hofstade. gijzegem ARRONDISSEMENT AALST EERLANG NIET MEER ERKEND ALS ONTWIKKELINGSZONE? I SCHOOLFEEST MET MUSICAL SNELTRAPPERS LATEN ZWEET SCHOLIEREN V.C. KUKLOS ONBEKEND? MAAR NIET ONBEMIND! Gesprek met kamerlid Jan Caudron De gemeentelijke lagere school hield tijdens het weekeinde van 14 en 15 juni laatstleden haar school feest. De ganse schoolbevolking verleende aan het programma haar medewerking. Voor de laatste maal diende het gebeuren plaats te vinden in de turnzaal. Deze heeft nu al jaren lang haar beste tijd gehad en ze heeft dan ook zeer dringend een vernieuwing nodig. Deze werken zullen eerstdaags een aanvang nemen. De Heer Paridaens, directeur van de school, liet in zijn welkomstwoord niet na de de aanwezige vertegenwoordigers van het Aalsterse stadsbestuur te danken voor de steun die werd verleend voor de veranderingswerken. Het eerste opvallend kor te deel van het program ma werd verzorgd door de leerlingen van het eer ste, tweede en derde leerjaar. Zij brachten drie liedjes die elk op hun beurt een kerngebeuren weergaven van het sprookje van sneeuwwit je, assepoester en het verhaal van Davy Cro cket. De verschillende nummers werden reeds sedert nieuwjaar door de onderscheiden leerkrach ten ingeoefend zodat het geen verbazing hoeft te wekken dat alles netjes geordend en van een leien dakje verliep. Men zou dan ook de nèiging kunnen hebben om te vergeten welke inzet en welke inspanningen er aan vooraf gegaan zijn om de zaak zo ver te krij gen. In dat eerste deel tijdens de musical zelf ten andere ook werd er voor gezorgd dat alle uit voerders in ongeveer ge lijke mate aan bod kon den komen om hun muzi kale talenten ten toon te spreiden. Democratisch De hoofdrolspelers wer den voortgaande op de vereiste kwaliteiten en los van de prestaties in de klas door de leerlin gen zelf op een democra tische wijze verkozen. De ze wijze om de zaken aan te pakken bood het voor deel dat geen enkele ou der de opmerking kon maken dat hij de rolver deling liever ,anders en beter had gezien. Hoe dat anders dan wel had moe ten zijn is ook zonder ver dere toelichting duidelijk. Juist toen de eeuwige te- laatkomers helemaal vooraan de zaal nog een lege stoel hadden weten te vinden werd het eerste gedeelte door het klassie ke daverende applaus af gesloten. Dat het dave rend was kon ook moei lijk anders met niets dan vaders, moeders, ooms, tantes, peters en meters in de zaal. Daaruit mag echter niet worden afge leid dat het applaus ten onrechte zou geweest zijn, in tegendeel. Een half uurtje pauze was meer dan voldoende om een glas frisse witte wijn te gaan drinken of om een stukje te eten op de speelplaats. Ondertussen heerste in de gang en in de klaslokalen een koortsachtige drukte die wel niet helemaal vrij zal geweest zijn van plan kenkoorts. Wie zou er ten andere niet een beetje ze nuwachtig geweest zijn op een dergelijke avond. Musical De musical (mjoezkul voor de moderne en vooruitstrevende spe lers) «Een speeltuin?... 't einde», betekende het sluitstuk, de apotheose van een werk van in het begin van het schooljaar werd naartoe geleefd en naartoegewerkt. De eer ste september reeds had elke leerkracht zijn op dracht gekregen. Zo wer den de talrijke zangge deelten in de zangles in gestudeerd. De uitspraak werd bijgeschaafd in de dictieles. Aldus was het niet nodig om tijd af te nemen van de andere lessen. Dit in tegenstel ling tot de vroeger ge volgde werkwijze die er in bestond dat er gedu rende twee volle weken voor de opvoering aan niets anders meer werd gedacht in de klas. In de loop van de week die aan de musical voorafging dienden de scholieren nog een kantonaal exa men af te leggen waar van de uitslag, aldus de Heer directeur, zeer be vredigend kon worden genoemd. Er bleef dan ook maar juist gepast de tijd over om welgeteld één algemene herhaling te houden. Op basis daar van moesten de acteurs een stuk van een uur en vijftien minuten voor het voetlicht brengen. Het verhaal speelt zich af op het Sint-Annaplein in Hofstade. Het decor is mede