IV.P. HEEFT NOG STEEDS OVER VLAANDEREN! SEEN STANDPUNT ^VRIJZINNIGHEID IN ujisdlt piktefl§@[f O rONS PARK WORDT ?PRACHTÏG, MAAR... la 200 jaar... ZOLL'EK ZIJN ALTERNATIEVE ENERGIEBRONNEN HAAL BAAR EN RENDEREND? De Voorpost - 25.4.1980 - 3 Herman De Croo lichtte de geschiedenis van 200 jaar vrijzinnigen toe. (per) 1980 is tot het Jaar van de Vrijzinnigheid in Vlaanderen Dergelijke houding stemt uitgeroepen. Na bijna tweeduizend jaar Kristendom tot nadenken werd het inderdaad tijd dat de vrijzinnigen er wat Dat de Christelijke Volks gingen aan doen. partij, met haar studiedien- Vorige week woensdag begon in Aalst de rondreis van sten en prominente per- de tentoonstelling over 200 jaar vrijzinnigheid in Vlaan- soonlijkheden in haar ran- deren. gen, het eenvoudig niet De openingsplechtigheid had plaats op het Aalsters stadhuis, war de feestzaal voor de gelegenheid bar stensvol zat. De socialistische ministers Willy Calewaert en Mare Galle waren aanwezig en zij hoorden hun kollega uit de regering, mevrouw Lydia De Pauw-De Veen op be vattelijke wijze twee eeu wen vrijzinnige geschiede nis in Vlaandern schetsen. De staatssekretaris voor het Brussels Gewest wees o.a. op de voorname rol die de volksmaatschappijen hebben gespeeld in de op gang van de vrijzinnige ge dachte in onze kontreien. Na het socialistische, het liberale standpunt, bij mon de van volksvertegenwoor diger Willy De Croo. Profes sor De Croo had het voor namelijk over het aandeeel va de liberalen in scheiding van kerk en staat en in de uitbouw van het niet-kato- liek onderwijs in Vlaan deren. Ja, Neen, Geen standpunt Historikus Maurits Van den Steen, voorzitter van het Humanistisch Verbond Aalst, had het over twee vrijdenkersbonden in de ge schiedenis van Aalst en de pogingen om het onderwijs in deze stad te laïciseren. Fel gewaardeerd werden de bezinningsevolutie, gehou den door ingenieur Roland Rimbaut voorzitter van de Oudervereniging voor de Moraal Aalst. De heer Tony Tiilez, voor zitter van de V.U.N.B.- oudstudentenbond had heel wat woorden van lof voor de tentoonstelling en voor de mensen van de Vlaamse Universiteit Brus sel, die haar tot stand heb ben gebracht. Hij sprak de hoop uit, dat de Vlaamse vrijzinnigen hun onderlinge twistpunten opzij zouden schuiven en zouden trach ten uit te maken wat hen verenigt. Er werd hulde gebracht aan de pas overleden Franse wijsgeer Jean«paul Sartre en daarna werden de oran- je-blanje-bleu-linten door geknipt en de toegang tot de tentoonstelling was dus meteen geopend. Deze rondreizende ten toonstelling bracht heel wat interessant fotomateriaal, als het ware een geïllus treerde geschiedenis van de vrijzinnige beweging in Vlaanderen, die een beeld ophing van wat die bewe ging twee eeuwen lang in Vlaanderen te betekenen had. Alles was onderverdeeld in verschillende periodes en alle politieke en leven- schouwelijke strekkingen kregen de gelegenheid om hun standpunt betreffende de vrijzinnigheid in Vlaan deren naar voor te brengen. De C.V.P. had op de voor haar voorbehouden ruimte volgende tekst aange bracht; «Het C.V.P.-bureau heeft beslist geen stand punt in te nemen inzake vrijzinnigheid.» aandurft op een dergelijke belangrijke tentoonstelling zijn standpunt terzake in te nemen, is toch onvoorstel baar. Hier werd toch een unieke kans geboden om te bewij zen dat de vrijzinnigen niet bang hoeven te zijn als men dit land straks of federale leest gaat schoeien. Is het spookbeeld van een C.V.P.