MELKVEEHOUDERS BEZETTEN STADHUIS Vierde maal verdaagd STATIONSPLEIN MISLUKKING -L DOSSIER ZANDBERG LEDE HEEFT GEEN REGLEMENT BOOMKAPPEN Editie Aalst Manufactuur van Bontmantels »'Oe Maght kwaad op burgemeester De Voorpost VRIJDAG 21 MAART 1980 33* JAARGANG NR. 12 - 24 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 Tel. 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Molenstraat 58-60 9300 AALST maandag 17 maart 1980 hebben de melkveehou- '5 5 van het gewest Aalst het stadhuis bezet om op Bdzame wijze te protesteren tegen de misbruiken te ijveren voor bedrijfszekerheid. Hun inkomens de basis van de bestaanszekerheid voor het rijf en het gezin worden bedreigd. Na al de elopen achterstand en het 1% voorstel van de n(T-kommissie heeft men willen overgaan tot aktie. achterstand betekent het volgende. De inkom- i van de landbouw liggen op 60 tot 70 ten 1 derd van de gemiddelde inkomens van het land. Lnxle oprichting van de E.E.G. werd er beloofd deze terstand in te lopen tegen het tempo van 5 cent per jaar. Deze belofte werd niet ingelost geen er de oorzaak van was dat in 1974 tot de te betoging werd besloten. De één procent heeft be trekking op de melkpro- duktie. Zoals de zaken er op dit moment voorstaan krijgt de producent van de melkerij ongeveer 7 frank per liter. Daar wordt 0,5% van afgehouden voor de zogenaamde medeverantwoordelijk heidsheffing. Die gelden worden dan gebruikt om reklame te maken voor de bevordering van het melkverbruik in de scho len en dergelijke. Tegelijk is die afhouding een mid del om aan te zetten tot minder produktie. Nu stelt de E.E.G.-kommissie voor om die 0,5% op te drijven tot een afhouding van 1,5% hetgeen neer komt op een verhoging van 1%. Daardoor ver mindert het inkomen van de melkveehouder die al dus gestraft wordt voor de hogere produktie. Daarbij komt dat in 1980 voor elke liter melk die meer wordt geprodu ceerd dan in 1979 slechts is het rond punt aan de Grote Markt werd eveneens bezet drie frank zou worden ontvangen. De landbouwprijzen zijn echter gedeeltelijk afhan kelijk van de vrije markt en door de E.E.G. worden bodemprijzen opgelegd die ongeveer overeenko men met de kostprijs. De ze laatste is gelijk aan de garantieprijs tegen de welke de produkten wor den ingeleverd in geval ze niet verkocht worden. Nu wordt er in de E.E.G. ongeveer genoeg voort gebracht voor het eigen gebruik, maar er is de invoer die een storende rol speelt. Bijvoorbeeld de kwestie van de boter: er is invoer uit Nieuw- Zeeland geen lid van de E.E.G. via Engeland wel bij de E.E.G. Daar- (Per) door wordt een over schot gevormd waarmee de zogenaamde boter berg jaarlijks aangroeit. Hetzelfde is het geval voor de rietsuiker waar voor overeenkomsten zijn gesloten met ontwik kelingslanden. Die suiker wordt ingevoerd tegen Belgische marktprijs. Het ontstane overschot moet worden uitgevoerd waar voor subsidies worden toegekend. Daarvoor be taalt iedere producent terwijl deze kosten zou- Traktoren blokkeerden de hoofdingang van het stadhuis den moeten Lees verder p. 4 Het is de eerste maal, dat in de Aalsterse gemeenteraad Werken De Neve (VU) gaf' den, terwijl er langs de geïnterpelleerd wordt over de heraanlcg van het Stations- in zijn repliek onmiddellijk straatkanten stootbanden plein. Het was oppositieleider Chris Willems die indertjjd toe dat het Stationsplein op komen. De heer De Neve de lont aan het vuur stak, maar ditmaal was het zyn dit ogenblik hef uitzicht herinnerde eraan dat de partijgenoot Etienne Bogaert (CVP) die kritiek uitbracht had van een werf. herinrichting