Omer Quisquater uit Baasrode: 27 jaar aan de top Biljarter Stany Buyle Sportmai van het Jaar te Lokeren :a Feniks Lokeren zorgt voo spanning en ontspanning i Marcel Noens (Algemeen halve kampioen) en Willy Van Vlierberghe (Ashok): blikvangers fond in Flying Club St.-Gillis-Waas i li Turnkring Willen is Kunnen Temse hield interelubkampioensehap r Duiven )J 36 - 15.2.198Ó - De Voorpost R u Door de seizoenen heen heeft Omer Quisquater uit de Broekkant te Baasrode zich een reputatie opgebouwd, die wel enig ontzag afdwingt/Vroeger ging het haast uitsluitend op Qulevrain, maar de laatste 7 seizoenen spitste hij zich voornamelijk toe op Noyon en het waren voor hem zeven vette jaren. Eigen stam De basis van Quisquater's kolonie werd meer dan 20 jaar geleden gelegd. Het werd een kruising Kamiel Ponnet St. Lievens Houtem Huyskens - Van Riel Antwerpen. Daaruit kweekte Omer zijn stam, die sterkte aan klasse paart en waarmee niet alleen hij, maar een ganse reeks melkers, die Quisquater- dulfjes op hun hok hebben, hoge toppen scheren. Omer beperkte zijn nieuwe inbreng tot enke le kampioenenhokken Judook en zn Debbaut uit Baasrode, Judook Verhulst uit Baasrode en Frans De Visscher uit Appels. Die bloedstro- mingen heeft hij op een oordeelkundige wijze in zijn bestaande kern ge bracht en het rendement is uitstekend. De voornaamste faktor om stand te houden is volgens Omer de kweek- kolonie op peil houden. Als we zijn basiskoppels even onder de loupe nemen komt men tot de vaststelling, dat hij er één grote familie op nahoudt. De «Vooruit» van 1970, gekoppeld aan de «Oude Bleke» van 71een zuster van de «Dourdan», trekt een belangrijke lijn door zijn stam met zeven zoons en twee dochters. Volgende zoons staan er op zijn hoklijst: «De Blauwe Penne» van 1973, een kweker, waarvan er zelf twee zoons: «De Kleine Blauwen» van 1979 en «De Schonen Blauwen» van 1976 en enkele kweekduivin- netjes op het hok zitten. Verder «De Vuilen Blau wen» van 1973, een vlieger; «De Bleken» van 9176, de beste vlieger van de laatste jaren«De jongen Bleken» van 1979, een vlieger; «De Kleinen» van 1979, een vlieger; «De Groten Blauwen» van 1979, een vlieger; «De Kleinen Blauwen», een nestbroer van de «Blauwe Penne», een kweker en twee dochters van de Vooruit, zijn kweekduivinnen: «De Geschelpte» van 1975, gekoppeld aan de «Oude Zwarten», het an dere basiskoppel en ook Umer Quisquater: nog «De Blauwe» van 1972. Als een liefhebber zoveel afstammelingen houdt van één koppel,dan hoeft er zeker geen tekeninge tje meer bij. De «Voor uit», won als jaarling eerste prijzen aan de lopende band, maar ging als tweejaarse naar het kweekhok. Omer schreef een topvlleger af om de toekomst van zijn kweek- ren te verzekeren. Daar moet men als melker karakter voor hebben Een andere sterke kwe ker is de «Ouden Zwar ten» van 1971, die de eerste prijzen op een rijtje zette, zelfs met minuten vooruit. Die kweker' is gekoppeld aan een dochter van de Vooruit. Ook daaruit zit ten er drie zoons op het vlieghok: «De jonge Ge schelpte» van 1979, «De Gemaasde» van 1977; «De Groten» van 1976 en twee dochters zijn echte kweekmoeders«De Ge schelpte» van 1976 en «De Schone Bleke» van 1977. De vader van de «Ouden zwarten», de «Oude Wit- pen» van 1970 is nog altijd de stamvader van de kolonie. Als blikvan