hof stadegijiegem 3. VINCK DEMONSTREERT CASTING EXOTISCHE KUNST TENTOON KULTUUR Duifkensvrienden naar Vlaams Heuvelland lïSSf© i O - 30.5.1980 - De Voorpos )p zaterdag 24 mei 1980 demonstreerde Guido /inck zijn kunde in de castinsport op het terrein van Vilskracht Hofstade. Het weer was er ideaal voor, vindstil. Veel kijklustigen waren er niet komen ipdagen want casting is nu eenmaal niet zo populair ils het voetbal. Ook daarom is het nodig om deze -.porttak wat nader toe te lichten. Wie met de verphengel met kunstaas vist of met de vlieghen- el, beoefent een discipline waarbij de werptechniek en zeer belangrijke rol speelt. Het is inderdaad in de lide visserijen zeer belangrijk dat de hengelaar het nstaas of met de vlieg kan men slechts onder de e krijgen door veelvuldig te oefenen. Dat hoeft t altijd te gebeuren aan het water. Het kan leuren op een weide of een voetbalveld. Gisting, een minder bekende sport, maar waar ontzet tend veel oefening voor nodig is. (Per) Casting is het werpen net kunstaas te land, vaarbij zowel precisie als r fstand worden nage- s reefd Uöt komt van het v .d «to cast» dat wer- ii betekent. Om aan ojsting te doen moet ien dus geen visser zijn rwaar men kan wel als visser zijn voordeel doen met de techniek van vasting. '3uido Vinck Aan de top van de we- leldlijst casting staat Gui do Vinck uit Hofstade. Hij Ijehaalde al meer dan tien medailles op de we reldkampioenschappen. In 1978 wierp hij in Zwe- 4fen in de vijfde proef van de vijfkamp niet minder dan 96,79 meter. Men diende tweemaal te me ten vooraleer het te gelo ven. In 1979 werd G. Vinck wereldkampioen in Unz (Oostenrijk) waar hij de baas bleef over de zeer sterke Duitse en Amerikaanse tegenstand. Zoals dat gewoonlijk met wereldkampioenen het geval is begon ook onze man reeds vanaf zijn pril le jeugd met het beoefe nen van deze sport. In 1972 begon hij uit te ko men in internationale wedstrijden. Om aan de top, de absolute top, te komen en nog meer om er te blijven is er een dagelijkse oefening no dig. Guido Vinck laat dan ook nooit een dag verlo ren gaan. Precisie oefent hij gewoonlijk in de oude spoorwegbedding aan het Lindeveld terwijl de training op afstand ge beurt in de omgeving van de Kortenhoek. De trai ning op het terrein van Wilskracht Hofstade werd op video opgeno men om het later op het televisiescherm te bekij ken met de bedoeling de fouten op te merken en te verbeteren. Het bewijst in elk geval dat de zaken op een degelijke haast pro fessionele wijze worden aangepakt om zo weinig mogelijk aan het toeval over te laten. Om wereld kampioen te worden heeft men naast kunde ook een tikkeltje geluk nodig. Een zuchtje wind bijvoorbeeld kan vol staan om het gewicht een paar meter verder te dra gen en om meteen naast de titel te grijpen. Daar een strijd om de wereldti tel vijf volle dagen duurt is het begrijpelijk dat het geluk soms de doorslag geeft voor een uitsteken de of een mislukte worp. We moeten ons hier haasten om de tien me dailles in herinnering te brengen om geen ver keerde indruk te wekken. Om de kans op geluk of ongeluk zo veel mogelijk te verdelen over alle deelnemers wordt een beurtrol opgemaakt van de elf disciplines zodanig dat elkeen zowel als eer ste en als laatste zijn proef heeft afgelegd. On danks deze voorzorgen is Guido Vinck van mening dat het nog objektiever zou zijn om de hoogste titel toe te kennen, reke ning houdende met de prestaties die geleverd werden in de loop van het ganse seizoen. Al ligt de optimale perio de over het algemeen tussen de 25 en de 30 jaar, toch gelden er voor de castingsport over het algemeen geen leeftijds grenzen. Dit is te verkla ren door het feit dat er weinig lichamelijke in spanning wordt ge vraagd van de beoefe naar. De inspanning die er toch is is slechts kort van duur. Zo bijvoor beeld is de maximum duur voor het werpen met de vlieg vastgesteld op zeven minuten. In die tijdspanne werpt men zo veel