0P ST I DOLF «VANDEN SCHONEN BOTTIEN» OVER ZIJN «SLOEBERS» Klein Musieksken PIKANTE KASTAARS WENSEN 00K EEN WOORDJE MEE TE SPREKEN! 00K F KARNAVAL t -ANNAPAROCHIE P 1980 aahi Geboren en getogen Oiljsteneer, karnavalist in hart «Dolf van de Schonen Bottien» ons van in zijn riant en nieren en sinds een zestal jaren voorzitter van de appartement aan de Parklaan, hoog maar niet droog jury bij de prins-karnavalverkiezing en tevens jurylid op de tiende verdieping, wat karnavalherinneringen in de stoet, vertelt August Van den Berghe. alias «uit de tijd van toen». Een mooi gebrandschil derd glas aan een raam getuigt van zijn karnaval- esbattementen want 15 jaar lang, vanaf de jaren '50, was Dolf met zijn «Sloebers» waarvan hij trouwens voorzitter was, aktief bij elke Aalsterse karnavalviering. Met zijn Sloebers, een twintigtal vrienden van zowat overal in de stad en met hun lokaal aan de Kerkhofbaan, presteerde Dolf immers heel wat. Zonder de waarheid ge weld aan te doen kan hij er op bogen het startsein te hebben gegeven om de Aalsterse karnaval- stoet uit het vuile, het vulgaire op te trekken naar een hoger niveau. Weliswaar steeds met karnavaleske bedoelin gen doch waar meer de spirit, het effektief humo ristische aan bod komt dan het platvloers tri viale. Steeds werden boeiende thema's gezocht aanslui tend bij aktualiteit en po litiek, ook buiten de stad, maar steeds gekruid met een dosis onvervalste Aalsterse humor van de bovenste plank. Eens aan het vertellen herbeleeft Dolf zijn karna- valverleden waarin we U enkele pittige herinnerin gen niet kunnen onthouden. Naar EXPO '58 «In 1958, het jaar van de Expo, hadden we met karnaval een grote we reldbol gemaakt en daar bij aansluitend een aantal personen in allerhande pittoreske typische natio nale klederdracht. Zo wa ren er Schotten in kilt. Oosterlingen in lange witte kledij met tulband, mensen uit de tropen en van de pool, Sioux uit de Far West, bergbewoners uit de Himalaya en noem maar op. Kwam dan de idee eens samen, verkleed, naar Brussel te trekken en de «Internationale Wereld tentoonstelling» eens met een bezoek te gaan vereren. Onaangemeld, zonder of ficiële uitnodiging noch begeleiding, werd onze groep, een zeer kleurrijk geheel, écht au sérieux genomen en we werden er, ons inwendig ver meiend docht uiterlijk koel en statig met alle eerbetoon en ceremo nieel, tot bekijks van dui zenden toeschouwers, door attraktieve hostes- jes en heren in deftig zwart door de expo-zalen geleid. Weg met het Ros Balatum Inspelend op de traditio nele vete tussen Aalst en Dendermonde kwamen we met een zevental le den van onze groep op de idee om op zaterdag nacht van Karnaval het «Ros Balatum» van stal te halen en ermee naar Dendermonde te rijden waar we het op de Grote Markt wilden deponeren. We braken gewoon maar binnen in het stadsmaga- zijn op de Hoge Vesten waar het paard gestald stond na de deur te heb ben geforceerd. We zijn er trouwens later nog voor de rechtbank moe ten verschijnen. Te Den dermonde uiteraard maar het bleef dan wel daarbij. Veel geluk hadden we niet want in de vroege karnavalzondagmorgen kwamen we aan het plein van «Eendracht» op weg naar Herdersem en zo naar Dendermonde, een politiepatrouille van Aalst tegen en we lieten het paard voor wat het was en namen de benen zo vlug het maar ging. Het paard bleef daar op de straat staan en de poli tieagenten gingen op het bureel vertellen dat het paard gestolen was door Dendermondenaars die Aalst met hun karnaval een loer wilden draaien. Eerst