LUC KIEKENS WERD MET ZIJN WERKGROEP BOMEN PARK-OSBROEK FIGUUR VAN HET JAAR B0MEN-PARK-0SBR0EK TELT 12 AKTIEVE LEDEN AALST DENKT AAN DE K.M.O.'S KAN UW HUISHUUR om hem te horen vertellen over zijn hobby's en zijn passie, met name het park en de Osbroek. Dat was ook woensdag 6 februari jl. het geval toen de pers uitgenodigd werd in zijn woning aan het Keizerlijk Plein, waar de ganse werkgroep mee betrokken werd in de hulde. Deze woning, waarvan de voorgevel dateert van 1813, fungeert zowat het lokaal van de werkgroep. Volgens de heer Kiekens werd het gebouwd door de toenmalige regisseur van de Catharinisten, die getrouwd was met een zekere De Ruddere. Na dien (1819) werd het be woond door de heer Me- ganck een steenkapper. Dit verklaart trouwens het feit dat het gezellig lokaal, waar de pers te woord gestaan werd, be kleed is met een marme ren vloer. Dit lokaal fun geerde vroeger, voor de transformatie, als stal, waar de marktkramers, die naar de stad kwamen, hun paarden stalden. In 1919 werd het huis be woond door de heer Staf Meert en sinds 1958 heeft de familie Kiekens er zijn intrek in genomen. Pikant détail is ook dat het lokaal van de Werk groep Bomen-Park-Os- broek zomaar eventjes 73 deuren telt, en dat het dwars gebouwd werd op de rijbaan van het Keizer lijk Plein. Dit wordt ver klaard door het feit dat men beweert dat er vroe ger een straatje liep ver trekkend aan het Keizer lijk Plein en lopend tot de Lange Zoutstraat. Dit straatje zou gekruisd ge worden zijn door een an der straatje vertrekkend aan het Groen Kruis en lopend tot de Korte Zout straat, maar van dit alles werd nooit enig bewijs gevonden. Ontstaan Zoals bij zovele andere groepen was ook het ontstaan van de werk groep Bomen-Park eer der toevallig. De heer Kiekens ontdekte im mers, als Catharinist dat hij uit een familie van ambachtsmensen stam de. Als houtbewerker, die ondermeer de gekende archiefkast voor de rede rijkerskamer De Cathari nisten maakte, had hij steeds heel veel belang stelling voor hout gehad. Zo ontdekte hij ook dat olmenhout (of iepen hout), nauwelijks moet onderdoen voor eik. Hij ging dan ook op zoek naar dergelijke olmen. maar vond er nergens tenzij in het stadsprak. Officieel was er slechts één olm in gans het park, maar de Werkgroep ontdekte er later tiental len exemplaren. Op dat ogenblik was de kennis van de bomen bij de heer Kiekens zoals bij elke doorsneeburger. Hij kende wel het onder scheid tussen een linde en een eik, maar veel ver der reikte zijn kennis niet. Pas veel later, en dit en kel door zelfstudie, ontdekte hij dat er zo maar eventjes 7 soorten linden zijn en een 1000- tal soorten eiken. De interesse van de bo men was echter gewekt en meteen werd begon nen mei de inventarisatie van de bomen in het stadspark. Stadspark Het stadspark bestaat van 1916, maar volgens de heer Kiekens werd er de laatste 20 jaar niets gedaan. Op het ogenblik dat hij met zijn inventari satie van de bomen start te in 1975, was het park bijna kompleet versleten. Indien het nog 20 jaar op dezelfde weg zou voort gaan zou het park een ééntonig geheel gewor den zijn. De 125 diverse boomsoorten degene reerden immers vlug om aldus overgroeid te gera ken door esdoorns. Deze evolutie ging vrij snel daar de jongste jaren al leen reeds een hondertal bomen afstierven. Begonnen in de lente van 1975, en mede omdat men terzake over geen enkel dokument beschik te, was de inventarisatie van de bomen in het stadspark af in 1976. Het dossier werd overge maakt aan Schepen van Openbare Werken Jan De Neve, die toen verant woordelijk was voor het stadspark. In de verkie zing- en fusieperikelen