld dat «de oprichting van de nieuwe intercommunale te gemoet komt aan de wens een grotere distributie-in tercommunale te vormen en aldus verscheidene ra tionalisaties te verwezenlij ken zowel ten aanzien van de inwoners (éénzelfde be dieningsintercommunale) als van het exploitatie-re sultaat van de distributie (aankoopprijs, besparin gen) en van de gemeente besturen (winstaandeel, kontrole, participatie in het beheer)». Het punt werd zonder diskussie in de openbare vergadering aan genomen, het dossier bleef derhalve steken in het duis ter van de gemeente raadsarchieven. De ver tegenwoordigers van de stad in deze nieuwe groe pering werden voorgesteld in de gemeenteraad van 28.11.79 (besloten verga dering) en toen werd er wél duchtig ruzie gemaakt om de mandaten volgens het gebruikelijk recept van «konkelfoeserig geven en nemen». De CVP-oppositie kwam hierbij niet aan haar trekken en was zeer kwaad. Over de grond van de gan se affaire werd verder met geen woord meer gerept. Minister Mare Galle heeft daar een streep door ge trokken, naar onze mening terecht, en zijn handteke ning onder de oprichtings akte van Intergem voorlo pig geweigerd. Het dossier moet nu terug naar de ge meenteraad waar wij een open en eerlijk debat niet alleen verwachten maar ook eisen. Er staat immers voor de dertig komende ja ren veel te veel op het spel voor de energievoorziening (prijzen, voorwaarden, stadsaandeel) om het ach ter de schermen af te has pelen en de bevolking de nodige klaarheid en kennis terzake te onthouden. Aan alle raadsleden nu om het dossier grondig door te ne men en er een waardige bespreking in de gemeente raad aan vast te haken. De Aalsterse BSP heeft reeds duidelijk geopteerd voor een zuivere interkommuna- le. Dit is principieel ook ons standpunt. Maar uit een mededeling in "De Voor post" blijkt dat het sche pencollege (met 2 BSP- schepenen) van mening is dat het «op dit ogenblik onmogelijk is een zuivere intercommunale te vor men». Deze mening (indien ze juist weergegeven is) is op zijn minst uitermate voorbarig want volgens de ministeriële richtlijnen moet gans het dossier weer onderzocht worden en moet met de voorstellen van de openbare sektor re kening worden gehouden. Nu al stellen dat zulks onmogelijk zal zijn is bij voorbaat afwijzen wat nog moet onderzocht worden en de gemeenteraad, die tenslotte het laatste woord moet hebben, voor schut zetten. Dat gaat niet. De bevolking heeft het recht precies te weten woar het om gaat, de raadsleden moeten ih alle vrijheid en in het belang van de bevol king hun eigen stem kun nen uitbrengen zelfs al loopt die nu eens niet door heen de klassieke tegen stelling meerderheid/oppo sitie. Ook de demokratische werking van de gemeente raad zal er ten zeerste me de gediend zijn. Jos De Geyter. CARNAVAL! 't Is nu maandag 11 fe bruari, zonnig weder en op de Grote Markt zijn de stadswerklieden begonnen de tribunes voor zondag op te timmeren, de mensen zeggen: «als het zondag zulk weder is, zal Aalst nog eens zwart zien van het volk». Weet gij dat carnaval voor al in de katholieke streken gevierd wordt? Dat heeft zeker iets te zien met het feit dat onze voorouders vroeger de zeven weken van de Vasten streng onderhielden en zich dan veel ontzegden: vlees, min der eten, weinig of niet ro ken. Daarom wilden zij er nog eens goed van profite ren. Eigenlijk is de zin van Carnaval nog veel dieper. Het bestuur van de steden wordt zogezegd in handen van prins Carnaval gelegd, in de stoet worden allerlei toestanden in maatschap pij en kerk, in stad en staat gehekeld met voorstellin gen die ons