Achter de schermen van de arbitrage (25) io Zet het voetbal zichzelf buitenspel? il Sportraad Sint-Niklaas reist om te leren Miljoenendans ook dodendans? Wat met keeper Van Mossevelde (SK Lebbeke)? 22 - 20.6.1980 - De Voorpost door Marcel Van Hauwermeiren Het is geen geheim dat de meeste scheidsrechters opzien tegen een trip naar Gent». Insiders weten wat we daarmee bedoelen: als je voor nogal ernstige inbreuken een scheidsrechtersv er slag opstelt en naar het sekretariaat van het provinciaal komitee stuurt, zit de kans er dik in dat je opgeroepen wordt om dat verslag mondeling te komen bevestigen voor «de groene tafel». Dat is niet altijd een pretje: sommigen vertellen dat de scheidsrechter door dik en door dun wordt verdedigd, dat zijn woorden evangelie zijn voor de «rechtvaardige rechters», en dat noch spe lers, noch klubs wat in de pap te brokken hebben wanneer recht dient gesproken. Dergelijke voorstel ling van zaken is fout: ook aan de (uitgesloten) speler(s) wordt gevraagd «hun» versie te formuleren. Als de ref erg duidelijk is geweest in zijn verslag en hij valt tijdens de ondervraging en de konfrontatie met de «beschuldigden» niet door de mand, dan kan bezwaarlijk gelievemoederd worden. Krabbelt de ref terug, toont hij zich niet zeker van zijn stuk of laat hij zich imponeren door de «omgeving» dan kan je er donder op zeggen dat dit in het voordeel van de «beklaagde» speelt: de leden van het provinciaal komitee die de strafmaat moeten bepalen zullen steevast de speler beschermen. Zo gebeurt het dat de ene speler zes weken schorsing oploopt om een tegenstander een klap of een schop te hebben toege diend, en dat een andere er met een paar zondagen vanaf komt. De reden? Erg simpel: de eerste ref heeft de feiten objektief verteld en deed (terecht) geen enkele toegeving toen vanachter de tafel een of andere meneer wilde weten of het soms niet om een «bedreiging» ging, of een licht duwtje, of even de voet opheffen in de richting van de «vijand»... In het tweede geval sloeg de scheidsrechter aan het «vlot ten» en minimalizeerde hij de feiten. Een «geel verslag» moet duidelijk en bondig zijn, daar is iedereen het best mee gediend. Er wordt niet verwacht dat je een «matchverslag» op de formulie ren neerschrijft. Je moet er ook geen kommentaar bij formulieren: er zijn nog altijd brave jongens die eraan toevoegen: Volgens mij volstaat de uilslui ting». Anderen schrijven: «Deze speler verdient een strenge straf». Die bedenkingen zijn totaal overbo dig: niet de referee moet de strafmaat bepalen. Hij dient gewoon te vertellen wat er gebeurd is. Noch min noch meer. Ik geloof dat ik tijdens mijn loopbaan als scheids rechter alles bij elkaar geen tien spelers de laan uitstuurde. Toen dat toch al eens een keertje gebeur de, schreef ik geen lang verhaal over de feiten. Tegenover de komiteeleden was ik evenmin loslip pig: gewoon afstandelijk en neutraal, en vooral zo bondig mogelijk de feiten schetsen, volstond. Op een goeie keer viel ik bijna van mijn stoel van verbazing: ik had iemand op het schoppen van een tegenstander betrapt. Georges Torek, toen nog P. K. - voorzitter wendde zich na mijn «verklaring» tot de betrokken speler: «En u, meneer, wat is uw versie?» De man antwoordde gewoon «Ik ben het volkomen eens met de scheidsrechter». In dit geval bleven alle «rechters» stom als vissen. Wat konden ze eigenlijk nog vragen? De «zondaar» liep een schorsing op. Hoeveel weken hij op het «gestraftenbankje» zat, herinner ik me niet meer. Het vonnis wordt trouwens nooit in aanwezigheid van de referee uitgesproken: de «man in het zwart» mag na zijn «getuigenis» vertrekken, de «beschuldigde» moet even «buiten wachten» tot de heren het eens zijn over de sanktie, en daarna mag hij opnieuw binnen om te luisteren naar de uitspraak die door de sekretaris wordt meegedeeld: Meneer Upsilon, het komitee heeft beslist u te schorsen voor x aantal zondagen». Ofwel: «Het komitee heeft beslist u een waarschuwing te geven», meestal formuleert de voorzitter dan nog een korte wens en een goeie raad: «We