v::::;:;: t land van aalst illAMANTEN BRUILOFTEN REGELSBRUGGESTRAAT OORBEELD VAN HOE HET MOET interessante voordracht over brugpensioen «C0VDA ST.-ANT0NIUS» TIEN JAAR JONG! Info-dag KIH0 AALST WORDT GROENER! De Voorpost - 25.4.1980 - 9 I diamanten bruiloft is op zichzelf al een niet tdaagse gebeurtenis. Wanneer in éénzelfde straat je diamanten bruiloften worden gevierd kan men t op zijn minst merkwaardig noemen. Wanneer (twee echter samen aan het feestvieren slaan dan j men gerust spreken van een unicum. En toch teurde zoiets in Aalst, en wel op vrijdagavond 18 Iril in de lokalen van het Rijksinstituut voor Bijzon- {r Technisch Onderwijs RIBTO aan de Molendreef. jubilarissen waren het straat. Het ging er plezie- itpaar Philemon Vinck rig aan toe vrijdagavond Maria Geeroms, ge- in het RIBTO, en er werd wd op 28 januari 1920. een aardig pasje gedanst, ide echtparen wonen Zelfs de jubilarissen perj de Regelsbrugge- waagden zich op de dansvloer. De hele buurt, jong en oud, was er ver zameld in een sfeer van vriendschap en gezellig heid. De heer Bauwens, voorzitter van de buurt- werkgroep die het hele gebeuren op touw zette, en de heren Schollaert en Thybaert, leden van de zelfde werkgroep, deden ons het hele verhaal. Toen het echtpaar Van Damme tien jaar geleden hun gouden bruiloft vier de werd een groots feest let echtpaar Vinck-Geeroms. (per) opgezet voor alle buren. Het feest ging toen door in de hovingen van de Paters Capucijnen. Toen men enige tijd geleden de diamanten bruiloft zag naderen besloot de heer Bauwens het initiatief in handen te nemen om op nieuw een groot feest te laten doorgaan, maar omgekeerd nu: de buren zouden deze keer een feest geven voor de jubi larissen. Het moest en zou iets goeds worden, temeer er omstreeks de zelfde periode en in de zelfde straat een tweede diamanten bruiloft werd gevierd: die van het echt paar Vinck. Meteen werd besloten beide echtparen samen te eren. Onder im puls van de heer Bau wens werd een Werk groep opgericht, be staande uit bewoners van de buurt. Er werd een stipt te volgen planning opgesteld, en in alle brie venbussen werd een blanco envelop gegooid met bijhorende brief die verzocht om (naamloze) geldelijke steun. Ook dit werd een succes, en zo beschikte de werkgroep over de nodige fondsen om zijn planning uit te voeren. Nauwgezet wer den de taken verdeeld en langzamerhand naderde de grote dag. De werk groep was ook vol lof over het RIBTO en zijn directeur de heer Leem ans, die van in den begin ne het initiatief met woord en daad heeft ge steund. Hij stelde de loka len van zijn school, die trouwens ook in dezelfde buurt ligt, volledig gratis ter beschikking, zorgde voor de feestversiering, en contacteerde zelf ook de organist die de avond muzikaal verzorgde. Ook Brouwerij De Gheest droeg haar steentje bij en liet een gratis vat aanruk ken. Voor de jubilarissen werd natuurlijk een mooi cadeau gekocht. Het echtpaar Van Damme koos voor een mooie ta fel met vier bijhorende stoelen terwijl het echt paar Vinck een kristallen vaas rijker werd. En dan waren er nog de ontelba re bloemen... Enkel het eerste vaatje werd gratis leeggetapt. Daarna was het betalen geblazen, en de aldus gemaakte gerin ge winst wordt daarna nog eens onder de jubila rissen verdeeld. De werkgroep heeft geen speciale toekomstplan- iandag II. ging in cafetaria Omego te Erembode- jouem andermaal een interessante voordracht door, uitnodiging van de Culturele Centrale ABW mbodegem, hendelend over het brugpensioen, reker was de Heer Michel