TfflTl f 81 EEN DIENSTVERLENING, SROOT GENOEG VOOR EEN OPENDEURDAG TAP: omdat reizen oordeliger en nteressanter kan... REGIONAAL INFO- EN SERVICE BUREAU AALST (R.I.S.A! «ANONIEME ALK0H0LISTEN» LANDDAG OP 31 MEI TE WIEZE PROMOTIE SERVICE ONDERZOEK VOOR MEER WELZIJN - REISKLUB ETAP RISA i >ver R.I.S.A. is veel te vertellen: behalve dat het een Regionaal Info- en Servicebu- 9e'e'd bezoek aan de loka- eau (Aalst) is dat amper sinds oktober '79 een eigen huisje aan de H. Hartlaan heeft, en en e v°frtui9en- (Dit s deze dienstverlening bestendig in uitbreiding! Aanverwante v.z.w.'s (Etap, Reko) laatste is overigens de gan- rerden met schuimwijn besprenkeld, er kwam een motorhome en er komt er nog één se "omiddag mogelijk), n juni, er wordt aan een filiaal gedacht op de andere Aalsterse oever, en zo zie je ,9m. u" wo een naar... Deze service uit de «non-profit»-sektor is nooit bekend genoeg. verfrissing aangeboden (er wordt op een snikhete dag Vaarin die hulp en andere opendeurdag ingericht ten gramma ziet er in grote gehoopt...) liensten dan wel bestaan, huize H. Hartlaan 30, trekken zo uit: Om 15.30 u. worden ind je hiernaast en hieron- Aalst. Alle belangstellen- Om 14 "u. wordt de or- deelgroepjes naar interesse er wel. Bovendien wordt er den en nieuwsgierigen wor- ganisatie in het algemeen gevormd. Daarin wordt den verwacht. Het pro- voorgesteld. Nadien is er naar keuze meer uitleg ver schaft over: het Projekt Aalst 2000, de Promotie voor Aalsterse Kunstgroe pen, het Grafische werk, De Vervoerservice, de Boek houdkundige service en de Kadervorming en Manifes taties. Overigens is men ook op andere dagen welkom met vragen om inlichtingen om trent de organisatie. H. isklub ETAP is de eerste v.z.w. die ui* RIS A ontspro- Er is een toilet, wasgelegenheid Hart'aan 30 is het adres of n is. Het is een verbruikersvereniging van mensen en en een kleerkast. Ook hier zijn 053-77.19.89. oepen die voordelig en interessanter willen reizen. variërende prijzen. Eén week (p) aartoe stelt het vervoermiddelen ter beschikking (mi- bussen en motorhomes) en worden reizen geselek- erd en omkaderd met de nodige dokumentatie en limatie. zaterdag 31 mei een De eerste motorhome van reisklub ETAP: een caravan die geen car meer nodig heeft. (Per) Hoewel R.I.S.A. wel al enkele jaartjes bestaat, datee£, de huidige struktuur met leden slechts van begin jaar. Oorspronkelijk gegroeid uit de (toenmalige jeugr klub) Kreja, gaat het momenteel om een ruime dienst, r verlening die voor alle mogelijke groeperingen en ver^|jd( nigingen ter beschikking staat. Lop Kulturele verenigingen, sport- publiciteit via de wekelijks^W en jeugdgroepen, scholen en persberichten, juridisch enette vrijetijdsklubs... ze worden, boekhouding advies, enz. zegt voorzitter Guido Moens Dat werd alvast begrepen dooijynai «in toenemende mate gekon- de stichtende leden w.o. helu oi fronteerd met problemen die ze Chirogewest Groot-Aalst, di e ec binnen de eigen organisatie Parochiale Werken H. Hart ssse nauwelijks kunnen oplossen. Isopoda, Jeugdbeleid Sint-Jo ada' Dikwijls zijn deze problemen zef (Ypsilon), de Jongsocialis ong van administratieve, fiskale of ten, de Koninklijke Harmoni de boekhoudkundige aard Deze Concordia et Docilitas, Kreja eve groeperingen beschikken ook Team, Leo (uit het Gentse) hele meestal niet over de nodige R.A.L.D.E.S., Handbalklul iren> financiële en technische mid- Ten Rozen, Liberaal Jeugd s g< delen, noch over het deskundi- werk, de werkgroep Leefmilie* Udu ge personeel om het beheer Aalst. Er wordt jaarlijks lCXXroor