PUIKE PRESTATIES OP AVONDMEETING TE AALST (TINKA POTTIE EERSTE VROUWELIJKE IUPER STAR VAN AALST! WEER GEEN VREUGDE BIJ BBC DE HOORN- BASTIAENS MET VEROVERING BEKER STAD AALST SP0RTC0L0QIUM VERDIENT MEER INTERESSE PORTWEEK PUIKE PRESTATIES OP AVONDMEETING TE AALST SPORTWEEK •2A_r. Rosis Aalst, aanvallend sterk. (Per) De Voorpost - 23.5.1980 - 19 4 In het kader van de Sportweek organizeerde AC Een- ut dracht Aalst een avondmeeting, waar heel wat Eendracht JJ ft atleten de kans kregen zich te meten met elkaar. Ook Lebbeke, Houtland, Bonheiden, Ajax, Hamme, Baasrode, Opwijk, Lokeren, NLSO en Vlierzele vaardigden heel wat atleten af. Deze meeting die voor alle kategorieën was ingericht bracht heel wat puike prestaties naar voor. Het beste kwam er van Ee- mans I, die zich bij de 1500 m. dames derde rangschikte in een mooie 4'58"9 tijd. Andere opvallende prestaties waren de overwinning van Marijke Van Boxtael op de 400 m. kadetten in 65"0 en van Greet De Vuyst (64"2 en Erika Van den Broe- cke (66"8). Peter Ledegen won het hinkstapspringen bij de scholieren (12 m. 30), ter wijl op de 800 m. dames vete raan Godelieve Roggeman een puike eerste plaats nam in 2'21"5 vóór M De Ridder in 2'22"5. De 100 m. heren was een kolfje naar de hand voor Danny Roelandt in 11"0 vóór Everlaert G. in 11"2. Geert Verdoodt won de 1500 m. ka detten in 4'35"1 en M. Lede gen haalde 3 m. 70 met de polsstok, goed voor een eerste plaats. Op de 800 m. seniores geraakte E. De Sadeleer nipt niet voorbij R. Coussens van Lokeren. Zijn tijd was 1*58"1. Kogelstoten scholieren dames werd een marathonduel. Liefst 37 deelneemsters namen eraan deel. Katinka Pottie plaatste zich derde met 8 m. 18. Een puike tijd over de 1500 m. seniores liet F. De Boeck note ren met 4'08"3, terwijl in het verspringen dames K. Van der Meirssche zich eveneens derde klasseerde met een sprong van 4 m. 62. Ook hier waren liefst 19 deelneemsters opgekomen. P. Dc Moor won de 100 m kadetten in 12"7 en A. Van de Velde en V. Bremt B. wonnen hun reeks bij de 100 m. scho lieren dames in respckticvelij- ke tijden van 13"7 en 13"5. Ook K. Saegerman won haar reeks in 13"7. Bij het hinkstap springen heren geraakte L. De Backer maar niet voorbij Smitz van Meetjesland. Zijn 12 m. 60 mogen er in elk geval zijn. De 100 m. scholieren he ren was een beentje voor S. Van der Stichelen in 11"7 en bij de seniores dames ging E. Verschuere door de finish in 13**3. Van der Stichelen maak te zich nadien ook nog ver dienstelijk met een tweede plaats in het kogelstoten door de kogel 11 m. 44 ver te slinge ren. De trofeeën voor de beste prestaties werden toegekend, volgens het puntenstelsel van de Finse tabel. Bij de heren seniores ging de trofee het puntenstelsel van de Finse ta bel. Bij de heren seniores ging de trofee naar F. Willems van Lebbeke met 3'50"0 op de 1500 m. Bij de dames kreeg Godelieve Roggeman de tro fee voor haar puike 800 m. Karin Van Hecke (4*54**1) op de 1500 m. en K. De Ridder van Lebbeke waren de andere winnaars van een trofee. AVI1 I Reeds na de schiftingswedstryden, was duidelijk gebleken I dal er geen maat stond op de Eendracht Aalst atlete, 0 Katinka Pottie, die zich in alle disciplines de veelzjjdigste toonde. Het was dan ook te verwachten dat ztf in de finale 1 weinig of geen tegenstand zou dulden. Reeds in de eerste J proef, een hindernisloop over 100 m. versloeg zij met H bjjna 2 volle seconden de tweede Mieke Seminck en de r derde Carla De Vuyst, of de drie eerste plaatsen voor Eendrachtatleten. Zoals men wellicht zich kan herrinne- reit namen de vier deelneemster van de Aalsterse atletiek- vereniging de vier eerste plaatsen in, bij de schiftingen, gevolgd door de voetbalsterren van de Kamillekens. Danielle Ghesquiere wilde daar kost wat kost verandering in brengen bij dc finale, en begon met een vierde plaats te nadele van Godelieve Roggc- I man. Dat deze hindcrnisloop een basis zou