f CVP VRAAGT DOORGANG WAGENS OP GROTE MARKT Volksunie- jongeren zijn I voor verkeers -1 vrije Markt RUILDAG INTERNATIONALE PRENTKAARTEN 00K S.P. IS VOOK AUTOVRIJE ZONf Middenstandsbegroting bereikt de gemeenteraad Baal van de pompier 8 - 16.5.1980 - De Voorpost schepen nu totaal fout was. De parkeerkaart van hèt struktuurplan, dat met veel entoesiasme ge lanceerd werd, had vol gens hem heel wat ver wachtingen gesteld, op korte, halflange en lange termijn, doch nu was het plan op dit vlak blijkbaar in slaap gevallen. Aalst verloor volgens hem heel wat parkeer plaatsen, en hierbij ver wees hij naar het parking torengebouw in de Pont straat dat er niet kwam. «Ziet men wel nog het geheel?» zo vroeg hij zich af, erbij nadrukkende dat Aalst nog niet Napels is, waar men alle avonden op de terrassen kan gaan zitten in de zon. Ook hij pleitte voor het opnieuw toelaten van wagens over de Grote Markt, ver mits deze nu de Nieuw- straat afsloot. Volgens hem zaten de handelaars nu in de put. Op zijn beurt juichte hij de hera^nleg van de par king achter de Keizershal- len goed, maar terloops wees hij erop dat hier voor niets voorzien werd in de begroting. Het han delscentrum mocht vol gens raadslid Bogaert niet afgetakeld worden, en hier om moest de ont sluiting ervan onderzocht worden. Hij vroeg dan ook dat het probleem zou onderzocht worden in een kommis sievergadering, waarbij ook de kommissie voor ekonomische ekspansie haar zeg zou hebben. Volgens hem konden er nu verbeteringen komen o.a. voor de verkeersaan- duidingen, en voor de langparkeerders. Om te vermijden dat de Nieuw- straat een dode straat zou worden vroeg hij dqp ook een ernstige aanpak. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve vond het fout dat men het parkeerprobleem los koppelde van de totale problematiek van een leefbaarder binnenstad. Hij meende dat het cen trum ook nog andere funkties had zoals open baar vervoer, wonen, groenvoorziening, enz. en dat het beleidsplan juist de bedoeling had deze verschillende funk ties op de best mogelijke manier te laten harmoni ëren. «Wij hebben de to taliteit van de facetten bekeken» zo ging de schepen verder, die ver klaarde dat hij zich be wust was van het pro bleem gezien de Grote Markt jarenlang de draai schijf was van de stad. Meteen verwees hij naar een dokument dat binnen de drie maanden zal op gesteld worden, en waar bij naar mogelijke oplos singen zullen gezocht worden. De problematiek zou alleszins opnieuw onder ogen genomen worden, en eventueel zullen dan nieuwe voor stellen, na inspraak van adviesraden, gemeente lijke kommissies, belan gengroepen, uitgewerkt worden. Nadat er nog een diskus- sie ontstond tussen op positielid De Pauw en Burgemeester D'Haese- leer over welke kommis sies bij deze studie zou den betrokken worden, was interpellant Robert De Pauw akkoord om een stemming uit te stellen indien bevestigd werd dat de delegatie van de middenstand met dit uit stel van drie maanden ak koord was. Op de banken van het Schepenkollege werd hierop bevestigend geantwoord, waarmee meteen een einde kwam dat dit antwoord niet aan de diskussie. lemaal met de waarh| Pas achteraf is gebleken strookte. VI Ine k, lap g. d Ook de Aalsterse Volksuniejongeren publiceer- e den zopas hun standpunt inzake de verkeers- vrije markt. Nadat zij akte genomen hadden vanfa( de betoging van de Aalsterse middenstand opte 21 april 1980, kunnen zij begrip opbrengen voor-f de financiële moeilijkheden van sommige mid--, denstanders. De VU-jongeren twijfelen er echterjar aan dat deze moeilijkheden het gevolg zijn var%se het verkeersvrij maken van een deel der Grote Markt. Zij menen dat eerder de ekonomische krisis, de zeer hoge huurprijzen in het centrum,nt (soms tot 40.000 fr. per maand) en de hoge(e kleinhandelsprijzen er de oorzaak van zijn. Deze groepering wijst erop dat het tekort aan-p parkeerplaatsen mede veroorzaakt wordt door dat tal van winkeliers zelf hun eigen auto de helen dag voor hun deur parkeren. «De 35 parkeer 10 plaatsen die op de Grote Markt werden afge- schaft zullen weinig aan het parkeerprobleem »|j veranderen», zo luidt de tekst verder. at Verder wijst de groepering erop dat in andere^} steden de omzet van de winkeliers steeg na he^er verkeersvrij maken van winkelstraten, terwijl ity Aalst komt voor dergelijke projekten weinig steun van de plaatselijke middenstand. 