r Ni geeft toch hoop! Staf Blanckaert terug bij SK Aalst Achter de schermen van de arbitrage (21) Voetbal Edelhert Zaman Stekene) naar K.A.V. Dendermonde! Luc Van Nuffel weg bi] R.C. Boonwijk Kan het nog gekker? r Drie Wichelse klub in evenveel reeks# K.S.V. Temse zoekt produktieve spits TRANSFERKLOKJES André Van Herzeele naar «Hogere» 36 - 23.5.1960 - De Voorpost i Tweede Klasse ames voor promovering naar Ie Nationale Salve Kamllleksns Aalst 2-3 De Aalsterse Kamillekens waren naar het verre Na- mèche afgereisd, om via een overwinning op het zwakke Saive (steeds pun- tenloos). de laatste kans op promotie af te dwingen. Onder een zengende hitte, en op een aarde veld, waar gras onvindbaar bleek, - hebben de Aalsterse voet balmeisjes weer diep in hun reserves moeten putten om tot bij het eindsignaal over eind te blijven. In de eerste periode dwongen de Ka millekens Saive terug op hun eigen speelhelft, doch moesten tot de 30' wachten alvorens Veerle De Windt de openingstreffer kon aan tekenen. Een gelukstreffer dan nog, want haar voorzet kreeg de wind mee. wat de Saiveportier volledig verraste; meteen ook de ruststand. Na de koffie, of was het deze maal ijswater, gingen de Aalstenaars kordaat op zoek naar een geruststel lende tweede treffer. Na 10' viel deze. Renée De Lannoy werd onderuit ge lopen in het strafschopge bied. De scheidsrechter liet voordeel, omdat Veerle De Windt goed gevolgd was en deze de kans niet mistte 0- 2. Doch 3' later zorgde Henrion opnieuw voor spanning door met een wel gericht afstandsschot onder de deklat te milderen tot 1- 2. Aan de 50' werd de Aal sterse werklust echter be kroond met een nieuwe treffer. Conny Adam rende haar lijntje af, zette drie tegenstreefsters in de wind en liet Veerle De Windt haar hattrick volledig ma ken. Doch Saive liet niet begaan, want 2' later be nutte Henrion een recht streekse vrijschop, na handspel van Hilde Sergant om 2-3 te milderen. In een spannend slot beperkten de Aalsterse girls zich tot ver dedigend spelen, wat hen lukte. Met deze tweede overwinning komen de Ka millekens in volle strijd voor promovering. Volgen de week ontmoeten zij op het terrein van Kontich de ongeslagen leider Beerse, doch kunnen rekenen op het heroptreden van ster speelster Greta Van Hau- wermeiren, die haar 6 we ken schorsing achter de rug heeft, en juist bijtijds kan inspringen om de Kamille kens de lang verwachte promovering te bezorgen. Eén negatief geluid bij Kei zer Kamiel was wel dat Trees Haelterman door een fferkeerde beweging op nieuw gekwetst werd aan haar oud letsel, en voor de rest van het seizoen mag afgeschreven worden. Tij dens de wedstrijd werd zij vervangen door Els Van de Sijpe. Als er iemand zyn voetbalkwaliteiten met de regelmaat van een klok in een dikke verfkleur kan zetten dan is het zeker wel Gustaaf Blanckaert. Een «meneer» in het voetbalwereldje en die steevast «Staf» wordt genoemd. De letterlijk (en figuurlijk) grote speler shotte zowat de pannen van het dak bij Eendracht Aiast. transfereerde vervolgens naar gebuur SK Aalst, pakte zijn valiezen om in Moorse! het mooie weer te gaan maken, om ten slotte bij FC Denderleeuw het trainersplunje aan te trekken. De zwartharige voetbalkenner oogstte op alle velden sukses en wordt vooral bewonderd om zijn geweldige inzet en zijn voortdurend streven naar iets wat beter en gaver is. Een trainer die geen moei- wedstrijd werd zowat het lijkheden uit de weg gaat, orgelpunt achter het lus maar keihard terugmept, trum van Gustaaf Maar steeds blijft hij mens Blanckaert. Dit heengaan voor de spelers en voor het betekent echter geenszins bestuur. Bij FC Dender- dat Staf de groene weiden leeuw heeft Staf Blanckaert vaarwel toewuift. Integen- het nu wel bekeken, hij deel! S.K. Aalst, dat dit verlaat de ploeg zoals hij seizoen van eerste naar gekomen is; in volle ver- jweede provinciale tuimelt, trouwen en met wederzijds heeft zijn oud-speler terug respekt. Het moet gezegd aangetrokken met het oog worden, de bestuursploeg op de