verdween het dossier in de lade. In hetzelfde jaar was de werkgroep Bomen-Park (want de heer Kiekens was niet langer meer al leen in zijn werk) begon nen met het naamteke- nen van de bomen in het stadspark. Iedere boom kreeg aldus een nummer, en dit nummer was terug te vinden op een plan, dat de heer Kiekens van het park gemaakt had. In totaal speelde de groep het klaar omdat zomaar eventjes 1200 bomen te nummeren, maar door allerlei omstandigheden was vlug één derde van de nummers verdwenen. Ondertussen werden de ze eerste nummers ver vangen door koperen plaatjes, die het voordeel hebben dat zij moeilijker kunnen verwijderd worden. Bij de heer De Neve werd erop gewezen dat het hoognodig was dat er aan het stadspark ge werkt word. De bomen, die in het begin van deze eeuw gepland werden stonden er immers niet voor eeuwig. Sommige ervan eisen immers een zeer speciale behande ling en hebben eigen specifieke grond nodig Voor de opmerkingen van de Werkgroep scheen Schepen De Neve dan ook begrip op te brengen, maar tengevol ge van de fusie van ge meenten, en de nieuwe koalitie werd zijn taak overgenomen door Sche pen voor Leefmilieu Me vrouw De Maght. Ondertussen had een sta giair gedurende 9 maan den wel reeds druk werk geleverd in het stads park. Nadat de Werkgroep in 1977 een vollediger dos sier aan het stadsbestuur overaemaakt had, resul teerde dit in een grondi ge aanpak van het geheel park. Sindsdien leveren de stadsdiensten, en niet in het minst de heer Wil- fried Van Bellingen be langrijke inspanningen. «Er is de jongste tijd ge weldig gewerkt in het park» zo deelde de heer Kiekens terzake mede, en naar zijn mening moeten de resultaten binnen twee jaar reeds merkbaar zijn. Om de bevolking te sen sibiliseren, en tevens om het didaktisch belang van het stadspark te bena drukken werden sinds dien ontelbare wandelin gen in het park georgani seerd door de werk groep. Deze wandelingen kenden steeds een groot sukses. Ook op een ander vlak is de werkgroep uiterst ak- tief geweest. De vervui ling en verzanding van de parkvijvers was immers reeds lang een oud zeer. Dank zij een vergadering van de parkvijvers was immers reeds lang een oud zeer. Dank zij een vergadering met de vis verenigingen, de stadsin genieur, Schepenen De Maght en Monsieur en natuurlijk de Werkgroep Bomen-Park werd vlug een oplossing voor het probleem gevonden. De werkgroep zorgde voor het in kaart brengen van de vijvers, terwijl de vis verenigingen zorgden voor het overbrengen van de vis van de ballon vijvers naar de spiegelvij- ver. Als alles verloopt zoals gepland wordt deze maand nog begonnen met het uitkuisen van de vijver, en het verstevigen van de oevers. De Werk groep stelde in dit ver band ook een plan samen voor het aanbrengen van een nieuwe oeverbeplan ting en een moerastuin. Hiermee hoopt men te rug een stukje autenthie- ke Osbroek jn het park zelf aantebrengen. Op dit ogenblik is de toe stand dermate gunstig geëvolueerd, dat men be kende dat de werkgroep niet langer veel moet om kijken naar het park. Daarvoor zorgden de be voegde stedelijke dien sten wel. Osbroek Nog meer dan het park zelf, was de Osbroek steeds de grote onbeken de geweest, voor velen enkel een waardeloze «rottering». In het begin soms op gevaar van het leven af, waagden de le den van de Werkgroep het toch om dit onbeken de terrein te betreden. Van mei 1977 tot eind 1979 werkte men zo bijna week na week aan de ex ploratie van het Osbroek. Dit alles resulteerde reeds in een unieke stu die welke afgelopen jaar aan de o.penbaarheid ge geven werd. Wat de plan ten betreft werd het gan se terrein aldus in hokken