HET DUIVENHOK VAN DE WEEK André Colman uit Haasdonk: Resultaten op basis van hygiëne en voeding Willy Vandensteen, Jozef Van Cauwenberghe, Eddy Boudaer, Leonce De Troch, Roger De Smet, Pierre Uytersprot en Willy Meganck domineren Quievraingebeuren. Andre Van Acker, Omer Quisquater, Maurits De Rijcke, Pierre Albrecht, Camiel Van Herreweghe winnaars openingsvluchten uit Frankrijk Jacobs - Verniers, Gust De Brauwer winnaars te Lokeren 30 - 25.4.1980 - De Voorpost De Rappe Duif - Kerksken In Kerksken mocht Pol Burgelmans, Nieuwer- kerken juichen want Mar cel Eeckhout 2 en 5, Gust- je Dooremont, Halltert en Remi Vandereecken, Kerksken kregen geen schijn van kans. Bij de jaarlingen scheert Marcel Meganck, Kerks ken de hoogste top en zijn Achiel Boeykens, Haaltert, Alex De Swaef, Jos van Bleyenbergh en Camiel Callebaut beiden Nieuwerkerken de eer volle verliezers. De Toekomst Aalst Overwinning van Omer Callebaut, Aalst bij de ou de duiven. Het grof geld ging naar Roger Wachte laar, Nieuwerkerken en ereplaatsen voor Alfred Vonck, Aalst, Florent De Wolf, Erpe en Leopold Robijn. Bij de jaarduiven toonde Rene Aelbrecht zich de snelste terwijl Benoit Tas 2 en 3, Daniël Hofman en Van Cauter Plas, 5, 6, 7 en 8 voortreffelijk werk ver richten. Elk zijn Recht - Haaltert Nipte zege van Julien Van Wesemael, Nieuwer kerken op het zeer sterk spelende hok Willy Van densteen uit dezelfde ge meente die met een 2e, 6e en 7e plaats het bewijs geeft ver van afgeschre ven te zijn. Charles Mallefroy Haal tert 3 en 4 en Arthur Re- dant. Mere trokken zich ook goed uit de slag. Bij de jaarlingen gingen de bloemen naar de man van wie dit jaar veel wordt verwacht; Willy Meganck. Willy Van densteen werd nogmaals tweede en Albert Cop- pens, Nieuwerkerken, Maurits Layreys, Mere en Willy Van Londerzele, Haaltert klokten er de an dere vroege duiven. Recht voor Allen - Hel- dergem Knappe zege van Et. Van Laethem, St. Lievens Es- se op Leon Quintijn, Haaltert en het miljoe- nenhok J.M. De Vadder, Haaltert, Willy Hoebeke en Valerie De Saedeleer kwamen er ook de neus opsteken. Eddy Boudaer, Haaltert, versloeg bij de jaarlingen het ganse pak. Ereplaat sen gaan er naar Willy Buyl, Kerksken, Herman Vandenabbeele, Eronde- gem 3 en 5 en Weduwe Scheerlinck, Domein Haaltert. Baardegem - Rap zijn Wint In Baardegem geeft Al- fons Buyl, Meldert de toon aan bij de oude. Gaston Uytersprot, Cle ment Vandeneede, Mel dert, Marcel Saerens, Op wijk en Karei Van Rans- beek, Buggenhout speel den zich eveneens in de kijker. Vlotte zege van Theo Cooreman bij de jaarlin gen. Goed vliegen deden ook de duiven van Alfons Beeckman, Pierre Ver hasselt, Gust Uyttersprot een trio uit Moorsel en Jan Meert, Baardegem. Gijzegem Uitstekende verrichting van Maurice Janssens bij de oude duiven. De klep pers van Em. Van Eetvel- den 2 en 3, Oudegem, Alfons Van Landuyt, Gij zegem en P.V.D. Cruys- sen, Mespelare toonden eveneens uit het goede hout gesneden te zijn. Bij de jaarlingen werd de koek verdeeld door Frans Vanderjeugt Mespelare 1 en 5 en M. Janssens, Gij zegem 3 en 4, Gust Ver tongen uit Gijzegem nam er de tweede prijs voor zijn rekening. Moorsel De Nieuwe Bond Zeer opvallend zijn hier de prestaties van «super kampioen in spe» Jozef Van Cauwenbergh. We vragen ons af wat er zou gebeuren moest deze man over de nodige tijd beschikken om zijn ge vleugelde vrienden nog wat meer te kunnen ver