Affligemse Peru tentoonstelling P' ISOPODA IN CONCERT het linnen doek Peru (Republica del Peru): historische situering LP tentoonstelling Vhil "1 20 - 16.5.1980 - De Voorpost ?óór de ontdekking van Amerika door Colombus was Peru het middelpunt van het machtige en hoogontwikkelde rijk van de Inka's. Deze Inkabe- schaving is tot op heden, wat haar historische oorsprong betreft steeds een onbekende gebleven voor het overgrote deel. Zij kwam tot bloei tussen 400 en 1500 in een gebied dat nu wordt bestreken door Peru, Ecuador, Brazilië, Bolivia en Chili. De Inkadynastie zou zijn voortgekomen uit de Ayardy- nastie die bestond uit vier broers (Manko. Kachi, Uchu en Auka) afkomstig uit de streek van Paccari- Tampu, een gebied in het huidige Peru, in de buurt van Lima. Manko, wiens leider schap door een orakel was voorspeld, leidde de stammen naar de ver overing van het rijk dat ten tijde van zijn grootste uitgestrektheid een leng te had (van noord naar zuid), aan de westkust van Zuid-Amerika, van 3000 km en een breedte van 500 km. Op het hoog tepunt van zijn bescha ving bereikte het Inka- rijk een snel verval toen de Spaanse «Conquista dores» het Zuid-Ameri kaanse vasteland gingen veroveren. De invasies van het Inka-rijk door Pi- zarro maakte een einde aan Inka-rijk en bescha ving. Hij bracht de Inka Atahualpo, na een schijnproces, ter dood en vernietigde het totale In- ka-leger dat uit 40.000 man bestond. In septem ber 1533 nam Pizarro de stad Cuzco in en op 6 januari 1535 stichtte hij Ciudad de los Reyes (het huidige Lima). Daarna werd het gehele Inka-rijk verder onderworpen en verwoest. Van de hoge beschaving van toen ge tuigen alleen nog de im ponerende ruïnes van Thiahuaco bij het Titica- cameer en de bouwwer ken Machu Picchu, nabij Cuzco, in het hart van de Andes. Uit de ruïnes zijn talrijke oude steden te recon strueren, maar ook vindt men hier nog grote cen tra die nog geheel intact zijn en die zelfs nog wor den bewoond zoals de plaats Cuzco zelf, of Machu Picchu op de Chan-Chan-hoovlakte, Cajamarquilla, Pisco, enz... aan de kust. Ter wijl de bouwkundige overblijfselen talrijk zijn, vindt men slechts weinig of vage overblijselen van de schilderkunst (slechts één grote muurschilde ring, afkomstig van de maanpiramide te Moche, is ons bewaard geble ven). Van de Inka-potten- bakkerskunst, met de zelfde motieven en stij len overigens als de schilderkunst, bleef meer bewaard. In deze keramische kunst open baard zich de genialiteit van dit volk op artistiek gebied. Het materiaal is fijn, met zorg en op per- fekte wijze gebakken; de yormgeving is volmaakt. De motieven lopen uit een: geometrische ele menten, kleurstroken, bloemen, vogels, vissen, enz... Een grote ver scheidenheid van vor men èn een zorgvuldige vervaardiging treft men ook aan bij de tekstiel- kunsl van de Inka's. In de graftomben vond men verschillende prachtige gobelins, wandkleden, dekens en kledingstuk ken terug. De aange hechte dekoraties heb ben motieven als: krui sen, spiralen, Griekse randen, ruiten, driehoe ken, enz... Ook de goud smeedkunst verdient een bijzondere vermelding en getuigt van zorgvuldi ge bewerking. Onstaan van Peru als natie Toen de Spanjaarden hier in 1527 verschenen was dit gedeeltelijk reeds in verval verkeren de Inka-rijk een gemak kelijk prooi voor Francis co Pizarro en Diego de Almagro. Hun optreden leverde Spanje een van zijn rijkste kolonies op. Eerste vice-koning was (1543) Blasco Nünez de Vela, die niet het hoofd wist te bieden aan de ambities van zijn leger aanvoerders. De orde werd hersteld door zijn opvolger Francisco de Toledo (1569-1581). Tij dens de Spaanse over heersing vonden ver scheidene inheemse op standen plaats. De Ar gentijnse generaal José de Dam Martin wist het land te bevrijden en in 1821 werd Peru zelfstan dig. Drie jaar later kwam Simón Bolivar aan het bewind. In 1836 verenigde Andrés Santa Cruz het land in een federatie met Boli via, maar in 1839 leed hij een nederlaag tegen het Chileense leger en Peru maakte zich weer los uit de federatie. Onder het bewind en generaal Ra mon Castilla (1845 tot 1851 