Mackay, bestuurssecre- is van het Hoofdbestuur Van de R.V.A. Brussel. brugpensioen is een ty- hiervan geschiedt voor het :h crisisstelsel, ingevoerd eerste deel door de RVA 1974. Sedertdien zijn er (60%) en voor het aanvul- verschillende vormen lend gedeelte (20%) door de werkgever, of bij onmoge lijkheid, door het fonds voor sluiting van de bedrijven. Op deze uitkeringen krijgt men ierd in 1975, om zachte van de belastingen een vrij- -looiing mogelijk te ma- stelling van 230.000 fr. per jaar. De aanvraag geschiedt volgt: de werkgever brugpensioen inge- jberd. Het brugpensioen na ont- fag: het stelsel werd inge- "»n. De voorwaarden ''oor dit brugpensioen l^nmerking te komen zijn neemt het initiatief en in overleg met de syndicale af vaardiging doet hij het voor stel aan de werknemer. Twee dagen later gaat de normale opzeggingstermijn in. Na deze opzeggingster mijn krijgt de werknemer het stattuut van werkloze. In dit geval is hij echter vrijgesteld van stempelcontrole, alsook van inschrijving als werkzoe kende. Hij behoudt ook steeds de 60% werkloos heidsvergoeding en zai niet op 40% na één jaar. Daaren tegen blijft het verbod tot werken geldig, ook aan ei gen huis, hij mag geen ande re beroepsinkomsten heb ben, er is verbod van cumul, lidsuitkering (60% bruto- zelfs met wachtgelden. Er is in) en een aanvullende slechts één uitzondering: irgoeding (20%), dus een het ontvangen van de slui- van circa 80% van het tingsvergoeding is wel toe- oon. Dit brutoloon gelaten. Als werkloze kan hij evenwel begrensd dit brugpensioen niet in het ior een plafond van 55.000 buitenland genieten. Op de per maand, gekoppeld normale pensioenleeftijd tan de index. De uitbetaling vervalt dit stelsel van brug- ilgende; er moet een arbeidscon- ict zijn. een afdanking van de be- ikkenen men moet minstens 60 tar zijn. it systeem was in principe iet voorzien voor vrouwen, u zijn echter sommige af zonderlijke CAO's, waarin Tok de vrouwen worden en»oorzien, of waar de leef- ze Ijdsgrens (60 of 55 jaar) nog ejerlaagd wordt. arT*- men moet gerechtigd zijn ze jp werkloosheidsuitkering, vergoeding wordt als ilgt samengesteld: een ge- van de werkloos pensioen en wordt het sta tuut van werkloze vervangen door dit van gepensionneer- de. De loopbaan voor het pensioen wordt berekend tot de pensioensleeftijd, dus brugpensioen telt mee. Van die daf af geschiedt de beta ling door de pensioenkas. 2. Wettelijk brugpensioen of brugpensioen op aanvraag (herstemwet 76): Hier was de bedoeling duidelijk de werkloosheid te bestrijden door bruggepensionneer- dcn te vervangen door jon geren onder de 30 jaar. De voorwaarden: een arbeidsovereenkomst met onbepaalde duur mini mum 60 jaar voor mannen, 55 jaar voor vrouwen ge rechtigd zijn op werkloos heidsvergoeding hier neemt de werknemer het ini tiatief (aanvragen bij de RVA). De vergoeding wordt berekend zoals in het eerste geval, doch de RVA betaald het volledige bedrag (ca. 80%). Het brutoloon wordt hier echter begrensd tot 53.000 fr. per maand. Ook hier een vrijstelling van 230.000 fr. per jaar voor de belastingen. Er is echter een verplichting van de werkge ver deze brugpensionneerde te vervangen door een min der dan 30-jarige werkloze, en die mag nog niet als sta giair worden tewerkgesteld. Kan de werkgever door fi nanciële moeilijkheden niet hieraan voldoen, dan is hier voor een ministrièle vrijstel ling vereist. Hier dient de aanvraag gedaan te worden bij de RVA. De werkgever dient bij aangetekend schrij ven de RVA te verwittigen om de kontrole mogelijk te maken op de vervanging door jongeren. Het brugpen sioen gaat in na de wettelijke opzeggingstermijn, evenwel verkort bij overeenkomst. Ook hier krijgt men voor de bruggepensionneerde het statuut van werkloze zoals in het eerste geval. Ook de overgang naar het echt pen sioen gebeurt op dezelfde wijze. 