WEERGALOZE TOP-DAGi) Eerste deelname aan topdag was experiment Theater Lanceloet bracht «klucht van drie heren». \alstenaars met de neus in de wind...» Dekenij Vlaanderenstraat-Gentstraat borgde voor Spaanse noot Voor wie de weg kwijt zou geraken in zo'n druk program- war aarsc genieting... Jammer s, een ekstra-sportie- oeg kennen we niet reel van de spelregels icjzodat onze aanwezig- daar op zijn zachtst artstiedrukt niet strikt aandzakelijk is... efde een laatste blik ach- •r >m stappen we de an- e richting uit. Zo bot- we bijna tegen een heèe kennis op en dan magt meteen ook een Dpt? ingend voorstel om er kvitje te gaan i kken»... -«tel wil nog niet zo best dernjtten, doch het blijft bij dat ene pintje en worden er al vlug Veiligheidshalve steltlzen wij onze gastheer de plicht die ons el- ;n difs roept en de tocht en aat opnieuw de richting jezir i de Grote Markt en zull«igeving uit, want we xan^len vooral zo weinig ie I igelijk van het gebo- n spektakel missen! ]slscWwoeste gewesten de Kattestraat belan- 'jhei n we midden van de /mpiade, eens te meer n l(tn geslaagde poging i de dinamische deke- om uit de anonimiteit treden. Eigenlijk hebben we een beetje te doen met de moedige winkeliers van Aalst's oudste winkel straat, die na de jarenlan ge miserie met die ver vallen eks-bejaardente- huizen nu opgezadeld zit ten met een weliswaar geklasseerde, doch ook sinds vorig jaar uitge brande H. Geestkapel en een desolate omgewoel de woestenij eromheen, kompleet met autentiek uiteinde bomkrater. Een treffend dekor voor een oorlogsfilm? «Voorwaarts, kamera den, we moeten terug!» of: «Een brug te weinig»? Na de eerste wereldoor log noemde men het op treffende wijze «de ver woeste gewesten»! Alle gekheid op het klas sieke stokje geregen: nu de immobiliënmaat- schappij afziet van zijn plannen om in de Katte straat met het bouwen van een winkelcentrum te beginnen, zitten ze daar «op 't schip van ze ven jaar!» Doch ondanks die weinig hoopgevende perspektie- ven verliest men er blijk baar toch de moed niet. De Olympische Spelen van de Kattestraat gingen door, de «Boycot» ten spijt- Geveld door honger... dorst en moeite! Hongerig geworden door de fikse wandeling door heen de zomerse stad, kon onze maag een broodjeworst best verte ren en rond het middag uur lieten wij ons «uithol len» in de omgeving van onze onvolprezen Grote Markt, met zijn ruime keuze van uitgelezen kof fiehuizen... Daar bespra ken we in gezelschap van enkele vrolijkgestemde vrienden het eerste ge deelte van de topdag. Van de middagpauze dachten we gretig ge bruik te maken om rustig op adem te komen en fit aan de start van het twee de deel aan te treden. Maar dat wilde maar niet lukken. Je ontmoet vrienden en vriendinnen uit een verle den, dat je allan vergeten waande en dat nu plots heel scherp herleeft en je niet onberoerd laat. En dan vliegen de uren voorbij... Het herbegon met een Aalst bloemenstad, eindelijk mag men deze titel gebruiken. (Per) rustige schaakdemon stratie door de Herder- semse schaakklub in de «Borse van Amsterdam» en vervolgde met een op treden door de vendel- zwaaiers van Vredon, het opstijgen van een war- meluchtballon, een kin dershow van Piet Per- neel, een kinderteken wedstrijd, modeshows, het optreden van een Spaanse folkloristische groep en wat nog al meer, doch daarover be richten gespecialiseerde medewerkers van deze krant elders meer uitge breid. Honger, dorst, warmte en vermoeidheid grepen snel om zich heen. De rustpozen werden steeds langer en ons voetbaloog loerde half naar de Engel se Cup-final, een jaarlijk se... Top-gebeurtenis in de voetbalwereld. Zelden hebben we dit unieke voetbalgebeuren gemist. Ook dit jaar zagen we tweedeklasser