erpe.mere STEENBERG IN BEELD, OM POEN JAN VERROKEN BIJ DAVIDSFONDS-MERE DEBATAVOND OVER VLAAMSE PROGRESSIEVE PERS TE BURST JONGE HULDE AAN PRIESTER DAENS TE ERPE-MERE 14 - 2D.4. I»ÖU - L/B VUUI(JU»i Volksvertegenwoordiger Jan Verroken kwam te Me re zijn beklag doen over de geschiedenis van de gewestvormingsonderhandelingen. Voor hem kreeg hij een zeer aandachtig, maar niet zo'n talrijk publiek, hetgeen hem geregeld toeliet in een «huistelike intieme» sfeer te spreken. Vandaar dat hij ook rustig over binnenkamers diskussies en politieke spelen achter de scène kon klappen. Eenvoudig en doorzichtig Voorzitter van Davidsfonds- Mere Hubert Neckebroeck, hoopte in zijn inleiding dat de gespreksavond zou kun nen bijdragen tot een goede staatshervorming, die een eenvoudige en doorzichtige struktuur moest zijn, die de welvaart van de hele bevol king beoogt. Hij noemde volksvertegenwoordiger Jan Verroken een eminent ver dediger van Vlaanderen, die terzake heel wat dossierken nis bezit, zodat hij ons een verhelderend beeld zou kun nen schetsen. Twee objekties De volksvertegenwoordiger ging onmiddellijk in op het gestelde probleem: uit Eg- mont zijn in de kamerfraktie van de CVP twee katers overgebleven. Men onder vond dat er toen ingestemd werd met: ten eerste een jaarlijkse scheidingsvergoe ding («onderhoudsgeld», zegt Verroken) van 20 mil jard aan Brussel en Wallo nië, vanzelfsprekend ge schonken door Vlaanderen. Vandaar het probleem van de dotaities die in de jaren daarna blijven spelen. Ten tweede zou Egmont 30.000 betrekkingen van Vlaamse afgestudeerden aan Fransta- ligen 'versjacherd' hebben. «Maar gelukkig is het kwaad momenteel niet geschied». Verroken beweert dat de voorliggende staatshervor ming «gelukkig» in de se naat gevallen is, want die zou toch niet door de kamer geraakt zijn. «Niet omdat de kamer twee stemmen tekort kwam, maar omdat zeker 18 CVP-ers zouden tegen stemmen». Verroken meent dat de ge westvorming veel te weinig door het parlement is voor bereid. Hij vertelde dat er in alle partijen momenteel een monopolie van denk- en spreekrecht bestaat van en kele «superdenkers». Eg mont is daarvan net reinste bewijs: enkele harddenkers van elke partij hebben een monster gekonstrueerd en dat wordt dan ter stemming aan de volksvertegenwoor digers voorgelegd, die knik ken of schudden. Waarborgen voor Vlaamse Brusselaars De volksvertegenwoordiger ging langdurig in op het pro bleem van waarbo.gen voor Brusselaars. Hij meent dat de zogenoemde omkeer baarheid van de voorlopige gewestvorming een spits vondige fiktie is. Momenteel willende Franstaligen zo moeilijk aan een onderhan delingstafel zitten om een regering te vormen», aldus Verroken, «maar als ze eens een eigen parlement, een ei gen regering, eigen dotaties en dergelijke hebben, zullen ze zeker niet na '84 naar een vroegere toestand terug wil len. Tussen nu en '84 zijn er zowel gemeenteraads- als parlementsverkiezingen. Als eens die raden samenge steld zijn in Brussel, zonder een garantie dat Vlamingen een vertegewoordiging heb ben in pakweg het sche penkollege van de Brusselse gemeentenzullen de in stellingen niet meer teniet gedaan worden. Dan zullen de Franstaligen zeker niet meer met Vlamingen onder handelen in een nationale regering, om de positie van de Vlamingen in Brussel te vrijwaren. Dus moeten die voorzorgen nu genomen worden», aldus Verroken. Hij vindt het overigens een vrij moeilijk karwei met Franstalige Brusselaars, aan de onderhandelingstafel te zitten. Hij meent dat zoge noemde «afgeslankte» ge westvorming, waarbij enke le bevoegdheden aan het gewest Brussel