i ST.-ANNAKAPEL NA 200 JAAR BEDREIGD? STAD KAN GEMAKKELIJKER REIS NAAR FINLAND BETALEN DAN VAN BAARDEGEM 2700 ANONIEME ALK0H0LISTEN IN VLAANDERENS BIERTEMPEL! NAAR AALST IS UW FIETS WEL VEILIG? R E AA-Landdag te Wieze MINISTER GALLE REAGEERT SCHERP OP NIEUWE VERONTREINIGING VAN DENDER vervolg van pag. 1 een exemplaar van de petitie naar het stadsbe stuur, een ander naar de kerkfabriek en een derde naar de Nationale Dienst voor monumentenzorg te Brussel. Aan de stad wordt er nu gevraagd omdat er toch inspraak is in het bestuur volgens het principe de kapel niet af te breken als enig monument in de omge ving. Deze kapel zou im mers het eerste echte centrum van Hofstade geweest zijn omdat het er stond voor de paro chiekerk zelf. Oorspron kelijk zou E.H. pastoor van plan zijn geweest om de nieuwe «kapel» in te wijden ter gelegenheid van de openluchtmis al daar op zondag 8 juni om 10 uur. Het beschermco- mité had hem echter te verstaan gegeven dat de ze viering zou worden ge boycot als de kapel werd afgebroken. Deze boycot zou er in bestaan dat de rolluiken worden neerge laten en dat zwarte vlag gen worden uitgehan gen. Daarom zegde de pastoor niet te zullen in wijden. In zijn preek van zaterdagavond deed hij zelfs een beroep op de goede wil van de bevol king om de openluchtmis vlot en rustig te laten ver lopen. Men heeft zich in de Sint-Annastraat dus niet beperkt tot de eigen omgeving maar men heeft er een zaak voor gans Hofstade van gemaakt. Als er toch tot afbraak wordt overgegaan dan heeft de naam van onze straat geen zin meer al dus de bewoners en dan kunnen we er even goed de hondekotstraat tegen zeggen want dat is de naam waarmee het nieu we bouwsel werd be dacht. Er werden in de ortigeving van de kapel nog andere zaken ge zegd. De Heer Mertens zou een goede zaak doen in geval van afbraak want aldus zou de grond bouwgrond worden. De Heer Bessems, bouw heer, zou zich de inboe del hebben toegeëigend, kandelaars, vazen en der gelijke. In elk geval werd het door het comité van de Sint-Annastraat beko men dat de politie of de rijkswacht de werken voor acht dagen kan stil leggen als er aanstalten gemaakt worden om de zaak met de grond gelijk te maken. Anderzijds De Heer Mertens is de eigenaar van de kapel. Tenminste, zo kwam het in zijn uiteenzetting over duidelijk naar voor. Ech ter, uit betrouwbare bron die volkomen los en ob- jektief staat tegenover deze zaak, werd verno men dat de Heer Mertens had toegegeven dat hij in feite niet wist of die kapel nu eigenlijk van hem was of niet. Zijn standpunt ter zake is duidelijk. Hij heeft niets tegen de afbraak maar heeft als algemene voorwaarde gesteld dat er iets anders in de plaats komt, zonder daarom trent nadere details te hebben voorgesteld. Vandaar dat eerst de steen en nadien het beeld van Sint-Anna in de nieu we uitvoering werd inge werkt. Als er wordt afge broken dan moet de per soon tiie daartoe over gaat zelf maar zien dat hij zich in orde stelt met de eventuele wettelijke voorschriften daarom trent. Hij zelf komt dus in die regeling in geen ge val tussen. Het gerucht dat de plaats op die ma nier bouwgrond zou wor den is ook volkomen uit de lucht gegrepen. Inder daad werd ons het verka velingsplan voorgelegd waaruit duidelijk blijkt dat de kapel voor niets in de weg staat en dat het perceel waarom -het zou kunnen gaan en dat er achter ligt al lang bouw grond is. Wat betreft de inboedel werd het volgende mede gedeeld: er werd reeds twee maal ingebroken, ruiten ingegooid en der gelijke. De inboedel stelt dan ook niet veel voor. Aan de petitie hecht de Heer Mertens ook weinig of geen waarde. Hij maakt zich sterk dat nie mand iets tegen de af braak zou hebben als hij het zelf persoonlijk zou gaan vragen. De Heer Bessems, eige naar van het huis in aan bouw, vindt het niet eer lijk dat zijn mening in die zaak vooraf nooit werd gevraagd door de be schermers van de kapel. Die kapel staat daar al jaren te vervallen zegt hij en niemand stak er ooit een hand naar uit. In tegendeel zelfs. Nu wordt ze plots waardevol. Hij heeft het gebouw zelf wil len herstellen maar er was niets mee te begin nen. Van het ogenblik dat er iemand een hand zou naar uitsteken dreigt er gevaar voor instorten. De kapel heeft hem ten an dere alveel-geld gekost. Zowel voor pogingen om de oude te herstellen als om de «nieuwe» op te richten. Zo zegt hij reeds pogingen te hebben on dernomen om de kapel van onder uit te kappen en er beton in te steken maar dat het gevaar te groot was. Het is larie en apekool, aldus nog steeds de Heer Bessems, dat zijn uitzicht daardoor zou worden gehinderd op een of andere manier. Hij vraagt zich ten andere af wie dat gerucht de we reld zou hebben inge stuurd. Afbreken is zeker zijn bedoeling niet. Als ze niet vanzelf in elkaar stort dan zal de kapel er vol gend jaar nog staan als het aan de Heer Bessems ligt. «Had ik de kapel wil len afbreken dan zou dat al lang gebeurd zijn, want met de machines die er rond gereden hebben is een ongelukje of een ver keerde beweging vlug gebeurd. Een en ander is gebeurd in samenspraak met de Heer Mertens en met de pastoor. Deze laatste zou ten andere zijn goedkeuring aan de operatie gegeven hebben. Volgens Mr. Bessems is het een louter commerci ële kwestie. Daarmee be doelt hij dat de Heer Van Caeckenberghe, concur rent van hem in begrafe- nisaangeiegenheden, en lid van de Aalsterse cul tuurcommissie, deze ge legenheid aangrijpt om hem zo de duivel aan te doen. Dat zal dan ook wel de reden geweest zijn waarom Mijnheer Van Caeckenberghe niet be reid was om tegenover ons ook maar een woord over de zaak los te laten, want hij wilde «boven het geval staan» wat daar dan ook mocht mee be doeld zijn. Dat er gezegd wordt dat de inboedel in zijn huis zou zijn verwerkt vindt de bouwheer ook zeer verwonderlijk. De kandelaars, (twee ijzer- werkjes van een paar centimeter hoog) en een paar «vazen» die mis schien zelfs aperitiefgla zen zijn, liggen op dit ogenblik bij de aannemer die ze verwijderde om ze voor het gevaar van in storten te behoeden. De Heer Bessems vraagt niets liever dan de kapel te herstellen. Vandaar ook het compromis zoals het werd uitgewerkt. Had zijn aannemer er een goede kant aan gezien dan was het herstel nu al een feit geweest. Zelfs is hij bereid om het nodige materiaal ter beschikking te stellen, maar de perso nen van de ene zijde heb ben wel veel «tamtam» gemaakt maar hebben zijn mening nooit ge vraagd en hebben ook nog veel minder hun handen uit hun zakken gehaald. Dat is het stand punt van de Heer Bessems. Aldus zijn de drie partijen hier aan het woord ge weest. Het geheel geeft de indruk dat het pro bleem te wijten is aan een gebrek aan samen spraak en informatie. Voor de eigenaar van de kapel hoeft het gebouw niet te verdwijnen. De be woners en de bouwheer wensen niets liever dan dat de kapel blijft staan. De laatste wil er zelfs per soonlijke