i ROEPSTENTOONSTELLING =N OUD HOSPITAAL het iinnen doek B K rff I (Wedstrijd is ondenkbaar zonder ambitie; een .O 'trijd impliceert concurrentie; een wedstrijd be- Ik.» element van spanning. Ambitie, concurren- B spanning, drie facetten die een niveau kunnen uleren, maar evenzeer begrippen die jonge m kunnen verlammen en weerloos maken. In irt is de situatie zo geëvolueerd dat zonder de belangstelling wegebt, dat vriendschappe- ontmoetingen elke spankracht missen. e muziek echter lig- rl de problemen an- Hier is veel afhan- f k van de eisen die de .,-f stelt, van het ant- *jd op de vraag welke aen primeren. Het is lo dat in de koningin jbethwedstrijd tech- h meesterschap (of loure) en virtuositeit k hoger worden aan- jagen dan muzikale feeling en expressie. Ge lukkig was dit niet het geval met de Kiwanis pianowedstrijd van woensdag 14 mei in de feestzaal van het stad huis. De toehoorders waren schaars, de nervositeit groot, het muzikaal ge beuren van goede kwali teit. Van de kandidaten werd gevraagd: een frag ment uit Bachs «Wohl- temperiertes Klavier», een werk van Chopin en een romantisch werk naar keuze. Voorwaarde tot deelname was dat de pianisten zich aan het voorbereiden waren voor hun eerste prijs, een rek baar begrip eigenlijk om dat buitenlandse kandi daten (zoals bleek) een andere achtergrond heb ben. Stadsgenoot Kris Van Ingelgem zat de jury voor. Eugeen Traey, Ga briel Verschraegen, Ro bert Groslot en Abel Mat- thijs maakten er deel van uit. De jury tijdens de pianowedstrijd Kiwanis. (Per) Geert Claeys uit Aartrij- ke zet in met een ietwat brave Bach. Zijn prelu- eind n he Eeman, zacht en elegant. (Per) '□ert Claeys tijdens zijn optreden. (Per) vol- dium is sereen als een gladde waterspiegel en er zitten een paar schoonheidsfoutjes in de linkerhand. De fuga klinkt iets te afstande lijk. Zijn Chopin komt uit het salon gewandeld. Ik hoorde hem graag wat kloeker en expressiever, wat rijker aan contras ten. Ook Mendelssohns «Variations sérieuses» (met herinneringen aan sommige «Lieder ohne Worte») krijgen een ge polijste afwerking. Som mige variaties zijn fel ge kleurd en de snelle pas sages klinken boeiender dan de dromerige. Voor al zijn aanslag blijkt hier en daar te weinig ge voelsgeladen. Hilde Eeman zet belofte vol in. Bach komt goed uit de verf en heeft meer vlees en kleur dan bij haar voorganger. Maar ze mist een overgang en wordt nerveus. Haar zelf vertrouwen is geschokt. Zo komt het dat ze zich vergaloppeert in de tem pi bij Chopin. Zo ook komt het dat haar poëti sche ziel in Schuberts so nate in la groot (en die lyriek is duidelijk aan wezig in de tedere passa ge van de eerste bewe ging en het dansachtig karakter van de laatste) niet tot haar recht komt, verraden als ze wordt door storende technische fouten. De Braziliaanse Eliane Rodriguez blijkt een ge rijpt talent (ze nam reeds deel aan de koningin Eli- sabethwedstrijd). Ze geeft een zelfzekere in druk en techniek is voor haar een sinecuur. Toch vind ik haar interpretatie van Bach nu eens te cere braal, dan weer te ro mantisch. Chopin ligt helemaal in de lijn van haar temperament. Zo wel het dromerige als het viriele krijgen een ge nuanceerd klankbeeld. Door sterke en kleurrijke contrasten breekt ze het gevaar voor monotonie. Soms echter schaadt ze de helderheid van het palet door een overdadig pedaalgebruik, soms ook bruskeert ze de opbouw. Maar het storende spel van een duif onder het dak kan haar concentra tie niet verstoren en alle rijkdom die Chopin hier voor ons uittekent van gevoeligheden en virtuo siteit wordt door haar subtiel en boeiend ver klankt. Yvette Van Tittelboom ziet er freel uit maar mist toch niet de kracht om een expressieve en fel gekleurde Granados voor ons