«VERKIEZINGEN ZOUDEN KATASTROFAAL ZIJN...» KAMER-ONDERVOORZITTER GUSTAAF BOEYKENS (S.P.): ■VOOR ALLES MOETEN DE SOCIALE VERWORVENHEDEN VERDEDIGD WORDEN...» kelijk maat g I het kader van de regeringskrisis, het communautaire vraagstuk en natuurlijk ook de sociaal-ekonomische loblematiek hadden wjj een gesprek met volksvertegenwoordiger, tevens ondervoorzitter van de Kamer, Gustaaf Jeykens. Ervaart een ondervoorzitter de politieke situatie en het daaraan verbonden leven anders dan een -gewoon» [rlementslid? Boeykens vindt van niet. Wel is hij van oordeel dat men «voorzichtig moet zijn met have en goed van de jnse gemeenschap» en vraagt hy zich af in hoeverre de C.V.P. als partner in de meerderheid nog te vertrouwen is. mers «Men houdt Cools al tien jaar aan het lijntje in verband met de regionalisering». Lch heeft Cools volgens Boeykens «zin voor staatsmanschap». Komen er verkiezingen? De Hamse volksvertegenwoor- «cr vindt dat dit katastrofaal zou zyn. Hij stelt verder duidelijk dat de sociale verworvenheden moeten verdedigd ftrden. Kortom, met dit vraaggesprek bekijken we de Belgische politiek door weer eens een andere bril. heeft men er in de \er van volksvertegen- ■digers op gereageerd artikel 5 van wetsont- rp 261 betreffende de ge nschappen in de senaat ■d weggestemd? verband met het door lereen gekende parallelle loop van het onderzoek de communautaire ont ken in de penaat en de igrammawet in de ka- :r. werd de werkzaam- :id in de kamer sterk invloed door de gang van ;en in de senaat. Er was een koppeling, het ene :ht niet verder afgehan- *ld worden dan het idere. Iie koppeling is er dan wel ■.'4$komen op aandringen in de heer Cools :n koppeling die er geko- en is op vraag van de heer Is. Maar tijdens de :est recente regeringsme- :deling aan de kamer :ft de heer Martens niet isproken over een paral- jlisme maar wel over een tlijke tred die zou moeten ihouden worden tussen behandeling in kamer en :naat van die verschillen- ontwerpen. laar waar zit dan het on- •rscheid tussen parellelis- \e» en het houden van een •lijke tred»? fcr is naar mijn oordeel *?en onderscheid. Ik ge- iof dat dat enkel een an- jere terminologie is die len gebruikt, maar die (erder dezelfde betekenis leeft. In de kamer stond iet vrij vast dat wanneer de laken in de senaat slecht "louden verlopen ook de irogrammawet zou geblok- :eerd worden. Zodanig dat len en dat is nog weinig jebeurdin de ene kamer trecies wist hoe het in de indere evolueerde, tot in le kleinste details toe. Dit imdat in feite het politieke Jimaat dat heerste in de tne kamer onmiddellijk zijn weerslag had op de "andere. Men spreekt de aatste dagen terug over :en zeker parallelisme. Ik >eloof niet dat het gezond :ou zijn zich andermaal op jn e sluiten in een nauw w ceurslijf inzake behande- iui mg van ontwerpen. Waar- itj >m? Daar ben ik het mis schien niet volledig eens net mijn vriend Cools die een parallelle behandeling vroeg van de communau- laire ontwerpen met de 1 irogrammawet om een be haalde zekerheid te hebben Jat de communautaire ont werpen er zouden doorge- 1 aken. Wij moeten ander- zijds inzien dat bijvoor- beeld de Rijksmiddelenbe- groting '80 gestemd is. Haar om die Rijksmidde lenbegroting te kunnen uit voeren heeft men behoefte aan de beschikkingen die in jjjjj de programmawet voorzien Afzijn. Dat betekent dat het van de begroting zal kunnen gehouden zoals dat aanvan- door kamer en se- toedgekeurd werd. Daarom zeg ik dat er voor wat de staatshuishouding betreft zou moeten verme den worden dat er zo een nauwe binding in de behan deling van de verschillende wetsontwerpen in beide ka mers tot stand komt. Men zou dat zeker moeten kun nen vermijden. Wat betekent dit niet beha len van een twee-derde meerderheid voor artikel vijf van de gemeenschaps- wet voor u als socialistisch volksvertegenwoordiger en dus lid van een regerings partij én als ondervoorzitter van de kamer van volksver tegen woor digers Op het eerste deel van uw vraag kan ik wel ant woorden. Op het tweede deel lijkt mij moeilijk een antwoord te geven. Omdat ik ook het verband niet zie tussen het