kosten voor maken. Waar zit hem dan eigenlijk de moeilijkheid? ledereen is zonder dat men het weet met elkaar akkoord. Gelukkig is er nog niet veel onherstel baars gebeurd en er kan nog altijd gepraat worden. A.D.B De nieuwe kapel, sommigen noemen het*hondenkot». (Per) vervolg van pag. 1 (CVP) die ostentatief de zaal verliet, roepend dat de reiskosten voor de schepenen wel betaald worden. Raadslid Borms vroeg op haar beurt de stemming over haar voorstel, maar schepen van Financiën argumen teerde dat men bezwaar lijk kon stemmen gezien er geen" kredieten in de begroting 1980 voorzien zijn voor deze uitgaven. Wat dan weer de reaktie uitlokte van de heer Bo- gaert (CVP) dat men de kredieten met een begro tingswijziging wel kon in schrijven. Hierna volgde een niet te volgen door- heengepraat en geroep, waartussen de heer Uyt- tersprot terug de zaal inkwam. Burgemeester D'Haese- leer vroeg CVP-fraktielei- dër Willems hierop zijn raadsleden in te tomen, en niet zo demagogisch tewerk te gaan. Ook hij wees erop dat er geen kredieten voorhanden waren. Raadslid Blommaaert re plikeerde dat hij de argu mentatie van schepen Van den Eede goed vond maar niet deze van sche pen Blommaert. «Ik wist dat U alles verkeerd be greep» was de reaktie van de schepen van het personeel, waarop de heer Bogaert weer op zijn beurt antwoordde: «Laat er ons geen lolletje van maken». De raadsleden werden nog nerveuser, en de heer Uyttersprot gooide nog wat hout op het vuur door te zeggen dat er wel geld beschikbaar was om de reis van twee schepe nen naar Finland te beta len, maar niet voor de reiskosten van het perso neel van Baardegem naar Aalst. Burgemeester D'Haese- leer stelde hierop dat het de eerste maal was sinds de fusie dat twee schepe nen een korte studiereis maakten op kosten van de stad. Hij ging er prat op dat er zo weinig stu diereizen ondernomen werden op stadskosten, wat volgens hem niet al tijd in het verleden zo was. Raadslid Uyttersprot vond dat het bestuur zich wel honderden overuren voor het vervoer van schepenen en de aan koop van wagens kon permiteren, maar geen geld vond voor een klei ne vergoeding van enke le franken per kilometer voor sommige perso neelsleden. Fraktieleider Willems (CVP) meende dat noch het schepenkollege noch de minderheid tegen de uitbetaling van de ver goeding was. Terwijl Schepen Blommaert van zijn kant eraan herinner de dat het probleem reeds 2 3 maal op het Schepenkollege was be sproken geworden. Vol gens hem had men in het Schepenkollege reeds de uitbetaling beslist wan neer de financiën het zouden toelaten. «Wij zijn U voor geweest» zo ver volgde. «Gij zijt met alles goed gezind maar ge zijt er niet voor» zo reageer de de heer Uyttersprot op zijn beurt. SP-fraktieleider Jan Van der Veken verklaarde op zijn beurt met het princi pe akkoord te zijn, ver mits dergelijke vergoe ding ook in de privé-nij- verheid wordt betaald. Bij een afstand van meer dan 5 km. komt de werk gever immers tussen in de helft der kosten en dit op basis van de tarieven van het openbaar vervoer. Hij meende echter dat de clausule in het desbetref fende Koninklijk Besluit «Ingevolge de fusie» zou dienen te verdwijnen. Hiermee was de heer Uyttersprot en met hem het ganse Schepenkolle ge het niet akkoord, ver mits de nieuw aangewor ven personeelsleden hun standplaats hebben op het stadhuis van Aalst zelf, en niet op het ge meentehuis van de vroe gere gemeente. Nieuw aangeworvenen hebben