gebeurde op de huidige stand van zaken. De herinrichting dateert vanuit het utilitaire eerder immers van vóór de winterperiode, maar van afwerking is Doch de dag vóór de ge- dan vanuit een esthetisch er voorlopig nog geen sprake. meenteraad, was begonnen standpunt, en aldus waren met het aanbrengen van de de werken volgens hem De klachten over de huidi- dan ook af of deze perken beplantingen, zodat de n,et nutteloos, wel tijde- ge toestand van dit plein wel zin hebben, daar de modder zou verdwijnen, jji^ zijn volgens dit raadslid le- wagens er met hun voorste gebeurt niet zoveel dat de CVP-oppositie in de ftersc gemeenteraad openlijk..applaus krijgt van het liek. Woensdag 12 maart jl. was het wel het geval en Jtaar aanleiding van een uitspraak van raadslid Ray- id Uyttersprot aan het adres van PY V-Schepen voor ïnilicu en Grondbeleid De Maght. gio. In dit verband herinne- deel over parkeren. Een ren wij eraan dat Schepen andere vaststelling is dat van Openbare Werken Jan het verkeer op het plein De Neve reeds vroeger ver- zeer moeizaam verloopt, klaarde dat de herinrich- en dit omwille van de ma ting slechts een voorlopig neuvrerende bussen en de karakter had en later zou vele stationerende wagens, herzien worden. waarin de chauffeurs wach- Maar volgens interpellant ten op familieleden die met Bogaert was deze herin- de trein van hun werk richting niet alleen een nut- komen, teloze uitgave, maar ook Verder werd erop gewezen een mislukking op het vlak dat dit alles gebeurt in de van de uitbouw. «De fout is schaduw van een gedeelte- gebeurd, maar ook de af- lijk gerestaureerd stations werking komt er niet» al- gebouw, dat bovenaan af- dus het raadslid. gedekt is met plastiek en Op dit Stationsplein, waar dat ook al niet zo fraai om beurt spijtig dat men dit milieu het volgens hem niet wnlrU°vn?Ln« ^ansch°uw^n is Yolge?s nroiekt wenste te realise- nod.e om de desbetreffen- ?e P'=k"™ volgens de interpellant deden de projekt wenste te realise- nodig om de desbetreffen- ren. Hij noemde de Affli- de kommissie samen te roe- hem getalmd met de af- straathoeken waar ook gemdreef en omgeving één pen. Het hele doss,er was ««Iting van de brede per- perkjes aangelegd zijn, nu fL- ,„.nia „„v.;,. „..I..-,. ken- Deze zijn nu immers dienst voor sanitaire doel- van de laatste punten de agenda van de open- zitting betrof het ageningsplan voor de teg van het rekreatiegc- I Zandberg. In de ver ende nota werd ver- d dat het hier ging om definitieve aanneming het plan na het open- r onderzoek. Het voor- g aangenomen plan zou uitsluiting van enkele gaan tot de volledige ontei gening. De weerhouden percelen zouden trouwens men verder urbaniseren volstaan om aan de behoef- Ook hij kantte zich tegen ten van 'de eerstkomende het verder inkrimpen van jaren te voldoen. landbouwgronden, hierbij verwijzend naar het steeds VINCK nijpender wordende grond- CVP-raadslid Vinck, die probleem. «De boer voelt zelf landbouwer is, zette de grond en meteen zijn het zwaar geschut van de broodwinning onder zijn oppositie tegen dit dossier voeten wegzinken» zo zei imaiumng van ciikcic >n Hij verklaarde gekant te hij letterlijk. Hierbij gaf de ac, elen definitief aange- zijn tegen de onteigening volksvertegenwoordiger 1 len worden, om reden van goede landbouwgrond, heel wat statistieken. Zo de financiële toestand en dit precies op een plaats werden de laatste 15 jaar de stad Aalst niet toe- waar Aalst geen uitbreiding 15% van de oppervlakte thans reeds over te meer hoeft te nemen. De ontnomen aan de land heer Vinck noemde het bouw, wat