MARC GALLE WEER MINISTER MET QUASI DEZELFDE BEVOEGDHEDEN BETOGEN VOOR MINISTER GALLE: PRIORITEIT VOOR DENDERPROBLEEM VERKEERSVRIJE GROTE MARKT TE AALST W.L.A.: GROTE MARKT MOET VERKEERSVRIJ BLIJVEN!!! 4 - A3.o. i you - ue vourpusi Een pic-nic op onze verkeersvrije Morkt. Voor hoelang nog? (Per) Schepen Jan De Neve, Jan Louies en dhr Kiekens, allen voorstanders voor Vervolg p 1 neum liep waarna hij aan de Gentse Universiteit li centiaat Germaanse filo logie werd en daarna doctoreerde in de wijsbe geerte met een proef schrift over de «noodlot gedachte in het werk van Couperus», genoot reeds bekendheid in heel Vlaanderen door zijn dagelijks radiopraatje. Als voorzitter van de Ne derlandse afdeling van de Vaste Kommissie voor Taaltoezicht nam hij in 1976 ontslag uit die funk- tie omdat hij niet kon ak koord gaan met de ma nier waarop het Vlaamse personeel van de ASLK werd behandeld. Als minister in het vorige kabinet kwam hij vooral in de kijker door zijn maatregelen voor het na tuurbehoud waaronder «de Week van het Bos» en zijn kampagne ten gunste van een zuivere interkommunale in Oost- Vlaanderen. Hierover ondervraagd verklaarde ons de Minis ter dat hij door «Interre- gies» een alternatief heeft willen bieden en de mogelijkheid aan de ge meenten heeft willen ge ven te kunnen kiezen. Met slechts één mogelijk heid is er toch van «kie zen» geen spraak. Hij wacht nu de beslissing van nog een paar gemeenten af en dan zal het dossier hem via de provincie worden door gespeeld- Na onderzoek naar de wettelijke voor schriften zal hij het ver der afhandelen in de grootste eerbied voor de gemeentelijke autono mie. Op onze vraag wat hij nu voor Aalst als prio ritair aanziet antwoordde hij kordaat de waterzui vering, zaak waarmee hij reeds gestart en die hij nu tot een goed einde wil brengen. Zijn bevoegdheden In de deelregering van de Vlaamse Gemeenschap is hij Minister van die Ge meenschap samen met P. Akkermans (CVP) en A. Kempinaire (PVV). Staatssekretarissen van die Gemeenschap zijn R. Steyaert (CVP) en L. Her man Michielsens (PVV). Zijn volgens de officiële mededelingen de be voegdheden nog niet nauwkeurig afgelijnd, toch wilde de Minister ons reeds verklaren dat hij bevoegd blijft voor al le materies als in de vori ge regering met uitzon dering dan van de vaste afvalstoffen die naar Mi nister Kempinaire wor den getransfereerd die trouwens ook materies kreeg van Ministers De Backer Akkermans en Coens. De minister is dus be voegd o.m. voor: de voogdij over de Vlaamse gemeenten (ge meenten met faciliteiten uitgezonderd) het verdelen van de gemeentefondsen de rationalisatie van de interkomfnunales de gesubsidieerde werken van de onderge schikte besturen al wat water betreft, van de waterwinning tot aan de konsument. Ook de zuivering het leefmilieu met o.m. natuurgebieden, na tuurbehoud, natuurbe scherming, bossen, jacht, visvangst (ook op zee), onbevaarbare waterlo pen, polders, dijken, enz. Heel wat werk op de win kel voor het hele Vlaamse Gewest in't algemeen en voor Aalst en omgeving H°rry Pinky begeleid het hoge gezelschap bij een vriendschapslied. (Per) in 't bijzonder!LH mtié BOUW WATERZUIVERINGSINSTALLATIE TE AALST KOMT DENDERMONDE TEN GOEDE In zijn kabinet te Brussel heeft de minister van het Vlaamse gewest, Mare Galle, een overzicht gegeven van de stand van zaken omtrent de Denderproblematiek. Iedereen weet dat de Dender zowat de Belgische probleemrivier is. Immers zowel in Vlaanderen als in Wallonië schept de Dender moeilijkheden. Maar het cumulatiepunt is Dendermonde waar de rivier zich in de Schelde werpt. Uit een studie van het Instituut voor Hygiëne en Epidemologie werd een onderzoek ingesteld naar de potentiële verontreiniging van het Denderbekken. Uit de studie blijkt dat er in de Dender vooral vervuiling optreedt ter plaatse van de vervuilingskernen van Ath, Lessines, Geraards- bergen, Ninove, Denderleeuw en vanaf Aalst tot Dendermonde. Metingen hebben aangetoond dat slechts stroomafwaarts Aalst regelmatig het zuurstofgehalte in de Dender nul wordt, waardoor dus