ANTWOORD OP PARLEMENTAIRE VRAAG ZORGT VOOR VERWARRING AALSTERS SLACHTHUIS STILAAN UIT RODE CIJFERS GEVONDEN VOORWERPEN WORDEN PER OPENBAAR OPBOD VERKOCHT BEGIJNHOFKERK WORDT GERESTAUREERD A N CVP wil klacht indienen bij goeverneur Priveuitbater investeerde 17,5 miljoen op vier maanden tijd REUZE BARBECUE IN STADSPARK Pappopfestival met «De Matotten» De goedkeuring van het statuut der aanwervings- en bevorderingsvoorwaarden voor het stadspersoneel voor het stadspersoneel dat door de meerderheid goedgekeurd werd op 12.3.1980, zorgde reeds voor heel wat reakties op de CVP-oppsitiebanken. Hiervoor verwijzen wij onder meer naar de brochure, die de oppositie over het perso neelsbeleid van de stad publiceerde. Het statuut kwam nog maals ter sprake op de jongste gemeenteraad van eind mei toen raadslid Ray mond Uyttersprot erop wees dat ingevolge de wij ziging van artikel 9 de ge meenteraadsleden uitgeslo ten worden uit de examen- jury's. Uit een recente parlemen taire vraag gesteld door VU-kamerlid Kuypers blijkt echter dat het bijwo nen door gemeenteraadsle den van deze examens moet worden beschouwd als een verlengstuk van het inzagerecht, voorzien in ar tikel 69, derde lid van de Gemeentewet. «Het Kolle ge van Burgemeester en Schepenen kan de uitoefe ning van dat recht regelen, maar niet ongedaan ma ken» zo stipt de Minister nog aan. Hieruit besloot de heer Uyttersprot dat alle ge meenteraadsleden het recht hebben deze werk zaamheden als waarnemer bij te wonen. Hij stelde dan ook aan het Schepenkolle ge voor dat alle raadsleden vooraf de nodige inlichtin gen zouden krijgen betref fende de plaats, dag, uur en aard van de af te nemen examens. Deze inlichtingen zouden tijdig aan de raads leden moeten medegedeeld worden, zodat deze de no dige schikkingen zouden kunnen treffen om van dit recht gebruik te kunnen maken. Schepen Blom- maert herinnerde er in zijn antwoord aan dat de orga nisatie van de examens vol gens het administratief sta tuut toebehoord tot de be voegdheid van het Sche penkollege, en dat de examenjury samengesteld wordt uit stadsambtenaren en/of personen buiten het bestuur, onder voorzitter schap van een lid van het Kollege. Volgens hem was het bij wonen van examens als een onderdeel van het inzage recht een zeer brede en persoonlijke interpretatie van de interpellant. Uit de arresten van de Raad van State en uit de parlementai re vragen en antwoorden bleek immers dat het niet mogelijk was een opgave te geven van de bescheiden, die als tuk betreffende het bestuur alsdusdanig onder het inzagerecht vallen. De wet verwees volgens de Schepen steeds naar stuk ken en niet naar handelin gen. Het resultaat van de handelingen, namelijk het Proces-Verbaal kon echter wel steeds door de raadsle den ingekeken worden. De heer Blommaert meen de ook dat de huidige sa menstelling van de jury een sereen verloop van de examens waarborgde, waarbij elke politieke in menging vreemd was. Hij was ervan overtuigd dat de politiekers zich niet zouden willen inlaten met het ver loop van de examens en zich zouden vertrouwen op de onderlegdheid en de be kwaamheid van de examenjury. Ook het syn- dikaal protokol dat afgeslo ten werd, voorziet per re presentatieve vakbond één afgevaardigde op de examens, waardoor de ob- jektiviteit een tweede maal gewaarborgd werd. De Schepen vroeg ten slotte één maand uitstel om een definitief antwoord te ver strekken, daar hij de inter pellatie slechts één dag vóór de raadszitting mocht