-staat reèel of is dit enkele een waarnbeeld in de geest van de vrijzinnige mensen in het Vlaamse land? Op deze vraag zouden we de volgende weken een klaar antwoord willen zoeken. Een duidelijk ja of een neen dan, maar «geen stand punt» dat willen we niet meer horen! C.A.T. Lydia De Pauw bracht ons een overzicht van 200 jaar vrijzinnigengeschiedenis, (per) In een periode waarin de atookolle wekelijks duurder wordt, de konfllkten met het Oosten steeds menigvuldlger en komplexer en waarin kernreakto- ren en al wat er rond reilt en zeilt zorgen voor deining allerhande werd eens te meer de vraag naar «wat de alternatieve energie» gesteld. Nu ook tal van bosjes gas, waterkracht en gedeeltelijk gerooid wor- kernenergie willen we den en beek- en weide- ons richten op de toe kanten, meestal in om- komst via zonne-energie, standigheden die het windenergie, zee-energie licht schuwen aan vaak en aardwarmte-energie. klandestiene kappingen blootstonden, - profes sor Van Miegroet zegt Zonne-energie dat de vruchten van de Gaat het hier om een boomplantakties veelal sprookje of mogen de terug te vinden zijn in verwachtingen hoog ge- opeengetorende stukken spannen blijven? Bestaat boom'-, waarbij dan nog er immers een «zonne- vaak in vraag kan worden kernreaktor» met om- gesteld of het wel gekapt zeggens onuitputtelijk werd op eigen eigendom vermogen, hij bevindt of gewoon ontvreemd -, zich op 150 miljoen km wordt dringend uitgeke- en hulpmiddelen ken naar andere mogelij- om die warmte te pakken ke energiebronnen. te krijgen zijn duur. Gesteld werd dat over Bereiden van warm water enkele jaren er een groot via zonnepanelen blijft in verschil zal bestaan tus- onze kontreien alvast sen de benodigde olie en nog Jaren een luxe. Een de geleverde. Ook op inrichting voor een vier- gebied van kernenergie persoonsgezin met 2 vreest men dat de groei panelen van elk 2m2, een ervan niet zal kunnen waterverwarmer van 200 optornen tegen de vraag. I, een warmtewisselaar, Benutten van nieuwe een pomp, regeltoestel- energiebronnen is dus len en buizen kost nog een must en na steen- veel te duur. kool, petroleum, aard- Zonnestralen opvangen via een verdampende vloeistof (freon), zonne- spiegels die de zonne stand nauwkeurig opvol gen of via een silicium- plaat die de zonnestraal in elektrische stroom omzet veronderstelt een streek met veel zon. In een woestijn ware zulks ideaal maar dan is er het probleem van de afstand tot de verbruiker. Wind-energie Een middel zo oud als de straat dat toepassing vond in de windmolens en de zeilvaart. In wind- rijke gewesten zou de produktie belangrijker kunnen zijn dat via de zon. Met een windkracht 20 km/h is rendement mogelijk. Daarbij komt het voordeel dat wind niet alleen in een be paald seizoen voorkomt. Een aantal megawatt kan hier ontegensprekelijk geproduceerd worden. Zee-energie Heel wat energie schuilt in golven en getijen. Golven langs oceaan kunsten kunnen 80 kwt/m opleveren. Proef nemingen om deze ener- of zolle'ek ni verom ne kier vertellen oever die groeite sirk die z'alle joren iene kier ooitzen- nen op den teivei? Ge wetj wel hein: dad Eurosongfestival gelèk as ze da noemen, 'k Was 't iest ni va zin zee. mor meh de schrik- kelèk slecht weir van de léste daogen ben ek toch mor bleive zing en omda 't naa nog eive slecht es, kaan er tèn zu goed mor ne kier oever schroyven oeik hein. Ni dat die sirk al zu veil beiter was as 't weir zee... En ze zeggen dammen azoei nog ienegte weiken 't zélde weir gon hemmen... 