overeenkomt vooreerst een luxe- projekt met een ganse provincie, dat voor niets diende. Ten Dit gebeurde meestal door tweede zag hij rond gans «nonchalance» van de het dossier een geheimzin- openbare besturen. «Als nige sluier hangen. Waar- wij zo verder doen, dan is om werd het dossier reeds er binnenkort geen are driemaal op de gemeente- grond meer» zo riep hij raad verdaagd? Zo vroeg vermanend uit. Hij stelde hij zich af. Op een totaal dan ook voor dat de ge- van 42 Ha werd het eerst meenteraad zou afzien van tot 38 Ha en nu tot 18 Ha dit plan. gereduceerd. Over dit alles Partijgenoot Raymond kreeg de kommissie van Uyttersprot noemde het l#f r landbouw nog geen enkele een moeilijk dossier, mede 1.080 F mogelijkheid tot advise- wegens het feit dat het 580 F r'nS- Waarom werd dat niet reeds de vierde maal op de m—— 300 F in de kommissie bespro- gemeenteraad kwam. Hij ter-nvMn" U"9e":, ken? Zo s,ddc hi' ko"kreel wi trouwens niet waarom iaktie de vraag naar de schePen het rceds driemaal afge- Istraat 64 9300 Aalst voor grondbeleid. voerd werd. Alhoewel het 053-70 41 19 CVP-fraktieleider Ghis hier gaat om zowat 20 Ha, Willems vond het op zijn vond de Schepen van Leef de meest rurale gebie- volgens hem trouwens heel J- van de stad. en meteen snmmier, met enkele gele kerschfPdn ™d- =""1" Hij vroeg dan ook Wat derPoeI- Anderzijds dien- dat het stadsbestuur tot een den voor deze «groenstro- ernstige aanpak van de hui ken» een aantal parkeer- dige toestand zou over plaatsen te veerdwijnen. gaan. De heer Bogaert vroeg zich Schepen van Openbare den van de stad, en meteen summier, met enkele gele ook één van de mooiste, en groene «rondekesi waar steeds veel wande- gaat ge met de 18 Ha doen? laars zijn. Precies daar wil zo ging het oppositielid ver der. Na een onderhoud met de taxi-uitbaters werd beslo ten de telefooninstallatie te verplaatsen. Nu er twee nieuwe kabines opgericht werden, zal de oude tele- Etienne Bogaert kreeg nog alle lachers op zijn hand door op te merken dat de verfraaiingswerken (zoals aanplantingen) juist begon nen waren nadat zijn inter- Lecs verder p, 4 fooncel weggenomen wor- pellatie op de agenda van den. De verlichting van het de gemeenteraad was inge- Stationsplein zal volgens de schreven. Schepen aangepast wor- VEHE »n uitgave van ij» voor li Mand -l.r-v&ï*- - -v - De jongste tijd worden er in Groot-Lede heel wat bomen geveld. Er zijn boomkappingen gemeld in de Suikerstraat, rond het kasteel van Mesen en in de Overimpestraat. Op de Vrijdagmarkt zijn twee wil gen afgezaagd onder de knot, wat voor de boom dodelijke gevolgen heeft. Gelijkaardige feiten zou den zich hebben voorgedaan in de Veldekenswegel en de Koedreef. Sommige Ledenaars zijn echter nog bezorgd om het behoud van het landschap, speciaal dan van de landelijke gemeente, die Lede toch is. Er werd een onderzoek ingesteld. Inlichtingen werden gevraagd aan de mensen van Raldes Aalst. En dat blijkt daaruit? Vele randgemeenten hebben wel degelijk een reglementering inzake boomkappingen. Maar te Lede zit er een witte vlek in de gemeentereglemen ten: er is geen enkele verordening voorzien. i Boomkoppen, het knotten van wilgen. Hoe en waor in Lede blijft het vooralsnog een open vraag(Rik) Is dat dan wel normaal? Als we boomkappingen vergelij ken met het verkeer, moet er toch een bepaalde regle mentering bestaan inzake «natuurbehoud». Als ieder een zomaar mag kappen en zagep, dan wordt het toch een ernstige zaak. Hoeveel bomen zijn er op die wijze reeds nutteloos verloren gegaan? Lees verder p. 4

De Voorpost | 1980 | | pagina 1