lede kort VOLGEND JAAR «NIEUWE» MOLEN V.O.S.O.G. plant zevende jaarontmoeting RODE KRUIS LEDE HOUDT OPENDEURDAG Momenteel is de Provinciale Raad van Oost-Vlaan- deren druk doende met de voorbereiding van de zevende jaarontmoeting van alle oud-scouts en oud- gidsen (V.O.S.O.G.) van gans het Vlaamse land. Deze zevende jaarontmoeting gaat door op zaterdag 13 september 1980, op het domein Puitvoet te Sint- Niklaas. Het programma start om 15 uur. Naast een plechtige eucharistieviering kan men genieten van vendelzwaaien, koorzang, volksdans en ontspan ning. Daarna is er een breugheltafel en een kamp vuur naar de oude traditie. Wat is V.O.S.O.G. eigenlijk? De Vlaamse Oud-scouts en Oud-gidsen (v.z.w.) is een vereniging van oud leden van de scouts en de gidsenbeweging. Zij die de scoutsidealen in hun leven van volwasse ne trouw blijven, zij die de geest van wet en be lofte bevorderen in de gemeenschap waartoe zij behoren en zij die de scouts en gidsenbewe ging steunen, zijn er lid van. Benevens oud-scouts en oud-gidsen kunnen ook andere volwassenen lid worden van de vereni ging, indien zij de boven staande drieledige doel stelling onderschrijven. Aansluitingen gebeuren via bestaande kernen van oud-scouts of oud-gid sen. Individuele aanslui tingen zijn ook mogelijk. De V.O.S.O.G.- doelstellingen De drievoudige doelstel ling, zoals hierboven be schreven, is in overeen stemming met die van I.F.O.F.S.A.G., de Interna tionale Broederschap van Oud-Scouts en Oud-Gid- Het heuglijke nieuws mag eindelijk ver spreid worden: de molen van Impe is aange kocht door de gemeente Lede. De twee gemeentebesturen (Lede en Blankenberge) kwamen na zeer moeilijke onderhandelingen eihdelijk tot een akkoord. De aankoop moet nog voor de gemeenteraad komen, maar deze raad heeft het schepenkollege vroeger reeds volmacht gegeven om te onderhandelen. De molen zelf kan volgens onze woordvoerder niet omver vallen: een neergevallen wiek zit diep in de grond en onderstut het geheel. Toch zijn er dringende, zeg maar hoogdrin gende onderstuttingswerken nodig. Het sche penkollege heeft deze werken dan ook gegund aan de firma Pee lm an uit Schoten-Antwerpen. Toch zal er nog green definitief uitvoe- ring8werk gedaan worden: de molen zal waar schijnlijk verplaatst worden naar de overzijde van het veld wegje. Deze verplaatsing van on geveer vijftig meter heeft één voordeel: de molen zal dan op gemeentegrond staan. Een definitieve bestemming werd nog niet gevon den. Toch is de verwerving van de molen een puike poging tot het behoud van een histori sche partrimonium. Door het voetbal torn ooi voor voetballiefheb bers van Groot-Lede (waar Leeuwerik A be kerwinnaar werd) werd Herman De Visser, eenspeler bij V.K. post die de troosting won opgemerkt door leden van V.C. Jong Lede. Herman De Visser, die vroeger in het liefhebbersverbond speelde bij Letterhou- tem, sal volgend seizoen dus bij Jong Lede aktief zijn. Wij duimen mee. Proficiat Herman! Ter gelegenheid van de jaarlijkse opendeurda gen, werd door het bestuur van het Leedse Rode Kruis een kaartje uitgegeven met alle nuttige inlichtingen. Voor de ziekenwagen- dienst mag men steeds bellen naar 053- 70.33.94. Voorafmeldingen kunnen eveneens per telefoon gebeuren: 053-77.80.15. senverenigingen. De doelstellingen worden «vertaald» in volgende zes punten: elke volwas sene moet zich een per soonlijke zelftucht opleg gen en zich niet «laten» leven. Deze discipline is begrepen in wet en belof te. Ten tweede worden mannen en vrouwen beoogd die kunnen ver trouwd worden en die kompromissen, bedrog en leugen verwerpen. In