erhuring van minibussen en lotorhomes baar geld. Als tegenprestaties genieten de investeerders owat anderhalf jaar geleden een speciaal gunsttarief dat 20 erd een eerste minibus-be- lager nog ligt dan het not elwagen aangekocht. Van- maal huurtarief voor buiten!" aag is er een wagenpark met staanders, vee minibussen en één motor- De minibussen openen een ome. Begin juni komt er een voordelige reisformule voor weede motorhome bij. De for- kleine groepen en grote gezin- nule kent sukses: voertuigen nen. Er zijn 8 1 volwassen- vorden tegen zeer gunstige zitplaatsen of 11 (kinderen) 1 ~jebruiksvoorwoarden ter be- plaatsen. De zetels zijn om- .chikking gesteld van wie i naar om vraagt. Enerzijds i vormbaar tot slaapplaatsen en zijn uitneembaar De tarieven >et een besparing voor de ver- variëren naar het seizoen en de xuiker, anderzijds blijft er nog duur van de reis. De normale een te investeren duit over terief (hoogseizoen) is 600 fr. :odat deze service voortdu- voor 24 uur en daar krijgt men elementaire wensen van de reislustigen (waarheen? hoe? met hoeveel?...) werkt Etap gratis reisvoorstellen uit. Daar naast wordt ook, in samenwer king met de betreffende touro perators voor de omkadering van de reizen gezorgd door middel van film, diavoorstel ling, voorbereidende samen komsten, uitgebreide doku mentatie... Men is er immers van overtuigd, dat als mensen bij de voorbereiding kunnen betrokken worden, reizen inter essanter worden. Daarnaast kan men om studieredenen zelf ook kleine trips inrichten, bv. een bezoek aan Nederlandse kinderboerderijen. Reko De derde opgerichte v.z.w. heet REKO (Regionale Koöpe- ratieve). Het gaat om een split sing van Etap, zodanig dat de aandelenkwestie voor vervoer middelen waarvan hoger spra ke, nu onder Reko ressorteert. Het is evenwel duidelijk, dat de banden tussen Risa-Etap-Reko zeer nauw verstrengeld zijn. Dat zal echter de laatste zorg zijn van al die reisduiven die straks in twee rijen staan aan te schuiven op de H. Hartlaan! (Peter) fr. lidgeld per vereniging beywer taald. Hier dient aangestipt dafegg op- de v.z.w. momenteel nog nie stee* zelf bedruipend Die service omvat bv. het ver- geen enkele subsidie van overjhebl zorgen van druk,- stencil- en heidswege ontvangen werd. fotokopieerwerk, adressenbe- Andere dienstverlening van RljEen heer, adviezen en effektieve SA, maar daar staat men nogaldi van hun vereniging op een mo derne wijze te organiseren. Daarom werd RISA v gericht». Dienstverlening... er staat altijd iemand klaar! (Per) end in uitbreiding is. 60 gratis km. voor. Per bijko- Oe aankopen gebeuren door mende km. 4 fr. het hoogseizoen kost 12.000 (met 1200 gratis km). Per Je gezamenlijke financiële in- De motorhome stelt zich voor bijkomende km. 5 fr. Als verbruikersvereniging sle- i u>|WiK..w lekteert men bij enkele touro- xeng van verschillende men- als «echte zwerfwagen» en ^at de bestelwagen-minibus- perators, die bekend staan om sen en verenigingen. Iedere in- biedt in elk geval komfortabele sen betreft deze zijn ook voor hun degelijkheid met name renteloos slaapplaatsen voor 4 5 per- «qujck service» te gebruiken. Viking, Transalpino en Con- vesteerder brengt een bedrag in van minstens sonen. Hij is volledig geïsoleerd De"tarief"kómt /ww- - n«_ l-x-i;-- mej verwarming uitgerust. 25.000 fr. in. De terugbetaling gebeurt in natura door ge- De keuken bevat een ijskast, brink van de voertuigen of in gasvuur en roestvrij aanrecht. 