AANTAL LENINGEN LOKKEN KOMMENTAAR UIT «Welzijn in solidariteit» in Aalsterse Rerum Novarumviering VOOR WANNEER MIJNHEER DE SCHEPEN; K.M.0. EN TEWERKSTELLING Zelfs voor meerwerken moet pak geld geleend worden mm® ss Wim Verleysen,dertig jaar aktief inACW Het aantal leningen dat de gemeenteraadsleden telkenmale moeten goedkeuren is bijna niet meer bij te houden. Op de jongste gemeenteraad van eind april waren er nog maar eens een dertigtal voor een gezamenlijk bedrag van 32 miljoen frank. Over het geheel van de leningen CVP-raadslid Bogaert dat zijn partij zich zou onthouden gezien de stadsschuld onrustwekkend stijgt. Enkel de aankopen van mate riaal voor de brandweer vonden genade bij de CVP en deze keurde dan ook de leningen ervoor goed. Het ging hier vooreerst om een bedrag van 1.531.000 fr. voor aan koop van personenzoe- kers daar waar de uitgave eerst geschat werd op 1.682.000 fr. Ook de aankoop van elek trische dompelpompen voor een bedrag van 137.000 fr. viel goedko per uit dan verwacht (nl.: 174.000 fr.). Vervolgens stemde iedereen in met de aankoop van lederen laarzen voor een bedrag van 89.000 fr., en tenslot te was er de aankoop van persluchttoestellen voor een bedrag van 1.221.000 fr. daar waar men eerst 1.392.000 fr. voorzag. Voor alle andere lenin gen onthield de oppositie zich. Men was trouwens ook niet gelukkig met een reeks uitgaven voor de uitrusting van de stedelij ke werkhuizen. Hoeveel leningen moeten wij hier voor nog goedkeuren? vroeg de heer Bogaert zich af, maar schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU) verde digde zijn beleid door erop te wijzen dat hij eens een totaal overzicht gegeven had van alle uit gaven. De stedelijke werkhuizen waren vol gens hem trouwens een evolutief bedrijf, want door de uitvoering van werken worden steeds niéuwe eisen gesteld. Hierdoor moeten elk jaar opnieuw een aantal ma chines aangeschaft wor den. De heer Bogaert was met dit antwoord niet zeer gelukkig, want hij stelde dat met stukjes aankopen improviseren was. Wat deze werkhui zen betreft werd voor eerst een lening door de meerderheid aanvaard van 20.3.000 fr. voor leve ren en plaatsen van een partij buizen voor de cen trale verwarming. Dit be drag stemt overeen met de voorziene uitgave van 203.253 fr. Het leveren en plaatsen van machines en gereed schappen in de afdeling metaalkonstruktie van deze werkhuizen viel blijkbaar goedkoper uit dan verwacht vermits men «slechts» 876.000 fr. leende i.p.v. de voorziene 1.050.960 fr. De volgende uitgave be trof 183.000 fr. voor het leveren en plaatsen van elektronische motorana- lyser en twee multite- sters voor de stadsgara- ge (raming: 197.200 fr.). Ook de aankoop van al lerlei materiaal voor de stadsdiensten gaat met heel wat geld lopen. Zo was er een uitgave van 1.479.000 fr. voor een paftij steenslag, zand, do lomiet en slakken (ra ming: 1.629.800 fr.) en 1.381.000 fr. voor een partij bakstenen, gevel stenen en geperforeerde baksteen (raming: 1.624.000 fr.). Ook een aantal leningen voor het wagenpark wer den aanvaard. Het ging hier om de aankoop van twee personenwagens voor de politiediensten voor een bedrag van 491.000 fr. (i.p.v. de voor ziene 475.000 fr.). Een éénassige aanhangwa gen voor het transport van wegenbouwmachi- nes vergt een uitgave van 234.000 fr. zijnde bijna zoveel als de geraamde 243.600 fr. Een vorkhef truck en twee handpallet- trucks kosten