grooMede LEEDSE KUNSTENAARS STELLEN TENTOON Jeugdhuis Leeuwerik 1 rijnt nieuw dagelijks bestuur DRUKKE MAAND VOOR LEEDSE SPORTRAAD 1 STREEKNIEUWS Groot-Lede Voor de zevende achtereenvolgende maal, werd er Waalse haan hing. de invloed uit op de Le door het gemeentelijk feestkomitee van Lede een (Een kwinkslag voor de denaars in het bijzonder, kollektieve tentoonstelling van Leedse kunstenaars Wetstraat misschien?) Hij doelde hier natuurlijk ingericht. Deze tentoonstelling in het Kultureel Cen- Tot slot van zijn korte toe- op de veertienjarige An trum is nog open tot en met zondag 8 juni van 10.30 spraak wou de voorzitter nick De Vuyst. Er komt u tot 12 u. en van 15 tot 21 uur (zaterdag 7 juni nog zijn trouwe mede- dus een aflossing, de tra- allftRn maar van 18 tot 21 uur) werkers bedanken: Ru- ditie zal blijven bestaan! alleen maar van 18 tot zi uur,. do|f Hgnssens pjerre Ne_ De kunstenaars werken Bij de «vooropening» vo- re oplossing zou mis- rinckx, Jean-Pierre Pon- naar de realiteit, anderen rige zaterdag, waren heel schien zijn: men stelt aan net, Louis Verschelden volgens hun verbeelding, wat prominenten aanwe- elke kunstenaar een op- en Roger Van Daele. Ai- Maar elkeen gaf hierdoor tig. Om er geen te verge- pervlakte ter beschikking, mé Van Den Haute werd uiting aan zijn diepste en, gaan we niemand De persoon in kwestie vooral in de bloemen ge- wezen! Het is tegelijk een oemen. Het voltallige kan dan zelf bepalen hoe- zet, omdat hij verant- •hepenkollege was op- veel werken hij of zij mag woordelijk was voor 99% •daagd, met uitzonde- en kan hangen, zodat ze «ophangingen» en voor ïg van de heer burge- tot hun recht kunnen de versiering van de zaal. eester, die naar verluid komen. Voorzitter De Cremer er zwaar ziek aan zijn Hoewel de kwaliteit erg wenste de eksposanten ;d gekluisterd is. uitgroeide, betoogde de hetzelfde sukses als deze at was voorzitter Julien heer De Cremer dat ook van de vorige jaren, e Cremer die de aanwe- de kwaliteit toegenomen Schepen Hendrickx gen welkom heette op was. Hij beklemtoonde meende terecht dat het eze zevende tentoon- dat het ophangen alleen initiatief jaar na jaar telling van Leedse Kun- maar 20 uur arbeid had groeide niet alleen in tenaars. Hij meende dat gevraagd. Hij vroeg de massa maar ook in waar- et geheel uitgegroeid aanwezigen de inhoud de. Hij beklemtoonde dat ^as tot een mooie tradi- van de tentoonstelling te een dergelijke tentoon- ie. De eerste inrichting bekijken uit menselijk stelling zeker zin heeft: in vas enorm moeilijk en oogpunt, met eerbied onze jachtige wereld zijn iet kultureel centrum voor de mensen die iets er gelukkig nog mensen vas te groot. Nu blijkt de willen en kunnen pres- die een andere optie heb- nrichting nog even teren. ben op het leven. Niet moeilijk, want de ten- Het achteraan tentoon- elkeen kan dat aan! De toonstellingszaal is veel gestelde kloskantwerk kunstenaars leven zich te klein! De voorzitter gaf werd bestempeld als iets waarlijk uit in hun kunst, nderdaad toe dat er te- nieuws. Het werd om- of het nu muziek of schil- veel werd omhoog ge- schreven als een oude deren is. Zij beoefenen hangen. Maar hij meende kunst, van vroegere ja- alle de «stilte», een faktor niemand te mogen over- ren, die bijna tot het ver- die tegenwoordig in ons slaan en de mensen niet leden behoort en waar de leven ontbreekt... te mogen beperken in voorzitter «zijn hoed voor De prestaties zijn volgens hun aantal werken. Wij afdeed». Hij wees verder de