feit dat die twee derden niet behaald werden en het feit dat men onder voorzitter is van een kamer. Op het eerste deel van de vraag zou ik het volgende willen zeggen: Het is al een paar keer voorgevallen dat men zich in de C.V.P. op het vlak van de communau taire beslissingen schijnbaar niet aan de afspraken houdt. Men heeft zijn woord gegeven, zelfs zijn handtekening geplaatst en achteraf moet men dan er varen dat men dat woord niet kan vereren. Politiek schept dat natuurlijk heel wat onbehagen in de andere gelederen van de regering. Omdat men zich uiteinde lijk gaat afvragen in hoever re de christelijke volkspartij als partner in de meerder heid nog te vertrouwen is. Is de C.V.P. dan een on heuse coalitieparnjer? Dat zou ik ook niet durven zeggen. Maar het is toch al een tiental jaren dat men over gewestvorming in Bel gië praat en dat men tracht op dat gebied iets te doen. Als men dan overeenkom sten maakt, stoelt daar een regering op. Zulke over eenkomsten schragen een coalitie. Dan blijkt dat het individuele optreden van sommige gemandateerden niet verloopt zoals de partij dat wil. U bedoelt ondermeer Jan De Meyer en Ferdinand De Bondt? Ik bedoel inderdaad die he ren, die dus ook nog altijd deel uiitmaken van de C.V.P. en van wie het nor maal zou zijn geweest dat zij handelden overeenkom stig met wat de partij hen vroeg. Ik geloof dat dat een normale vraag is binnen een partij. Maar het zijn zij niet alleen. Er zijn er ook nog andere die de aanbeve lingen van de regering niet hebben gevolgd. Maar als dat ontwerp er in de senaat was doorgeko men zou de regering mis schien nog voor grotere moeilijkheden in de kamer gestaan hebben. Omdat ook in de kamer mensen die bijvoorbeeld tot de Brusselse omschrijving be horenanders zouden hebben gereageerd dan mensen die niet tot Brussel behoren. In de senaat kon de regering die twee der den meerderheid behalen terwijl men in de kamer moest rekenen op de mede werking, het begrip, van anderen, kamerleden van partijen die niet tot de meerderheid behoorden. Natuurlijk zou men kunnen zeggen dat wanneer het wetsontwerp in de senaat was goedgekeurd de zaken anders zouden zijn. Omdat op het ogenblik dat de twee-derdenmeerderheid in de senaat was verwor ven, iedere partij, of zij dan behoorde tot de meer derheid of de oppositie in de kamer, zich voor de ver antwoordelijkheid ge plaatst zou voelen te wik ken en te wegen om hun positie te bepalen. Eens de twee-derden in de senaat zou zijn verworven zou dat inderdaad in de kamer tot nadenken hebben aan gezet. U hebt nog niet geantwoord op de vraag hoe u die zaken ervaarde als ondervoorzit ter van de kamer Ik geloof dat de reaktie van een ondervoorzitter dezelf de is als die van een ge woon kamerlid. Het enige dat misschien zou kunnen verschillen, is dat naar ge lang men meerdere jaren een mandaat uitoefent of niet de reaktie anders zou kunnen zijn. Omdat ge ook in de uitoefening van een mandaat als dat reeds een aantal jaren het geval is een produkt van uw tijd blijft. Zoals wij allemaal een pro dukt van onze tijd zijn. Ik geloof dat dat ook in de politiek het geval is. Men heeft een zekere school doorlopen, men is gewoon geweest aan de trend van denken van een hele serie mensen, die in feite toch tot de groten van onze poli tiek behoren. De mensen die nu hun mandaat ver werven denken misschien niet in die klassieke lijnen waarbinnen oude politici meenden te moeten oor delen. Bedoelt u daarmee dat een jong parlementslid zich eer der door zijn gevoelens laat leiden, spontaner aan poli tiek doet dan oudere politici die eerder op hun ervaring steunen? In België heeft men altijd gesproken over zekere waarden in de politiek. Ik geloof dat het moeilijker is voor een jong parlements lid om zich naar die waar den te richten dan voor een ouder politicus. Er is dus toch een verschil aan men taliteit merkbaar. Zijn de jongere mensen minder konformistisch dan wij in de politiek? Dat is moge lijk. Af en toe moet men dat wel eens ervaren. Ik ga niet zeggen dat het slechter of beter is, verre van daar, de toekomst moet dat uit wijzen. Hoe staat u