doen herinne ren aan taferelen van Je roen Bosch. Voor drie da gen zijn alle verschillen van stand en beroep opgehe ven, iedereen voelt zich ge lijk, om onze echte per soontje te verbergen, zet ten wij een mombakkes of een «visage» op. Maar be tekent dat niet dat wij ei genlijk voor enkele dagen alle maskers afleggen, die wij menen anders te moe ten opzetten omwille van staat en stand, van ons prestige en naam? Wat doen de mensen al niet om hun belangrijkheid uit te drukken in hun kleding, in een groot huis of een dure wagen. Op Carnaval gaan alle standen door elkaar, loopt de gewone bediende naast zijn chef, arm naast rijk, allemaal mensen naast en onder elkaar. Dat is eigenlijk een rkistelij- ke gedachte! In onze huidi ge maatschappij wordt een mens maar geteld, als hij geld of macht of faam heeft, dat zijn de gelukki gen. En dan horen wij Kri- stus zeggen: «zalig de ar men... wee u, rijken». Om die woorden van de Heer te begrijpen, mogen wij niet vergeten dat ten tijde van Kristus ziekte, armoede e.a. als een straf Gods we aangezien, integendee rijkdom werd bescho als een zegen van Daartegen kwam Jezu opstand, want Hij wist vele rijken rijk waren o zij onrechtvaardig geweest. Armoede 1 de ogen van de Heer sonwaardig, daa D spreekt Hij zalig en plds s Hij aan het einde der tip hen aan zijn rechterH" die broederlijk gedeeld I e{ ben met de hongeriger b® de naakten. ,r Die geest van broed^j c heid, van een zekere gjje" heid vinden wij terug in|. naval: daarom mag er^a feest zijn op die dcy zonder evenwel te m^en vergeten dat wij ook in feesten «mens» moeten en blijven. he rilar r de Ter gelegenheid van de algemene vergadering van de v.z.w. AHGRA, werd door kamerlid Jan Caudron een interessante spreekbeurt gegeven, namelijk over het sociaal statuut van de zelfstandige. Veel zelfstandigen weten inderdaad niet wat dit statuut juist omvat en weten dus evenmin waarom ze een bijdrage moeten betalen. Een sociaal statuut is een wettelijk verplichte verze kering waarvoor men bijdragen betaalt en waardoor men als tegenprestatie een uitkering geniet bij tegenslagen zoals ziekte, invaliditeit, overlijden of bij speciale omstandigheden zoals geboorte of pen sioen. Er wordt dus een garantie gegeven voor een vervangingsinkomen in bepaalde gevallen. Bij de zelfstandigen kennen wij drie grote luiken in de sociale zekerheid: gezinsbijlagen, vergoedingen voor arbeidsongeschiktheid en pensioenen. STUDIEDAG OVER EKONOMISCH FEDERALISME TE AALST Verleden zondag heeft het Vlaams Nationaal Studie centrum (VNS) van de VU zich tijdens een druk bijge woonde studiedag gebogen over de problematiek van het ekonomisch federalis me en de praktische uit voering ervan. Wars van goedkope dema gogie, holle slogans en loze romantiek werd er naar de kern van de vraag gegaan en werden vele problemen behandeld en ook beant woord. De politici die zich bezig houden met de omvorming van deze staat met'de be doeling het unitaire juk af te werpen en van Vlaanderen een moderne en welvaren de staat te maken en het Vlaamse volk tot een bewuste natie te vormen, die politici zouden nergens staan indien zij niet konden steunen op nuchtere we tenschapsmensen Omdat er rond het federa lisme in het algemeen en het ekonomisch federalis me in het bijzonder zoveel gefantaseerd en pertinent gelogen wordt hebben wij specialisten in de ekonomie en de financiële weten schappen uitgenodigd om het mistgordijn te lichten en de vele vragen die wij ons stellen te beantwoorden. Zo werd terecht gesteld dat de waarheid over de jaar lijkse miljardenstroom van Vlaanderen naar Wallonië