hadden ze wel ge dacht dat het de makers van het paard waren die reeds vroeg doende wa ren om het paard op zijn plaats te krijgen doch door ons vluchten meen den ze wél beter te weten en zouden de kopvleese- ters het gedaan hebben. Een achttal dagen later kwam de ware toedracht van de zaak uit en konden wij naar het tribunaal naar Dendermonde, zon der paard- Per charter naar rosen- montag Een andere aangename herinnering was wel toen we uitgenodigd waren deel te nemen aan de Ro- senmontagzug te Düssel- dorf en we juist geteld drie dagen van huis weg waren. Steeds in karna- valkledij. Na de zondag- kavalkade te Aalst te heb ben meegemaakt trokken onze Sloebers naar het vliegveld en ging het met een uit eigen zak betaald chartervliegtuig naar het Duitse Parijs, beroemd om zijn mooie Königsal- lee maar ook om zijn Rijnlands karnavalvieren, Düsseldorf. Na de stoet van 13 km te Düsseldorf te hebben meegemaakt waren we uitgenodigd aan de Rheinterrassen op het Bal van de Prinsen- garde waar we bleven tot dinsdagmorgen om dan na terugkeer per vlietuig 's avonds weer te Aalst op te stappen. Wel een marathonpresta tie als ge het me vraagt. Staken om te kleine subsidie Tegen het feit dat de stad te weinig geld aan de stoet spendeerde zijn we ook eens opgetreden. Als stakers stapten we mee op. Gefingeerde gendar men dreven ons als sta kers uit elkaar. Met dit thema, flink uitgebeeld, haalden we al stakende nog veel sukses. Als het uitreiking van de prijzen was werden we natuurlijk niet uitgenodigd. We mochten dan ook maar staken. Wel noemde men ons een groep die er warmp jes inzat maar uit die sta king kon dan toch weer blijken dat ook wij de steun van de stad nodig hadden om iets serieus te kunnen presteren. Vooral als men dan zelfs interna tionaal bedrijvig wordt en als ambassadeur van de keizerlijke stede in Duitsland en elders gaat optreden. Gesneuveld door... de vrouw! Onze groep bestond steeds enkel en alleen uit mannen. Dat was zo overeengekomen en dat zou zo blijven. Dat duur de dan ook een 15 jaar maar dan werd de in vloed van het «zwakke» geslacht toch te sterk en onze groep bloedde eraan dood. Verloofden en echtgenoten wilden ook hun deel van de kar- navalpret en in onze groep ging dat niet en de aarden pot moest het af geven tegen de ijzeren. Muziek in de kafees Werd er niet meer mee gegaan in de stoet zelf, 's avonds werd dan nog wel een groep gevormd van muzikanten die van kafee tot kafee gingen en er de mensen verlustig den met karnavalmelo- diën. Het viel zo in de smaak dat we een soort uurrooster moesten plan nen en de mensen zich daarnaar richtten zodat het waar we kwamen steeds vollen bak was. Wijzelf moesten er echter eerst muzikant voor wor den doch dat hadden we er wel voor over. Ik leer de klarinet bij Francois Schollaert, de dirigent die nu de karnavalschla- gers voor de fanfares en harmonies heeft bewerkt en verder haden we een tiental mensen die zowat elk een verschillend in strument bespeelden. Was het geen hoge kunst, het was in elk geval zeer plezant en het viel fel in de smaak. Zingen deden we echter niet. We hiel den het zuiver bij het in strumentale en namen daarbij zelfs een harmo nium op wielen mee. Be langrijke faktor in ons sukses was wel dat we steeds trachtten het pu bliek er aktief bij te be trekken. Zo deelden we 5000 paar kastanjetten uit bij het thema «Irène en Carlos» zodat iedereen gratis kon meeklepperen. Bij ons was het steeds gratis want steun vroe gen we niet en met kaar ten of dergelijke zaken leuren deden we