samen 763.000 fr., zijnde 9.000 fr. meer dan voorzien. Een troost bij dit alles is misschien wel het feit dat de burger weet dat er ge werkt wordt in Aalst. Vooraleer tot wegenwer- ken te kunnen overgaan moet men dikwijls echter ook wat te onteigenen. Zo werd een lening van 320.000 door de be- stuursmeerderheid aan vaard voor gerechtelijke onteigening in de Loke- renveldstraat. Meerwer ken aan het Stationsplein vergden een bijkomende lening van 95.000 fr. i.p.v. de voorziene 88.437 fr. Hierbij merkte CVP-frak- tieleider Ghis Willems op dat de zijn partij de herin richting een mislukking vindt. Volgens hem wa ren de uitgaven verloren geld geweest. Noch de bewoners noch de taxibestuurders zijn er volgens hem gelukkig mee, daar er nu minder parkeerplaatsen zijn dan voorheen. Tussendoor had Burgemeester D'Haeseleer zich de vraag laten ontvallen wat deze kritiek te maken had met het agendapunt voor verbeteringswerken van groot verkeer, maar on middellijk werd hem erop gewezen... dat hij aan het verkeerde agendapunt verzeild was. Punt 20 ging immers over een le ning van 3.050.000 fr. voor verbeteringswerken aan de weg van groot verkeer nr. 702 te Nieu- werkerken. Het betrof hier een uitgave voor een gemeenteraadsbesluit van de toenmalige ge meente van 31.8.1976. De erelonen voor het op maken van de bijzondere plannen van aanleg Vale rius De Saedeleerstraat en de Paddenhoek ver gden anderzijds een le ning van 146.000 fr. Klassiek zijn ook de lenin gen voor de uitbreiding en vernieuwing van de openbare verlichting. Dit maal werd een uitgave goedgekeurd van 685.000 fr. i.p.v. de ge raamde 759.000 fr. voor de aankoop van verlich tingstoestellen en lampen. In hetzelfde hoofdstuk kan men ook de uitgave situeren van 1.297.000 fr. voor het aanleggen van een ravotterrein gelegen in de Kortestraat te Erem- bodegem. Hier ook lag de raming hoger vermits men oorspronkelijk 1.438.528 fr. voorzag. Naar aanleiding van dit agendapunt drong CVP- er Etienne Bogaert aan dat er eindelijk eens werk zou gemaakt worden van het onderhoud van het ravotterrein aan de Bie- korfstraat. Schepen, van de Jeugd Monsieur (SP) vond de inplanting van dit speelplein niet zo ge lukkig, maar hij deelde wel mee dat in samen werking met de adviesra den nieuwe initiatieven uitgewerkt worden. Gebouwen Voor werken aan één of ander stadsgebouw wer den zomaar eventjes 13 leningen aangegaan. De eerste betrof een uitgave van 137.000 fr. voor het vernieuwen van elek trisch en beveiligingsma teriaal in de gebouwen van het stadhuis. Het ging hier in feite om 136.237 fr. meerwerken. Het leveren en plaatsen van een nieuwe verwar ming in het stadsgebouw Kapellestraat 17, vergde een lening van 1.409.000 fr. zijnde zowat 300.000 fr. minder dan geraamd. Het vernieuwen van aan passen van de stookin- stallatie in hetzelfde ge bouw en het aanpalend nummer 15 vergde een lening van 381.000 fr. zijnde evenveel als gepland. De zoveelste meerwer ken, ditmaal voor het uit voeren van bezettings- werken aan gevels verg de een nieuwe uitgave van 133.000 fr., terwijl het leveren en plaatsen van een brandstofpomp en het leveren en plaatsen van een ondergrondse brandstoftank voor de politiediensten meer kostte dan eerst geschat, namelijk 139.000 fr. in plaats van de voorziene 90.000 fr. Een lening van 167.000 fr. was nodig voor het leve ren en plaatsen van berg- kasten in de kleuter school aan de Oude Gentbaan. 