West Ham United met Arsenal-skore winnen tegen de gelijk namige aloude Londense klub. De Topdag verzeilde stil aan naar de achtergrond, er duiken nog bekende gezichten op, doch dan gaat de tocht huiswaarts. Wel met het vaste voor nemen om voor de vol gende uitgave van de Topdag flink te trainen en deze maraton tot het ein de mee te kunnen maken. Dit keer hebben we tot onze scha en schande on dervonden dat we enkele kilometertjes tekortschie ten voor het suksesvol af sluiten van deze reuze manifestatie. Diverse spieren lieten het dus min of meer afweten, maar ondanks de moeite voelden we ons toch uit erst voldaan over deze dag. Uit enkele gesprek jes met middenstanders bleek al gauw, dat de Topdag hen geen wind eieren had gelegd. Het was dan echter urenlang keihard werken geweest, doch dat verliezen bui tenstaanders nog al eens uit het oog, als ze vlug iemands rekening maken... 10 mei 1980 zal in de annalen v de Stad Aalst toch wel een aparte plaats blijven innemen. Deze Topdag '80 is een onverdeeld sukses ge worden: na het «Schot in de roos» van vorig jaar werd het ditmaal een vol treffer, een absoluut top- nummer. Dit is ongetwijfeld een stevige aanloop gewor den naar wat in de toe komst een steeds weer kerende klimaks in het Aalsters kommercieel le ven zal worden, een parel aan de kroon van winkel stad Aalst! C.A.T. odsjen ander zicht op het Kultureel Centrum. Galerij Pieter Coecke weet toch steeds een irdéttraktie te brengen tijdens de feestelijkheden. (Per) v<Voor c immers een affiche uit Spanje uitgehangen. De ze affiche was onderver- de eerste maal dat de onlangs opgerichte bestuur van de Dekenij iekenij Vlaanderenstraat-Gentsestraat een aktiviteit tevens voor een originele nrichtte was het een schot in de roos. Naar aanlei- wedstrijd gezorgd. Bij de ding van de tweede ,Aalsterse Topdag had men leden-handelaars was mmers niet op een inspanning gekeken. ipaanse vlaggen aan de groep, die regelmatig op- ze amene wos unueivei- - walswegen van de de- trad op een podtum aan dee|d in eon vak enij zorgden er onm.d- de hoek van de Gentse- ken, waa„oor telkens de lelli/k voor dat de bezoe- straat en de Withuis- odiae it,ea - h d ars wisten dat de deel- straat, riep meteen ook name.formuHer diende iame in het teken stond de Spaanse sfeer op in de jnqevu|d te worden jan Spanje, het vakantie- met zon overgoten stra- de v,aanderenstraat and bij uitstek. Een ten. Ook alles kompleet spaanse folkloristische te maken werd door het Voor elk wat wils op de prondelmorkt. (Per) en de Gentsestraat geen typische winkelstraten zijn, zoals in het centrum, waar de ene winkel naast de andere gelegen is, had men er ook voor gezorgd dat de «open plaatsen» opgevuld werden met wagens tentoongesteld door een aantal belang- 1 rijke verdelers uit de stad. De kontakten voor deze autoshow waren reeds maanden bij voorbaat af gesloten, en de verbazing was dan ook algemeen toen het bestuur van de dekenij op de vooravond van de topdag bij spoed bestelling een brief ont ving van het Aalsters stadsbestuur, onderte kend door de Voorzitter van de Middenstands- raad, de heer Sedeyn, waarbij verbod opgelegd werd om de wagens te exposeren. Dit verbod werd echter om materi ële en morele redenen door de Aalsterse auto verdelers in de wind ge slagen, en blijkbaar heeft het stadsbestuur op de Topdag zelf haar vergis sing ingezien. Naar achteraf vernomen werd kon ook Schepen van de Middenstand, de heer Marcel De Bisschop, toevallig inwoner van de Gentstraat zich met deze gang van zaken niet ak koord verklaren en wei gerde hij de desbetref fende brief vanwege het stadsbestuur te tekenen. Deze moeilijkheden met het uitstellen van wagens zou te verklaren zijn in de onenigheid