dus geen recht op een dergelijke vergoeding. Na wat over en weer ge praat, besloot de burge meester de diskussie zonder enige stemming met de woorden: «Wij zijn allen akkoord met het principe». VEHE Toch wel een ongebruikelijk zicht. In de ruime Oktoberhalien te Wieze waar niet alleen de dorps naam Wieze doet denken aan de «Wiese» te München waar zich ook het beruchte Hofbrauhaus bevindt, maar waar alles wijst op verbruik van «adel gerstennat», de biertogen getransformeerd te zien in koffiebars en distributiepunten van frisdranken. Op de tafels wel nog bierfleskes als om het noodlot te tarten. Evenwel voorzien van frisse fresia's. Zon der bier! In de «bierhalle» zelf, 's voormiddags 1600 en 's namiddags ruim 2700 aanwezigen. Allen men sen die aan de drank verslaafd zijn geweest en er de noodlottige gevolgen aan den lijve hebben van ondervonden doch die via AA tot genezing, tot een leven dat het leven waard is, zijn teruggebracht. Alleszins een lofwaardig initiatief van de VTB-VAB- afdeling Aalst die verleden vrijdag- en zaterdag uitpakte met een gratis fietsen- en bromfietsenkon- trole. Dat het geen voltreffer werd is duidelijk gezien er zich op de eerste dag nauwelijks een dertigtal fietsers, meestal jeug digen, aanboden en het weder verleden zaterdag weinig uitnodigend was om met de fiets erop uit te trekken. Ook organisa torisch liep niet alles ge smeerd want bij ons be zoek te 18.45 u. op vrij dag was iedereen reeds met de noorderzon ver dwenen alhoewel het programma duidelijk 19 u. als slotuur stelde. De braderij van de nieu we Dekenij «Gentsestraat en Vlaanderenstraat» werd evenmin een top per want bij ons vragen ze de hoeveelste braderij dit in deze straten was werd prorfipt geant woord «de eerste en waarschijnlijk ook de laatste» zodat de kreatie van deken Schollaert en sekretaris Pieters onder geen goed gesternte van start ging. De keuring van de fietsen gebeurde anders wel heel precies naar het schema van de auto schouwing. Mét kaart en kniptang inkluis. Aan de fiets werd zowat alles na gekeken: bel, taksplaat, zadel, stuur, kader, vrok, reflektoren, lichten, rem men, banden, slijkweer- ders, velgen, wielrolla- gers, spaken, rembeves- tigingen, trappers en as sen, ketting, dynamo, kettingbeschermer en identiteitskaart. De afgeleverde kaart heeft uiteraard alleen in formatieve waarde en verbindt nergens VTB- VAB. Éénmaal geknipte vakjes vragen nazicht. Vakjes die tweemaal ge knipt zijn vergen dringen de herstelling. Een keurige zelfklever met tekst «gekeurd door VAB» werd dan uitge reikt. Ook de bromfietsers kwa men aan bod en hieraan werden vooral rook eh geluid op de korrel genomen. Een initiatief dat inder daad meer sukses ver diende. Eerlang worden ons de bevindingen van de techniekers bezorgd die we U dan niet willen onthouden. Getracht wordt hierbij het publiek voor de pro blematiek van de fietser te sensibiliseren voor be ter onderhoud en op die manier bij te dragen tot opvoeren van de ver keersveiligheid. LH Waarom nu juist het bier dorp Wieze werd uitgekozen voor dergelijke manifestatie waar Anonieme Alkoholis- ten «samen groeien» en steun zoeken bij elkaar is gewoon een praktisch pro bleem. Het was dit jaar im mers de beurt aan de afde ling Oost-Vlaanderen om de nationale AA-dag te organi seren en in de wetenschap dat verleden jaar in De Pan ne 's namiddags honderden mensen geen zitplaats von den moest worden uitgeke ken naar ruime akkomoda- tie. En