3P DE BRES VOOR «BEDREIGD» TEDELIJK ONDERWIJS! SCHOOL VREDEPLEIN IN KIJKER CH00L VAN «DE KAT» VOORAAN ;Jyia projektonderwijs naar totale onderwijsvernieuwing sfENTOONSTELLING IN KASTEEL TERLINDEN ELEKTRICITEITSKABINE ONTPLOFT OORLOGSMUNITIE GEVONDEN IN HUIS AAN DE WOLFKAAI ■- I »od. De Voorpost - 25.4.1980 - 5 ofdt V ov i d( de perskonferentie georganiseerd door het Ou- rkomitee van het Stedelijk Onderwijsinstituut nr. werd verklaard dat in een niet nader genoemde litieke partij te Aalst een werkgroep werd opge- ht die tot taak zou hebben te bestuderen op welke ,(jze men het stedelijk onderwijs van Groot-Aalst jakkelijkst zou kunnen overhevelen naar het rijks- jde afwezigheid van be- ter uit het Gentse i.v.m. lecTdsmensen op de ver- het eventueel deelnemen lering verleden maan- aan het V.L.O. ziet men er j in deze school waar een teken aan de wand bra4eressante informatie dat het stedelijk onder aard verstrekt door wijs niet veel aandacht iooldirekteur Van Cau- meer krijgt. Misschien omdat de 42 miljoen die het toch jaarlijks aan de stadskas kost een zware aderlating zou zijn. Het Ouderkomitee is echter de mening toegedaan dat besparingen slechts in al lerlaatste instantie kan gebeuren op het eigen onderwijs, een wissel op de toekomst. Het stuurde dan ook naar alle politieke partijen en alle nationale, provincia le en stedelijke mandata rissen van Groot-Aalst een schrijven aansluitend op de debatavond over het gemeentelijk onder wijs te Hofstade juist vóór de fusie waar alle partijen liefdesverklarin gen voor het gemeente lijk onderwijs aflegden. Ernstige inspanningen zijn inderdaad slindsdien zowel door het stadsbes tuur als door oudervere nigingen gedaan. Men zou zich daarbij wel kun nen afvragen of ze vol doende en in het nodige tempo plaatsgrepen. Regelmatig duiken echter berichten op die er op wijzen dat niet alle par tijen de in september 1976 afgelegde verklarin gen nog onderschrijven en daarover maakt men zich in het S.O. nr. 1 uiter aard zorgen. Besparin gen en rationalisatie zou den aan deze optiek niet vreemd zijn. Daarom werd uitdrukke lijk gevraagd welke de houding de verschillende partijen heden terzake in nemen of welke persoon lijk standpunt men voor staat. Tot hiertoe mocht men echter op het schrijven van 28 maart II. nog geen enkel antwoord ontvan gen. Is dit een veeg- teken? LH n| het schoolgebeuren te be trekken. Het verkleinen van de verschillen tussen nder het motto «Met het open leren in projekton- wisselende samenstel- irwijs op weg naar fundamentele onderwijsver- ling van leerlingengroepen ieuwing» ging verleden vrijdag te Aalst de open- Meer en meer wordt ge leding door van een tentoonstelling van uitgewerk- ?treefd.aM® participanten bij I projekten door de leden van het stedelijk onder lijs van Groot-Aalst. twee schuifkens. De toe maken hadden plaats in de jdskleuterschooi aan de jde Gentbaan in de ruime ie'Hll en de expo zelf in het r «kteel Terlinden, riafhepen van Onderwijs Her- s dBn Roels, als apoteker met chtdienst belast, had zich Bn vervangen door kolle- Antoon Blommaert. Ver waren er hoofinspekteur Keyser, rijksinspekteur ereh schoolkanton Aalst 1 Irijlirbert Zenner geflankeerd onjor kuituurattaché Albert jn der Gheylen. hz^t onderwijzerambt evo- vJert duidelijk naar een ty- f jch vrouwelijke bedrijvig- ïd want van de vele tien- aa'len opgekomen leerkrach ten behoorde de overgrote iva®erderheid tot