die er heerst tussen het verbond van automobielverdelers, die het jaarlijkse autosalon mQ /pe% organiseert en de organi satie van garagehouders raam had hij dan ook dui- nen gegeven: «Topdag- Aghra, die op de Hout- delijk zijn mening te ken- Flopdag». markt ter gelegenheid VEHE van de Topdag een gratis - volledige auto-inspektie inrichtte, waar ook heel wat nieuwe wagens uit gestald werden. «Wij dienden toch niet het slachtoffer te zijn van de ruzie tussen twee ver bonden van autoverde lers» zo vertelde ons één van de verantwoorde lijken van de Dekenij Vlaanderenstraat-Gent sestraat. Vermelden wij tot slot dat de winkeliers van beide straten ook massaal deel namen aan de bebloe- mingsaktie, die op dit ogenblik door het stads bestuur georganiseerd wordt. Eerlijkheidshalve dient hierbij vermeld dat er één winkelier uit de Gent- straat niet zo gelukkig was met de deelname van de dekenij aan de Topdag. Op zijn uitstal- »T ES MOR EH GEDACHT va moy zee - en 'k peis dat er toch ni zal nor gelooisterd werren, mor 't moe toch ne kier va menne lever Vér de minsjte kleineghèd moeje va serrewoer- deg papieren en nog ne kier papieren invillen en zojje a ba manier va spreiken alle kieren pekanst in anne bloeiten moete zetten. Want ze 'n vraogen ni allien annen noam en anne veirnaom, mor ze moeten vanoyges oeik wei ten woor dagge woentj, woor dagge werkt, hoeveil dagge verdintj en as ze tiften ze zollen a nog vraogen oeik wa dagge in an bedde teigen a vraa of anne maan feizelt... Es 't er iveranst azoei ien van die «kwissen» gelèk as ze da noemen, op den teivei, tèn moeten de kandidoten iest ghiel heren ettasivil bloeit leggen. Ze moete zeggen wie en wa da ze zèn, va woor da ze kommen en wa da ze doeng ver heren boetram te verdienen weir da ze meigen probeiren van nog iet anders te verdienen. En 't was zjust meh azu nor iet te zing da 'k aal meh ne kier 't gedacht kreig: da ze da na oeik ne kier iest vroegen as den ienen of den andere minister ons op den teivei komt ons oeiren vol En die manen iest ne kier doeng vertellen hoe da ze zeer in de poletiek gerokt zèn en hoeveil elleboegen da ze versleiten hemmen veir da ze zu veir gerokt zen. Mor wa da nog beiter woor dad es da ze veiren den teivei iest ne kier allemol zolle moeten opbichten wa da ze booi- ten da minister-zèn, nog hemmen van akkotei- kes. Van boyverdinsjtekes links en rechts. Van hoeveil sosjetoyten da ze aksjoneer zèn en woor da z' allemol inzitten dad heer eh sengs- ken kaan opbringen... 'k Ben woorlèk ne kier krejeis ver aal 't gein damme zollen hoeiren en 'k peis da ze zeiker nog al rap zollen ooit 't kasken verdwoynen meh eh gralèk groeit zwèrt kroois op heer veirhoeid, gelèk as z' ons woy smok ten as meh kinjeren woren. Want menne kop af. as z' ons allemol ne kier, mor iene kier, de woorhèd zolle vertellen, 'k peis dat er ni veil mensjen nimmer 'n zolle go kiezen. Toch ver dedie ni! Want ze komme zeer ons dor al grimmelen van alles woysmaoken en dammen moeten braaf zèn en doeng wa da z' ons vraogen. En sporen en minder ooitgeiven en dammen tèn zeilen nor den heimei goon... zeikes... En binsjt zitte ze te peizen: jaja, doe gajjer mor stillekesoon, 'k zal ekik mor zérgen da menne portemonnei va langsom dikker en dikker werd. 't Zélde meh aal die manen van de sèndekoten! De die verdienen heren boetram, meh veil boyval tissen meh de mensjen op te zjaan om va langsom mier en mier te verdienen. Zelfs al weite ze da ze domei minder en minder weirk maoken. Want 't es de lésten toyd schandoleg gelèk as 't er zaoken fajit goon. En elke zaok die fajiet goot, da zèn toch verom al zoeiveil weirkloeizen mier woor dat d' ander toch oeik moeten ver opbringen. 