LUC HOENAERT: VERWEFT INTERNATIONALE FAAM ERBODIGE WERKEN AAN PAS- EN STEENBEEK IUDEN HONDERDEN MILJOENEN KOSTEN fELEX DODELIJK ONGEVAL TEGEN TOPSNELHEID gORBERT E BATSELIER: OG NIET EDAAN MET NTER OMMUNALE De Voorpost - 23.5.1980 - 3 van Kari tot een ciële werperij 3 te kere ;terse V met ïoort. Ei vleugj* 5is vooi lonstoot erin de ij te hi zelfs jestapt ;rs doen| isatie door s eenzij* 5ij NOiq in gerJ verleg Jan Lo ige schJ <i er waij als mijj t in de dozijn, zogenaamde saneringswerken aan de Pas- en De Steenbeek ontspringt dacht aan het manueel opvatterinbeek blijven in de aktualiteit. Afgelopen zater- te Baardegem en loopt reinigen van de beken. werd door het speciaal opgerichte Aktiekomitee verder langs de grens Volgens het komitee zou perskonferentie georganiseerd, waarbij de be- tussen Wieze en Herder- fren tegen het projekt nogmaals op een rijtje sem naar het Denderbels uitvallen dat het aange- den gezet. Zoals bekend was het de Werkgroep Broek, terwijl de Pasbeek vochten ontwerp waar milieu Aalst die het protest tegen de grootscha- ontspringt op de wijk Ste- van de kosten op 200 a waterbeheersingswerken op gang bracht. Moorsel dit heel wat goedkoper Door de neratie van het water, weet dat er ondertussen o.a. aan de Tinnenhoek te reeds een Koninklijk opmerkelijk, sluit over de uit te voeren saneringswer- onteigeningen getroffen ken zou Aalst, dat zelf werd. In een brief van nog geen ringsstation «natuurlijk zuiveringssta 3 'an mij De Pt 3n de "•9 i heeflj en inJorbert De Batselier, kabinetschef van minister in hetpalle van het Vlaamse Gewest, was een van de ntegenfistellers van het regeerakkoord tussen de drie ;en aarlrote politieke families. Na een diskussie die ruim it we ojen uur in beslag nam, bekwam hij enkele welom- :hreven normen inzake de interkommunales, nor- igeopëen die in het regeerakkoord werden opgenomen. iam vcflet gaat meer bepaald om de oprichting van nieuwe van Npterkommunales, de samenvoeging van bestaande Hebbeéf de hernieuwing van overeenkomsten, ïel vanHet regeerakkoord zegt dat men over meer dan een da oorstel dienaangaande moet beschikken en dat eze voorstellen degelijk met elkaar moeten wor- en afgewogen. Trouwens, men zal er zorg moeten oor dragen dat het voorstel gemengde interkom- ?en la* mnale en het voorstel zuivere interkommunale et pijr ergezeld is van een dergelijke studie. Het is aan de n and hiervan dat men aan de .gemeentebesturen zal n weg teit liet da ragen een beslissing te nemen. En die beslissing heden uilen zij dan ook uitvoerig en grondig moeten ken o unnen motiveren aan de hand van bewijzen. Op liet in lie wijze wil men voorkomen dat men zich hals over top in een interkommunaal avontuur gaat storten. iktief :ou U n u p ook nde ïid. In aanvulling van de opdracht voor de kollektorenstu- groeti*'e werd de technische dienst van de stad door de Mnister van het Vlaamse Gewest aangeduid om ook PTiet ontwerpdossier van het waterzuiveringsstation op itraat te maken, dit met technische assistentie van de rzitten/Vaterzuiveringsmaatschappij van het Kustbekken erbon^W.Z.K.). digingMetingen en analyses werden uitgevoerd van het nQV0|iafvalwater der bedrijven welke op het gemeentelijk jzuiveringstation zullen aansluiten, zodat momenteel (alle gegevens beschikbaar zijn betreffende aange- oerde debieten en hun verontreinigingslast. Thans kan een aanvang