18 AALSTENAARS «OVcpvm*NEN» LESSE! Boontje als dichter TONEELVERENIGING HOGER OP ZIT MET PROBLEEM sensationeel mm Aandachtig luisteren de deelnemers de raad die versterkt wordt door de We vinden het zelf een prachttitel, een beetje overdreven maar er zit toch waarheid in. Zondagmorgen trokken we met 18 deelnemers aan de initiatiecursus kajak naar Houyet. Van zodra we op de autobus zaten rees al vlug de vraag op de tongen «Heb je al eens in een kajak gezeten?» Resultaat, slechts enkelen hadden de afdaling van de Beneden-Lesse eens beleefd. Twee begeleiders van de Aalsterse sportdienst hadden samen met een paar leden van de Kajakklub het experiment gewaagd. André Van Hove (van de sportdienst) had er een nat pak van over gehouden maar voor de rest was hij in de wolken. Jan Rufin, zijn kollega sportdiensten vond het al even boeiend. Voor ons bleef het een avontuurtje. We hadden al TV-beelden uit Monschau gezien en hadden de stille hoop dat de Lesse een beetje minder onstuimig was. Al vlug werden we door instrukteur Leon Si- mal, een bekend architekt- kajakker, gerustgesteld. Kajak is een typische win tersport, wanneer de ande re Belgische rivieren tegen de zomer droog komen te liggen, dan gaan heel wat kajakliefhebbers naar de Lesse om nog verder te oe fenen. Maar deze bijrivier van de Maas behoort slechts tot de eerste kate- gorie, dus bij de gemakke- lijksten en de minst gevaar lijker. ABSOLUUT VEILIG EN TOCH SPORTIEF Volgens woordvoerder Leon Simal is de afdaling van de Lesse absoluut vei lig, tenminste als men nauwkeurig de raadgevin gen van de monitors op volgt. Voor hem is het een totaal-sport met weinig na delen. Fietsen bijvoorbeeld kan men maar bij goede weersomstandigheden, tennis (een modesport) kan niet altijd beoefend worden. het aan de lijve, men is inderdaad vermoeid na zo'n tocht maar terzelfder- tijd ontspannen en bevre digt van de geleverde pres tatie. TOERISME IS het ook een retrover- schijnsel, we weten het niet instrukteurs. (Per) Men heeft een veld nodig (meestal bezet in Aalst) en een vrij dure uitrusting. At letiek is voor onze instruk teur eentonig. Daarom koos hij de kajaksport. Er is wel een nadeel aan verbon den, men moet steeds met 2 wagens zijn, eentje aan het vertrek en eentje aan de aankomst. Ofwel moet men gebruik maken van het treintje dat van Anserem- me naar Houyet stoomt. Voor een Vlaming brengt de verplaatsing naar de Ar- deense rivieren de hoogste onkosten mee. Voor de rest is het een aangename zon dag die men doorbrengt met heel wat fysische in spanning. Wij ondervonden Monitor Frans, één der beste kajakkers, geeft een demonstratie. (Per) 'V, m r - - Z maar in elk geval waren er heel wat toeristen die zich op een kajak waagden. Men kan natuurlijk het ka jakvaren vanuit twee visies bekijken, als recreatiesport, of als een volwaordige sportdiscipline. De meeste vaarders van de Lesse zijn wel rekreatiezoe- kers. De mensen nemen in waterdichte emmers hun pic-nic mee om aan één van de talrijke gelegenhe den, waar men zich kan bevoorraden of zijn er ter rasjes waar men kan genie ten van een lekker pintje. Het is ook duidelijk dat ka jakkers natuurliefhebbers zijn. Wanneer je een beetje overweg kunt met de pad del en niet meer moet afre kenen met de technische kant van het varen, is het prachtig om in deze omge ving te vertoeven. Wonder wel is het milieu nog niet erg vervuild. Het water is behoorlijk helder en de af val van pic-nics is tot een minimum herleid. Hopenlijk duurt het nog long. VOOR HET EERST IN EEN KAJAK Dat de sportdienst van de stad Aalst met o m André Van Hove en Jan Rufin een stevige pluim verdient is een waarheid als een koe. Niets hadden ze aan het toeval overgelaten. Alles was tot