heraansluiting bij de van Denderleeuw heeft hoogste provinciale reeks, zich steeds achter zijn trai- Het lag in de lijn van de ner geschraagd. Bij het of- vechtersmentaliteit van fideel vertrek van Staf heb- Staf Blanckaert de hem ben ze hem zelfs getrac- toegesmeten handschoen teerd op een extraatje; een niet te negeren. We ont- benefietmatch tussen Den- moetten hem onlangs in de derleeuw en een super- Wembley na een wedstrijd ploeg (die de show stal en van Eendracht Aalst. Voet overtuigend won). Deze bal was uiteraard het on derwerp van de vooravond. Een nieuwe uitdaging voor een relatief jonge trainer? Dat zou je zo wel kunnen stellen. Kijk. ik heb bij FC Denderleeuw het klappen van de zweep nog meer leren kennen. Het was er aangenaam werken, het be stuur was zich bewust van de mogelijkheden en de onmogelijkheden die in de ploeg staken en de spelers vormderi^door de band een hecht gezelschap. Er dreef soms eens een donker wolkje boven het stadion, maar er werd nogal vlug een mouw aangepast. Een bewijs van de hartelijke manier van arbeiden is trouwens reeds geleverd; de klub stak een prachtige afscheidsmatch in elkaar naar aanleiding van mijn vertrek naar Aalst. Ik begin dus nu een nieuw hoofdstuk in een boek dat ik enkele jaren geleden af gesloten had. Ik heb de ontwikkelingen van S.K. Aalst van nabij kunnen vol gen in eerste provinciale zodat ik goed op de hoogte ben van de situatie. Ieder een verwacht dat de ploeg zo vlug mogelijk zijn plaats in die klasse opeist en ik meen dat ik, mits enkele goed uitgepluisde transfers, de bloedarme ploeg nieuw leven kan inblazen. Bij de mensen van Aalst zit het. ondanks de vele tegensla gen die de ploeg afgelo- pend jaar teisterden, nog bijzonder goed met de mentaliteit. Alle geinteres- seerden in de klub maken zich sterk en geloven in een glansrijk seizoen 1980- 1981, als alles min of meer gesmeerd loopt naturlijk. Ik van mijn kant zal me honderd procent inspannen om er nu werkelijk eens iets van te maken, en ik heb de overtuiging dat de klubverantwoordelijken er eender over denken.» Een kampioenstitel zit er misschien nog niet onmid dellijk in voor S.K. Aalst, maar in tweede zullen het sterke en vlugge benen moeten zijn om de oranje- groenen voorbij te hollen Muziek voor volgend jaar dus. ndm UITSLAGEN: Elen - Nameche Beerse - Asse STAND: Beerse 6, Elen 4. Kamille kens 4, Asse2, Nameche 2 en Saive 0. A.V.H. De Naert van Ol. Gent, waarop KAV Dendermon de. nogal straf de zinnen had opgezet verhuist naar Lokerse. Dat heeft het paars-blauw bestuur niet belet verder te kijken. Af gelopen week-end kwam men akkoord met Stekene omtrent de overgang van de 23-jarige voorstopper Edelberg Zaman. Een andere oude-bekende uit de glorietijd in derde nationale Mark Naegels werd definitief afgestaan aan Tubantia Borgerhout. De voetballers van SK Kieldrecht wonnen de Beker van het Waasland» en werden officieel gehuldigd, (rvr) Naegels speelde de afgelo pen twee seizoenen bij Put- te- Kapellen. (QDp) De 26-jarige Luc Van Nuf fel die vorig seizoen vierde provincialer Racing Boon- wijk naar een derde plaats stuwde heeft een einde ge maakt aan het kontrakt dat hem als trainer-speler aan de wijkploeg bond. Deze jonge oefenmeester is in het bezit van een heizeldi- ploma zodat hij zeker niet om werk zal verlegen zit- ten. (gdp) In «Sportleven», het offi cieel orgaan van de KB VB, werd onlangs de samenstel ling van de provinciale reeksen voor het seizoen 1980-81 gepubliceerd. Na de degradatie naar «Vier de» van SOS Schellebelle, voetballen op het grondge bied van de fusiegemeente drie klubs in de vierde pro vinciale afdéling. Schellebelle wordt door de wijze heren van het P.C. (of zit hier alleen het brein van sekretaris Van Renter- ghem achter?) in reeks C gestopt. Eendracht Sers- kamp moet naar reeks G en SK Wichelen naar reeks H. Een en ander betekent ilieut geen van de drie klubs qurp' «echte» derby kan spek Of iedereen met deze sit sche Van ondervoorzitter Hu- bert Hauman vernamen we dat Temse achter een voor speler hengelt, die ook het doel van de tegenstrever weet staan. Dit kwam eer der verbaasd over daar er vóór veertien dagen nog gezegd werd dat buiten de komst van trainerspeler Paul Vangenechten men nog weinig denderends, tenzij een engel neerstreek, mocht verwachten. Hoe deze ommekeer? Reeds twee seizoenen be schikte Temse over Franky Verberckmoes, was zijn eerste seizoen zeer knap dan was zijn tweede wel iets beneden de verwach tingen, maar toch bleef men de Kruibekenaar als een bruikbaar speler van de blauwwitte garde be stempelen en hoopte de K.S.V.