zouden ont trokken worden, bv. bos bouw en visserij. Volksverte genwoordiger Verroken meent dat men hier de zaken al te mooi voorstelt: «Het aantal bevoegdheden van het Brusselse gewest zal dubbel zo veel zijn als in Vlaanderen en Wallonië. De hoofdstedelijke funktie mag niet uit het oog verloren worden». Tenslotte meent de heer Verroken dat er be grip moet opgebracht wor den voor het standpunt van de Waalse broeders, die sinds jaren een grote voor uitgang in Vlaanderen nakij ken terwijl de ekonomische toestand aldaar steeds ver slechtert. De spreker genoot een zeer grote aandacht bij zijn publiek, waaronder de jongeren helemaal ontbra ken. (wh.) K.W.B.-Mere solidair met Guatemala Heel verrassend, maar toch niet zo verwonderlijk komt de melding dat K.W.B.-Mere op vrijdag 9 mei te 20 uur in het patronaat een gespreksavond verzorgt over de toestand in Zuid-Guatemala. In kringen van ontwikkelingswerk geniet Guatemala momenteel een trieste belangstelling. De re pressie door de militairen grenst aan het ongelooflijke. In het jongste nummer van de «Tingel, wereldwinkelnieuws van Erpe-Mere», meldt men dat er in Guatemala meer dan 20.000 politieke moorden plaats hadden in de jongste 10 jaar. Amnesty International heeft momenteel geen enkel goed woord voer de mensenrechten in Guatemala. Het is vooral onder druk van deze informatie dat wereldwinkels besloten de invoer van koffie en honing uit Guatemala stop te zetten, omdat de opbrengst ervan niet duidelijk ten goede van de kleine boeren komt. K.W.B.-Mere heeft omwille van de droevige gebeurtenissen in Midden-Amerika, waaronder bijvoorbeeld El Salvador en de moord op bisschop Romero, besloten de kwestie van naderbij te bekijken. K.W.B.-Mere vindt dat een beetje wereldsolidariteit niet misplaatst is. Men acht het nu het goeie ogenblik om het paspoort wereldsolidariteit te her nieuwen. Enig aandacht voor deze belangwekkende informatieavond is aan te raden. Vrijdag 9 mei te 20 uur in het patronaat, te Mere. Algemene vergadering kulturraad De komende algemene vergadering van de gemeentelijke kultuurraad van Erpe-Mere gaat door op dinsdag a.s. 29 april te 19.30 uur in het Chiroheem te Mere. Er valt een zeer lange aganda af te werken en zelfs inhoudelijke kwesties komen nu aan bod. Tot nu toe had men het alleen over de inrichting van de kultuurraad en over subsidiekwesties, al dan niet bijzondere. Er komt blijkbaar een voorstel op tafel om te starten met een eigen materiaaldienst en ook om een boekwerk in samenwerking met de verenigingen van Erpe- Mere uit te geven. Ook de oprichting van een kontaktblad en een redaktie voor de kuituurkalender wordt in ovenweging genomen. Tentoonstelling wordt geopend in 't Mereland In de open kring te Mere opent vrijdagavond een driemans tentoonstelling. Hugo Beeckman, Lieve De Pauw en Roland De Winter zijn de kunstenaars van die er hun werken voor jan en alleman eksposeren. Het drietal zal er verscheidene genres bijeenbrengen: Hugo Beeckman is een zeer gekend brandglaskunstenaars, die overigens niet de eerste keer naar Mere komt. Lieve De Pauw houdt het bij pentekenin gen en akwarellen. Roland De Winter brengt hout- en kopergravures naar het Mereland. De werken zullen de grote zaal tot 4 mei sieren. Ze zijn te bezichtigen elke dag, behalve op woensdag vanaf vridagavond 25 april te 20 uur, het ogenblik van de vooropening. Renaat Dierickx zal de inleiding verzorgen en voor het muzikale gedeelte staat Singhet Fro, het Meerse kerkkoor Vokaal en instrumentaal koncert Zaterdag a.s. 26 april gaat er op initiatief van het U Singhet Fro een vokaaal en instrumentaal