3. Het bijzonder brugpen sioen voor oudere werklo zen (wet 1978): Hier is het de bedoeling andere werklozen vlugger door te schuiven naar het pensioenstelsel. Hierbij moet men wel reke ning houden dat de loop baan stopt op 60 jaar (55 j.) Het is dus een vervroegd pensioen zonder aftrek van de 5% per jaar vervroeging. De voorwaarden zijn min stens 1 jaar vergoede werk loze zijn zonder onderbre king (ook voor ziekte). Het statuut is dadelijk dat van gepensionneerde en NIET, zoals in voorgaande geval len, van werkloze. De mini mum vergoeding is gelijk aan de werkloosheidsuitke ring 1.000 fr. per maand. De uitbetaling is verschillend het eerste jaar met de defini tieve regeling. Gedurende het eerste jaar betaald de RVA deze voorschotten op het pensioen, zoals werk loosheidsuitkeringen, doch vrij van stempelcontrole. Na 7 maand krijgt men de defi nitieve berekening van het pensioen, welk men kan aanvaarden of weigeren (te rug gewone werkloze). Bij aanvaarding krijgt men na dit eerste jaar het pensioen bedrag uitgekeerd de sup- plementen op de voorschot ten van de RVA (de RVA krijgt deze voorschotten te rug van de pensioenkas). Er is vakantiegeld voorzien van ca. 8.000 fr. per gezin. De betalingen geschieden door de pensioenkas. Voor een alleenstaande komt dit neer op ca. 5.000 fr. Op de uitke ringen krijgt men ook een belastingsvrijstelling van 23.000 fr. per jaar. De aan vraag dient te gebeuren op het gemeentehuis zoals voor het gewone pensioen, en dit gaat in de eerste dag van de volgende maand, na de aan vraag. Daar bruggepensio neerden hier dadelijk het statuut van gepensionneer- den krijgen, mogen zij wel enkele uren werk presteren, en kan hij ook in het buiten land dit brugpensioen (ei genlijk definitief pensioen) ontvangen. Financieel is de ze regeling echter niet de interessantste, daar daar door de pensioenloopbaan verkort wordt. Een goede raad: vooraleer tot brugpen sioen te beslissen, ga inlich tingen nemen over Uw be paald geval, om de voorde ligste oplossing te kiezen. Hiervoor kan U terecht bij de RVA, dienst brugpensioen of bij de sociale dienst van uw Mutualiteit. En vergeet niet dat in bepaalde gevallen, ook buitenlanders en gast arbeiders van deze regelin gen kunnen genieten. Het bestuur van de Regelsbruggestraat en Ploegstraat organiseerde een diamanten bruiloft voor de echtparen Vinck-Geeroms en Van Damme-Soetinck. (per) nen, en is trouwens op geheven, nu het feest achter de rug is. Wie weet komt hij nog eens bij elkaar bij een speciale gelegenheid die zich in de buurt zou voordoen. Hetgeen zich in de Re gelsbruggestraat en de buurt errond afspeelde is een schoon voorbeeld van hoe het moet en hoe men tot de beste resulta ten komt wanneer men de handen in mekaar slaat. Het moge een voor beeld zijn voor de ontel bare Aalsterse wijken waar het contact en de genegenheid tussen de bewoners onderling vol ledig zoek is geraakt. PHR Het echtpaar Van Damme-Soetinck met familie, (per) de KIHO, de Katolieke Industrièle Hogeschool te een campus in de nabije ilst, houdt morgen zaterdag 26 april tussen 9 en 18 toekomst. Ondertussen is i een belangrijke INFO-dag. een leerrijk bezoek aan de KIHO-vestiging te 30f ^an er van nac^er^'j frastruktuur bezchikt Aalst alleszins mooi mee- Hnnismaken met het worden druk plannen ge- genomen. ior velen nog niet ter- tekend voor uitbouw van ige gekend nieuw be- LH it.