schepen zeker te ap- zijn daar niet mee ak- nog op het a-politieke preciëren. De kunste- koord, maar het blijft aan van de tentoonstelling, naars doen zeker iets de inrichters om initiatie- waar een Vlaamse Leeuw voor het Vlaamse volk en ontspannend tijdverdrijf werken. Vooral de luch- én een middel om naar ten zijn mooi om bewon- buiten te kunnen treden, deren: ze zijn eens bloed- De één zijn werk is wat rood, stormachtig of meer geslaagd dan dit egaal blauw wat een van een andere, maar dat prettige afwisseling bestempelde de heer brengt. Vooral de bloem- Hendrickx als normaal, stukjes waren fijn afge- Hoofdzaak bleef volgens werkt! hem: «Het is een presta- Frans De Prez ziet het zit- tie». Hij feliciteerde na- ten in oude gebouwen, mens het schepenkollege Zijn vrij delikaat afge- niet alleen de eksposan- werkte pentekeningen to- De kunstenaars op een rijtje: Mevrouw Bet Bauwens uit Smetlede toonde slechts zeven kleine maar pikfijn afgewerkte werk- ven te nemen. Een ande- broederlijk naast een ze oefenen een weldoen- jes. Zij gebruikt vooral Ie- filmklub. Hij zorgt voor de samenwerking met andere jeugdhuizen en voor de regio-werking jugdhuis Leeuwerik is wettelijk gezien een afdeling ken. Tegelijk zorgt hij an de v.z.w. Parochiale werken, waarvan E.H. De- voor de administratie en in Scheire de voorzitter is. Als proost van het voor de briefwisseling igdhuis fungeert E.P. Embo in opvolging van de met de overheid. Etienne ;hter E.H. Bosteels. Het beheer en de praktische Van Gijsegem wordt Aalst, betreffende het jeugdhuis, berust bij het voorzitter van de klubver- agt .jks bestuur, dat tevens de administratie en de gadering en zal tevens wordt de verantwoorde- jgelijkse problemen behandelt. Het laat de sport- optreden als kontaktper- lijke voor de stockopna- hobbyklubs echter volledig autonoom in hun soon met de verschillen- me en de organisatie van rerking. de klubs. Geert Praet, de de barploeg. hoofdredakteur van «Het Alle geplande aktiviteiten Zowat 21 mensen uit Groot-Lede gaven een groepstentoonstelling. (Rik) ten, maar ook de inrich- nen duidelijk herkenbare ters van dit prachtige ini- hoekjes uit Lede en Brug- tiatief. De kunstenaars ge. Mevrouw Chris De kregen nog een goede Proft uit Lede verzorgt verkoop toegewenst, haar inkadering. De ka- Schepen Minnebo (ge ders zijn zelfs voorzien weet wel: de man met de van een koperen naam- sleutel!) verontschuldig- plaatje. Haar werken lij- de de heer burgemeester ken ons toch nogal mat en verklaarde de tentoon- en donker, stelling voor geopend, Annick De Vuyst, de jong- wat natuurlijk beklonken ste deelnemer, is een werd met een glas schoolkind dat zeer goed erewijn. kah tekenen (of afteke- vende kleuren. Haar nen?). Zij gebruikt ge- voorkeur gaat uit naar woon tekenpapier, dat landschappen en zeer dan 'in simpele eikenhou- leuke bloemstukjes. ten kadertjes gevat De heer Johan Bosman wordt. In een poësie van uit Lede daarentegen, een schoolkameraadje stelde 19 werken ten- zouden die tekeningen toon. Ze waren alle zeer zeker niet misstaan. De dun uitgeborsteld, zodat onvolwassenheid en het Leperikske» zal de ont- worden - gekoordineerd spanningsaktiviteiten or- door de permanent ver- ganiseren in samenwer king met de animatie- nlangs werd het dage- open karakter van het jks bestuur uitgebreid jeugdhuis beklemtonen, iet een aantal leden, die een nauwere samenwer- het verleden reeds king met de jeugdvereni- ebben bewezen een ver- gingen te bevorderen de p^eg/'T^geiijk