280.000 fr. werd uitgege ven voor het uitvoeren van buitenschilderwer ken in de stedelijke on derwijsinstelling Binnen straat 2 (raming: 351.343 fr.). Aankoop van materialen voor het oprichten van gemeenschapslokaaltjes op het kerkhof te Erem- bodegem vergde slechts 143.000 fr. uitgaven i.p.v. de voorziene 379.211 fr. Het aanpassen van de in stallatie voor waterzuive ring in het stedelijk zwembad vergde op haar beurt een lening van 107.000 fr. Heelwat hoger ligt de le ning van 1.275.000 fr. voor het slopen van krot woningen en het bezet ten van de vrijgekomen gevels (raming: I.389.000 fr.). Het leeu weaandeel van de lenin gen was een som van II.438.000 fr. voor het le veren en plaatsen van de sanitaire installaties in het kultureel centrum. Ook deze lening was la ger dan eerst voorzien namelijk 12.051.408 fr. De twee laatste leningen hadden betrekking op het vernieuwen van een dak bedekking enerzijds van de stedelijke akademie voor schone kunsten (uit gaven: 1.256.000 fr. i.p.v. voorziene 1.572.960 fr.) en anderzijds van het ste delijk museum aan de Oude Vismarkt (uitga ven: 1.195.000 fr. i.p.v. voorziene 1.661.120 fr.). VEHE Jiiti ■HU ®Voor een paar weken publiceerden we een artikeltje waarin we ons afvro» wanneer het betongruis in het stadspark zou weggenomen worden. Zaterdagna-I middag namen we ter gelegenheid van «een namiddag in het groen» nog eenP kijkje aan de speeltuin. Resultaat, de rotzooi ligt er nog steeds. Is het dan zo lastig? om een vrachtwagen en een paar manschappen te sturen om het speelplein op te|Pre kuizen? Trouwens, tijdens deze zomerse dagen is het gevaar niet denkbeeldig dat erpeze kinderen zich kwetsen aan de scherpe stenen. Voor wanneer is deze karweidure voorzien mijnheer de schepen? (Roel-Per) ten pp't' Ove besc In het teken van «Welzijn in solidariteit» had ACW- Groot-Aalst verleden week gezorgd voor een uitge breid Rerum Novarumprogramma met een brede waaier aan aktiviteiten waarbij ieder aan zijn trekken kon komen. Waar de vroegere stoet met O.L.H. Hemelvaart tot het verleden behoort ging men nu meer de populaire ludieke toer op waarbij het essentiële echter steeds uit de verf kwam. Gestart werd op de vooravond met een plechtige eucharitieviering in de St.-Martinuskerk met proost Van der Meeren als voorganger. In zijn homilie legde hij andermaal de betekenis van de pauselijke ency- kliek uit en paste ze toe op de huidige omstandighe den waarbij ook aartsbisschop Romero en pater Walter Voordekkers werden betrokken. Op de Hopmarkt bracht aanspoorden. Met de de «Koninklijke Fanfare overbekende «Mars der Kunst en Vermaak» on- Parachutisten» van Pieter der leiding van dirigent Leemans werd dit ge- Albert Veldeman' dan slaagd konsert afgerond, haar traditioneel «Rerum Op O.LH. Hemelvaart Novarumkonsert» met zelf, onder een stralende een fel gesmaakt pro- zon, daagden een zestig- gramma in het volkse ge- tal gegadigden op voor nre. Na een openings- of een «wawlelzoek- mars van streekgenoot tocht» van circa 5 km in Freddy Van Laer hield het centrum van de stad men het bij genrestukjes zelf of een «fietszoek- en evergreens die het tocht» met een parkoers steeds blijven doen als van ongeveer 25 km door het typische «In een Aalsterse deelge- Chinese Tempeltuin» van meenten. Ketelbey, de immer fasci- De wandelzoektocht was nerende «Goud en Zilver- bedoeld als een wande- wals» van Lehar en de