uit te tekenen. De dialoog tussen linker en rechterhand stokt wel eens, maar er zitten mo menten in van felheid en poëzie. Hier is hard ge werkt! Chopin is geen sa lonjonker met wazige ogen maar een energieke Pool met heroische dro men. Bach echter blijkt uit de barok te zijn ge stapt en naar de vroeg- romantiek te zijn gewan deld: hij klinkt te gevoe lig, te weinig beschou wend. Michel Waegemans uit Tienen nam hier vorig jaar deel aan de Stephan de Jonghewedstrijd. Ik herinner me nog zijn sub tiele vertolking van Ra vels «Une barque sur TO- céan», even fijnzinnig als een doek van Monet. Dezelfde indruk over heerst nu van ernst en degelijkheid. Hier zit een man die niet terugschrikt voor een serieuze op dracht, die het aandurft César Franck op zijn pro gramma te nemen, op zichzelf al een compli ment waard. Zijn Bach is cerebraal en objektief, maar mist toch de nodige spankracht niet. Zijn Chopin klinkt eerder be dachtzaam dan als een uitbarsting van emoties en mist wat vaart en zwier. Maar beheersing is de aard van deze jon geman en eerlijk als hij is wordt dit weer spiegeld in zijn spel. Hij besluit met César Franck. We horen een mijmerend preludium met reminiscenties aan zijn symfonische varia ties voor piano en orkest, een beschouwend ko raal, rijk gevarieerd als orgenspel, een fuga ten slotte met een pracht van een structuur: opwaartse stuwing en uitdeinend wegebben wisselen me kaar af. Michel Waege mans speelt het beheerst en contemplatief, bijna klassiek, niet sentimen teel, niet gevoelloos, een klankjuweel! De uitslag? Geen verras singen, de logica zelf! Eliane Rodriguez wint (verdiend). Michel Wae gemans wordt tweede en krijgt (terecht) een spe ciale premie. Geert Claeys en Yvette Van Tit telboom zijn ex-aequo derde. Hilde Eeman is vijfde. W.D.B. >t 1 juni loopt in het Oud Hospitaal een tentoonstel- og onder de naam «Art Made in Belgium» wat ^middellijk het vermoeden doet rijzen dat hier de latste strekkingen aan bod zullen komen. In zekere n is dat ook zo, zij het nogal tendentieus en weinig rertuigend; vaak blijft het bij een of andere origine- I idee zonder meer. Michel Mineur en misschien ok Marcase zijn de enige lichtpunten in een hetero- een samenraapsel van stijlen en technieken. WÊKHÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊHtKÊm Arte Made in Belgium in het Oud Hospitaal. (Per) Eén vrouw, Hélène Keil, teemt deel aan deze ten- ponstelling. Haar werk Omschrijven we best als ipassé.» Je kan geen stijl -t kit de laatste dertig jaar ï- bedenken of hij is wel >- jerug te vinden in een d jler werken en dat resul- r- leert onvermijdelijk g halfslachtige uiteraard d £eer dekoratieve doeken e Hie allicht goed in de pandel liggen. Tech- e hisch valt het best mee, piaar het is zó braafjes, ongedurfd en zoutloos look in het kleurenge- pruik). Dat komt zelfs tot uiting in de titels van haar doeken, die op zijn zachtst gezegd naïef aandoen. De gravures van Alain Winance spreken aan omwille van de sterke techniek en het goede materiaalgebruik. Dit geldt ook voor zijn teke ningen, intimistische momentweergaven waarin zeker een vleugje poëzie te ontdekken valt. Bovendien strelen de werkjes het oog van de kijker, hoewel diepere inhouden, die het werk boeiend maken, ontbre ken. Dit is overigens een kenmerk van de meeste werken die in het Oud Hospitaal te bezichtigen zijn. Paul Lembourg maakt te keningen en «matras schilderijen», goed ge vonden maar zeer anek dotisch en oppervlakkig. Hetzelfde procédé wordt tot vervelens toe her haald, zonder er nieuwe dimensies aan toe te voe gen. Hoewel Lembourg teken-technisch hoge toppen scheert bekoren zijn tekeningen ons even min; we vermoeden dat ze te zeer gemaakt zijn in funktie van die sterke te