E N h BENEFITMATCH «JEAN BASTIAENS» PRACHTINITIATIEF VAN FAIR PLAY-SCHEIDSRECHTERS! 2 Gehoord HET VARKEN Simbad is braaf SCHOOLREIS ANNO 1980 Alea jacta est Opgravingskampen in Oost-Vlaanderen tu//en uüOCök LAAT ZE MAAR KOMEN LID JEUGDATELIER VERTELT... OPLOSSING WEDSTRIJD VORIGE WEEK 12 - 20.6.1980 - De Voorpost Een man maakt tussen de middag zijn zakje met boterhammen open. Hij kijkt erin en moppert: «Boterhammen met hesp, boterhammen met hesp, altijd boterhammen met hesp. Ik zou wel een keer iets anders willen». Een collega van hem zegt: «Waarom vraag je niet aan je vrouw, of ze er iets anders op doet.» «Ik heb geen vrouw», zegt de man. «Ik maak mijn boterhammen zelf klaar». Een man is op een huwelijksfeest geweest en hij haalt nog juist de laatste trein. Hij wringt zich de wagon binnen die overvol blijkt te zijn met een hoop feestvierders. Als de man halverweg is, ontdekt hij, dat hij zijn kaartje kwijt is. De andere reizigers weten er echter raad op. Men raad hem aan hem te verstoppen onder de bank zodat niemand hem kan zien. Zo gezegd zo gedaan. Even later komt de kondukteur de wagon binnen en vraagt de kaartjes. Een van de reizigers laat twee kaartjes zien. Verbaasd vraagt de kondukteur hoe hij aan die twee kaartjes komt. Lachend zegt de man. «Dat andere kaartje is van die meneer onder de bank». Baron van Beerschot had bij de jacht een oog verloren en moest zich sindsdien met een glazen oog behelpen. Na enige tijd ging zijn dienster dood en nam hij een nieuwe in dienst. De eerste avond dat de dienster in dienst was vroeg de baron een glaasje met water te vullen. De dienster zag hoe hij zijn oog uitdeed en het in het water liet vallen. Ze liet echter niets van haar bewondering merken. Ze bleef echter ongeweeglijke staan. Daarop vraagt de baron waarop ze nog wacht. «Op het andere oog, baron». Het varken is een zeer nuttig dier voor de mens. Het levert ons gebraad, ribbetjes, worst en spek, ham en noem maar op. Toch wordt er dikwijls met het varken gespot. Men lacht om hun log voorkomen, men denkt dat ze alleen maar vreten, knorren en dom uit hun gewimperde varkensoogjes kijken. Nochtans zijn varkens zeer per. Ze worden maar vuil, verstandig en leerzaam, wanneer ze opgesloten in Van nature uit zijn ze pro- donkere kleine hokken, Hiermee bedoelen we natuurlijk jullie arti kels, tekeningen, foto's en moppen. Niet te vergeten jullie tekeningen en foto's in wit- zwart en op formaat 10 op 20. Dit alles kunnen jullie opsturen naar De Voorpost, Kinderkrant, Pontstraat 64, Aalst. J.T. Hij maakt nu juist geteld drie maand deel uit van ons huisgezin. Stilaan begint hij aan alles te wennen. Hij kent nu het reilen en zeilen in de familie. Hij weet al zeer goed, wanneer het de ken weggeworpen of ge trokken wordt dat er een nieuwe dag begint. Voor het ontbijt wassen wij ons. Hij niet. Hij eet eerst en maakt dan zijn toilet. Hij heeft het altijd zo gedaan en zal het zo wel blijven doen. Het verschil, maar dan het grote verschil is dat hij de ganse dag door brengt op een stok en wij niet. Natuurlijk, met die «hij» bedoel ik onze pape gaai. Overal waar ik kom en er is zo een tweevoeter in huis, noemen ze dat lieve beest «Coco» of «Jacco». Ik vind dat zo alledaags. Daarom moest mijn troetel dier ook een naam dragen hem waardig. Namelijk «Simbad». Waar ik die naam vandaan haalde? Heel eenvoudig, uit het TV- feuilleton: Simbad, de zee man van Bagdad. Die zeeman is ook altijd dapper