zórgT'hij ntwoordelijkheid in het sportklubs op peil te hou- - d réoiowerkina eugdhuis te kunnen den, film, kleinkunst en ^a(st uoii tolI1Iiaai Cl lliaaiIU STÏÏV kuituur te stimuleren De j0 jroch zal zich de prak- wo^r'er'"vergaderd" o"f jj hebben zich bereid nieuwe beleidsploeg die tpikpn<5 ak hpt 'erklaard hun steentje bij aan de heer Deken zal tische en dagelijkse pro- dragen in het alge- worden voorgesteld, be- blemen in en rond het ■tof» beleid van het staat uit: Mare De Smet, jeugdhuis aantrekken. Hij en zich in te die zal instaan voor de wordt verantwoordelijke SWyoor een specifie- boekhouding en het fi- voor de tennispleinen. 2 taak. Bovendien zitten nancieel beheer. Prak- Mare Nijs zal zorgen voor u(j rneuevverK i boordevol plannen en tisch gezien is dit de de organisatie van klein- a||g |ed(Jn He( en ieuwe initiatieven voor werkgever van de perma- kunstoptredens. Hij zal et komend werkjaar. Het nent verantwoordelijke, 4 de bedoeling een her- Luc Rasschaert. Eric De 'ieuwde start te geven Lannoy neemt de verant- .an een uitgebreide ani- woordelijkheid van het .latieploeg, een aantal jeugdhuisbeleid tegen- ontspanningsaktiviteiten over de v.z.w. Parochiale woordelijke voor de films te organiseren, die het Werken en de heer De- en de daarbijhorende tevens verantwoordelijk zijn voor de samenwer king met de jeugdbewe gingen. Johan Huyle- broeck wordt verant RonV S^hepens tenslotte wjj de indruk kregen van gebrek aan opleiding zijn \A/r»rrit no woranhwnnrne. p ,r een Emiel Cooman. Zijn m de werkjes goed te geliefkoosd onderwerp merken. De werken 6 tot bleek een kontrasterende en met 10 waren holly boom te zijn, tegen een hobby's... achtergcond van sneeuw Paul Ghijsels stelde maar of van lichtgroene lente, twee winterlandschap- Van ver gezien leken zijn pen tentoon. Zijn werken pentekeningen echt op zijn nogal aan de donkere een wit-zwartfoto! kant en minder goed in- Florent Clinckspoor ge- gekaderd. Toch geven ze bruikt (onze mening!) te een goede indruk, schitterende kleuren. De Yvan Impens uit Lede Bijlensvijver te Lede heeft ongelooflijke titels kwam ons echter zeer uitgedacht: doodshoofd eentonig en donker over. fles, paar schoenen, kof- Daniël De Gussemé fiepot lantaarn, coca-co- bracht andermaal zijn lablik.. werk in reliëf. De zeer dik Zijn werken lijken niet erg opgelegde bomen zorg- op de «betere» schilder den voor de derde di- kunst. De keuze van zijn mensie in zijn werk. Op onderwerpen valt licht te- «winterstilte» werd het gen. De ondertekening is gras voorgesteld door eigenlijk kinderlijk en opgeplakte borstelharen, overal verschillend. De Vooral «de oude kinde» etsen zitten in zeer kleine en «herfst in het bos» koperen kadertjes. Wat kregen een prachtig kolo- speciaal opviel is de wei riet mee. nige zorg die aan de pae- Mevrouw Christiane separtouts gegeven D'Haese (De Neef) toon- wordt, de eveneens fijn uitge- Iets heel anders dan ge borstelde werkjes. Zij woonlijk, bracht ons me- probeert alles fijn uit te vrouw Annie Warnez antwoordelijke Luc Ras schaert, die tevens de stuwende kracht van de animatieploeg moet wor den. Eenmaal per maand noodzakelijk is. Het dage lijks bestuur staat steeds open voor suggesties en/ of vragen. Er wordt stel lig gerekend op de hulp en de medewerking van nu eenmaal een zware en dikwijls ondankbare taak. Aan alle leden van het dagelijks bestuur: het beste en veel sterkte... (medegedeeld) E.V.G. (Messely). Zij toonde de bezoeker hoe er «ge- kantklost» werd. In