amb piktelê@(f O IEDEREEN KAN MEEWERKEN ~lN OPMAKEN IMi STRUKTUURPLAN ÏR00T-AALST LEON M0ENS, STAANDE EIK GEVELD WEE WERKLIEDEN ONDER MASSA'S GROND ATAAL BEDOLVEN ROJEKT VAN KATTESTRAAT VORDT KLEINSCHALIGER lalstenaars krijgen vragenlijst in bus sen theoretische voorschriften en de praktische loering ervan kan nogal eens een hemelsbreed »chil liggen. En dit spijtig genoeg niet alleen bij touw van het Aalsterse nieuw OCMW-Ziekenhuis de Merestraat, vlakbij de Siesegemlaan, maar 3 gescf 'nsiders ons verklaarden zowat overal zonder in ndejeralisatie te durven vervallen. n we verleden vrijdag in de late namiddag op de laten) bouwwerf kwamen was de reusachtige d(jif van een 20-tal meter lang, een 10-tal meter aarom die volt dan Ai /oor door ke®*1 en 6 7 meter dieP neties geschoord en gehant ïten t« de vrou hier cynisch aangelegd «normaal» is en «dat er soon verklaarde ons nog doden zullen vallen», dat zulks bij dergelij- Als u het ons vraagt, een mastodontgebouwen eerder lugubere «dood- itut. Enkele uren vroeger, toen zich aldaar een .^matische gebeurtenis afspeelde waar twee men- hun leven verloren en een derde zich met veel ik nog nauwelijks kon redden, werden deze de b rzorgen echter niet genomen, wot ft, wat. ■chappj* js eige Dit gel >el is dernerr door lingen jwighe )e gel d is er n be\ deolog aaide te on| de perskonferentie waar de inspraakprocedure e antp het struktuurplan Groot-Aalst voorgesteld werd, op te jam ook het projekt van de Kattestraat ter sprake, stelling naar aanleiding van het feit dat er momenteel te e verdist affiches uithangen van de Werkgroep Stads- ■ngerefwaardering met de tekst: 1980-1981 Jaar van de jbel adsvernieling-Aalst». Op deze affiche staat het menjabroken COO-komplex met de uitgebrande Heili- le kerk Geestkapel. Daar de eigenaar van de grond en de uw hpegere gebouwen, de Federale Verzekeringen uit d zouussel afziet van het eerste geplande projekt, ligt zal it geheel er nu verlaten en desolaat bij. dan hoewel hij de huidige nieuwing te benadruk- istand hoogst ongeluk- ken. Op sommige plaat vond, was schepen sen, zoals aan de St.-Mar- Openbare Werken tinuskerk zal aan stads- De Neve van mening herwaardering gedaan de affiches ook een worden, maar andere [rm van sensibilisering projekten zoals het C en de publieke opninie A gebouw in de Nieuw- nk zijfas. straat en het komplex in rd schepen wenstte ter- de Kattestraat passen jheidjke toch het onder- volgens hem in het kader in iheid tussen stadsher- van de stadsvernieu- Bardering en stadsver- wing. Volgens de sche- tadsl dt doener»... De firma Van Kerkhove- Gilson, naar men ons zegde gespecialiseerd in dergelijke grote gebou wen en dus niet meer aan haar proefstuk, had verle den donderdag de reus achtige sleuf aan de ach terkant (vanuit de Mere straat gezien) van het nieuw ziekenhuis gegra ven om er rioleringsbui zen in aan te brengen. Grote rioleerpijpen wer den er dan vrijdag in neergelaten en toen bleek dat een buis niet op de juiste plaats was te rechtgekomen daalde kondukteur Noël Roesbe- ke, 45 jaar, wonende Weststraat 102 te Waar schoot met Maurice Leys, 56 jaar, wonende te Eke- Nazareth en met Roger De Moor, 37 jaar uit de Kraainest 16 te Erpe-Me- re af in de put om de nodige rektifikaties te verrichten. Een kraanman, bezig in de onmiddelijke omge ving, zag echter dat de wanden van de brede -sleuf in beweging kwa men en riep zo hard hij kon. Meteen werd het lopen voor het vege lijf. Maurits Leys, alhoewel verst van de