in de puntjes ver zorgd en voorzien. Zo had den ze er voor gezorgd dat er drie uiterst bekwame be geleiders - monitors instruk- ties gaven en steeds overal bij waren. Leon Simal gaf de eerste teoretische uitleg terwijl Frans Van Gysegem (één der beste kajakkers van België) een demonstra tie gaf. De voorzitter van de Aalsterse kajakklub Rik Van Kerckhove was de der de monitor die iedereen bij stond met raad en daad. Het meest spektakulaire van de demonstratie van Frans Van Gysegem was wel het eskimoteren. Door eskimoteren (of het uitvoe ren van de eskimorol) draait een omgeslagen ka jak over 180° weer boven water, zonder dat men het bootje hoeft te verlaten, (uit de brochure) Gelukkig heb ben wij dat niet moeten doen want zo'n oefening vergt heel wat training. Men oefent trouwens regel matig in het Aalsters zwembad. En nu was het aan onze beurt. We moeten toege ven, wanneer je voor het eerst in zo'n bootje met ronde bodem plaats neemt, is dit wel een eigenaardig gevoel. Je waggelt van de ene naar de andere kant, maar na een tijdje valt het beslist mee. Ook de paddel (roeispaan voor kajak) is in het begin onhandig Toen we de 22 kilometer lange afdaling begonnen, waren vooral de eerste kilo metertjes belangrijk. Het grootste probleem is het recht varen. Wanneer je je paddel niet goed hanteert dan kom je onmiddellijk scheef te liggen Maar zoetwatermatrozen zoals we zijn, de hele groep had al vlug de techniek onder de knie. Hoe verder we vaarden hoe plezanter het werd. Eddy (wij noemden hem Urbo- nus) had vooral veel geluk, hij donderde met zijn hele hebben en houwen tot drie maal toe in het frisse water, tot groot jolijt van om- staanders en groepsleden. Hoe dichter we Walzin na derden, heo plezanter het werd We naderden een eerste watervalletje (barra ge in vaktermen). Eén voor één kregen we van instruk teur Simal de nodige richtlij nen en wonder boven won der niemand belandde in het sop. En dit tot groot spijt van de massa toeristen die vanop het kasteel de sportievelingen gade sloe gen. Van zodra er ééntje met kajak en al in de woeli ge rivier terecht kwam weerklonk een gelach en was het applaus niet uit de lucht. Niemand uit onze Andre Van Hove helpt de dames bij het instappen in de kajak. Een hele gewaarwordinq I (Per) groep ontsnapte aan een daar gebeurde het. Onze naar de verzamelplaat j!j8 nat pak. Bij de afdeling aller André Van Hove, paddelen. Toen we de eind 'f meet naderden begon he spelevaren. André reeds in 't sop beland du Jan Rufin moest er ook aai geloven En inderdaad, eei korte aanvaring en Jai mocht eveneen: zwemmen Geen enkele dame kwam ir het water terecht. D< leidersploeg wist ons ach teraf te vertellen dat dezi groep beginnelingen echj voorbeeldig en knap wa: geweest Maar ja wat wil j< je bent van Aalst of je ben] het niet... De afdaling (2, km) hadden we in 4 uui klaargespeeld. Gevorder] den doen het soms in anj derhalf uur. Bij de terugreis werd het erg stil in de autobus, ledereer was moe en suste in. Ande ren droomden van een vol gende kajakzondag Er hing maar één schaduw zijde aan de hele onderriem ming.. wanneer je uit dej De eskimorol of eskimoteren Je moet al een ervaren kajakvaarder zijn vooraleer je deze techniek onder de knie krijgt. (Per) steeds bereid iemand te helpen, daalde als één der laatsten de barrage af. En inderdaad toen hij pas in het bruisende water was zuiVere lucht terug in Aalst beland ging zijn kajak over |<omt en je stopt dan kwam er zowiezo een ku bieke metertje water in de boot terecht. ANDRE EN JAN IN 'T SOP Na het water uit de bootjes kop. Onmiddellijk waren de aan 'de parking van d< te hebben gehaald ging de instrukteurs ter plekke om Pontstraat dan is het on. tocht vrij rustig