evenmin. Een andere maal deelden we 2000 ijzeren cimbalen uit toen we op de cirkus- toer gingen zodat iede reen duchtig kon mee- kloppen op de zware schijven. Een volgende keer toen we een Japans thema uitbeelden had den we dan tamboerijns, besteld in Japan zelf. De Sloebers hielden het steeds bij thema's en als nog in de stoet werd ge gaan hadden we twee thema's: één voor de stoet en één voor 's avonds in de herbergen. Tegenslag? Veel tegenslagen hebben de Sloebers niet moeten inkasseren. Wel eens bij het begin toen in Kortrijk een grote vrachtwagen werd gehuurd om de kar- navalwagen te maken. Een van ons had zich ver antwoordelijk gesteld en ervoor «getekend». De strenge winter en het feit dat wij aan geen anti- (vries voor deze twintig tonner hadden gedacht waren er oorzaak van dat de motor door het uitzet tende water van de radia tor stuk was. In de stoet moest de wa gen dan maar getrokken worden en met dezelfde traktor brachten we de mastodont terug naar zijn eigenaar, een opko per van tweedehandsau to's waar we de wagen op zijn parkeerplaats de poneerden en er verder nooit meer iets over hoorden. Tot verlichting van ons allen en vooral van de man die genaam- tekend had. Prinsenverkiezing Vernieuwing is dringend nodig. Maar hoe? Naar het Duits systeem met voorbereidende «Kappensitzungen»? Of trachten meer kandi daten aan te trekken? Alleszins mag de politiek er voor niets tussenko- Waar het morgen of overmorgen naargelang je ons blad op vrijdag op zaterdag in je bus vind reeds karnaval is, vreesden de Pikante Kastaars dat ze in de vergeethoek geraakt waren. Niets is minder waar, al kan dit menselijkerwijze gesproken natuur lijk wel eens gebeuren. Tijdsgebrek is echter DE oorzaak, maar ze zullen het wel met ons beamen: beter laat dan nooit! En waarom ook niet: de leste zèn de beste! Een teken aan de wand? De Pikante Kastaars zijn momenteel, samen met de Kalloeters, één van de oudste nog bestaande groepen. Inderdaad ken den ze hun eerste optre den reeds in 1967 en gin gen meteen met een Zo fier als een gieter mocht hjj de hoed opzetten. Spijtig genoeg is hij nog te klein om in de kavalkade mee te stappen, (per) tweede prijs lopen. De volgende jaren zijn ze praktisch nooit uit de ere plaatsen weggeweest en 1979 leverde hen een achtste welverdiende plaats op. We moeten er wel aan toevoegen dat men de groepen sedert 1971 volgens andere kri- teria ging beoordelen en er een puntensisteem toegepast wordt. Voorh een sprak men nog niet van plaats maar wel van prijs. Wat er ook van zij, sedert '71 waar ze nog 18* waren in '79 reeds op de achste plaats, is wel een overduidelijk teken dat de wil om het elk jaar steeds weer beter te doen sterk aanwezig is. Zo ook voor karnaval '80. Ze mikken naar niet min der dan een vierde of ten minste een vijfde plaats! Van lef gesproken! De groep beschikt over een ploeg van een zevental keiharde werkers, waar onder vooral Frans De Wit haantje de voorste is. Tot voor kort nog voorzit ter funktie die hij over droeg aan Hubert Cor- thals opteerde hij voor het gewone lidmaat schap om zich beter en vollediger bij de werkelij ke arbeid te kunnen inzet ten. Hij bleek ook één van die eerste durvers die met polyester gingen ex perimenteren en werd in tussen een ëchte bolle- Stilaan is het Klein Mu- zieksken van de deelge meente Gijzegem niet meer weg te denken uit de Aalsterse karnavalmo- len. De inzet van karna val, het feest van drieko ningen, mocht ook reke nen op een overwacht maar daverend optreden van deze muzikanten. Samen