ladder verwijderd, pen diende er ruimte open gelaten te worden voor vernieuwing, daar herwaardering niet mocht betekenen dat men Aalst in een keurslijf zou opsluiten. De ver nieuwing diende wel te passen in het geheel van het stadscentrum, en dit was volgens hem ook in de Kattestraat het geval. Met de eigenaar van de terreinen werd trouwens onlangs een positief ge sprek gehouden, nadat gebleken was dat de pro motor van de oorspron kelijke plannen afzag om ekonomische redenen. Volgens de heer De Neve zal het eerste projekt in grote lijnen behouden blijven maar zal er ge streefd worden naar meer eenvoud en klein schaligheid. In septem ber aanstaande hoopt het stadsbestuur trouwens in het bezit te zijn van het nieuwe voorontwerp voor het Kattestraat-kom- plex. Hoe er dit zal uit zien, is voorlopig nog niet geweten. Wel worden ondertussen ook gesprekken gevoerd met afgevaardigden van Monumenten en Land schappen, de Federale Verzekeringen en het stadsbestuur aangaande de geklasseerde Heilige Geestkapel. Hier hoopt men immers zo vlug mo gelijk tot de nodige in- standhoudings- en her stellingswerken te kun nen overgaan. VEHE koos dadelijk de goede richting, wist de ladder te bereiken en, alhoewel hij van vallende massa's grond nog slagen in de rug kreeg raakte hij bo ven. Een paar maanden geleden wist deze man zich in quasi analoge om standigheden eveneens in veiligheid te brengen. Voor Noël Roesbeke en Roger De Moor werd het echter fataal. Massa's grond, men spreekt van een dikte van twee drie meter, vielen op beide ongelukkigen die waar schijnlijk de verstikkings dood stierven. Op dat moment was het onge veer 9.45 uur en de Aal sterse Brandweer met kommandant De Vidst verscheen enkele minu ten later op de plaats van het onheil. Met de kraan werd getracht de geval len massa's aarde te ver wijderen doch daarmee moest men ophouden daar men een van beide bedolven lichamen er mee had geraakt. Dan maar verder gewerkt met de schop. Het stoffelijk overschot van Roger De Moor werd rond de mia- dag bovengehaald doch om het lichaam van kon dukteur Droesbeke te vin den duurde het tot rond kwart over drie 's namid dags. Ondertussen algemene verslagenheid bij de on geveer 70 werknemers die naar huis werden ge stuurd. Nog vóór de middag was de in de hoofdstad gea larmeerde Minister Galle op de noodlottige plaats aangekomen samen met Eddy Dierickx en daarna ook architekt De Winter van het OCMW. Direkteur Humbert Barrez kwam zich eveneens van de toe stand ter plekke verge wissen. Dienst «900», po litie en hoofdinspekteur Van den Broeck en parket verscheen ter plaatse doch het onvermijdelijke was geschied. Twee mensen nog in volle le venskracht lieten hun le ven op de plaats waar na hen talrijke zieken zou den vechten tegen de dreigende dood. L.H. Na enkele verwittigingen overleed verleden vrijdag, als een boom die staande sterft, Leon Moens in de ouderdom van bijna 80 jaar. Was hij nog steeds voorzitter van de Raad van Beheer van de N.V. Brouwerij De Gheest waarvan hij het bestuur aan zoon Marcel had overgedragen, in het O.L.V.