ling door het centrum modernere «Moonlight- van de stad met een sérénade» van Glenn Mil- nauwkeurig beschreven Ier. Hoofdschotel werd parkoers waarbij op- dan een selektie uit de drachten dienden te wor- musical «Show-boat» den vervuld en vragen waarbij tal van melo- beantwoord. Steeds vol- dieën tot meeneuriën gens het multiple choice - sisteem zodat weinig diende te worden ge schreven maar des te meer kon worden geke ken, geredeneerd en ge- diskuteerd... Dat niet ieder Aalstenaar de eigen stad terdege kent en velen dagelijks allerlei zaken voorbijlo pen die ze wel zien doch nog nooit bezagen bleek spoedig bij de oplossing van een hele resem al dan niet venijnige vraag jes. Misschien kan u zich zelf eens testen op dit stuk. Zo werd gevraagd naar de officiële benaming van het Aalsters postge- bouw aan de Hopmarkt, naar de bouwstijl van de «Borse van Amsterdam», naar détails over de h. Geestkapel in de Katte- straat, kapel die er mo menteel eerder triestig bijstaat, naar autobusver bindingen met de deelge meenten, naar jaartallen op het Priester Daensmo- nument, naar de naam van de majestatische bo om op de binnenplaats van het Oud-Hospitaal, naar de schepen-realisa- tor van het Aalsterse stadspark en 1916, naar het aantal verkeersvrije straten in het Aalsterse stadscentrum, naar afde lingen in deelgemeenten van het St.-Maartensin- stituut, naar bepalingen nopens de leerplicht, naar het huisnummer van BAC-Aalst, naar het uitgeven van «Zwartboek fiskale fraude» en verder diende er nog heel wat te worden geteld. Veertien vragen goed samen voor 140 punten waarvan de winnaar er 114 in de wacht sleepte. Hierbij dan de naam van de eerste twintig: 1. Paul Cosijns, 2. Geert d'Haese, 3. Jos Scho- ckaert, 4. Katrien Scho- ckaert, 5. Jean De Coster, 6. Nelly De Cock, 7. Gerda Van den Eeckhout, 8. Dirk Van Mos?evelde, 9. Mar- tine Baeten, 10. Peggy Cosijns, 11. Lucette Ver- straeten, 12. Marleen Verleysen, 13. Eric Els- kens, 14. Rosa Verstrae- ten, 15. Bert Schockaért, 16. Marijke D'Haese, 17. Rudy Ottoy, 18. Anja Ot- toy, 19. Andrea Van den Eeckhout, 20. Ignace Alvarez. De Fietszoektocht Ook bij deze zoektocht, bedoeld als wandeling, dienden opdrachten te worden vervuld en vra gen beantwoord. Gevraagd werd naar de paus die Rerum Nova rum uitvaardigde, het Volgens de heer Adolf Geeroms van de bekende Aalsterse firma Geeroms-Amant, zullen er hopelijk zeer vele K.M.O.'s van het Plan De Wulf kunnen genieten. Het zou een bewijs zijn dat de tewerkstel ling in de kleine onderneming nog toeneemt. Ter- zelfdertijd zou het een grote financiële stimulans zijn. Dit voor sommige kleine ondernemingen, die geen 10 medewerkers hebben. Voor de andere kleine ondernemers zal er een rekensommetje bij te pas komen, om na te gaan of er al dan niet een voordeel aan verbonden is. Een K.M.O. met 40 perso- Dergelijk aanbod krijgt men neelsleden wenst van het niet alle dagen. Even van plan te genieten bij aanwer- zelfsprekend zal de KMO die ving van een nieuwe kracht, geen personeel nodig heeft, Bij de overgang van 40 per- er ook geen aannemen. Al- soneelsleden naar 41 heeft leen maar om van de premie men recht op een subsidie te kunnen genieten. Elke van 250.000 fr. per jaar. Als K.M.O. ziet onmiddellijk in, tegenprestatie zal gans het dat er in feite geen sprake zal personeel van 40 naar 38 uur zijn van «verhoogde tewerk- overgaan. Dit betekent 2 uur stelling