-bestuursleden op zijn diensten verder beroep te kunnen doen. Exelsior Sint-Niklaas kwam echter roet in het eten van Temse strooien. De Sint-Niklase dirigenten kwamen tot een overeenkomst en met Krui- beke en met Franky Verberckmoes zelf zodat de opgeschoten voorspeler van club verhuist. Hij zal meer dan waarschijnlijk K.S.V. Temse het komen de seizoen als tegenstre vende partij ontmoeten. Zijn heengaan betekent een opengekomen plaats waarvoor men niet direct in eigen rangen kan putten om die op te vullen. Ónder handelingen met enkele kandidaten zijn reeds aan de gang, maar hieromtrent kregen wij geen namen. tie gelukkig is. weten -jna. niet. Feit is evenwel een «match tegen de fejnt- ren» steeds een massa v«tek< op de been brengt. Metiemi gevolg een «dikke recett^i^i Ook voor kleine verenig/,1,?J gen (we zegden bijl vooral voor kleine ven gingen) spelen de financial een belangrijke rol. Vc Schellebelle zal een mal tegen Serskamp of Wiel len nogal een stuk intei santer zijn dan tegen christi, Azalea of De; bergen. icf Desi .00 Mustafa Boughalem de 16-jarige Hans C/?|ks. verlaat SK Lebbeke. Bou- "aens in. ghalem zal volgend seizoen Mare SegCKS, stapt voor KV Ertvêlde voet- biJ Hamme en verhi ballen. naar Terjoden. Oswald Lambrecht, Mare Peysman, cMHeu 29 jaar, gaat voor één jaar ln Geraardsbergen lvooj^all met optie van Eendracht bbjft evenmin bij VW /7<fKall Zele naar Tweede Provin- me Hij kreeg zijn fonjgJ cialer SK Oudegem. naar SK GeraardsberjjKoe Aimé Antheunis, in dal 'n Vierde Nation}**. Lokeren een goeie bekende, uitkomt. Laa door Marcel Van Hauwermeiren Dezer dagen is bekend gemaakt dat de provinciale scheidsrechterskommissie de heer André Van Herzeele heeft aangewezen als kandidaatvoor hogere afde lingen. Van Herzeele is een Gentenaar en 32. Reeds eerder kreeg hij zijn «kans», doch nog hetzelfde seizoen werd hij opnieuw ter beschikking van de provincie gesteld», zoals dat met een cliché wordt gezegd. Nou ja, we hebben toen niet goed begrepen waarom de ref uit de stropstad gedegradeerd werd. Van Herzeele is een man met talent en als we zijn prestaties vergelijken met wat we van bepaalde «namen» zagen tijdens de afgelopen kompetitie in de hoogste nationale afdelingen, mag gerust beweerd dat nogal wat minderbegaafden op de terreinen rondlopen. Van Herzeele is niet de enige Oostvlaming die' dergelijk avontuur meemaakte. En die achteraf opnieuw mocht promoveren en een fraaie carrière opbouwde. Wat betekent nu eigenlijk die uitverkiezingvoor «hogere»? De aangewezen scheidsrechter wordt stagiairin de nationale afdelingen. Hij is er gewoon een debutant, zoals iemand die op provinciaal vlak zijn kandidaatsexamen heeft afgelegd en nog alles moet bewijzen. Het doen en laten der nieuwkomer wordt van zeer nabij gadegeslagen. Zijn eerste kontrole (en dat werd niet zo lang geleden ingevoerd) is een «nazicht pro forma». Het betekent dat voor dit «kontakt», voor die «richtlijnen», geen punten worden toegekend. Pas nadien wordt het heilige ernst en moet de «leerling» bewijzen wat hij in zijn mars heeft. Die nazichten op het terrein vormen slechts een onderdeel van de opleidingen de proeven die moeten worden ondergaan. Er zijn de fysische tests, de kursussen, de teoretische examens en zelfs de verplichte trainingen. Kortom: arbitreren op hoger niveau is bijna een semi-professionele aangelegenhied geworden. Op het stuk van de inzet en de toewijding althans, want