gers op het Quisquater- hok citeren we ook nog de «De Gentenaar» van 1971, die in 1978 10 minuten vooruit vloog en ook «De Dourdan» van 1973 is een gereputeerd vlieger. Als we er nog bijgeven dat Omer over 9 koppels kwekers beschikt en 13 vliegers, kan elkeen er zijn gevolgtrekkingen uit opmaken. Weduwnaars Omer Quisquater Is nog altijd een voorstander van het spel met de oude duiven en de jaarlingen. Hij speelt niet zo gauw met zijn jonge duiven. Die worden geleerd tot Noyon en blijven dan op het hok. Zijn redenering is voor hem steekhou dend: «Veel jonge duiven wor den kapotgespeeld. In hun eerste levensjaar kregen ze niet alleen zware vluchten onder de vleugels bij veel liefheb bers, maar kweken ze daarnaast soms nog twee tot drie nesten. Ik meen dat die duifjes de tijd niet krijgen om uit te groeien. Daarom de eerste ronde jonge dui ven, die houd ik bijna nooit voor mij. ik kies mijn toekomstige vlie gers uit.Dit jaar gaat het weer zo. Omdat ik thuis te veel vraag kreeg van melkers naar vroege jon gen, wil ik elkeen gelijke kansen geven en op 24 februari om 16 uur stel ik" ze Koop in het lokaal Buggenhout Den Belg». «Ook mijn vliegduiven verzorg Ik extra goed om hen zo lang mogelijk als vliegers te kunnen ge bruiken. Ik ben voorstan der van zware kost en na de vlucht laat ik ze vrij lang bij hun duivin. En wat Ik belangrijk vind, is dat de liefhebber kalm en rustig op zijn hok moet zijn. De duiven nemen dit gemakkelijk over. Men moet met de duiven a.h.w. leren samen le ven. 's zaterdags voor de inkorving krijgen mijn duiven nog eens open hok en worden ze gevoe derd. Toch heb ik 's zondags geen last om ze uit de lucht te krijgen.» Hygiëne Een andere belangrijke faktor waar de familie Quisquater zeer veel aandacht aan besteed, is de reinheid in al zijn facetten. Daar heeft Omer een formidabele hulp van zijn echtgenote Sylvie, die in de winter periode de volledige ver- -Thuis zijn het allemaal duivenmelkers. De Flying Club St.-Gillis-Waas kreeg in 1979 de grote namen op de erelijst van hun halve fond kampioenschap pen. De algemene kampioenstitel ging naar Marcel Noens, die tevens de Wisselbeker Willy Stroobandt in de wacht sleepte, voor Jozef De Boey, die een erevermelding kreeg. Een eervolle vermelding gaat zeker naar Willy Van Vlierberghe, die zich de titel van het ashok liet aanmeten. Op 6 vluchten met oude duiven, jaarlingen en jonge duiven haalde hij 18 punten. Oude duiven (le en 2' afg.): Van Bunderen; 3. Van Gy- 1. Alfons Jacobs; 2. André sel en zn; 4. Georges Boec- Van Goethem; 3. Francois kling; 5. Albert De Calu- Vereecken; 4. Marcel we; 6. Antheunis-Van Noens; 5. Van Mieghem en Goethem; 7. Norbert Van zn; 6. De Wit-Van Bunde- der Linden; 9. Marcel j ren; 7. Roger Aerts; 8. Al- Noens; 10. Wilfried Van fons Christiaens; 9. Albert der Poorten; 11. Walter De Caluwe; 10. Georges Van Puymbroeck; 12. Van Boeckling; 11. Wilfried De Mieghem en zn; 13. Frans Poorter; 12. Hulstaert-Van De Boey; 14, Alfons Chris- Raemdonck; 13. Robert tiaens; 15. Hulstaert-Van Lippens; 14. Jozef De Raemdonck; 16. Albert Boey; 15. Antheunis-Van Van Hoey. Goethem. Jonge duiven (le en 2'): 1. Jaarlingen (1' en 2' afg): 1. Willy De Potter; 2. Willy Jozef De Boey; 2. De Wi» Van Vlerberghe; 3. Marcel Noens; 4. Cyriel Van Lan- deghem; 5. Antheunis-Van