-Kliniek te Aalst waar hij voorzitter was van het Direktieko- mitee speelde hij nog steeds een zeer aktieve rol. Twee dagen te vroeg om de kleuren van de door De Gheest gesponsorde sportgroep met de zesde zege van Herman Van Springel in Bordeaux-Pa rijs zegenrijk te zien wap peren velde hem een hartinfarkt. Zelf ingenieur gistingsbedrijven leidde >an de opstellers van het struktuurplan Groot-Aalst, ■■waarmee gestart werd op 10 maart 1980 zal men lleszins nooit het verwijt kunnen maken dat zij e sieeen inspraak verleenden aan de bevolking. Alhoe- koofel men nog maar pas goed en wel uit de startblok- klarisn schoot, heeft men het immers klaargespeeld om juw#n elke burger van de stad een vragenlijst te ie Wezorgen waarin deze zijn visie kan geven over de voornaamste knelpunten op het vlak van de stede- uw en de ruimtelijke ordening, en waarbij deze rteen zijn toekomstvisie kan geven op de verdere ouw van Groot-Aalst. Meteen bepaalt men zelf 9 zijn leefomgeving er in de toekomst zal uitzien. Vet de vragenlijst krijgt materieel 80.000 inwo nen meteen ook een ners van de stad kon be- londig overzicht van het reiken. Na grondige be de termijn en de spreking van dit pro- nspraakprocedure zelf. bleem werd op voorstel Struktuurplanning heeft van Schepen De Neve be- fnmers als doel de ge- sloten om aan het Sche- ivenste ontwikkeling van penkollege de toestom- Be stad en/of de deelge- ming te vragen om in de Jneente uit te stippelen, Aalsterse Berichten, dat Be wensen van de bevol- verschijnt in een plaatse- ■ing te toetsen aan de "jk weekblad een vragen- ischikbare middelen, lijst af te drukken, waarop ftn daarna over te gaan iedere inwoner indivi- lot het opstellen van de dueel kon antwoorden, prioriteiten en de konkre-Men stelde toen dat deze B akties. feite bestaat de struk- juurplanning voor Groot- ialst uit drie trappen, f/ooreerst is de toekomst- werkwijze geen begro tingsmoeilijkheden met zich bracht en dat de Aal sterse Berichten na ver loop van jaren stilaan in- Irisie, wat men met een geburgerd waren als gjeleerd woord het richt- spreekbuis van het stads plan noemt. Vervolgens bestuur, komt de inventarisatie Na de f6daktie en het ko- 1 van wat er reeds ge- piëren van de vragenlijst ^raagd werd en dit resul- bleek het echter om tech- het op kaart bren- nische en materiële rede- bestaande nen onmogelijk om de eindigen bedoelde vragenlijst via "^/raagd werd en negeert in het op ki in jflen van de b oertoestand, om te bowTiet het progran programma voor de Aalsterse Berichten te t *de toekomst wat in feite verspreiden, ktuihet struktuurplan zelf Daarom werd onlangs moet omvatten. Alles bij door het Schepenkollege egielkaar zal deze komplexe beslist om de vragenlijst strdprocedure zowat 20 door de eigen stadsdien- ie ^maanden in beslag ne- sten te laten afdrukken. |men. Het is pas daarna Ge bedeling gebeurt dan lalifdat men het struktuur- van huis tot huis. opiiplan aan de goedkeuring Later worden dan nog »n ivan de gemeenteraad sndere methoden van in- 5ertwenst voor te leggen. spraak aangewend zoals t d het afdrukken van lijsten ri|p gebeurt de in- in meerdere persorga- >1 tfPraa^ nen' de bedeling van een nn«Het 9rootste probleem brochure, enz. voor de ontwerpers van Ondertussen werden de Pad«et stru'ctuurPlan Groot- inwoners van Aalst via de Delu St 'a® ^em 'n de vraa9 Aalsterse Berichten reeds njjhoe men budgettair en verwittigd van de uitgave van een vragenlijst en werd meteen om mede werking gevraagd. Het volstaat nu dat iedereen een klein deeltje van zijn vrije tijd gebruikt om de betrokken vragen te be antwoorden, en de inge vulde vragenlijst aan het stadsbestuur terug te stu ren, hetzij hem te depo neren in de brievenbus van het stadhuis of in één van de brievenbussen van de dienstcentra. Vragenlijst Wat de vragenlijst zelf betreft, is het vooral van belang dat men de identi teitsgegevens degelijk in