de financiële kompensaties liggen erg laag als men rekening houdt met de inspanningen die van de refs worden geëist. Promoveren naar nationaleis niet meteen een garantie. Ook al wordt veronder steld dat iedere provincie de beste elementen uitstuurt, toch liggen op de weg naar de top ontelbare wolfijzers ep schietgeweren te wachten. De meesten geraken nooit in de liga Want de basis is tamelijk breed en de top erg smalletjes. Daarenboven zitten «Eerste» en «Tweede Nationale» volgepropt met internationalen, vaste waarden en jongeren die nog een behoorlijk aantal jaartjes voor de boeg hebben. Het bereiken van de leeftijdsgrens, het afzwaaien van refs die het voor bekeken achten, de retrogradatie van elementen die zich niet op het hoogste niveau kunnen handhaven, creëren ruimte voor nieuw talent. Doch van een bliksemcarrière droomt men liefst niet. Eén minder goede kwotatie kan een verhoging van kategorie met een vol seizoen vertragen. Het komt er dus opaan de steengoede prestatie aan mekaar te rijgen. En dan nog: de examinator moet die prestaties dan nog verzilveren met een behoorlijk aantal punten en een positieve konkluzie. Als Oostvlaming de barrière naar de nationale afdelingen te doorbreken, is op zichzelf al geen lachertje na afloop van een seizoen mag slechts één scheidsrechter worden voorgedragen. Het is reeds een hele tijd geleden dat onze provincie twee refs naar «Brussel» mocht sturen. Zoals we reeds eerder zegden: de «kandidaat» wordt opgepikt uit een elite-groepje. Dat elitegroepje krijgt achtereenvolgens het bezoekvan alle leden van de kommissie. Het betekent... zeven nazichten in de loop van één en hetzelfde seizoen. Aan het eind van de kompetitie worden de behaalde punten bijeengeteld en de procenten berekend. Deze gegevens vormen de vertrekbasis voor het rangschikken van de kandidaten. Vanzelfsprekend wordt ook rekening gehouden met de uitslagen van de fysische tests en van de teoretische examens. En, veeleer ter informatie dan als een valabele waardemeter, worden ook de kwotaties van de klubs «bekeken». Er is een tijd geweest dat gewoon moest gestemd worden over de naam van de kandidaat. Nadien liet men de scheidsrechter promoveren die op het terrein het hoogste puntenaantal bijeen had «gefloten». Daar is men ten slotte vanaf gestapt: vorig jaar werden drie namen weerhouden bij de stemming. Niemand behaalde het quorum tijdens de eerste ronde. Meer dan twee stembeurten waren er niet nodig. Mede door de plotse ommezwaai van de Gentse kommissieleden die «hun» kandidaat Boudeweel als een steen lieten vallen, dat Herman Vandamme mocht «gaan». Op zich was dat geen slechte keuze want die Vandamme, één van de overlevenden van de eerste en vruchtbaarste jeugdkursus, zal, zonder tegenslagen, zijn weg wel maken. Ook al omdat hij op een steuntje kan rekenen in de centrale scheidsrechterskommissie. Die zeven nazichten door telkens een ander kommissielid, is in princiep een goede vertrekbasis. Jammer genoeg is ook deze procedure niet de ideale: tijdens de zittingen van de kommissie worden de uitslagen van alle nazichten (zowel van een miniemenarbiterke als van een «topper») voorgelezen. Het is een koud kunstje de behaalde procenten te noteren én achteraf zelf een rekensommetje te maken, zodat men precies weet waar iedereen «slaat». Omdat ook een comitard zijn eigen «voorkeurref» kan hebben, is het niet moeilijk het puntenaantal van de «anderen» aan te passen wanneer men die moet examineren. We moeten en mogen niet veralgemenen, doch die menselijke faktor speelt nog steeds mee al zullen we de laatsten zijn insinuaties te formuleren. Doch de mogelijkheid bestaat, en die zou moeten uitgeschakeld worden. Als u het ons vraagt, er zouden slechts twee mensen het puntenaantal mogen kennen dat door de kandidaten is behaald: de kommisievoorzitter en ondervoorzit ter. De resultaten zouden pas aan het eind van het seizoen, en op het ogenblik dat de naam van de «stijger» op papier dient gezet, mogen bekend geraken. Een en