'k Zeg ni dad aal die manen die fajiet goon ni iest ne kier goed heer hanne gewassen hemmen en dad heer schop- kes iveranst goe binne zèn, mor 't es toch woor hein? En die manen van de sèndekoten klappen mor of da ze gie vel oever heren booik 'n hemmen. Om da ze weiten da ze zeer toch goe verzing zèn, want dammen allemol moste weiten woor da z' oeik allemol nog tisse zitten... Gelèk as men noeit 't foyn nie 'n zelle weiten van 't gein dat er allemol achter de scheiremen gebeirt in aal da mor iveranst ne zeikere rang of ne zeikere grood gekreigen heit. 't Er wèr somtès gezeid: 't es eh slecht land woor dat er nimand gie veirdiel 'n heit... Mor 'k vin dat da land toch vejl beiter zol zèn as 't er mier zolle zèn meh eh ghiel klein sjirripken veirdiel en veil minder meh aal de veirdielen! 'k Geloeif hein, moste men van alles 't foyn weiten, dammen nog al ne kier oeigen zollen oepen trekken. En damme zolle zeggen: haaf ajjer zjiever ver heir, lodj ons gerést..en haaft 'n betjen mier ajjer peiten thoois! Van toyd tot toyd komt er azoei ne kier eh «schandolken» ooit, gelèk as se da tèn in de gazetten noemen. Mor dad es gelèk as meh nen oysbeirg: ge ziet allien mor 't sjoepken... en de rest bleift ge dekt. En azoei van toyd tot toyd lote z' ons ne kier ien van die sjoepkes zing... omdamme zolle peizen dammen toch op d' hoeigte g'ha- ven werren. En wajjer slikken da en zeggen: ja, 't es eh schoein dingen dat dad allemol ooitkomt. Mor wajjer 'n weiten op gien kanten of zoyn wa dat er ons doboy nog allemol verstoeke g'haven werd. En 't es missching nog zoei slecht ni oeik zee, dammen ni mier van die klodden 'n weiten. Want 'k peis dat er anders schrikkelèk veil mensjen zollen 'n at- taksken kroygen. Ik oeik missching... en 'k zol geren toch iest nog ne kier in konzjei goon... DOLF Aan de voet van het nieuwe kultureel centrum droegen enkele akteurs en aktrices van theater Lanceloet hun steentje bij tot het welslagen van de topdag in de Molenstraat. Twee maal, te 15 u. en te 18 u.. brachten ze «klucht van de drie heren», een middeleeuwse klucht of wagenspel waarin op een ludieke manier de draak gestoken wordt met twee mannen die onder de knoet liggen van hun bazige echtgenotes en daar helemaal niet gelukkig mee zijn. Het spel genoot duidelijk meer belangstelling dan vorig jaar op de Grote Makkt; het milde lente weer zal daar wel voor iets tussengezeten heb ben. Vooral de jongere toeschouwers hingen aan de lippen van de spelers, maar ook heel wat ouderen lieten het winkelen even voor wat het was en genoten van een half uurtje pittig toneel. Een gevatte, op rijm ge zette dialoog, een schalks verhaal en een zeer eenvoudig dekor zijn de voornaamste kenmer ken van een wagenspel, waarin gewild overdre ven wordt geakteerd, zoals dat vroeger de ge woonte was. In het begin komt dat onnatuurlijk over, maar de toeschou wer raakt vlug gewend aan de gechargeerde deklamatie van de tekst. In «klucht van de drie heren» maken we kennis met twee drinkebroers die kost wat kost voor een paar dagen heer en meester willen zijn in hun huis. Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan tot een van hen op het idee komt zich voor drie dagen «vrij» te kopen: hij schenkt zijn vrouw een dure halsdoek en mag in ruil daarvoor gedurende enkele dagen de scepter zwaaien. Dat geeft natuurlijk aanlei ding tot gekke situaties die goed onderlijnd wor» den door de rauwe en platte dialoog. Vermits dergelijke wa genspelen in de open lucht gespeeld worden heeft de verstaanbaar heid nogal te leiden van het straatrumoer. Ook hier was dit het geval, enkel op de eerste rijen kon het verhaal behoor lijk gevolgd worden. Toch was «klucht van de dire heren» een fijn stuk je toneel.

De Voorpost | 1980 | | pagina 3