AKTIEKOMITEE: HOOFDZORG IS WERK IN EIGEN STREEK JAZZ TE AALST 20 JAAR AKTIEKOMITEE 4- HRITO ZETTE DEUREN WAGENWIJD OPEN «VRIENDENKRANT» VAN AALSTERS STADSPERSONEEL OOK... MILIEUVRIENDELIJK! ^5Sli"9- me' i jazzliefhebbe Bol Jazz Café :f 20 u. gaat da< razy Rhytm Ja matie onder le De landmeters van de HRITO stelden hun materiaal tentoon (Per) Het aktiekomitee ter bevordering van de ekonomi- De realisatie groeide uit Brussel. Tevens werd sche expansie van het arrondissement Aalst, zag het tot een indrukwekkend geijverd om pendel-par- levenslicht in 1959. De sociaal-ekonomische toe- geheel. Eveneens te Ni- kings aan te leggen. Het stand van ons arrondissement was rond het midden nove en te Geraadsber- voornaamste objectief van de jaren 50 ver van rooskleurig. Er heerste alom gen werd gezorgd voor was uiteraard echter de werkloosheid. Daarbij werd het Aalsterse geteisterd de verbetering van de in- bevordering van de te door een reeks fabriekssluitingen, hoofdzakelijk in frastruktuur. werkstelling in eigen de textielsektor. Na een paar voorbereidende verga- Het arrondissement streek. Enerzijds was er deringen ten huize van de heer Moyersoen en Aalst, pendelstreek bij de noodzaak nieuwe be- diverse besprekingen werd op 11 mei 1959 definitief uitstek, kon niet onver- drijven aan te trekken, van wal gestoken met het aktiekomitee. Het komitee wilde een ontwikkelingsgebied. Bij overlegkomitee zijn dat de herziening van de wet kon zorgen voor de nood- op de regionale ekonomi- zakelijke impulsen, dat sche expansie in 1966 positieve voorstellen zou slaagde men erin de re- uitwerken en voor uit- gio Zottegem aan de er- voering aan de bevoegde kende gebieden toe te instanties voorleggen, voegen. Het opzet was vooral ini- De erkenning van ons ar- tiatieven doen onluiken, rodissement als ontwik- koördineren en stimule- kelingsgebied heeft voor ren. Het nodige beginka- gelukkig gevolg gehad pitaal voor de werking dat vijf van de industrie- werd samengebracht zones die werden opge- door de drie banken, Ge- richt een statuut bekwa- nerale Bankmaatschap- men van nationaal be- pij. Bank van Brussel en lang hetgeen betekent de Kredietbank en verder dat de aanleg en uitrus- nog door enkele gemeen- ting van de erkende zo- tebesturen, namelijk nes voor 100 door de Aalst, Ninove, Geraards- Staat worden betoe- bergen en Erembo- laagd. degem. Van bij zijn ontstaan Het Aktiekomitee heeft werd het Aktiekomitee zich van bij de aanvang gekonfronteerd met twee zeer bewust klare objek- belangrijke aspekten van- tieven tot streefdoel ge- de landbouw in ons ge steld. In de eerste plaats west: de waterzieke moest die uitzonderlijk gronden in de Denderval- kritische toestand van lei en de omschakeling onze streek gekend en van akkerbouw naar klaar omschreven wor- tuinbouw. In de over- den. Vervolgens moest in gang van akkerbouw konkrete toestand van naar tuinbouw ging de landbouw en industrie aandacht vooral naar de onderzocht worden, de snijbloementeelt maar specifiek gewestelijke ook naar hop, tabak, wit- schillig zijn aan de wijze anderzijds was er de zorg waarop naar Brussel ge- om het behoud en de pendeld werd. Een bij- ontwikkeling van de be- zondere zorg werd be- staande ondernemingen, steed aan de versnelling Het komitee besefte on- matie te bezorgen. Te- van de verbindingen met middellijk dat het tot vens werden met sukses stand brengen van uitge- kursussen ingericht voor ruste industrieparken een bedrijfsleiders en kader voorwaarde was om leden, alsook op het ge- nieuwe bedrijven te kun- bied van de personeels- nen aantrekken. Dit ge- rekrutering wordt enige beurde dan vanaf 1962 richting gegeven, via de Interkommunale Tot slot dan nog vermeld vereniging Land van worden dat het aktieko- Aalst. Uit de bezorgdheid mitee voorstander is van voor de bestaande on- zowel administratieve als dernemingen groeide ekonomische decentrali- dan het Organisatiebu- satie. reau teneinde de bedrijfs- G.D.B. leiders allerhande infor- Het was op 11 mei juist 21 jaar geleden dat het laas veel van de werke- verschillig laten: meer Aktiekomitee ter bevordering van de Ekonomische lijkheid