100 fr per uur en 15 fr. per km. Reizen dat geval op takt J een aantal typereizen. Als georganiseerde konsument bedingt men hiervoor betere voorwaarden. Op basis van de Uitgerekend in de ruime halle waar traditioneel de oktoberfeesten doorgaan en de pils via pipe-lines naar de massa bierdrinkers toestroomt in het Vlaam se bierdorp bij uitstek Wieze plant het Oostvlaams AA-Landdagkomitee 80 dat dit jaar instaat voor de organisatie van de Nationale AA-Landdag onder de slogan «Samen groeien» deze merkwaardige sa menkomst. Juist omdat men er een twee- a drieduizend AA-ers verwacht werden deze hallen wegens de aanwezige akkomodatie uitgekozen. Verleden jaar ging de Landdag door in De Panne in een zaal met 2000 zitplaatsen doch tal van aanwezigen dienden te btijven recht staan en dit wil men hier voorkomen. Geen «Anti-» doch wel ■Anonieme Alkoholisten» «AA» staat niet, zoals vaak ten onrechte gemeend, voor «anti-alkohol» want AA-ers willen, naar «Romain» ons zegde, «andermans even tuele pret niet afnemen». «AA» staat gewoon voor «Anonieme Alkoholisten». Alkolisten in potentie blijven ze inderdaad, verklaren ze ons, en de minste pint kan hen weer op het hellend vlak leiden en vermits ze alle maal reeds een boel triestige arvaringen qua gezondheid, n hun gezin, in hun werk- ;ring en elders hebben moe- - en opdoen nemen ze liever geen enkel risiko. =en aikolist die aan de drank gaat is iets helemaal anders dan de gewone man die eens bij gelegenheid dron ken raakt. Dit noemt men dan in AA-jargon «sociale drinkers». Eens van de kater verlost herbegint voor de so ciale drinker het gewoon le venspatroon doch de alko- holist weet zich dan normali ter niet meer te beheersen. De Landdag Zoals mensen die willen ver mageren steun aan elkaar zoeken in bvb een «weight- control» waar ze zich aan eikaars prestaties optrekken willen AA-ers trachten te groeien in persoonlijk her stel van de drankzucht door een voortdurende beleving van het AA-programma ge suggereerd in de 12 stappen. Oank zij de AA voelen alko holisten zich om zo te zeg gen herboren en beleven ze via een doorgedreven zelf onderzoek weer menselijke waarden als nederigheid, eerlijkheid, verdraagzaam heid. Individueel is het te moeilijk de obsessie van de alkohol te doorbreken. Sa- mer. met andere AA-ers of AA-sters is de kans tot sla gen groter. In onderlinge onbaatzuchti ge vriendschap trachten ze te groeien tot soberheid die hun geluk zal schenken. Door toepassing van de 12 tradities van AA trachten ze te komen tot éénheid om te kunnen komen tot het uit dragen van de boodschap aan hulpbehoevenden die de ware weg nog niet ge vonden hebben. «Samen groeien» om «een- heid-dienen-herstel» te beleven. Het programma De AA-Landdag gaat door in de Oktoberhallen te Wieze- Lebbeke op zaterdag 31 mei met een gesloten AA-verga- dering van 10 uur tot 11.30 uur en een open vergade ring van 14.30 uur tot 17.30 uur. In de gesloten vergadering spreekt Wilfried over «Onze zoektocht naar een ander le ven», Julia over «De nieuwe ling... balans van onze groei» en Jos over «Hand in hand... Hart in hart». In de open vergadering met José als chairman heeft Ro main het over «Innige dank», Urbain over «Mis groei en groeiend ontlui ken», Yvette over «Samen groeien in Al-Anon» en Pau- lette over «Ik ook wil groei en». Verder zijn er groeten uit het buitenland en pa de pauze spreken de aalmoeze nier van de rijksgevangenis Dendermonde en de voorzit ter van AA, advokaat Beer- naert. Van 10 uur tot 11.30 uur is er ook een «Al-Anonvergade- ring» met «Verwelkoming» door Jozef, «Mijn groeipro ces» door Nelly, «In kalmte naar het geluk» door Bart, «Zoektocht naar