MOET ER EERST EEN RAMP GEBEUREN? «KULTUUR», «KULTUREEL CENTRUM» EN «INFRA-STRUKTUU"" IN DEELGEMEENTEN NADER BEKEKEN Éi «Door Eendracht^ Groot» t biedt lenteconcert aail° IMAVO Aktie tegen illegale mazouttanks duurt reeds jaren waren Heel wat belangstellenden volgende het colloqium i.v.m. kulturele centra. Op depn voorzitter Gilbert Claus, architekt Van Herreweghe e.a. (Per) pri Muylaert leidde een andere groep. (Per) voorkOit Jan De Brouv/ere had het tijdens de tmavoavond in de Mikisklub over 150 jaar België. Later komen op deze zware en ingewikkelde materie terug. (Per) 6 - 16.5.1980 - De Voorpost Enkele weken geleden publiceerden wij in dit week blad in exiusivieteit de problemen rond een enorme opslagplaats van petroleumprodukten in Erembode- gem-Terjoden. Het gaat hier om een bedrijf, uitge baat door de heer Albert Coppens uit Aalst, dat gelegen is tussen de Ninovestraat en de Broeder de Zwaefstraat. Ondertussen werd door de buurtbewoners een perskonferentie georga- nisserd waarbij een aan tal nieuwe elementen aan bod kwamen, en waarbij de beweringen van de eigenaar van de olieopslagplaats, die wij in ons artikel ook weerga ven weerlegd werden. Historiek Het betrokken bedrijf werd aangekocht in 1964. Van 5.4.1965 tot 20.4.1965 liep er een openbaar onderzoek georganiseerd door het toenmalige gemeente bestuur van Erembode- gem waarbij de heer Coppens Albert, Oude Gentbaan 75 te Aalst een aanvraag deed tot het op slaan van 30.000 liter gasoil en 20.000 liters be nzine in ondergrondse houders en het installe ren van 2 elektrische mo toren met een vermogen van 2 PK elk. Hiertegen werd onmid dellijk bezwaar ingediend door een aantal geburen. Deze protesteerden on dermeer tegen het feit dat een aantal boven grondse oliehouders van 30.000 liter op slechts 60 centimeter van de scheidingslijn van hun ei gendom stonden op een lengte van ongeveer 15 meter en dit zonder enige afsluiting. De vrees werd toen reeds uitgesproken dat bij een eventueel lek van een kraan of van de houders de aanpalende eigendom direkt zou overlopen, en daardoor onvermijdelijk voor altijd onbruikbaar zou zijn. Zoals later zou blijken was deze vrees zeker niet ongegrond. Enkele maanden later wezen dezelfde geburen het Provinciaal Goever- nement van Oost-Vlaan- deren op enkele anoma- liën in het openbaar on derzoek. Zo werd erop gewezen dat er 4 reus achtige bovengrondse mazouttanks geplaatst waren en niet 2 onder gronds zoals de aanvraag vermelde. De maz'out en andere produkten, die bij het tanken lekten, kwa men terecht in een geul, juist op de scheiding tus sen beide eigendommen. Aldus kwam reeds in juli 1965 olie op de eigen dom terecht. De resulta ten waren dan ook vrij spektakulair. Groente en bomen verwelkten. Dit al les op een paar maanden dat de tanken reeds op gesteld waren. Om ver dere doorsijpeling te ver mijden vroeg men dan ook de gepaste maatre gelen te treffen. Terzelf- dertijd vroeg men ook de nodige veiligheidsmaat regelen te treffen tegen brand of ontploffing. Ook de technische arbeidsbe scherming van Oost- Vlaanderen werd in de zelfde periode aange schreven. Ondanks de protesten kreeg de eigenaar zijn aangevraagde vergun ning. Ondertussen bouw de de uitbater echter zon der de nodige vergunnin gen, en dus zonder on derzoek commode et in- commodo, nieuwe opslagtanks. In april 1966 was de heer Coppens wel overgegaan tot het plaatsen van een betonnen omheining rond zijn domein. De tuin van de buren bleef echter bloot staan aan mazout- doorsijpeling via de geul tussen de betonnen blok en de omheining zelf. Na dat in hetzelfde jaar de eigenaar van de opslag plaats ook nog gewezen werd op het feit dat door een slechte afwatering regenwater in de kelders van de buren te rechtkwam, groeide het aantal opslagtanks onge stoord verder. In 1968 kwamen er terug twee grote tanks van elk zowat 20.000 lieter bij. Alle brie ven o.a. naar de Techni sche Arbeidsinspektie van Oost-Vlaanderen ble ven echter zonder gevolg. Ondertussen was er ech ter op 17-1.1967 door het Bestuur van Stedebouw