koncert dooj de zaal van het klooster te Mere. Nu al kondigt de avj zich als heel suksesrijk aan. Het initiatief van het plaatjj koor is inderdaad niet een alledaagse kwestie. OnnL erbij te vertellen dat het er tenslotte meest om te do« enige centen in het bewaarkistje te brengen. Singhet! spreekt zijn volk dan nog op een zeer gewaardeerde ma| aan. Zaterdag 26 april a.s. te 20 uur. Fanfare Sint Cecilia speelt zelf De Erpse fanfare staat naar jaarlijkse traditie zelf op e< planken op zaterdag 3 mei a.s. te 20 uur in de zaal PA| Erpe. Het lentekoncert dat de muzikanten er ten beste ll moet telkens aan de schare fans laten horen hoe ster fanfare wel speelt, en tot welke hoogtepunten van progi ma-uitwerking de groep in staat is. De Erpenaren betui hun belangstelling en sympatie voor hun eigen fanfareJö hun talrijke aanwezigheid. Weer of geen weer... ektes- Vogelklub gaat op studiereis an art De klub van vogelliefhebbers van Mere (en verre omirijs, b ken) gaat op reis. Niet zomaar om eens met het klubje g|e, d 40 op stap te gaan. Er wordt een vogelstudie in Kalmtl e|korr van gemaakt. Voorzitter Achiel Van Isterdael zal tijdens .jj j heidewandeling grondige uitleg geven over de vogels d c huizen en leven. Immers de voorzitter weet zijn vogelvi den enorm te boeien met zijn deskundige tips qua voed kruisingen en dergelijke. De voorzitter heeft het uit ei het ervaring: hij heeft aan de Daalstraat te Mere een g tposa vogelreservoir opgebouwd. Nu gaat hij ook elders r anife: inspiratie opdoen. Op zondag 18 mei. Te vertrekken druk streeks 12.30 uur op het dorp te Mere. Men verwacht tty bet te zijn omstreeks 22 uur. Deelname in de kosten: 250 fr. jje schrijven bij voorzitter Van Isterdael, Daalstraat 3 ofwe piijna Jean-Paul Rottiers, Groendal 35 (de sekretaris). an ne Gerecht ten gevangenis f t Z( Wereldwinkel Erpe-Mere organiseert op zaterdag 10 een informatieavond over het Belgische gevangeniswi,erK~ met aan het woord advokaat Jef Vermassen en gevangePn ae almoezenier chiel Neys van Leuven-Centraal. Beiden ge|en, m ten in kringen van gerecht en gevang in België een bij cht z der grote faam, omwille van hun standpunt dat de onnoel b selijke behandeling van gevangenen aanklaagt. Op dat| jjmte staan ze weliswaar niet alleen, maar de machtheb!^or(je volgen vooralsnog niet. (as Open kring: Hoe maak je glasramen? iedev De kulturele open kring van Mere organiseert op maan ancje 28 april a.s. te 20 uur in 't Mereland een informatieav over glasramen vervaardigen. Niemand beter dan H e n Beeckman zelf, die ondertussen zijn kunstwerk tentoon ister in het Mereland zelf. Maandag avond te 20 uur. iewe: K.A.V.-Mere bestaat 45 jaar chulc Misschien omdat er een bijzondere subsidiëring aan dr zit, zal K.A.V.-Mere zondag a.s. haar 45e verjaardag viambtt met een groots feest. Er zal zelfs een nieuwe vlag ge»ande worden: te 14.30 uur in de kerk. Daarna is er in [en, rr patronaat gezellig samenzijn aan de feesttafel. 15C BUAGE. Het muftifunktioneel ontmoetingscentrum Steen berg genoot de jongste dagen opnieuw grote be langstelling. Daar heeft het gemeentebestuur van Erpe-Mere zelf voor gezorgd: vorige week had op het gemeentehuis een perskonderentie plaats, waar op de maquette van het nieuw kompleks is voorge steld. Bovendien moet ook de bevolking recht streeks door het bestuur over de zaken geïnfor meerd worden en een brochure zal één dezer dagen in onze bussen glijden. Over het verloop van de perskonferentie hebben we al onze informatie uit tweede bron. Onze pers fotograaf, die nauw bij het tot stand komen van de maquette is betrok ken, heeft er bovendien