hofstadegijiegem erembodegem PALLIETER DOET ZELFONDERZOEK FEESTAVOND ACV LENTEK0NSERT «150 JAAR BELGIE» TE EREMBODEGEM VTB-EREMBODEGEM MET: «DAN MOCHT DE BEIAARD SPELEN TWINTIG JAAR RIJKSSCHOOL STREEKNIEUWS Hofstade DRAMATISCHE TE MOORSEL BRAND K.W.B.-TERJ0DEN 14 - 16.5.1980 - De Voorpost De feestavond van het A.C.V. - C.M. afdeling Hofsta de vond plaats op zaterdag 10 mei in de zaal «Ons Huis». Bij een dergelijke gelegenheid is het passend dat er een rede wordt uitgesproken. Dit werd ge daan door de Heer Willy Vijverman, nationaal voor zitter van de Christelijke Centrale Voedingsbedrijven en Diensten, nadat hij vooraf door de Heer Goossens H. was ingeleid. Iedere verstandige spre ker laat zijn toespraak niet te lang duren, want er staan nog andere din gen op het programma en het gevaar zou dus niet denkbeeldig zijn dat de aandacht begint te verslappen. Toch wenste de Heer Vijverman enkele bedenkingen mee te ge ven aan zijn toehoorders. Wanneer de aktualiteit wordt gevolgd aldus de spreker, zowel in België zelf, in Europa als over de gehele wereld, dan dringt de vaststelling zich op dat er alom crisis heerst. Daarom een korte schets over deze toestand. Deze crisis ontstaat omdat we 23 frank betalen voor een liter benzine. Er is de laat ste jaren een zucht naar energie ontstaan. De olie producerende landen wensen geld te krijgen voor hun waar maar on dertussen zou men ver- geten dat er ook nog een voedselcrisis heerst en dat een groot deel van de wereldbevolking honger lijdt. De tegenstelling tus sen deze twee soorten noden geeft aanleiding tot een langzame onder graving van de stabiliteit van onze munt. Die geld- wanorde en die twee ver schillende crisissen lig gen aan de basis van de hedendaagse werkloos heid. Op dit ogenblik zijn er volgens werkelijke cij fers rond de 400.000 en de pessimisten zijn de mening toegedaan dat er in het jaar 1985 wel eens 700.000 zouden kunnen zijn. Stelt men echter de vraag of de mensen de crisis in Hofstade zelf aanvoelen (er zijn in het arrondissement Aalst on geveer 8.000 personen die werk zoeken) dan <(noet eerst de vraag wor den gesteld, wat het in feite voor een crisis is. Het is, aldus nog steeds de nationaal voorzitter. geen probleem van hon ger, geen vraagstuk van kleding of van mogelijk heden tot ontspanning. Het is veeleer een crisis in de gezinnen waar le den geen werk hebben." Het gaat bijvoorbeeld om gezinnen waar de man zonder werk valt een paar jaar voor het einde van het afbetalen van het huis. Bij dergelijke getrof fenen kan er sprake zijn van een echte crisis. Het A.C.V. vraagt werk voor iedereen maar dat is er gewoon niet en voor een werkzoekende van vijftig jaar is dat een ramp. Een dergelijk ie mand schaamt zich om te gaan stempelen omdat hij weet dat hij aanzien wordt als een profiteur die niet wenst te werken. Mentaliteit Dit aanzien van eerlijke werkwilligen voor profi teurs betekent een men taliteitscrisis die grondig moet overdacht worden. Deze morele crisis is veel erger dan het stijgen van de prijzen. Het A.C.V. is dan ook verplicht om na te denken over wat er te doen staat om het tij te doen keren. Immers, er zal nog geruime tijd geen werk zijn, het geld zal nog lang duur zijn. Ook voor de wereld van de bedien den komt er een ander tijdperk. Een bankkaart zorgt onder hun catego rie ook voor werklozen. Als er in deze toestand geen evenwicht wordt gevonden tussen ver stand en handelen kan de zaak alleen nog erger worden. Het A.C.V. moet dus realist worden. De handenarbeid moet wor den geherwaardeerd, le dereen spreekt er over, maar de Heer Vijverman stelde rechtuit de vraag wie er nog respect heeft voor handenarbeid. Veel moeders aanzien het nog steeds als een straf dat hun kinderen geen hoge re studies kunnen doen. Echter, deze arbeid kost veel geld en het gevolg daarvan is dat men veel in het zwart laat werken. Daarom moet men op nieuw erkennen