en 1858 tot 1862) wer den belangrijke vorde ringen gemaakt op het gebied van handel en economie. Van 1864 tot 1866 vochten de Perua nen tegen de Spanjaar den, die het land tracht ten te heroveren. In 1879 brak de zgn. «oorlog van de pacific» uit tussen Pe ru en Bolivia enerzijds en Chili anderzijds. Het konflikt eindigde in 1883 met een volledige over winning voor de Chile- nen. Belangrijk was kort vóór Wereldoorlog I het verschijnen van de Alianza Popular Revolu- cionaria Americana (AP- RA) van Victor Raül Haya de la Torre die zich tot doel stelde de Indianen uit hun ellende en hun isolement te verlossen. Na Wereldoorlog II her vatte APRA haar kam panje. Haya de la Torre werd verbannen, maar sloot in 1965 een akkoord met de gematigde Ma nuel Prado Ugarteche krachtens welke deze laatste president van de republiek was. Na de verkiezingen van 1963 werd Fernando Belaünde president als kandidaat van de Kristendemokra- ten en de Partido de Ac- ción Populair. In 1968 werd hij door een staats greep afgezet en een mi litaire junta, onder lei ding van generaal Ernes to M. Sanchez nam het bewind over. Juan V. Al- varo werd de nieuwe pre sident. Natuurlijke gesteldheid Men kan het grondge bied van Peru verdelen in een viertal landschap pen, die elkaar van het noordwesten naar het zuidoosten, van de kust near het binnenland, op volgen: de kuststrook, de Andesketen, hetheuvel land onmiddellijk ten oosten van de Andes en de laagvlakte van de Amazone waarvan het westelijke deel binnen de grenzen van Peru ligt. De droge en woestijnach tige kuststrook wisselt sterk in breedte, naarge lang van de ligging van de Andesketens, die vooral in het zuiden tot aan de kust reiken waar door nagenoeg het laag vlaktekarakter ont breekt. De kustvlakte gaat over in het Andesgebergte, de Sierra, die bestaat uit een aantal min of meer parallel aan de kust lo pende bergketens, die van elkaar worden ge scheiden door lange lengtedalen, met enkele van de belangrijkste ri vieren van het land, zoals de Ucayali, de Apu- rimac, de Huallaga en de Marahn. De eerste keten omvat de Cordillera Occidental waarin vele toppen tot boven de 6000 m reiken (de Huascaran met 6767 m., de Ampato, de Chachani, de Soliman- ca, de Coropuna), Cordil lera Central en de Cor dillera Oriental, tussen de gebergteknopen van Loja en Cerro de Pasco. De tweede keten wordt gevormd door de Cordil lera Occidental en de Cordillera Oriental, ten zuiden van de knoop van Cerro de Pasco, waar de Andes weer verbreden en de uitgestrekte hoog vlakte van Bolivia om sluiten. In het bergmas- sief ten westen van het Titicaca meer komen veel vulkanen voor. Oostelijk van de Andes strekt zich een heuvel land uit, de Ceja de la Montana, dat beheerst wordt door tropisch re genwoud, savanne of steppe naargelang de vochtigheid van het klimaat. Dit heuvelland maakt tenslotte plaats voor de Montana: een uitgestrekt vlak tot lichtgolvend ge bied, bedekt met tropisch regenwoud of savanne, dat doorkruist wordt door machtige rivieren als de Putumayo en de Yavari, de Napo, de Tigre, de Pastaza, de Morona, de Maranón, de Huallaga en de Ucayali, alle zijri vieren van de Amazone. Het klimaat staat onder invloed van een drietal faktoren die op tempera tuur en neerslag inwer ken: jle ligging in de tro pen (tussen evenaar en 18° 20' ZB), de koude Pe- rustroom en de aanwe zigheid van de Andes. Bevolking en folklore De oorspronkelijke In diaanse bevolking van Peru mengde zich na de komst van de Spanjaar den met de kolonisatren en met andere immigran ten, zodat er een sterk gemengde bevolking ontstond met een rijke folklore. In het binnen land leven, onder de tal loze stammen die de in vloed van de blanken in mindere mate hebben ondergaan, nog altijd de magische praktijken van hun voorouders. Op 24 juni (winter in Peru) viert men op buitengewoon grootse wijze het feest van de Senor de los Mila, met twee processies bin nen acht dagen en eet festijnen, die uit creoolse gerechten bestaan, sterk gekruid met zeer pikante aji (een rode of gele Spaanse peper) en over goten met grote hoeveel heden chica morada, de volksdrank