omwille van de pre- per persoon per week of 100 mie», wel, en het zou ten u. per persoon per jaar. Voor zeerste wenselijk zijn, dat de één persoon kost dat ten- ondernemer die toch aan- minste 30.000 fr. (300 fr/u. x werft, van het voordeel ge- 100 u.) per jaar en voor het niet, vermits het bestaat, ganse personeel is dit dus 40 Ook oningewijden kunnen x 30.000 fr. of 1.200.000 fr. onmiddellijk opmerken dat voor het geheel jaar. Hieruit aanwerving omwille van de moet men besluiten dat premie niet moet verwacht men, in dit geval, om worden. Dezelfde oningewij- 250.000 fr. steun te krijgen den zullen misschien kun- men eerst 1.200.000 fr. moet nen opwerpen dat in sommi- uitgevenl ge gevallen, en terecht één Vanzelfsprekend zal een medewerker meer, ook meer K.M.O., met 40 personeelsle- winst zou kunnen opleveren, den in dienst wel gebruik wat echter nog ver van zeker maken van het aanbod, als is. In bovengenoemde geval hij werkelijk meer personeel van 40 naar 41 komt men tot nodig heeft. Na aftrek van de onbegrijpelijke en onmoge- belastingen blijft er hem lijk situaties. Als het waar toch nog 125.000 fr. over. zou kunnen zijn dat de meer kosten gedekt worden door meeropbrengsten, betekent dat ongeveer 1 miljoen voor één medewerker. Gebeurlijk zou dat kunnen leiden tot 40 miljoen winst voor 40 mede werkers, wat dus betekent dat in de meeste gevallen de winst het zakencijfer zal overtreffen. Een K.M.O. ziet er wel klaar in wanneer hij aanwerft, na melijk als hij een hogere ver goeding kan bekomen, of als hij zijn toestand kan behou den of als hij het verlies kan beperken. In één woord: hij zoekt de beste voorwaarden te scheppen om in de vol gende jaren te kunnen over leven. Volgens de heer Gee roms moet men aan elke K.M.O. de raad geven na te gaan of de overschakeling van 40 uren naar 38 uren vóór einde 1980 nuttig kan zijn voor zijn bedrijf. Er dient tevens rekening gehouden te worden met de aanpas singen die reeds van kracht zijn in sommige sektoren. Opgepast echter bij de aan werving: de kandidaten moeten zich in een bepaalde toestand bevinden. Daarom is hét aangewezen de dien-" sten van de R.V.A. te raad plegen. Aan de goede wil van de regering en van de administratie mag niet ge twijfeld worden. Het is ech ter spijtig dat ze wetten, reg lementeringen en besluiten voorbereiden zonder de •gen Dns werkelijk betrokkenen, K.M.O., te raadplegen, betekent nog niet dat h^°J oordeel of advies bindewat zou zijn, maar zegt men ni D] «een verwittigd (voortL licht) man is er tvj| waard»? w Had men in dit bepaald fme] val van de tewerkstellinjjjg premie het oordeel 8jigi vraagd van een gewotren K.M.O.-bedrijfsleider, nLe eens een universitair, vt_er een gewone arbeidersjo^^ gen die tot zijn 14 jaar schame) gelopen heeft, dan zou de kunnen aangetoond hebbf dat de premie slechts ef~~~ miniem (of zelfs geen) nit voorziene tewerkstelling la bijbrengen, zeker niet in v« houding tot de kosten f toelagen. V] Met dit alles wil de hei Geeroms niet het voorsf bekampen of kritiek uitbrel- gen. Maar men moet tof durven objektief zijn en èNo vens eerlijk blijven. Het j de alleen om er de aandacht 10(: te trekken, dat het hoog|oni wenselijk wordt bij het c|qs stellen van plannen, voob^ de werkelijk betrokkenen raadplegen en dit zond|de kosten voor de staatskas. s*r G.Diall soort zandsteen waaruit de St.