dat ie mand die zijn handen ge bruikt evenveel waard is. Komt deze nieuwe hou ding er niet dan zal de crisis niet keren. Het is de oudere generatie die met haar handen heeft ge werkt en die de maat schappelijke zekerheid heeft grootgebracht. Aan hen is er veel te danken op sociaal gebied, het geen aan de hand van cijfermateriaal wordt aangetoond. De werkne mers moeten dan ook de moed hebben om dat in stand te houden. Er is sprake om ook op het gebied van de sociale ze kerheid aan besparingen te gaan doen maar de sociale organisaties mo gen niet aanvaarden dat deze maatschappelijke zekerheid wordt onder graven. Het A.C.V. zegt de Heer Vijverman, moet dan ook de moed hebben om te keer te gaan tegen de echte profiteurs die overal te vinden zijn, ook in de grote ondernemin gen en die het stelsel op de helling zetten. Er is maar een man die deze zaak kan oplossen en dat is de man in de zaal met zijn sociale organisaties en met het syndicaat. Vijf regeringen zijn over het probleem gestruikeld, maar als de leden zelf niet bereid zijn om het probleem van de sociale zekerheid ernstig te bekij ken dan zal de crisis nog erger worden. Solidariteit Iedereen zegt solidair te zijn en bereid om iets te doen maar om te begin nen wordt er altijd ge wacht op het voorbeeld van de buurman. Een sterke solidariteit is een eerste vereiste. De werk nemers van de industrie hadden het gevoel van samenhorigheid reeds zeer lang, maar deze ca tegorie van arbeiders is aan het dalen. De nieuwe klasse werknemers van de dienstverlenende sek- tor moet zich meer be wust worden van een noodzaak tot solidariteit en moet daarvoor putten uit de ervaring van de voorgangers. In de huidige omstandig heden is er maar een ma nier om aan het werk te blijven zegt de nationaal voorzitter, en dat is een goede arbeider, een goe de bediende, een goed kaderlid zijn, met verant woordelijkheidsgevoel. De Heer Vijverman zegt de indruk te hebben dat er werk genoeg is voor iedereen, maar dat het niet goed verdeeld is. De groten zouden op dat ge bied het voorbeeld moe ten geven om minder te cumuleren. Toch werd de toespraak besloten met een optimistische noot, namelijk dat het nog lang niet gedaan is met de we reld. Samen zijn we sterk zegt de voorzitter en dat moet de basisgedachte zijn om morgen te bewij zen dat we niet van giste ren zijn. Na de aandachtig beluis terde toespraak werd een smakelijke maaltijd opge diend. Eens de borden opgeruimd was er nog volop de gelegenheid tot amusement op muziek naar ieders smaak van Chris Willockx. De stem ming steeg nog enkele graden bij het optreden van een plaatselijke groep jonge mensen die een zeer geslaagde imita tie brachten van Abba, compleet met passende mimiek en lichaamsacro batieën. Als een totale verrassing werd om klokslag twaalf uur door de mannelijke leden van het bestuur aan alle aanwezige vrou wen een mooie bloem aangeboden. Men was immers niet vergeten dat het ondertussen Moeder- kensdag was geworden. Na deze originele en door de dames ten zeerste ge waardeerde attentie her nam het zeer geslaagde familiefeest. Op zaterdag 10 mei 1980 werd aan de leden van de Hofstaadse jeugdclub Pallieter de gelegenheid gege ven om hun op- en aanmerkingen naar voren te brengen en werd nadere informatie verstrekt over de jeugdwerking in het algemeen en de eigen club in het bijzonder. Het programma kon echter onmoge lijk worden gevolgd zoals het oorspronkelijk werd gepland. Men had gedacht aan werkgroepen die rond een bepaald thema zouden werken. Er waren echter niet voldoende belangstellenden komen op dagen om deze werkwijze te kunnen volgen. De volgende opmerkin gen werden door de ver gadering als de belang rijkste weerhouden. Het jeugdhuis zou meer moeten zijn dan alleen maar een café voor jonge mensen. Het aspekt in stuif heeft weliswaar zijn belang, maar de verschil lende aktiviteiten zijn ze ker even belangrijk. De