VOLKSUNIE HOUDT DAG VAN HET EKONOMISCH FEDERALISME IN AALST dL WPS 5 dfc MATON J-nationaal voorzitter Vic Anciaux ontving van schepen Jan een map met etsen van Van Hoolandt. (per) en een realistisch program- fchepen E. Monsieur. In ma voor zelfbestuur inleidend woord voorstelt, terwijl de ande- inderstreepte hij dat de re partijen vaag blijven Jpidair uitgedrukte doel- en aan zichzelf denken, gelling van het volksna- Het eerste referaat werd lisme, namelijk dat gehouden door Willy éigen mensen moeten Ramboer, ekonomisch Junnen beschikken over deskundige, onder de ti- Jun eigen lot met hun tel «Waarom ekonomisch Tigen (geld)middelen ex- federalisme?». Zijn 4lusief door de V.U. werd standpunt was dat van Aangekleefd en verde- een nuchter, objektief pigd, dat alleen de V.U. toeschouwer over partij- het volk laat primeren op politieke grenzen heen. de staat, dat alleen de Zijn visie vertrekt van een V.U. in de verwarring van aantal vaststellingen: begrippen als federalis- 1. de term federalisme jne, konfederalisme, de- heeft in de eerste plaats Centralisatie, dekoncen- een staatsburgerlijke be- unitarisme, neo- tekenis en wijst op een Unitarisme, regionalisa- zekere bestuurlijke zelf- klare taal spreekt en standigheid van territo riale deelgebieden (hoofdzakelijk gesitueerd op het vlak van de kollek- tieve goederenvoorzie ning bv. kuituur). 2. in alle bestaande fede rale staten behoren de sociale zekerheid en het ekonomische beleid tot de meest gecentraliseer de materies. 3. in België worden de meest voor de hand lig gende materies niet gere gionaliseerd (bv. onder wijs, justitie), wel echter een aantal hefbomen voor het ekonomisch beleid. 4. wat «ekonomisch fe deralisme» betreft zijn er twee standpunten: a. heel wat politici brei den de mogelijkheden tot bestuurlijke zelfstandig- Zo zag het panel er 's morgens uit: volksvertegenwoordiger Jan Caudron, Prof. Jef Maton, voorzitter Kuypers, Mevr. De Beul, en de heer Ramboer. Tot slot arrondissementeel f voorzitter B. De Cremer. (per) at di i eiri_ euw RGELIJKING VAN MODEL MATON MET HET MODEL PEETERS VER< /ertil do*— OOU*|. Verdeling van de be- 6 0 foegdheidsmaterie vall :if ie >k h ir|en Belastingen de Personenbelasting ^el waar de 80-20 regel meWhap. Idem voor de Walen. i. BTW-belasting vennootschaps- elasting PjTotale belasting- iktuefdruk raait Maatregelen ter vrijwa ring van de munt J Medefinanciering door het centraal gezag irdef- n d^Bijionder toezicht vanwege »ds 'decentrale overheid op 9 tonkurrentievervalsende interventie vanwege de lewesten t.o. bedrijven londer solidariteits lanisme in geval van 'Ote verschillen in be- stingsopbrengst tussen de gemeenschappen of >f l9Efl«westen »t w3 Bijrondere maar uitdo- steet ^"de hulp aan Wallonië ad V00r *'tn restruktu- y ratio Gewestelijk: industriële politiek, infrastruktuur, ruimtelijke ordening, onderwijs, enz. Alles wordt door de fede ratie of konfederatie ge- ind, in de nationale pot samengebracht en daarna herverdeeld. Wordt herverdeeld op ba sis van de belastingsop brengst behalve voor Brus- wordt toegepast. Wordt herverdeeld op ba sis van de bevolking (of eventueel de konsumptie?) Wordt herverdeeld op ba sis van de bevolking Er zijn opcentiemen moge lijk, maar de nationale overheid bepaalt er de grootte van. De federatie of konfede ratie houdt toezicht op het begrotingsevenwicht van de regio's Een vast maar klein percentage Nagenoeg hetzelfde In Vlaanderen en Wallonië worden de belastingen ge- ind door de deelstaten. De Vlamingen, inklusief de Vlaamse Brusselaars, beta len aan de Vlaamse gemeen- Wordt herverdeeld op basis van het fiskaal inkomen of de konsumptie De wet Phillipart wordt in gevoerd. De Vlaamse bedrij ven betalen aan Vlaanderen. Multi-regionale bedrijven dienen een gesplitste winst en verliesrekening in. Wordt door de deelstaten bepaald. Neen, tenzij langs de EEG-kommissie om heid uit tot ekonomische materies, een visie die op relatief korte termijn kan leiden tot de ontbinding van de ekonomische en monetaire unie, een pro ces dat in België vlugger op gang kan worden ge bracht door een aantal specifiek Belgische