3n. Men protesteert dan ook met klem tegen alia c pogingen om het leefbaar maken van het stads-jd centrum (verkeersvrije zones, aanplanting varfe groen, vernieuwbouw, enz.) af te remmen of orritu te buigen naar een louter winst-gericht beleicUr dat slechts de plaatselijke middenstand terTb, goede komt. lrt Alle ingezetenen van Aalst worden dan ool^, door de Volksuniejongeren opgeroepen onjn0 schriftelijk bij het stadsbestuur te protesterende tegen alle pogingen om terug te keren naar hejd0 steriele beleid van vroeger jaren. Verenigingerjbc en personen die vinden dat hiertegen iets moeybi gedaan worden, kunnen dan ook kontakt opneïar men met de Aalsterse afdeling, Esplanadepleiijev 13, Aalst. hp VEH^ ruilbeurs hoofdzakelijk het inruilen van dubbels of prentkaarten die men niet in zijn verzameling wenst op te nemen. Wat niet te ruilen is (te weinig waarde) wordt verkocht aan zo'n tien frank. De zeldzame stukken wor den eveneens verkocht, maar dit aan prijzen die dikwijls tot vier vijfdui zend frank gaan. En bij de heel zeldzame gevallen zelfs tot enkel vijfduizend frank gaan. En bij de heel zeldzame gevallen zelfs tot enkel tienduizenden! Verschillende faktoren bepalen de waarde van zo een prentkaart. Men onderscheidt eerst en vooral enkele grote groe pen, zoals de zichtkaar- ten, de foto's of afbeel dingen, en de kunstkaar- ten. Deze laatste kunnen Na het voetbaltornooi op de Osbroek vierden de vrijwilligers van de Aalsterse brandweer feest in de zaal Gilbos te Herdersem. Het werd een plezante bedoening. Maar wie zagen we er niet? Kommandant De Vidts! Naar ons gevoel hoorde hij er toch thuis, maar ja... (Per) Amper één week na de betoging georganiseerd door het Verbond van Aalsterse Dekenijen, kwam één van de eisen, die toen bij monde van de voorzitter Pol De Paepe geformuleerd werden in de Aalsterse gemeenteraad ter sprake. Raadslid Robert De Pauw (en met hem de hele CVP- fraktie) maakte immers de eis toen het opnieuw invoeren van doorgaand verkeer op het verkeersvrije deel van de Grote Markt tot de zijne. In een interpellatie wees hij erop dat de gemeen teraad zich in het verle den akkoord verklaard had met het verkeersvrij maken van de Grote Markt. Voor deze opera tie werden trouwens be langrijke uitgaven goed- gestemd. De betoging van de middenstand be wees volgens hem echter dat voor de plaatselijke neringdoeners de maat vol was. De Aalsterse gemeente raad diende er echter niet alleen voor te zorgen dat het uitzicht van de stad genietbaar was, dat zij milieuvriendelijk werd, maar ook dat de beslis singen geen aanleiding gaven tot het aantasten van de vitale belangen van haar inwoners. Volgens de interpellant zouden er heden om en rond de markt reeds 22 winkels over te nemen zijn, wat volgens hem tot nadenken stemde. Aan het schepenkollege vroeg hij dan ook de tota liteit van de geformuleer de voorstellen en noden met de grootste spoed en met veel welwillendheid té onderzoeken. De CVP-fraktie had echter gemeend een dringend initiatief te moeten ne men en een bijzondere eis te moeten lichten uit het totale verzoekparket. Een onderzoek had vol gens de heer De Pauw aangetoond dat de han delszaken in de Nieuw- straat langzaam dood bloeden. Aldus zou het omzetcijfer met mini mum 6 zijn gedaald gedurende het afgelopen jaar. De woorden, die in dit verband door de han delaars zelf gebrukt wor den zoals «broodroof en wurging» dienden vol gens de spreker de raads leden aan te sporen tot een onmiddellijk in grijpen. Hierbij wees hij er op dat de Nieuwstraat steeds de voornaamste invalsweg was van de stad, en dat mede tengevolge hiervan de handelshuren er de hoogste werden van Aalst. Door de daling van de inkomsten zouden echter een «tweehonderdtal» ar beidsplaatsen in