met behulp van het oudercomité van de school opgebouwd ge worden tot een kleurrijk resultaat. Een klein detail zal wel opgevallen zijn aan meer dan een toe schouwer. De eeuwenou de Sint-Annakapel die het onderwerp uitmaakt van een levendig verschil van mening, is in de mu sical blijkbaar reeds afge broken want ze maakt geen deel meer uit van het stadsbeeld. Er speelt echter in het stuk iemand de rol van ambtenaar van stadsvernieling en mis schien is de afbraak wel op zijn rekening te schrij ven. De vernielingsamb tenaar is de bron van alle ellende. Het Sint-Anna- plein is volgens de plan nenmakers van het alge meen bestuur gedoemd om te verdwijnen. Het moet snel weg voor een snelweg. De jeugd is dan ook gedwongen om het op te nemen, ondanks al le tegenwerking, tegen de overheid, sluwe za kenlieden en anderen, om toch hun droom te verwezenlijken. Namelijk op het oude plein een speeltuin oprichten. Prestatie Er komt ook nog een grootgrondbezitter tus sen die op zijn beurt voor allerlei narigheid en hoofdbrekers zorgt, (mochten bepaalde zaken aan de werkelijkheid doen denken dan berust deze gelijkenis op louter toeval). Op de belangrijk ste stappen van het ver haal werd een muziekje ingelast. Mevrouw Van den Berghe stond in voor de begeleiding op het pianoklavier. Het spreekt vanzelf dat alle problemen een voor een met veel vindingrijk heid worden opgelost en dat alles uiteindelijk net jes in de juiste plooi te rechtkomt. Gelukkig was er de minister van joviale zaken die met al zijn in vloed de onderneming een flinke duw in de goe de richting kon geven. Het gehele schouwspel werd op een prettige wij ze voorgesteld terwijl er werd over gewaakt dat het verhaal en voortdu rende ontwikkeling ken de die de aandacht voort durend gaande hield. In de drukkende warmte van de zaal hebben de leerlingen van de drie laatste jaren dan ook een zeer opmerkelijke presta tie geleverd. A.D.B. Vorige week zijn de leden van de Wielertoeris- tenklub «De Sneltrappers» opnieuw in het zadel gesprongen om de volgende rally van het nieuwe seizoen te rijden. Een goede vijftig kilometer zijn op zichzelf misschien niet veel, maar als het seizoen nog jong is en de zon op de ruggen brandt, dan zou men er wel tegen opzien. Vanaf de maand maart tot het einde van september worden niet minder dan vijftig rally's gereden door de verschillende clubs. Om kapioen te worden volstaat het dan ook niet om gedurende een gezegende dag in een uitstekende vorm te verkeren. De titel wordt slechts toegekend aan diegene die in de loop van al de maanden vooraan heeft gestaan of beter heeft gereden, leder een zal het er mee eens zijn dat dit in feite de enige objektieve manier is om tot aanwijzing te kunnen komen van een kampioen in de echte zin van het woord. Het zijn alleen de officieel uitgeschreven wedstrij den die in aanmerking komen voor het klasse ment. De deelnemer die op het einde de meeste kilometers bijelkaar heeft weten te fietsen krijgt de begeerde titel. Rond dat aantal kilometers draait tenslotte de hele zaak. De snelheid speelt hoege naamd geen enkele rol. Integendeel zelfs. Elke tocht wordt begeleid door een baankommissa- ris die voornamelijk tot taak heeft, niet alleen de wedstrijd op de juiste ba nen te leiden, maar die er vooral op toeziet dat de maximum snelheid niet wordt overschreden. Die hoogst toegestane snel heid is door de Belgische Wielrijderbond vastge steld op 22,5 kilometer per uur. De baankapitein mag nooit worden voor bijgestoken. Alles bij el kaar lijkt dat wel een rus tige snelheid te zijn waar bij het niet nodig is zich het hart uit het lijf te rij den. Als men dit regle ment waaraan streng de hand wordt gehouden plaatst naast de naam die deze wielertoeristen zich hebben aangemeten, na melijk Sneltrappers, dan klinkt dat wel een beetje tegenstrijdig. Het bewijst echter wel dat het de ont spanning is die op de voorgrond staat en die in de eerste plaats betracht wordt. Het totaal aantal kilome ters dat de vorige kam pioen, Willems Edwig, onder zijn wielen