zeer positieve re- dan 28 Expansie van het Arrondissement Aalst officieel sultaten, nadelig gekom- van onze beroepsbevol- werd gesticht. Ter gelegenheid van de viering van penseerd. Werden de king werkt er. Het Aktie- deze vreugdevolle gebeurtenis werd op 12 mei een vruchten van zoveel in- komitee is dan ook feestvergadering georganiseerd in de gelagzaal van spanningen tijdelijk ge- steeds voorstander ge- problemen verkend en de passende middelen aan gewezen en nagestreefd om de grote tekorten in onze streek aan te vullen. De hoofdbekommernis werd aldus: werk in ei gen streek. Niet alleen zou het komitee bestaan de initiatieven om be drijfsvestigingen te ver gemakkelijken gaan steu nen, maar zou zelf het initiatief nemen een pas send instrument, name lijk de Interkommunale vereniging Land van Aalst tot stand te bren gen, dat voortaan een hoofdrol zou spelen in deze aangelegenheid. Een eerste zorg was de problemen duidelijk te stellen en ze voldoende te kennen om veran twoorde oplossingen te kunnen voorstellen. De belangrijke noden waren bekend: werkloosheid, pendel, zwakke ekonomi sche struktuur, te kleine landbouwuitbatingen; wat men echter miste was wetenschappelijk bewijsmateriaal. Voor dit laatste werd dan ook ge zorgd via de uitgave van diverse studies en bro chures over onze streek. Het Aktiekomitee is nooit een drukkingsgroep wil len zijn die zich doet geld en door een lawaaierig optreden en forse uit spraken, maar het heeft zijn beste krachten be steed om de geïnteres seerde bevolking door het aanbrengen van ken nis bewust te maken van de eigen noden van de streek en de weg te wij zen naar de oplossing. Dit gebeurde in de eerste plaats door het toezen den van gedetailleerde studies aan de overheids personen, door het ver spreiden ervan bij het pu bliek en door perskonfe- renties. Ten tweede, en niet in het minst, door het loofteelt e. Tot 1961 werden bijna al le bloemen, in weinig gunstige voorwaarden, te Brussel verkocht, het geen een groot tijdverlies voor de voortbrengers betekende. Hierdoor bleef de oorsprong van de snijbloemen onbe kend en beperkte het af zetgebied zich tot de Brusselse agglomeratie. Daarenboven bestond er geen specifieke aandacht voor de problemen die de kommercialisatie van snijbloemen meebrengt. Bij een aantal groeide al dus de idee om een ge specialiseerde veiling, enkel voor bloemen op t$ richten. Met medewer king van het Aktiekomi tee kwam men dan, niet zonder moeilijkheden, tot de daadwerkelijke op richting te Aalst van de bloemenveiling. Een belangrijk probleem in ons arrondissement was het gebrek aan vol doende infrastruktuur. Het was duidelijk dat van uit de streek moest wor den geageerd en wel op vier verschillende do meinen: de Dender en zijn me nigvuldige problemen de Bloemenveiling aan de Albrechtlaan te Aalst. Als gastspreker was de heer W. Claes, minister van Ekonomische Zaken, uitgenodigd. Om redenen die door iedereen wel gekend zijn liet zich verontschul digen en stuurde zijn afgevaardigde de heer Wil- lems, adjunkt-kabinetchef. In zijn openingswoord Het probleem van de te- wees de heer L. Moyer- werkstelling in eigen soen, voorzitter van het streek was en blijft echter komitee, erop dat het nog altijd de hoofdbe- waterzieke reeds op 23 juni 1959 was kommernis. Het was dui- dat Eerste Minister Gas- delijk dat het nodig was ton Eyskens de eerste eerst nieuwe industrieën openbare vergadering aan te trekken, waartoe toesprak, waarbij hij de dan degelijk uitgeruste noodzaak bepleitte van industrieparken ter be de regionale ekonomi- schikking werden ge- sche aktie. Op het gebied steld. In hetzelfde kader van de land- en tuinbouw was de stichting van de is het Aktiekomitee zeer interkommunale vereni- fier op zijn verwezenlij- ging Land van Aalst, neutraliseerd door een weest van decentralisatie krisistoestand die alge- en misschien nog meer meen is, het werk dat tot van dekoncentratie. Na stand werd gebracht nogmaals de nood aan blijkt. Onze toekomst is solidariteit voor onze echter bedreigd, de gun- streek beklemtoond te stige positie van de hebben verleende de streek van Aalst, die als