zorgen. In beide kategor- iën is hij uit de eerste gelederen niet weg te denken. De resultaten van Pierre Uytersprot, Al fons Nuelandt, Frans Cal lebaut, Maurice De Meersman, Guido Ver- cauteren en Roger Lo- wies verdienen tevens de bijzondere aandacht. Wieze - De Luchtklievers Bij de oude gaat de palm naar Frans Van Damme, Herdersem. Ook Ben De Coninck, Wieze, Jul Per- daens en Paul Aelbrecht, Denderbelle dienen vermeld. Bij de jaarlingen ging Ro ger De Smedt, Dender belle er met de grove borstel door. Als men be denkt dat hij de snel heidsduivels van André De Croock, Herdersem 2 en 4, Luc Roelandt, Wieze en Remi De Pauw, Her dersem met ruim verschil versloeg. Door Eendracht Sterk - Lede Dat er in Lede goede dui ven zitten bewijzen Gus- taaf Brys, Frans Vander- straeten, Hubert De Cre- mer en Joz. Lanckman. Alleen Fred. De Smet, Hofstade kon zich in het Leedse onderonsje mengen. Bij de jaarlingen beklom Octaaf Boelaert, Hofstade het ereschavot Tombeur en Zoon, Lede, Pierre van Hecke, Hofstade, Frans Segers, Lede en Midder nacht Roeland kwamen er ook goed uit terwijl ook de prestatie van Wil ly Rogiers dient genoemd. De Kleine Melker Terjoden Hier bewijzen de duiven van Leonce De Troch en Jozef Mornae beiden uit Aalst, werkelijk hun «zui vere klasse». Inderdaad sinds de aanvang van het Quievrain seizoen staat er op deze krachtpatsers werkelijk geen maat. Goed spelende liefheb bers als Pierre De Wolf, Aalst, Alfons Droess# Nieuwerkerken, MaJ Meganck, Kerksken, bert Bastiaens, Aalst,i5 fons Boudaer, Haaltert Florent Sonck, TerjoJ kunnen er het in Quievrainbond bij uitfr aan den lijve vinden. Gaston Schut! In het samenspel Bug genhout Den Belg - Op wijk kwamen er twee hokken zeer sterk opzet ten. In eerste instantie Pierre Albrecht bij de ou de duiven met vijf prijzen in de eerste tien of de 1, 2, 5, 6 en 9 mag er ge sproken worden van een knappe Noyonstart. En dit is ook het geval voor Camiel Van Herreweghe bij de jaarduiven die in die reeks de 1, 2 en 3 prijs naar Baasrode mee neemt. Bij de oude dui ven ook goede resultaten voor Willy Van Zeebroeck (3e), Frans Verdonck (4e), Pierre Van Ransbeeck (7e), Louis Vereecken (8e), Petrus en zn Boe man (10e). Bij de jaardui ven een goed resultaat voor Jozef De Schouwer met de 4e en 10e prijs. Ereplaatsen voor Pierre Buys, Frans Verdonck, Edmond De Kerpel, Willy Van Zeebroeck, Jozef Van Nieuwenhove. In het Vijfverbond Den- dermonde - Hamme zijn er ook reeds enkele uit schieters te noteren. Daar hoort zeker Andre Van Acker bij met bij de jaar lingen de eerste drie prij zen en meteen het groot ste deel van de prijzen- koek en bij de oude dui ven als toemaatje de 2e en 6e prijs. Bij de oude duiven noemde Richard Ydens de winnaar met nog een vroege vierde prijs erbij. Een hok dat weer stukken zal maken is de kolonie Becqué. Bij de oude duiven de 3e, 5e en 8e prijs en bij de jaar lingen klokte Jean of zijn vrouw de 4e, 7e, 8e en 10e prijs. Vroege oude duiven voor Baziel Pop- pe, L. Van Vossel, Alfons Van Hemelrijck. Bij de jaarlingen kwamen Baziel Poppe, Richard Ydens en Raymond Peelman ook aan hun trekken. In het BLMO verbond ging de hoofdprijs bij de oude duiven naar Van Hoeymissen voor Robert Verdonck, Van Hoebeeck, L. en zn Joos, Herman Bosteels, Jozef Van Ach ter, J. Mannaaert, Jan Saerens. Met de 8e en 10e prijs liet L. De Bondt zich opmerken en de zet- nummer was voor Fr. Bourgeois. Bij de jaarlin gen klokte Bernard Van Verre zich de 1e en 7e prijs en toonde hiermee de kwaliteit van zijn dui ven. Vroege prijzen voor L. Collaert, L. De Bondt, Frans Cooreman, Her man Bosteels, Van Hoo- rebeeck en zn., Van Mal- deren, Marcel Cooreman en Robert Verdonck. Niet overal stond er reeds Noyon op het pro gramma. Sommigen maatschapijen hadden de Frankrijkaanloop be perkt tot St.