heeft zien voorbijschuiven be draagt 3615. Om dat aan tal te vergaren heeft hij wel bijna alle ritten moe ten meerijden. Is er een in het peleton die een lekke band heeft dan springen er dadelijk en kele behulpzame rijders van hun fiets. Wie er het eerst aankomt heeft im mers niet het minste be lang. Alleen het feit van het aankomen zelf legt gewicht in de weeg schaal. Paniek bij een bandbreuk is er dus niet bij. Eens dat men ai... de enige kontrole is geko men die ongeveer half weg plaatsvindt, kan er zelfs een half uurtje af om een stempel te gaan ha len en meteen een pintje te drinken. Meestal zijn het afstanden die ieder een aankan. Dat neemt echter niet weg dat er ook echte ronden gere den worden. Zo bijvoor beeld de Ronde Van Vlaanderen die op een dag tijd over een afstand van 300 kilometer wordt vereden. Het zelfde is het geval voor het Gouden Wiel, een rally die meer dan 1000 km. lang is en die vier dagen duurt, ledereen kent ze, die zon dagsfietsers die alleen dan hun rijwiel onder het stof vandaan halen. Dan komen ze in zwermen buiten om de slechte in vloed van hun zittend le ven teniet te doen. Ze rijden dan in groep en dat feit, samen met de om standigheid dat een ren- fiets toch nog iets anders is, geeft hen het* gevoel en misschien zelfs de ze kerheid dat het verkeers reglement niet meer voor hen geldt. Achter elkaar rijden doen ze niet meer en rechts houden komt al evenmin in hun hoofd op. Dit euvel hebben de sneltrappers steeds in de mate van het mogelijke vermeden. Men is zich bij deze club bewust van het feit dat een fietser een fietser blijft ook al rijdt hij in het gezelschap van vijftig of honderd anderen. A.D.B. Onlangs hadden we een ouderhoud met volksverte genwoordiger Jan Caudron over de dreiging die op ons arrondissement rust, kortelings niet meer er kend te worden als ontwikkelingszone. Bereidwillig en met kennelijke zorg beantwoordde hij onze vragen. België behoort tot de twaalf rijkste landen van de wereld, en toch be staan hier ontwikkelings zones die extra hulp van de overheid nodig heb ben. Hoe zit dat nu eigen lijk? Het kan inderdaad tegen strijdig klinken, maar het is wei zo dat in onze wel vaartstaat de rijkdom en de voorspoed tussen de verschillende gebieden niet gelijk verdeeld is. Er is hier sprake van achter gebleven gebieden en daar behoort ons arron dissement toe. Waarin bestaat die hulp aan «ontwikkelingsge bieden»? Die hulp komt van staatswege en ook van wege de Europese Eko- nomische Gemeenschap (E.E.G.). In België werden in 1959 en in 1970 wetten uitgevaardigd betreffen de de ekonomische ex pansie waardoor in be paalde streken het op richten en uitbreiden van nieuwe bedrijven aan trekkelijker werd ge maakt door allerlei voor delen en faciliteiten aan de investeerder toe te kennen. Kunt U een paar voor beelden geven van die voordelen? 1. De Rentevoetvermin dering of Rentetoelage die in de ontwikkelings zones maximaal kunnen worden toegekend. Het gaat om 5 rentetoela ge plus 2 Conjunctuur- steun samen 7 op 3/4 van de aanvaarde inves teringen gedurende vijf jaar. 2. Staatswaarborg Voor de terugbetaling van kapitaal en rente van de investeringsleningen kan in de ontwikkelings zones staatswaarborg bekomen worden ten be- lope van 75 van de verschuldigde som. Bui ten de ontwikkelingsge bieden kan dit slechts voor de helft. 3. Kapitaalpremies Een ondernemer die de investering met eigen middelen financiert krijgt een niet-terugvorderbare kapitaalpremie die over eenkomt met de hoger- vernoemde rentetoelage. 4. Fiskale voordelen Voor kapitaalintensieve bedrijven is de vrijstel ling van het evenredig recht op de inbreng in vennootschappen zeer interessan+ Ook worden de kapitaalpremies van de inkomstenbelasting vrijgesteld. De duur van de vrijstel ling van de onroerende voorheffing kan voor eenzelfde investering vijf of twee jaar belopen naargelang de investe ring al dan niet in een ontwikkelingszone plaatsvindt. De mogelijkheid om ge durende drie belastbare tijdperken een jaarlijkse afschrijving toe te pas sen is ook niet te ver smaden. Er bestaat toch ook nog de wet van 4 augustus 1978 op de ekonomische expansie van de KMO? Dat is juist, maar de prak tijk leert ons dat het op dit ogenblik voor de Klei ne en Middengrote On derneming nog steeds voordeliger is te kunnen steunen op de wet van 30.12.1970 op de ekono mische expansie. Hoe komt het nu dat ons arrondissement in de toekomst niet meer als ontwikkelingszone zou erkend worden en dus van de bovengenoemde voordelen verstoken? Omdat de E.E.G.