vult, omdat deze zeer be langrijk zijn voor de apre- ciatie van de ant woorden. De eerste reeks vragen heeft betrekking op groen en milieu, waar bij de verschillende facet ten zoals sluikstorten, la waaihinder en verstede lijking aan bod komen. Meteen peilen de onder zoekers ook naar een aantal wensen van de be volking. Het tweede hoofdstuk behandelt het wonen en de bebouwing. Ook hier komen de be langrijkste facetten van het probleem aan bod zoals verkavelingen, bouwgrondprijzen, enz. Aan de hand van de ant woorden hoopt men ook te weten te komen of de Aalsterse bevolking al dan niet moet groeien. De opinie omtrent de huisvestingspolitiek wordt door een laatste reeks vragen aangepakt. Vervolgens ehandelt men in de vragenlijst de werkgelegenheid, en ook hier wordt naar de visie van de bevolking gepeild. Na het hoofdstuk dienst verlening, worden een reeks vragen gesteld over de gemeenschaps uitrusting, waarbij o.a. de vraag gesteld wordt naar het al dan niet centralise ren van diensten en kul- turele en sportakkomo- daties. Na de nutsvoorzienin gen, komt het verkeer aan bod, waarbij een aantal zeer konkrete vra gen gesteld worden over geplande omleidingswe gen. Ook omtrent het parkeerprobleem wordt naar de opninie van de invuller gevraagd, waar na men besluit met de konkrete mening over de noodzakelijk gewenste prioriteiten. Bevoorrechte getuigen Uit ervaring van de op stellers van het struktuur plan en van deskundigen bleek dat het noodzake lijk was toch nog verder en dieper te gaan dan de relatief summiere vra genlijst van de bevolking. Ten dien einde werd door de plangroep een meer uitgebreide vragenlijst opgesteld die persoonlijk aan de bevoorrechte ge tuigen zal worden ver zonden. Deze aktie dient parallel te verlopen met deze van de bevolking, daar op 20 juni aanstaande alle ge gevens moeten binnen zijn voor de uiteindelijke verwerking. Tot deze bevoorrechte getuigen behoren de ge meenteraadsleden en le den van het OCMW. Ook de talrijke leden van de stedelijke adviesraden krijgen een dergelijke vragenlijst, die 33 bladzij den telt. Naast de parle mentairen, van het arron dissement wordt ook cje opninie gevraagd van de voorzitters van de politie ke partijen. Op de lijst van «bevoorrechte getui gen» staan ook de gewe zen burgemeesters en sekretarissen van de deelgemeenten, de pers medewerkers, de voorzit ters van belangengroe pen, beroepsgroeperin gen en drukkingsgroe pen, terwijl ook de leiders van socio-kulturele vere nigingen, heemkundigen en deskundigen aan bod zullen komen. In de mate van het mogelijke zal de plangroep trouwens met al deze mensen persoon lijk in kontakt komen, om de nodige uitleg omtrent de gestelde vragen te leveren. Op dinsdag 3 juni e.k. te 19 uur wordt in de feest zaal van het Stadhuis eveneens een informatie vergadering ingericht teneinde er de vragen te beantwoorden die zich bij het invullen zouden stellen. Intussen zal de plangroep ook trachten een perma nente dialoog aan te gaan met alle geïnteres seerden, in welke hoeda nigheid deze ook mogen optreden. Als ontmoetingsplaats hievoor kreeg men de be schikking over de gewe zen raadszaal van het ge meentehuis van Nieu- werkerken, welke door het opdrachtgevend be stuur aan de ontwerpers werd afgestaan voor de duur van de struktuur- planning. Het is de bedoeling van dit alles dat het toekom stige uitzicht van de stad niet langen gedikteerd wordt van bovenaf doch dat de deelname van de bevolking in de planning reëel wordt. De