zijn voor het j verdere verloop van deze fina le, bewijst voldoende de eind uitslag. In de basketproef, stond Pottie Katinka lang aan j dc leiding, ver vóór alle ande- I ren. doch de laatste deel neemster Mieke Seminck zorg de voor de verrassing door dc 5 lay-ups zonder missen af te werken en 11 seconden minder af te drukken dan de «onge naakbare». Derde werd Ghes quiere Danielle en vierde Lic- vens Gcrda. In de tussenstand steeg de spanning. Katinka Pottie werd aan de leiding ver voegd door Mieke Seminck, en Danielle Ghesquiere nam de derde plaats ten nadele van Carla De Vuyst. Een nieuwig heid voor deze superstarkom petitie was de volgende proef het pistoolschieten. Ondanks het feit dat op het witte recht hoekige doel, vier ballonnetjes aangebracht waren, die bij stukschieten 5 punten aan brachten, verkozen alle deel neemsters, de roos als mikpunt te gebruiken, zodat er vele ex- aequos onvoorkomelijk wa ren. Danielle Ghesquiere. Ka tinka Pottie en Godelieve Rog geman, de 40-jarige veteraan in het gezelschap, troffen de roos, en legden alle drie beslag op de eerste plaats. Mieke Se minck. Els Van de Sijpe. lau reaat van het vrouwelijk penal tybokaal. Gerda Licvens en Conny Van Roy bleven in de onmiddellijke omgeving van de roos en deelden de dichts- bije ereplaats. Alleen Carla De Vuyst waagde zich tot een balonnetje. Zij mistte en met een werd zij achtste. Op de rangladder geen wijzigingen voor de eerste drie. Carla De Vuvst verhuisde naar de zesde plaats, ten voordele van Gode lieve Roggeman. Kwam proef 4: het handbal. Katinka Pottie bewees hier dat zij niet alleen snel is maar ook doeltreffend met een handbal kan omgaan. Met haar 27 punten in handbal klopte zij met 5 eenheden Mie ke Seminck, die hiermee op de rangladder haar achterstand zag stijgen Derde werd puik Els Van de Sijpe, die in laatste instantie nog wat wilde veran deren aan haar «lage» klasse ring en vierde Carla De Vuyst, die meteen weer naar de vier de rang terugkeerde in de klas sering. De laatste proef was de kikkersprong. Carla De Vuyst zette haar come-back verder en huppelde 41 maal over de lijnen. Genoeg voor een eerste plaats en één sprong meer dan Katinka Pottie. dat meteen de eerste Aalsterse Super Vrouw werd. Derde werd Godelieve Roggeman, dat beslag legde op een meer dan verdienstelij ke vijfde plaats in dc eindklas sering. Vierde werd Conny Van Roy, en vijfde slechts Mieke Seminck. Met deze eer ste vrouwelijke Superstart kompetitie werd een stap gezet in dc goede richting. Niet al leen dc finalisten, maar alle deelneemsters hebben bewe zen. dat ook vrouwen zware sportproeven kunnen door staan. Felicitaties van com mentator Rene Van der Spee- ten. Schepen Eddy Monsieur, Voorzitter Miel Tavcrnier, Secretaris Vettenburgh waren dan ook welverdiend voor de ze vrouwelijke atleten. De eindstand 1. Katinka Pottie 2. Mieke Seminck 3. Carla De Vuyst 4. Danielle Ghesquiere 215/6 5. Godelieve Roggeman 20 5/6 6. Gerda Lievens 17 1/2 7. Els Van De Sijpe 161/2 8. Conny Van Rov 13 1/2 A.V.H De meisjes van Eendracht Vrij Aalst wonnen met 12-0 van de inrichtende klub Aalst Sportief. (Per) Nadat BBC De Nachtwacht in de ultieme kompetitiewed strijd forfait liet gaan tegen BBC De Hoorn-Bastiaens, hebben Cisse Van den Steen Co by de fnale van de Beker van de Stad Aalst, deze weinig benijdenswaardige stunt herhaald! Een daad, die zeker by het Liefhebbers- basket-bestuur naklanken zal krygen rondom de groene tafel. In tegenstelling tot de algeme ne verwachtingen waren zowel BBC De Nachtwacht als BBC De Hoorn-Bastiaens doorge drongen tot de finale van dit bekeravontuur. De verwachte finale, die er niet kwam: BBC Magnetrol tegen BBC Cockpit-Zorba werd dc troos- tingswedstrijd. Cockpit-Zor ba, dat slechts op 5 man be roep kon doen heeft geduren de ruim 27' stand gehouden tegen het sterke Magnetrol. Toen bij de Cockpitspelers, zowel Jacques Rasschaert, als de gebroeders Van