stankontwikkeling ontstaat. Verantwoordelijk hier voor zijn de woonkernen en de industrieën. Minister Galle gaf vervol gens een overzicht van de zuivering van de afvalwa ters. Wil men de Dender immers gezond maken dan kan dit het vlugst door het afvalwater aan te pakken. Hiervoor moet men een be roep doen op dossiers inge diend door de gemeenten en hangt het dus voor een flink deel van hen af of men spoedig met deze hele ope ratie komaf kan maken. In Dendermonde hèt pro bleemgebied is men be gonnen met het uitbagge ren van de Dender, werd het ontwerp voor de bouw van de koliektoren IA en 2 goedgekeurd en werd het voorontwerp voor de bouw van een rioleerwaterzuive- ringsinstallatie ook goedge keurd. Men wacht op het ministerie nog op een dos sier voor de aanleg van een riolering langs de oude Dender. In Aalst werd ook het voorontwerp voor de bouw van koliektoren goedgekeurd en voor Nino ve werd door minister Gal le de vaste belofte aange gaan voor de bouw van een koliektor Graanmarkt en een koliektor de Bodtkaai. Ook het voorontwerp voor de bouw van een rioleerwa- terzuiveringsinstallatie werd goedgekeurd. Blijft Geraardsbergen waar het ontwerp voor de bouw van een koliektor ondertussen ook is goedgekeurd. Dat is de stand van zaken voor dit jaar. Volgend jaar wordt in Aalst dan de bouw van een rioleerwaterzuiveringsin- stallatie aangevat (te Hof- stade). De stad Aalst treedt hier op als ontwerper, met de technische steun van de waterzuiveringsmaatschap pij van het kustbekken. In 1982 is er dan de bouw van een rioleerwaterzuive- ringsinstallatie in Ge raardsbergen voorzien Maar het kabinet beschikt tot op heden over geen dos sier (wat voor deze stad ook geldt voor de bouw van koliektoren). Dit geldt trouwens ook voor Den derleeuw en voor Hekel- ge m - Liedekerke - Roos- daal. Wat Denderleeuw be treft heeft minister Galle besloten dat de inplanting van de rioleerwaterzuivc- ringsinstallatie en de kol iektoren moet gebeuren buiten de «Wellemeersch». UITVOERING VAN DEZE PLANNEN Deze plannen zouden ge makkelijk en vrij snel kun nen worden uitgevoerd, in dien de betrokken gemeen tebesturen tijdig hun dos siers zouden ingediend hebben. Het zijn immers de gemeentelijke autoritei ten die als taak hebben de nodige initiatieven te ne men. Wat de bouw van de waterzuiveringsinstallaties betreft, verzekerde de mi nister dat deze geheel door zijn ministerie worden gefi nancierd. Wel blijft de ex ploitatie ten laste van de gemeenten en die bedraagt ongeveer eenzelfde bedrag als de bouw. Dat schrikt misschien vele gemeenten af. Ondertussen heeft mi nister Galle een wetsvoor stel klaar dat voorziet in de oprichting van een of meer dere waterzuiveringsmaat schappijen in Vlaanderen, naar het model van het kustbekken. Minister Galle wees er ook op dat hij vrij onlangs nog de gemeenten die bij het Denderpro- bleem zijn betrokken heeft aangeschreven en heeft verzocht zo spoedig moge lijk de dossiers betreffende koliektoren en waterzuive ringsinstallaties te willen indienen. Brieven gingen op die wijze naar Aalst, Denderleeuw, Dilbeek, Geraardsbergen, Gooik, Hekelgem, Liedekerke. Roosdaal, Ternat en de in terkommunale DDS voor Dendermonde. INDUSTRIEEL AFVAL WATER Naast het probleem van het huishoudelijk afvalwater, bestaat er uiteraard nog het probleem van het indus-" trieel afvalwater. Bij de be drijven die in de Dender afvalwater lozen werd de datum van de lozingsver gunning en termijn voor zuivering evenals de stand van zaken in verband met de inplanting en uitvoering van de waterzuivering op gevraagd. Het resultaat is verbluffend. De meeste be drijven moeten deze lo zingsvergunning pas begin nen te eerbiedigen in de loop van dit jaar. Toch moeten een aantal bedrij ven al voldoen aan hun ver gunning en dat zijn in Aalst de brouwerij De Geest, nv. De Wolf - Cosyns, nv. Denderland, nv. Martin Processing, nv. Eutron en nv. Amylum. In Ninove is dat de pvba. Novotan en in Dendermonde de nv. Ta- pijtfabriek Desseaux. De lozing van deze bedrijven zal in de toekomst worden gekontroleerd. Dat geldt ook voor