i AALSTERSE SOCIALISTEN GAANP TERUG NAAR DE BASIS DOET AGALEV-AALST MEE AAN GEMEENTEVERKIEZINGEN 1982? F Ic 1-Mei viering vernieuwd CVP-B ESTU U RSVERKIE - ZINGEN IN ARRONDISSEMENT AALST is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het teksten in te korten. AALST -Brussel De laatste week stormt het letterlijk en figuurlijk in dit land: windstormen, hagel vlagen... een gevallen rege ring, harde waalse eisen, een vastberaden vlaamse betoging te Gent, een groep politici die pogen een regering op de been te brengen, wankelend tussen sociaal-economische en communautaire proble men,... misschien nieuwe verkiezingen... Op nationaal vlak dus veel «wind», op gemeentelijk vlak zelf vrij kalm al wordt er hard gewerkt. Toch zijn wij Aalstenaars, als vlamingen nauw betrok ken bij de nationale politiek. Wat kan Aalst doen als Vlaamse stad? De stad Aalst is door haar ligging, door haar biezon- der karakter: Oost-Vlaam- se stod met Brabants dia- lekt door haar talrijke pen delaars naar de hoofdstad uiterst geschikt om een ver sterkende vlaamse invloed uit te oefenen. Het recente plan om met een Brusselse randgemeente te verbroe deren is al een belangrijke stap. De idee zelf was al enkele jaren oud maar geraakte niet ingeburgerd, nu schijnt het zover te komen. Profi ciat? Veel sukses. Er be staan natuurlijk nog andere mogelijkheden langs zuive re kulturele kontakten om, hier ligt weer eens een taak voor onze kultuurraad: uit wisselen van toneelvoor stellingen tussen Aalsterse en Brusselse liefhebbers groepen, kontakten tussen de muziekakademies en balletscholen, het samen organiseren van tentoon stellingen. Vergeten we ook niet het bloeiend kultureel centrum van de abdij van Affligem, letterlijk aan de rand van Groot-Aalst, met zijn histo rische aantrekking en zijn druk" bezochte aktiviteiten vormt het een ideaal ont moetingscentrum voor de bevolking van Aalst tot Brussel. Tenslotte en dat is wel het belangrijkste zijn er de talrijke Aalstenaars die dagelijks in Brussel werken. Hun invloed kan enorm groot zijn. Ze zijn en waren steeds het symbool van de Vlaamse Werkkracht; ze moeten zich echter ook be wust worden van hun macht «als Vlaming» en zich als dusdanig manifes teren. Op die manier zullen wij als Aalstenaars de leuze kun nen onderschrijven: AALST LAAT BRUSSEL NIET LOS. VLAANDEREN LAAT BRUSSEL NIET LOS. Dr. Anny Dierick Eén van de grote opdrach- geven. Die hoop is ijdel ge- I ten, waarvoor de stad in de bleken; want het zijn nog jaren tachtig staat, is zeker altijd de gebieden aan de het opnieuw leefbaar ma- rand van dorp en stad die ken van de opgeslorpte bij voorkeur verkaveld wor- dorpen. De vorige jaren den en dit met medewer- hebben velen de mond wel king van de overheid. Zelfs vol gehad over projekten de sociale bouwmaat- als dorpskernherwaarde ring, maar die projekten werden veelal gezien in functie van verkeer en com- schappijen hebben het zwaartepunt van hun wer king naar de randgebieden verlegd. De oorzaken lig- merciële aktiviteiten. De gen voor de hand, de per- Het afgelopen jaar hebben de Aalsterse socialisten Dit blijkt nog meer het ïfunctie kwam slechts celen, die in de centra zelf duidelijk een nieuwe richting ingeslagen. Hiervoor geval te zijn in Klein-Aalst :n aan de orde. gelegen zijn,, kosten veel te zijn verschillende faktoren verantwoordelijk. Denken zelf dan in de deelge- •olgende jaren zal het veel geld en zijn bovendien wij maar aan het ministerschap van Mark Galle dat meenten. Deze breuk wil moeten omgegooid te klein om er omvangrijke beslist een stimulerende faktor was, maar ook de men terug herstellen en, wil men beletten oroiekten te realiseren. komst van de heer Roger D'Hondt zal er wel voor door een intens kontakt men de woonfunctie iets tussen zitten. Ook