tegenover de houding van uw franstalige geestesgenoot, de heer Cools, wanneer die het communautaire belangrij ker schijnt te vinden dan het sociale. Met andere woor den: past het in het socialis tische denkpatroon de ge- meenschapswet aan alles en nog wat te koppelen en ei genlijk belangrijker te vin den dan werkloosheid, in flatie enzomeer. Ik geloof niet dat dat de denkwijze is van Cools. Ge moogt de positie van Cools toch niet vergeten. Het is nu tien jaar dat men hem aan het lijntje houdt in ver baar ook erg belangrijk zijn? Akkoord, Maar u gaat on getwijfeld zien dat de nieu we regering die er zal ko men in de regeringsverkla ring zal stellen dat er tege lijkertijd aan het kommu- nautaire vraagstuk zal wor den gewerkt. De sociaal ekonomische problema tiek, het financiële, het monnetaire, moet zeker de aandacht van de regering verdienen in deze omstan digheden. Maar men zal gelijktijdig ook een communautaire overeenkomst nastreven. Toen de regering net geval len was, is er een tijdje spra ke geweest van de staatsher vorming te bevriezen. Mar tens vreesde dat dit tot on houdbare spanningen zou leiden. Ik geloof dat meneer Mar tens op dat gebied gelijk Een volksvertegenwoordiger kon ook konden en in Homme werd hij zelfs winnaar von een heuse wedstrijd. (Van Haver) Indien een programma mee belastingen te gaan innen gedragspatroon in 1977 of zou kunnen worden onder- dan moet er een andere lijn in '78 nog niet .te merken schreven door de liberalen worden aangesproken om was. Maar het is in de poli- of door andere partijen dat die mindere inkomsten te tieke kontekst aangewezen in de lijn ligt van de be- kompenseren. Anders gaat geen ekslusieven te maken, kommernissen die de socia- gij uw begrotingstekort nog redelijk te zijn. maatrege- listische partij heeft, dan vergroten, maakt gij de len te treffen die worden zie ik niet in waarom wij openbare schuld nog nageleefd omdat ons sys- zouden moeten zeggen dat zwaarder. Nu. je kan spre- teem van sociale onzeker- het met de liberalen niet ken over fiscale ontlastin- heid moet worden gevrijw- kan. Het is het programma gen, je kan spreken over aard. dat determinerend zal zijn 'teruggave van B.T.W. op voor de socialisten om mee de investeringen. Ik kan er te werken. Maar dat is het nu precies. Ik heb daarnet gesproken wel inkomen dat dat een over het gedragspatroon u aanmoediging zou kunnen van de mensen... één van rale^met fetastingsvermin- zijn om te investeren. Maar de versehillen in de gevol- J Als men minder belastingen int, moet een andere lijn worden aangesproken om die minderen inkomsten te kompenseren. (Van Haver) band met de regionalise ring. Ik zou willen zeggen dat ge alles tot op de schaal van een gezin moet herlei den. Waar twee mensen het gezin uitmaken en waar de ene in deze en de andere in een andere richting trekt. Wanneer beide echt genoten niet akkoord zijn om naar de grootste geme ne deler te zoeken op grond van dewelke zij op nieuw kunnen een overeen komst maken om samen te leven is de zaak verloren. Voor het land zou dat bete kenen dat indien de par tijen hard op hun stand punt blijven staan wij van België niets meer kunnen maken en dat wij regel recht naar een separatisme gaan. Het is bekend dat onze franstalige partijgenoten vurige voorstanders van de regionalisatie waren. Zij hebben daarvoor hun rede nen. En dat is dat zij Wal lonië misschien een nieuwe en nodige levenslicht zou den kunnen inblazen. Zij zouden ook de Waalse poli tici voor hun verantwoor delijkheid kunnen stellen. Misschien maken zij zich ook bedenkingen niet al tijd terechtover de wijze waarop het centraal be stuur aan de Waalse ge meenschap is tegemoet ge komen. Dat zijn allemaal dingen die mogelijk kun nen spelen in de geest van die mensen. Ik van mijn kant heb persoonlijk nooit een regionalisatie gewild. Ik geloof dat wij daar een totaal andere refleks heb ben dan onze Waalse par tijgenoten. Regionalisatie is bij ons bijkomstig. Maar wanneer de Walen die re gionalisatie willen, binnen de kortste tijd. dan denken zij ook precies aan dezelfde problematiek van werk loosheid die