den Hauwe vier foutenstreepjes achter hun naam kregen, liep Magnetrol uit naar een gemakkelijke en overtuigende 87-68 zege. Bij Magnetrol was Paul Steenhout weer onhoudbaar met 25 pun ten, terwijl bij Cockpit-Zorba Dany De Boitselier aange naam verraste met 17 punten. In het bijzijn van een vrij tal rijke menigte, die absoluut niet gediend was met het for fait van BBC. De Nachtwacht werden de trofeeën en bekers overhandigd aan de bekerlau reaten, alsook aan de kam- pioenschapsploegen. Alhoe wel BBC De Hoorn-Bastiaens zich doorgaans als de beste ploeg ontpopte in de loop van het seizoen, zal immer een smet kleven op beide trofeeën. Deze smet hebben zij te dan ken aan BBC De Nachtwacht. AVH Jochiva Aalst zette deze strafworp feiloos om. (Per) spelen op lange afstanden wijzen zijn voor handen, gelijke leeftijdsklasse, rei 250 m. in weerstand ove en tot slot wil hij dc trail op wijzen, dat bij den leeftijden, de spcldor moet boven blijven. Het is dan ook de kinderen li bepaalde leeftijd 2 3 sp< te laten beoefenen die coi. mentair zijn voor elkaai hen de keuze te laten op h leeftijd voor specialisatie reactie uit dc zaal was passend in het kader van huidige sportstructuur. werd voorgesteld de toela; voortaan aan de scholen geven en niet meer aan sportklubs. gezien het feit o de sportbonden betoelaa; worden op basis van hun aa tal leden. Deze stellen dan oi alles in het werk. om reei heel vroeg de jongeren ee aansluitingskaart onder c neus te houden. Tot slot va dit waardevol colloqium dankte de heer Tavernier alli panelleden en de moderato! voor hun klare en anngenaair debat, en hoopte van volgcnc jaar ook van de publieke zijde wal meer belangstelling tt krijgen. Alle ouders van kinderen wensen, dat hun kleinsten aan sport doen. Ondanks het feit dat er sedert weken aanplak biljetten, affichen en persoonlijke uitnodigingen verstuurd werden naar scholen en andere openbare instellingen, waren maar een dertigtal mensen aanwezig voor het wikken en wegen over de voor- en nadelen van jeugdtrai- ning. Zeker veel te weinig voor degelijk interessant onderwerp. Evenals vorig jaar werd de Heer Jos Verleysen als mode rator aangeworven. Een ander bekend gezicht was Dokter Vreycns fysioloog aan de R.U.G. die deel uitmaakte van het panel, samen met Roger Moens, gewezen olympische medaillewinnaar op dc 800 m. en de heer Van Asschc. van het Bondsbcstuur van de Bel gische Atlctickfederatie Wa ren ook bij het panel voorzien, doch lieten zich verontschuldi gen: Dokter van den Bossche, die een missie had in Duitsland en Carla Gallc, gewezen zwemkampioene. Van officiële zijde lieten de Heer Burge meester en Schepen Eddy Monsieur zich verontschuldi gen. De Heer Emicl Tavernier wees in zijn welkomstwoord op de kleine belangstelling, die voor dergelijk initiatief waar te nemen was. Als reden zocht hij het mooie weder, het lange weekend en de talrijke sport- aktiviteiten, die in het kader van de Sportweek op het zelf de ogenblik doorgang vonden. Moderator Jos Verleysen noemde het thema een verlen ging van het Colloqium van vorig jaar, die dan meer ge richt was op groepssporters en geneeskunde, en dat dit jaar meer individueel bekeken werd. Als eerste panellid kwam Roger Moens aan de beurt, omdat hij de man is die een paar jaren geleden heel wat stof deed opwaaien, door zich tegen jeugdtraining te kanten Roger Moens verdui delijkte zijn optiek met voor beelden uit de atlctiekwereld. Lopers, die jeugdig aan de slag gaan, kunnen vedetten worden op sprintnummers, doch niet op lange afstandsnummers. De gebroeders Desruelles noemt hij typische voorbeelden. Zij begonnen als 12 jarigen, en beperkten zich tot spring- en korte afstandnummers en ha len de top. Andere jeugdige atleten, die zich als kadet of scholier toch verdienstelijk maakten op lange afstand, wa ren op die leeftijd dan ook aan het einde van hun «latijn». De grote namen van de Belgische atletiek