stelling vanwege de poli tici en toekijkende be langstellenden. De oppo sitie verwonderde er zich over dat de gazetten al vlug op de hoogte ge raakten. Ze lieten echter makkelijk begaan. Het helemaal open. Er komen nog hevige strubbelin gen met de kampingeige- naar die inmiddels zijn houding ten aanzien van het schepenen kolleg ein kwaaie zin gewijzigd heeften met de kam peerders op Steenberg, die het gemeentebestuur voor onsociale en onbe grijpende leiders verwij ten. Manu militari wor den zelfs ondergrondse onderzoeken en boringen gedaan op terreinen die in aanmerking komen voor onteigening. Er volgt een perskonferen tie, waarop het gemeen tebestuur aantoont dat er wettelijke mogelijkheden zijn om op die manier op te treden. Het getuigt echter van weinig fat soen om dusdanig de wet toe te passen. De tijd passeert. Ondertussen zijn er in derdaad zware proble men met het dossier. Zo wel op de provincie als in verscheidene ministeries botst het Steen berg pro- jekt op weigeringen van de overheid. Meestal op administraties, waar een CVP-minister ot staats- sekretaris de leiding heeft, ziet men moeilijk heden opduiken. Sche pen De Wolf is over deze gang van zaken helemaal niet te spreken. Inhoud Op de jongste gemeen teraad werd de bouw van een maquette goedge keurd. De schepen hoopt dat deze maquette de ho gere overheid zal met verbazingslaan en meer subsidies ter beschikking stellen. Op die jongste zitting werd het bedrag van 300.000 fr gesuggereerd als kostprijs van de ma quette, maar de hogere subsidies die erdoor zou den kunnen bekomen worden overtreft dit getal verscheidene keren. Dus is de krisis nooit groot genoeg. Mar daaar is vanzelfsprekend enigzins overdreven om nu te kunnen meedelen dat de kostprijs «slechts» 164.000 frank beloopt. En het resultaat is verbluf fend. Een architektenbu- ro, nl. B.V.A.I., van Aalst heeft dit pronkstuk in el kaar gestoken. De heren architekten zijn ten ande re op de perskonferentie aanwezig geweest om de nodige uitleg te geven. Enkel het administratief gedeelte De bouw van het projekt zal in eerste fase alleen het administratief ge deelte inhouden. Er is im mers om praktische rede nen een fase-opdeling gemaakt. Kwestie van kontakten met ministe ries uit elkaar te houden en de bijhorende subsidi ëring. Bijvoorbeeld hoort de bouw van een Andere zijde van de Steenberg, (rik) groting kunnen inge- waarschijnlijk gelijk schreven worden en en dat er momenteel ge- poogt het gemeentebe- hoopt wordt dat er geen stuur de inwoners van Er- bijkomde belastingen pe-Mere zoveel mogelijk zullen moeten geheven van bijkomende lasten te worden om de bouw van De maquette-projekt Steenberg, (rik) gemeentehuis onder bin- sparen. Schepen De Wolf het projekt te financieren, nenlandse zaken en de vertelt op geregelde tijd- sportinfrastruktuur onder stippen dat de financiële Maar niemand kan dit fei- Nederlandse Kuituur. Bo- situatie van de gemeente telijk voorspellen,. Men vendien moet alles onder uiterst gezond is en raamt de kosten nu op redelijke termijn in de be- daar heeft hij hoogst- een half miljard ofte 500 miljoen, waarvan ejen groot gedeelte door Sier staatskas (en niet de (tuns meentekas) zal gesuüie i dieerd worden. Schepper i De Wolf geeft geen kojrrijei mentaar op dit cijfenei maar op de gemeemiet raadsvergadering gaf nee toe dat schatingen èwacl om en bij de 400 miljoiens draaien misschien te ia zouden liggen. Er leeft de gemeente een ern ge schrik dat het gr projekt een grote snee f de portmonee kan miv brengen. Vandaar dat I gemeentebestuur uitp met een informatieb chure over Steenberg. Ie inwoners