zij dan mis schien beter zouden kun nen opslorpen, dat het hen mogelijk zou zijn een poli tiek te voeren van tewerk stelling. Een betere poli tiek die misschien kan lei den tot de ontwikkeling van een grotere ekonomi sche aktiviteit. Dat is mo gelijk. Maar ik zou niet durven beweren dat de si tuatie hen niet beroert op het gebied van de werk loosheid. inflatie, onzeker heid inzake ons sociaal ver zekeringswezen. Cools is naar mijn ogen niet de man die op zeer lichtvaardige wijze zaken zomaar in de lucht slingert. Cools is ie mand die zin heeft en dat ook bewezen heeftvoor staatsmanschap Vindt U niet dat ellenlange besprekingen over de ge- meenschapswet te vermij den zijn omdat men terwijl er over die wet gesproken wordt, niets kan doen aan de werkloosheid en andere problemen die onmisken- heeft. Ik zei u daarnet dat wij op twee verschillende golflengten zitten kwa beoordeling van de nood zaak om regionalisatie door te voeren. De Walen den ken daarover anders dan wij. Het zou misschien ver keerd zijn te zeggen: voila ik ben een unitarist. Maar om ons gezin, onze staat, samen te houden moeten er toegevingen gebeuren langs beide kanten. Men moet een grootste gemene deler terug kunnen vinden. Voor de beide partijen die dat gezin uitmaken, willen wij samen verder over de baan blijven gaan. Ik vrees dat wanneer Vlaanderen en Wallonië inderdaad naar een zeer erge scheiding zouden toegaan, dat eko nomische nadelen zou kun nen berokkenen en reke ning houdend met de be paalde welvaart die de onze iswij onze welvaart afge broken zouden zien omdat wij minder kompetitief zouden wezen. Wij zullen misschien door de ekono mische produktie investe ringen moeten doen die on benut gaan blijven waar door wij allebei kompeti tief tegenover mekaar gaan staan. Ik geloof dat dat zou kunnen leiden tot een ze ker verspilling van inspan ningen en dat daardoor de welvaart noch van Vlamin gen. noch van Walen noch van Brusselaars zal gediend zijn. De informateur kreeg van de koning de opdracht te pogen een regering te vor men die de gewestvorming er vooralsnog doorkrijgt. Dus in feite een regering met een twee-derde-meer- derheid. Het is niet uitgeslo ten dat de liberalen daar aan zullen meewerken. De libe ralen komen uit de opposi tie. Kunnen de socialisten aanvaarden met de liberalen samen te werken of zijn eer- langs beide kanten eksklu- sieven? Het is altijd verkeerd eksklusieven uit te spre ken. Ik geloof dat men dat in de politiek moet vermij den. Ik geloof dat er tijdens een congres door Collard destijds een eksklusieve te gen Vanden Boeynants werd uitgesproken. Met ge volg daarvan is geweest dat de volgende regering een rooms-blauw kabinet ge worden is. Tenslotte zijn wij toen in een isolement geraakt. Want als ge zegt niet met de ene of de ande re te willen werken, moet ge er de gevolgen van dra gen. Bovendien is het ook 'zo dat het in de politiek meer gaat om een program ma dat een regering aan het forum heeft aan te bieden, uitgaande van de noodza kelijke maatregelen die ge troffen moeten worden ei gen aan de bapaalde situa ties waarin wij verkeren. dering en dergelijke is ook wel sociaal te noemen 't Is te zeggen, in zeker opzicht is dat wel sociaal te noemen voor wat bijvoor beeld de decumul aangaat. Dus daar waar men spreekt over fiscale maatregelen die zouden moeten worden getroffen. De liberalen zijn voor een volledige decumul van de inkomsten voor wat aangaat hun onderwerping aan de taxatie. Maar ik moet u laten opmerken dat de socialisten daar even eens voor zijn. Wij waren de eersten die steeds ge zegd hebben naar een an dere regeling te moeten om de inkomsten van beide echtelingen niet al te zwaar te belasten. Wij waren daar Voorstander van. Ik zie niet in waarom wij, omdat de liberalen dat ook vragen, dat nu slecht zouden noe men. Verstaat u mij. Trou wens ik wil u toch wel be vestigen dat bij het bespre ken van de programmawet in de kamer waar precies over die beschikkingen werd gesproken sommige socialistische ammende- menten werden neergelegd om tot een betere regeling van de decumul te geraken. Ge kunt nu wel stellen