reeds méér dan tien jaar door de VU werd oonge- klaagd en dat de recente revelaties van de Leuvense ekonomen slechts de we tenschappelijke bevestiging zijn van wat wij reeds lang wisten maar met veel min der middelen trachtten ken- baor te maken. Niettegen staande de traditionele pers ons tracht dood te zwijgen is nu eindelijk bewezen dat de VU veel te vroeg gelijk had. Principieel werd gesteld dat de Vlaams-nationalisten zelfbestuur nastreven niet alleen omdat ons dat eko- nomisch-sociaal en finan cieel voordeliger uitvalt maar gewoon omdat wij als een vrij volk zelf ons lot willen bepalen. Zelfs indien zelfbestuur voor de Vlamingen aan vankelijk nadelen zou ople veren, dan zouden wij die autonomie nastreven in de overtuiging dat de voorde len op halflange termijn duidelijk zouden worden. Zo is het best mogelijk dat straks de munteenheid in België niet zal kunnen ge handhaafd blijven en dat we inderdaad naar een Vlaamse en een Waalse frank zullen evolueren. Dat het loslaten van de muntu nie ons aanvankelijk moei lijkheden zal bezorgen is best mogelijk. Maar reke ning houdend met de Vlaamse dinamiek, met de werkkracht van de Vlaam se arbeiders, bedienden, in- dusttriëlen en wetenschap pers, rekening houdend met de gunstige geografi sche ligging van Vlaande ren (3 zeehavens) en met de vindingrijkheid en de ge durfde aanpak van de Vla mingen, zijn wij er zeker van dat een moeilijke over- gangshindemis zonder veel risico's kan genomen worden. Uit de discussie met de zaal is duidelijk gebleken dat het door de regering Martens geplande en voor Vlaande ren nadelige dotatiestelsel te verwerpen is en dat dit moet vervangen worden door een eigen betalingssysteem waarvan de opbrengst Vlaanderen moet ten goede komen. Ook het probleem van de solidariteit met Wallonië werd niet uit de weg ge gaan. Wij zijn van oordeel dat er een zekere vorm van wederzijdse solidariteit kan blijven bestaan op voor waarde dat de Vlamingen daar zelf over beslissen en dat er ons niets van boven af wordt opgedrongen zoals nu het geval is. Die solidariteit mag geen een richtingsverkeer kennen, het moet dus ook in het voordeel van Vloanderen kunnen spelen wanneer wij ooit eens in de puree zou den terecht komen Wij zijn voor die solidariteit omdat wij kristenen of hu manisten zijn, wars van elk revanchisme, en omdat wij ons geen voordeel kunnen doen met een verkommer de en uitgemergelde staat aan onze zuidergrens. Voor een uitgebreid verslag van deze boeiende studie dag verwijs ik naar elders in dit blad. Opnieuw heeft de In 1926 werd een begin gemaakt met de wettelij ke verplichting tot het so ciaal statuut van de werk nemers. In de loop van de geschiedenis heeft de wetgever deze verzeke ring uitgebreid tot datge ne wat we nu kennen. De zelfstandigen kregen dat statuut veel later en veel minder uitgebreid. In 1937 verschijnt de wet op de gezinsvergoedingen waardoor de zelfstandi gen verplicht worden bij dragen te betalen en ge nieten van kindergeld. In 1954 verschijnt het ko ninklijk besluit op de pen sioenen en in 1956 ontstaat de wet op het sociaal statuut van de zelfstandigen, aangepast door het koninklijk be sluit van 27 juli 1967. De verplichtingen Onder zelfstandige wordt verstaan, iedere natuur lijke persoon die in België een beroepswerkzaam heid uitoefent in hoofde waarvan hij niet door een arbeidersovereenkomst of door een statuut ver bonden is. De wet op het sociaal statuut van de zelfstandigen is even eens van toepassing op de helpers. Onder helper wordt verstaan, iedere persoon die, in België, een zelfstandige in de uit oefening van zijn