voorzitter het woord aan «ontwikkelingsgebied» de heer Willems. - Deze laatste gaf een sum- werd erkend, wordt ech- mjer overzicht van de ter door de .Europese overheidsbemoeiingen Ekonomische Gemeen- Qp het gebied van de re- schap betwist. De EEG- gjonale ekonomische ex- nota werpt de nabijheid pansie. Na een en ander op van grote ekonomi- uitgelegd te hebben over sche central zoals Brussel de herstruktiereringspoli- en zelfs Gent en Antwer- tiek, werd niet lang meer pen. Het aktiekomitee gewacht om naar het protesteert met kracht te- minder «officiële» ge- gen de EEG besluiten. deelte over te stappen, kingen, waarbij de op- waarmee het komitee in: Binnen ons land zijn er S?e,T'wil|k welk^warhli richting van de Bloemen- tensief is blijven werken, ook nog redenen tot on- aii» \roilinn riAAr zla atad vnLn. mal hak hiiva ndnvAkA .1-J II. oil" aail WtïZ I y C M GDB veiling door de stad zeker wel het bijzonderste ini- niet te vergeten is. tatief. De krisis heeft he- gerustheid. Het lot van Brussel kon ons niet on- Schollaert wijst er in zijn bijdrage op, hoe wij allemaal kunnen bijdra gen tot een meer verant woord, zuiniger gebruik van papier. Vooral dan in de administratie natuur lijk, de slokop bij uitstek van tonnen en nog eens tonnen kostbaar papier. En bijgevolg van vele de uitbreiding en mo- hektaren bos... dernisering van het we9®net Een gevuld programma aanpassing en dernisering van spoor «De «Vriendenkrant», huisorgaan van de Vrienden kring Stadspersoneel Aalst is aan zijn tweede nummer toe. Nummer twee van een nieuwe reeks dan. Want de leden van het Aalsters stadspersoneel krijgen al sedert twalf jaargangen hun ledenblad in de bus gestopt. Sedert begin van dit jaar echter is het aantrekkelijk krantje geworden, gedrukt op grijs kringlooppapier. Het artikel op de voorpa- «Namiddag in het groen» gina is trouwens aan dit van morgen is zowat één onderwerp gewijd. Roger Op zondag 18 mei 1980 kunnen andermaal terecht in de Crazy de Geraardsbergsestraat. Vanaf 20 u. gaat een optreden door van The Crazy Rhytm Orchestra, een achtkoppige formatie onder ding van Jo Putman. Zij brengen New Dixieland. Toegang gratis. van de hoogtepunten van Bouillon en Han, vrijdag het jaar3 oktober worden eens te Maar verder is er op meer de ijschaatsen vrijdag 6 juni de tweede aangevonden, op 24 ok- kaarting van het seizoen, tober de 3e kaarting en a'semene vergadering en van 20 mei tot 13 Juni de 28e november de banket, neemt een ploeg van het koningskaarting, met Er is ook n0Q bet bljwo- Stadspersoneel deel aan tussendoor op 8 novem- nen van een toneelvoor- het Minivoetbaltornooi ber het Sint Maarten- stelling gepland, doch van het O.C.M.W., op 23 feest voor de kleintjes en de Juiste datum daarvoor denken en 24 augustus reist men op 19 december wordt "gt nog niet vast. naar Durbuy - Coo - het jaar besloten met de Uit bet voorgaande blijkt overduidelijk, dat Aalsters stadspersoi ook nè de werki bijzonder aktief is, i men daar ook moge {J J In het HRITO te Aalst, het Hoger Rijksinstituut voor van schilderijen van Technisch Onderwijs, ging verleden zaterdagnamid- kunstschilders Engelaar dag onder een stralende lentezon, ook in het kader en mw Hofman van de Topdag, de traditionele Opendeurdag door Op zondag 11 mei had met demonstraties in de werkplaatsen „Bouw., in de dan de traditionele wan- het huisorkest van Honky gesteld Regelbruggestraat, in de werkplaatsen „Sanitaire delzoektocht van het offi- Tonk, op uitnodiging van cieel onderwijs plaats het HRITO. met 15.000 fr. prijzen en Ter gelegenheid van c op vrijdag 30 mei speelt 25-jarig bestaan de «Jeggpap New Or- ook een «Jubileumuifmc leans Dendermonde», ve» in het vooruit*»™" schi Installaties» in de Vandernootstraat en in alle overi ge werkplaatsen in het hoofdgebouw aan de Wel vaartstraat. ..vz Het was er de hele na- gevoerd en waarvoor het |?us "^ende de Vrien- middag een drukte van reeds kaarten kunnen denkring er goed aan te belang waarbij een aan- worden gerezerveerd op Door herhaalde tussen komsten heeft het komi tee kunnen bereiken dat de overheid zich bewust begon te worden van de problemen in verband