mogelijk maar 10 tot 12 worpen zijn een maximum. De ouderen leggen zich dan ook voor al toe op het precisiewer- pen en minder op de af stand. Alles bij elkaar ver zamelde Guido Vinck reeds meer dan 600 be kers, medailles en onder scheidingen. Het spreekt vanzelf dat dit eerbetoon hem niet zonder meer in de schoot gevallen is. Het is het resultaat van de onverdroten discipline van een sportman die woon materieel. Voor de andere twee is er meer speciaal materiaal nodig. Het vergt een speciale techniek die door Guido Vinck werd getoond. In de rechterhand houdt men de hengel, in de lin kerhand de lijn zelf en met een draaiende bewe ging zoals de schijfwer pers, wordt het aas ge lanceerd naar de schijven die op een bepaalde af stand geplaatst zijn. Een gram in plastic. Bij de verschillende clubs zijn er twee leden: zij die al leen aan casting doen en zij die het komen leren in funktie van het hengelen. Als men bijvoorbeeld in een riviertje in de Arden nen vist en men ziet plot seling een beweging on der de struiken, dan moet een speciale horizontale worp worden toegepast die het aas op tien centi meter van de vis brengt. dergelijk aas js twee cen timeter lang en wegen 18 gram in aluminium of 7,5 Mikken naar een ciebel. Niet zo gemakkelijk. (Per) rookt en niet drinkt. Uitrusting Het hoofdinstrument van de casting is de werphen gel. Er zijn er twee soor ten. De hengel met de vaste spoel en die met de draaiende spoel of reel. De lengte ervan varieert met de bedoeling en is afhankelijk van de discip line. Er zijn 11 discipli nes: vijfkamp, drigkamp en multi drie. De vijfkamp wordt beoefend met ge- Een dure sport is het niet. Of ten minste, men geeft er zo veel geld aan uit als men dan zelf verkiest. Wie belang stelt in deze sportvorm heeft om te beginnen geen behoefte aan het speciaal gereed schap van de topmensen. Een doodgewonen hen gel die in niets verschilt van een andere is voor de beginner en voor de eer ste onderdelen. Een hen gel van ongeveer 180 kan reeds volstaan. Een ny- lonsnoer van 0,20 mili- meter dikte voldoet. Met een budget van ongeveer 2.500 frank kan men zich een goede basisuitrus ting aanschaffen aldus Guido. Met het toenemen van de vaardigheid en met het opklimmen van de disciplines neemt ook de waarde en de kwaliteit van het gebruikte mate riaal toe. De waarde van de uitrusting van Guido Vinck schommelt rond de 120.000 frank. Deze wordt speciaal vervaar digd in een fabriek die meteen ook een publici tair korreltje meepikt. Maar hoe dan ook, het beste materiaal is waar deloos in handen van ie mand die er niet kan mee omgaan. Aanbiedingen en uitnodi gingen om demonstra ties te gaan geven onder andere in Canada en zuid-Afrika zijn er meer dan genoeg, alleen is Guido Vinck geen be roepssportman en dient hij noodgedwongen deze kansen met spijt af te wij zen. Misschien zegt hij zou er een broodwinning in zitten, maar men kan het niet blijven doen en daarna moet er iets an ders komen. Uit zijn rijke verzameling titels ver melden we de volgende resultaten: wereldrekord- houder multi-driekamp, houder van 31 Belgische titels, eerste in de grote prijs van Nederland in 1974, en 1975, Frankrijk in 1975, Denemarken 1975, Europees kam pioen 1975 in alle disci plines. Naast het bijhouden van zijn vorm en het nog aan scherpen van zijn tech niek voor zover het nog mogelijk is, wil Guido Vinck zich vooral gaan toeleggen op het oplei den van jeugdige wer pers om de plaats die België op dit ogenblik op internationaal vlak be kleedt, ook in de toe komst te kunnen handha ven. Met hem als trainer kan de Belgische nationa le castingploeg zeker alle kanten uit op voorwaarde dat ook de aankomende jeugd de wilskracht en het geduld kan opbren gen die Guido Vinck zelf aan de dag heeft moeten leggen om ten slotte zo hoog op de ladder te kun nen klimmen. A.D.B. Als I door sen Ijk ieor in i Ipn Van gem arch gebi was Me\ Hau Van ger con* Zes dee De I Ath O.L Sim sch twe Een