gevaar verkeren. Als oorzaak van deze da lende trend zag de ex- Burgemeester van Baar- degem het afsluiten van de verkeersader tussen de Nieuwstraat en de Grote Markt. Hierdoor zouden de automobilis ten de Nieuwstraat schu wen, en zouden na 17 uur de winkels hun deuren mogen sluiten, bij gebrek aan kliënteel. De Grote Markt zou an derzijds de verkeersschijf moeten zijn voor alle be- lenddende winkelstraten. «Dit is trouwens ook het advies van de specialis ten van het ESIM die ter zake werden geraad pleegd» zo ging de inter pellant verder. Hij vervolgde met de zin «In uw antwoord op één van de vele grievenbrie- ven die U door de hande laars van de Nieuwstraat werden toegestuurd, zou te lezen staan dat de ge nomen maat regelen van voorlopige aard zijn en dat de evaluatie ervan zou gebeuren na de ge bruikelijke proefperio de». Volgens de heer De Pauw was deze proefpe riode nu voorbij. De ge volgen waren volgens hem kastastrofaal, en daarom dienden de stadsbestuurders hun verantwoordelijk te ne men. Daarom vroeg hij het verkeer terug door gang te verlenen naar de Grote Markt. «Technisch is dit perfekt mogelijk. Een drietal meter rijweg, dan nog verboden aan het zwaar verkeer, zou volstaan om de ontslui ting te verwezenlijken» aldus de spreker. Het doorgangsverkeer zou meteen op een laag pitje kunnen gehouden wor den terwijl men tevens een bepaalde proefperio de zou kunnen voorop stellen. Voorbeelden van dergelijke realisaties vond hij in het Brouckère- plein te Brussel en het Dapperheidsplein te Ant werpen. Zijn voorstel werd op 23.4.1980 overgemaakt aan het Schepenkollege, dat inmiddels de tijd had om het bespreken, zowel intern als met de deke nijen zelf, waarmee trou wens een paar uur voor de raadszitting zelf een onderhoud had plaatsge had. Na nog betreurd te hebben dat de kommis sie van openbare werken zijn voorstel voor de zit ting zelf niet besproken had, vroeg hij dan ook namens de CVP-fraktie aan de gemeenteraad zijn voorstel principieel goed te stemmen». De bedreigde handelaars van de Nieuwstraat reke nen er op dat wij, door- deze jastem, voor hen nieuwe mogelijkheden kreëren «aldus de heer De Pauw, die meteen stelde dat de raadsleden aldus het bewijs zouden geleverd hebben van po litieke moed. Burgemeester D'Haese- leer vroeg de interpellant begrip voor het feit dat het schepenjollege niet onmiddellijk een ant woord gaf op het voor stel. Hij herinnerde eraan dat men de namiddag vóór de raadszitting zelf een delegatie van de Aal sterse Middenstand ont vangen had. Op deze ver gadering was afgespro ken dat het schepenkolle ge een periode van drie maanden zou in acht ne men om een onderzoek uit te voeren aangaande de voorgestelde eisen. Raadslid Etienne Bogaert (CVP) zegde op zijn beurt 28 jaar in de Nieuwstraat gewoond te hebben, en aldus de groei naar de huidige kommerciële straat meegemaakt te hebben. Na de verdedi ging van de handelaars op zich genomen te heb ben, bekende hij dat het parkingprobleem geen gemakkelijk probleem is. Wat het beleid van Sche pen De Neve betreft, stel de hij dat er in het verle den veel goede dingen verwezenlijkt werden, maar hij meende dat de De drumband van de Desteraars kwamen eveneens het feest opvrolijken. (Per) p feu int «In verband met de 'eis' om de Grote Markt te1"1 voor het verkeer toegankelijk te stellen zeggenpu kordaat NEEN!», zo staat er letterlijk in het sta! punt van de SP, dat afgelopen week in het weektP" Voor Allen verscheen In het artikel, dat ondertekf1 werd door politiek sekretaris Roger D'Hondt, w<#or dieper ingegaan op de eisen die de Middenstand3'1 onlangs formuleerden. isc Zo wordt ondermeer ver- Verder vindt hij het feu meld dat de Aalsterse vallend dat de park») middenstand in het verle- ruimte achter de Keizwn den door alle partijen hallen meer dan eens jm werd beschermd, vb. in benut blijft. Volgens h|n hun vraag om grootwa- kan hier een wisselopi b renhuizen buiten de stad sing liggen doordat <di te houden. In de afgelo- gedeelte van deze [}lij pen jaren is volgens de keerplaats voorbehjee heer D'Hondt het begrip den wordt aan mlddbvi «middenstander» ver- standers. «Zo moeten! groeid en neemt het nu hun wagen niet rnlkr andere dimensies aan. voor eigen deur plioi Het stadscentrum wordt Sen.» Dit verzoek kan i aldus grotendeels bezet gens hem ook geriK met de winkelpanden die worden aan de enkf1 behoren tot grote han- grote kantoorbedrijl^' delszaken. Deze worden ujt het centrum. 