club is er tot kennisma king tussen mensen en zou misschien ook wel moeten gezien worden als een vorming zonder de bedoeling van te bele ren. Twee hoofdideeën kwamen aldus tegenover elkaar te staan. Enerzijds vorming en aktiviteiten, anderzijds instuif en ge zelligheid. Er werd van verschillen de zijde ook de wens geuit om een jongeren- raad op te richten, die onder de animatieraad zou komen te staan. De vergadering besloot dit deel van de namiddag met de opmerking dat ondanks de matige be langstelling die aan de dag werd gelegd voor het initiatief, dit toch niet on geslaagd mag worden genoemd, vermits het geen werd besproken ze ker belangrijk was en toonaangevend kan zijn voor een bepaalde rich ting. Werking Nadien werd een korte schets gegeven van de jeugdhuiswerking vroe ger en nu, in Pallieter en er buiten. De contestatie nam omstreeks 1960 een aanvang toen de studen ten zich radikaal begon nen op te stellen. In mei 1968 brak de storm los. De student, de hele jonge generatie leed schip breuk. De jongeren zijn een zachte generatie ge worden. Ze zeggen dat alles moet veranderen maar ze vertikken het om aan de veranderingen mee te werken. Ze trek ken zich terug naar het geruststellende en het moeiteloze. Een klein deel gaat zich inzetten op socio-cultureel vlak, met de bedoeling aan de maatschappij iets te ver anderen, met de bedoe ling de jongelui bewust te maken. Deze gedachte voelt men duidelijk aan in de gedachtenwereld van de eerste jeugdhuizen. In de jeugdhuizen heerst een sfeer van verstand houding en solidariteit. Pallieter zelf ontstond op het einde van de zestiger jaren toen een paar jonge mensen uit Hofstade een jeugdclub uit de grond stampten. Het was een initiatief dat het leven van de jonge mensen uit Hofstade zou verande ren. Gedurende deze pe riode is er veel gebeurd in Pallieter maar er is ook veel niet gebeurd. Een collage van herinne ringen: Valère Fouquart is weg van de jeugdclub- droom en is vastbesloten om deze droom in de werkelijkheid om te zet ten. Er wordt gepraat, veel gepraat, over doel stellingen en over statu ten. Er wordt een beheer raad verkozen en van dat ogenblik af is Pallieter ge start. In de beginperiode had het allemaal weinig om het lijf. Pas een jaar later werd een huis ge vonden. Een opiniepei ling naar de verwachtin gen van de jongeren was beschamend voor die zelfde jongeren. Er was namelijk geen interesse voor de toenmalige akti viteiten. In 1971 slaagde men er in om voor het eerst een grotere groep mensen te interesseren. Zaterdaga vond en zondagavond.. Discobar Foggerty. O* discobarformule bl> het wondermiddel te z de helende zalf. Maar r ;t voor lang. De beziel rs verdwenen en de won derkracht van de disco bar met hen. Voetballend Pallieter re sulteerde in F.C. Pallieter. Ondanks hoogten en laagten is dat steeds een constante geweest in de jeugdclub. In april 1973 wordt het huis aan de Hoogstraat verlaten en vanaf nu huist men in de Zijpstraat. Stilaan komt men de kater van de ont goocheling na de gouden discobar te boven. Er wordt een informatie- krantje uitgegeven. Pik, een bezielend blad. Zo groeit men stilaan uit de kinderschoenen en het geheel krijgt vorm en in houd. De bestaande akti viteiten zoals voetbal, ral- ley en discobar werden aangevuld met de hob byclubs. Toen de belang stelling opnieuw begon te verflauwen was de ibl teleurstelling van de" zielers dan ook groot, ploeterde Pallieter él zijn steeds weerker# kinderziekten. F De werking gaat door. Soms met em dieptepunten, soms ljtei uitzonderlijk hoge ken. Pallieter wordt jaar; feest, de decerjs~r feesten. Het elfde je|j£ viel alles stil. De club|e leefde blijkbaar zijn terslaap. Heel even men wakker met de wisseling maar men toen rustig door. EnLrs ineens komt er volk je r de vloer. De toog j,ar het weer. Nieuwe ge^0l ten. Opnieuw enkele fan viteiten. Nieuwe dronjaai nieuwe plannen, niejo0 mensen. Pallieter ljet weer. A.Cbac iel ij yaa lag V c Kaarting: je I Op vrijdag 16 mei 1980 te 19 uur 30 in de zaal «Ons rtar< grote Rerum Novarumkaarting. 