mo' pra sta; loo nes sch gro voc var ger Oly len Wii Sp« Op initiatief van de Socia listische Bond van ge- pensionneerden en van de Culturele Centrale af deling Hofstade, wordt een bezoek georgani seerd naar een tentoon stelling die uitgaat van het Masereelfonds. Het onderwerp van deze ex positie is «Toen het leven nog een kotstondig ver blijf in de textielfabriek was». Deze tentoonstelling grijpt plaats in het Hoger Rijksinstituuut voor Tech nisch Onderwijs, Wel vaartstraat 70 te Aalst. Het bezoek door de Bond en door de Culturele Cen trale zal plaats vinden op 15 juni eerstkomen om 14 uur. Er wordt samen- Tweemaal per jaar organiseert de missiewerkgroep Hofstade een aktiviteit ten voordele van de missio narissen van het dorp die over de verschillende delen van de wereld zijn verspreid. Een van die aktiviteiten is de organisatie van een tentoonstelling van exotische kunst rond de pinksterdagen in de meisjesschool. Tentoonstelling en natuurlijk ook zo veel mogelijk verkoop. In totaal worden acht missie narissen op die manier gesteund. Zij bevinden zich in Zaïre, India en op de Fillipijnen. De voorwerpen zelf zijn eveneens uit deze streken afkomstig. delijk te herkennen. De ebbenhouten beelden zijn onmiskenbaar af komstig uit Zaïre evenals de maskers die mis schien nog ooit door de een of andere medicijn man werden gedragen. Misschien. Als het gaat over typisch gevormde vazen en fijn gekomen in het Volks huis, Blektestraat num mer 41 en dit eveneens om 14 uur. Het vervoer zal per autobus geschie den en is geheel koste loos. Bovendien wordt er later op de namiddag een gratis vieruurtje aange boden. Wie belang stelt in deze tentoonstelling dient zo vlug mogelijk in te schrij ven bij een van de vol gende personen; Troch William, Blektestraat 26, Edmond Wellekens, An jerstraat 39, Herman Arijs, Hof te Wachene- straat 9 of bij Willy Merckx, Guido Gezelle- straat 48 te Hofstade. A.D.B. dag echter komen de kunstliefhebbers in talrij ke mate opdagen om te zien of er iets van hun gading bij te vinden is. Dat is steevast het geval zodat er ten bate van de missionarissen van Hof stade telkens opnieuw goede zaken worden ge daan. Alles wordt vanuit het produktieland over gebracht naar een cen trum in Brussel van waar uit het dan over de ver schillende tentoonstellin gen worden verspreid. Aldus is Brussel niet al leen een draaischijf van tal van duistere zaken maar ook ^van exotische kunst. Een andere aktiviteit, de tweede, wordt gehouden rond kermis. Dan wordt er een film vertoond. Vo rig jaar was dat De Witte. De opbrengst toen was voldoende om de ver schillende missionaris sen elk 8.000 op te stu ren. Er wordt met hen regelmatig contact ge houden door een be stuurslid dat er mee ge last is om op tijd en stond een brief te schrijven. Al dus weten de «uitgezon- w den zonen» zich jaar in Martina waren en verlof 60.000 frank. Nu is ivoor niet anders of de made zit jaar ujt gesteund en ge- De exotische tentoonstelling. (Per) Pater Daeleman en zuster staat geprijsd tegen porcelein dan kan het Afie er toen bij was zal het zich zonder twijfel weten :er herinneren. Zij die er net bij waren zullen het nog weten omdat ze er zullen over gehoord hebben. Het vorige jaar zijn de Duifkensvrienden naar de Maas vallei gegaan. Deze eendagsreis kende toen een zo groot succes dat het bestuur zich heeft ingezet om er dit jaar nog een betere ontspanningsreis van te maken. De keuze is deze keer gevallen op het Zuiden van Vlaanderen (Vlaams Heuvelland). De reis gaat door op za terdag 14 juni 1980. Gelet op de toeristische be zienswaardigheden en het aangepast vermaak dat zeker niet zal ontbre ken wordt het een uitstap die zeker de moeite waard zal zijn. Om kwart na 7 wordt er vertrokken, uiteraard aan het «Duifken» in de Zijp straat te Hofstade. In kortrijk is er een kort oponthoud voor een ver frissing of voor en bezoek aan het klooster en de grot van Broeder Isidoor. Via Ménen bereikt