en lief. Vandaar ook de naam van pape gaai. Nu naar drie maand begint hij af en toe reeds zijn naam te zeggen. Hij "kan schuivelen en roepen. Zijn kooi staat gans de dag open, zodat hij binnen en buiten zijn «woning» kan op elk moment. Het was een hele belevenis toen hij een paar weken geleden voor het eerst een apenoot je aannam uit mijn hand. Ziezo, nu weten jullie ook dat de familie bij ons uit uitgebreid. Als ik in zijn oogjes kijk, is het precies of hij weet dat ik over hem een artikel schrijf en dat hij wil zeggen: de groetjes aan de jeugdige lezers van De Voorpost. Dus doe ik het maar in zijn plaats. Wouter geen andere uitweg hebben dan in hun eigen vuil rond te ploeteren. Maïs, knolvruchten, pom poenen, eikels en kruiden zijn het lievelingsvoeder voor het varken. Uit zichzelf eten varkens niet veel, net zoveel als ze nodig hebben. Als ze ech ter opgesloten worden en geen beweging, licht of ver se lucht krijgen dan eten ze uit verveling en worden ze vet. Dat is dan ook de be doeling van de kwekers wanneer hij de warkens opsluit. Nu een woordje meer over het warkens als het klein is. Dat noemt men een big. De biggen komen na ongeveer 112 dagen ter wereld en zijn altijd vrij talrijk. De eerste levensdagen is de melk van de zeug voor de biggen een noodzaak. Die melk noemt men biestmelk. Hierin zitten verschillende stoffen die de biggen zullen beschermen tegen aller hande ziekten. Melk is dus een noodzaak voor biggen, maar langzamerhand moet toch overgeschakeld wor den op een ander voedsel. Dat voedsel is over het al gemeen een soort meel of schilfers? Onlangs is op de markt een nieuw produkt verschenen, BB biggenstarterschilfers of BB biggenstartermeel ge noemd. Dat kan aan de biggen gegeven worden in kleine hoeveelheden zodra ze drie tot vier dagen oud zijn. Zo leren ze de smaak kennen. Na vier of vijf weken wordt dan overgeschakeld op an der voedsel. Biggen moeten niet alleen eten, ook vers drinken moet steeds ter beschikking staan. Drinkwater wordt steeds gegeven door mid del van drinkbakjes of drinknippels. Drinknippels worden het meest gebruikt, het big is namelijk al ge woon van zuigen. Dit is ook het netst. In drinkbakken geraakt mettertijd vuil in, wat ziekten veroorzaakt vb. wormen. Maar ook hier hebben de geleerden I een middeltje tegen gevonden vb. L-Nar- penol. Dit wordt meestal ingespoten, te samen met Stresnil, een middel dat ge bruikt wordt om de varkens het vechten te beletten. De verkoop van de varkens kent geen goede tijden. Voor een big van 17-20 kg. wordt ongeveer 1500 fr. be taald, een spotprijs. De kwekers voeden de varkens een hele tijd, en eens vol wassen worden ze verkocht voor 6000-7000 fr. Deze prijs is in feite zeer laag, want een geslacht varken weegt meer dan 100 kg. Elk weet nu dat voor een kg. vlees van het varken bij de slager gemakkelijk 200- 250 fr betaald wordt. De kweker heeft er het meeste werk aan, de handelaars en de slagers het meeste geld. (Stefaan Casteels) Zoal af ge Mari der, was park dror zeer ria-t wee dat Tocl Beste lezers, Ik ga een beetje vertellen wat er allemaal in jeugdate lier Klakson gebeurt en of het er prettig is of niet. In Klakson is het niet pret tig, maar heel leuk. Er wordt daar gedronken, ge lachen en plezier gemaakt. Elke zaterdag doen we een andere aktiviteit zoals leren sminken, een kwis, marse pein maken en ook hebben we op de topdag 10 mei een show ingericht met Pier Perneel. In het schminken