groei» door Bob en Karei brengt dienst- mededelingen. Te 10.45 uur is er een Alateenvergadering gevolgd van een Plenum. Vanaf 20 uur «Gezellig ten Dans» met het orkest Leo Bens en te 22 uur trekking van de reuzetombola. In gang vrij. ledereen welkom. Alkoholisme, een ziekte Na kanker en hartziekten is het alkoholisme in de States de belangrijkste «doder». Een ziekte die niet alleen de alkoholist schaadt maar die tevens noodlottige gevolgen heeft voor het gezin en daar enboven een supplementair gevaar is in het verkeer. Van alkoholisme genezen is een utopie. Wat mén wel kan bereiken is stabilisering: al kohol volledig mijden. Een tussenstadium op dit vlak bestaat niet. Ook de medici erkennen al koholisme als een toxima- nie, een verslavingsziekte. Wil men zich in een zieken huis op dit stuk laten verzor gen dan betaalt de mutuali teit. Juist zoals voor andere ziekten. De oorzaak van het alkoholisme kent men (nog) niet. Wel zijn er een aantal faktoren die ertoe aanleiding geven als armoede: de vlucht uit de ellende gezinsmoeilijkheden: spanning en misverstand levenstrend: welgevende bar als modetrend drinkgelegenheid: op het werk, in de herberg monotonie in de arbeid: band- en seriewerk en verder gebrek aan ar- beidszekerheid, vrees voor geldgebrek, té grote verant woordelijkheden, angsten en fobieën. Fasen in het alkoholisme zijn 1. de pré-alkoholistische fa se of initieel drinken: sociaal drinken evolueert ongewild en geleidelijk naar drankmis bruik. 2. geheugenverlies: black outs die steeds frekwenter worden 3. de kritische fase met kon- troleverlies als primerend simptoom 4. de kronische fase: niet meer kunnen leven zonder drank. Alkoholisme is een onver biddelijk evoluerende ziekte die geen onderscheid maakt in geslacht, rang of stand Positief is dat de alkoholist kan geholpen worden als hij zijn alkoholist zijn voor zich zelf maar als reëel wil er kennen. Al-Anon en Alateen Al-Anon werd in de USA op gericht door gezinsleden van de eerste AA-ers. Het is een gemeenschap van ver wanten en vrienden van al koholisten, ook van deze die reeds jaren «nuchter» zijn. Ervaringen worden aan el kaar medegedeeld en ge tracht wordt op die wijze de weg naar de oplossing te effenen. Onderdeel van de Al-Anon is de Alateen voor kinderen van alkoholisten. De twaalf stappen van AA 1. Onze machteloosheid tegen alkohol erkennen 2. Slechts een macht gro ter dan de onze kan ons red ding brengen 3. Ons leven overlaten aan de hoede van een macht bo ven ons 4. De morele balans van ons eigen leven opmaken. 5. Aard en omvang van on ze tekortkomingen bekennen 6. Onze fouten in Gods hand leggen 7. Vragen onze fouten te verbeteren 8. Lijst opmaken van al wie door ons gedrag schade le den en bereid zijn dit goed te maken. 9. Ermee onmiddellijk star ten behalve als men er ie mand zou door kwetsen 10. Ons gewoon maken een zelfonderzoek te doen 11. Door gebed en/of over denking kontakt nemen met hogere macht 12. Na geestelijke bewust wording de boodschap aan andere alkoholisten door geven. Wie over deze niet te over schatten sociale kwaal meer •wil vernemen is van harte welkom te Wieze in de open vergadering op zaterdag 31 december. In het kader van de hulpverlening die Risa biedt aan het verenigingsleven, neemt de «promotie» een bijzondere plaats in. Door het onderhouden van goede perskontak ten worden aktiviteiten van verenigingen bekendge maakt en voor de «kunstgroepen» is er daarenboven een bijkomende promotiekampagne. nende kunstgroepen uit het Aalsterse kunnen tegen beta ling van 2000 fr. per jaar oller- lei