de menselijke kontakten zal speciaal gelet worden op de hoffelijkheid en de rechtvaardigheid. Men moet eerbied betonen voor de opinies en de persoonlijkheid van an deren én aan alle geweld verzaken. De aandacht van de le den gaat blijvend gericht zijn op goed burgerschap zonder enig chauvinis me. De permanente vor ming zal niet uit de weg worden gegaan en de verantwoordelijkheid tegenover de gemeen schap en tegenover an deren zal opgenomen worden. In de vorming en persoonlijke ontplooi ing zal de handenarbeid, de natuurkennis en de belangstelling voor het leefmilieu aangewend worden om een gezond evenwicht te bereiken. Tenslotte zal het optimis me en de levensblijheid kenmerkend blijven. Elk een zal oog hebben voor het goede dat in ieder mens en in iedere situatie schuilt. Een beetje geschiedenis V.O.S.O.G. werd gesticht op 19 oktober 1973 en is erkend door V.V.K.M. en V.V.K.S. als dé vereni ging voor oud-leden van hun beweging. V.O.S.O.G. wordt geleid door een Landelijke Raad waarvan ondermeer een afgevaardigde per aan gesloten kern deel van uitmaakt. De Landelijke Raad kiest maximum 13 leden, die het dagelijks bestuur uitmaken. Vijf provinciale raden en be sturen zijn verantwoor delijk voor de regionale werking van V.O.S.O.G. Het betreft hier een vere niging zonder winstoog merk, waarvan de statu ten verschenen zijn in de bijlage van het staatsblad van 10 januari 1974. De werking voorziet in de koördinatie van de wer king van de diverse aan gesloten kernen, het be vorderen van de kontak ten en de onderlinge sa menwerking. De organisatie van de jaarlijkse «jaarontmoe ting», een ééndagsfami- liefeest voor alle leden, en andere gemeenschap pelijke projekten en de zowel nationale als inter nationale vertegenwoor diging van de vereniging wordt ook als werking gezien. De vereniging is internationaal erkend door de internationale broederschap, waarvan de zetel gevestigd is te Brussel en waarbij 28 lan den aangesloten zijn. De internationale samen werking gebeurt door de tweejaarlijkse algemene vergadering, internatio nale seminaries, regiona le vergaderingen en bij eenkomsten, projekten voor ontwikkelingshulp en dergelijke meer... Oud-scouts en oud-gidsenkernen Deze kernen groeperen oud-leden van de scouts en van de gidsenbewe ging meestal rond een bestaande groep van scouts of gidsen. Zij zijn verantwoordelijk voor hun eigen werking bin nen de doelstellingen van V.O.S.O.G. Deze werking omvat es sentieel vormings- en ontspanningsavonden, uitstappen, reizen in bin nen- en buitenland, sa menwerking met andere verenigingen voor brede re initiatieven, zoals mi lieubescherming en pro jekten voor materiële en financiële steun aan be staande groepen scouts of gidsen, gehandicap ten, ouderen van dagen en dergelijke meer. Individuele V.O.S.O.G.-leden Oud-scouts en oud-gid sen, die buiten het bereik van een V.O.S.O.G.-kern verblijven en om één of andere reden de werking van die kern niet kunnen volgen, wordt de moge lijkheid geboden recht streeks aan te sluiten als individueel lid. In iedere provincie is er een verantwoordelijke voor deze individuele le den, die er zorg voor draagt dat zij aan de pro vinciale en (inter)nationa- De Oordegemse molen, gebouwd door Fauconnier in 1845, is eindelijk aan herstelling toe. De koren windmolen is sedert 1950 buiten gebruik en werd door de provincie aangekocht, met de bedoeling hem te herstellen in zijn oorspronkelijke staat. Het sierraad brandde echter vier jaar geleden volledig uit, terwijl het restauratiedossier van architekt Weyers bij de bevoegde diensten te Brussel ter studie lag. Nu zijn er rondom het stenen gevaarte reeds stellingen aangebracht. De restauratie, die eind volgend jaar zal moeten voltooid zijn, wordt ge raamd op een slordige tien miljoen frank. De PVBA Cottenier uit Aalbeke jjij Kortrijk, zorgt voor een herstelling, die 350 werkdagen zal in be slag nemen. Nadien zal de molen weer-gewoon kunnen draaien en werken. Momenteel is men aan de herstelling van het metselwerk toe.