feno menen zoals de ideologi sche tegenstellingen Vlaanderen-Wallonië en het feit dat het centraal gezag onvoldoende ge zag heeft of zal hebben om zichzelf te handhaven tegenover de spontane tendens tot bevoegd heidsuitbreiding van de regio's. b. een tweede visie stelt het behoud van de eko nomische en monetaire unie prioritair en poogt binnen die grenzen be voegdheden te delegeren naar de gewesten toe. W. Ramboer konklu- deerde: ofwel* verdedigt men een ver doorgedreven delegatie van ekonomi sche bevoegdheden, wat op korte termijn leidt tot uitholling en ontbinding van de ekonomische, monetaire en politieke unie. Dit is de weg van de «korte pijn». ofwel verdedigt men een meer halfslachtig ekonomisch federalisme dat wellicht na een lange overgangsperiode (ge kenmerkt door kommu- nautaire konflikten en misschien ook door de- valuatie(s) van de Belgi sche frank) uiteindelijk ook leidt tot een verre gaande autonomie der regio's. Dit is het scena rio van de «lange pijn». Daarna handelde prof. Jef Maton in een helder, goed gestruktureerd be toog over de vraag «Welk skcnc,T.isch tsdcrolis* me?». Zelf verklaarde hij zich tegenstander van het separatisme, toch liet zijn inleiding «met België als het kan, zonder België als het moet» niet aan duide lijkheid te wensen. Prof. Maton konstateerde: de Belgische ekono- mie drijft langzaam naar een Engelse situatie. De werkloosheid kent een rekordcijfer. De Belgische frank moet voortdurend ondersteund worden. Er is een massale kapitaal- vlucht. er is ekonomische struktuurloosheid en kommunautarisering van het ekonomisch beleid. De meeste Vlaamse eko- nomisten zijn het erover eens dat in België geen ernstig beleid meer wordt gevoerd noch op het vlak van de industri ële politiek, noch op het- vlak van de internationa le handel en de ontwikke lingssamenwerking, noch op het vlak van de - gezondheidszorg en de ziekteverzekering. De maatregelen die worden uitgedokterd zijn pijnstil lers (zoals het plan Spi- taels). Bovendien bete kent kommunautarise ring van het ekonomisch beleid zoveel als onbe stuurbaarheid. Alle be langrijke ekonomische dossiers zijn kommunau- taire twistappels gewor den (staal, textiel, haven- beleid, energiebeleid, subsidiëring van bedrij ven enz.). Een minder heid van dwarsliggers - kan door vetorechten, grendels, pariteitsregels en afdreiging alles lam- leggen. de Vlaamse ekonomie staat op een belangrijk keerpunt in zijn ekonomi sche geschiedenis: de stap van Europese markt naar wereldmarkt. De nieuwe ekonomische or- - de voltrekt zich en we krijgen als konkurrenten nu ook Zuid-Korea, Brazi lië, Maleisië, Hong-Kong enz. Wil Vlaanderen zijn aandeel op de wereld markt behouden, dan zal het vlug moeten over gaan tot een restruktura- tie van zijn textielindus trie en verdere uitbouw van zijn staalnijverheid, zijn metaalbewerkende nijverheid en zijn machi nebouw. het is dwaas en onaanvaardbaar dat Vlaanderen niet eens zijn eigen financiële midde len mag aanwenden om zijn industrie uit te bou wen. Want wij moeten voortdurend geld uitleg gen aan kompensaties en parallelle kredieten voor Wallonië. Meest schrij nende voorbeeld is de niet-uitbreiding van Sid- mar. Typisch ook is de geldstroom naar de Waalse glasnijverheid. in de Waalse eisen- bundel is rekonversie- hulp gekoppeld aan re- strukturatiehulp. De ver nieuwing van de Waalse nijverheid betekent uit sparing van arbeids krachten. Om deze af vloeiing op te vangen eist men rekonversiekre- dieten. er zijn de kompensa ties en de parallelle kre dieten d.w.z. dat Vlaan deren voor de uitvoering van een investeringspro- jekt dat op zijn territo rium ligt kompensaties moet betalen aan Wallo nië. Voorbeelden zijn Zeebrugge, de aankoop van de F 16, de Maasver dragen enz. de Vlaamse textielnij verheid moet het rooien zonder overheidshulp. De internationale fconkur- rentiestrijd is bikkelhard. Daarom moet men de lo nen matigen, de produk- tiviteit opdrijven. En voor sociale begeleiding bij de afvloeiing is weinig of geen geld beschikbaar. de Walen verkiezen fi nancieel het voordeligste namelijk het unitarisme van de inkomsten en het federalisme