publicitaire hulp ontvangen met de uiteindelijke bedoeling ook buiten de eigen streek be kend (en gevraagd) te worden. Daartoe wordt een gratis drie maandelijks promotieblaadje uitgegeven met daarin een voorstelling van de groepen,' een aktiviteitenkalender van hun optredens. Kontakten met de pers en inrichtende or ganisaties worden gelegd. Op het Risa-kantoor kunnen kon trakten afgesloten worden en daar vermijdt men zoveel mo gelijk overlappingen. Maande lijks kan een groep zich voor stellen in de zij-etolage van het Risa-kantoor. M°n helpt bij het ontwerpen, drukken en ver spreiden van folders, affiches, toegangskaarten e.a., bij het ontwerpen van modelkontrak- hulp op administratief gebied (boekhouding, belastingen, vzw-formaliteiten...), een pro motie- en publiciteitsdienst (zie elders). Op die wijze komt er voor de verantwoordelijken van de ver enigingen meer tijd vrij voor het werkelijk animatiewerk. Ze worden ontlast van een aantal bijkomende neventaken en be slommeringen. Om gebruik te maken van deze service moet men niet noodza kelijk lid worden, ledereen, ook partikulieren zoals studenten met een eindwerk bv., wordt geholpen. Wel genieten leden 10 korting op de verstrekte diensten, krijgen ze bij reisklub ETAP een uitzonderlijk laag gebruikerstarief bij het huren van de minibussen en zijn en kele diensten gratis zoals de niet zo ver in, liggen op he vlak van de voorlichting (bv welke aktiviteiten en tentoon stellingen zijn aan te vragen en de kadervorming (zowe doorseinen wat anderen inrich ten als er zelf inrichten). Ook hier ziet men immers een wer- kingsveld, aangezien de uitein delijke bedoeling erin bestaa «bij te dragen tot een kwalita tieve en kwantitatieve verbe tering van het werk der vereni gingen». «Het geheim» van da recept, en van de nu reeds nie te ontkennen lente-bloei ligt ii een dynamiek van onderne mende samenwerkende perso nen. Het is vrij initiatief koöperatie tegelijk, het is nocl min noch meer een nieuwe weg bewandelen... (Peter) bep Publiciteit in de plaatselijke pers Sinds enige tijd krijgen de ver schillende Aalsterse perskor- respondenten een kalender van aktiviteiten van de aange sloten leden bij Risa. Deze ver enigingen hebben aldus de ge legenheid gratis hun manifes taties en organisaties bekend te maken. Ze hoeven geen ei gen verzendingskosten meer te betalen. Enkel indien persarti kels nog dienen herwerkt of getypt te worden, wordt de gangbare tarief toegepast. Ook niet-aangesloten vereni gingen kunnen van deze servi ce gebruik maken. Voor hen maakt het echter weinig ver schil uit, behoudens wat moei te, aangezien zij wel de verzen dingskosten dienen te betalen. Promotie voor kunstgroepen Alle niet-professionele begin- f«iïmti.5mcR5. roiwSm sÏÏKr.r mts&L tenEr is juridische hulp bij betwistingen en moeilijkheden. Kortom, wat maar denkbaar is op gebied van public relations. Verenigingen die een toneel- of muziekgroep op het podium willen krijgen, hoeven dus maar langs de H Hartlaan 30 te lopen voor alle nadere inlich tingen. Deze groepen zelf kun nen op hetzelfde odres konkre- te afspraken maken Goed weten nog is, dat bij afsluiting van een kontrakt dat door Risa aangebracht is, deze bemidde laar 10 vraagt. De kans op kontrakten is dank zij Risa ech ter heel wat groter geworden! (Peter) Wetenschap heeft meer weinig zin als het onderzochte geen uitstaans heeft met de alledaagse werkelijkheid, of als de resultaten van onderzoekswerk niet toegepast worden in de praktijk. Vaak ook wordt wetenschappe lijk onderzoek verricht in dienst van de «heersers der aarde», wordt het gebruikt om te blijven onderdrukken, om een maatschappelijk systeem met vervreemding in stand te houden, te bestendigen. Nochtans kan het anders. Er zijn nogal wat organisaties te noemen, die wetenschap be drijven, zonder aan winst, maar wel aan welzijn te den ken Dergelijke intentie is niet vreemd ook aan RISA die eer lang een studiedienst «Aalst 2000» wil oprichten en daartoe een BTK-projekt gaat indienen. De bedoeling is gegroeid van uit het bekijken van en zelf dogelijks werken in de Aalster se situatie Niet dat deze mar kant verschilt van andere re gio's. Toch kan men vaststel len dat de inspanningen, die door overheidsinstellingen zo wel als portikuliere organisaties geleverd worden ten bate van de «welzijnsbelangen van de Aalsterse bevolking» niet erg renderend zijn. RISA ziet daar voor o.m. als oorzaken: ver snippering, het ontbreken van de nodige financiële middelen en deskundige leiding. Vooral ook het niet aanwezig zijn van een samenhangende visie-op- lange-termijn waardoor ernsti ge beleidsproblemen of struk- turele tekorten van de plaatse- Alles wOt je wilde weten over Aalst rechteroever was hier welkom. (Per) lijke samenleving kunnen op gelost worden. Partikuliere or ganisaties beschikken niet over de nodige middelen, en de overheid moet eerder op korte termijn (zeg maar: in zesjaren plannen) denken. Aan deze handicaps wil RISA verhelpen door een eigen initio- tief. De bedoeling is studie- en onderzoekswerk te verrichten m.b.t. een aantal belangrijke aspekten en problemen van de plaatselijke samenleving en van de beleidsvoering. Op een wetenschappelijke en onafhan kelijke wijze wil men gegevens verzamelen en verwerken die daartoe nuttig zijn. Aanslui tend daarbij gelast men zich met de uitgave van publikaties, de organisatie van studie bijeenkomsten, e d m. Zo wordt aan volgende domei nen gedacht: de kulturele infrastruktuur Wonen in Aalst Rekreatie- en groenvoor zieningen Demokratisering van het stadsbeleid: naar een andere verhouding tussen bestuurders en bestuurden Recyclage: onderzoek naar de praktische mogelijkheden Integratie van immigran ten: opvangmogelijkheden. Voor de uitwerking van deze onderzoeksprojekten zal een beroep gedaan worden op een BTK-ploeg (waarin drie licen tiaten, sociologie, psychologie, sociale wetenschaDpen), I re gent, 1 maatschappelijk wer ker, 1 architekt, 2 opstellers, 2 klerk-typisten, I ongeschoolde. Het proiekt wordt ingediend voor een termijn van 1 jaar, maor afhankelijk van de stand van de onderzoeken zijn ver lengingen mogelijk. Hiertoe wordt een vzw «Aalst 2000» oogericht De Algemene Vergadering bestaat uit men sen die beroepshalve af als vrijwilliger «een zekere deskun digheid» bezitten met betrek king tot deze tema's. Deze vzw is onafhankelijk en pluralistisch samengesteld. Er is echter de vaste wil om pers- pektieven te ontwikkelen die op lange termijn Aalst meer leef baar kunnen maken. Tevens ziet Aalst 2000 zich zelf als school voor opbouw werkers en zijn konkrete akties mogelijk. De nodige akkomodatie er nanciële middelen worden mengebracht door de groep Stadsherwaardering, de Wijk- komitees Aalst-Rechter- Linker-oever, de Werkgroep Bomen-Park, R.I.S.A. en RAL DES. Ook aan het stadsbe stuur zal een steunverlening gevraagd worden. Het is te verhopen dat hieruit een geïntegreerde werking kan groeien tussen «wetenschop», «overheidsdiensten» en «aktie- komitees» met als uiteindelijk doel een verbetering inzake le vensomstandigheden in Groot- Aalst. (Peter).

De Voorpost | 1980 | | pagina 12