't Es t'hoepen da ze dorom 't noste zoterdag toch verom gie festival 'n gon ooitzénnen! Ja, gelèk as ge allemol wetj; da spel gink tèn deir in Holland, in Den Haag en da moksken dat da geer allemol most afroepen hooi meh dor tèn oeik nogal nen naom, gelèk as men van d'Hollanders meh heer vieze naomen ge- woein zèn. Allei, zeg, wie hoetj er na Marloes? En doboy tèn nog Fluisma. Nor alles ba ien 'n was ze toch ni te verleggen... as ze goe loy. d' leste woren de die van Oeistenroyk. Twie giezen, d'ien hooi meh dor en koppel draperies en heer oeiren hangen en d' ander hooi pesies in 'n betoeigink van de Voer gezeiten want heer twie maven woren ooit heer kliet ge scheerd. Oever 't gein da ze zonken door loot ek imand anders oever klappen zee. Want de twiede da woren der van Turkoyn en dedie zonken oever de Petrol. Da vraamensj hooi wel 'n blaad klied oon, mor 't was toch gie petrol- blaad. Voesj stond er dor nog ienen op nen tamtam te tamtammen en worden der nog droy booikdanseressen boy. Allei ze dansten wel booik zee, mor heren booik zelf 'n liete ze ni zing. Griekeland die zennen derden kwamp was ghielegans in roeid en zwèrt en da was ghielzeikes eh vervolg op dennen Turksen petrol want de die speldjen ottostop. 'k 'n Hen toch ni gezing dat er heer iemand opgelooin heit zee, mor ze 'n zèn toch nimmer verom gekommen. Want 't er stonten al direkt twie kinjekes geried ver Luksemburg en die speld jen 'n betjen katjenalloe meh ne groeite lesbeer die hem probeiren te verklien hooi in ne peingwein. Opsoyn stonten der tèn nog droy moksken oeik meh azoei 'n soert pittaleir oon meh heer kontjes te drooin en da mosten ghielzeikes oeik peingweins veirestellen. Ver den ieste kier dei naa oeik Marokko mei en da masken meh heer groen klieken oon zonk dor ieveranst iet van «ik zing a geren», mor tèn op zè Marrokonsjmor 't was 'n betjen leizeg en in elk geval ni veil spesjool. Itoljen die numero zes hooi 'n was al ni veil beiter en heer mauvre broeken en kliekes in koleiren va kinjekesooi- ker 'n kosten dor ni veil on veranderen. En tèn verschoet ek toch, want vér Deinemarken kwamp er dor ienen op 't seen, 'k peisden direkt op den Dikken va Paomei! Azoei eh loyf jonges, mor toch 'n goei stémme. In ne groei- ten oeveraal en eh majoaken meh streipen. Mor den dienen die dor achter kwamp, da was ienen vér Zweiden, da was zjust 't kontrore, ne maogere sprietvlechter in eh soert plastikken kostum en meh bienen gelèk as poeiten van 'n spinnekop. En hè stond tèn nog attoyd meh die spèttels woydoepen. Wie da ni zu maoger was, da was da giezeken die ver Zwitserland opkwamp, meh eh klied da zu veir afgezakt was on heer schavers dammen pekanst koste zing wa da ze zonk; Sinnema! Dorachter kwamp er ienen op zèn fl'ooit speilen en eh lieken zingen in ien van de vieste tolen da 'k al g' hoeird hem: Finland. Wa da 'k wel goed vond en die spoyteg genoeg volges moy ni genoeg poentjen gekreigen hemmen, da wo ren die twie knols ooit Noerweigen. As ek zeg dat dinnen ienen ne Laplander was 'n moeje da ni kontroor' oppakke zee, mor 'k vond 'n toch wel ien van de beste! Alleszinsje beiter as Dosjland meh die mokke meh heer hoor in 't koleir van termozjeen en ienegte klaos rond. 