-Annalaan nr 99, zit U Ie aspiranten-industriële Jigenieurs aan het werk ^71 de onderscheidene la boratoria. Wie gewoon- 'at informatie wil inwin nen over de studiën die it deze graad leiden kan ir eveneens terecht. De ele dag zijn professoren studenten beschik- voor bereidwillig 'erstrekken van deskun- lige informatie. U zal ze ker verre van alleen zijn 'ant deze jongste telg uit Ie grote onderwijsfami- doet het lang niet echt. Zelfs op de noch- ins eerder krappe ar- lidsmarkt liggen de nsen van de industriële igenieurs vrij gunstig, illeszins een faktor die eespeelt in tijden van ikonomische krisis. 'e KIHO heeft vestigin- en te Gent en te Aalst en ilhoewel men er nog •ver geen uD-to-date in- Voor de 12e maal organiseert de F.F.R. - Vrien denkring onder impuls van direkteur Baetslé een voettocht door «'t Land van Aalst», voet tocht die steeds aan belangrijkheid wint als de weermaker enigszins de organisatie goedge zind blijkt. Donderdag 1 mei wordt dan weer voor de FFR- Vriendenkring, afdeling «Wandelen», een topdag. Verleden jaar werd de kaap der 2500 deelne mers overschreden en nu wordt uitgekeken naar een nog groter aantal deelnemers. De wandeling gaat langs Erpe-Mere, Ottergem, Vlekkem, Vlierzele, Erondegem, Borsbeke, Zon- negem, Oordegem, Bavegem. Er is keuze tussen verschillende afstanden als 8, 20, 33, 42 of 50 km. Als beloning zijn voorzien tegel nr. 4 met de afbeelding van de Aalsterse Begijnhofkerk, een nieuw getuigschrift, een nieuwe zelfklever en een weinig naaigaren. Zolang de voorraad strekt worden ook zadenkransen uit Zaïre uit gereikt, en verder is er traditioneel de gratis tombola onder alle deelnemers. Op de omloop wordt gezorgd voor spijs en drank maar voor de pret moet men zelf maar instaan. Er kan worden gestart tussen 8 en 14 u. Doet U ook (weer) mee? Na vijf jaar neemt WLA, «Werkgroep Leefmilieu Aalst», een nieuwe start en traditioneel neemt het dan ook heel wat hooi op de vork. Er komen een aantal nieuwe medewerkers zodat eerstdaags tot een herverdeling der taken kan worden overgegaan. In de algemene vergadering, waarop ook «nieuwe lingen» welkom zijn, zal de komende werking be sproken worden. Belangstellenden kunnen steeds kontakt opnemen met het sekretariaat bij André Schollaert, Raffelgemstraat 14, bus 1 te 9300 Aalst of met Frans De Sadeleer, Stationstraat 119 te 9322 Gijzegem. Aparte glasophaling in Gr.- Aalst WLA kan dit initiatief alleen maar ^toejuichen en hoopt dat de bevolking ervan ge bruik maakt. Men spaart er enerzijds een paar zakken mee uit en is anderzijds niet in overtreding door het glas in een zak te deponeren. Ver mits er een aantal klande- stiene glasophalers zijn kan het sukses van deze dienst verstrekking belangrijk zijn. Misschien kan in 1981 wor den gestart met aparte op haling voor metalen en in 1982 van kunststoffen als plastiek. «Bloemen Park» gehuldigd Deze werkgroep werd op zondag 9 maart in de bloe men gezet. Als tastbare her innering ervan werd in de omgeving van het melkhuis- je een jonge olm geplant. De bloemetjes buitenzetten Dienst leefmilieu en werk groep stadsherwaardering starten een gezamelijke aktie ter bevordering van het ver fraaien van straten. Dit door het plaatsen van bloembak ken en het aanleggen van de op onze kontreiën minder bekende tegeltuintjes. Ais nog maar enkel de leden van WLA een bloembak bui ten zetten ziet