met de Dender, zoals daar zij de herkalibrering, oeverversterking (gevaar van dijkbreuken) en te- fens de Denderbruggen. Deze laatsten zijn totaal verouderd en belemme ren op veel plaatsen het beleggen van steeds verkeer, goed geslaagde openba- Wie het arrondissement re vergaderingen waar Aalst 20 jaar geleden telkens door de voorzitter heeft gekend en het de toestand werd ont- thans doorkruist zal moe leed. de te bereiken doel- ten vaststellen dat de we- stellingen werden ont- geninfrastruktuur enorm vouwd en de vorderin- verbeterd is. Het Aktieko- gen werden gemeld die mitee heeft in het begin in de loop van het jaar van zijn bestaan een werden geboekt. werkgroep Openbare Verwezenlijkingen Sïen pTo^amL IflnPhion wan Ho meoj grondgebied van de stad Aalst van de gemeenten hejd heeft |ei Hofstede, Herdersem, werd voor eon Erembodegem Dender- zorgd naar de E5 E l u 1 Va," Mere- ^t oog op de de stad Ninove en van de 0Dtimalp hon,,)t;„ln man °ee?ad'dSber9en sa' ~bevolkienngU Overboelam inTedeT fe uitvoering van boelare erkend werd als a^i 9 e rms rondom wera ais Aalst van groot belano het tot stand brengen d?en hun krantje op tal nieuwigheden als de tel. nr. 053-21.72.58, aan van industrieterreinen. kringlooppapier te druk- numeriek bestuurde de moeders werden ken. Het werd een mee- freesmachine in de afde- voorgesteld. Ook de leer- valler. ling mechanika, de kers- lingen van het tweede Ook kwa inhoud en verse spuitkabine in de observatiejaar zórgden er presentatie is de «Vrien- afdeling carrosserie, de voor een inslaande denkrant» er fel op verbe- multitest-motoranalyser sketch.' terd en daar is o.m. het en de vermogentestbank Voor het 25-jarig bestaan ontwerp en de lay-out 'n de afdeling autome- van het HRITO werden van Marcel De Block niet cóanika en de nieuwe uit- eveneens een aantal at- vreemdaan. rusting van sanitaire in- traktieve bezienswaar- Er is een uitgebreide sta"at'es, centrale ver- digheden ingeschakeld, bijdrage over «Beleve- warm'n9 so meubelma- Zo bijv. demonstraties nissen met Clement kerij' vooral in het brand- door gekende firma's Muylaert», van L Kie- punt van de belangstel- met ultramodern tech kens, rubrieken «Hu- 'ó?9 st?"d1n- mor., .Postzegels» «s relatief jonge school Numismatiek. .Personal T r'11" ren een snelle stijqinq een kursiefie van van he, aantal leerlingen met als titel kende, beschikt de school shemel», een over modern, zelfs up to verslag van C. Temmer- date materiaal. Boven- man over schaatsen in djen werd op een aantal het Brugs Boudewijn- gekende firma's beroep park, «Friday on Ice», gedaan om een idee te een beschrijving van de krijgen van de mogelijk- tweedaagse reis in heden die afgestudeer- augustus naar de Arden- den worden geboden, nen door Lutgarde Van In het kader van enerzijds Laethem en het volledig de Aalsterse Topdag en programma van de «Na- anderzijds de «Moeder bij de middag in het Groen», dag» werden moeders die morgen zaterdag met kinderen in de turn- mei vanaf 14 uur voor de zaal °P Aalsterse vlaaien derde maal doorgaat op getrakteerd terwijl ge- of in de omgeving van deelten uit «De Gijze- het sportterrein Os- 'aars>,< een toneelstuk broek. van Brendan Behan dat Het jaarprogramma 1980 door'eerkracbten van het dieren, modelbouw door van de Vriendenkring is op 19, 20 en 23 leerlingen lange kwalifi- trouwens welgevuld' de funi, f®estzaal van katie, een boekenbeurs a het HRITO zal worden Hugo, «Stad hu staats- en provincieover- nisch materiaal als mi crocomputers, een ten toonstelling «Oost-Vlaan- deren een eeuw literair waar tevens een merkwaardige, keurige verzorgde katalogus kon worden bekomen, een in- fostand over biologisch tuinieren waarbij «Velt», een vereniging voor eko- logische land- en tuinbouw, haar beste beentje voorzette en via allerhande dokumentatie naar verdere uitgroei streefde, zo ook de stand van de Vlaamse Imkers- bond, afdeling Aalst «De Vlijtige Bij» met demon- stratiekast en bijenmate riaal. Verder een hobbystand voor het opzetten van n op- tentoonstelling tentoonstelling 100 jaar Oost-Vlaanderen literair. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 10