die vond men alles zins te Wieze. AA-ers zijn trouwens geen pretbeder- vers en gunnen aan de ge wone man, aan wat'zij noe men de «sociale drinker» die een pintje lust doch van op houden weet en bij wie eens een toevallige dronkenschap beperkt blijft tot een spijtig incident zonder verdere kon- sekwenties, wel wat pret bij het degusteren van een alko- holistische drank. Voor hen zelf echter is «de eerste pint» te schuwen als de pest want in wezen zijn ze nog alkoho- listen maar dan wel gestabi liseerde. Ze zijn overtuigd dat hun kwaal niet geneeslijk is en dat ze steeds alkoholis- ten in potentie zijn, mensen waarbij de minste slok hen terug op het hellend vlak kan leiden en vermits ze de scha delijke gevolgen ervan, zo voor zichzelf als voor hun omgeving, eventueel voor hun gezin, zowel physisch als moreel en financieel, aan den lijve hebben ondervon den wordt het minste alko- holverbruik als de pest ge schuwd. Hun lijdensweg was te lang en hun miserie allerhande te groot om het risiko te lopen nogmaals in dit straatje zonder eind te verzeilen. In de wekelijkse samenkomsten van hun af delingen zoeken ze troost en steun bij elkaar, vertellen hun wedervaren waarop dan kan worden ingehaakt met de eigen vaak dramatische belevenissen en staan steeds open om alkoholisten die bereid zijn hun hulp te aanvaarden met raad en daad bij te staan. De Landdag zelf, een groot se manifestatie, brengt hen allen samen, vormt een we derzijdse steun en kan voor alkoholisten een baken zijn en een reddingsboei waar aan ze zich kunnen vastklampen. Algemeen wordt immers aangenomen dat individuele redding een uitzichtloze utopie is. In de voormiddag ging on der voorzitterschap van chairman Juul van Oost- Vlaanderen de anonieme alkoholisten dragen een badge met enkel hun voor naam de gesloten AA ver gadering door waarin Wil- fried uit Antwerpen het had over «Zoektocht naar een ander leven», Julia van Bra bant over «De nieuweling...» en Jos uit Antwerpen over «Hand in Hand, Hart in Hart». Tegelijkertijd was er ook de AI-Anon-vergadering, de vereniging van familieleden van alkoholisten die zich be zighoudt met de manier Minister Mare Galle heeft scherp gereageerd op de verontreiniging van het Denderwater die een grote vissterfte veroorzaakte in de buurt van Geraardsber- gen en ook tot gevolg had dat een deel van de stad bedekt werd met een wit-grijze laag schuim. De Minister heeft dadelijk aan de administratie op dracht gegeven een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze vervuiling om hem zo spoedig mogelijk een verslag hierover te bezorgen. Tevens heeft hij zich ge richt tot zijn collega van het Waalse Gewest om dze te wijzen op de her haalde verontreinigingen van het Denderwater docr bedrijven in Wal lonië. Mare Galle heeft de Mi nister gewezen op.de ge volgen van deze veront reiniging voor het visbe stand in de Dender en voor de bewoners van de steden langsheen de Dender. Hij heeft de Minister van het Waalse Gewest nog maals gevraagd na te gaan of de lozingen in de Dender van de bedrijven gelegen in Wallonië vol doen aan de wettelijke voorwaarden. Tevens heeft hij ge vraagd welke initiatieven genomen worden voor de bouw van gemeente lijke waterzuiveringssta tions in Wallonië, Het is volgens Minister Galle niet verantwoord dat de bevolking in Vlaanderen getroffen wordt door dergelijke ernstige milieuproble men. Zeker niet op een ogenblik dat de gemeen tebesturen in het Vlaam se Gewest