de nv. Unal uit Geraardsbergen en de nv. Animalia Produktcn uit Denderleeuw, Maar de vervuiling van de Dender gebeurt niet alleen in hel Vlaamse landsge deelte. Een analyse heeft uitgewezen dat de Dender te Deux-Acren in het Waalse gewest in belangrij ke mate organisch is ver ontreinigd. Daarover heeft minister Galle zijn Waalse kollega geïnterpelleerd en momenteel loopt ook in Wallonië een onderzoek. OEVERVERSTERKING Ondertussen wordt ook wat gedaan aan de verster king van oevers van de Dender. De vermindering van de scheepvaart en het in on bruik geraken van het jaag pad zijn onder meer ver antwoordelijk voor de slechte staat van de oevers. Deze gaat men nu verster ken. In het verleden is dat gebeurd met een betonnen of metalen damwand, maar dat had nadelen voor de oeverfauna en -flora. Nu wordt geopteerd voor een oeverversterking met schanskorven. Minister Mathot heeft ondertussen reeds laten weten dat hij hiermee akkoord gaat. Wat oevers, zal men in de toe komst niet meer opteren voor het gebruik van schei kundige produkten. Het oude maar erg efficiente maaien en wieden zal dus opnieuw aan bod komen. Ook dc landbouw kan zijn steentje tot de zuivering bijdrager.. Immers een vrij grote hoeveelheid nitraten en fosfaten komt in het op pervlaktewater terecht. In samenwerking met andere verontreinigde stoffen ont staat er algenbloei waar door het zuurstofgehalte nul wordt en er dus stank zich gaat ontwikkelen. WAT MET DENDER MONDE? Dendermonde is zopas ge zegd het cumulatiepunt. De Dender kreeg er voor een paar jaar een nieuwe loop. De oude Dender in de binnenstad werd daar door een open riool. Voor al wanneer het warm is, wordt de stank ondraaglijk. Daar moet wat aan gedaan worden. Heel wat voorstel len werden al geformu leerd. Ondertussen is men al begonnen met het uit baggeren van het slib en zou men werk willen ma ken van de lozing van dc stadsriolering. Maar het kabinet van Minister Galle beschikt over geen enkel dossier. Wanneer de ge meente dit rioleringsdos sier binnenstuurt zal dit on middellijk en prioritair worden goedgekeurd. Wanneer het kan zou dit nog voor de zomer moeten gebeuren. Van de verschillende voor stellen die werden gedaan om de Dender te zuiveren, onthouden we het voorstel van T en A, voorstel dat we erg uitvoerig hebben toege licht in ons nummer van 25 januari jl. Kort gezegd stelt T en A voor geen klassiek zuiveringsstation te bou wen, maar in de oude Den- derbedding wieren in te planten die voor de zuive ring van het afvalwater zouden instaan. Tevens zou met dit systeem een hoe veelheid kunnen worden gerecupereerd. De mensen van T en A werden op het kabinet ontvangen en ver schaften uitleg over hun voorstel. Op 18 februari jl. loopt het evenwel mis. T en A zegt de minister geen bijkomende gegevens meer te willen bezorgen, omdat volgens hen de minister alle informatie heeft doorge speeld aan privé-onderne- mingen. Deze beschuldi ging werd evenwel weer legd door minister Galle. Ook door de werkgroep Leefmilieu Dendermonde werd een voorstel gedaan. Het gaat om het aanbren gen van zuurstofapparaten. Technisch is dit een zeer moeilijke zaak en boven dien is het zuurstofinbreng- vermogen te gering om af doende te helpen. Tenslot te is er nog het voorstel De Ruysscher die zegt een stuk van de Dender over een afstand van ongeveer 2 ki lometer van zuurstof te voorzien. Het water zou via een buis bestendig 2 km verder stroomopwaarts worden gestuwd. Deze wa terstroom wordt kontinu belucht. Teoretisch kan het systeem werken maar een juiste kontroleberekening is onmogelijk gebleken om dat de basisgegevens voor lopig niet nauwkeurig ge noeg zijn. vervolg van blz. 1 auto's op de Markt», «De Markt moet vrij blijven», «De Markt is een ontmoe tingsplaats», «De Grote Markt is voor iedereen», «Plaats voor de wande laars», en «Wij hebben ook iets in «de paepe» te brokken» werd opge- marsjeerd en via de mi- krowagen hoorde men dezelfde slagzinnen, vaak gezegd door de aller kleinsten wat wel duide lijk insloeg. In de Molenstraat, waar voorzitter van het Ver bond van