beroep bijstaat of vervangt zon der tegenover hem door een arbeidersovereen komst te zijn verbonden. Hierop bestaat echter een aantal uitzonderingen. De zelfstandigen en hel pers zijn verplicht aan te sluiten bij een sociaal verzekeringsfonds, waar van er 17 bestaan, of bij de Nationale Hulpkas van het R.S.V.Z. Natuurlijk hebben ze dan ook de verplichting bijdragen te betalen. Om aan te slui ten beschikken de perso nen in kwestie over een termijn van 90 dagen vanaf het begin van hun beroepsbezigheid. De verzekerde is bovendien verplicht aan te sluiten bij een ziekenfonds van zijn keuze of bij een geweste lijke dienst van de Hulp kas voor ziekte- en invali diteitsverzekering tenein de gerechtigd te zijn op geneeskundige verzor ging voor zichzelf en zijn naastbestaanden en op verzekering tegen arbeid songeschiktheid voor zichzelf. De bijdrage is verschul digd voor elk kwartaal waarin de zelfstandige beroepsbezigheid wordt uitgeoefend, zelfs wan neer die bezigheid zich slechts over een gedeelte van dit kwartaal uistrekt. In geval van seizoenbe drijvigheid is de bijdrage voor het ganse jaar ver schuldigd. De bijdragen vertegenwoordigen een percentage van de be- drijfsinkomsten. Als grondslag voor de bere kening worden in aan merking genomen, de brutobedrijfsinkomsten als zelfstandige of als hel per, verminderd met de de bedrijfsuitgaven of be drijfslasten en eventueel met de bedrijfsverliezen, vastgesteld overeen komstig de wetgeving betreffende de inkom stenbelastingen, die de verzekeringsplichtige heeft genoten tijdens het derde kalenderjaar dat voorafgaat aan datgene waarvoor de bijdragen verschuldigd zijn. Voor de vaststelling van het bedrag van deze inkom sten, wordt het gedeelte van de winst dat aan de echtgenote- helpster of aan de echtgenoot-hel per wordt toegekend bij de inkomsten van de ex ploiterende echtgenoot of echtgenote gevoegd. De bijdragen worden niet geïndexeerd, maar de be- drijfsinkomsten worden aan de schommelingen van de levensduurte aan gepast. Met dat doel wor den zij vermenigvuldigd met een koëfficiënt die door de Koning bij het begin van elk kalender jaar wordt vastgesteld. De bijdragen zijn ver schuldigd per driemaan delijkse vierden. Zij moe ten worden betaald aan het sociaal verzekrrings- fonds uiterlijk de laatste dag van het kwartaal waarop zij betrekking hebben. In geval van laat tijdig betaling worden natuurlijk intresten gere kend. De voordelen Het sociaal statuut van de zelfstandige omvat zoals reeds vermeld drie grote luiken: de gezinsuitkerin gen, ziekte- en invalidi teitsverzekering en het rust- en overlevingspen sioen. De gezinsbijslag omvat een aantal zaken zoals het kraamgeld, de gewone kinderbijslag, de verhoogde kinderbijslag en de leeftijdsbijslagen. Dit laatste zijn bijslagen bij de gewone of ver hoogde basiskinder bijslag. De ziekte- en invaliditeits verzekering omvat twee takken. Vooreerst de ge neeskundige verzorging voor de rechthebbenden en hun personen ten la ste en ten tweede de ar beidsongeschiktheidsuit keringen. De dagvergoe ding voor primaire ar beidsongeschiktheid wordt na 3 maand uitbe taald door de mutualiteit. De dagvergoeding voor invaliditeit wordt na 12 maand uitgekeerd door het RIZIV op voorwaarde dat de bevoegde genees heer de invaliditeit heeft vastgesteld. Bij het rust- en overle vingspensioen dient een onderscheid gemaakt te worden tussen het onvoorwaardelijk en het voorwaardelijk pensioen. Het onvoorwaardelijk pensioen bestaat sinds 1 januari 1976 en vervangt de vroegere ouderdoms- en overlevingsrenten. Dit pensioen gaat in vanaf de eerste dag van de maand die volgt op die van de 65ste (man) of 60ste (vrouw) verjaardag. Het kan niet vervroegd worden. Het voorwaardelijk pen sioen wordt afhankelijk 01 dig ste I en r lie, mtri de iróói gesteld van een zelfs *us dige beroepsloopb 9 van een leeftijdsvonc waarde en eventi p31 voor een gedeelte betrekking tot de al tietsjaren gelegen f 1957, van een onden, naar de bestaansmf len. Volledig pens wordt toegekend nsT loopbaan van 45 (van 20 j. tot 65 j.)