begonnen eerder laat aan hun carrière, zoals bv. Reiff (18 j,), Gahy (21 j Moens (17). Roelandts (17). Puttemans (16), Lismont (bij na 16), Mosterdt (16), Van den Driesschc (16,5). Dc Muynck (19), Mignon (17). Velen on der deze groep lange afstands lopers. deden hun intrede in de sport via een andere weg dan de atletiek, zoals bv. voetbal, wielrennen e.a. De reden, waarom is volgens Roger Moens, niet ver te zoeken. Als volwassen atleet, kan men naast uithoudingstrainingen, eveneens weerstand trainen. Voor een jongere atleet is zulks af te raden. Doet hij dit toch. dan ligt zijn, einde van een carrière aan de top. niet zo ver af. Dokter Vreyens zijn pleidooi liep op vele plaatsen parailei mei de gegevens die Roger opgesomd had. Met fei tenmateriaal, bewees de dok ter dat bij de jonge atleten, drie voorname facetten waar genomen naar voor moeten ge bracht worden. De groeiont- wikkeling. dc spierkracht en de motoriek (evenwicht, be hendigheid, snelheid). Bij de groeiontwikkeling is er een pa- rallclc ontwikkeling waar te nemen, zowel bij jongens als bij meisjes, beneden de 12 jaar. Boven de 12 j. stijgt deze ontwikkeling voor beide ge slachten. met voor de jongens een maximum aan 18 jaar en voor de meisjes omstreeks de 21 jaar. In spierkracht eenzelf de tendens. doch met maximum bij de meisjes ca 18-19 jaar en omstreeks 20 jaar bij de jongens. Motoriek, on geveer gelijk aan spierkracht. Verder moet volgens dokter Vreyens training ingedeeld worden in uithouding en kracht. Tot 12 jaar, geen speci fieke trainingseffekten. moto risch aanleren van de techniek, en verbetering van de stijl. Vanaf 13 jaar specifiek op uit houding overgaan. De kracht training geeft als resultaten een betere techniek. De krachttocnamc komt er bij de jongens op 16-17 jaar. Mode rator Jos Verleysen vatte dc besproken zaken samen als volgt Jeugdtraining moet in drie schijven gezien worden. 1. Individueel 2. Kracht 3. Ploeg. Roger Moëns nam opnieuw zijn standpunt in dat hij tegen topsport is voor jongeren, en nam als voorbeeld, het organi seren van crossen voor 9 jari gen. Volgens hem is er weinig verschil tussen uithouding en weerstand, iets waartegen de Heer Van Assche een andere mening nahoudt. Hij gaat niet akkoord met Roger, dat atle tiek slechts vanaf 16 jaar mag beoefent worden. Hij is wel akkoord, dat minder dan 12 jarigen nooit toppers worden Ook verwijt hij sporten zoals zwemmen en gymnastiek, dat heel jonge atleten dagelijks dienen te trainen, waardoor hun bewegingsapparaat gevaar loopt. Wat betreft de uithou ding beweert de heer Van As sche dat een atleet die nooit sportcolloqium werden de voor- en nadelen van de jeugdtraining toegelicht. Jammer genoeg was de opkomst niet zo denderend. (Per) V.l.n.r.: Van Assche, De Vreyens, moderator Jos Verleysen en Roger Moens. (Per) uithoudend trainde voor zijn 18 jaar. het nadien zeker niet meer kan. Waarop Roger Moens tussenkomt, dat derge lijke atleten, hun uithouding reeds opgedaan hebben in an dere sporten. Dat jeugdkam pioenen verloren gaan is vol gens de heer Van Assche geen drama, doch hij wil vermijden dat atleten te vlug aan de top raken, want er blijven is dan zeer moeilijk. Dokter Vreyens stelt het zo. dat trainers ver schil moeten maken per deel nemer en niet naar de leeftijd. Neem bv. 2 atleten van 15 jaar. de ene is volwassener en kan doorgaan voor een 17 jarige. Als deelnemer is een 15 jarige categorie steekt hij boven zijn leeftijdsgenoten uit Dit geeft een enorm risico, dat hij te vlug een vedette kan worden De omgeving speelt hierin na tuurlijk ook een zeer voorna me rol. De andere, die slechts het peil bereikt van een 13 jarige, zal zich vlug ontmoe digd voelen. Daar juist is het de rol van de trainer, dergelij ke deelnemers mentaal te on dersteunen, want over het al gemeen zijn het juist die die er komen. Hij is geen voorstan der van 8-12 iarioen uit te

De Voorpost | 1980 | | pagina 19