-Martinuskerk is op getrokken, de naam van de majestatische boom (uit de periode van Ma- ria-Theresia) bij het Oud- Hospitaal, het jaar waarin het stadspark werd geopend, de ingangsprij- zen bij S.K. Erembode- gem, de afstand in vogel vlucht van de kerk van Moorsel tot de abdij Ma ria Mediatrix in de Affli- gemdreef, de kwaal waartegen Rochus in de Meldertse kapel wordt aangeroepen, het jaartal van het molenhuis bij de Meldertse molenvijver, de periode waarin Baar- degemnaar Jan Frans Vonck aktief was, de eeuw waarin het Moor sels waterkasteel werd gebouwd, de prijs van een abonnement op de pendelparking, het ver trekuur van de eerste trein naar Denderleeuw op zondagmorgen en het jaartal waarin de nieuwe gebouwen van het «groen Kruis» plechtig werden geopend. Hier luid de uitslag: 1. Ann Van Dorpe, 2. Kris Uyttenhove, 3. Yvonne Uvin, 4. Guy Goolaerts, 5. Leo Schollaert, 6. Guido Van de Voorde, 7. Werner Provoost, 8. Mireille De Smet, 9. André De buyne, 10. Odile Uvin, 11. Peggy Voetsterzoons, 12. Danny De Dier, 13. Karlien Van der Steen, 14. Diane Pie- ters, 15. Dirk De Smet 16. Kurt Schutijzer, 17. Leen Bruylant, 18. Hilde Van de Voorde, 19. Geertje Van den Broecke, 20. Ju lienne Pieters. Fe estverg aderi n g In aanwezigheid van tal van simpatisanten en van senator Wim Verleysen, raadsleden Kris Lievens- Borms, Floris De Winter en Henri Van der Veken, ging dan onder leiding van voorzitter Jozef De Smet en ondervoorzitter Hilaire Lievens in de Bar- Kelder van «het Groen Kruis» de feestvergade- ring door. De eigen muziekmaat schappij «Kunst en Ver maak» beet de spits af met prettige marsmuziek waarbij de muzikanten vanwege het ACW spe ciaal met bloemen wer den bedacht ter gelegen heid van het zeventigja rig bestaan van het mu ziekkorps. Deze geste werd door de moedige blazers dan ook ten zeer ste geapprecieerd. Het geplande optreden van de toneelgilde «Arbeid en Kunst» kon wegens onvoorziene omstandig heden niet doorgaan en het was Karei Redant die glansrijk insprong met in deel I een reeks Vlaamse liederen met veel eigen teksten en in deel II een parodie op «De Schep ping», sketch waarmee hij trouwens reeds suk- sesvol optrad voor de BRT. Voor zijn dertigjarig lid maatschap en aktiviteit in het ACW werd Wim Ver leysen daarna door voor zitter De Smet gehuldigd en in gefingeerde inter viewstijl kon Wim Verley sen aan de hand van nau welijks een drietal vraag jes ruim een uur lang hu moristisch, gevat en anekdotisch terugblikken op drie decennia aktivi teit. Hem werd een kunst werk als herinnering aan deze viering aangeboden en zijn echtgenote werd plc be be in de bloemen gezet. Door een boeiende ev katie met band- en di montage in verband m Aalsterse Rerum-Nov rumvieringen in het b zonder en de doelstelli gen van het ACW in algemeen had Franco te Schockaért van «Vaka sc tiegenoegens» gezorgj or waarna werd overgegaal h< tot de uitreiking van d sc prijzen aan de deelné mers van de zoektochten Nadat de muziekmaaj rr schappij dan nog een sf v< rénade had gebracht atf senator Verleysen weit u er nog lang gemoedelij H nagekaart en werden oi de herinneringen wei voor even realiteiten Belot-wedstrijd Op vrijdag 16, brugdaj werden de Rerum Novi rumfeesten dan afgesli ten met een belotwei strijd waarbij niet mindi dan 108 deelneemstei en deelnemers kwamt opdagen. Er waren di ook 10.000 fr aan prijzi gespendeerd, verdeel over 50 interessant» stukken.

De Voorpost | 1980 | | pagina 6