van de uit gaven. in planning- en kon- trolekomitees hebben de Franstaligen de meerder heid zowel patronaat als syndikaal. Wallingante vak bondsleiders gebruiken of misbruiken het wapen van de staking voor Waals-politieke doel einden. Op basis van deze gege vens besloot hij: gesprekken van Vlaamse ekonomisten leiden tot formulering van twee modellen: a. het Leuvense model (Peeters) is een model voor een geregionali seerd België met drie ge westen en twee gemeen schappen waarbij het centraal gezag vrij strikt toezicht houdt op de eko nomische spelregels in de gewesten. b. het plan Maton: kon federaal model. De voormiddag eindigde met een korte diskussie tussen paneel en zaal waarbij sommigen lieten doorschemeren dat de hulp aan Wallonië er mocht zijn, echter niet onvoorwaardelijk (men kon er politieke voor waarden aan koppelen bv. in verband met Vlaams-Brabant) en waarbij ook werd gezin speeld op de zaak Marie Thumas en het energie beleid. Tijdens de receptie uitte schepen Jan De Neve zijn vreugde om de keuze van de stad Aalst voor deze studiedag, een keuze die hem verantwoord leek VU-voorzitter Vic Anciaux sprak de kongressisten ongeveer 45 minuten toe. (per) om het verband met het misch kunnen optreden gr waren verder nog sug- J1 D"'": gesties over het ontvet ten van Brussel, een plei dooi van Willy Desaeyere over een pragmatische aanpak van het ekono-" misch federalisme (want Daensisme en om het feit dan in het huidige Belgi- dat de Volksunie sinds sche verband? tien jaar medeverant- speelt de chantage- woordelijk is voor het be- taktiek geen fatale rol? leid in Aalst. In naam van Willy Desaeyere lichtte burgemeester D'haese- toen de zes basisopties leer sprak hij de hoop uit toe van waaruit het fis- kollektivisme is niet per dat een vloed aan ideeën kaal-federaal systeem definitie socialisme, wat zou opspringen om onze moet uitgaan. Essentieel vorige eeuw wel het ge- ekonomie te stimuleren, daarin is dat België be- val was). Voorzitter Anciaux dank- staat uit twee volksge- Er waren tenslotte nog te om de gastvrijheid en meenschappen met een een paar pertinente tus- motiveerde de keuze van eigen fiskaliteit. De fiska- senkomsten van Hugo onze stad door eveneens Ie inkomsten zijn dus het Schiltz in die zin dat fede- te wijzen op de band met unieke kriterium voor de ralisering neutraal moet het Daensisme, op de bepaling van de budget- worden gehouden. Eer aanwezigheid in onze ten. De kriteria bevolking ste vereiste is demokrati- streek van de K.M.O.'s en oppervlakte zijn hier sering, primordiale vraag die Vlaanderen een eigen irrelevant. Wat Brussel js of het model ekonomisch profiel ge- betreft worden de fiskale paternalistisch zal zijn ven, aan de sfeer van ge- inkomsten opgesplitst dan wel kontesterend. De zelligheid en het ge- volgens een verdeelsleu- staatshervorming is een meenschapsleven dat tel of via het stelsel van struktuurwijziging, de in- onze stad eigen is. Volks- de subnationaliteit. Hier houd is een probleem vertegenwoordiger Jan kan ook een ander scena- voor later. Caudron rondde af: we rio dienen, namelijk via Voorzitter Anciaux hield willen duidelijkheid rond een dotatie. Verder krijgt de slottoespraak. «Deze het tema ekonomisch fe- de «armste» gemeen- dag bewijst onze vitaliteit deralisme omdat het be- schap een subsidie. en onze voorkracht. Be grip (vaak opzettelijk) Toen volgde de diskussie paalde gegevens waren wordt omgeven met slo- zaal-paneel, een diskus- voor mij huivferingwek- gans en leuzen en mot- sie die niet rimpelloos kend. Honderdvijftig jaar to's. We verwachten licht verliep maar precies België betekende door uit een botsing der id- daardoor boeide. Uit de de schuld van de traditio- eeën. We hopen op het talloze tussenkomsten ne|e partijen honderd- beloofde land. heb ik vooral de profeti- vijftig jaar Franstalige Het levendige paneelge- sche woorden van God- overheersing. En wij sprek van de namiddag fried Vandeperre onthou- moeten wel een uniek werd ingezet met drie den: «Brussel is ekono- volk zijn om dat soort lei- korte referaten. Hugo misch en demografisch ders niet alleen te verdra- Schiltz