-Quentin. In het samenspel Baasro de - St.-Gillis-St.-Amands liet Omer Quisquater uit Baasrode zich bij de oude duiven reeds de titel «Mijnheer 100 procent» aanmeten. Hij korfde 7 oude duiven in en zette ze op de uitslag met vol gend resultaat: 1e, 3e, 4e, 6e, 8e, 20e, 21e. Benoit Pieters nam er ook reeds het zijne van met de 5e en de 7e prijs. Vroe ge duiven bij Roger Rot- tiers, Curinck-Blommaert en Oscar Van den Bos sche. Bij de jaarlingen was de vluchtzege voor Achiel De Saeger voor Petrus Quisquater, De- clercq en zoon, Achiel De Croock, Alois Colman, Louis Veyt, Van Landeg- hem-Jacobs en Alois Croket. In die kategorie kon Benoit Pieters en twee in de eerste tien schuiven met de 5e en 10e prijs. In het verbond Uitbergen - Schellebelle klokte Cy- riel Piens bij de oude dui ven de 1e en 9e. Een hok in konditie was dit van Maurits De Rijcke met als resultaat bij de oude dui ven de 2e en 7e en 8e bij de jaarlingen nog beter met de 1e, 6e en 7e prijs. Bij de oude duiven wer den Edgard De Wit (3e), Theofiel De Vleeschou- wer (4e en 6e), Andre De Bodt (5e) en Michel Boone (10e) ook reeds opgemerkt en bij de jaar lingen kwamen de ge broeders Galle met de 2e, 3e en 10e prijs de neus aan het venster steken. Een vermelding gaat er zeker naar Andre De Vrie- se met de 8e en 9e prijs en Anna Vertriest (4e), Gilbert Galle (5e). In het samenspel Berlare - Wanzele werd de St.- illet eel Quentin vlucht bij de jam de duiven gewoni door G. en A. M^ schalck voor Cesar I we met de 2e en 3e p In de kop van de uitl stonden Urbain Verrt ren, Frans Buyle (5ef 9e), Rudolf Goossf Gustaaf Vermeulen, I ri Clinckspoor (8e i 10e). Dat hok deed I nog beter bij de jaal gen met de 1e prijs, derik Christiaens met| 2e en 5e maakte een c de beurt en dit deden^ Urbain Vermeiren me 4e en 7e, Gilbert G met de 6e en 10e en Cf1 taaf Vermeulen, Toul Van Overmeiren en T(w^ Beelaert hadden plaats in de eerste tie?1 BEe I 3ie; De Quiévrain vlucht in Eerlijk moet niemand vre zen te Lokeren werd bij de oude duiven gewonnen door Jacobs - Verniers. De twee getekende duiven was hij goed voor de le en 20e prijs. Clement Baert met de 2e en 14e van 3 duiven kreeg ook zijn deel. Leon Vervaert met de 3e. 30e. 32e, 40e maakte een goede beurt Ray Macharis korfde drie duiven in en met de 12e, 14e en 27e kwam hij sterk op het voorplan. Vroege duiven voor Jaak De Beule, Ch. Collewaert, Cyriel De Bruyne, Slag mulders - VH, Frans Nop- pe. Pol Veldeman, Pierre Vergeylen. Bij de jaarlingen deed Gust De Brauwer een goede zaak met de le, 9e, 12e, 28e, 44e van 8 getekende duiven. Theo De Kegel met de 2e en 6e van twee duiven was één der uitblin kers, Gustaaf De Wiest met de 7e, 8e. 14e, 58e. 60e, 63e van 8 duiven heeft reeds de forme op het hok Ook Rudy Coppens met de 10e, 30e, 43e, 34e speelde sterk. Vroege duiven voor ^an secl Stap André Poppe, Jaak Beule. Jos Van Petegh< Bij de duivinnen was Triphon Antheunis die de le en 7e van 2 du een goede beurt maa Cyriel De Bruyne wor '®n 4e. 8e, 14e. 17e van 5 ven. Camile Wouters de 9e. 10e. 13e. 24c kij"01 ook zijn aantal prij "J Vroege duiven voor Pc Engels, M. Van Baste re. Camiel Seymortier, rome Smet. BE )rr Voor tien jaar is voor André Colman uit het nummer 46 van de Heirbaan te Haasdonk het keerpunt in zijn duivencarrière gekomen. De voornaamste aanleiding was de inbreng van het kampioenenhok van Albert Van Mieghem uit St.