hopen u hier nooit meer terug te zien voor dergelijke feiten, want de volgende keer kunnen we niet zo mild zijn. Een ander geval was dat met ene Van Oost, een stoere jongen die voor Sint-Denijs-Westrem voetbal de. Freddy Chaves, de vroegere internationaal van het toenmalige en nu tot A.A. Gent «vernederland ste» Gantoise, fungeerde er toen als trainer. Die Van Oost stond tijdens de match oog in oog met een kleerkast van een vent, een vent die oordeelkundig gebruik maakte van zijn gewicht», doch geen over treding beging. Van Oost trok in de duels steeds aan het kortste eind en dat werkte op de duur zo fel op zijn zenuwen dat hij een grove overtreding beging op zijn tegenstander. Dat mocht geen twee keer gebeu ren, en ik maakte het de jongen zonder veel tierelan tijntjes diets. Van Oost moest ergens een lek in het geheugen hebben gehad, want geen vijf minuten later schopte hij de bal keihard in de richting van diezelfde opponent. Er zat niets anders op dan konsekwent te zijn: dus moest de warmbloedige jongen naar de kleedkamer. Voor hem was de match gedaan, hij kon wat afkoelen. Na de wedstrijd kreeg ik het bezoek van trainer Chaves, een charmante man: «Meneer de scheidsrechter, ik kom mijn speler verontschuldigen. Hij is nog jong en impulsief. Wanneer hij ooit mijn leeftijd bereikt heeft, zal hij dergelijke domme stoten niet meer uithalen.» Erg diplomatisch was dat vanwege de Gentenaar met de Spaanse naam wel, maar voor mij was de zaak daarmee niet afgedaan: «Ik vind het echt fijn en sportief, meneer Chaves, dat u uw speler komt verontschuldigen, doch ik zou het nog veel prettiger vinden indien hijzelf zijn excuses kwam aanbieden.» Dat laatste gebeurde prompt. Een paar weken later ontmoette ik de uitgesloten speler opnieuw. In Gent, waar we voor «het komitee» moesten «verschijnen». Lang heeft de behandeling van «het geval» niet geduurd: de «zondaar» bekende grif de feiten. In een mum van tijd was hij opnieuw buiten. Hij kwam op me af: «Slechts twee weken moet ik van het terrein blijven, bedankt om alles te zeggen zoals het gebeurd is!» Wat kon ik daar op antwoorden? Gewoon dat het de plicht van een scheidsrechter is objektief te zijn. Arbitreren is dus veel meer dan fouten repereren en bestraffen. Een ref mag nooit vergeten dat hij met mensen te maken heeft, niet met nummers, evenmin met robotten. Spelers en supporters hebben eveneens een eigen taak: ze moeten kunnen relativeren. Weten dat voetbal ergens nog a game» gebleven is, of het zou moeten zijn. Als je vandaag leest hoe dolgewor den Engelse driftkoppen en heethoofden in Italië tekeer gingen, hoe de reaktie van de tifosi was, dan begin je toch te twijfelen aan het gezond verstand van sommigen. Ook bij ons gebeuren domme dingen. Als je even de statistieken uitpluist, kom je tot onthutsende konklu- sies. In Oost-Vlaanderen bijvoorbeeld kregen tijdens het afgelopen seizoen acht toeschouwers onbepaald terreinverbod. Pas na drie jaar kan de maatregel opgeheven worden, omdat het telkens ging om manslagen op... referees. In zes van de acht gevallen deden de feiten zich voor tijdens of na.jeugdwed strijden. Dat «de zwarte ezel» af en hoe de huid wordt volgescholden omdat een beslissing niet in dank wordt afgenomen, is misschien niet te veront schuldigen, wel begrijpelijk. Doch dat er vuistwerk bij te pas komt, vinden we erg, zeer erg. Je mag niet vergeten dat de scheidsrechter die voor jeugdmatchen wordt aangewezen, even onmisbaar is als de interna tionaal met de klinkende naam. Alleen is zijn taak veel ondankbaarder. In de meeste gevallen is hij een debutant met ambitie doch uiteraard zonder erva ring. Soms is hij een «oudere» die nooit hogerop geraakte, doch toegewijd zijn hobby beoefent. Nooit mag verondersteld dat hij partijdig is. Wel is het een feit dat de ene meer talent in huis heeft dan de andere. Als een scheidsrechter een bok schiet, kan dat eventueel het resultaat van de match beïnvloeden. Doch wie zonder zonden is werpe de eerste steen. I Voor een ref moet begrip worden opgebracht: laat j morgen al die nobele