verder. We te helpen, maar lenig als hij op je achterste te vallenF vaarden voorbij meterhoge is. had hij zich reeds uit zijn wnn Me ctrtnk Willpn rlp hp-f®*" rotsen waar anderen het alpinisme beoefenden. is, had hij zich reeds uit zijn van de stank. Willen de he-^ kajak bevrijd. Een pro- ren organisatoren daar vol- bleempje, je kunt niet meer gende keer iets aan doen? De voetsteunen regelen, terwijl een kajak ter water wordt gelaten. (Per) terug kwam een waterval, je boot in middenin een ri- Deze maal een beet|e bre- vier, dus maar naar de oe- der, een beetje wilder. En ver zwemmen en vandaar Misschien komt erl een tweede afvaart. Laatfc het ons hopen! r^i Jan Rufin in zwarte short met een paar deelnemers aan de initiatie cursus kajak. (Per) Leon Simal, instrukteur, geeft de teoretische uitleg. (Per) In het oud-Vlaams huis van advokaat Pauwels werd vrijdagavond een lezing gehouden over wijlen Louis Paul Boon. Per uitzondering ging het ditmaal niet over de romans van onze grote Vlaamse schrijver, maar over zijn minder bekende en te weinig gewaar deerde dichtkunst. Alleen al dit weinig besproken onderwerp wekte interesse op, zodat genoeg belang stellenden waren komen opdagen. Niet voor niets overi- tussen werken als Me- gens, want prof. Van nuet. Zomer te Termuren, Vlierberghe die het HB woord had, hield hier een kwalitatief erg hoog staande uiteenzetting. Als voorbeeld van het dichtwerk van Louis Paul Boon werd «De kleine Eva uit de Kromme Bijl straat» besproken. Van Vlierberghe bracht hier duidelijk en boeiend de verschillende aspekten naar voor, die dit werk tot een groot, en volgens hem ondergewaardeerd stuk maken. De kleine Eva is een stuk verhalende poëzie, onge veer dertig bladzijden, geschreven in 1952. Dit was in Boontje's meest krejatieve periode, dus en noem maarop. Een van de redenen trouwens waarom dit werk in de schaduw van deze grote romans niet ten volle tot zijn recht kwam. Louis Paul Boon beschrijft hier de reaktie van de maat schappij na de moord op een jong meisje. De le zing maakte duidelijk dat we hier ook de Boon van de romans terugvin den: kritische instelling, gedurfde taal, de bespro ken onderwerpen en diensmeer. Aan de hand van voorbeelden uit de tekst werd gepoogd de- geest van het werk te ontleden. Dit op een aan stekelijk enthousiaste manier. Jammer genoeg bleek de beschikbare tijd (anderhalf uur) nog veel te kort om een grondige uiteenzetting te geven. Toch is deze waardevolle lezing een aansporing tot initiatieven in dezelfde zin. In «Hoger Op Nieuws», het driemaandelijks infor matieblad van de gelijknamige toneelvereniging, wordt een vervelend probleem ten berde gebracht: de spreiding van de opvoeringen van de verschillen de produkties. Sinds enkele jaren speelt Hoger Op elke produktie vijf of zes maal. Nu gebeurt het dat bij de ene opvoering de zaal bijlange niet volzet is, terwijl de week nadien tientallen toneelliefhebbers moeten geweigerd worden. Dit was het geval bij de komi sche thriller «Dóódsimpel». Omwille van de administratieve rompslomp is de enige radikale oplossing, de verplichte reservering voor een bepaalde datum, weinig aantrekkelijk. Het is bovendien begrijpelijk dat een dergelijke maatre gel bij het publiek bepaald niet populair zou overko men. Er moet dus een andere formule uitgedokterd worden; allicht zal de formule zaterdag-zondag (eer ste week) en vrijdag-zaterdag-zondag-maandag (tweede week) een gunstige spreiding in de hand werken, temeer daar nogal wat toneelliefhebbers de reakties in de pers afwachten. Wie echter meent een andere oplossing gevonden te hebben, kan zijn voorstellen kenbaar maken aan L. Pauwels, Moorselbaan 206, 9300 Aalst. TV

De Voorpost | 1980 | | pagina 10