ingedeeld van 100 op 100 meter en elk hok werd meermaals bezocht. Op een totaal van zowat 70 ha ontdekte men aldus maar zo eventjes 460 ver schillende planten. Dit aantal ligt heel wat hoger dan het nationale gemid delde, dat op zowat 250 eenheden vastgesteld werd. Dit hoog aantal verschillende soorten duidt niet altijd op de graad van belangrijkheid van het natuurgebied. Maar het is toch markant dat de groep, geen reke ning houdende met de zogenaamde verwilderde kultuurplanten toch nog altijd een goede 400 soorten platen ontdekte. Dit is beslist meer dan het dubbele van het ge middelde op nationaal vlak, en bewijst meer dan wat ook het unieke en het belangrijke van het Os broek. Hierdoor wordt nogmaals ook bewezen hoe belangrijk het gebied is op didaktisch vlak. Het is trouwens de eerste maal dat een .natuurre servaat in ons land op dergelijke wijze onder zocht werd en op kaart en Van de gelegenheid van de toekenning van de prijs hem eigen spirituele manier. van figuur van het jaar aan de Werkgroep Bomen De eerste figuur, die zich bij zijn groep aansloot was Park, maakte de leider en voornaamste figuur van de de heer Louis Foberteen scheikundige. Als dilettant groep Luc Kiekens gebruik om zijn talrijke medewer- botanicus hielp hij vooral mee aan de inventarisatie kers aan de pers voor te stellen. Hij deed dit op de van de bomen, de platen en de vlinders. Tweede in de rij werd de Wolf, een licenciate bio- werd de heer Walter der heer Paul Van den logie. Deze vrouw is trou- Meulen, een regent we- Brempt, een licenciaat wens ook zeer bekend in tenschappen en gekend biologie, die «zijn boter- stadhuisdiensten (depar- ornitoloog. De heer Kie- ham verdient met zijn tement Leefmilieu). kens typeerde hem als de hobby». Deze jonge man «Wat ik leerde, leerde ik zelfbenoemde konserva- is immers sinds enkele van deze drie mensen» tor van de Wellemeersen. jaren verbonden aan de zo bekende de heer Kie- Deze persoon is één van Rijksdienst voor Monu- kens ootmoedig. Volgens de initiatiefnemers voor menten en Landschap- hem zorgden deze perso- het maken van een 60 pen, en werd op enkele nen beslist voor het we- 70 tal nestkastjes, die bin- jaren tijd een uitstekend tenschappelijk werk, nenkort in het park en in ornitoloog. maar ook anderen had- het Kravaalbos zullen op- Ook de heer Jos Lebacq, den hierin een belangrij- gehangen worden, een bediende van de ke inbreng. Tot dezen be- De entomoloog, zijnde de RTT, schetste de heer hoort de heer Eddie Re- kenner van de insekten Kiekens als een dilettant man, een vakman, die ge- van de groep, is de heer botanicus. Hierbij wees schoold werd in de Jan Tavernier. Deze man de spreker op het belang tuinbouwschool te Melle zal ervoor zorgen dat ook van de dilettanten, die en die op dit ogenblik op dit vlak het park en het dikwijls bevoegder zijn werkzaam is als laborant Osbroek wetenschappe- dan de beroepsmensen, op het Ministerie van lijk onder de loep geno- Anderzijds zijn ze meer Landbouw. Het was deze men worden, geëngageerd dan de persoon die erin ge- De groep werd vervol werknemers in de over- slaagd is om uit de zaden gens versterkt door de heidsdiensten. Deze van een Gingo Biloba vijf heer Laurent Annaert, overheid is trouwens be- nieuwe bomen te kwe- een boekhouder die als perkt in haar middelen en ken. Een dergelijke kweek dilettant echter uitgroei kan niet alles doen wat is uiterst zeldzaam en de tot een sterk wielewa- rrten van haar verlangd, verdiende dan ook spe- Ier. Luc Kiekens om- De enige vrouwelijke me- ciaal in het licht gesteld schreef hém als de man, dewerkster van de groep te worden. die alles vindt wat de