gemaakt worden met de voorstudie van het station en de dimensionering der diverse bekkens. de definitieve berekening zal men moeten beschik- 'erkai '(en over een du'delijke kennis van de ondergrond op y het terrein van de toekomstige z veringsinrichting. on Met dat doel zal een beperkte aanbesteding gehouden An worden voor uitvoering van sonderingen en boringen, jroep gezamenlijk geraamd op 2.740.848 fr. !,er De stad Aalst gaat ook over tot de bijvulling van de lock staalprodykten in de stedelijke werkhuizen. Lot 1 an het bestek betreft wapeningsstaal, profielstaai, iroep platstaal erubuizen. Lot 2 betreft draad, galvanisébui- fest zen en lasmateriaal. De uitgaven hieraan verbonden worden geraamd op 637.768 fr. voor lot 1 en 304.036 fr. voor lot 2. Tot deze aankoop wordt overgegaan ingevolgde een openbare aanbesteding. jen\ bir lan ress* oeko it ik I Cwik- ikel Het domein van de nieuw ingerichte werkplaatsen van de stad, in de voormalige gebouwen Friac aan de Albrechtlaan, dient te worden voorzien van een om heining. Bestek werd opgemaakt voor leveren en plaatsen van metalen afsluitingen met algemeen in gangshek. De uitgaven hieraan verbonden worden LOllfleschat op 464.000 fr. Tot de werken zal overgegaan worden ingevolgde een openbare aanbesteding. De zolder van het hoofdgebouw van het stadhuis wordt ingericht tot behuizing van de dienst algemene administratie. Om in de verlichting van deze ruimte te voorzien in uitvoering met eigen personeel, dienen verlichtingstoestellen en elektrisch materiaal aange kocht. Bestek hiervoor werd opgemaakt. De uitgaven hieraan verbonden worden geraamd op 141.798 fr. BTW inbegrepen, en de aankoop gebeurt bij beperkte aanbesteding 1 SP Tijdens een bezoek aan de Heilig Hartkerk te Aalst aJ door de Provinciale Technische diensten werd vast gesteld dat aan de kerk van het Heilig Hart, die opgericht werd einde van de jaren 20, dringend dracf herstellingswerken noodzakelijk waren, onder meer werden vermeld: herstellen van daken, dakgoten en aflopen vernieuwen der elektrische installatie uitvoeren van schilderwerken herstellen van afsluitingsmuren en metselwerk In die zin werd in de begroting van 1979 een krediet opgenomen. Aangezien echter inmiddels werd vastgesteld dat de chronologische uitvoering van de werken niet verant woord is, werd door de Kerkfabriek van het H. Hart te Aalst thans aangedrongen om vooraf over te gaan tot het vernieuwen der verouderde en niet herstelbare centrale verwarming. De werken zouden voorzien worden met vloerenver- warming wat het voordeligste zou uitvallen wegens de nodige herstellingen aan bestaande vloeren. Pas na deze uitvoering zouden de elektriciteitswerken en als laatste werk, de schilderwerken aangevangen worden. Derhalve vraagt de Kerkfabriek van het H. Hart aan de gemeenteraad advies te verlenen omtrent het principe en de vraag tot aanstelling van een ontwerper. Als warmtebron wordt een aansluiting op de stoomlei- ding voorgesteld. Ter verwezenlijking van het bijzonder Plan van Aanleg nummer 20 «Wijngaardveld» werd een onteigenings plan bij Koninklijk Besluit van 6.2.1980 goedgekeurd. Hiermee kunnen de percelen, die niet in der minne verworven werden gerechtelijk onteigend worden. Zoals Schepen voor Grondbeleid Mevr. De Maght op de gemeenteraad van 29.4.1980 op een vraag van raadslid Julien Vinck (CVP) antwoordde, gaat het hier