2000 fr. vooruit inlejlot frank. len Info-Energie: rar' Tijdens het pinkster-weekeinde 24, 25 en 26 mei 1980 zaal Patronaat: info-energie. Wat met energie? Sool evolutie, besparen, informatie. Met de medewerking' het Ministerie van Economische Zaken, energiegroi' firma's, plaatselijke scholen. Toegang gratis. Zaterdag van 18 tot 21 uur wel Zondag van 10 tot 13 en van 14 tot 21 uur. is i Maandag van 10 tot 13 en van 15 tot 21 uur. 0er Casting Op zaterdag 24 mei 1980 om 9 uur 30 op het terrein Wilskracht Hofstade. Demonstratie casting door kam| Guido Vinck. CMBV: Gespreksnamiddag om 14 uur op dinsdag 20 mei 191 het patronaat. De Heer Van Landuyt handelt over «De k om grootouder te zijn». JW' 4e r Moederfeest. Bloemenschikken in de zaal «De Rode Rdle r Blektestraat om 15 uur op zondag 18 mei 1980. uur Hustler: KB( Op 17 mei 1980 in jeugdhuis Pallieter, Zijpstraat 7. Optr£oa van de groep Hustler. 20 i woi Kapellevink teri Zondag 24 mei 1980: 1e rit tweedaagse café 't DuilPrij Zijpstraat. Hofstade. 750 fr. vooruit 500 fr. klassemt begin 18.30 uur. AKi Zondag 18 mei: 4e rit kampioenschap. 750 fr. vo«Op Grote Prijs Van den Abbeele Gaston, Stationsstraade Gijzegem. u. Pallieter: Ping pong: tafeltennistornooi voor dames en hereiil. vrijdag 16 mei '980 om 19 uur schiftingen. Op vrijdai2. mei om 19 uu 30 schiftingen en finales in de jeugdp. Pallieter. 4 Cófe Chantani .dereen die min of meer muziek kan spi of kan zingen >rdt op vrijdag 17 mei uitgenodigd ir club. Inschrijv niet nodig. 1 IV Als inleiding op de traditionele zomerse Aalsterse beiaardkoncerten nodigt VTB-VAB Erembodegem in samenwerking met het stadsbestuur uit tot een kort beiaardkoncert met passende kommentaar door stadsbeiaardier Pierre De Smedt op vrijdag 23 mei te 19.30 u. op de verkeersvrije Grote Markt. Dit koncert wordt U gratis zonderheid 5* en 6" leer- Voor een niet zo denderende opkomst het lente weertje zat er wellicht wel voor iets tussen bracht de Koninklijke Fanfare St. Cecilia Erembodegem in het «Liberaal Huis» aan de Brusselbaan een geslaagd konsert. Presentator Pierre Luyts stelde het konsert, dan vooral het 1e deel ervan, in het kader van de vie ring «150 jaar België». Nog voor België onaf hankelijk werd waren er echter reeds muziekkorp sen en de heer Luyts ver wees hier o.m. buiten Erembodegem naar He- kelgem en Moorsel. Deel I werd volledig ge wijd aan het bovenver meld thema met na een militaire mars de ouver ture van «De Stomme van Partici» van Auber die in 1830 zoveel stof, en nog heel wat meer, deed opwaaien en de gelegen heid was van het uitbre ken der roemruchte «sep temberdagen». Met «Belgische Militaire Wals» met oproepen van klaroenblazers en de pit tige «Militaire Tango» werd deel I afgerond. Wals en Tango, niet zo dadelijk écht militair-aan doende begrippen. Na de pauze kwam een meer ei gentijds programma aan bod met als slot de steeds suksesrijke Ra- datskymars van Johan Straus. Een hartelijke ovatie van wege de toehoorders waaronder gewezen schepen Gilbert Bourlon en aanbieder van bloe men aan dirigent Ray mond Merckx, besloten deze geslaagde konserta- vond. L.H. aangeboden onder het tema «Hoe een beiaard koncert best beluis teren?». Schoolgaande jeugd, in- jaar van het bazisonder- wijs en studenten van dc humaniora, in totaal der tien Groot-Aalsterse scholen met ruim 2.000 leerlingen, werd reeds deze maand op dat stuk enigszins geïnitieerd. Met medewerking van een gespecializeerde fir ma werd het de leerlin gen mogelijk gemaakt de beiaardier, die 131 trap pen hoger zit, van n de belfortkripte op een rroot scherm te kunnen vol gen. Bij goed weer ging het door op de Markt zelf. De beiaardier, een man die buiten c*e beiaard tal van andere pijlen op zijn boog heeft en onder