is mevrouw Magda De Volgende medewerker specialisten niet vonden. Aldus ontdekte hij tot op heden zowat 20 planten, die aan het oog van de anderen ontsnapt waren. De jonge generatie van de groep wordt gevormd door drie jonge mannen. De eerste Bart Backaert, is natuurgids en kent het gebied uitstekend mede door het feit dat hij op dit ogenblik in het park te werkgesteld is. Ondanks zijn studies, vindt zijn kol- lega natuurgids Gerrit Ringoir toch nog de mo gelijkheid om al zijn vrije tijd aan het Osbroekre- servaat te wijden. Het derde deel van het triumviraat, dat bijna dag en nacht in het gebied aanwezig is, is de heer Peter Tollenaere. Ook hij kent het Osbroek als zijn broekzak, mede door het feit dat zijn grootouders steeds als landbouwers werkten voor de familie Moyersoen. VEHE in fichensysteem ge ïnventariseerd werd. Vermeldén wij tot slot dat men in dit gebied ook veel weinig voorkomen de planten ontdekte. In totaal vond men aldus tot op heden een 7 8-tal zeer zeldzame, zelfs pla ten die er helmaal niet thuishoren, zoals de In dische aardbei. Een an dere plant, de Hagedis- senstaart, werd ander zijds slechts op één plaats in Italië gevonden. «Zelfs Meise kende deze plant niet» zo zegde men met enige fierheid op de viering van de werk groep. Het spreekt voor zichzelf dat hierdoor al leen reeds het Osbroek uiterst waardevol is. Sinds 1978 trekken ook de ornitologen op ver kenning in het natuurge bied. Hierbij valt ook de zeldzaamheid van be paalde vogels op. Dit kan mede verklaard worden door de grote rust die in het Osbroek heerst, en dit op amper enkele honder den meters van de Aal- sterse Grote Markt. Tot deze zeldzame vogels behoort het Vuurgoud- haantje, zijnde het klein ste vogeltje van Europa, dat in het Osbroek ge broed heeft. Ook heel wat roofvogels werden ge zien naast de houtsnip, de vogel die onlangs in de algemene belangstel ling kwam door de be scherming van Minister Mare Galle. Toekomst Het spreekt voor zichzelf dat de Werkgroep Bo- men-Park-Osbroek deze inventarisatie niet om de lieve goeds deed. De be doeling is immers dat de ze gegevens zouden ge bruikt worden voor het opstellen van een degelij ke beheersplan voor dit gebied. In dit verband toont de groep zich tegenstander van het luk raak openstellen van het terrein voor de rekreant, want hierdoor zou heel wat van de waarde ver dwijnen. Wel ziet men een groot nut in een pas sief rekreatiegebied, waarbij wandelingen zouden georganiseerd worden onder deskundi ge leiding. In dit verband weze eraan herinnerd dat de groep in 1979 ook een unieke wandeling uitstip- te rond het Osbroek. De konkrete uitwerking van deze wandeling door de stadsdiensten laat blijk baar wel nog een beetje op zich wachten, en daar is men niet zo gelukkig mee. Voor het Osbroek bestaat ook een onteigenings plan dat slechts geldig is tot 1983. Dit onteige ningsplan, dat dateert van 26 juni 1973, is im mers slechts geldig voor 10 jaar. Voor een goed beheer lijkt de aankoop van het gebied inderdaad nutig, maar of dit ook zal gebeuren is een andere vraag. De stad kocht onlangs wel een klein deel aan, maar daarvoor diende men reeds 29 mil joen frank neer te tellen. Anderzijds is een belang rijk deel ook eigendom van het OCMW en dusda nig reeds gemeen schapsgoed. Dit OCMW is trouwens op dit ogen blik, met hulp van men sen van het plan Spitaels druk bezig aan de opkuis van haar terrein. Ander zijds bezit de familie Moyersoen toch nog al tijd zowat de helft van het totale territorium. Dit be tekent echter niet dat hierdoor het gebied ver loren gaat want de fami lie is zeer gehecht aan deze gronden. Aan de bo men en het