een hoekje zat ze stil en onge dwongen te werken. Haar produkten waren echt de moeite waard. Vooral de clown in moderne kant bleek fel bewonderd: een samenspel van wit, zwart, bruin en rood. Het kind met de bloemenkorf werd uigevoerd in twee kleuren, maar kwam zeer fijn over. Bereidwillig gaf Annie uitleg aan wie er om vroeg. Men voelde het dadelijk aan: een spontane vrouw, die we echt mogen betitelen als kunstenares. Op tafel lag een boek met vele kleine voorbeelden in diverse materialen, kleuren en te keningen... Laurent Moerenhout uit Wanzele bracht een grote diversheid in onderwerp. Zijn werken hebben voor al een donker uitzicht, maar worden precies af gewerkt. Vooral de Kerk te Wanzele werd een pa rel. De Duitse schepers hond daarentegen viel wat tegen! Martial Nijs uit Lede plaatst zijn personen in het licht, hoewel ze om ringd zijn door een zeer donker geschilderd en tourage. De sobere, don kerbruine kaders laten het werk beter uitkomen. Vooral ballet, ontmoeting en de kleine ballerina noemen wij «geslaagde» werken. Men mag eigen lijk niet te zeer naar de «zure» gezichten kijken... Leopold Rousseau kata- logeerde zijn «kinderen bij de haard» het eerst. Wij vonden het doek vol ledig mislukt: de kinde ren leken ons dikbuikig en misvormd! Zijn wer ken hebben alle eenzelf de matte kleur en vielen ons wat tegen. Marie-Jeanne Van De Sij- pe toonde twee kunstvor men, pentekeningen en aangeklede modepren ten uit de 18de eeuw. De pentekeningen waren klein maar zeer verzorgd. De aangeklede mode prenten daarentegen, be staan uit «oude» aange kochte kaarten waarop de personages bedacht werden met een kleurrij ke passende kledij. Het werd een erg frisse aan blik, hoewel we menen dat elke goede naaister dit kan verwezenlijken. De favoriete kleuren wa ren donkerrood, purper, blauw en zwart. Mevrouw Lana Van Impe bracht nogal simpele, schools-aandoende wer ken met (ons inziens) flauwe onderwerpen. De kleuren kontrasteren een ietsje te weinig, terwijl er slechts één tint groen schijnt gebruikt te wor den. We menen dat me vrouw nooit kleuren «mengt». William Van Impe uit Le de bracht zeer eenvoudig aandoende pentekenin gen er bleef zeer veel wit. Met slechts enkele lijnen werd een onderwerp «uitgebeeld». De inkade ring was ook minder goed verzorgd. Nummer 8 «Schoon heid» stelde een naakte vrouw voor. Ze viel ons niet erg mee: de verhou dingen werden niet ge- respekteerd. Robert Van Royen stelde slechts drie werken ten toon. Het waren naar on ze mening wel goed afge werkte tekeningen, maar ze waren weinig gelij kend. Vooral de Sint-Mar- tinuskerk van Lede leek er helemaal niet op. William Verbraekel daar entegen bewees de kunst onder de knie te hebben. Zijn pentekeningen zijn precies afgewerkt. De on derwerpen uit het boe renleven zijn goed geko zen en vallen erg mee. Ook de verzorgde inkade ring maakt de werken aantrekkelijk: een zeer dunne houten kader met een mooi gesneden dik- kartonnen passe-partout. Ons inziens was deze kunstenaar de primus van de hele tentoonstel ling. Marcel Vergeylen had al le even grote werken, die echter zeer verschilden van elkaar. De landschap pen leken wel vergrote postkaarten, waar de per soonlijke inbreng aan ontbreekt. Het schilderen zelf leek ons echter wel een grote prestatie. Tenslotte was er ook nog Frans Verschelden uit Le de. Hij kwam met een reeks vergrotingen van originele miniatuur-sier letters uit oude boeken (of was het uit een bijbel?) De werken hadden meestal een