om een overblijvende oppervlakte van 21 ha 13 aren 47 ca. VEHE ven te Moorsel. Langs de 300 miljoen geraamd Herdersemse Kouter- worden. Anderzijds wor- tion» te Moorsel en Her- baan en de Grote Baan den de beken ingevolgde dersem uitschakelen, loopt deze beek via het de werken herschapen in Ook Denderland en de «sluis echte kanalen, met be- enkele kundige ingrepen, die in waterzuive- Minister Galle, die verle- bezit, een den week in dit weekblad verscheen, werd wel ge meld dat er een vergis sing in de tekst van het onoordeel- K.B. geslopen was, maar het aktiekomitee wil toch van Wieze» naar de Von- tonwanden en een grote de plannen voorzien zijn, dat het desbetreffende K.B. ingetrokken wordt. Als alternatief wordt dan delbeek. Deze loopt op bovenbreedte. Deze ka- zoals het aanbrengen van haar beurt onder de Ka- nalen zullen in de zomer smalle riolen en overwel- lendijk te Dendermonde beslist voor een waterte- vingen, worden door het ook voorgesteld dringen rechtstreeks in de Schel- kort zorgen door de te aktiekomitee aangeval- de onderhoudswerken de. De plannen tot sane- snelle afvloeiing van het len. Anderzijds wil men uit te voeren, de nog be ring van beide beken ont- water en een grote ver- bestaande kunstwerken, staande technische ano- stond in het begin-van de dampingsmogelijkheid. die als trachters zullen maliën van vroegere wa- jaren zeventig, maar Om de werken uit te voe- werken behouden, en is terbeheersingswerken (te slechts Aalsterse werden de ren zal anderzijds onge- er nergens sprake van smalle kokers) weg te bevolking veer één hektare bos ge- het reinigen van het tota- werken het geld, dat al- langs een openbaar on- rooid dienen te worden, Ie beken en grachtensys- derzoek om hiervan kennis gesteld. Het aktiekomitee zelf, dat dan Aalst in 1979 aan bo bestaat uit leefmilieu- men aanplantte. dus kan uitgespaard werd, prioritair geïnves- wat volgens het aktieko- teem. mitee heel wat meer is Ook wettelijke bezwaren teerd worden in "maatre- worden tegen het projekt gelen om het water van ingeroepen. De beken lo- deze beken opnieuw zui pen immers over drie fu- ver te maken. mensen, boeren en aan- Meteen wordt ook de he gelanden, voert allereerst Ie beek over fauna en flo- siegemeenten met name ekonomische bezwaren ra vernietigd, wat de zo- Aalst, Dendermonde en eigenlijke veelste verminking van Lebbeke. In Aalst had de het Faluintjeslandschap slechts een openbaar on- tegen werken. Men is immers van me- met zich meebrengt. derzoek plaats op een ning dat de afwatering op Volgens het aktiekomitee ogenblik dat dit onder- dit ogenblik relatief goed hebben de beken mo- zoek in de andere gemee- is voor wat de bovenloop menteel gedeeltelijk de nten reeds lang voorbij van de beken betreft. Wel funktie van een waterzui- was. Men vindt de in- enkele onder- veringsstation. Ondanks spraak van de plaatselijke zijn houdswerken nodig, en heel wat afval, die erin hierbij wordt vooral ge- gestort wordt, is de rege- nwoners dan ook vijgen na Pasen, zeker als men Dat het komitee niet al leen staat met zijn protest moge blijken uit het feit dat de Werkgroep Leef milieu Aalst op amper één week tijd zomaar eventjes 700 handteke ningen onder een petitie- lijst kon verzamelen. VEHE In de hal van het akademisch ziekenhuis aan de middelen...». Laarbeeklaan te Jette wordt tot 23 mei 1980 een Het is dus veleer