het beleid dat uitgewerkt met de gewone man, die Wil dat de kernen helemaal hun aantrekkingskskracht ver liezen als woongebied. Ik herwaarderen, dan zullen ga ervan uit dat de mensen dwingende maatregelen die in de deelgemeenten nodig zijn. Grondregies, wonen niet verstoken mo- huisvestingsmaatschap- gen blijven voor de voorzie- pijen de centra behouden en werd door de SP-Schepenen Monsieur en Hooghuys, door SP-fraktieleider en en de OCMW-voorzitter Martin Van der Speeten voorzitter Jan Van der heeft aan deze evolutie meegeholpen. Veken ooit eens de «uni- versitairen van de straat» genoemd werden. Dat men op deze ingesla- bestaan uit partijleden, nterkommunale 9en we9 wil verder gaan maar ook uit andere be- bleek duidelijk op de langstellenden schijnen perskonferentie die zater- zeer goed te werken en dagmorgen jl. georgani- de resultaten ervan seerd werd in het Volks- hoopt men te kunnen Jaar vinden hun weer- huis aan de Houtmarkt doorspelen naar het be- klank in de volgende 1- naar aanleiding van de leid toe. Deze vernieu- Meiviering. Er werd im- Aan de ene kant is er inder- centra te kunnen opereren, eerstvolgende 1^ mei-vie- wing kwam ook tot uiting na^r gestreefd^dat ningen, waarover de stads- verkavelingsmaatschap- mens beschikt. Maar tege- pijen zullen kleinschaliger lijkertijd sta ik erop dat in moeten gaan werken en deze gemeenten het lande- dienen de nodige finonciële lijk karakter niet mag wor- armslag te krijgen om op de Programma De resultaten van de wer king van het afgelopen den opgeofferd. dure gronden binnen de daad de immer verder uit- De overheid moet beletten ring. Deze perskonferen- door het scherper stellen het feest van de arbeid rond de grote centra, aan bouwzone braak blijven lig- de andere kant worden de gen of dat leegstaande wo landelijke gebieden, met als ningen verder verkrotten, gevolgen een vergrijsde be- Met hier en daar een woon- volking, het wegvallen van erf te realiseren, hoe posi- deinende verstedelijking dat percelen binnen de he werd voorgezeten van de eigen politieke Z'jn politieke uitstraling door de plaatselijke SP- houding en door het ver- van weleer zou terugkrij- voorzitter Jan Vander Ve- werken van progressieve 9®n- Naast het klassieke ken geassisteerd door informatie in de eigen volksbal in de kelder van Schepen Monsieur, Pro- SP-pers (Voor Allen). het volkshuis, heeft aldus KWJ1- vincieraadslid Alois Van Ook de fusieafdelingen in de kongreszaal van het socio-kulturele functies (la- tief dat op zich 'zelf ook is, den Bossche en Sekreta- werden meer en meer bij zelfde gebouw, in samen- ger- en kleuteronderwijs) en maakt men een gemeente r's Roger D'Hondt. Minis- de organisatie betrokken, werking met het CSC een van socio-ekonomische nog niet aantrekkelijk als ter Marc Galle zelf was terwijl het lidmaatschap optreden van zangeres - - - weerhouden op het na- van de partij geherwaar- Leen Persijn plaats en tionaal partijbureau te deerd werd. van de toneelgroep Brussel. Ook nationaal is deze ver- PACT. Het ook reeds klas- Deze 1 meiviering 1980 nieuwing merkbaar in de sieke concert van de har- loopt onder het thema: socialistische partij, me- monie Hand in Hand ver- naar de dank zij de komst van doorbraak». Deze ver- de nieuwe partijvoorzit- nieuwing werd in de ter Karei Van Miert. Op plaatselijke partijwerking het laatste statutair kon functies (winkels). Dan kom woongebied. De moderni- je voor de problematiek te sering van wegen kan men staan dat zelfs de doodge- in centra niet langer uitslui- wone, vertrouwde, eigen tend zien in functie van dorpswinkel verdwijnt. Ik wil die diskriminaties aan klagen die vandaag de dag nog bestaan voor deelgemeenten. auto en verkeer. De hedendaagse inzichten «Via vernieuwing zullen grondig moeten ver- onze anderen om van verkeers straten terug woonstraten huist ditmaal naar het plein voor de Begijnhof kerk. In tegenstelling met vroeger wordt niet meer Ik hoopte dot de gewest- te maken zodat jonge ge- o.m. veruitwendigd door gres van deze partij wer- vanop de stadskiosk ge- Intergem: Het uur van de waarheid Onder deze titel brengt de K.P.