Goethem; 6. Albert Van der Linden; 7. De Wit-Van Bunderen; 8. Jozef De Boey; 9. Mevrouw Lydia Stroobandt; 10. Albert De Caluwe; 11. Goddaert- Laureys; 12. Alfons Chris tiaens; 13. Gilbert Ver- haeghe; 14. Jozef Lossie; 16. Antoine Van Goethem. Oude duiven (le geteken de): 1. Alfons Jacobs; 2. Albert De Caluwe; 3. Ro ger Aerts; 4. Francois Ver- eecken; 5. Marcel Noens; 6. Alfons Christiaens; 7. De Wit-Van Bunderen; 8. Van Mieghem en zn; 9. Hulstaert-Van Raem donck; 10. Willy Marin. Asduif: Willy Van Vlier berghe 10 prijzen. Jaarlingen (1' getekende): 1. Jozef De Boey; 2. Van Gysel en zn; 3. De Wit-Van Bunderen; 4. Marcel Noens; 5. Roger De Boey; 6. Walter Van Puym broeck; 7. Georges Boec kling; 8. Wilfried Van de Poorten; 9. Norbert Van der Linden; 10. Antheunis- Van Goethem. Asduif: Jozef De Boey 10 prijzen. Jonge duiven: 1. Willy De Potter; 2. Willy Van Vlier berghe; 3. Norbert Van der Linden; 4. De Wit-Van Bunderen; 5. Cyriel Van Landeghem; 6. Marcel Noens; 7. Jozef De Boey; 8, Antheunis-Van Goe them; 9. Mevrouw Lydia Stroobandt; 10. Albert De Caluwe. Asduif: Willy De Potter. (BENO) zorging op haar neemt. De hokken worden heel rein gehouden en dage lijks grondig gekuist. De drinkpotten worden iedere dag met warm water uitgewassen. Dat Is nog niet alles. Sylvie dweilt iedere dag de zolder, die rond de hok ken met een vloerbekle ding bedekt is. Het kan niet proper genoeg zijn, is haar heel logische redenering. Reinheid, gekoppeld aan al de voordelen van zijn zuidoost gerichte zol- derhokken, met veel glas, om de zon en de warmte te laten binnen- duikeien, vormen met de kwaliteit van zijn duiven het grote geheel dat hem meer dan een kwarteeuw in de top van het duiven- spel handhaaft. Het doet Omer alleen maar concluderen, dat veel theorie rondom de duiven als tamtam l aanzien worden, dat de goede kwall^ met een blakende i zondheid, de enige wa)4 demeters, naar het i ces zijn. BEL De Stedelijke Sportraad van Lokeren heeft Stany Buyle tot Sportman van het Jaar gekozen. Deze 19- jarige getalenteerde biljarter was reeds meerdere keren kandidaat voor deze titel maar pakte voorheen naast de kroon. Dit keer werden zijn prestaties op het groene laken wel bekroond. Dat kan geen toeval genoemd worden want Stany Buyle kan referenties van formaat voorleggen. Hij wordt trouwens niet ten onrechte als de coming-man in de Belgische biljart wereld beschouwd. Met zijn 19 jaar is hij bovendien in Europa de jongste ere-klasser in de discipline bandstoten. Zowel in vrijspel als in bandstoten wordt hij bij de beste spelers van het land gerekend. Stany Buyle begon zijn biljartloopbaan bij B.C. Centrum. De promoties volgden elkaar in snel tempo op. Ook dit was geen toeval want zodra duidelijk werd dat Stany over meer dan normale klasse beschikte werd hij professioneel begeleid door gewezen biljartkam pioenen. Voor de rest spreken de resultaten voor zichzelf. Bij de junio res werd hij drie keren kampioen van België in vrij spel terwijl hij in de Europese kampioen schappen een tweede en vierde plaats wist te be halen. Hij werd nationaal kampioen 1e klasse in vrij spel en kader terwijl hij in bandstoten naar ereklas se promoveerde met een gemiddelde van 4,00. In vrij spel promoveerde hij naar de hoogste met een gemiddelde van 95 terwijl hij een hoogste