Hoen- tentoonstelling gewijd aan Luc Hoenraet. Onder de raets bedoeling stem- bescherming van de VUB en de ASLK wordt het werk mingen weer te geven van deze schilder en grafikus nader belicht. Zowel die hij inderdaad ook er- nationaal als internationaal schijnt Hoenraet, gebo ren te Aalst in 1941, definitief te zijn doorgebroken. Die internationale doorbraak werd zeker in de hand tings» verwijst voorna- gewerkt door zijn verblijf in Parijs, waar hij sinds melijk naar die gelijkaar- enige tijd de beschikking heeft gekregen over een dige emoties. De vorm- atelier in de Cité Internationale des Arts. vaart in de jazzmuziek. De benaming «jazzpain- Luc Hoenraet liep tot de vijfde moderne school in het St.-Maartensinstituur te Aalst en trok toen voor zeven jaar naar het Ho ger Instituut St.-Lucas te Brussel. Daarnaast volg de hij avondlessen aan dé akademies van Mo lenbeek (graveerkunst) en Elsene (Lithografie), om tenslotte zelf leraar grafiek te worden aan de Rijksschool voor Beel dende kunsten te St.-Pie- ters-Woluwe. Naast individuele ten toonstellingen, onder meer te Aalst, Brussel, Antwerpen, Brugge, Bon heiden, Kessel, Kerkra- de, Keulen en Parijs, nam hij deel aan tiental len groepstentoonstellin gen over heel de wereld, tot in Brazilië, India en Japan. Hij behaalde bo vendien enkele zeer ge geerde prijzen: in 1966 de Haimbeckprijs voor schilderkunst (Brussel), in 1968 de Campoprijs (Antwerpen), in 1974 de Prijs van Kortenberg voor tekenkunst en in 1975 de Prijs van Ronse voor schilderkunst. Als voornaamste inspira tiebron voor zijn werken haalt Luc Hoenraet de jazzmuziek aan: in 1963 gebruikte hij voor het eerste de benaming «jazzpaintings», een term waar een bepaald publiek zich nu nog op dood staart, wat Hoen raet zelf betreurt: «Het zou toch duidelijk moe- geving van zijn grafisch en schilderkundig ceuvre staat in funktie van de poging een eigen schrif- ten zijn en de werken tuur te ontwikkelen die Op het eerste zicht door kerven die tekens zeer aggressief de rechthoeki ge vormen die ze aldus relativeren. Bij nader toezien blijkt echter dat be tekens even vaak haarfijn getekend zijn, het resultaat van een ui terste koncentratie. Zo wel de schilderijen als de grafische werken wor den gekenmerkt door die materiebehandeling, die hoofdzakelijk berust op de tegenstelling (wat ook in het kleurgebruik tot uiting komt) en aan de basis ligt van een vreem de asymmetrie. Dit alles doet sterk den ken aan het abstrakt ex pressionisme, van waar uit Hoenraet beslist ver trokken is, maar waar- aange- aan hij een persoonlijke dimensie heeft toege- j voegd door de keuze van kijken, ze zijn toch ge- een tweede kenmerk van zijn tekens, maakt om gezien te wor- Hoenraets werken: de be- den! Wat ik te zeggen handeling van de mate- een heb, doe ik met teken- rie ajs therometer van mend kunstenaar, kundige en pikturale zijn gemoedsgesteltenis. zijn daar trouwens beste dewijs van met de taal een algeme- symboliek gemeen ik geen illustratief werk heeft. In die schriftuur maak en toch iets anders komen een drietal tekens voortdurend weer: het raam, het X-teken en de beoog dan enkel muzika le vertalingen. De kom- plexiteit van dit proces d^fehoek in mindere ma- kan ik in een kort betoog te. De tekens worden tel- met helemaal uit de doe- kens anders verwerkt, ken doen, maar ik wil gekombineerd en schil- wel een goede