krijgen ze de bus. Daarover la»\| meer. (WH) Burgemeester De Lat vergezeld van schepen De Wolf en Van Durme opent de perskonferentie. (rik) projekt kreeg immers al gemene principiële goed keuring. Dat kon niet an ders, want een groot sportkompleks was prin cipieel al voorzien im en rond de nieuwe woon wijk Groendal te Mere. En dat was een verkie- zingsstuntje van de CVP- meerderheid te Mere. Bovendien had diezelfde grote CVP-oppositie in haar verkiezingspro gramma de oprichting van een nieuw gemee ntehuis voorzien. En al bij al had de CVP, toen het Steenbergprojekt ter sprake kwam in de gemeenteraad, in het achterhoofd, dat de par tijbonzen wel sterk ge noeg zouden zijn om het hele spel op het niveau van de ministeries tegen te houden. ook de beste kiekjes over genomen. Naar verluidt hebben burgemeester De Lat en schepen De Wolf tijdens de ontmoeting een globaal geschiedenisoverzicht gegeven van lief en leed in het tot stand komen van het projekt. Immers, de lijdensweg voor de beleidsmensen is bijna af. Men maakt zich steev ast sterk dat de werken voor het administratief centrum want dat is de naam voor het nieuwe gemeentehuisen bij horende diensten als daar zijn de politie en het O.C.M.W. en waarschin- lijk zelfs enkele lokalen voor de kulturele raden, nog eind dft jaar zouden kunnen aanvatten. De lange weg Het zal onnodig zijn het prille begin van de Steen- bergstory te herhalen. Drie jaar geleden hebben wij summier gemeld dat schepen De Wolf zinnens was het domein Steen berg op te kopen, zwem bad en gebouwen inbe grepen, maar de kam- pingplaats en de visvijver waren niet in het oor spronkelijke plan begre pen. Het projekt kreeg van meet af aan een on gewoon grote belang- Een samenleving zonder berichtgevingssysteem lijkt ondenkbaar. Waar onze weinig verwende vooroude ren zich moesten behelpen met mondelinge overle vering en roddel, of de roepstem van de bellende koerier, na de zondagsmis, is de vertrouwde dage lijkse plof in onze brievenbus het signaal om met een aromarijk bakje koffie in de linker- en de geschreven pers in de rechterhand, de persverse krant te door ploegen. Geen krantengroep die er gen», zodat de debata- niet naar streeft zijn Ie- vond met zijn publici- zerspubliek degelijke in-, teitsdoel wellicht niet zo- voor- en toelichting te veel heeft uitgehaald) verschaffen. Een redelijk zette Van Delsen, voorzit- werkende postdienst, ter van genoemde werk- verzorgd drukwerk, en groep, het motief van de een verantwoord mana- gesprekskonfrontatie uit- gement zijn volstrekt on- een: het publiek nader ontbeerlijk, wil men zich kennis te laten maken handhaven op de kran- met «De Morgen», wat dagblad ligt in het ver schaffen van serene en kritische nieuwstijding, en last but not least, DUI- DINE over het socio-poli- tieke gebeuren. Tot slot stipte Schlömer de felle verbetering aan van de sportbladzijden in vergelijking met het eerder stuntelige begin in de startperiode, terwijl uit de plaatselijke nieuwsgaring enkel boeiende en vormende berichtgeving wordt gelicht. Uit de toespraak onthiel den we vooral dat Morgen» ongetwijfeld wind in de zeilen hei met besef van eigen kortkomingen. Daar; wordt fel gewerkt, mi de nodige fondsen dal toe zijn niet steeds vol handen. nodig scheen «gezien de vrij lage verkoopcijfers in Gewestplan Schepen De Wolf haalde zijn eerste krachttoer uit toen hij gedaan kreeg van de toenmalige CVP- staatssekretaris Eyskens voor streekontwikkeling dat het gewestplan in ex tremis aangepast werd. Het domein Steenberg is bij koninklijk besluit voor zien als een strook voor openbaar nut. De weg naar