hadden we twee soorten. We konden ons laten schminken in een sprook- jesverhaal en de andere groep in buitenaardse we zens. Marsepein werd aan de kinderen aangeleerd door ons oudste lid. lede reen had gelukkig zijn ge rief mee. Al de kinderen hun parsepein was gelukt. Voor dat meisje viel het goed mee omdat haar plan netje was gelukt. Dus jeugdatelier Klakson ver wacht u elke zaterdag! Dominique Mees Als ik oudere mensen hoor verteilen over de schoolrei zen die zij maakten in hun tijd dan moet ik altijd even glimlachen. Met een regelmaat van een zwitsers uur werk komen altijd dezelfde onderwerpen terug. Een daguitstapje naar zee. Een bezoek aan "de Ant werpse Zoo, naar Waas munster met bezoek aan de Lekkerbek en een kijkje op het bed waar Napoleon heeft ingeslapen, de Ou- denberg van Geraardsber- gen of een bezoek aan de St.-Jan Berchmanskapel te Diest en de abdij van Aver- bode en natuurlijk ook het Gravensteen te Gent met Klokke Roeland en Dulle Vorige zaterdag, ging bij een zonovergoten weertje, de benefitwedstrijd door, ter nagedachtenis van de diepbe- treurde M.T.S.A. speler en -scheidsrechter Jean Bas- tiaens. Zaterdagploeg Tinneboys Haaltert stelde ter dier gelegenheid zijn terrein ter beschikking. De organisatie ging uit van de Vriendenkring van scheidsrechters M.T.S.A. en K.B.L.V.B. Oost-Vlaanderen, samengevat: scheidsrechters Fair Play. Aan alle zaterdag- en zondag ploegen was gevraagd één of meerdere spelers af te vaardigen, teneinde een selektieploeg te kunnen samen stellen. Deze selektieploeg was Espanol, die met zijn volle wellicht niet het sterkste dige ploeg aantrad en een wat het M.T.S.A. bieden andere M.T.S.A. selektie- kan, doch liet in ieder geval ploeg. Deze wedstrijd werd een zeer goede indruk. De eerste wedstrijd ging tussen de mannen in het zwart (de heren scheidsrechters) ver sterkt met Stefan De Boitselier, voorzitter van het M.T.S.A. en met de gewezen doelman van Een dracht Aalst, ons aller Pie Van der Meirsch, en een selektieploeg M.T.S.A. Het leeftijdsverschil en de fysieke konditie van de flui- teniers, was er oorzaak van de selektie ploeg een logi sche voorsprong opbouw de, doch de organisators hielden waarempel een at tractie in petto. Bij -het be gin van de tweede periode kwamen zij in het gelid met Anderlechtspeler Johny Dusbaba op de libero plaats. Onder zijn impuls stond op het einde van de wedstrijd een 3-3 gelijke stand op het bord. De se lektieploeg, die hun «aarts rivalen» uit de kompetitie op meer dan één duwtje trakteerden, waardoor «de miskenden» van het voet bal heel wat blauwe plek ken en stijve knoken over hielden, ondervonden dan ook weinig moeite om via de strafschoppen, deze eer ste wedstrijd in de wacht te slepen. De tweede wed strijd, waar Johny Dusbaba voor de aftrap zorgde ging tussen onze Spaanse gast- arbeidersploeg, U.D. Rayo een ware propaganda voor het huidig liefhebbersvoet bal. De wedstrijd werd ge leid door de heer Jef Borms, belangloos bijge staan door de heren Van der Veken en Boterbergh als lijnrechters. Na een of fensieve prachtwedstrijd eindigde ook deze onbeslist 2-2. In het onderdeel straf schoppen nemen, won de selektieploeg ook deze wedstrijd. Hiervoor kon den zij rekenen op een prachtkeeping van de Real Familialportier, die door het houden van twee straf schoppen. de oscar van de wedstrijd kreeg. Tot slot van deze uiterst geslaagde voetbalbenefit, ging in de kantine de trekking door van de tombola, op