raad ge- dertechnisch ven: de mensen dienen bracht, meer naar de werken te Meteen belanden we bij In die zin is Luc Hoenraet origineel, verrui- 3r. TV Ook de stand van het weekblad «De Voorpost», welwillend afgestaan door de dekenij Geraardsbergsestraat, lokte heel wat volk. Zo maar eventjes 1200 ballonetjes werden de lucht ingestuurd. Als eerste prijs werd een reisje naar de zon uitgeloofd. (Per) DE MONDJ es verom al pekanst verboy: de mondj Moy die de schoeinsjte mondj van ghiel 't joor genoemd werd. En worom es da na de schoeinsjte mondj? Ver de mieste mensjen omdat er die mondj de mieste konzjeidaogen vallen, peis ek. Ver d' ander es dad omdat tèn van ting neigen beiter weir te verwachten es. En 'k moen ierlèk zeggen dammen in de Moy toch ienegte goei daogen gekreigen hemmen. En gelèk as allemaan zeit: dad es toch 'n ander leven hein. As ge ne kier kentj a stoef of a sjofaasj ooitloten en ne kier kendj 'n deir oepe zetten zonder dagge kiekevlies kroygt. As 't zonneken azoei ne kier schantj, begintj alle maan 't leven al 'n tieterken beiter in te zing. Ne mensj begintj al stillekesoon op de konsjeis te peizen en plannen te maoken ver der ne kier ooit te trekken. Ne kier weg van de slameir van alle daogen en ne kier ander dinges en ander volk zing. Sommegste leven dor eh ghiel joor nortoe en maoken al van monjen op avans plannen woor dazze nortoe goor. en wa da z' allemol gon doeng. En 't es ocheiremen alle- mol zu rap verboy... Mor ja, z' hemmen 't tèn toch g'had en ze kennen weiral ne kier voesj ver eh ghiel joor. En al aftellen ver 't noste joor... De mondj Moy heid ons oeik 'n nief goevernement gebrocht, veir 't zelste van 't vroegere. Eh stik of twie vallen der ooit, 't er kommen ienegte nieve boy en voesj van de rest es 't allemol veir kofkif. Ba zuveir da ne mensj hem begintj af te vraogen worom da ze der tèn foytelèk ooitgestapt zèn? Ze zollen der hier ne kier goe moeten op peizen van, gelèk as 't er meh imand zoy, da te verbien dad ienen die in eh goevernement gezeiten heit dat 't afstapt, noding nimmer 'n zol meige meispeilen. Ajja, en 't er es dor toch iet af hein. Z'hemmen toch lote zing da ze 't nie 'n kosten want anders 'n hooi 'n ze 't ni moeten afstappen. Mor ja, naa zal 't verom allemol ne kier anders goon en 't zal verbeiteren, gejje 't zing... zeggen ze! En omdammen na toch moeten besporingen doeng, hemme z' er ver gezérgd dammen in eh rappeken toch nog eh koppel ministers mier zelle meigen onderhaven. Mor ja, 't er moeten der naa zén ver de Vlaomingen en 't er moeten der zèn vér de Wolen en 't er moeten der zèn vér tissen de twie. De die zèn kattegebisj en bleiven plekken in Brissel, Nasjonool noeme ze da. In ons lanjeken van ne véschoeit groeit zitte men naa opgeschept meh ni minder as zeivenentwintjeg ministers en neigen stoots- sekretoressen. Dad 'n es ni mis hein... 'n woor het ni damme wajjer dor allemol meigen ver lammeren. En ier dad elk ne kier zennen ottomobil heit op de kosten van jaan en alle maan, as ze tèn nog meh ienen kontent zèn... De blaa zitten der na oeik boy: meh aal 't gein da ze gezeid hemmen dat d' ander nie 'n zolle meigen doeng en wa da ze zeer wel zollen gedoon hemmen, ben ek na ne kier kréjeis wa da ze zeer na goon ooit heer maa schidderen. Tenwore da ze der mor meigen boyloeipen ver da te kleren woor dat t' ander nie 'n tiften on beginnen. Mor