'k Mandjegen iest da ze «Pigalle» on 't zingen woren, mor 't schein da 't ni woor 'n was... De spieker die noding afriep dat er na voyf jonge mensjen ooit Ingeland ginken opkommen 'n kost ghielzeikes ni goed tellen, want ze woren meh zessen In spannende broekskes. Ne pia nist meh nen bril op, droy mansmensjen en twie vraamensj en kwam pen oeik al zingen oever ne groei ten «amoer», mor da was ver Portugal. En Holland kwamp meh 'n madam in eh zwèrt klied vol listerkes en meh move spleiten on de kanten. Plus doboy bekanst eh ghiel orkest on heer oygen. Frankerèk ghiele gans in 't wit meh alle koleiren van de regen boeg oever heer best. Schoein va veiren, mor veir van schoein. Dor was 't er zelfs ienen boy die zuveil opvilsjel in zèn schavers hooi dagge der eh ghiel matras kost meh opvillen. En tèn kwamp den dienen die gewonnen heit, Ier land. Ja, 't er viel niet op, 't was ien van de minsjt slechte, 'n Sponsche in 'n blaad klied pakten dor van alle pozen oon en het op toyd ne kier 'n bloeit bien zing, mor dénnen nimme- roe oever ottostop was al ne kier geweist. En 't lést van aal... Belzjen meh droy mans mensjen en ne ghielen hoeip ellentrikke gerief boy. Hooi 'n ze meh 't élgerken van Anzjelik gekommen, z' hooin missching nog ienegte poentjen mier opgholdj as naa. Want 't was affrontelèk. 'k Weit ni of da 'k 't noste joor nog zal zing zee! DOLF gie op te vangen zijn nog steeds aan de gang al werden reeds een aantal sistemen gebreveteerd. Aardwarmte-energie Heel wat warmte zit in de grond. Sommige grond lagen zijn warmer dan andere door bvb vulkani sche aktiviteit. Wanneer ze door waterstromen worden doorkruist kan er stoom ontstaan als bvb in IJsland. Dieper door dringen in de aardkorst vraagt wel enorme in vesteringen. Herhaalt zich de ge schiedenis? Komen steenkool en hout terug meer aan bod en wordt windenergie geherwaar deerd? Alternatieve energie vraagt grootse in vesteringen en stelt nog (te) veel technische pro blemen. LH kett e kt iderdaad, ons park wordt prachtig. Ere wie ere toekomt, schepen De Maght en r rechterhand W. Van Bellingen zorgen ervoor dat alles heel netjes wordt skuist en van nieuwe planten voorzien. Ondertussen worden de vijvers Jrersterkt. De vissers zullen in hun nopjes zijn. (per) Moderne en nieuwe verantwoorde speeltuigen schieten als paddestoelen uit de grond. Vele kinderen kunnen er werkelijk hun hartje eens ophalen. Klauteren, springen, glijden, aan alles is gedacht. En de ouders hoeven geen schrik te hebben, indien ze vallen kunnen ze niet meer terecht komen op een harde beton zoals vroeger, maar.(per) Maar ondanks alles worden de bloemenperken zeer goed onderhouden, (per) Inderdaad maar. daar waar de oude speeltuigen stonden heeft men de betonnen vloer weggebroken. Men is zinnens daar beplantingen aan te brengen. Maar tot nu toe kan daar nog niets van terecht komen. Er moet slechts een vrachtwagen een paar keer de steenslag komen ophalen, en men kan terug aan de slag. En daar zit nu juist het knellend schoentje. Reeds maanden wacht men op deze opruiming, maar men vertikt het om de rotzooi te komen ophalen. Resultaat, de inspanningen van diverse mensen worden teniet gedaan. De kinderen kunnen zich nog veel meer kwetsen aan het betongruis. (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 3