Gent een nieuwe verka veling toegestaan achter aan het terrein van de heer Coppens. Deze ver kaveling is de huidige Broeder De Zwaefstraat. Van 21 maart tot en met 4 april 1969 had een nieuw openbaar onderzoek commodo et incommodo plaats. Ditmaal vroeg de heer Coppens een op slagplaats van ontvlam bare produkten in bedrijf te houden. Het ging vol gens de aanvraag toen om twee bovengrondse vergaarbakken van elk 125.000 liter en acht bo vengrondse vergaarbak ken van elk 31.000 liter, hetzij in totaal 498.000 li ter ontvlambare vloei stoffen. Opnieuw leidde dit open baar onderzoek toen een hele resem klachten van de buren. Dit betekende echter het einde van de aktie, want in mei 1969, en september 1970 wer den opnieuw brieven op gestuurd naar de Arbeidsinspekteur van Oost-Vlaanderen. Hierbij werd steeds gewezen op de hinder die het bedrijf veroorzaakte, op het feit dat de aanvraag niet strookte met het werke lijk aantal aanwezige tan ken en op het totaal ge brek aan veiligheids maatregelen. In september 1970 vroe gen een aantal geburen zelfs de stopzetting van de uitbating omdat er toen nog steeds geen vergunning afgeleverd was geworden ten gevol ge van het openbaar on derzoek van maart 1969. In die periode was de heer Coppens trouwens ook begonnen met de bouw van een nieuwe vergaarbak voor stooko lie met een inhoud van circa 6 700.000 liter, zonder onderzoek com modo et incommodo. De olie bleef ondertussen maar door de muren sij pelen. Blijkbaar had de Be stendige Deputatie wel begrip opgebracht voor de klachten, want op 5 september 1969 had zij de uitbater vergunning geweigerd om in de Ni novestraat een opslag plaats uit te breiden. De ze was hiertegen in be roep gegaan bij de Ko ning, en zonderling ge noeg verleende deze op 10,7.1970 toch vergun ning voor de uitbreiding. Het geduld van de buren liep echter stilaan ten ein de, en op 16 mei 1972 werd de eigenaar voor de heer Vrederechter van Aalst gedaagd. De klachten die vervol gens overgemaakt wer den aan de Provinciegoe- verneur werden toen sys tematisch doorgestuurd naar het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling te Brussel, dat bevoegd was om een onderzoek in te stellen. Het feit dat de bij K.B. opgelegde exploi tatievoorwaarden niet nageleefd werden, bleek voor dit Ministerie echter geen reden om effektief in te grijpen. 1977 De klap op de vuurpeil kwam echter eind 1977 toen tot 12 december een nieuw openbaar onder zoek gehouden,, ditmaal ingevolge de fusies van gemeenten georgani seerd door het Aalsters stadsbestuur. Ditmaal vroeg de heer Albert Coppens de uitbreiding van zijn bedrijf met een opslagplaats voor 2 x 54.000 liter gasolie, voor gebruik van motorbrand stof; een opslagplaats voor 900.000 liter gasolie voor de verwarming en een opslagplaats voor 800.000 liter en 1 miljoen liter afvalolie (als stapel plaats voor een erkende olieophaler). Het verzet hiertegen was masaal, mede wegens het feit dat het aantal rechtstreeks betrokken geburen on dertussen merkelijk ge stegen was. In een gezamelijk be zwaar, dat getekend werd door zowat 150 perso nen, werd o.m. gewezen op het feit dat de opslag plaats zich bevond in een dicht bebouwde kom. Vermoedelijk ging het ook om reeds opgerichte tanks waartegen reeds klacht werd neergelegd. Nogmaals werd er aan herinnerd dat de be- staanden tanken zich om minder dan één meter van de naburige erven bevindt. Ook vroeger geuite klachten, zoals het feit dat de uitbater zich niet hield aan de meest elementaire veiligheids voorschriften werd in herinnering gebracht. Alhoewel men beseft dat de afhandeling van een dergelijke dossier lang aansleept begrijpen de omwonenden echter in het geheel niet dat er nog steeds geen beslissing getroffen werd door het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling, waar het dossier zich nog steeds bevindt. Herhaald aan dringen bleef zonder ge volg, en hiervoor verwij zen wij naar wat wij reeds in een vorig artikel schreven. Ook door het feit dat er ondertussen een machi ne in gebruik genomen werd, die