Aalsterse Deke nijen Pol de Paepe een kijkje kwam nemen werd hem prompt een petitie- lijst met bijhorende stylo gepresenteerd... Onder het glunderend oog van schepen Jan De Neve bevestigde Jan Louies dan nogmaals op de markt zelf de ingeno men stellingen en hoopte hierbij dat 1980-81 niet van Jaar van Stadsher- waardering over heel Eu ropa zou uitgroeien te Aalst tot jaar van Stads- vernieling. Wat gebeurt met de Grote Markt noemt hij trouwens zelf slechts een luchtpuntje als begin van een heel plan. Tenslotte bleek de op komst voor de organisa toren bemoedigend, we tende dat de betogers zelf er geen financieel be lang bij hebben noch be trachten en dat betogen voor iets naar onze eer der kleinmenselijke nor men minder attraktief blijkt te zijn dan betogen tegen iets. De happening op de Markt zelf en de Pick-Nick dreven op een laag pitje. Vogende keer beter. LH verkeersvrije Grote Morkt. (Per) Geen show van dure wagens op onze markt zoals een paor weken geleden tijdens de middenstandsbetoging voor verkeer op de markt. (L. D'haeseleer), maar een eenvoudige sympatieke betoging. (Per) Naar aanleiding van de betoging georganiseerd door het verbond der Aalsterse dekenijen deelt WLA nogmaals haar standpunten mee: De markt is verkeersvrij en blijft verkeersvrij, achter uit gaan heeft hier geen zin. WLA is er zich van be wust dat er problemen zijn binnen de kleine ring en her innert aan vroeger gedane voorstellen zoals: Grondige herziening openbaar vervoer, inschake len kleine bussen (bv. buiten de busspitsuren) die tot op de Grote Markt komen. Voetpaden: uitrusten met op- en afrij boordstenen (stoepen) zoals in de St.- Jobstraat. Gemakkelijk voor gehandikapten en kinderwa gens. Zwaar verkeer uit cen trum bannen 3,5 ton ver boden uitgezonderd laden en lossen) zie andere steden. Studie van de zebrapa den regelmatig onderhoud (met goede verf) Heel wat leefmilieumen sen zijn fietsers, waar kun nen ze hun fietsen kwijt? Fietsparkings op de pleinen. De grote meerderheid van de bevolking is nog steeds zodanig aan de auto gehecht dat wij beseffen dat men op een paar jaar tijd moeilijk een drastische men taliteitsverandering kan doorvoeren. WLA is van mening dat heel wat middenstanders overdrijven met het parke ren voor hun eigen winkel deur. Is de klant geen koning meer? Buiten de kleine ring is er nog plaats. (Wie. zoekt die vindt) Achter de kéizers- hallen bv. WLA beseft dat een door gang naar een vergrote pen delparking via werf en een parkeergebouw in de Pont straat misschien noodzake lijk zijn, maar stelt dat men niet moet blijven alles doen voor de auto.'s. De voetgan gers en fietsers hebben bij ons voorrang, en wanneer straks de benzine nog duur der, en de crisis nog meer voelbaar zal zijn, zal deze groep nog meer aangroeien! WLA is er van overtuigd dat de achteruitgang of stag natie van bepaalde firma's niet ligt aan de veranderde verkeerssituatie maar wel aan de huidige algemene crisis en in sommige geval len ligt de oorzaak bij de uitbaters zelf! De Grote Markt hoeft geen privé par king van een groot waren huis te worden I De stad Aalst heeft eer kleine ring met eenrichtings verkeer, voor sommigen dit een ergernis, maar wa zou het worden wannee men in al deze straten teruj dubbel verkeer zou toelaten In de eerste plaats nog min der parkeerplaatsen, en noj meer opstoppingen. De gro te ringbrug ontlast het een trum van heel wat verkeer moet die soms ook afgebro ken worden? WLA dringt aan om daa waar het onmiddellijk kaï meer parkeerruimte te voor zién: Houtmarkt, uitbreider parking Keizershallen, even tueel voorlopig in de Katte straat en wanneer dan d< reeds eerder vernoemdi parking in de Pontstraat nog komt uitbreiding pendel parking, zal het volgens om meer dan genoeg zijnl WLA steunt de aktif georganiseerd door d< werkgroep stadsherwaar dering. WLA roept op om samen met uw familie, kennissen sympatisanten, enz. zater dag deel te nemen aan d« manifestatie en tevens om de petitielijsten te onderte kenen. Voor meer inlichtingei» zie folder in-bijlage.

De Voorpost | 1980 | | pagina 4