meer een all-round po lyglot is, zal via een mi- krofoon vanop afstand elk stuk inleiden. Het kenwijsje op de radio ter uitnodiging van bui tenlandse jongeren in het kader van 150 jaar België is trouwens een allegro van een vroeger Aalsl beiaardier. Schepers de 18* eeuw. Dit sti wordt nog regelmatig speeld op de Aalste beiaard, net als twee wen geleden. Het wi trouwens opgenomei De Gruyters Gi Beiaardboek (1746). De Rijksschool aan de Erembodegemse Leuvestraat is reeds twee decennia aktief in opvoeding en onderwijs van kleuters en tieners. Hel lenteconcerl van de koninklijke Fanfare Sinte-Cecilio Erembodegem in het Liberaal Huis aan de Brusselsesteenweg lokte heel wat luisteraars. Onder de aanwezigen noleerden we ex-schepen Gilbert Bourfon. fPer) Dit heuglijk feit wil de Vriendenkring van de school niet onopgemerkt laten voorbijgaan en vol ledige samenwerking met het lerarenkorps. Inspelend op de aktuele trend wil men deze vie ring niet alleen als een voorbijgaand feit ervaren doch er via het ijveren voor een blijvende reali- zatie toe komen de school voor de leerlingen nóg attraktiever te maken. Het departement van na tionale opvoeding op teert inderdaad voor iets anders dan de toch tradi tionele «koer» die even goed een kazernekoer zou kunnen zijn. Getracht wordt te komen tot een werkelijk schoolSPEEL- plein, een reële speel-, leer- en ontmoetings ruimte. Dergelijke verwezenlij king, een speelplein naar maat van het kind waar het zich thuisvoelt, kan spelen en die het inder daad als avontuurlijk- er vaart, vergt uiteraard een totale mentaliteitsveran dering. Het vergt echter evenzeer de nodige fond sen en die moeten wor den gevonden. Op het schoolfeest in het week end van 8 juni zal een tentoonstelling over der gelijk schoolSPEELplein te bezichtigen zijn. Ver der worden er de tekenin gen van de tekenwed strijd Louis Paul Boon ge- ëxpozeerd en kunnen de kinderen terecht op een andere teken- en kleur- wedstrijd: de ganse speelplaats mag met krijtjes worden gekleurd. Lekkerbekken kunnen verder terecht in de bar ofte restaurant dat na de mossel- en bekharing- De Gevergemveldbaan, een eerder afgelegen v op de wijk Steven te Moorsel, was verleden ma feesten een goede faam dag het toneel van een dramatisch gebeuren. geniet. |n nummer 6 woont Val- Rond half zeven 's nri Als sluiting is er dan op ère Lissens, 72 jaar oud. gens brak echter brj zondagavond een jiu-jit- Dochter en schoonzoon uit en deze nam vlug 0 su-demonstratie door waren als naar gewoonte gelijke afmetingen l Akijama uit Welle. naar de vroegmarkt te dat Valère niet meer d| Rendez-vous in de Rijks- Brussel en de oudere de buiten te komen. school, Leuvestraat op 7 man was alleen thuis. Bo- werd echter door en 8 juni. ven in bed. De K.W.B. van Terjoden richt op de donderda gen 22 en 29 mei, 5, 12 en 19 juni een lessen reeks in over electriciteit voor beginners. De meest elementaire begrippen zullen op een praktische manier voorgeschoteld worden door een ervaren praktijkleraar van het Vrij Technisch Instituut te Aalst. Inschrijvingen worden ingewacht bij al de be stuursleden. De leden betalen-100 fr. inschrij vingsgeld voor de ganse reeks en de niet-leden 200 fr. Laat deze enige kans niet voorbijgaan. In onze samenleving is het van groot belang enig begrip over electriciteit te bezitten. De lessen gaan door in de parochiezaal telkens vanaf 19.30 u. moedige buur uit brandende woning haald. brandweerkorpsen Moorsel en van Aalst ren wel spoedig ter pli se doch konden niet l hinderen dat de hele venverdieping de prt der vlammen werd. IV den in de blussingsvj ken kwamen dochter schoonzoon thuis vara markt en op hun aanj zing kon nog een koff je met een belangr geldsom letterlijk «uil brand worden gehaalt Driemaal na elkaai de schoonzoon ecl bewusteloos bij het van de ramp die hen De opgelopen schadi dan ook zeer groot.

De Voorpost | 1980 | | pagina 14