-Aalst in het maand blad 't Ajuintje» van april 1980 de stand van zaken in de strijd om de elektrici- teits- en gasverdeling door een gemengde of zuivere Intercommunale. De K.P. zowel lokaal als nationaal heeft duidelijk stelling ge nomen voor de zuivere be- delingsvorm omdat die in de loop van 30 jaar de 28 betrokken gemeenten sa men bij de 10 miljard meer in kas doet vloeien en dat het ongehoord schandalig is dat deze miljarden, die de gemeentefinancies mede door de besnoeiingspolitiek van de centrale overheid broodnodig hebben om de kop boven water te houden en niet verplicht te worden nog zwaardere gemeentelij ke lasten over de bevolking uit te storten, in de privé- zakken van de steeds meer winst opstapelende grote gas- en elektriciteitsbazen zouden terecht komen. Voor de stad Aalst zou dit een meeropbrengst beteke nen van 1,9 miljard (mini maal berekend) en dat men ons dus niet komt vertellen dat de stadskas en dus ook de bevolking daar geen rechtstreeks belang bij heb ben. Zo oordelen zeker niet allen daarover. In de ge meenten waar de kwestie reeds terug te sprake kwam kozen de CVP en de PVV reeds voor de grotrijke elek- triciteftsbonzen, zowas het in Buggenhout met burge meester De Landtsheer op kop (nog zo een «verdedi ger» van de kleine man), zo was het in Zottegem waar de PW vanuit de oppositie aan de CVP de nodige steun gaf (een zogeheten wisselmeerderheid), zo was het ook te Denderleeuw waar Intercom (grote mani- tou achter de Gemengde Intercommunale-scher men) het personeel voor de gemeentehuispoorten bracht en waar de «afge scheurde» socialisten hun ware gelaat toonden door met de CVP en zelfs de Volksunie ondanks de stel- lingname van het VU-par- tijbureau bij monde van voorzitter Anciaux, toch voor de gemengde (lees pri- vévorm) kozen. Merkwaar dig was daarbij de uit spraak van VU-schepen De Metsenaere «beter één vo gel in de hand dan tien in de lucht». Over welke vogel het ging en in welke hand die terecht komt werd niet duidelijk gemaakt. Maar ook op de socialistenban- ken moet er ergens een rare kwast hebben gezeten want op de 9 SP-verkoze- nen stemden slechts 8 voor de zuivere vorm. Zo ziet men weer maar eens hoe veel bepaalde verkozenen zich nog aantrekken van de volkse belangen eens dat ze de kiezers met de nodige stroop hebben gelijmd. Heel anders en zuiverder is voor ons de houding van het Aalsters SP-raadslid Freddi Pijck die zijn keuze voor de zuivere verdelings- vorm om redenen die ook de onze zijn met zijn ont slag als gemeenteraadsaf gevaardigde in de drie be trokken gemengde inter communales heeft be krachtigd De Aalsterse raadsleden moeten hun keuze maken op dinsdag 29 april. Intussen zal er druk worden vergaderd, uit eraard binnenskamers want daarin inspraak van de bevolking bv. door een open volksvergadering zit er ondanks alle mooie voor stellingen en beloftes hele maal niet in. De Aalsterse raadsleden stoan voor een zware verantwoorde lijkheid. Brutaal gesteld hebben ze de keuze: zich nog eens voor DERTIG jaar binden aan de privé-sektor door voor een gemengde intercommunale te stem men of de stadskas in die zelfde 30 jaar 1,9 miljard meer bezorgen door zich in een zuivere intercommuna le in te schakelen. Op 29 april worden te Aalst de koppen geteld van hen die voor de ware volkse belan gen zijn. Al de rest die er- rond wordt gesmeerd is la rie en apekool. N.B. Vrijdagavond kwamen voor een debat over het probleem alléén SP en KPB