men leper waar de lakenhallen in zijn gotische stijl en de grote markt de bewon dering van iedere bezoe- \er afdwingen. In Speel- berg heeft men een ge zellige herberg weten te ontdekken waar men de oude volksspelen van vroeger nog eens kan beoefenen. Daar wordt er afgestapt voor ongeveer een uur. Een kleine om weg brengt het gezel schap op de Kemmelberg waar het panorama prachtig is en waar het Franse massagraf te zien is. Dan naar Loker om de Rode Berg gebied Westouter te bereiken. Ter plaatse zal het mid dagmaal worden ge bruikt in de Cosme aan een meer dan fatsoenlijk prijsje. De kwestie van het middagmaal kan nog op de autobus zelf wor den besproken. De Vidaigne Berg naast de Zwarte Berg werd ook op de reisroute geschre ven. Men kan deze op verschillende manieren bereiken. Met de kabel baan, door er een wande ling van te maken of ge woon met de autobus. Aan het einde van de ka belbaan komt iedereen dan toch weer samen, de sportieven en de minder sportieven. De Franse grens is er vlakbij. Men kan er eventueel de Fran se Specialiteiten inzake geestrijke drank proeven, ofwel kan mer er gaan winkelen. Een ruime rust pauze is hier voorzien. Namiddag In de namiddag wordt Kassei in Frankrijk be zocht. Het is een oude en toeristische stad maar waar toch nog de rust van vroeger is blijven hangen. In Wattou, de volgende halte de uitste kende trappistenbieren van Sint-Sixtus en Kapit tel proeven. Via eeri een reeks Zuid Vlaamse gemeenten waaronder Poperinge, Passendale, Roeselare komt na een tijdje Ingel- munster in zicht. In de «Robot of Caroussel» van oud-wielrenner Andre Pieters is het tijd voor een dansje. Een laatste halte is voorzien in het Pallieterken. De thuishaven wordt be reikt rond 23.30 uur. Ten minste indien het voor ziene tijdschema kan worden gehandhaafd. Voor wat betreft de deel name in de onkosten is de prijs voor de leden vastgesteld op 200 frank en voor de niet leden op 280 frank. De inschijvin- gen worden verwacht voor 10 juni 1980 in het lokaal «'t Duifken» Zijp straat Hofstade of in huis Corsa, Steenweg op Aalst 17 eveneens te Hof stade.. natuurlijk buitengewoon in China. Men is ginds duur, maar toch gaan ook blijkbaar ook zeer bedre- dergelijke stukken niet ven in het fijne houtsnij- zelden van de hand. werk. Er staan meerdere prachtig bewerkte kamp- ferhouten koffers die met Exotisch het geduld dat alleen een De meest uiteenlopende chinees eigen is werden Al de kunstukken die er te voorwerpen van de gesneden, bezichtigen stonden wa- meest verschillende her- Gewoonlijk is het de komst staan ten toon. avond van de opening Voor vele zaken is de zelf aan de rustige kant. plaats van herkomst da- De zondag en de maan- waren persoonlijk aanwezig op de opening. In al de missen die in deze periode worden op gedragen houden de pa ters in verlof een preek en doen dan zelf de geld- ophaling. ren gewaarborgd met de hand vervaardigd. Van de opbrengst van de ver kochte stukken wordt een deel overgemaakt aan de missionarissen zelf en de rest van de som gaat op nieuw naar het land van oorsprong waar het aan gewend wordt voor de bouw van scholen, zie kenhuizen en dergelijke. Een van de organisatoren schat de totale waarde van de voorwerpen op rond het miljoen. Met de verkoop zelf schijnt het gewoonlijk ook wel tame lijk behoorlijk te verlo pen. In Vlaanderen heeft men daar ten andere op dat gebied nooit over te klagen gehad. Nochthans zijn er stukken bij voor de welke forse sommen moeten betaald worden om er de eigendom van te verwerven. Een ivoren schaakspel om maar iets te noemen bijvoorbeeld sterkt door hun achter hoede hetgeen hun bij zonder waardering weg draagt. Telkens ze in verlof ko men laten ze dan ook niet er de bijzondere nadruk op te leggen hoeveel moed hen deze weten schap in het verre land kan geven. A.D.B. Er kwamen heel wat kijklustigen kijken naar de vreemde kunstvoorwerpen. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 10