ander schaadt teoretisch de openheidin de scheidsrechterskommissie, doch op dat stuk zou een uitzondering moeten gemaakt. Eigenlijk is het jammer dat de kans om naar de nationale afdelingen door re duwen zo klein is. Eén scheidsrechter per seizoen. Het is, als ambitieus man, gewoon ontmoedigend. Beter zou zijn dat aantal tot bievoorbeeld drie of vier op te trekken en daarna, op nationaal vlak te selekteren en de beste elementen te behouden. Er zou een kompetitiegeest in het leven worden geroepen, en meer scheidsrechters zouden dt kans krijgen zich waar te maken. De centrale scheidsrechterskommissie zou meteen een ruimer rekruteringsveld krijgen. Van Herzeele gaat. Anderen, die in stilte op een promovering hoopten, zitten er waarschijnlijk ontgoocheld bij. Doch dat is nu eenmaal de keiharde wet. Wie we bekwaam achtten met kans op slagen de sprong te doen? Twee namen torenen boven alle andere uit: Luc Tanghe en Etienne Bral. De Oostvlaamse kommissie zal haar geldige motieven hebben gehad om geen van beiden uil te sturen. Tanghe is momenteel soldaat milicien, waardoor hij automatisch dient genegeerd te .vorden. Bral is pas 26 en heeft nog de tijd. We geloven veeleer dat, bij gelijkwaardigheid van kandidaten, Van Herzeele werd uitverkozen omdat de lijd dringt: hij is 32, en veel jaartjes krediet krijgt hij dus niet meer. Een goeie keuze? Inderdaad. vervolgt) keert terug naar de schaap- J°han Schouppe keert één jaar verblijf bij SK At stal: hij blijft niet langer bij terug naar Tweede Natio Ertvelde, doch traint voor- Ier Eendracht Aalst, taan de UEFA'S van SC Johan Pieters gaat defini Lokeren. Freddy Christiaens, 23 jaar, (Eendracht Zele), gaat naar Heikant voor één seizoen. Luc Van Cauieren keert van Heikant terug naar Eendracht Zele. Peter en Eddy De Saedelaere, twee voet ballers die bij Eendracht SK Aalst aangetrokken. Zele hun opleiding kregen. Da""> e" Francois van SK Lebbeke naar F Oui Wieze. u- Peter De Mol, voetbalt langer voor SK Lebbe\ Hij wordt getransferei naar Racing Boonwijk Leo Pissens, de vroegere pitein en wroeter op middenveld van SK Leb ke, trekt als speler-traii naar Racing Boonwijk Peter Hoebeke, een 21 -jt ge, die bij SK Ninove gesloten was, wordt dt Valentino's Overmere. Filip De Wilde, de scholierendoelman van Eendracht Zele, onderte kende een stagiairskontrakl S te rek verlaten SK Aalst, versterken volgend seizoen 2oekm voe,baigel bij buurploeg SK Welle. Frans De Greve die ee, voetbalde bij Dog Erembodegem, wordt trainer bij deze klub Vierde Provinciale. Guido Derouck mag dat hem gedurende twee set- VUerzele De op zoen aan Eerste Nationaler werd niet gelicht, zodat S.K. Beveren bindt. Reeds volgend seizoen voor Bat brugge, dat naar «Derd eerder haalde Beveren ook stijgt en 2|y„ ploeg VQn - j komst is, zal spelen. 1E PSC Oost-Vlaanderen besliste André Van Herzeele, een scheidsrechter uit Gent, die al eens eerder zijn kans kreeg op nationaal vlak, promoveert. Dat werd be slist door de zeven wyzen van de provinciale scheids rechterskommissie die voor geen gemakkelijke keuze stonden. Afgelopen seizoen torenden weinigen boven hun kolle ga's uit. Etienne Bral, een 26-jarige bediende uit Ert velde, was één van degenen die met kans op slagen kon voorgesteld aan de CSC. Luc Tanghe, sinds 11 mei 24 jaar geworden, is de gro te coming man, doch de verpleger uit Gent vervult momenteel zyn legerdienst en kon dus onmogelijk wor den voorgesteld. Sir Zo i Etiej en bij is, kif Luc Delombaerde en ne Loterman, beiden nen de leeftijdsgrens, gen geen kans. Van Herzeele wordt op mei 32 jaar. Hij heeft t doende talent om het hoger niveau waar te n ken. Het is een scheidsrec ter met een klare kijk op h spel, durft, is steeds plekke, en leeft voor de bitrage. Eerlijk gezegd: m vinden het een vcrantwooj de keuze en hopen dat (i man. die vroeger op nogal dubieuze manier na de provincie werd terug stuurd, ditmaal waarde zal worden gesch door de heren die het Brussel voor het zegg hebben.

De Voorpost | 1980 | | pagina 36