-Gillis Waas. Momenteel is het hok van André Colman voor 70 ten honderd bevolkt met de origine van Van Mieghem en niet zonder succes. In 1979, om ons tot de meest recente prestaties te beperken, begon hij de eerste vijf seizoenvluchten met de eerste prijs en de kwaliteit gepaard aan de goede konditie bleef het ganse seizoen voortduren. De vaandeldrager van de vliegkolonie was de «Wit ten» een duiver van 1974, rechtstreeks van het hok Van Mieghem, die zich achtste klasseerde op de provinciale Belgiëvluchten en vijf eerste prijzen vloog. Het Van Mieghemeffekt speelt dan ook een belang rijke rol bij André Colman. Om zijn stam de waarborg te geven stand te houden, vulde André zijn origine aan met afstammelingen van Ghislain Nicqué Haas donk, Willy Peersman Mel- sele, Gustaaf De Backer Haasdonk en Fons Van Bunderen Tielrode. Goede akkomodatie De duivensport is de laatste jaren zodanig geèvolueerd, dat ieder kampioen of mel ker, die niet bij voorbaat in het verliezende kamp wil staan, er uiterste zorg voor draagt dat zijn duiven zeer degelijk behuisd zijn. De Haasdonkenaar behoort tot de kategorie van lief hebbers, die vast overtuigd zijn, dat primordiaal om te lukken de verluchting met uiterste zorg wordt aange bracht. De circulatie van de lucht is op de Colmanhok- ken zodanig geregeld, dat alle tocht geweerd is. An derzijds haalt hij enorm voordeel uit het feit dat het hok volledig is ingebouwd en hij er als toemaatje hoogte en gelijkmatige temperatuur bij heeft. De tweede stap om met kans op succes aan de prijsvluch- ten te kunnen deelnemen is hiermee zeker bij André Colman vervuld. Maar naast de goede origi ne en de betere akkomoda tie speelt ook de verzorging bij deze Quiévrainkam- pioen een voorname rol. En «Duiven verzorgen» in terpreteert hij in de breedst mogelijke zin. Daarin staan twee zaken centraal: hygi ëne en voeding. De weduwnaars krijgen af zonderlijk eten en drinken en telkens worden eet- en drinkbakjes ten gronde ge reinigd, uitgeschuurd met water en bleekwater. De redenering van André Colman spreekt hier voor zichzelf, als hij de vraagt stelt: «Wie drinkt er graag uit een vuil glas of eet er graag uit een vuil bord?». voederen is een kunst Naarmate men zich specia liseert op de snelheids- vluchten of liever de verde re drachten speelt, is de manier en ook de hoeveel heid van voederen verschil lend. André Colman is er vast van overtuigd, dat een Quiévrainspeler moet voedeen met een apothe kersweegschaal bij de hand. Hij gaat er niet van af, dat de speelduiven voe deren een kunst is. Hij zorgt wel voor een komple- te voeding, maar de hoe veelheid is heel precies af gemeten. Het gebeurt met de lepel en dit over het ganse jaar. Er worden geen zijsprongen gemaakt. En in de winter is het André's echtgenote die voor de ver zorging instaat en die is nog strenger. «Een duif die te vet staat kan geen prijs winnen», re deneert hij. «de vliegkolo nie staat bij ons winter en zomer op regiem». Bij Colman gaan de vlie gers ook de eerste week van december bijeen. Ze brengen één nest jongen groot en worden opnieuw gescheiden. Begin maart worden ze opnieuw gekop peld en op een broed van ongeveer 10 dagen klaarge zet voor het weduwschap- spel. Zoals bij de meeste Quiévrainspelers toont ook André de duivin voor het inkorven. Na de vluchten worden de duivinnen vrij vlug weggenomen na de thuiskomst van de duiver. Naarmate het seizoen vor dert blijven de koppels wat langer samen. Het aantal blijft streng be perkt aan de Heirbaan te Haasdonk. 