met het orkest «The Swinging Band» hielden zij er tot het laat ste uur de goede stem ming in. Ook de nieuw bakken Prins Karnaval, Polle Kepernoigel, mocht op hun medewerking re kenen voor zijn intrede in de Keizershallen ter gele genheid van zijn verkie zing. Het Klein Muzieks- ken van Gijzegem neemt dit jaar voor de derde keer deel aan het karna- valgebeuren en dit zowel op maandag als op zondag. De begeleidende groep van jongens en van meis jes was vroeger tamelijk beperkt, maar is nu ver groot tot een dertigtal. Duivel-doet-al Frans De Witte. Kastaars.(per) boos in deze materie. De te slagen groepen zijn volgens hen «de groei- te», met name: LOTSJ ONS LOS, DE KALLOE TERS, DE BRIKKAL- JONGS, EN DE KLOD- DERONNEN. Het zijn groepen met harde wer kers, konstante kwaliteit die er zoals zij steeds naar streven deze kwali teit telkens te verbeteren. Vroeger mocht men nog al eens slordig- improvi seren, vandaag de dag moet men met puik, tot in de puntjes verzorgd ma teriaal voor de pinnen ko men, want niet alleen de jury maar ook de toe schouwers worden steeds meer en meer kri tisch. Alhoewel de groep de ka valkade met zijn wagens als HET evenement van het karnavalgebeuren be schouwt, onderschatten Oud-voorzitter van de Pikante ze toch de waarde van de enkeling of kleinere niet aangesloten groepjes in het geheel niet. Men zou zelfs voor deze mensen ook een speciale prijs moeten voorzien. Wat de subsidiëring en prijzen van de stad zelf betreft: bevredigend, zonder meer. Een goed finan cieel beleid hoort nu een maal bij elke groep. Wij zijn er steeds in geslaagd de eindjes op een meer dan deftige wijze aan me kaar te knopen. O.K., nu is de kas praktisch leeg, maar na karnaval is ze en we hopen op de beste plaatsen weer voor een goed jaartje gespekt. Een goede penningmees ter is «gaat weert»! Let terlijk en figuurlijk. Waarom bij het A.V.K. en niet bij het A.K.V.? De Pikante Kastaars wen sen niet tussen beiden te komen in konflikten tus sen die zo geheten GRO TEN! Wat Kamiel en Mar cel uitspoken, dat is hun zaak niet. Zij gaan sowie so niet buiten om reden dat karnaval in hun opin ie beperkt moet blijven tot drie dagen. Punt. Uit. Daarenboven vinden ze dat ze het met hun stand plaats in de Fiber ruim schoots kunnen doen en waarom dan gaan ver huizen? Onnodige last en kosten. Intussen werd voor de blijvende groe pen het A.V.K. opgericht. Ze konden dus blijven en financieel had het ook nog een voordeel, want het lidgeld ligt er stukken lager dan bij het andere verbond. Vooral voor de jongste groepen kon dit wel eens een handicap zijn. Of dit alternatief ver bond een breuk bete kent? Zeker niet, beiden werken met het zelfde doel: een kwalitatief hoogstaand karnaval. En het ligt zeker in de lijn van alle verwachtingen dat er volgende karnaval- jaar een fusie zal plaats vinden tussen beide bon den. Hoe het ook afloopt: wij blijven graag in de Fiber. Met politiek of ge doe achter de schermen heeft dit absoluut niets te maken. Wel met prakti sche zaken. We zijn één van de eerste groepen die met zijn wagens zal klaar zijn. Bovendien is er het niet te onderschatten element van kameraad schap tussen de huidige «Fiber-bewoners». Wat men. Misschien zou elke karnavalgroep een kandi daat-prins moeten af vaardigen. Dan zou er wel leven in de brouwerij komen. In de jury zelf is men steeds volledig objektief. Er zitten karnavalisten in, leraars van beide akade- mies. Samen met een tiental leden. Niemand er bij van stadsbestuur noch feestkomitee. Allemaal zijn ze in