ontwerpers hebben trouwens nog de bedoe ling om per deelgemeen te en per wijk een hoorzit ting te organiseren. In de loop van de maand au gustus worden dan alle gegevens verwerkt; waarna kan overgegaan worden tot het opstellen van het richtplan. Na een keuze door de Aalsterse gemeenteraad tussen de verschillende ontworpen modellen, wordt het struktuurplan van Groot- Aalst opgesteld. VEHE hij een zeer aktief leven in de brouwerijsektor. Hij was o.m. gedelegeerd beheerder van de N.V. Dendria, erevoorzitter van de vzw «Studie- en Onderzoekingsfonds van de Gistingsbedrijven, vi- ce-voorzitter van de Brouwersvereniging voor Beroepsonderwijs» en gewezen professor aan de Gentse Hogere School voor Gistingsbe drijven. Rechtlijnigheid in woord en daad karakteriseerde Mijnheer Moens en zijn talrijke talenten wist hij steeds ten dienste te stel len van zijn medemen sen. Toegewijd, dina- misch en metikuleus zorgvuldig bleef hij tot zeer kort voor zijn afster ven aan de taak. Leon Moens was boven dien een zeer kristelijk overtuigd man, steeds bezorgd en behulpzaam waar hij kon. De talrijke aanwezigen op de uitvaartdienst getui gen ten andere dat deze voortrekker, die af en toe eens hard kon zijn maar dit steeds in de weten schap dat het voor zijn onderhorigen zo beter zou uitvallen, de simpatie van duizenden mensen had weten te verwerven. De ruime St.-Martinus- kerk was dan ook bezet door tal van prominenten waaronder vooraan staanden uit het politiek, het kultureel en vooral uit het bedrijfsleven. Mini sters, parlementairs, bur gemeesters, schepenen, gerechtelijke instanties en prominenten uit alle sektoren vulden de deke nale kerk. De koncelebratie met zes priesters, met E.H. Deken Constant De Vos als voorganger, werd ook bijgewoond door Mon seigneur Van Peteghem, Bisschop van Gent. Deken De Vos hield een treffend homilie en na de Dienst kwam prof. De Beer, voorzitter van de Raad van Beheer van vzwd Onze-Lieve-Vrouw- ziekenhuis aan bod en een werknemer van de Brouwerjj De Gheest. Af vaardigingen van Kliniek en Brouwerij woonden ten andere in groten ge tale de uitvaartplechtig heid bij. Leon Moens zal blijven voortleven als een voorbeeld van sterke, plichtsbetrachting en trouw. LH HOE ZO DA NA KOMMEN? Dat er zuveil kwaffeurs loeipen die zelf ne gralèkke plasjkop hemmen? Binsjt dad here winkel vol stoot meh flessen en fleskes meh van alle soerten klodden woor dat er in alle tolen opstoot dagge da nie 'n kentj missen vér an hoor nimmer ooit te vallen of vér verom ne felle krollekop te kroygen. 'k Hem da va ze leven né kier on ne kwaffeur gevraogd en hè 'n antwoerdegen ni. Allien ondervond ek dat 'n zèn tondeus mier begost te beizegen delèk as 'n trektang in de plosj van iet ver hoor meg af te snoyn.... Dad as ge zjustekes nor iet on 't looisteren zèt op de radejoa of op den teivei en ze goon zjust de knoeip vertellen, dat er aal meh ne kier imand ooit de kampanie malgerei iet wetj te vertellen. Wodeir dagge tèn vanoyges de knoeip kwoyt zèt. Op zékken momenten 'n zojje ni weiten wa dagge iest moetje doeng: den dienen ooit de kompanie nen trok teige zè meziek geiven... of 't meziek van teivé en ghiel den annekesnest mor afleggen! As ge per malheir 'n snei broeid lotj ooit a flemen vallen, dat de die attoyd, mor tèn attoyd hein, meh de boeter nor beneen op anne vloer leit. 