godsdiensti ge inslag, wat te merken was aan de kluizenaars of boetedoeners, die allen dezelfde pij aankregen. De werken waren minu tieus afgewerkt, wat ze ker zeer tijdrovend zal ge weest zijn. Ze waren ech ter allemaal gelijkaardig. De kleine huizengroep op de achtergrond was over al terug te vinden. De schilderijen zijn overvol: elk plaatsje werd opge vuld, al was het maar met een wirwar van planten! Wie de tentoonstelling nog niet bezocht, krijgt nog twee dagen de tijd. Akkoord: het hangt er overvol. Het ene werk is al mooier dan het andere. Echt genieten van de op gehangen kunst kan men er niet. Het Kultureel Cen trum is inderdaad te klein. Het is er zeker over- warm. Maar... de presta- tie van de eksposanten is en blijft de moeite waard. Ga hen een plezier doen (en jezelf tegelijk ook) en loop even binnen! RDV De meimaand was inderdaad een zeer drukke maand voor de leden van de Leedse Gemeentelijke Sportraad. Als voorzitter Van Royen zegt dat hij moe is, kunnen we hem op zijn woord geloven. Want niet alleen, de aktivitieten volgden elkaar snel op, er moest ook bij voorbaat heelwat geregeld en aange vraagd worden. Het administratief werk wordt zoals trouwens overal, een steeds hogere berg... Waar niemand schijnt er Tweede werd Etienne De spijt van te hebben. In- Vuyst uit Smetlede met 3 tegendeel: de inspannin- punten (van de ploeg Le gen worden volledig be langeloos geleverd en met sukses! Het begon allemaal op •J3.H. Hemelvaart. Op 15 mei was er inderdaad een kampioenshap boog- lie), dadelijk gevolgd door Luc Brantehem uit Impe van Hoger-Op, die twee punten vergaarde. Het voetbaltornooi Lede nam drie dagen in be slag. Op 3 mei werden schieten liggende wip ge- volgende uitslagen geno- pland op de terreinen van teerd: Kanaries tegen de rijksscholen te Lede. Niet minder dan 79 schutters kwamen opda- en, ondanks het bijzon- Leeuwerik A 3-6, Melckenbeekvrienden te gen Heipias 1-3, Ronken- burg tegen de Veteranen er mooie weer en het 6-0, Stormvogels verlo- zeer lange (mogelijk va- ren tegen V.C. Post met kantie-) weekend. De 0-6 en Tennis Wanzele goed geslaagde kompeti- kreeg 5 punten voor- tie werd dan toch gewon- sprong, wegens de forfait nen door de beste: Fran- van de Voskes. Die dag kie Verdonck uit Wanzele werden de Melckenbeek- (van de ploeg Halt Sers- vrienden aangeduid als *<amp) werd kamioen de best*» verliezers en de kroe* Lede met 4 piu, en. z- ploeg mocht dan ook naar de volgende ronde. Deze werd betwist op 10 mei. De uitslagen: V.K. Post - Tennis Wanzele 2- 3, Ronkenburg tegen Hei- plas 3-1, en de Melcken beekvrienden tegen Leeuwerik A 0-3. Ditmaal werd V.K. Post aange duid als beste verliezer Op 11 mei tenslotte kre gen we Tennis Wanzele tegen Ronkenburg met 1- 3, Leeuwerik A tegen V.K. Post met 2-1. De troos ting had plaats op 17 mei en werd door V.K. Post met 4-0 gewonnen van Tennis Wanzele. De fina le Leeuwerik A tegen Ronkenburg bracht een 2-1 stand. Leeuwerik A werd dus kampioen en bekerwinnaar van Groot- Lede, hoewel Ronken burg eerst voorstond door een doelpunt van Eddy Govaerts. Hugo Korte van Leeuwerik A zorgde voor twee tegen doelpunten, waardoor zijn ploeg bekerwinnaar werd. Wat mag gezegd worden van alle wedstrij den is dat ze veel volk lokten, en dat ze allemaal een sportief verloop ken den. Voor de eerste maal werden scheidsrechters van de K.L.B.V;B. aange vraagd. Deze mensen, die niet van Lede zijn, leidden de wedstrijden op een voortreffelijke manier, tot ieders ge noegdoening. Het