het zoge- uigde «zwakke» geslacht, ideps hét bij gebrek aan stoe- ve„t of was men gewoon de )rqj0swijze indachtig dat men J*| de nor «zit», in het leger ~flt» maar in het onderwijs e%aat», het gebeurde er al- "igbiaal gewoon rechtstaans nware men zou neerhur- laafn op de enigszins geakko- pjrf>deerde (lage) radiatoren. ;rpBt ruim een kwartier ver- 'kljiging, wel hinderlijk en pjrder ongewoon in derge- r milieu, startte de sche- H»n zijn toespraak. Het pro- erijrtonderwijs wordt reeds tele schooljaren in het ba nderwijs geprogameerd. lerimenten werden op gezet, vooral in de jndsrepubliek maar ook in P"lt eigen land met o.m. Ste- 'st4, Oostende, Oteppe, Gent, f Qtwerpen. Aalst eveneens onder im- ellijls van rijksinspekteur Zen- uit de Zennegemeente 'oorde. schepen zag het als een JSt bij het ontwikkelen van dfllmieuwingsprocessen zich te beperken tot louter de boftuele theorieën maar te- ïlefns ruime aandacht te be zoden aan de noodzakelijke er^orwaarden om de ver- Jkuwing mogelijk te maken. i bvb door onderlinge kon- Wen tussen de leerkrach- nsV zelf en door mogelijk- >den tot bijscholing, srebar in de scholen gestart ipcprd en wordt rond het rkejharnier kleuterschool - ba- kgionderwijs is er een gelei- jgJlijke voortschrijding van i hele leeftijdsgroep van 2 hf tot en met 12 jaar. Indivi dualiserend en differenti- slfend werken is een totaal lölébeuren waarbij beïnvloe- zich richt op alle aspek- van de persoonlijkheid, idualiserend werken is taak van het hele school- im, van de vele schoolge- lénschap. Het vindt zijn werking in gebeuren met nabespreking aanbieden en late uitpro beren van werkvormen besprekingen en evalua tievergaderingen Het belang van de zo nood zakelijke evaluatie werd door de schepen absoluut benadrukt. Ook belangrijk in het leven van de schoolgemeenschap is de bijscholing, de recycla ge, de in-servicetraining. De ze laatste middelen kwamen in Aalst 1 onder impuls van inspekteur Zenner zeker aan i In een betoog voor de vuist weg, betoog dat de schepen I achteraf zou karakteriseren «boeiend qua inhoud en gloeiend qua presentatie» had rijksinspekteur Zenner het vervolgens over de «nieuwe school» en het al dan niet erin passen van het projektonderwijs. ^^■liSsli Qua leerstof komt aan bod wat de kinderen boeit, inspi- reert, verwondert, verblijdt, l^lllll verdriet aandoet. f? De wereld wordt doorgelicht vanuit het oog van het kind zelf en komt zeker niet uit het leerboek. De echt menselijke realiteit primeert de dode letter van het handboek. Verder is er de vakkeninte- gratie waardoor het kind ontdekkend leert en een houding verwerft van zelf- standige en konstruktieve v- kennisverwerving. In plaats van het gewone slikken wordt nu zelf uitgeprobeerd, Schepen Blommaert opende in de stadsschool Oude geëxperimenteerd, opge- Gentbaan de tentoonstelling aangaande projektonder- zocht, nagetrokken. De sfeer s in de onderwijsvernieuwing 1 moet voldoen aan de basis- gevarieerde onderwijs- schools en huiselijk milieu leeraktiviteiten bevordert een kontinue en veelzijdig samenspel tus- harmonische ontwikkeling, sen leerkracht-leerling en Begeleiding van de leer- tussen de leerlingen onder- krachten gebeurt door ling doorspelen van schrifte- digferentiatie van doe- lijke informatie en mate- len, inhouden, middelenrialen aangepaste evaluatie- en individueel gesprek raporteringsvormen participatie aan het klas wereld van het kind naar