ernstige in spanningen leveren om via het aanleggen van collectoren en de bouw van zuiveringsstations het Denderwater in zijn natuurlijk evenwicht te rug te .brengen. Het antwoord is nu aan Minister Dehousse. Het is echter duidelijk dat Mare Galle niet van plan is het bij schriftelijke pro testen te laten en deze zaak zo nooig op rege ringsniveau zal voor leggen. waarom met een alkoholist kan worden geleefd. Ook de AI-Ateen-groep die de kinde ren van alkoholisten groe peert kwam aan bod. Voor het eerst werd de pers uitgenodig op de open ver gadering 's namiddags. Wel indrukwekkend de serene sfeer waarin het alles ver liep, de gespannen aandacht waarmee veel werd aan hoord wat door de meesten toch reeds vaak moet zijn gebeurd maar wat wel steeds een innerlijke steun- vormt voor stevig behoud van de eigen gedragslijn. De 2700 aanwezigen, slechts een klein procent van de al koholisten van ons land waaronder ook tal van vrou wen vroeger dronk men uit armoede, nu uit weelde waaronder belangrijke delegaties uit Nederland (110 personen). Frankrijk, Duitsland, Engeland enz. werden eerst gekonfron- teerd met de belevenissen van de Oostvlaming Romain die de afzonderlijke alkoho listen aanziet als graankor rels die via de AA uitgroeien tot welige aren. Het applaus dat zijn tussenkomst geniet is een sterke steun van de velen die hun moed en kracht putten uit eikaars we dervaren. Moed dan zowel met «d» als met «t». De Limburger Urbain noemt het een voorrecht lid te zijn geworden van de AA en na zelf te zijn teruggekeerd tot een normaal leven te mogen bijdragen tot de redding van anderen. Hij prijst zich geluk kig met het feit dat voor de medici de AA betekenis heeft gekregen en dat de artsen met AA voortreffelijk meewerken. De AA leidde hem en hopelijk nog -vele anderen naar gelukkige so berheid. Met een alkoholist komt het huisgezin op drijf zand te staan, zegt Yvette namens Al-Anon. Ruzies zijn schering en inslag, de job wordt verspeeld, het huwe lijk wordt een hel. Alleen staat men er machteloos tegenover. Met Al-Anon wordt aan de familieleden een kans geboden. Namens Alateen zegt Pau- lette wiens vader alkoholist was hoe dergelijke toestand remmend en hinderend op de kinderen inwerkt. Verlies aan elk zelfvertrouwen, angst voor de toekomst en spelen met zelfmoordge dachten zijn onvermijdelijk. Ook hier brengt Alateen red dingsmogelijkheid. Na de pauze brengt E.H. D. Evrard, aalmoezenier aan de rijksgevangenis te Dender- monde, hulde aan AA als verdedigster van een aantal morele waarden die voor de vallende, de struikelende al koholist een gelukkig leven niet als een fata morgana mogelijk wil maken. Advo- kaat J. Beernaert, voorzitter AA, belicht de AA als een wonder dat geloof schenkt, hoop brengt en vertrouwen bezorgt. Het is de vereniging van mensen, diverse ele- menten, die door bundeling j van hun krachten, terugko men tot de rechte weg, tot I een toekomstgerichte levenshouding in positieve zin. In ons land zijn er naar l schatting 100.000 alkoholis ten. .5.000 onder hen in het Vlaamse land zijn AA-ers. Voor de talloze anderen staan de 190 over de regio verspreide kernen wijd open voor oovang en steun. LH Zat bot jury Het Vol int< een die peil pro van bet ten ken het Vol( war mee inge spre ête nine Hier aani strai heel won dag ken. wel over ête. wel vroe Zijn 0ëin spre leide de s Opt varir deeli iets nieu' rend enke en h. aan sprei het F maei

De Voorpost | 1980 | | pagina 4