dat de regering onder liberale impuls daar ruimer gaat in zijn dan hetgeen totnogtoe in de programmawet dankzij de medewerking van de socialistenis tot stand gekomen. Dat is na tuurlijk wel waar, maar men mag toch ook niet ver geten dat men daar staat met een regering die zegt voilé het kan zover en het kan daar niet boven. Een regering die zekere grenzen stelt. Nu is het ook zo dat wanneer we spreken van een volledige decumul wat de belastingen op de in komsten aangaat van man en vrouw, dat dit zich over vier dienstjaren zal sprei den. en niet onmiddellijk te verwezenlijken is. Het budgettair impakt van de maatregelen inzake de cumul die de liberalen voorstaan is te ramen op ongeveer 23 miljard. Hoe is het nu samen te rijmen dat enerzijds de staatskas leeg- zijnde nog zou moeten worden gespeend van 23 miljard inkomsten? Boven dien spreken de liberalen van de teruggave van de B.T.W. op de investe ringen En over de afschaffing van de belastingen op de super hoge winsten Ik geloof dat men daarover minder duidelijk is. Het is eigenlijk zo: als men enerzijds spreekt over min der inkomsten aan de staatskas te verzekeren... in de huidige tijdsomstan digheid heeft de staatskas behoefte aan mogelijkhe den, dus aan middelen, aan geld. Als men zegt minder daartegenover staat toch dat gij niet gemakkelijker verkoopt of doet verkopen omwille van een ontlasting betreffende investeringen. Er zijn andere elementen bepalend wat betreft de kansen die gij hebt op uw produkten aan de man te brengen. Er is daar een zeer groot verschil tussen. Ik ben niet iemand die ge looft dat omwille van de teruggave van B.T.W. op investeringen er heel wat meer mensen tot invester ingen worden gestimu leerd. Ik ben daar niet van overtuigd. Als men werke lijk een markt heeft gevon den om hetgeen men wil produceren te verkopen ge loof ik niet dat de terugga ve van B.T.W. op de inves teringen de beslissing in de een of andere richting zal doen overhellen. Het komt in recente opinie peilingen duidelijk tot uit drukking dat de doorsnee bevolking zich niet zoveel aan de communautaire za ken gelegen laat maar de zaken die u zopas noemt veel belangrijker gaat vin den. De doorsnee bevolking vindt het blijkbaar ook niet zo belangrijk of er nu een gewestvorming met twee, met drie of met tweeënhalf komt... gen van de krisis van de dertiger jaren en deze krisis is dat bijvoorbeeld in de dertiger jaren armoede bij de mensen zeker bij ie arbeidende bevolkii van onder de deuren Je straat opliep. Vandaag is dat niet te merken, t( :h niet in die mate. Ge\ >lg was ook dat de privék n- sumptie in de dertiger ja- en in mekaar stortte. Vandaag is dat niet het geval. Dat is te danken aan ons net van sociale verworvenheden. Ik meen dat het prioritair moet worden gesteld om dat het niet zou opgaan dat wij de mensen sommige waarden zouden doen ver leren, onder andere de ap- pel voor de dorst sparen, daar is de laatste twintig jaar minder aan gedacht. Waarom? Omdat men leef de in een systeem met so ciale zekerheid, waarbij de mensen in de mogelijkheid werden gesteld op een be paalde leeftijd van een pen sioen te gaan genieten en op kosten van de staat te gaan leven. Wij hebben tot taak dat alleszins vrij te stellen, dat vrij te houden en te verdedigen. Stel u eens voor dat er maar een beperkte reserve is om de pensioenen te betalen en dat wij van de ene dag op Om onze staat samen te houden moeten langs beide kanten toegevingen gebeuren. (Van Haver) Men mag niet vergeten dat er een grote wereld bestaat tussen het denken van de gewone man in de straat en de politici. Er ligt daar een wereld tussen. Ik zou bijna durven zeggen dat wanneer de politici reeds zitten te sidderen sedert 1974 over de gevolgen van een krisis die wij gingen beleven, dat aan het individueel de andere aan de gepensio neerden moeten gaan zeg? gen dat wi j hun pensioentje niet meer kunnen uitbeta len. Die man heeft daar toch op gerekend, hij heeft er zich een inspanning voor getroost. Dat zou niet op gaan. dat is werkelijk de mensen misleiden en be driegen J.P. De Lumper

De Voorpost | 1980 | | pagina 11