wiens reakties begrijpend wordt geluisterd en aan vaard. Via niet direktieve be geleiding wil men komen tot zelfdirektiviteit. Het leerplan laat toe dat elke school een eigen school werkplan kan opmaken. Qua inrichting wordt geop teerd tegenover de vroegere statische organisatie voor een meer flexibele waar de ruimte een werkplaats wordt waar een schoolwoonka- mer, ingericht door de leer lingen zelf, is met ontdek hoeken, rollend en stapel- baar materiaal polyvalent te gebruiken. Het ritme moet natuurlijk zijn met na spanning ontspanning, na werk spel, na intellektueel werk muzi sche vorming, na impressie expressie en na individueel werk groepstaken. De inbreng van de ouders is onontbeerlijk voor het op- voedingsdoel met koördina- tie van de relatie huis- school, de motivatie van de kinderen en het juist doen overkomen van het school gebeuren naar buiten uit. De School moet uitgroeien tot een milieu waar kinderen en volwassenen elkaar gelijkwaardig ontmoeten. Voor de kinderen is het de plaats waar ze leven en waar ze leren. De heer Zenner overloopt dan de verschillende kriteria en toont aan dat het projekt onderwijs de aangewezen weg lijkt om dit alles te kun nen realiseren waarna hij kinderen leerkrachten direk- ties en inrichtende macht dankt voor hun inzet. Er werd beproefd, geproefd en nu komt de totale realisa tie hopelijk als proef op de Tentoonstelling In alle lokalen van het merk waardig stadspand van Terlin den hadden de leerkrachten verleden donderdag zelf de hand aan de taak geslagen en gezorgd voor een overzichte lijk beeld waarbij projekten Op de jongste perskonferentie van de Aalsterse socialisten kicam het dossier lntergem nogmaals ter sprake. Hierbij bleek dat de partij zich onormcon- den achter het dossier van lnlerregies zal opstellen, en dus voor een zuivere interkommunale zal opte ren. Wanneer het dosier zal ter sprake komen in de gemeenteraad van 29 april eerstkomende zal trou wens de vrije stemming gevraagd worden. Door de heren Van der Veken en Van den Bossche werden in dit verband ook heel wat voorbeelden gegeven van de manier waarop Intercom, en met een de privé machten die hierachter schuil gaan met alle mogelijke middelen proberen om opnieuw een kontrakt los te krijgen van 30 jaar voor een gemengde interkommunale, lntergem genaamd. Goed nieuws voor de leefmilieu verenigingen. Minis ter Galle heeft van zijn kollega van Openbare Werken Mathot kunnen bekomen dat de verkeerstel lingen op de bestaande Aalsterse ring uitgesteld werden tot juni e.k. Zoals reeds eerder in dit weekblad vermeld waren de Aalsterse leefmiheuorga- nisaties, die zich verzetten tegen de doortrekking langs de Osbroek, van oordeel dat de metingen en resultaten van eind april en begin mei een vals beeld zouden geven van de verkeerssituatie in de stad Aalst dit door het feit dat de St.-Annabrug op dit ogenblik voor alle verkeer gesloten is ingevolge herstellings werken aan bet elektromechanische gedeelte. In verband met de verkeerssignabsatie vernam Mi nister Galle van zijn kollega Mathot ook dat de inwending verlichte ver keer swijzers «Gent via N.10» aan de afrit van de E5-autosnelweg tegen het einde van de maand zullen opgesteld worden. Op die manier zal het verkeer dat de richting Gent op moet niet langer meer via de Capucienenlaan en de Leo De Bethunelaan hoeven te gebruiken, maar wel recht streeks via de Siesegemlaan. die bij elkaar