een onteige ningsprocedure ligt nu tenmarkt. De socialistische werk groep «DE ROOS» van dit landsgedeelte» Aaigem, Bambrugge en Burst, in samenwerking Schlömer nam vervol met CSC Studiekring Er- gens het woord over en pe-Mere haalden vorige had het over hoe het vrijdag (18.4) de Gente- vroeger was: de linkse naar Frank Schlömer, po- pers was in vroeger tij- litiek redakteur bij «De den strijdorgaan van par- Morgen», naar de Burst- tij en syndikale bewe- se gemeenteschool om ging. De pijlsnelle door- er het ontstaan van «de braak van de televizie, als krant die durft», toe te oppervlakkig medium, lichten. vroeg om een nieuw le- Voor een twintigkoppig vend produkt, waaraan publiek (vermoedelijk al- alternatieve persmiddens len lezers van «De Mor- jammerlijk vergaten aan mee te doen. Haar onder gang was daarvan het evidente gevolg. Deze leemte poogt «De Mor gen», als krant met een open en progressief ka rakter, nu precies weg te werken. Onafhankelijk heid van enige partij of vakbond is haar sterkte. Op de vraag of de opna me van advertenties een respektabele inkomsten bron vormt, antwoordde spreker dat de toekomst zich gunstig aanbiedt (de Kredietbank levert, na een tijdlange afwezig heid, weer advertenties binnen), hoewel optor nen tegen gevestigde, ka pitaalkrachtige kranten- groepen niet steeds van een leien dakje loopt. Na een overzichtje van de in houd van het dagblad, sneed de gastspreker het aantal in dienst zijnde journalisten aan: dit ligt bij «De Morgen» niet fa belachtig hoog: slechts 40 (Het Laatste Nieuws bijv.: 120). Wat merkwaardig is: «De Morgen» beschikt niet over buitenlandse korres- pondenten. Het voor naamste streven van het Het Priester Daensfonds van Erpe-Mere heeft vorig weekend een beperkte hulde gebracht aan hun idool. Zowel te Erpe als te Mere werd de film gedraaid die jongelui van het jeugdhuis Tientwen te Ninove in elkaar gespeeld hebben. Een prent die naar ons gevoel getuigt van grote waardering voor de historische figuur in de Denderstreek, die tegen alle druk van het kerkelijk establishment in, de kant van de kleine koos. Vrijdagavond kwam jeugd huis Dido te Erpe aan de beurt, en zaterdag kwam de groep naar het chiroheem te Mere. Men heeft dus duide- betreft hebben de jongens zeker niet bijgeleerd, in tegendeel. Technisch en zelfs inhoudelijk ontbreekt het aan dokumentaire gege- lijk voor een jong publiek vens, zodat een gedegen in- gekozen, Hoogstwaarschijn- leiding zeker noodzakelijk is. lijk omdat de producers van Die kwam er ook, maar deze de film de jongeren van een geschiedeniskenner blijft jeugdhuis zijn. Een paar jaar ons ongekend. We zijn hem geleden hebben dezelfde wel dankbaar voor de uit- jeugdhuisleden een film in eenzetting over het klimaat elkaar gedraaid over het Ie- waarin Priester Daens heeft ven in kindertehuizen en in- geleefd. Te Mere was de stellingen voor biezondere grote bezieler van het Prtes- jeugdzorg. Wat de kwaliteit ter Daensfonds, Luc Delafor- Kuy ■ne' jer ook cte Zo trie, aanwezig. Hij knikte we' regeld instemmend tijd on: de inleiding. Spreker gjon< chelde met jaartallen, w|Zo uit bleek dat priester Da hem nauw aan 't hart ligt De film echter vertelt we over Daens' inzet voor arbeiders, zijn praktis strijd voor betere leefi standigheden, zijn houc ten aanzien van de social sche partij. Op 't einde de film brengt een lief m( je de melding «dat het Da sisme nog voortleeft, oni een andere vorm, maar t< in hetzelfde spoor van grote voorganger» V< ons blijft het een raadsel i der welke vorm dan wel? I antwoord zit zeker niet irJ film. (V)

De Voorpost | 1980 | | pagina 14