in Peru. Een schilderachtige proces sie van Indianen trekt op Sakramentsdag door de straten van Cuzco; dat feest valt samen met de oude Indiaanse oogst feesten. Er gaat geen In diaans feest voorbij zon der dat er ook gedanst wordt. Sommige volksdansen bezitten een pantomine- karakter en stammen nog onveranderd uit de tijd van vóór de verove ring; de meest typische zijn: de marinera (aan de kust), een vrolijke en on deugende wervingsdans die begeleid wordt door de gitaar: de huaynito serrano, een langzame dans, begeleid op de harp en de quena en een aantal slaginstru menten. PERU wordt in het wes ten bespoeld door de Grote of Stille Oceaan en grenst in het noorden aan Ecuador en Colom bia, in het oosten aan Brazilië, in het zuidoos ten aan Bolivia en in het zuiden aan Chili. Het land is 1.285.215 km2 groot, waarin begrepen de 4496,3 km2 van het Titicacameer en de 32 km2 van de eilanden voor de kust. Het telt 16 miljoen inwo ners (zonder de ca. 200.000 Indianen in de jungle). 50 zijn India nen, 33 zijn mestiezen (van gemengd Indiaans blank bloed) en 12 creolen, negers en mu latten. De hoofdstad is Lima (4.00.000 inw.). De officiële taal is Spaans, maar onder de Indianen op de hoog vlakte zijn vooral hi Quéchua en het AymaiF sterk verspreid, terwijl i de Oostelijke laagvlakl Amazonetalen wordef gesproken. Zowat 75 van de bevolking is offl cieel Rooms-Katholiel maar onder de Indiana vindt men nog altijd vel aanhangers van de oudl animistische godsdiea sten. Ongeveer 50 van aktieve bevolking vini 2ijn bestaan in de akkej bouw. Van ekonomisq belang zijn vooral mijnbouw (men dell vooral koper, zilvej lood, ijzer, zink, aardolij en goud) en de vissen (samen met Japan beze Peru de eerste plaats c de wereldranglijst de} visserijlanden). J COLOMBIA J ECUADOR 1 /ojrunbEz. 0\j/ 2 v/i£US V LAHBAVeOVe J CAJAMARCfl f BRA2IUIE SALIMAft. \p CHANCHflfl x V VOM0CH£ PERU 0 CHAVIM O HUAyLAS \0CHANCAy LIMA HUARI o machu- Picchu l 1) O CUZCO to PAHACAS X° IC* O 1 NAZCA BOLIVIE ynncACA- V MEER IAHUANACO Als apotheose van de topdag gaf de Aalsterse opgroep nummer één Isopoda, na een lange afwe zigheid een soort «tweede premiere» in de Keizers- hallen. Een konsert dat organisatorisch heel wat werk moet hebben gevraagd. Want overal zagen we radiowa gens en verschillende soorten pamfleten en affi- sches om het topkonsert aan te kondigen. Groot scheeps en tot in de puntjes voorbereid en afge werkt. Niet voor niets trouwens. Want hoewel we gerui me tijd voordien reeds bij de jongeren een ruime belangstelling konden ontdekken voor dit kon sert, hadden we nooit zo veel volk verwacht. Zij al evenmin, zoals bleek uit de aankondiging. Maar als enige overlevende van de Isopoda-Kam- pher-Shamrock keten, kon deze groep reeds vroeger van een grote plaatselijke populariteit genieten. Wie herinnert zich niet het beruchte konsert in de St.-Ann- zaal? De langspeler Ach- rosticon bewees duide lijk dat het menens was. Maar toen kwam er een kink in de kabel: Geert Amand diende vervan gen te worden door een nieuwe -toetsenman, en toen werd het een hele tijd stil rond de groep. Tenminste op de podia, want Isopoda legde zich ondertussen toe op het instuderen van volledig nieuw materiaal. Dit met het oog op een nieuwe langspeler die eerst daags uitkomt. Tijdens dit konsert kre gen we dan ook ten volle deze nieuwe nummers te horen. Maar ook de «ou- wertjes», waaronder de knappe achrosticon en Next tot nowhere waren welkom. You Flower, dat enkele maanden geleden op singel werd uitge bracht, bleek in de smaak van het publiek te zijn. Het is nog steeds de vraag of dat met de nieu we nummers eveneens het geval zal zijn. En daarvoor zullen we de el pee moeten afwachten. Want het genre dat Iso poda speelt is en blijft moeilijk, zodat men pas kan oordelen of nieuwe nummers al dan niet in de smaak vallen, als men ze herhaalde malen heeft beluisterd. Wat wel jammer was aan dit konsert, was de min der goede kwaliteit van de klank. En, hoewel zij duidelijk meer ervaring hebben opgedaan kwa afwerking, misten we toch ook een groot deel van het enthousiasme waarmee deze