ontvangen. Niet de gemeenteraadsle den willen van de examens een jamboel maken, maar wel anderen, zo replikeer de raadslid Uyttersprot. Hij vroeg dan ook de on middellijke stemming over zijn voorstel, en beweerde terzelfdertijd zich bij de volgende examens te zullen aanbieden, als waarnemer. Indien hij de nodige gege vens over dag, uur, enz, niet zou ontvangen, zou hij desnoods iedere week op de personeeldienst infor meren naar de examen data. Burgemeester D'Haeseleer steunde zijn schepen voor de verdaging, en stelde dat een ministrieel antwoord een zuivere interpretatie van de wet kon zijn. Aldus kan dit antwoord door an deren in het ongelijk ge steld worden. De burge meester bevestigde ook dat de interpellaties slechts de dag vóór de zitting ontvan gen werden. «Ik wil de zaak niet op de lange baan schuiven, en zal dan ook binnen de maand antwoorden» zo vervolgde schepen Blommaert op zijn beurt. Hij vroeg trouwens begrip voor zijn standpunt omdat hij van de vraag van de oppostie slechts de na middag ervoor telefonisch op de hoogte gesteld was. ACV-matje Hierna ontspon zich een hevige diskussie over het tijdstip waarop de interpel- latieaanvraag ingediend werd. Vervolgens de heer Uyttersprot gebeurde dit op maandagmorgen (Pink stermaandag), maar toen werkte het stadspersoneel niet. Deze opmerking lokte dan weer bij schepen Blommaert de onverwach te reaktie uit: «Ik zal U bij het ACV op het matje roe pen» (algemeen gelach). SP-fraktieleider Jan Van der Veken wees er op zijn beurt op dat de maandag een feestdag was, en dat men toch niet van het per soneel mag verlangen dat men op die dag werkte. Anderzijds was ook hij van mening dat men niet op 24 uur op de vraag van de heer Uyttersprot kon ant woorden. Hij steunde dan ook het voorstel tot ver daging. Gracienne Van Nieuwen- borgh (SP) van haar kant vond het van haar zijde ongepast dat men met 40 raadsleden een examen zou bijwonen. Eventueel kon men wel overeenkomen een aantal afgevaardigden per partij te sturen. «Een recht voor de raadsleden blijft een recht» zo stelde de heer Willy De Turck (CVP), die verduidelijkte dat een antwoord op een parlemantaire vraag mede rechtspraak vormt. Hij was ertegen dat men in de ge meenteraad voor alles en nog wat een kommissie vormde. Mevrouw Van Nieuwenborgh bleef er echter bij dat er mensen dienden aangeduid te wor den per partij, zoals het vroeger gebeurde. Namens de PW-stelde fraktieleider Richard De Gols dat men van de grond van de zaak afweek. Hij vond het deontologisch niet juist dat men de problema tiek op de spits dreef, en steunde dan ook de ver daging. Reglement «Wij willen examens volle dig depolitiseren (gelach op de CVP-banken) terwijl de oppositie ze in het vorig bestuur juist politiseerde» zo zei Schepen Blommaert opnieuw. CVP-fraktielei- der Willems wilde weten wanneer de eerstvolgende examens plaatsgrepen, en verdedigde het laattijdig in dienen van de interpellatie met de mededeling dat de raadsleden de agenda ook slechts laat ontvangen hadden. Schepen Blommaert ant woordde op de eerste vraag dat alles reeds in het staats blad verschenen was. Op voorstel van raadslid De Gols, onderzocht de Burgemeester of men een vraag om interpellatie kan verdagen. Niemand scheen hier onmiddellijk een ant woord op te hebben, ter wijl de heer Blommaert stelde geen objektie te heb ben tegen het mededelen van plaats, uur en datum van de eksamens. Uit de voorlezing van de gemeentewet, en het regle ment van inwendige orde van de