|J] mannen en 40 j vrouwen. Het vooN delijk pensioen kan vervroegd worden, j dan met vermindi van 5 procent perl vervroeging. De waardelijke uitkerl omvatten de rust* overlevingspensioen alsmede de aanpasJ vergoedingen, de sioenen van de echt gescheiden eJ note. De pensioenaan| moet ingediend ten vroegste de dag van de 12de m vóór die waarin den en j enig vrager de leeftijd w wo jaar (60 j.) bereikt tg eer van de vervroeg<^n jn gang van het V00076-85 delijk rustpensioenn een aanvraag wordt |ifi|cati diend bij het gemk^egr huis door bemid^go v van het gemeei |(m t stuur waar de aan%ëleki gedomicilieerd is. jenjar 428 k Om tegemoet te komen aan de overal grc^ en v< belangstelling voor «Het Boek Dat Blijft», de wil de Protestantse Kerk van België, in casu'* om kant F. Blokland, in het Kultureel Centrum |mma Opstandingskerk, André Goffaertstraat 2 teJeest van dinsdagmorgen 26 februari tot donderdlmen v dag 6 maart een BIJBELTENTOONSTELLING <Ho9e zeren. ,u dit I Deze tentoonstelling, samengesteld door het I verse landse en Belgische Bijbelgenootschap die in jerrest vermelde periode te Aalst te gast is, werrssen suggestief samengesteld. "9 "rerde VU bewezen met de twee voeten op de grond te staan en dat zij na de her wonnen eenheid in de Vlaams-nationale rangen met hernieuwd vertrouwen blijft ijveren voor haar uit eindelijk ideaal: «Een vrij en modem Vlaanderen in een welvarend Europa der Vol keren». JAN CAUDRON lid van de kamer. Uitgevoerd met het mo dernste illustratie- en fotomateriaal wil deze expo in vogelvlucht een aantal belangrijke episo des uit de geschiedenis van de bijbel tonen. In een aantal stands brengt de tentoonstelling als behandelde onder werpen: 1. het eerste begin: het verhalend doorgeven van het woord; 2. de oudste handschrif ten en de nieuwste vond sten; 3. de bijbel in de Middel eeuwen; 4. de betekenis van de boekdrukkunst in funktie van de .bijbel; 5. vertaalwerk; 6. nieuwe vertalingen en de ermee gepaard gaan de moeilijkheden; 7. het bijbelgenoot- schapswerk; 8. het doorgeven van de bijbel in de wereld van heden; 9. een uitdaging aan de kerk. Bij de samenstelling werd zowel aan de jeugd als aan de volwassenen gedacht. De stands zijn zeer instruktief opgezet en gebruik werd glbeurde van het modernstéjke m riaal. Zowel voorlrgelijki ren boven de 12 Ptprijs voor ouderen v»en lie veel interessants pkgroe en te leren. leleden Tevens horen bij cpng op po een aantal ergelijl met originele v indt m pen uit het oude el enit en Palestina alsm reefd v aantal zeer oude 'et niei waaronder de «D< b werkj de «Delftse-» en I irderim tenvertaling». Istraat Voor scholen 1 een ty een gewaardeer Bezien middel bij godsd "sarme derricht en katecl *elf wc Wie er heen wil nd doo groep melde het Bzinnen voorhand met er leiders, voor een ron 'e lijde dient te worden 'an de Ter plaatse zelf is 3lJw en gebreide handlei en var schikbaar. ,eeds g De openingsurer bedrij ke dag van 9 tot Het w van 14 tot 17.30 1alles Van vrijdag tot een 40. maandag ook va wil e 22 u. Grden v Kontaktadres: Ds ®t tegei land, Geraard n de a straat 228, 8n op (21.73.34).

De Voorpost | 1980 | | pagina 2