-kom missie een nieuwe afba kening van de ontwikke lingszones eist en in haar nota van 19.12.1979 wordt onze regering om spoed verzocht om deze beslissing te nemen. Diezelfde E.E.G.-nota stelt voor de arrondisse menten Aalst, Dender- monde, Sint-Niklaas, in één adem genoemd, niet meer te erkennen! Hier wordt toch een ver keerde maatstaf ge bruikt? Natuurlijk en het is de Ekonomische Raad voor Vlaanderen die wijst op het arbitrair karakter van de samenvoeging van sommige arrondisse menten waardoor statis tisch waarneembare ver schillen verdoezeld wor den in nieuwe gemid delden. Waarop steunt U ons te beweren dat ons arron dissement nog steeds een merkelijke achter stand heeft goed te maken? Sinds 1974 gaat ons be volkingscijfer achteruit en wijken er méér men sen uit dan in. Tussen 1961 en 1977 is de aktieve bevolking met 4.500 vermeerderd ter wijl het aantal pende laars met 7.300 steeg. Hieruit volgt dat het ar rondissement Aalst het laagste werkgelegen- heidscoëfficient van Vlaanderen heeft, name lijk 63,3 van het Vlaamse landsgedeelte en het derde laagste rijksgemiddelde na Thuin en Borgworm. Is het waar dat de E.E.G.- nota zoveel belang hecht aan onze nabijheid van grote ekonomische cen tra zoals Brussel, Gent en zelfs Antwerpen? Dit is heel juist, maar die nabijheid heeft zijn vóór- en nadelen. In 1977 trok Brussel 28.949 pende laars aan. Dit betekent inderdaad werkgelegen heid voor evenveel men sen maar tevens veroor zaakt die nabijheid ont volking van de verafgele gen gebieden zoals Ge- raardsbergen en van een deel van het leidingge vend personeel. Op die manier verliezen wij een deel van onze interes santste mensen met het gevolg dat de gemiddel de lonen en fiskale inko mens dalen. Niettegenstaande het feit dat Aalst dicht bij Brussel en Gent ligt, is de werkloosheid bijzonder hoog. In maart 1980 telde ons arrondissement 10.545 volledig werklozen of 9,87 van de actieve bevolking en dit ten op zichte van het rijksge middelde dat 7,4 be draagt. Het is toch onbegrijpelijk dat de E.E.G. ons nog die per de put in wenst door ons de voordelen van staatswege en vanwege de E.E.G. te willen ont zeggen? STREEKNIEUWS Hofstade T.D. avond Parochiefeesten Hofstade organiseert een T.D.-avond. Mu- I ziek, dansen, gezelligheid. Met discobar Dynamiet. Op_| zaterdag 21 juli 1980 om 20 uur in de zaal van de meisjes- T school. Toegang gratis. Parochiefeesten Meisjesschool op 20, 21 en 22 juni 1980. Vrijdag 20 juni: kaarting, 2000 fr. vooruit. Zaterdag en zondag telkens vanaf 14 uur: allerlei attrakties voor groot en klein. Zaterdag te 20 uur: T. Dansant. Motorcross Internationale motorcross B.L.B. op 29 juni 1980 op terrein Denderland. 450 piloten. Eerste start 11 uur. Kermis Het college van Burgemeester en schepenen brengt ter kennis dat: Hofstade kermis wordt gevierd op 17 augustus 1980. Gijzegem kermis wordt gevierd op 24 augustus 1980. De groeperingen verenigingen die feestelijkheden op de kermisaffiche wensen te plaatsen worden verzocht. Hofstade kermis voor 19 juni 1980. Gijzegem kermis voor 26 juni 1980. Hun teksten te richten aan de dienst feestelijkheden, stad huis, Grote Markt 3, 9300 Aalst. Kapellevink Op zondag 22 juni 1980' 9e rit kampioenschap. 750 frank vooruit in lokaal. Stationstraat 62 Gijzegem. Om 9 uur 30 Op donderdag 19 juni. café «Halftime», Dropstraat, Gijze gem. Varkens- en kotelettenzetting. 