opgericht werd zonder vergunning, en die heel wat lawaai pro duceert, is niet van aard om de gemoederen te kalmeren. In de buurt wordt dan ook met spanning ui keken naar de uitein<f ke beslissing overfl nieuw aangevraagde! ploitatievergunning. informele bron kon r aldus reeds verneif dat het Ministerie van beid en Tewerkstel! niet anders zal kunj dan een weigering spreken. Of dit mei het einde zal betekei van de problemen is I ander paar mouwen. T v! zw 'on De koninklijke symfonische kring «Door Eenjda dracht Groot» heeft geen aanbeveling nodig na Zijn concerten worden druk gevolgd en bijzonjwa der gewaardeerd. Maar hun regelmaat (zij kojkei men tweemaal per jaar met een goed gestofjtht feerd programma naar buiten!) en hun traditii verdienen ruime belangstelling. Daarom dit kof te woord. Maandag a.s. 19 mei te 20 uur bied de symfonische ring een lenteconcert aan in d< feestzaal van het stadhuis in samenwerking me het vocaal ensemble «Colla Voce», de kla: samenzang van de muziekacademie te Aais onder leiding van Herman Slagmulder. De lei ding van het concert berust bij Octaaf Boone di< zijn volkje kent en meesleept en —wat meer is- zijn degelijkheid al heeft bewezen dals compo nist en bewerker. Het programma? «Flirt i Bella», een compositie van Oscar Saintal, in eet bewerking van Octaaf Boone. De ouverturi «Dichter en Boer» van Franz Von Suppé. Df wals en de ballet-suite uit «Faust» van Charles Gounod. Drie fragmenten uit «de Londen-suitei van Eric Coates. Een selectie uit de operette «Clivia» van Nico Dostal. Het vocaal ensemble «Colla Voce» brengt enke Ie liederen uit Brahms «Liebeslieder», twee liederen van Franz Schubert, de «VAN Ostayen triptiek» van Herman Roelstraete en twe< Vlaamse volksliederen in een bewerking var Octaaf Boone. De mensen van de symfonische kring zijn geel ijdele schreeuwers maar stille werkers. Zij ven dienen lof en waardering en vooral een fli opkomst! W.D.B Onder voorzitterschap van Gilbert Claus namen verleden zaterdag een vijftigtal afgevaardigden van kulturele verenigingen deel aan de studiedag van de «Stedelijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijds besteding van de stad Aalst» in het kasteel Ter linden. Na een welkomstwoord van de voorzitter werden drie sekties gevormd met elk een eigen voorstel van programma. Werkgroep 1 zou zich met moderator Gilbert Claus bezighouden met de werking van een kultu rele raad en het beheer van een kultureel cen trum. Daartoe waren o.a. De heer Degryse stelde o.m. dat «kultureel cen trum» niet doelt op een geografische afbakening binnen een bepaald ge bouw maar dat deze term ruimer dient te worden gezien. Zo kan een kultu reel centrum naast het hoofdgebouw tal van sa- telieten, al dan niet in de omgeving, bevatten. voor welke bestuursvorm het opteert. In Werkgroep 2 die zich zou bezighouden met de kulturele infrastructuur in de Aalsterse deelge meenten werden met Jos Muylaert als moderator enkele hete hangijzers behandeld. Gewezen burgemeester van Baar- degem Robert De Pauw sprak con btio over het door het vroeger Baarde- gems gemeentebestuur gepland kultureel cen trum «type D» waarover ruime betoelaging was Voorzitter van de derde werkgroep Sylvain Bogaerts. (Per) uitgenodigd de heer De gryse van het departe ment van Nederlandse Kuituur, afdeling Volksopleiding en de heer Antonissen, direk- teur van het kultureel centrum van Turnhout, reeds een zevental jaren aktief. Met sukses trou wens. Voor het bestuur van een kultureel centrum zijn er twee mogelijkheden: een bestuur aangeduid door de stad of een bestuur door een vzw. Allebei met uiteraard voor- en nadelen. In beide geval len gaat het steeds om een paritair bestuur. Het stadsbestuur moet kiezen toegezegd en dat aan een reële nood zou hebben verholpen terwijl Guido Moens wenste te relati veren als niet genoeg voorbereid en te vlug be handeld. Uiteindelijk stel den beide antagonisten zich wel akkoord over het feit dat de slechtste op lossing zou zijn niets te doen aan de hoeve die reeds evolueert naar een ruïne. Ook