Aalst er reeds helemaal anders uit. Hier mede kan dan een oude wens werkelijkheid worden. Bouw- en exploitatievergun ningen Nationaal en ook lokaal stel len de leefmilieuverenigin gen er belang in dat én de bouwvergunning én de ex ploitatievergunning terzelf der tijd zouden worden be handeld alhoewel de wet op dat stuk niets terzake voor ziet. Vermeden zou moeten kunnen worden dat een bouwvergunning wordt ver leend die niet door een ex- Van «derde leeftijd», «ouden van dagen», «blijf- jongakties» of bonden van gepensioneerden was er een kwarteeuw terug nog geen sprake. Te Gent was er wel een eerste klub voor gepensio neerden en die beet daarmede waarschijnlijk natio naal de spits af. Wel werd toendertijd de week van de gepensioneer de georganiseerd maar bij die sporadische aktie bleef het dan ook. Toch vertrokken vanuit de hoofdstad richtlijnen en te Aalst was het mevrouw Du- four die zich voor de wagen spande en de «week» uit breidde tot een permanente aktie op de St. Martinuspa- rochie. Dit reeds in 1958. Uit dat eerste initiatief groei den weldra bonden voor de derde leeftijd in andere pa rochies als op St. Anna met als lokaal de zaal in het Rok- lijf, in de Meuleschettestraat voor de St. Jozefsparochie, in het Sociaal Centrum voor Immerzeel St. Jan en in «'t •Apostelken» voor Mijlbeek. De nieuwe St. Antoniuspa- rochie, St. Job had nood aan dergelijke aktie en het was mevrouw Blanckaert - Bour geois, reeds voorzitster van de Parochieraad en sociaal en kultureel werkster, die pastoor Antoon De Graeve op dit gemis opmerkzaam maakte. Zelfs reeds meer dan bezet noemde ze de pastoor de naam van enkele dames waarvan ze meende dat die de taak wel op hun schouders zouden willen torsen. De volgende week echter las Mevr. Blanckaert in «Kerk en Leven dat zij zelf voorzitster was van de nieu we organisatie waarbij ze zich dan alleen maar kon neerleggen. Neerleggen dan figuurlijk gesproken want wat deze bond, momenteel aan het tweede lustrum toe, reeds presteerde is wel merkwaar dig en voor een groot deel is dit te wijten aan de dynami sche voorzitster voor wie ge en last te groot is. In die zin beweegt ze zich ton andere ook bij haar aktiviteiten als lid van het Aalsters OCMW. Ook pastoor De Graeve, mo menteel Gardiaan (abt) te Brugge, lag aan de basis van deze zesde Aalsterse CO- VDA, «Club voor Ouden van Dagen», doch minimaliseer de in zijn toespraak de eigen rol die zich, naar hij humo ristisch vertelde, beperkte tot het aanschaffen van en kele tafels in brouwerij De Gheest en, als de financiën reeds ietwat minder onge zond waren aankoop van stoelen en plastiek tassen. «Al de rest deden de da mes», zegt hij, en laat die dan ook van een welge meend applaus genieten. Naast voorzitster Mw Blanckaert en schatbe- waardster mv Van den Bremt noemde hij de dames Borms, Colson, De Lom- baert. De Meester, De Sae- deleir. De Schrijver, De Vos, De Winter, Rimbaut en Sips. Stuk voor stuk zetten ze zich om dé veertien dagen in voor organisatie, bediening en animatie van de tweewe kelijkse vergadernamidda gen met koffie en gelegen heid tot kaartspel of gewoon een gezellig samenzijn in de lokalen door de E.P. Capucij nen bereidwillig gratis ter beschikking gesteld. COVDA Sint-Antonius telt momenteel 186 leden en het feit dat er ook een aantal van andere parochies bij zijn wijst duidelijk op de efficiën tie van de werking van het bestuur en de goede geest die er onder de leden heerst. Wel wordt betreurd dat het aantal aangesloten mannen, nauwelijks een dertigtal, zo povertjes