in- gangskaarten en verkochte tombolabiljetten. De orga nisators hielden er dan ook aan om via deze weg, alle spelers, supporters, be stuursleden van klubs, be stuursleden M.T.S.A., ere leden Fair Play en scheids rechters te danken voor hun inspanningen en mede werking. De grootste dank gaat vooral naar onder Voorzitter Eric Van Impe en zijn echtgenote, die het klaargespeeld hebben om in een zeer korte tijdspan ne een fantastische organi satie naar voor te brengen. Een passend slotwoord mag hier wel zijn: de afwe- iigen hadden ongelijk! De oplossingen van de raadselachtige raadsels waren de volgende: Voor het eerste raadsel: raam; Voor het tweede: t(hee); Voor het derde: Ier. J.T. Griet als toemaat. Dat moet vroeger, toen on ze ouders nog kinderen wa ren de «must» van de «must» geweest zijn. Het kan verkeren zei Bredero. Inderdaad de jaarlijkse schooluitstap anno 1980 ziet er inderdaad anders uit. Een paar voorbeelden: de autobus blijft op stal. Wij nemen de fiets en trekken naar de Kon. Tuin te Meise en komen via Buggenhout- Bos terug. Of gewoon te voet naar het voetbalplein van Meldert voor een ganse dag. Waarom moet het al tijd met de wagen? Ja vroe ger was het een hele ge beurtenis een ganse dag op reis met de autobus. Nu zijn wij gelukkig het eens anders te kunnen doen. Per fiets of te voet, en zo bren gen wij ook ons steentje bij in deze energie verkwisten de maatschappij. J.T. In bee wei de De ere :ma jstic SCh Voi pre zev om det his en wa bic De brc éni dei Tr« Lei de I ke de de Si Alea jacta est! Ja lieve Kinderkrantlezers en lezeresjes poSt. En natuurlijk ver- ik weet het. De meesten onder jullie zullen van deze titel wacht ik ook veel lange en geen jota begrijpen. Daarom hoeven zij echter nog niet spannende reisverhalen te blozen en te denken dat schrijvers dezes te lang in de over het grootverlof 1980 zon heeft gelopen. Ook nog een raad voor de tekenaars: tekeningen Tien maanden geleden kon niet weet wat doen op een moeten in wit-zwart! Prettig ik van deze mysterieuse zin regenachtige dag: wel die verlof Het verbond voor Oudheidkundig Bodemonder zoek in Oost-Vlaanderen organiseert dit jaar, voor de tiende maal, opgravingskainpen voor de jeugd Het onderzoek betreft de site van de Baudeloo Abdij te Klein-Sinaai, waarvan ons verbond reeds de kerk en andere gebouwen kon optekenen. Nu gaat het om de gebouwen ten zuiden van de kerk. De algemene leiding berust bij de voorzitter: Alfons De Belie, de tweede week heeft Reginald De Belie de leiding. De minimum leeftijd is 16 jaar, een maximum leeftijdsgrens is er niet. U bent dus nooit te oud om deel te nemen. Aan een opgravingskamp neemt u in de eerste plaats deel om in een kameraadschappelij ke sfeer aan opgravingswerk te doen U leert om gaan met graafmateriaal en landmeetapparatuur, de techniek van het optekenen van plattegronden en profiels wordt ingeoefend. Het opstellen van de verslagen, bijhouden van dagboek en optekenen van vondsten is er ook bij. Avondprogramma: telkens te 20 uur. Dinsdag 19 augustus: voordracht over: de opgravin gen van Baudeloo Donderdag 21 augustus: voordracht over: verkla ring van onze voornamen en familienamen Dinsdag: voordracht over: de middeleeuwse vloer tegels. Donderdag 28: voordracht over: bezoek aan de archeolische zaal te Sint-Niklaas Dinsdag 2 september: voordracht over: middel eeuwse keramiek Donderdag 4 september: voordracht over: ongepu bliceerde sagen en legenden. Vrijdag 