opdagen. Een nieuw bewijs hoezeer CVP, PW en VU aan informatie en inspraak van de bevolking gehecht zijn! Jos De Geyter plannen, die ondertussen bijna allemaal met een ko- kunnen thuis voelen ninklijk besluit bekrachtigd gemeentelijke centra, zijn, de woonfunctie in de Raadslid - Louis Soerens. centra meer kansen zouden Zinnen zich weer helemaal d® oprichting van werk- den de statuten dermate de groepen, zoals voor gewijzigd dat nu ook de onderwijs, ruimtelijke or- vrouwen en de jongeren dening, enz. De werk- minimum 25 van de groepen, die niet alleen mandaten in de partijlei ding voor hun rekening speeld, maar wel midden het publiek. Dit plein is ontegensprekelijk ook heel wat rustiger dan de Houtmarkt waar het op treden steeds gestoord mogen nemen. Dit alles werd door langsrijdende moet er voor zorgen dat auto's. Ook de in een op gelijk welk niveau van woonerf getransformeer- Ter gelegenheid van de CVP-BestuursverklezIngen dit week-end, nl op zaterdagnamiddag 26 en zondagvoormiddag 27 april. (Groot-Aalat ia hierbij, om organlaatoriache redenen de uitzondering en komt op 6 Juni aan bod), hield arrondiaaementeel voorzitter Hubert Van Wambeke verleden maandag in «'t Groen Kruis» een perskonferentie. Inspraak en participatie Voor het arrondissement De jaren van het dorp en van het kind behoren tot het verleden. Als we de ba lons opmaken moeten we echter vaststellen dat er in die jaren bitter weinig is gebeurd om de dorpen en de centra van de deelge meenten beter bewoonbaar te maken voor het kind. Het gevolg is dat jonge gezin nen massaal de centra ontvluchten om een woon gelegenheid te zoeken aan de rand. Het is een treurige zoak dat het de kinderen uit onze omgeving aan het eind van het hooggeprezen jaar van het kind, slechter gaat dan aan het begin van dat jaar. zijn, alleszins bij de CVP, In. Dit nog meer als duidelijk gevolg van het Kongres van 1972 waar bij gestreefd werd naar grotere inspraak van de leden. Elk lid werd aan geschreven en kreeg de kans zich kandidaat te stellen voor een of an dere bestuursfunktie. Bovendien krijgt elk lid inspraak door het ko mend week-end mede te helpen aan de samen stelling der besturen. Statutair moeten Immers alle lokale partijorganen van de CP worden her nieuwd zes maanden na de gemeenteraadsver kiezingen en daarna drie jaar later. Dus tussen 15 april en 15 mei en dit In het hele Vlaamse land. Een Indrukwekkende operatie als men be vroedt dat het hier gaat om niet minder dan vier gelijktijdige verschillen de verkiezingen. Er is het sektiebestuur op basis van persoonlijk engage ment dat zijn voorzitter moet kiezen. In Groot- Aalst zijn er negen sek- ties. Eén per deelge meente met in Klein- Aalst zelf twee doch anderzijds Hofstade en Gljzegem samen één. 8 van die sekties hebben een eigen ledenblad. Verder is er het wekelijks «Vers van de Pers» met vooraan algemene in formatie en op de keer zijde regionale en lokale. Bovendien krijgen de le den een driemaandelijks tijdschrift in de bus. In elke afdeling (fusie gemeente) dient door de leden de voorzitter te worden verkozen door alle leden, dit voor de allereerste keer. De le den van het partijbestuur waarvan het aantal leden overeenstemt met het aantal gemeenteraadsle den moet worden verko zen en tevens de leden voor het arrondissemen teel en nationaal kon gres. Aalst gaat het hier konkreet over 278 partij bestuursleden en 193 kongresafgevaardigden waarvan 40 voor Aalst, 13 voor Erpe-Mere en 6 voor Lede. Belangrijk hierbij is alleszins dat minstens 1/3 van de partijbestuursleden jon de partij de basis terug massaal bij het beleid be trokken wordt. Op de perskonferentie werd door de aanwezi gen bekend dat er een zekere breuk ontstaan geren (minder dan 35 was tussen de basismili- jaar) moeten zijn en 