'k Hem zelf al ne kier gepeisd, as ge na in den donkeren zitj en ge 'n wetj ni lanst wa kant dad annen boetram geplèkt es, awei, lotj 'n vallen en de kant die van onder leit. Dad appeteikers en doktoers, die na van alles 't foyn weiten en meh ghiel heer kot vol médeka- menten zitten, oeik nog ziek kenne werren en al zu goed meh 'n snotvallink of nen hoest kenne zitten as neimport wie. Dat de doktoers attoyd van 't ieste on heer kalanten verbien van te drinken of te smoeiren binsjt da ze zeer zelf mor klasjoer geiven en lampétten teigen de steiren op... as 't heer kalanten nie 'n zing. Zé, 'k hem azoei va ze leven ne kamerood g'had en den dienen gink ba zennen hooisdoktoer. Noor dat 'n hem azoei ne kier gevizzenteird hooi zoy den doktoer teigen hem, zé Feilix, zoy 'n, da 'k van aa woor, 'k zol nimmer smoeiren en sertoe nimmer drinken en voesj van de rest ^n miszien ek niet on aa... Mor veiralier dagge oon gotj, moeje iést ne kier proeven, want 'k hem meh dor van de weik eh pesjeken woyn ingedoon, jongen toch, dad es eiten en drinken. Zé, intjen, zjust mor ne kier vér te proeven en ge moetj er meh ne kier a gedacht weiten oever te zeggen.En Feilix es dor ieren nording booiten getorren meh eh ferm stik in zèn zjilei en in den burao van den doktoer koste de roeik snoyn gelèk as z'onder eersgentwien sigaren gepaft hooin! As ter imand op annen tien tèrt, dat da na 2just attoyd den dienen es woor dagge azoei 'n gralèkke eksteroeig op hetj? Binsjt dat er zoeiveil plosj neivest es newoor. En as g' a iveran8t geblesseird hetj 'n zejje noeit ni an ders zing as dagge zjust domei oeveraal teiges- tampt... op zékken momenten werd er vanoy ges veil teigen Onzjier geklapt.. As 't er ne kleinen rès eh poor nieve lange kaasen oonheit en hè teift rès booite goon... pardaf en hè leit dor! Meh vanoyges eh groeit hol in zèn nieve kaasen. Missching 'n draogen de kinjeren va serrewoerdeg ni zuveil lange kaasen nimier mor as ek ik klein was, awei, 'k weit nog da 'k ik attoyd sebiet proys hooi. As ge 'n doeis of doeisken moetj oependoeng woor dat er in zitj dagge normooi moetj recht haven, dat dad attoyd 't ondersteboeven es. Ba zu veir dagge a moetj hosten of ge zet den helft kwoyt vantoyd. As in annen hof alles on 't verdroeigen es, of vervroezen of rot geworren van 't nat, dad alles nor de vontjes es, balven 't onkrooid. Dad 'n wiltj vanoyges ni kapot en 't es vandoor da 't woerd komt dad onkrooid nie 'n vergoot, peis ek. En 'k zol willen da 'k oeik ba 't onkrooid kost ge reik ed werren. Dat er in ons land 'n pertie es die vroeger joren aal de geweren zol gebroeken hemmen en da op aal heer drapoas en plakoten schreif en da 't die zélste pertie es die naa ne sjef most kiezen vér 't kabbenét van 't ministeire van Binne- landse zaoken. En da ze, hoe komliet, doveir imand gekoezen hemmen die meh steiren en streipen den boos gespeldj heit in 't leiger. Ze noemen da geloeif ek: ne zjénerool... Dad es volges moy na toch pesies ni oeverien te bringen meh 'tjapotstoon van alle geweren, kanongs, vliegers, tanks en raketten... Of zol dad allicht zèn vér Binnelandse zoaken 'n betjen mier op 'n militaire manier in te richten da ze doveir ne sjef van de militairen sadoten- troep gepakt hemmen. Of zol 't parkoonter zèn vér 't leiger 'n betjen dichter teigen de bérge- roy te bringen? Den endj zal 't ooitwoyzen mor in af wacht ink, "k kaan der ni on doeng, mor 'k bezing dad azoei pesies 'n betjen meh eh vies oeig. Of zol ek missching weir alles deir nen donkeren bril bezing? Of zolle ze na echt beginnen meh 't leiger te sivilizeiren? DOLF Wijlen Leon Moens.

De Voorpost | 1980 | | pagina 3