- Door het insijpelend water is een groot gedeelte losgevro- ren. De muren die onder aan 65 en bovenaan 45 cm dik zijn worden ver sterkt. Nadien zal de gaanderij aan de buiten zijde aan de beurt komen. Volledig nieuwe zolders dienen te worden aange legd. De kap zal bedekt worden met eiken schaliën. Het meest preciese werk is het vernieuwen van het binnenste raderwerk. Tenslotte worden nieu we, origineel Vlaamse wieken geplaatst, gevat in een wiekenkruis met ijzeren roeden. Wij zullen de werkzaam heden op de voet volgen, zodat de lezers op de hoogte blijven. Mis schien wordt het wel eens het doel van een zondagse zomerwande- ling??? RDV Ie initiatieven van V.O .S.O.G. kunnen deel nemen. Alle inlichtingen in ver band met aansluiting, over de bestaande ker nen of over de jaaront moeting van 13 septem ber 1980, kunnen worden bekomen bij de Provin ciale Voorzitter, de heer E. Vinck, Kasteeldreef 69 te 9310 Lede (tel. 053/ 21.30.67) of bij het Pro vinciaal Sekretariaat, H. Ringoir, Netumweg 7 te 9310 Lede (tel. 053/ 21.13.38). R.D.V. STREEKNIEUWS Groot-Lede De restauratiewerken zijn dan toch gestart. (Rik) Leedse kunstenaars stellen tentoon Nog tot 8 juni kan elke geïnteresseerde terecht in het kultureel centrum op het Dorp te Lede, waar niet minder dan 21 kunstenaars uit Groot-Lede een kollektieve tentoon stelling houden van schilderijen, pentekeningen, kloskant- werk... De organisatie is in handen van het gemeentelijk feestkomitee. De toegang is gratis. Openingsuren: zaterdag 7 juni van 18 uur tot 21 uur en zondag 8 juni van 10.30 uur tot 12 uur en van 15 uur tot 21 uur. Een programmabrochu re werd voorzien. Zo was Lede: tentoonstelling Nog tot zaterdag 7 mei loopt in het jeugdhuis Leeuwerik een tentoonstelling van oude prentkaarten en reprodukties uit het verleden van Groot-Lede. onder de titel «Zo was Lede», organisatie gebeurt in samenwerking met de Leedse Heemkun dige Kring en met de heer Mare Schockaert. De tentoonstelling is nog toegankelijk op vrijdag 6 juni van 19 uur tot 22 uur en op zaterdag 7 juni van 14 uur tot 22 uur. Sluitingsperiode JH Leeuwerik Dit jaar valt de sluitingsperiode van het jeugdhuis Leeuwe rik samen met de (onvermijdelijke) blokperiode. De regeling ziet er als volgt uit: op woensdag 11 en donderdag 12 juni blijft het JH gesloten, op vrijdag 13 en zaterdag 14 juni zal het slechts open zijn van 19 uur tot 24 uur. Zondag 15 juni is elkeen welkom van 10 uur tot 12 uur en van 18 uur tot 24 uur. Voor de week nadien (van woensdag 18 tot zondag 22 juni) geldt dezelfde regeling als hierboven genoemd. Openbare eksames muziekschool De openbare eksamens die het schooljaar 1979-1980 aan de gemeentelijke muziekschool afsluiten gaan door op volgende data: cello op zaterdag 7 juni om 15 uur hout op zaterdag 14 juni te 10 uur piano op zaterdag 21 juni om 14 uur. Programmatic jeugdhuis Leeuwerik 7 en 8 juni: velddag der radio-amateurs. Het betreft hier een jaarlijks evenement dat deze keer plaats heeft op de terrei nen van het jeugdhuis. Men bezoekt een unieke live tentoonstelling van radiostations in volle aktiviteK. 13 juni om 20 uur: het filmforum stelt voor: «The Missouri Breacks», een prachtige western die de cinefiel zal weten naar waarde te schatten. 