5 juli: voordracht over: afscheidsfeest voor alle deelnemers. Alle voordrachten worden gehouden door de kamp leider maar uw persoonlijke inbreng wordt gewaar deerd. Deze kampen gaan door van 18 augustus tot 5 september. Iedere kampweek duurt van maandag morgen 8 uur tot vrijdagavond 6 uur. Als deelneming in de kosten van het eten vraagt men een bijdrage van 600 fr per week. Indien u werkloos bent en wenst deel te nemen, kunt u voor deze kampen vrijstelling van stempel- kontrole bekomen. Men logeert in een woning met alle huiselijk komfort. Er is plaats voor 10 deelnemers per week. U kunt één of meerdere weken deelnemen. De eerst ingeschrevenen hebben voorrang. Als u wenst deel te nemen kunt u een inschrijvingsformulier aanvragen bij de voorzitter: Alfons De Belie, Belsele Dorp 106, 9180 Belsele. ook niet vermoeden dat het Latijn was en in het Neder lands gewoonweg wil zeg gen: de teerling is gewor pen. Waarom ik deze titel gekozen heb? Heel eenvou dig. Jullie moeten namelijk weten dat ik mijn eerste jaar Latijn er heb opzitten. Dus lag het voor de hand dat ik vroeg of laat toch eens moest pronken met deze nieuwe taalkennis. Laat staan veel ken ik er nog niet van. Maar ik troost mij zelf. Nu nog vijf jaar en mijn Latijnse Humaniora zit er op. En nu ben ik eigenlijk gekomen waar ik wou zijn. Alea jacta est! De teerling is geworpen! Inderdaad het schooljaar 1979-1980 is voorbij. Wat mij zelf betreft liggen de dobbelstenen nog niet zo mis. Het is een buis loos jaar geworden. Dus een zonnige grote vakantie tegemoet Ik denk, jammer genoeg dat dit niet het ge val is voor alle kinderkrant lezertjes. Ik zou zo zeggen, de moed niet opgeven en volgend schooljaar beter Die nieuwe meester of juf. zal wel niet slechter zijn dan deze van het afgelopen jaar. Maar wat zit ik hier maar allemaal te lullen. Wij slagen voor een poosje de leerboeken dichtten genie ten van de vakantie. Ik wil mijn episteltje niet besluiten zonder jullie nog een goede raad en wenk te geven. Wie leest van A tot Z De Voor- Jeugdatelier Tanu Zaterdag 28 juni in het jeugdatelier Tanu, Burge meesterplein 18, Aalst, vanaf 14 uur: Kookwed- strijd. ledereen in de leeftijdsgroep van 6 tot 14 is van harte welkom. Jebron Jebron, Begijnhof 1, Aalst, vrijdag 20 juni te 19.30 u.: gebedsbijeenkomst, gevolgd door ideeëninstuif. Zaterdag 21 juni te 18.30 u.: Eucharistieviering gevolgd door ontmoetingsavond. Woensdag 25 juni om 18.30 u.: koor, om 19.30 u liturgie, voorberei ding van de viering van zaterdag 28 juni met als thema: «vrijheid». Jeugdatelier Klakson Zaterdag 21 juni om 14 uur in het jeugdatelier Klakson, Hammestraat, 20 te Aalst, «spel zonder grenzen». Als laatste sessie van het werkjaar wordt het een soort sluitingsfeest met allerhande open luchtspelletjes waaraan tal van mooie prijzen ver bonden zijn. Gulden Sporenkaarting Op vrijdag 4 juli a.s. te 20 uur stipt in het drankhuis «Het Gulden Vlies» Esplanadeplein 13 Aalst, Grote Gulden Sporenkaarting. (Belotten). Er wordt ge speeld naar vier reeksen van 1000 punten. Inleg 50 frank. Meer dan 12.000 frank prijzen. A.B.V.V.-Kadetten Zaterdag 28 juni a.s. in het Volkshuis, Houtmarkt 1, Aalst, vanaf 16 uur: infobeurs voor schoolverlaters: jobstudenten, dienstplichtigen en gewetenbezwaar- den, werklozen, stagiairs, B.T.K.'s. Vanaf 20.30 u.: fuif met optreden van Lawi Ebbel and Once More. Inkom: zoal 40 frank, voorverkoop: 30 frank.

De Voorpost | 1980 | | pagina 12