6 dan bevolkt met geranten Bij monde van de politfn die dikwijls optreden als sekretaris van de E werknemers. Daarom wordt dan ook gest I stelt de schrijver van het dat de Markt niet te 1 artikel zich de vraag hoe- toegankelijk mag 9 veel echte Aalsterse mid- Voor het verkeer, en 1 denstanders nog het het stadscentrum voor 1 stadscentrum bevolken. dereen terug leefb I Anderzijds neemt vol- moet worden gemaakt gens hem de druk van middelgrote bedienings- Hij pleit er echter v< centra in de wijken en op dat de uitbreiding van de invalswegen toe. «De autovrije zones niet ov kleine middenstand al- haast zou gebeur daar gaat er aan kapot! «Een geleidelijkaan ak zo vermeldt hij verder, samen met een sensit «Daarover wordt door de zeringskampagne om middenstandsorganisa- voet of per fiets naar tie en dekenijen met geen centrum te komen. E woord gerept. Waarom?» grote fietsstalling op zo vraagt hij zich af. Grote Markt is daar< Roger D'Hondt kan wel noodzakelijk,» zo lez begrip opbrengen voor wij verder in het stai het feit dat de handelaars punt. Tot slot wordt v van het centrum de voor meld dat de socialist hen gunstigste oplossin- wensen dat niet in I gen nastreven, maar hij stadscentrum maar c is van mening dat de in de deelgemeenl Grote Markt en omge- dorpserven als in Baart ving niet enkel het terrein gem, Moorsel of rond I kan en mag zijn van de kerkje van Hofstade au middenstand. Ook ande- vrij kunnen wordtN re bewoners van de stad gemaakt. pe hebben er volgens hem WCJ recht op. j De prentkaartenklub van Aalst organiseerde zondag jl. voor de tweede maal een internationale ruilbeurs die doorging in de St.-Annazaal. De vorige vondt plaats in december en trok zelfs meer dan 700 man aan. Ditmaal was er minder volk komen opdagen, wat waarschijnlijk te wijten was aan de feestelijk heden. Als speciale gelegenheid ten) naar Duitsland, Ne- werd Alfred Laoureux derland en Frankrijk, geëerd. Dit is een vrij Vooral in Noord-Frankrijk folkloristische figuur uit hebben ze sinds vier jaar Verviers die in de prent- vaste voet als vertegen- kaartenwereld reeds zeer woordigers van ons land. verdienstelijk is geweest. Schepen Monsieur over- Laoureux, 60 jaar jong, handigde hem een stads- vertegenwoordigt name- plaket, en verder mocht 400 fr betalen voor een oude prentkaart is geen zeldzaamheid. (Per) lijk elke week de verschil- hij de titel van erevoorzit- lende prentkaartenclubs ter van de Prentkaar- in Wallonië. Verder trekt tenklub van Aalst aan zijn hij samen met zijn met- vijftien andere titels toe gezel Pierre Vonk, voor- voegen, zitter van de verza- Volgens Danny Denayer, melklub van Visé (postze- voorzitter van deze klub, "«els, munten, prentkaar- is de bedoeling van zo'n Duizenden en duizenden prentkaarten konden geruild of gekocht worden (Per) De internationale ruildag werd een overweldigend sukses. (Per) ontworpen zijn door gro te kunstenaars zoals Pi casso of Toulouse Laut- rec, maar zijn dan heel zeldzaam en bijgevolg zeer waardevol. De meest belangrijke zicht-*" kaarten zijn die van kleine dorpen, want die zijn het zeldzaamst. Een verza melaar kan zich trouwens ook niet permitteren om de zichtkaarten van een grootstad te verzamelen. Dat is onbegonnen werk. Daardoor is de vraag er naar gering, en het aan bod te groot. Ook zicht kaarten van bekende ge bouwen zijn minder waard dan die van be paalde hoekjes die nu verdwenen zijn, of van mensen met hun vroege re klederdracht. Allemaal een weet voor de verwoedde verzame laar. Wie meer inlichtin gen wil over de Aalsterse Prentkaartenklub kan ter echt bij voorzitter Danny Danayer, Baron Moyer- soenpark 12. Tel.: 21.79.87.

De Voorpost | 1980 | | pagina 8