landschap heeft zij steeds veel waar de gehecht, aan de moe rasgebieden echter min der. Hierbij volstaat het te verwijzen naar het ille gaal stort dat jarenlang op de terreinen van de familie Moyersoen uitge baat werd. Tot slot weze nog ver meld dat men zich in de toekomst verder zal ver zetten tegen de aanleg van de Aalsterse ring door of langs dit gebied, om redenen, die alge meen bekend zijn. Voor de volgende zomer zoekt men een aantal vrij willigers, die bereid zou den zijn de Werkgroep te helpen in een aantal sym bolische onderhouds werken. Dergelijke wer ken zouden ook in de Wellemeersen en het Kravaalbos plaatsgrijpen. Aldus denkt men bijvoor beeld aan het kuisen van een deel van een gracht. Hiermee wil men meteen bewijzen dat er iets kan gebeuren inzake onder houdswerken. «De theo rie is er altijd, maar de uitwerking bijna nooit» zo werd in dit verband verduidelijkt. Binnenkort wordt de Werkgroep Bomen-Park- Luc Kiekens, de stuwende kracht achter de werkgroep Bonf Osbroek nogmaals in de Park-Osbroek. (per) bloemetjes gezet door de huisje, midden het stads- medewerkers een kleij' Verstandhouding der park. Ter dezer gelegen- prijs te geven, die da[' Aalsterse persmedewer- heid hoopt men aan de om niet minder spontaf kers, ditmaal in het melk- heer Luc Kiekens en zijn zal zijn. f!9' VEf Op 15 januari 1980 werd in de stedelijke werkhuizen, gen njet meer bij te hol in de gebouwen Friac aan de Albrechtlaan, gestart den waren. Men heeft"L met een informatie-, dokumentatie- en promotiecen- de |es uitgetrokken trum voor nijverheid, handel en land- en tuinbouw, goed doordachte rel wat in de gewone omgangstaal «ontmoetingscen- me en het opstellen trum» genoemd wordt. Dat ontmoetingscentrum is de strategie ervan, een uitvoering van de ekonomische beleidsnota van langrijker is dan 'alJ het stadsbestuur van Aalst. Hieruit blijkt dat de stad meen gedacht wordt, i toch bezorgd is voor de ondernemingen die op haar w,j| ve|e bedrijven grondgebied gevestigd zijn en tevens dat men blijk- moeilijke tijden precH baar toch zijn beloften volbrengt. op hun reklamebudgf gaan bezuinigen, raad, dat de reklamewed- De iury za' natuurlijk c strijd voorgesteld heeft, de sociale aspekten De reden hiertoe was dat ^e reklame beoordel| men bij het stadsbestuur en dus ook oog hebb het belang onderkend voor de belangen van had van een reklame- konsument. In de eerstkomende maanden is het de be doeling een vakbiblio theek in te richten met een trefwoordenregister waarin alle onderwerpen en problemen vlug kun- kampagne. Men heeft er De inschrijvingen wcf namelijk de gelegenheid den afgesloten op 15 fi gehad om in een Aalsters bruari 1980. Nadien voU bedrijf een dergelijke de beoordeling waarva kampagne te volgen, die de uitslag geheim gehoj zoveel sukses had dat er den wordt tot op de Toj moest mee gestopt wor- dag, 10 mei 1980. den omdat de bestellin- G-Df nen opgezocht worden Ook wordt een grondige dokumentatie aangelegd van alle organisaties en instellingen die diensten verlenen aan nijverheid, handel en land- en tuinbouw en aan mensen die zich zelfstandig willen vestigen, zodat langzaam zende informerende VERHOOGD WORDEN? Zo funktie kan vervuld wor den. Het ontmoetings centrum beschikt nu al over merkwaardig veel De kalenderwet, het deel van de programmawet dl de meest dringende maatregelen bevat en die elrl december 1979 werd goedgekeurd heeft nleuW""" dokumentatie, die erg in schikkingen i.v.m. de huishuurwetgeving. teressant is voor handel en nijverheid. 