Aalsterse gemeente raad bleek dat men weer alle kanten opkon, waarna de Burgemeester de ver daging voorstelde. Dit lok te protest uit bij de oppos tie, die stelde dat aldus om het even welk voorstel van een gemeenteraadslid kon geblokkeerd worden. «Wij zitten hier permanent onze broek te verslijten» zo merkte raadslid Van de Sij- pe hierbij op. Toen de oppositie zich bleef verzetten tegen de verdaging en dreigde klacht in te dienen bij de goever neur, riep de Burgemeester hen toe dit dan ook maar te doen. «Dat doen wij zeker» zo antwoordde de heer Uyt tersprot. Meerderheid te gen oppositie werd de ver daging dan ook aanvaard, niet zonder opgemerkt we- ze dat raadslid Willy Van Mosselvelde (VU) de raadszaal verlaten had om niet aan de stemming te moeten meedoen. Reeds in vroegere tussenkomsten had hij zich immers meer maals tegen het personeels beleid van de stad gekeerd. VEHE mi rel Hi pri 12. ve. 19' dai dc de In mei 1979 werd na ontelbare vergaderingen en eindeloze debatten door de Aalsterse gemeenteraad besloten het stedelijk slachthuis, dat telkenjare miljoenen verlies maakte, in koncessie te geven aan een privéslachter. Tijdens de jongste gemeenteraad legde Schepen van Financiën de dienstjaarrekening 1979 voor. Aldus verna men de raadsleden dat er een van 8.023.102 fr. Hierbij moet men rekening houden met twee perioden, met name de 8 eerste maanden toen het slachthuis nog uitgebaat werd door de eigen regie, en een tweede periode van 4 maanden toen de uitbating gebeurde door de PVBA Jan Goossens. De verliestrend bleef dus aanhouden, maar is toch al minder dan de 10 12 miljoen van de vorige jaren. voerde waaronder 8 mil- Hierbij komt nog dat in de joen voor de modernisering periode september/decem- van de slachtlijn en stallin- ber de koncessionaris niet gen, 5 miljoen voor de minder dan 17.500.000 fr. koelkamer en koelgroepen, investeringswerken uit- 800.000 fr. voor een auto matische weegschaal, 2,5 miljoen voor een volauto matisch kapmachine, 500.000 fr. voor een trans portband en roestvrije op hanging, 137.000 fr. voor heftoestellen en 538.000 fr. voor allerlei werktuigen, materialen, bureeluitrus ting sociale lokalen. Het spreekt voor zichzelf dat het aantal slachtingen tijdens deze periode be ïnvloedt werden door de aan gang zijnde werken. Gedurende eerste 8 maan den bedroeg het gemiddel de slachtcijfer 4500 per maand. In de periode werd dit in september 4741 stuks, in oktober 320/ stuks, in november 2181 stuks en in december werd het cijfer reeds opgedreven tot 6981 stuks. «Het totale slachtcijfer is echter het laagste dat wij sedert de oprichting van het nieuwe slachtcijfer heb ben bereikt met name 53.164» zo ging de schepen verder. Volgens hem was het dus duidelijk dat het hoogtijd was dat er een verandering kwam in de ex ploitatievorm, en dat het hoogtijd was dat er een verandering kwam in de ex ploitatievorm, en dat de beslissing tot het in konces sie geven nu volledig verantwoord wordt door de huidige gang van zaken. Uit de statistieken van het lste kwartaal 1980 blijkt immers dat men een maan delijks gemiddelde heeft bereikt van 9444 stuks, tegenover 4500 in de eerste periode van 1979. De voorlopige balans over het eerste kwartaal 1980 sluit trouwens af met een geldelijke winst van 699.410 fr., maar rekening houdend met de te boeken afschrijvingen van 1.343.000 fr. blijft er dus een boekhoudkundig ver lies van 643.590 fr. Op de zelfde produktiebasis zou men aldus een jaarlijks ver lies