hoorden ook bij elkaar werden geplaatst zoveel mogelijk zonder vermelding van de naam van school of leerkracht om begrijpelijke redenen. Het werd een nauwlettend toe kijken van de geïnteresseerde leerkrachten waaronder er ook vele uit het vrij onderwijs hun licht kwamen opsteken. Tal van projekten zag men er ver wezenlijkt. We noemen zo maar voor de vuist op «voet bal» (een drietal scholen gin gen de sportieve toer op waar bij ze van de interesse zeker waren), de krant, ons dorp bij de eeuwwisseling, het verkeer, de bakker, de post, het ver keer, de boerderij, de voeding en tal van andere. Een aantal mensen werden er bij geinterviewd en de schrifte lijke neerslag ervan was te zien. Er kwamen leerwande- lingen en leeruitstappen bij. Er werd gedaan aan handvaardig heid en in elk lokaal waren foto's en dia's gemaakt tijdens de realisatie van het projekt. Verder was er de video, be reidwillig door het Aalsters VTI, in bruikleen gegeven, waarbij men een idee kreeg ook van de moeilijkheden waarmede projektonderwijs kan hebben te kampen. Verder was er de Brusselse Onderwijswinkel evenals die van Leuven waar allerlei uitge werkte projekten in brochure vorm tentoon lagen. Gesneden brood, zeker niet. Een projekt komt uit het kind zelf en kan niet voorgekneed worden al ontdekte de kriti sche kijker hier of daar wel de «hand des meesters». Een «projekt» is nu eenmaal niet te verwarren met een «thema». U kan deze merkwaardige ten toonstelling nog gaan bekijken en onze bijdrage aan de reali teit toetsen tot en met zondag 27 april. Alle werkdagen van 14 uur tot 16 uur en van 19 uur tot 21 uur en op zaterdagen en zondagen van 10 uur tot 12 uur en van 14 uur tot 17 uur. LH behoeften van het kind, de behoefte aan veiligheid, de zin voor kommunikatie en samenwerking, genegen heid en onderlinge waarder ing, de mogelijkheid tot kreatieve zelfontplooiing. Niet meer leider is de leer kracht louter begeleider met open ingesteldheid voor de leMbeur aclhg zi Sl#i var Bivid jn taé De stadsschouwburg, het stadsarchief, lokalen voor tie, o.m. via de dienst dige voordrachten en ge- j. herscholing en voor dé- specialiseerde werkgroe- tailplannen zorgt de afde- Pen allerhande. De ou- ling bouwkunde van de ders opteren definitief akademie. voor een kleine school naar maat van het kind Meedoen aan V.L.O. en tevens op een school Na een uiteenzetting waarvan de inrichtende door een schooldirekteur macht bereikbaar is en uit het Gentse die erva- zich niet op tientallen km ring op het stuk opdeed verwijderd van de school en meedeelde wil ook de bevindt. Katteschool meedoen en zulks zelf niet gewoon Open schooldag positief maar enthou- Na het schoolbal van ver- siast. Trouwens reeds 'eden zaterdag dat Zaad heel wat vervat in het 'n bakje moest brengen V.O.L. is in de Kat sche- volgt op zaterdag 21 juni ring en inslag. Zo is er een feest voor de kinde- reeds de totaal open in- ren verzorgd door Teater gesteldheid van de «Lorejas» met erbij volks school, de volledige sa- spelen, ontspanning en menwerking tussen leer- mogelijk kontakt ouders - lingen, personeel, direk- leerkrachten. Begin te 14 tie en ouderkomitee, de u- uitgeschreven rapporten LH die een aantal cijfers ver vangen, lessen voor ou ders i.v.m. vernieuwde didaktieken, opvoedkun- turn- en yogalessen en lokalen van de muziekakade- mie bevinden zich aan het Aalsters Vredeplein. Dat er «op de Kat» ook nog een stadsschool