750 fr. vooruit begin: 18.30 uur. Voor de tweede maal in hun toch nog kort bestaan, was Volleybalklub Kuklos gast voor een receptie op het Stadhuis. Schepen Eddy Monsieur en Sportcomitélid, Louis Verbestel waren gastheer. Slechts gesticht in 1973, kwam deze Aalsterse Provincialer voor de eerste maal in de Aalsterse aktualiteit door het behalen van de senioresti- tel in 1977. Zeker, en ik vraag mij af welke krachten hier mee spelen met andere woor den welke Belgische raadgevers de E.E.G. in spireert om tot zulke ont hutsende adviesen te be sluiten. Hoe kunnen wij hiertegen reageren? Uiteindelijk is het onze Belgische regering die beslist. Wij moeten er dus alles opzetten om onze ministers een recht vaardigde keuze te doen maken. Zit er ook geen commu nautair addertje in het gras? Wanneer wij uit goed in gelichte bron vernemen dat bijna gans Wallonië als ontwikkelingsgebied op de toekomstkaart staat, dan is het voor mij overduidelijk dat ook hier Vlaanderen opnieuw het slachtoffer is van een unitaire Belgische aan pak der problemen. Welke middelen voorziet U om onze regering te beïnvloeden? Verleden maandag 16 ju ni heeft oud-minister Moyersoen als voorzitter van het Actie-comité ter bevordering van de Eko nomische Expansie van het Arrondissement Aalst, een brief gestuurd naar de eerste minister, waarin hij klaar en duide- Op dit ogenblik achtte Toon Renders, één van de stichters het noodzakelijk, dat wilde VC. Kuklos ho gerop geraken, er diende gestart te worden met jeugd. Samen met voorzit ter en medestichter Jos Blondeel greep hij de koe bij de horens en startte met een scholierenpoeg. Van daag juist drie jaar later staat hij met zijn jonge gar de hier op het Stadhuis, ter huldiging van hun kam pioenstitel in reeks B van de Provincia Oost-Vlaan- deren. In het voorbije sei zoen verloren kapitein Alain De Wilde, spelers Geert Uvin, Philip De Cock, Paul Maessen, Gui- do Maessen, Stefaan Lim- pens, Guy Janssens. Lud- wig Muylaert en Jan Moens slechts éénmaal. Een be wijs dat er VC Kuklos ta lent te rapen valt Een ex tra bewijs, dat VC Kuklos druk begaan is met zijn jeugd is, dat Luc Acke het fanionteam in de steek liet halfweg het seizoen, om de scholieren naar een zekere kampioenstitel te stuwen, als trainer-coach. Een on dankbare taak weliswaar, als men weet dat in die leeftijdskategorie steeds weer problemen van stu die- en jeugdraad naar voor komen. Doch Luc nam zijn taak waar naar behoren. Al deze sportieve mensen kre gen een gepaste hulde van- wege het stadsbestuur, uit monde van schepen Eddy Monsieur. In zijn slot- woord wenste hij VC Kuk los van harte geluk met hun prestaties en hoopte dat zij in korte tijd mogen uit groeien tot één van de toonaangevende Aalsterse I Volleybalploegen. Door de inbreng van de Scholieren i volgend seizoen laat het vermoeden, dat VC Kuklos andermaal naar het Stad huis zal moeten, nu met een titel van de seniores. Als slot van deze receptie nam secretaris Bob Blon deel het woord. Hij dankte het Stadsbestuur voor de blijken en wilde het voltal lig bestuur, met Jan Maes sen als penningmeester, en Pierre Buys, Georges Cal- lebaut en Marc Lambert, mede in de hulde betrek ken. Want hun werk en inspanning zijn de basissen van deze verwezenlijking. A.V.H. Volleybalklub Kulklos, kampioen van de afdeling, Scholierenreeks B van de provincie Oost-Vlaanderen, gehuldigd op het Aalsterse stadhuis (Per) lijk onze bezwaren en ei sen op een rijtje zet. Op het einde van deze maand wensen wij een onderhoud tussen de le den van de Vlaamse deelregering enerzijds en een afvaardiging van het Expansiecomité bijge staan door alle parle mentairen van het arron dissement Aalst, ver tegenwoordigers van de vakbonden en de han delskamer. Ikzelf zal mijn kollega's van Kamer, Se naat en Provincieraad aanzetten om alles in het werk te stellen om deze dreiging van ons af te wenden. Ik zal een interpellatie- verzoek indienen over de ekonomische achter stand van ons arrondis sement waarbij ik de mi nister zal bezweren Aalst als ontwikkelingsarron dissement te blijven er kennen en steunen. Wij hebben echt geen tijd meer te verliezen, het is vijf voor twaalf.

De Voorpost | 1980 | | pagina 10