krijgen van 2,5 miljoen wat schrik afsteeks tegen de verliezen van 10 a 12 miljoen vorige jaren. De Schepen hoopte dat bij ver dere produktieverhoging ook dit verlies in 1980 zou kunnen weggewerkt worden. Namens de CVP stelde de heer Bogaert dat zijn frak- tie geen opmerkingen had op de dienstjaarrekening gelet op de toestand van einde maart 1980. Hij vroeg de Schepen echter wel goed de teugels in han den te houden, wat deze ook beloofde. Uit de jaar rekening blijkt nog dat er in 1979 in totaal 53.164 die ren geslacht werden, waar van 35.850 varkens en 17.314 runderen. Het aan tal keuringen liep op tot 70.478. Er weze ook aan- herinnerd dat het slacht huis in koncessie gegeven werd voor een huurprijs van 4 miljoen per jaar. De keurrechten komen toe aan de stedelijke regie. De tus sen in de administratieve kosten bedraagt 7,5 van de keurrechten. De vergelijking van het Aalsters slachthuis met an dere stedelijke slachthui zen is ook niet zo gunstig. Slechts twee andere, met name Lokeren en St.-Ni- klaas boeken trouwens winst. In Aalst gebeurden er in 1979, 53.164 slachtin gen zijnde 8126 minder dan het jaar voorheen. In Lo keren waren er 259.830, in St.-Niklaas 80.292 in Brug ge 57.179, in Hasselt 129.727, in Gent 54.871 en in Genk 152.669. Enkel in St.-Niklaas en Hasselt steeg het aantal slach tingen. Dircktcur Ermens merkt trouwens in de brochure op dat de felle daling, van het aantal geslachte varkens in 1979 veroorzaakt werd door het wegvallen van de grootste varkensklant met name de Lokerse Vleesvei ling. Ook meldt hij dat de beide slachtkettingen bin nenkort wel samen zullen werken. Vanaf 1 september was er, wat betreft het ste delijk personeel, alleen nog de keurders en stempelaars aanwezig. De taken van de keurders werden uitgebreid tot het toezicht op de hy giënische verwerking van ongeveer 200 warkens per dag in de uitsnijplaats. VEHE VEHE Op terreinen van het stadspark Aalst organi seert het Syndikaat der verenigde vleeshouwers van Aalst-stad op zondag 15 juni vanaf 12.30 u. een Reuze-Barbecue. De opbrengst ervan gaat naar de mentaal- gehandikapten van de streek aan wie de netto- winst wordt afgestaan. U kan er kiezen uit: tussenribstuk («entrecöte») op grill varkensribstuk («cótelette») op grill zigeunerspies op grill barbecueworst «gourmet» op grill Deze spijzen worden genomen met stokbrood, sausen en aangepaste groenten. De barbecuedag wordt geanimeer door de Kunstgroep «Alkuone», de Showgroep «De Ka- millekes», het «Chorum Alostum Imperiale» en verder gezellige muziek. Er zijn zitplaatsen voorzien voor 700 personen. Het U eens laten smaken in een aangename sfeer ten bate van de gehandikapte kinderen is het parool. Ieder jaar opnieuw verkoopt de stad Aalst een hele lijst gevonden voorwerpen waarvan de eigenaar onbekend is en die sedert meer dan 6 maanden in bewaring z(jn genomen door de stad. Ingevolge de wet van 30 december 1975 zijn deze voorwerpen trouwens eigendom geworden van het stadsbestuur. Volgens de jongste lijst van 10 april 1980 beschikt men aldus over 77 fietsen, 7 bromfietsen, 6 polsuurwer ken en 9 andere kleine zaken. Toen dit agendapunt op de gemeenteraad besproken werd, vroeg volksvertegen woordiger Ghis Willems (CVP) of deze verkoop wel bij openbaar opbied diende te gebeuren. Hij had im mers een vraag ontvangen van een vereniging, die de 77 gevonden fietsen onder hands zou willen aanko pen. Het raadslid meende wel dat een openbaar be stuur «kommerce» moest doen, maar vroeg toch of mits een billijke prijs aan een bepaalde sociale vere niging een aantal gevonden voorwerpen kon over maken. Schepen Van den Ede kon de gestelde vraag geen on middellijk antwoord geven, en verwees dan ook naar de adjunkt-stadssekretaris, de heer Van Vaerenbergh. De Begijnhofkerk is eigendom van de Kerkfabriek van St.