mensen vroeger op de (kleinere) podia hun muziek brach ten. Terug even wennen aan het podium mis schien? Tenslotte was dit ook voor hen een belang rijk konsert, en planken koorts kan grote brokken maken. In dat geval moe ten enkele optredens al les weer goed maken. Wat Luk Vanhove betreft tenslotte: die mag er ook zijn! Met het nieuw materiaal heeft Isopoda opnieuw aangeknoopt waar ze vroeger gestopt is. Mis schien is dat nog moelij- ker dan we ons kunnen voorstellen. Op enkele eksperimenten na willen ze duidelijk de lijn door- °ok af ,hoe hu,n ,weede trekken. Hierbij mikken langspeler zal ontvan- ze eerder op nationaal 9en woraen. niveau. We wachten dan Bert Isopoda lokte heel wat luisteraars naar de Keizerlijke feestent. (Per) CINEMA PALACE BENEDENZAAL In de benedenzaal blijft «De Witte van Sichem» doorlopen. STUDIO Hier loopt de herneming van een suksesrijke Disneyproduktie «De Gekke Dashond». Een film van regisseur Norman Tokar waar de Deense dog Brutus en de dashonden Heidi, Tokey, Pesky en Norma Dean Jones, Suzanne Pleshette en Charlie Ruggles als menselijke tegenspelers krijgen. Marc Garrison, een jonge free-lance artiest, wordt midden in de nacht door zijn charmante jonge vrouw, Fran, gewekt. «Het is hoog tijd om naar het hospitaal te gaan,» meldt zij haar man op plechtige wijze. Garrison laat zich dat geen tweemaal zeggen en hij en Fran ijlen weg in hun wagen Een politiman, Cannody, die hen wil aanhou den wegens overdreven snelheid, wordt gans vertederd bij het vernemen van de «verwach ting». Hij baant hen zelfs de weg doorheen de nachtelijke straten. Tot zijn verbijstering moet hij echter vaststellen dat de jonge echtge noten zich niet naar het moederhuis spoeden, maar naar een dierenkliniek. Dr. Pruitt meldt kort daarop dat Danke drie mooie hondjes op de wereld heeft gezet. Wan neer 's anderendaags Mare de jonge loten komt afhalen, dringt Dr. Pruitt er op aan nog een vierde dasje, dat door de moeder niet kan gevoed worden, mee te nemen. Dat vierde dasje, Brutus, blijkt echter een deense dog te zijn. en dat is het begin van het einde voor het jonge paar. CLUB «I comme Icare» de in Frankrijk en op festivals ophefmakende film van Henri Verneuil met Yves Montand en Michel Etcheverry in de hoofdrollen is een 127 minuten durende film die op de misleidende titel na een rekonstruk- tie is van de moord op president Kennedy in Dallas, zij het dan met fictieve namen. Ook hier zien wij hoe een man staat te wachten op de feestelijke stoet die voorbijtrekt. Wan neer het ogenblik gekomen is dat het fatale schot moet afgaan, blijkt zijn wapen te weige ren. Ontgoocheld zinkt hij neer Op datzelfde ogenblik weerklinkt een schot, op het hemd van de man die moest sterven wordt het rode vlekje steeds groter. Geschrokken wipt de man recht, en wil vluchten. In de lift, waarmee hij naar beneden suist, klinkt een tweede schot. Veiligheidsagenten vinden op het ge lijkvloers een dode. Procureur Volney en zijn vier assistenten krij gen het meest bewogen, het meest schrikwek kende, het meest hallucinerende onderzoek ■van heel hun politieloopbaan uit te voeren. Vraag blijft echter of zij de officiële thesis van een krankzinnigendaad zullen aanvaarden? CINEMA FEESTPALEIS ZAAL 1. «The sheriff and the satellite» in het Neder lands «De sheriff en de ruimterakker» is een kolderesk fantazietje van Michele Lupo. De stoere sheriff (Bud Spencer) van een onoog lijk stadje, blijÜt alsnog opgewassen tegen de kronische kuren van de plaatselijke bevolking die overal UFO's ziet en achter elk vreemd gebeuren zogenaamde Marsmannetjes ver moedt. Dit alles totdat hij zelf opgescheept, raakt met een ukkepuk. Zijn naam is H-7-25. Hij is afkomstig van de planeet Pegasus en is tijdens een uitstapje op onze planeet verdwaald geraakt. Samen met Bud Spencer zal de kleine «Marsman» er duch tig het plezier in houden. Een doorsneefilm voor een publiek dat zich. a la Bud Spencer, eens wil ontspannen. ZAAL 2 Verlenging van de Nederlandse prent «Spet ters». Vierde week. ZAAL 3 «Clair de femme» voor een tweede week ver lengd.

De Voorpost | 1980 | | pagina 20