reeks van 699 liet opteke nen. In ere-klasse behaal de hij reeds een tweede plaats in het nationaal kampioenschap kader 47/ 2. Prijs van de Sportver- dienste Naast de aanduiding van de Sportman van het Jaar werd door de Loker- se Sportraad ook een Prijs van de Sportver- dienste uitgereikt. In tegenstelling met vorige jaren werden nu geen ereprijzen meer toege kend. Die Prijs van de Sportverdienste ging naar Philip Mees, sekre- taris van de Lokerse Sportclub voor Gehandi capten. Naast zijn taak als sekre- taris is hij ook de kontakt- persoon tussen de Ne derlandse Liga voor Sport voor Gehandika- pten en de plaatselijke club. Daarnaast staat hij in voor de organisatie van het West-Europees tornooi terwijl hij even eens de kontakten legt voor de wedstrijden met buitenlandse ploegen. Hij is tevens de spilfiguur in het overlegorgaan voor minder-validen te Loke ren terwijl hij de initiatief nemer is voor de voorbe reiding van het Jaar van de Gehandicapten in 1981. Sportclub Als sportclub van het jaar werd het damesteam van Real Testa aangewezen. Dit volley-team ging vo rig seizoen van start in het Belgisch Volleyball en werd in 3e provinciale onmiddellijk kampioen zonder dat één nederlaag werd geleden. De meeste wedstrijden werden ge wonnen met 3-0 terwijl men er zelfs 9 keren in slaagde om een set te winnen met 15-0. Deze succes-reeks werd ook doorgetrokken in de na- Ie I tionale tornooien watsre 10 overwinningen oprs behaald werden. Tenslotte werden laureaten per sporlt p aangewezen wat volgcht< de resultaten gaf: Ruitersport: Jolt hi Baecke, de Dansen: Flor Claeyéta Mariette Van Vaeipns berg, nc Biljarten: Stany Buylejd: Judo: Kathleen fcoc Doorslaer, itaa Diepzeeduiken: Jofc Meganck, Tennis: Guy De Pauw Wielertoerisme: Puimège, Volleyball: Bea Van; Putte, Atletiek: Dirk Vervaet.f Zwemmen: D'Hooge, Watersport: 1 pi Mau Body-Building: Baetens, Zaalvoetbal: Daeyaert. De prijsuitreiking plaats hebben in de Torenstraat op 1 maa 17 uur. Nadien zal gezellig samenzijn pl hebben in de zaal Die tuin te Lokeren. den tr De Lokerse sportclub voor gehandicapten Fe niks heeft sedert de op richting een uitzonderlij ke aktiviteit aan de dag gelegd. Een aktiviteit waarbij niet uitsluitend de minder-validen be trokken werden. Een piek in die clubwerking is ongetwijfeld gesitueerd tijdens de tweede helft van februari. Dan is naast sport en spanning ook ontspanning voorzien. Een drieluik dat Feniks gedurende twee week ends in de aktuaiiteit zal brengen. Dit keer komt de ontspan ning voorop. En daarvoor werd een beroep gedaan op het poppentheater Taptoe dat in de stads feestzaal in de Toren straat een voorstelling zal geven van het succes stuk: «Tijl, een vuist in het hart». Het gaat hier niet direkt om een be werking van het gekende boek van Charles De Cos- ter. Een opdracht die te zwaar zou uitgevallen zijn voor een poppentheater. Wel zijn de auteurs er in geslaagd om de geest van Tijl Uilenspiegel in hun werk te leggen. Met een een knap stuk pop pentheater dat zich in eerste instantie tot de volwassenen richt. Op za terdag a.s. 16 februari verwacht men te 20 uur dan ook een volle zaal in de Torenstraat. Kaarten zijn op voorhand te beko men op het Feniks-sekre- tariaat, Gentse Steenweg 263 te Lokeren, op het VVV-sekretariaat in de Torenstraat en in