1/5 tanten en de verkozenen. vrouwen. Een mooie kans voor aktieve dames. Gestart wordt vanaf de basis, een 60-tal kernen met ruim 110 bestuurs leden. Precies deze le den hebben zich kunnen de Sterrestraat wordt in tens bij de aktiviteiten be trokken, vermits er bij goed weer een 15-tal in- fostands van verschillen de basisgroepen zullen opgesteld staan. Hiertoe zullen blijkbaar ook deze behoren van Oxfam-We- reldwinkel en van Vlaams Aktiekomitee gen de Kernrakkett Om het geheel nog t feestelijker uitzicht te ven, werd ook voor i speciale verlichting zorgd van deze straat de aanpalende hist sche Begijnhofkerk, eerste mei zelf is de k sieke betoging, waark' opnieuw een massa verwacht wordt. Alhj wel de SP zich nog stel richt tot alle progressil krachten van het Vlai se land, is men er tqj nog niet in geslaagd J gelijkgezinden, KP'ers en Christen-I mokraten in de betogï te laten mee opstapp] Vroegere pogingen tetc ke zijn trouwens op ng uitgelopen. Toch hoopt men vanl betoging een suksesf kunnen maken, dank zij het feit dat i goed voorbereid door een apart propagt dakomitee. Voor wie het interesse kunnen wij nu reeds slogans vermeld waarachter de betog)pd« zullen opstappen. Zij I den als volgt: SP-akf>P9 partij, Solidariteit Arlrerï ders, 1980 Doorbrtj Energie Openbaar, Kerngevaar, Leefbaar li lieu, Sociale afbrj Neen en Vrede. Zoals steeds worden I in de deelgemeen) door de plaatselijke tijafdelingen allerhani manifestaties georgjl seerd rond 1-Mei. gaan over bakschietijl over een koffietafel het organiseren van f lotting wedstrijden. va stroming. Belangrijkste orgaan van de partij in de gemeente is het partijbestuur dat belangrijke beslissing treft. Met het oog op de kandidaat stellen voor de gemeenteraadsverkie- funktle van partljbe- zingen van 1982 heeft dit stuurslid en kongresaf- orgaan wel een bizon- gevaardigde. Wie dus dere betekenis: het zal een bestuursfunktie op de kandidatenlijsten op- hoger niveau ambieert stellen die achteraf aan dient zich eerst te enga- de leden ter goedkeuring geren aan de basis. Zo zullen worden voorge- wil men komen tot een legd, de kandidaten aan- reêle en volledige door- duiden voor de ambten van burgemeester, sche- wat normaliter het gei pen, voorzitter en raads- is bij vervroegde verkJ leden OCMW. In 1982 zal zingen, deelnemen het de eerste maal zijn de verkiezingen van dat de aanduiding van de rondissementele en kandidaten voor de ge- tionale voorzitter en meentelijke mandaten rondlssementeel en op deze wijze geschiedt, tionaal partijbestuur, De opdrachten van de wonen van arrondisi9' kongresafgevaardigden mentele en nation}^ liggen elders: goedkeu- kongressen met go< ren van de modellijsten keuring van het par* bij nationale en provin- programma maar a ciale verkiezingen indien van het regeerakkoord, de tijd om een normale poll te houden ontbreekt Wie kon beter de Aalsterse leden en sympatisanten van Agalev toespreken dan pater Luc Versteylen, alombekend via radio en televisie? Deze boeiende spreker was dan ook vrijdagavond de gast in 't Apostelken, om er het ontstaan en de werking van de beweging «Anders gaan leven» uit te leggen. Agalev is in feite ontstaan uit de leefmiiieuvereni- ging De Groene Fietsers, die in het begin van de jaren zeventig met allerlei ludieke akties o.a. tegen het Duwvaartkanaal rond Antwerpen in de aktuali- teit kwamen. Stilaan ontdekte men echter dat men zonder de politiek geen of nauwelijks resulta ten kon bereiken. Daarom achtte men het noodzakelijk zijn steun toe te zeggen aan een aantal politiekers in de traditionele partijen, die het vertrouwen van de bewe ging waard waren. Enkele van deze gesteunden, zoals kamerlid Poma, haalden dan ook heel fraaie resultaten, dank zij de massa voorkeurs stemmen, die achter hun naam