15 weduwnaars: 8 oude en 7 jaarlingen. De jaarlingen worden niet zo intens als de oude duiven gespeeld. De jaarduiven moeten nog de knepen van het vak leren, want als jon ge duif bleef alles beperkt tot enkele leervluchten. Het spel blijft voor André hoofdzakelijk toegespitst tot het spel met de oude duiven. Hij is van oordeel dat men geen twee heren kan dienen. Hij doet liever één zaak goed dan twee zaken maar half, daar ligt misschien een groot deel van zijn succes. Het komende seizoen wil hij het iets intenser doen met zijn jonge duiven. Nu hij kan rekenen op de hulp van zijn zoon Eric, zal er getracht worden om de pie pers Noyon te laten vliegen. Weinig kweekduiven De kampioenenkolonie van André Colman stamt uit de vijf koppels kwekers. Hij heeft zijn duiven zoda nig geselecteerd dat alleen het allerbeste een kans ge gund wordt om te blijven. De stamvader is de «Teen» een duiver van 1972. die gekoppeld aan een duivin van Fons Van Bunderen uit Tielrode, via Van Mieg hem, die voortbrengers zijn van de «Oude Rode», een duiver van 1974, die als dricjaarse naar het kweek- hok ging en alhoewel hij in 1977 nog zes eerste prijzen won. André Colman hul digde het principe van be ter «één vogel in de hand dan tien in de lucht». De «Oude Rode», moet een sterke duif zijn. want als jaarling kwam hij zodanig gewond naar huis, dat hij drie keer moest genaaid worden, maar drie weken later vloog hij opnieuw 1 minuut vooruit. Gekoppeld aan een duivin uit de legen darische «Oude Pruts» van Gustaaf De Backer uit Haasdonk, heeft André Colman en vier goede vlie gers uitgetrokken De «Teen» gekoppeld aan vel schillende duivinnen be zorgde hem ieder jaar een goede duif. Het prestatielijstje 8.4: 140 oude: 1. 21 (3); 15.4: 242 oude: 1.6 40 (4) 22.4: 193 oude: 1.2,29. 33, 66 (8) 29.4: 146 oude; 1. 9, 12. 25 (6) 6.5: 195 oude: 1, 2, 3, 24, 38 (8) 13.5: 173 oude: 3, 14, 32, 61 (7), 262 jl.: 8, 37 (3); 20.5: 178 oude: 3, 14, 32, 33, 68, 71 (7) 27.5: 15 2oude: 8, 32, 36, 39, 50 (7) 3.6: 166 oude: 36, 4, 4, 57, 63 (6) 10.6: 137 oude: 26, 27, 47 (4), 221 jl. 12, 65, (2); 17.6: 109 oude: 5. 16, 18, 19, 27, 29 (7), 167 jl. 9, 42 (2) 24.6: 99 oude: 1, 4 (6) 8.7: 84 oude: 1, 9, 15, 31, I 33 (8) 15.7: 72 oude, 8. 22, 25, 26, 28 (6), 88 jl. 6, 11 (2) 22.7: 55 oude: 1, 16, 17(5), 83 jl. 6 (2) 29.7: 53 oude: 16, 20, 21 (4); 92 jl. 16(1) 19.8: 110 oude: 8, 29 (2) 22.8: 55 oude: 2. 21 (2) 26.8: 108 oude: 12, 15, (3) 85 oude: 12, 15. 16 (4) 1.69: 63 oude: 8, 24 (2) In lokaal De Eendracht te Haasdonk stond André 10e Je lit! Ab Ier Colman op de kampidAn schapslijst hoog genote Ire met de 2de kampioen aa de eerste getekende; kampioen met de twefcne getekende. 1ste kampi Pat met de derde geteke en duif. dei Ook in de zesdaagse kw ko| kompetitiebehoorde hij de uitblinkers met 55 d D< nemende ploegen. BE André Colman uit Haasdonk bvw ten

De Voorpost | 1980 | | pagina 30