café Het Anker, Zand 2 te Lokeren. Eerste zwemmeeting Nog steeds tijdens het komende week-end en wel op zondag 17 februa ri heeft in het Durmebad te Lokeren een eerste zwemontmoeting plaats voor anders-validen. Voor hen is de zwem- sport trouwens de sport bij uitstek. Dit wil overi gens niet zeggen dat de validen niet welkom zijn in het Durmebad voor de ze meeting. Wat het programma be treft zijn er vanaf 13.30 uur proeven voorzien voor het behalen van bre vetten respektievelijk van 500 m, 800 m en 1500 m. Te 16 uur zal dan een gemengde waterpolo- wedstrijd georganiseerd worden terwijl vanaf 17 uur rekordpogingen voorzien zijn op de 25, 50 en 100 m. Te 18 uur is dan de prijs uitreiking voorzien want voor de diverse proeven zijn plaketten en brevet ten voorzien. Europees tornooi Het sluitstuk van dit drie luik is dan voorzien op zondag 23 februari en wel de organisatie van een ronde in het kader van het West-Europees Rolstoelbaskettornooi. In de Lokerse sporthal zul len 10 ploegen uit Neder land, Duitsland en België evenveel wedstrijden af werken op twee verschil lende velden. De eerste wedstrijden gaan van start te 10 uur terwijl Fe niks zijn eerste wedstrijd te 11.30 uur zal spelen en wel tegen Hengelo, tweede wedstrijd van niks is te 16 uur grammeerd en dit kee Redeoss de tegensl der. Dit zal meteen laatste wedstrijd zijn de dag. Deze wedstrijden krij een buitengewoon spektief omdat dit ook de Olympische S len georganiseerd den voor de anders den. Meteen een uni kans voor de Loki sportfans om kennis maken of die kennis^ king te hernieuwen de sportbeoefening anders-validen. >d) e t< :nd vfcic ner d( lifes ilei Zoals in vele verenigingen was ook bij de turnkring Willen is Kunnen Temse het begin van het jaar fees telijk getint. Tijdens de voorbije weekends had de club van voorzitter René Vingerhoedts en secretaris Florcnt Vermeulen oog voor het inwendige van de clubleden. Zondagnamid dag werd het echter ernst, dan stond het interelub kampioensehap gepro grammeerd. Voor de meisjes was het de eerste maal dat zij hun krachten tegenover elkaar afwogen; de jongens waren aan hun vijfde editie toe. Opmerkelijk bij beide ge slachten was het behoorlijk peil, bij de jongens lag de moeilijkheidsgraad heel wat hoger dan de vorige jaren. Bij de meisjes domi neerde Marleen Van Meer- venne. De oefeningen op de balk en haar sprong le verden haar het minst pro blemen op. Ook haar grondoefening, waarin zij een gedeelde eerste plaats had met Martine Van Stij- donck was erg goed. Maar bij de brug met ongelijke leggers kwam An Mee rsman de toon aangeven. In de eindrangschikking won Marleen Van Mee- rvenne, An Meersman leg de beslag op dc tweede plaats, op de voet gevolgd door Martine Van Strij- donck. Vierde werd Carina Weyn en Chantal Vaeren- Hl donck vijfde. Vervolj kwamen Tinneke Noi man, Non Meersman, Janssens en Patricia wels aan bod. Bij de jongens startte ven Blommaert goed grondoefening, de descipline bracht hem de leiding. Toen ringen Gert Nonneman hoge woord voerde ble de kansen verdeeld. M in de volgende onderdt brug, sprong en rek kul Arsène Laenen erg naar voor. Hij won delen ook, wat hem met dc eerste plaats in het k sement opleverde. Nonneman en Lieven maert eindigde respekl^ velijk tweede en derde, p

De Voorpost | 1980 | | pagina 40