5% verhoging Nadien zal er gewerkt Als basisidee kan worden aan een gege- steld worden dat vensbank over Aalsterse bestaande huurprijs met bedrijven en de verzame- 5% mag vermeerderd ling van monsters, met worden. Dit geldt voor de bedoeling de lokale 1980 van 1 januari tot 31 toelevering te stimule- december. Beperking ren, samenwerkingver- hierbij is wel dat deze banden te ontdekken tus- verhoging aHeen mag sen allerlei bedrijven en „orden |oe z0 |n die bedrijven te stimule- he, huurkonlrakt ean ren tot samenwerking. Het huidige lokaal is ook ingericht als ontmoe tingscentrum en verga derzaal, zodat er ook af en toe overlegvergade- clausule tot indexaan passing is voorzien of later werd ingelast. Niet meer dan 5% Basis waarop de 5% ringen en seminaries mag worden berekend is kunnen plaatshebben. de huurprijs op 30 no- Het is de bedoeling over vember 1979. Uitgezon- een goed uitgebouwd in- echter niet op overee|JET komsten betreffenf landpacht en op verti) ringen toegestaan dol erkende sociale boui v maatschappijen die ovoe; der de toepassing valle van een specified reglementering. Ook f tel- en seizoentoerisnf valt niet onder dej wetgeving. Huurkontrakten autom»a P tisch verlengd! Lopende kontrakten, oa. degene die pas in 19^lv een aanvang namefe^ worden wettelijk ve lengd tot 31 decemtf formatie- en dokumenta- tiecentrum te beschikken derd zo de huurwaarde 1980 Dit geldt dan zovA E door verbeteringswerken y00r kont rakten van oj zou zijn gestegen of f_ indien de sociale toe stand van een partij mag geen hogere aanpassing meer boven die 5% in de loop van het jaar 1980 worden ingevoerd. Die prijs blijft 1IM zelfs ongewijzigd zo er f® n_ AdriJ 1 zijn intrek zal nemen in een gebouw dat meer in ve'r™|3t het centrum van de stad gelegen is, namelijk het huis van de Keizershal- len. Het projekt is het werfc van een plan-Spi- taels-groep (2 licentiaten, 1 opsteller en 1 klerk) onder leiding van de dienst «Organisatie-In formatie». een nieuwe eigenaar of bepaalde als van bepaï de duur die vóór 31.12,jc v vervallen. bela De eigenaar kan h| kontrakt slechts om v(j gende drie redenen ve> brekenL 1. op zelf het go#Tou lueidruli te betrekken of te lat# huurder komt of zo er een nieuwe huurover eenkomst van krachj De stad toont haar be- wordt. De aangepaste noot of familieleden tf en met de tweede graad 2. bij herbouwings- ^rin9 zorgdheid ook op een an huurprijs la dus om zo «e dere wijze, namelijk door zeggen gekleefd aan het '^genvaneen Iroplj de handels- en nijver heidsondernemingen de kans te geven hun kreati- viteit tot uiting te laten komen in de rekl^me- wedstrijd die ter gelegen heid van de Topdag 80 georganiseerd wordt. Een van de prijzen ver goed zelf en niet aan personen. Waarop slaat de nieuwe reglementering? Deze verhoging slaat wel op praktisch alle onroe rend» goederen die op een of andere wijze bonden aan die wedstrijd worden verhuurd. Zo op zijn zes kwartaalabonne- woningen, appartemen- menten op dit weekblad. Men heeft bij het stads- ten, handelshuur, lea sing, verhuring voor In- bestuur onmiddellijk in dustrlële, administratie- positieve zin gereageerd ve of ambachtelijke doel op het voorstel gedaan einden, door het klein komitee kings, garage, hovingen, par- erf- middenstands- pacht, opstal. Ze slaat de bouwvergunning Me[ 3. bij ernstige tekorttehei mingen van de huurder - Wel dient In elk van de^, drie gevallen steeds (7dec opzeggingstermijn gikom respekteerd. In,e Buiten de drie aanfli haalde gevallen kan c huurder niet verplia worden vóór 31.12.80 f» grQ| goed te verlaten. Voo iasIl ziet het kontrakt e< de looptijd tot 1981 of 191 gev\ dan spelen deze dr - uitzonderingen niet wai de termijn moet steef *en worden geëerbiedigd. 00

De Voorpost | 1980 | | pagina 8