kentechniek, als het wa re om zijn kunnen te eta leren. De werken van Robert Bruyninckx worden best gesitueerd in de sfeer van de Minimal Art en Environment. Zo worden bijvoorbeeld in «projec ten ICC Antwerpen 1979» op sterk vergrote, op doek gezette foto's be paalde ingrepen op het gegeven aangebracht. Andere werken, studies op zwart papier, worden niet opgehangen, maar op de grond neergezet. Spijtig genoeg is de om geving waarin de wer ken worden geplaatst niet ideaal, zodat de uit eindelijke bedoeling, het spelen met een ruimte, niet voldoende uit de verf komt. Dergelijk werk leent zich in feite weinig of niet voor groepsten toonstellingen. «Geordende Strukturen», Meditatieve Tekenin- Voor wie het begrijpen kan. (Per) gen» en «Variaties op het Vierkant» zijn werken van Marcasse. Vooral de ze laatste werken spre ken ons erg aan omwille van de ernst waarmee ze gemaakt zijn en de stu die die er onmiskenbaar aan vooraf ging. Indien deze werken, waarvan spijtig genoeg de afdruk- techniek niet vermeld wordt, inderdaad een meditatief karakter heb ben, is dat vooral te dan ken aan het denkwerk vooraf en aan de doorge dreven vormenont leding. Michel Mineur schildert hoofdzakelijk landschap pen met als vage achter grond de tekening van een landkaart; een origi nele en goed uitgewerkte techniek die voor verras sende resultaten zorgt, vooral wat de kleuren be treft. Door zware kalli grafische tekens in de doeken te verwerken worden de overwegend zachte kleuren nog be- klemtoond. Ware mee- sterwerkjes zijn «Les Grandes Vacances» en «Paysage rural Morial- me», vier seizoenschet- j L sen van een landelijk -JS g- plaatsje. Noch als geheel, noch \Sw 5 wat de individuele talen- fp ten betreft haalt de ten toonstelling het peil van m - «etnische en toeristische aspekten in de kunst», de - - vorige tentoonstelling in 1 het Oud Hospitaal. Enkel f Mineur maakt daar een J uitzondering op. Zijn werken zijn een bezoekje waard. Voor 15 jaar was zo'n werk schokkend, nu TV gestreefd. (Per) - - f am lijkt het voorbij CINEMA PALACE Benedenzaal De Witte van Sichem die een zaaltje opgescho ven is heeft de plaats geruimd voor «Mad Max», een Amerikaanse prent van George Miller met Mel Gibson, Joanne Samuel en Hugh Keays-Byrne. De jacht die Max, een jonge klabak, maakt op de «nachtridder», eindigt met de dood van de motorrijder. Zijn bende, de «vingerhakkers» komen zijn lijk ophalen. Als weerwraak zet de bende jacht in op een jong koppel, waarvan ze de auto tot schroot reduceren. Max komt ter plaatste met zijn vriend Jim Goose. Ze arresteren Kleine Johnny die er, versuft van de drugs, was achtergebleven 's Anderendaags barst Goose van woede als hij hoort dat Kleine Johnny in vrijheid is gesteld. Fifi Macaffee, hoofd van de nachtpolitie, walgt van de laksheid van de magistratuur en geeft aan zijn ploeg de vrije hand om naar eigen goeddunken de steeds maar groter wordende dreiging van de motorgangs de kop in te drukken. Later wordt Goose achternagezeten en tenslotte vermoord door de «vingerhak kers» en kleine Johnny. Geconfronteerd met de dood, besluit Max de raad van zijn vrouw op te volgen en de politie te verlaten. Maar de vingerhakkers kennen geen pardon, zij zullen Max doen betalen. Ze jagen het paar op en doden htm baby, Jessie. Dan schiet Max pas goed uit zijn kram. Een voor een zullen de leden van de motorgang sneuvelen. Een film dus voor niet te gevoelige kijkers. STUDIO In de Studio zet de «Witte van Sichem» zijn suksestoer door Vlaanderen voort. Meteen de vijfde week hier in Aalst. CLUB «A little romance» is de film van George Roy Hill naar het boek van Patrick Cauvin «E=MC2! mon amour»... Daniël Michon is een uiterst begaafde leerling van 13 jaar oud. Op papier heeft hij reeds honderden