-Martinus en wordt aldus eveneens de St.- Martinuskerk Begijnhof genoemd. Bij Koninklijk Besluit van 4.5.1973 werd zij als monument geklas seerd. Hieruit volgt dat de restauratiewerken kun nen betoelaagd worden met 60 voor de Staat en 20 voor de Provincie. De overige 20 worden ten laste genomen van de stad Aalst omdat de eigenaar zelf over geen financiële middelen be schikt, en de stad wettelijk verplicht is het deficit en de bijkomende kosten (zoals voor werken) ten haren laste te nemen. Het ontwerp werd door de Kerkfabriek ingediend op basis van een beslissing van de Kerkraad, genomen in zitting van 1976. Het huidig dossier behelst in hoofdzaak het lapidair gedeelte van de buitengevels, het herstellen van de daken en torens en het inrichten van een stook plaats voor de latere verbetering van de kerk. De uitgaven worden geraamd op 22.541.074 fr. Op de perskonferentie, die klassiek plaatsheeft de dag na de gemeenteraad, kon schepen van Openba re Werken Jan De Neve nog mededelen dat het stadsbestuur dé bedoeling heeft om binnen afzien bare tijd ook de muur rond de kerk, die eigendom is van de stad, te restaureren. Wat de toekomstige bestemming van de gerestau reerde Begijnhofkerk zou worden, kon op dit ogenblik nog niet medegedeeld worden. Misschien zullen er, zoals verscheidenene malen in het verle den reeds gebeurde, opnieuw klassieke concerten in kunnen plaatsgrijpen. VEHE Ook deze kon geen uitsluit sel geven, zodat de Burge meester bekende dat er geen 100 zekerheid was dat een dergelijke openba re verkoping noodzakelijk was. Persoonlijk meende hij van wel. CVP-raadslid Floris De Winter, die eerst vroeg door wiens tussenkomst de verkoping gebeurde, stelde vervolgens de vraag of de verkoop wel genoeg op bracht om de deurwaarder te betalen. Te oordelen naar het antwoord van de Burgemeester was dit in Aalst inderdaad het geval. Hij verduidelijkte tevens dat dit in Aalst steeds op dergelijke manier gebeurd was in het verleden. Of het in de deelgemeenten vroe ger gebeurde wist hij na tuurlijk niet. Schepen Van den Eede (PVV) preciseerde op zijn beurt dat 'de opbrengsten van de veijkoop ingeschre ven werden op de begro ting op de post onvoorziene ontvangsten. Aan raadslid De Winter beloofde hij de nodige informatie over de opbrengst per brief te mel den. «Het moet niet nood zakelijk per brief, het mag ook per telefoon of te voet» zo antwoordde de heer De Winter op zijn beurt, en hij besloot met de zin: «Ik wacht trouwens op nog veel inlichtingen van U» wat al gemeen gelach uitlokte in de raadszaal. G Di «F m m br m vc sc m de tei Di Cc De Nc se Ie lol zo ge Fai On De 35- Aa Oe H or.tslt leidin is. Vc het li weinij ogenh aan c oktob ontsla kalem het ti b(jdra Dit tigd c nancii het Ook I Zaterdagavond en nacht was het terug karnaval geblazen in het Brugkafé aan de Werf. Polle Keipernoagel en zijn ploeg hadden handen tekort om alle dorstige karnavalisten te bedienen. De Matotten trachtten door dit pappopfestival geld in het laatje te krijgen. Of er veel pap gegeten werd weten we niet. Polle ging wel met de pap rond, maar de meesten hielden het bij bier. (Per

De Voorpost | 1980 | | pagina 6