een prachtig nieuw kostuum gestoken. In de loop van de komende dagen is het dus uitkijken naar het Klein Muzieksken. De groep heeft zelfs al enige mate van internationale bekendheid weten te ver werven. Ze werden im mers uitgenodigd naar Marokko. In dat land zul len ze in een vakantie dorp vertoeven geduren de ongeveer veertien da gen. Hun opdracht zal er daar in bestaan de vakan tiegangers te vergasten op lustige deuntjes van bij ons. Diegenen die de reis wensen mee te maken kunnen zich nog steeds laten inschrijven. De reis wordt georganiseerd door het reisbureau Holi day Club en dit in de pe riode van 14 juni tot 1 juli 1980. Inschrijvingen dienden te gebeuren bij Blomme Prosper, Kerk straat 11 te Gijzegem. A.D.B. De juryleden zijn niet beïnvloeden onafhankelijk». f] Dat de Aalsterse groep nu weer buiten de S mogen optreden vi Dolf zeker goed. Ze t)uj£ ben er meer pret i f zien de vele inspanlze| gen niet beperkt tot i treden slechts een Qje dagen en zorgen errf ook voor zaad in 't bjh ke je .8 1 v Ook de St.-Annaparochie doet haar duit in féde zakje en komt aan bod bij de karnavalviering. Is Op zaterdag 16 februari is er het groot Verkleaen' Jefkesbal met medewerking van Biljartklub Si m Anna ten bate van de Kinderkavalkade. Het b<9« geanimeerd door het orkest «Reformation», b(s gint vanaf 20 uur in de grote feestzaal van <fro St.-Annakring, Roklijfstraat. Op maandag 18 februari is er de Kinderkavalkjen de met ballonwedstrijd. Vele duizenden fraiP10 aan prijzen zijn voorzien. F*e Begin te 13.30 uur op het Kerkplein. Er is rondgang, snoepbedeling en verder tal v#vc attrakties. Kaarten voor de ballonwedstrijd te verkrijgé- vanaf 10 uur aan de prijs van 20 frank. i Moest het slechte weer de rondgang verhindlj ren dan gaan de festiviteiten door in de feesN zaal. ':en wol mliu vroeger onmogelijk scheen, namelijk een daadwerkelijke samen werking tussen deze groepen, schijnt voor de huidige Fiberbewoners de normaalste zaak ter wereld te zijn. De ene helpt al eens met het las sen, terwijl de andere een handje toesteekt bij het afwerken van de koppen. Zoiets moest men vroe ger niet verwachten, nog niet eens van dromen. En dat zouden wij nu moe ten opgeven voor een te rugkeer naar het gekra keel van vroeger? Wat ons betreft: wij blijven! Karei is ten andere een karnavalist van de boven ste plank. Het kruiml Van die mensen die karnaval MAKEN. Die alle knepen kennen, en nooit om een ideetje verlegen zitten. Zijn thema's liegen er ook niet om. Alleen op het technisch vlak kan je aan hem nog raad kwijt. Voor de rest opereren wij steeds zelfstandig. Geen hulp van buiten uit en zeker geen politiek ge- ïntrigeer. Niets tegen of over Kamiel, of het A.K.V. Wa waren en blijven steeds vrienden. Ze heb ben ook hun verdiensten. Enorme verdiensten voor wat er tijdens de voorbije gepresteerd werd. Zij hebben tenslotte karna val op het huidige nh gebracht! En dat wa: ker geen sinecure. cie hebben er tussen hal ook hard aan me werkt, zoals we da Kju jaar terug doen en i eds toekomst zullen bli j doen! Karnaval '80 w de mooiste sedert ji le r daar kan je gif op ner )e( en als ouwe rot in 't weet Frans waarove s c het heeft. Dit jaar zijr n goed, maar in '82, nd ons vijftienjarig bes worden we DE BEï Ja, en we geloven nog ook! Hou er de mCe|e en vooral de pit in Fj s want straks moeten jij^, het ook bewijzen. drc nhi oud-voorzitter Frans De Witte tijdens eenfeestje van Voorzitter Hubert Corthals en Pikante Kastaars. (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 6