verschenen. In de Iqop der jaren ontdekte Agalev echter dat vele van deze personen niet zoveel invloed hadden als men wel had verwacht, waardoor in feite een nieuwe fase begon in de geschiedenis van Aga lev. Deze nieuwe fase be stond dan in het indienen van eigen lijsten. Waar deze opkwamen behaalden deze ongeveer 3% van de stem men. Vergeleken met andere landen, zoals Duitsland, is dit nog niet zoveel, en poli tiek betekent men dus nog niets, maar toch ervaart de leiding van Agalev dat de indirekte invloed van de be weging des te groter gewor den is Op de voordrachtavond zelf werden hiervan door pater Versteylen talrijke voorbeel den gegeven. Aldus mobili seerde men eens een ganse politiemacht van Antwerpen door met enkele fietsers... paaseieren te gaan dragen naar het personeel van de kerncentrale van Doel. Op lange termijn is het na tuurlijk de bedoeling dat Agalev direkte invloed krijgt op het beleid. Deze invloed wil men ondermeer beko men door mee te dingen aan de volgende gemeente raadsverkiezingen, en dit op zoveel mogelijk plaatsen. Dit hangt natuurlijk af van de mogelijkheden en de midde len van Agalev zelf, en van de kansen op sukses. Hoeft eraan herinnerd dat in Aalst alleszins de heer Frans De Brul, gewezen VU-ge- meenteraadslid, het trek paard van Agalev is? Of hij volgende maal terug opkomt voor de gemeente raadsverkiezingen is niet ze ker. Volgens hem zoeken de leefmilieuverenigingen in het Aalsterse elkaar op dit ogenblik alleszins op, maar gezien de volgende verkie zingen pas in 1982 plaats hebben, was er alleszins ge en haast bij. Herlevingsbeweging Anders gaan leven onder scheid zich volgens pater Versteylen van de andere bewegingen omdat zij noch Pater Luc Versteylen had het vrijdagavond over Agalev. (per) marxistisch noch liberaal is. Tegenover de huidige domi nanten van de wereld wor den specifieke alternatieven gesteld. Aldus plaatst men tegenover konsumptie de soberheid. Tegenover de konkurrentie wordt de sa menhorigheid geplaatst en tegenover prestatie plaatst Agalev de stilte en de zachte waarden. Deze alternatieven worden door de vereniging op een specifieke manier veruit wendigd. Agalev heeft vb. geen lidkaarten, de samen komsten gebeuren gewoon lijk in familiaal verband, en ook als er ontmoetingsda gen plaatsgrijpen op natio naal niveau is gans de fami lie aanwezig. Ook in de akties primeert steeds de geweldloosheid. Denken wij hierbij aan deze Later op de avond were trouwens nog op gewei rond de Erasmussteeg, het Tolhuis, de Arenaweide, enz. Het waren steeds de geves- dat de klassieke polit tigde machten die geweld stromingen steeds optf gebruiken tegen weerlozen, voor de produktiviteit. fv Hierdoor verklaari Luc Ver- kende vb aldus niet steylen trouwens het grote tegenstelling tussen prol sukses en de sympathie van de massa, ledereen kan zich in meer of mindere mate met Agalev identificeren. Hierbij legde de heer Ver steylen nogmaals zijn be kende Dolfijnen- en Walvis theorie uit. De klassieke poli tiekers vergelijkt hij met wal vissen die om de 6 jaar, wan neer er verkiezingen zijn, aan de oppervlakte komen, terwijl de mensen van Aga lev dolfijnen willen zijn (en het ook in de praktijk zijn), die voortdurend aan de op pervlakte komen om te zien wat er in de massa leeft en indien nodig aktie te voeren. tieven en niet-produkti Het is duidelijk dat Agali de eerste plaats de niet- duktieven steunt. Hi werd vb. gewezen naar metro te Antwerpen, die lemaal niet ten goede k< aan diegenen die er in eerste plaats zouden moe kunnen van gebruik mak zoals gehandikapten, beji den en kinderen. Wij kuni dit verslag niet beter bes ten dan met een uitspr van de heer Versteylen z «Vechten voor het miliei vechten voor sociale ret vaardigheid. Vf

De Voorpost | 1980 | | pagina 2