is. Buiten de veer tiendaagse ontmoetingen wordt gezorgd voor tal van feestjes in de loop van het jaar. Zo zijn er traditioneel het kerstfeest, de paaseie ren, St. Maartensfeest, de Moederkensdag e.m.a. Ook een jaarlijkse reis, dit jaar zelfs twee want men reed naar Brugge om de vroegere pastoor, ajlen samen, te gaan inviteren voor het feest ter gelegenheid van het tien jarig bestaan. In de stemmige feestzaal Ter Maal aan de Gentsesteen weg ging deze viering verle den dinsdag door; eerst een Eucharistieviering voor de afgestorven leden waarbij pastoor Bruggeman zorgde voor een passende homilie en daarna, na een hartver sterkende «Kirr-aperitief» in de hall ging men naar de feestdis. Aan de eretafel naast voor zitster en de dames van het bestuur gewezen pastoor De Graeve, de huidige pastoor Laurens Bruggeman met medepastoor Maurits D'Hondt, E. Pater Kapucijn Van Herreweghe, de orga nist bij de plechtige misvie ringen op St. Job en chef kok broeder Max die zelf reeds zo vaak zijn diensten spendeerde aan deze klub, de laatst bijgekomen Aal sterse COVDA-klub maar de meest talrijke. Er wachtte de genodigden een waar eetfestijn en dit nauwelijks voor 150 fr. De kas legt er de rest bij en waar de schatbewaarster het op tijd weet te halen mag Joost weten want van de 100 fr jaarlijks lidgeld of de veer tiendaagse 16 fr voor de kof fie en twee belegde boter hammen komt het zeker niet en van andere bronnen van inkomsten hebben we geen weet. Na een weelderig voorge recht met meloen met breughelhesp volgde gesau- teerde kip met kroketten en vruchten uit het Beloofde Land, in casu vijgen «na pa sen». Hoofdgerecht dat er qua bereiding en smaak mocht zijn en waarvan men zich a volonté kon bedienen. Men liet het zich dan ook smaken en voor een tiental minuutjes was het geroeze moes in de zaal stilgelegd. Voor de bloemen op tafel en het geschenkje aan elk gast hadden de dames Borms en sips hun beste beentje voor gezet. Daarna volgde nog de IJsparade, een dame blanche eerste klasse. Voorzitster Blanckaert sprak woorden van dank en hoop te dat steeds meer gepensio neerden de rangen zouden komen vervoegen en dat eenieder verder vriendschap en liefde rond zich zou strooien. Dank ook aan de dames van het bestuur voor hun volgehouden inzet, steeds volledig belangloos. Mw Dufour zorgde dan nog voor bloemen voor deze dappere werksters waarna Paul Roelandt die nog on langs op de beeldbuis te zien was zorgde voor de nodige ambiance waarbij niet alleen de beentjes werden uitgesla gen maar waarbij een aantal dames, verscholen talenten, zich ontpopten tot vedetten in spe. Voor COVDA, tien jaar jong, alleszins een hoogdag die niet licht zal worden ver geten. LH ploitatievergunning kan worden gehonoreerd of om gekeerd dat een uitbatings vergunning reeds is afgele verd doch een bouwvergun ning er niet komt. Dit veron derstelt dan uiteraard koör- dinatie tussen Leefmilieu en Openbare Werken. Via een aantal konkrete ge vallen toont WLA de noodza kelijkheid van dit samen gaan in de praktijk aan. Affligemdreef een échte DREEF! Wat «Affligemdreef» heet kan weer een échte DREEF worden. Via dienst leefmi lieu is op dat stuk reeds heel wat gebeurd: sluikstorten waren er schering en inslag en gebeuren nu nog enkel sporadisch, wrakken langs deze drukbewandelde en be reden weg verdwenen en tientallen bomen werden bij- geplant. Gepland maar in realiteit ook geplant! Ook in de parking van Flora kwamen bomen zodat Aalst steeds groener wordt. LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 9