over het gebruik van het rekreatiecentrum te Gijzegem werd van ge dachten gewisseld en hier leek men akkoord dat de ervaring heeft ge leerd dat dit experiment eerder ongelukkig is uit gevallen. Wegens faillis sement wordt een betere oplossing echter moge lijk. Verder werd gepleit voor een zo soepel mo gelijke procedure om kul turele verenigingen toe te laten te vergaderen in de dienstcentra, liefst via een regeling te treffen met een verantwoorde lijke ter plekke. Werkgroep 3 zou het met S. Bogaerts als modera tor hebben over «Kuituur anders beleven». Na te hebben onderzocht wat door «kuituur» zoal kan worden verstaan werd geprotesteerd tegen drei gende algemene verloe dering en werd besloten tot aktie vanuit de basis zelf met een paar konkre- te initiatieven. Pré-adviezen In de plenaire vergade ring 's namiddags, in aanwezigheid van sche pen Herman Roels, brachten de verschillen de werkgroepen verslag uit en werden «pré-advie zen» geformuleerd die door het bestuur van de Kultuurraad zullen wor den geformuleerd en aan de algemene vergade ring eind juni zullen wor den voorgelegd om dan als advies aan het stads bestuur te worden door gespeeld. Kultureel Centrum De Kultuurraad zal ad vies geven over wat hij als bestuursvorm best geschikt acht. Aangedrongen zal worden ten spoedigste een bestuurraad aan te stellen vóór de afwerking van het Centrum in de Molenstraat om te bege leiden en te adviseren. De Kultuurraad acht het wenselijk dat zo vlug mogelijk een kultuurfunk- tionaris wordt aangesteld bezoldigd door het Rijk. De Kultuurraad op teert voor het stellen van normen i.v.m. de aandui ding van deze funktiona- ris, buiten elke partijpoli tiek om. Qua bestuurs vorm zijn er op de elf reeds in werking 9 in de vorm van vzw en 2 door i de stad aangesteld. De direkteur van een kul tureel centrum moet Aalst kennen en ervaring hebben met kulturele centra. Een dergelijke funktionaris kan reeds nu in kategorie C worden aangesteld. Misschien zou het best iemand zijn uit de streek die na zijn aanduiding eventueel el ders in een kultureel een- Voorzitter Jos trum ervaring kan gaan opdoen. Infra-struktuur deelge meenten Er is blijkbaar nood aan een goed funktione- rend sisteem voor ge bruik van bestaande en potentiële infrastruktuur in de deelgemeenten. Deze infra-struktuur moet gratis kunnen wor den gebruikt en de proce dure dient zo soepel mo gelijk te zijn. Momenteel zou voor een regelmatige ingebruikneming een éénmalige aanvraag aan het Kollege volstaan en voor een toevallig ge bruik kan een telefoontje, bevestigd door een brief achteraf, voldoende zijn. Het regelen via een ver antwoordelijke ter plaat se ziet schepen Roels, om organisatorische rede nen, niet zitten. Voor de te Baarde- gem aangekochte hoeve die in staat van verval verkeert moet dringend een oplossing worden gevonden. Ook voor Gij zegem en Erembodegem waar dringende behoefte bestaat. Via een onderzoek over de noden in de deelge meenten en na overleg met andere adviesraden zou men tot eensluiden de adviezen kunnen ko men alhoewel gesteld werd dat de Kultuurraad een ander karakter heeft als de stedelijke adviesra den. De Kultuurraad houdt er niet aan een ver deelsleutel op te maken van de nauwelijks 600.000 fr (beperkt als de- ficitaire stad in de fakulta- tieve uitgaven) te verde len onder de ruim 260 aangesloten vereni gingen. Kuituur anders beieven Hier wil men het prak tisch en konkreet van uit de basis zelf aanpakken in de hoop dat het open baar bestuur dan de taak overneemt. Zo wil men overleggen welke speelpleinen of welke groenaanleg ?.A verwaarloosd voorkj)it en mensen uit de bfi h zoeken die er zelf ietsjerr len aan verhelpen. jn i naar het voorbeeld jprj de Werkgroep - Bonjp0 Park. ,od In een volgende verg^er ring wil men zich bui over de stadskern] nieuwing en hierbij! analoge wijze iets tri ten wakker te schuddf Einde juni worden allé gevaardigden van aai] sloten verenigingen opgeroepen in algem vergadering om oveii te verlenen adviezen overleggen en slissen.

De Voorpost | 1980 | | pagina 6