leek dus een prachtig eksperi- ment te zijn geweest, dat navolging zal krijgen. De biljarters waren even eens zeer aktief. Gedu rende gans de winter wa ren er wedstrijden ge speeld, die als trainingen voor de bekerwedstrijden mogen aangezien wor den. Het eindklassement voor de bekerwedstrijden zag er uit als volgt: eerste werd Onversaagden A, vlak voor Onversaagden B, derde werd sportief, gevolgd door Riva A, Melckenbeek A werd 5 en Riva B zesde. Tenslotte volgden: Bevers, Melckenbeek B, Lelie B en Lelie A. Op 17 mei werd de wed strijd «kampioen der kampioenen» ingericht door de Verenigde Golf- biljarters van Lede, in Sportief. De uitslag werd de volgende: 1. Onver saagden A, 2. Onversaag den B, 3. Riva B, 4. Riva A en 5. Lelie A. Het kam pioenschap Groot-Lede, ingericht door de Leedse Sportraad op 24 mei werd gewonnen door William Lanckman van Riva A voor Mare Nijs van onversaagden. A. Derde werd Hubert Van Nieuwenhove van Spor tief en Mare Bonnaerens van Onversaagden B. Op 31 mei werd door de Sportraad van Groot-Le de in het teken van de Leedse sportweek een demonstratiewedstrijd olympisch boogschieten georganiseerd op het voetbalterrein van F.C. Smetlede, Schildekens straat. Vooral wegens het slechte weder, maar ook door het klubkampioen- schap dat dezelfde dag in Mechelen werd gehou den, daagden er «slechts» een dertigtal schutters op. Dezelfde dag, 31 mei werd er vanaf 14 uur een demonstratiewedstrijd karabijnschieten 10 me ter georganiseerd door de Sportraad van Groot- Lede met de medewer king van het Koninklijk Verbond Belgische Schuttersverenigingen, Nederlandstalige afde ling van de Federatie van Oost-Vlaanderen en met de Voetbalklub F.C. Smetlede. Ook deze or ganisatie werd gehoden in het teken van de «Leedse - Sportweek». Wegens de hardnekkige aanhoudende regen, kwamen maar 29 schut ters opdagen. Zij kregen allen een herinneringslint van de Sportraad aange boden. De trofee «Sport raad Groot-Lede» werd verleend aan de drie best geklasseerden, te weten: Marc De Loose (175 pun ten), Georges Diependae- le (169 punten) en ex- aequo Frangois De Mild en Jean-Pierre Lefevre met 166 punten. Tenslotte nog enkele be richten: Wie de vorige wedstrijd olympisch boogschieten (wegens het koude, slechte weer) niet bijwoonde kan nog terecht op 14 juni vanaf 14 uur, op het voetbalter rein van F.C. Smetlede, Schildekensstraat te Smetlede. De wegaan duiding naar het schiet- terrein wordt aange bracht. De Sportraad van Lede heet iedereen harte lijk welkom. De inrichters van de wie lerwedstrijden mogen ook op hun twee oren slapen: alle adviesen be treffende de betoelaging van wielerwedstrijden (tot op heden verreden) I werden bij het schepen kollege binnengegeven. RDV Novene-aktiviteiten Vrijdag 6 juni om 11 uur en om 14 uur: bcdevaartmis van Sint- I Maartenskollegc, 19 uur bedevaartmis van rustoord «Villa I Letha», 19.30 uur bedevaartmis voor Hugo De Mol en voor alle leden van de broederschap, om 20 uur bedevaartmis van Nieuwerkerken. Zaterdag 7 juni om 8 uur: mis ter intentie van alle medewerkers, i zondag 8 juni om 8.30 uur ommegang en zegening der ruiters, om 9 uur heilige mis aan de grote kapel en om 15 uur de mariale j processie ter ere van O.L. Vrouw van Zeven Weccn te Lede. Maandag 9 juni om 8.30 uur: bedevaartmis van Wetteren en om 9.30 uur solemnele bedevaartmis en ommegang door de pries- ters afkomstig van Lede (slot der novene). De kerk blijft elke avond open tot 22 uur.

De Voorpost | 1980 | | pagina 12