ja, 't moet eh toch imand doeng hein. En as 't mislikt weite ze naa toch on wie da ze de faat moe te geiven. En stoön de blaa teigen de noste kiezink in heer onderbroek in de kaa... Da 't ni gemakkelèk 'n zal zèn en dat er mootreigelen zelle moeten gepakt wérren die ni pleziereg 'n zelle zèn, da wetj ondertis- sen allemaan aal. En dammen vanoyges weiral ne kier dieper in ons gét zelle meigen tassen, da stoot al vast. Dammen den besten toyd g'had hemmen en da 't nog lank zal dieren veir dammen verom azoei ne kier ne goeien toyd zelle kroygen, door 'n moete me ni on twoyfelen. Allei kom, wajjer zeilen afwachten, mor plezierege din ges 'n stoon ons zeikes ni te wachten. Al pertank, as ge de familjefoto gezing hetj van ghiel die kliek aa en nieve ministers: de die zoygen der goe gemoesjt ooit, mor ja, hoe zojje zelf zèn as ge wetj dagge dor oeik ne kier van 't kommeken meigt meilèkken... Mor dad alles ni zonder kwèddelen zal afloei- pen... zèt door oeik mor zeikes af. Mor woor 'n zén der naa gien kwèddelen? Ze moaken der zelfs nog attoyd oever de Mèrt. Gien ottos oever de mèrt, wel ottos oever de mèrt, betoei- gink veiren en betoeigink teigen... Mor 'k vraog meh tèn toch af worom da ze dor tèn all die kosten gemokt hemmen. Of hooin ze missching beiter de mèrt gemokt dagge ze kost oprollen. D'ien mondj zonder ottos en d'ander mondj meh! Ge ziet, 't es gralèk moeilèk vér allemaan kontent te stellen, want de mensjen kommen moeielèk oeverien. Wie dat er wel goed oeverien kommen da zèn de wilje konoynen die men hofken kommen af- frètten. Want ver de zoeivelsjte kier zien ek dat er weiral jonskes tisse zitten. As dad aozei voesjgoot zit ek binnen 't kért vergeiven en zelle zelfs 't papier-nog kommen opfretten woor da 'k ajjer op on 't schroyven ben. En wa tèn hè? DOLF De H. Hartkerk te Aalst was verleden zondagafond even na 22 u. het toneel van een dramatisch gebeuren. Onder het oog van zijn moeder die er toevallig passeerde reed de drieëntwintigjarige Frank Jansen uit de Brouwerijstraat te Aalst na eerst een geparkeerde auto hebben geramd tegen de H. Hartkerk letterlijk te pletter. Met heel wat moeite door de brandweer na een uur werk het autowrak ontzet werd Janssens overgebracht naar een Gents ziekenhuis waar de beste zorgen nutteloos bleken en de man overleed. Even voor 22 u. reed hij nog met zijn wagen op de Aalstersesteenweg in de richting Gijzegem. Te Hofstade week hij plots uit en ramde de tuinmuurtjes van de woning nr. 89. De bewoners van dat huis liepen verschrikt de straat op. Met zijn reeds erg beschadigde wagen reed hij echter verder tegen 140 km per uur doch te Gijzegem keerde hij zich en kwam terug in richting Aalst. Aan de Aalsterse H. Hartkerk botste hij tegen een verhoogde berm waarna hij dan nog een auto te hebben geraakt tegen de kerk te pletter sloeg. Het is'in deze kerk dat zijn uitvaartmis plaats heeft... op een paar tiental meter van het huis waar hij bij zijn grootmoeder woonde, sinds zijn tweejarig huwelijk maanden geleden schipbreuk leed. Gelukkig had het slachtoffer, chauffeur van beroep, geen kinderen. LH Frank Jansen, 23 jaar, uit de Brouwerijstraat te Aalst verongelukte zondagavond om 22 u. Hij reed zich met zijn auto te pletter tegen de H. Hartkerk. De ware toedracht van dit ongewone ongeluk is nog steeds niet gekend. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 3