29 juni: jaarlijkse fietsenrally. Inschrijven is mogelijk van 12 uur tot 13.30 uur. De prijsuitreiking is voorzien om 20.30 uur met aansluitend een T.D. Inschrijvingsrecht 50 frank. Tombola 1ste Keibergse Meifeesten De hoofdprijzen van de tombola V.C. Jong Lede vielen op volgende nummers: 5809 Q667 6712 5342 2254 5723 6939 5570 5449 3020 5684 6101 0412 5485 7973 4718 0267 2616 3945 6540 0957 0127 3603 0301 6981 1217 9653 9186 1680 4147 2758 5014 7408 6371 5418 8316 6020 3898 5060 6502. De prijzen zijn af te halen op het B-terrein, Bellaertstraat Lede, elke dinsdag tussen 20 uur en 22 uur. Op andere dagen kan men terecht bij Droessaert Georges naast het B- terrein. De prijzen dienen afgehaald te worden voor 30 juni. Wielrennerskoersen Op zaterdag 7 juni: koers voor juniores met vertrek aan Ronkenburg. Organisatie: de Leedse Wielerjeugd. Zaterdag 14 juni rijden de liefhebbers door Lede. Vertrek laan kafee De Grafmaker, Molenstraat Lede. De inrichting jgebeurt door de Verenigde Vrienden L.W. Bloedinzameling De Vriendenkring van de Vrijwillige Bloedgevers richt een bloedinzameling in te Papegem in «'t Zaalke» en dit op dinsdag 10 juni van 19.30 uur tot 21 uur. Zoals ondertussen reeds een traditie werd, stelde de Rode Kruis-afdeling Lede ook nu weer haar deuren wagenwijd open om de mensen uit te nodigen eens een kijkje te komen nemen. De afdeling beoogt hiermee twee doeleinden: de mensen te laten weten wat de afdeling heeft aan materiaal en over welke diensten het Rode Kruis beschikt. Allemaal tot wel zijn van de (Groot-Leedse) medemensen... Vorige zaterdag was er de in Lede permanente een sober-eenvoudige ambulancedienst. Inder- «voor-opening» voor- daad 24 uur op 24 staan zien. Tal van prominen ten waren op het appel. hulpvaardige vrijwilligers klaar om te zorgen voor We vernoemen er slechts ziekenvervoer, dat vooral enkele: de schepenen, nadien, niet steeds naar dokter De Weerdt, vele waarde wordt geschat, raadsleden, voorzitter De Maar, aldus de voorzitter Cremer, het bestuur van de RK-afdeling.... Het welkomswoord werd uitgesproken door voor zitter Jean-Pierre Mat- thijs. Hij wees er vooral op dat de afdeling Lede ingedeeld was bij het ge west 5 en nauw samen werkte met de bevriende afdelingen van Aalst, Denderleeuw, Geraards- bergen, Herzele, Ninove en Wichelen. De nadruk werd gelegd op de (toch zo noodzakelijke) lessen die de afdeling geeft. Ten gerieve van de leerlingen beschikt het Roder Kruis over tal van «nagemaak te of geïnsinueerde» wonden, die de werkelijk heid nabootsen. De aan wezigen kregen van de voorzitter een kleine de monstratie terzake. De heer Matthijs wou echter vooral opmerken dat «het» Rode Kruis meer omvat dan de mee ste mensen denken. In de grond zijn er drie aktivi- teiten, die resorteren on der het woordje «hulp dienst»: de preventieve tussenkomsten (bijvoor beeld bij koersen), de tus senkomst bij rampen en wij willen ons op alles voorbereiden, speciaal voor de mensen van Groot-Lede. Geen moeite wordt bespaafd! Spon taan werden nog de uit- leendienst en de dienst ziekenhuisbiblioteek ver noemd. Van de uitleen- dienst, die rijk aan mate riaal is, werd niets ten toongesteld, heel een voudig omdat deze dienst een enorm sukses kent en... omdat al het materiaal uitgeleend was. De ziekenhuisbiblio teek werd opgericht in nauwe samenwerking met Similes, die instaat voor de ruim 800 uitle ningen per jaar. Voorzitter Matthijs wees er nog op dat al het ten toongestelde materiaal eigendom was van de af deling en dat niets ont leend