bevindt schijnen tal van mensen zelfs niet meer te ver moeden. Onder impuls van het Ouderkomitee met als bezie lers o.m. voorzitter Georges Rousseau en public relationsman Jos De Geyter werd ter gelegenheid van een perskonferentie samen met het uitdrukken van hun bezorgdheid i.v.m. de toekomst van het stedelijk onderwijs in 't algemeen waarover U elder in dit blad wel leest, eens een round-up gemaakt van wat de laatste periode, buiten het normale schoolge beuren, zoals plaatsvond in het Stedelijk Onderwijs instituut nr. 1. Dat het Ouderkomitee in Na een diaprojektie nauwe samenwerking mochten de leerlingen met leerlingen, personeel hun wensen i.v.m. wat en direktie heel wat hooi hun eigen «koer» zou op de vork nam zal wel worden effektief speel- dadelijk blijken. Dat het plein. Van die diaprojek- ook die taken, voor zover tie had Aalst de nationale het van hen afhing, tot primeur. Rekening hou- Rijksinspekteur Zenner schetste de problematiek aangaande het projektonderwijs. (per) een goed einde wist te brengen leest U even eens. Kinderdagverblijf Voor de instandhouding van de school waarvan de bevolking terugliep werd ook door de nabij heid van het spoorstation waardoor het aangewe zen was ook voor kinde ren van pendelaars, werd geopteerd voor een kin derdagverblijf waar kleu ters kunnen aanwezig zijn van 7 tot 18.30 u. 36 kinderen benutten m.o- menteel dit verblijf zodat kan worden gesteld dat het aan een reële nood voldoet. dend met de uitgedrukte wensen zorgde een ou- der-architekt voor een struktuurplan. De RVA wil instaan voor realisa- Maandagmorgen rond 7 uur viel Erembodegem zonder elektriciteit. Een tijdje nadien ontplofte aan het oud gemeentehuis van Erembodegem de elektriciteitska- bine. Door de luchtverplaatsing sneuvelde enkel de ruit van de posterij. ledereen kwam er met de schrik vanaf, (per) «Schatten op zolder» worden wel al eens ge vonden doch gewoonlijk bestaan die meer in de verbeelding dan in de realiteit. Aan de Dr. Dewolfkaai in het huis nr. 6 niet zo 'ver van de (gesloten) St. Annabrug, aan de rechteroever, deed Antoon Denayer een niet alledaagse vondst. Toen hij immers druk bezig was aan zijn verhuis werd uiteraard ook de zolder leeggemaakt en vonden de verhuizers een paar pakjes waarvan ook de bewonders niet wisten wat ze bevatten. Uiteindelijk werd besloten dan toch maar eens te kijken en in elk van beide pakjes vond men gewoon kogels, oorlogsmunitie. Een honderdtal in elk zakje. Vermoedelijk wer den ze er door soldaten gedurende de laatste wereldoorlog achtergelaten. Wel bleef zulks ook voor de bewoners een raadselachtig geval ver mits niemand uit de buurt zich kon herinneren daar ooit soldaten te hebben gezien die er hun intrek zouden hebben genomen. Er bleef de bewoners dan ook niets anders over dan de rijkswacht te verwittigen en de ontmij ningsdienst kwam het hele zaakje ophalen en onschadelijk maken. LH Opvang voor Basisschool Deze opvang groeide normaal uit de vorige. Na tal van moeilijkheden werd ook dit gereali seerd. Voor 90 fr. per dag is er de opvang met mid dagmaal en vieruurtje. Op woensdag, met de so- ciokulturele aktiviteiten, betaalt men 110 fr. of per volledige week 470 fr. Ook hier steunt het Ou derkomitee financieel. Schoolspeelplein De plannen zijn opge maakt en nu wordt ge hoopt op spoedige reali satie doch de administra tieve molen draait steeds langzaam.

De Voorpost | 1980 | | pagina 5