legde de nadruk een stad in verval. Een gen maar ook op te he- op het feit dat de V.U. Brusselaar is een prag- melen. Dat we nu in een sinds meer dan tien jaar matisch iemand. Mis- stroomversnelling zijn hamert op het belang van schien kiest hij ooit voor terechtgekomen, daar de ekonomische en fi- Vlaanderen», en het heeft het bestaan van de nanciële aspekten van realistische wederwoord v.U. zeker toe bijgedra- het zelfbestuur. Massale van Hugo Schiltz op een gen. Federalisme is voor propaganda-akties, de in- opmerking van Willy ons geen opportunisme drukwekkende reeks Ramboer dat we het spel ujt sociaal-ekonomische «Dossier Vlaanderen», moeten spelen zoals overwegingen, maar het het werk van M. Van Hae- Cools, met stoere taal en realiseren van onze au- gendoren, waren pogin- de centen als drukkings- tenticiteit en onze identi- gen om het volk te sensi- biliseren. Maar de V.U. stond alleen. Het ter zo, ging Hugo Schiltz verder, dat politiek voor- rang moet hebben op K. ekonomie. Wij willen zelf- bestuur omdat wij als na- I tionalisten onze gemeen- K. i. schap een zinnige struk- tuur willen geven. Wij willen autonomie niet omdat het ons financieel De Brusselse Vlamingen moeten in de Vlaamse I Sfcg». Mn Wj gemeenschap worden I opgenomen. Dit politieke doel is slechts bereikbaar I in een federale (konfede- ylIP* v rale) struktuur. Daarom is T SéM separatisme te vermijden f JSÉfe (omdat dit de diaspora s Ügfe ÉÜ&Jk van de Brusselse Vlamin- t\Y- gen Franstalige overheersing zou beteke nen), daarom ook prime ren politieke konsekwen- ties boven ekonomische zelfstandigheid. Godfried Vandeperre («Ik niet beroeren. Stoere taal gië (in tegenstelling met spreek als technicus, niet is illusoir. We zitten in andere bondsstaten) een als politicus») gooide een een opstelling waarin we uiteengaan. Waarom dan aantal bedenkingen ter mekaar blokkeren. Brus- nog samenblijven? diskussie in de zaal, cru- sel wordt nooit een ar- ciale vragen in feite: cheologisch kijkstuk. De Uit patriottisme? Uit soli- kan de beoogde eko- Brusselaar zal zich verde- dariteit met de Walen? nomische autonomie digen en kiest irratio- Uit vreès voor een Vlaan- nog gerealiseerd worden neel». deren papa»? Uit binnen eenzelfde ekono- Prof. Maton bleef naast angst voor een CVP- mische en monetaire Hugo Schiltz de centrale staat? Neen, veeleer om unie? figuur in het debat. Hij Brussei. Daarom zijn we is eenzelfde muntunie bepleitte een loyale hou- geen separatisten. Maar nog houdbaar in een land ding tegenover Wallonië Brussel moet zijn hoofd waar de regio's een ver- dat we niet in de steek stedelijke funktie vervul- schillend ekonomisch be- mogen laten, een strakke len en de Franstalige po- leid voeren? lijn tegenover Brussel dat litici die eerder aan zich- indien Wallonië regio- zijn rol als bindteken zelf denken dan aan de nale begrotingstekorten moet spelen. Brusselaars, hebben be- blijft opstapelen en er De VUJO en een ver- wezen dat ze hun taak geen centrale afbake- tegenwoordiger van de niet aankunnen: de stad ningsbevoegdheid meer werkgroep «Arbeid» zet- is onleefbaar geworden, optreedt, is in dergelijke ten zich af tegen het Bel- evolutie een muntunie gisch kapitalisme dat nog leefbaar? sinds 150 jaar Vlaande- de ekonomisten wij- ren onderdrukt en Nelly zen unaniem en radikaal Maes beklemtoonde in het dotatiesysteem af, een emotionele repliek 's Morgens was het schepenkollege goed vertegenwoordigd. (per) middel: «We mogen ons teit. Federalisme is in Bel- De uitvoering van de tweede faze van de staatshervorming impli ceert dat de derde faze er nooit komt. De CVP is dat neerkomt op uitga- het nauw verband tussen sterk en zwak: ste,k om- gewicht in de dat venfederalisme en in- bepaalde traditionale komstenunitarisme. partijen en ekonomische ^haaTleSt°"™ak omcS Waar zijn de verantwoor- machten tegenover de ei- ,e b| u aan chanta. delijkheden? gen dromen van een be- ge. Ons doel is nu zal een autonoom tere maatschappij en de ^ust be- Vlaanderen niet operationeel meer machteloosheid van de dyna- kleine man. W.D.B. De Voorpost - 15-2-1980 - 9

De Voorpost | 1980 | | pagina 9