werd. Hij voerde aan dat dit bij het nareke nen een heel aardig som metje heeft gekost. Deze enorme rekeningen kon den vereffend worden dankzij drie soorten in komsten die de afdeling geniet: de ledenwerving, de hulpdiensten (bij koer sen) en natuurlijk de vig- nettenslag, tijdens de Ro de Kruisveertiendaagse. Vooral de laatste jaren geniet de vereniging van vrijwilligers een serieuze bijdrage van de gemeen te. Dank zij deze steun konden reeds een tent en een radiosysteem aange kocht worden, die geen fantasie zijn voor het R.K. maar die een bewijs vor men van het volwaardige uitbouwen van de afde ling. De voorzitter wees er verder nog op dat men te Lede te maken heeft met een prima team vrij willigers, die zonder veel te zeuren nauw samen werken. Tenslotee werde de heer Etienne Temmerman van harte gefeliciteerd met zijn zopas aangekomen benoeming als hoofd van de hulpdienst. De heer Matthijs beklem toonde nog even de nood Hoe een ziekenwagen er (Rik) van binnen uitziet was nu voor iedereen toegankelijk. aan medewerkers: «Wij hebben nog steeds nood aan meer mensen, zowel op het vlak van de verzor ging als op vele andere vlakken...» De tentoonstelling: Deze was ingericht in de twee «kamers» die vorig jaar aan het Rode Kruis waren toegewezen. Reeds tijdens de toe spraak van de heer Mat thijs kwam het aan het licht dat er wel eens drin gende restauratiewerken mogen uitgevoerd wor den: het dak is degelijk lek, want men moest er een plastieken kom plaat sen om een «overstro ming te vermijden. De bezoekers werden reeds aan de poort ver welkomd door een pop, die de nieuwste kledij voorstelde. Naast de di verse fotopanelen ston den tafels met gratis do- kumentatie en met kur- susmateriaal (boeken, di- daktische platen...) Naast allerlei soorten verband- kisten en brancards, was er een stand opgebouwd, waar de'aandachtige luis teraar een «les» kreeg. Via een video en een kleurentelevisie werd uit leg gegeven over kunst matige beademing. De veldtent was uitgerust met allerlei materialen, nodig voor de ziekenver zorging: verpleegtafels bedden een koffer met zuurstoffles, een tafel met diverse koffers ver- pleegmateriaal, een was tafel met verwarmingse lement, sanitair materiaal en dergelijke meer. In de garage stond de rodekruiswagen van Le de met een uitgerold draagbed. Deze ambu lance is uitgerust met een zender-ontvanger en met een zuurstofapparaat. In de hoek zag men de tele foon, aangesloten op een bandopnemer en op de zendertjes die de vrijwilli gers op zak kunnen ste ken. Ook radio-oproepen worden geregistreerd. Al het in de wagen voor handen materieel werd getoond: de koffer voor de dokter met baksters. flessen valium, adrenali ne..., de koffer voor de verpleger met allerhande E.H.B.O.-materiaal, een stetoskoop en een bloed drukmeter. Tenslotte kon men een kijkje nemen in de administratie: de re geling van de wacht dienst, de boordpapie- ren, hoe onkosten gefak- tureerd en dienen be taald te worden, een aan vraag tot ingreep, enz. Tenslotte vermelden we nog dat de muren bef. akt waren met affiches. De voornaamste slogans: «Niet roken, eenkwestie van gezond verstand» en zeker: «Geef bloed, geef leven». Als U het ons vraagt: een leerijke tentoonstelling, die niet de pretentie heeft van volledig te zijn, maar die een bezoek overw aard blijft. Nog niet ge weest: het kan nog enke le dagen! RDV Rode Kruis afdeling Lede pakte uit met een interessante tentoonstelling waarop heel wat materiaal werd tentoongesteld. (Rik) Aan didactisch materiaal ontbrak het zeker niet. (Rik)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13