malen de wedrennen gewonnen, maar hij heeft nog nooit echt gespeeld. Zijn vader, taxichauffeur in Parijs, weet niets af van de speeltalenten van zijn zoon, terwijl hijzelf voortdurend verliest op de wedrennen. Tijdens een schoolreisje waar bij Daniël op de filmset van een Amerikaanse film beland ont moet hij Lauren, een mooi, eveneens uiterst begaafd meisje van 10 jaar. Haar voorliefde is filosofie. Daniël en Lauren voelen zich t t elkaar aangetrokken en worden snel vrien den. In de «Tuileries» ontmoeten zij een oude diplomaat. Door zijn cultuur en zijn fantasti sche conversatie verovert hij zeer snel de harten van de kinderen. Hij vertelt hen o.a. de legende van Venus, volgens dewelke de gelief den die elkaar omhelzen onder de brug der zuchten voor altijd van elkaar zullen houden. Samen met de oude diplomaat zullen zij naar Italië afreizen, en het jonge paar zal daar, achternagezeten door de politie, maar dank zij de diplomaat, toch nog in de mogelijkheid gesteld worden om mekaar onder de brug der zuchten te omhelzen. Het avontuur eindigt in Parijs. Lauren en haar ouders vertrekken terug naar de VS. Iedereen veronderstelt echter dat Daniël en Lauren genoeg vertrouwen hebben en rijp genoeg zijn om op de voltooiing te wachten van de legende die ze zelf in het leven geroepen hebben. CINEMA FEESTPALEIS Zaal 1 Tweede week voor Bud Spencer in «The sheriff and the satellite». Of hoe Bud afrekent met ruimtemannetj es Zaal 2 «Night games» is de nieuwe film van Roger Vadim. Een film waarin hij tevens zijn nieuw ste verovering, Cindy Picket, ten voeten uit aan het pubüek voorstelt. Het gaat over een artistieke jonge vrouw wiens huwelijk zal barsten door haar frigidi teit. Ze kan haar echtgenoot niet aanvaarden als minnaar. De visioenen van een walgelijke verkrachting tijdens haar kinderjaren komen altijd terug en ze stoot daarom haar echtge noot af. Dat is een deel van haar probleem, maar er is ook een andere faktor die mee speelt. Ze is een produkt van het tijdperk der bevrijde vrouwen. Ze is er in gelukt een schit terende loopbaan op te bouwen. Maar zij mis lukt in haar huwelijk. Ze voelt dat onderbe wust aan en dat werkt tegen hun seksuele leven. De enigste manier om haar seksualiteit terug te vinden, denkt ze, is door fantasieën met een «spook-minnaar» die zij kan aanvaarden. «Night games» is meer mytisch dan psycholo gisch. De dingen die de aandacht vragen worden in mytische termen getoond. Iets dat op de werken van Sigmund Freud gelijkt. Zaal 3 «Intérieur d'un Convent» intiem leven in 'n klooster naar «Promenades dans Rome» van Stendhal is een Italiaanse prent van Walerian Borowczyk uit 1978. Het decorum uit deze film, een klooster, is een van de geliefkoosde onderwerpen van deze realisator De bevoorrechte ruimte waar met grote vanzelfsprekendheid het geweld van de frustratie en de wereldvreemdheid tot uit drukking komt. De kamera dringt het kloos ter binnen samen met een man, dus dank zij een element dat van nature uit vreemd is aan deze gesloten ruimte. Deze man wordt geacht niet te kijken, vanaf het ogenblik dat hij alleen al door zijn aanwezigheid deze wereld van afzondering profaneert. Zoals de meeste wer ken van Browczyk, is deze film het werk van een gluurder. De onthutsing ligt zo eerst in de blik, daarna in wat er te zien wordt gegeven Het verhaal zelf verloopt in een reeks taferelen die alle handelen over frustratie, transgressie en censuur. De strijd is steeds dezelfde, tussen de krachten van het leven en een streng beteugelende macht. De afloop is van gelijke strekking: moord en/of waanzin. Mensen die zich door de inhoud van deze film niet moreel geschokkeerd voelen willen wij deze film wel aanbevelen. I S.J.

De Voorpost | 1980 | | pagina 11