onbekenden het zwarte plunje aan de wilgen hangen en het is afgelopen met de pret. Zonder referee is voetballen onmogelijk. Een scheidsrechter aast nooit op komplimentjes, hij. vraagt karweitjes waarvoor de mees ten bedanken. vervolgt Bo rbonc rgen imme jong' •or Fil tast d ikurt le en ko| sen v ste iven C Cc tstaaf iel (ristia It de idré 2' n dui n Cl ste en bons Met de dood in het hart zie je iedere dag dingen zen: voor de eigen winst teloor gaan, die je altijd al dierbaar geweest zijn. premie en de miljoenen sponsors waren maar be- Het is geen schitterend Gedurende ter weggebleven: in wie- jubileum geworden. wedstrijd de ganse verdedigde Het doet pijn, maar het schijnt wél onvermijdelijk te die voor de klub teloor lerpelotons kontroleren Als laatste in de rij der Nott's Forest letterlijk en zijn. gaan als de tegenstrever Eén van de pijnlijkste ervaringen van de jongste skoort. weken is de onmiskenbare afgang van de voetbal- Eén enkele speler staat sport. machteloos in de spits. Wat we voorheen met andere sporten hebben mee- Spits van de aanval kan gemaakt, doet zich thans voor in het voetbalwereld- je 't nauwelijks noemen, je, dat stilaan een «kosmos» wordt, beheerst door Als die man er dan toch een krankzinnige miljoenendans van multi-nationals al eens in slaagt met de die door het dolle heen spelers kopen voor bedra gen, die buiten alle proporties zijn! Het is gewoon immoreel, h Qesch0nken Hit 7nn »A/ottoliit worhn. neen gescnonxen. Vrouwen snappen er natuurlijk geen moer van en beklagen zich als er al eens een wedstrijd op de buis komt. De ove rige dagen van de week zitten ze ook al eindeloos te zeuren over de minder waardige kwaliteit van het kijkvoer of vallen er dit zou wettelijk verbo den moeten zijn... Die walgelijke mensen handel maakt elke sport kapot! La lutte finale Leendert Barth, bij Club Brugge de doublure van Birger Jensen, wat hij voorheen bij Sporting snurkend bij in slaap. Het Anderlecht in de scha ™etbalpretje gunnen ze duw van zijn landgenoot Jan Ruiter ook was, zei onlangs in een vraagge sprek met Humo: «In fei te ben je dus niks, niks. hun man niet. Uitgere kend de woensdagavond kunnen ze niet gaan klet sen bij buurvrouw of vriendin. Net als het niks: gewoon een' stuk spannend wordt stappen 7P nnnnnpmopnprpprn vee dat per opbod ver kocht wordt». Zo is het ook. bal aan de voet in de nabijheid van het straf schopgebied op te da gen, wordt ie al gauw meedogenloos van de sokken gelopen. Zo sim pel is dat. De voetbalsport loopt op zijn laatste benen. Wat we nu beleven is «la lutte finale». De laatste loodjes, die zo zwaar we gen, hebben de balans voorgoed doen over hellen. Voor ons geen voetbal meer! Het is nu welletjes ge weest. We draaien la chend de kanalen dicht en gaan maar liever sla pen: in bed is plaats voor dromen, je eigen fijne fantasie... de sterkste ploegen de grote Cups stond op 28 wedstrijd en wordt de mei in het Madrileense renner met de verleide- Bernabeustadion noch- lijkste «smile» naar de tans een Hamburger aankomstlijn gevoerd, S.V.- Nottingham Forest waar hij minutenlang in 0p het affiche. Een auten- beeld mag blijven voor tieke Duitse topploeg te- een onbenullig interview, gen de bekerhouder van doch mét de reklame op vorig jaar: hier zou onge- de buik en op het petje! twijfeld offensief voetbal Jongens, wat gezellig, worden vertoond. Zo sport op de buis! dacht men toch. Sport? Het werd nog maar eens Daar mag een groot een enorme ontgooche- vraagteken achter wor- |jng voor de amper den geplaatst. Wat tij- 40.000 kijkers ter plaatse dens de maand mei op én voor de miljoenen het scherm te zien is ge- televisiekijkers! weest, had nog weinig Na 20 minuten spelen met voetbal-sport te verraste de zwaarlijvige maken... Schotse linksbuiten John Robertson doelman Rudi ESSfEÏIS"' Kargus met een effektvol- Nott s Forest ,e ba| ,n de rechlerhoek We hebben ze nu alle- van het doel en zoals na maal gehad. anderhalf uur spel zou In 1980 vierde de oudste blijken volstond dit ene van de Europabekers, de- doelpunt om de gegeer- ze voor Landskampioe- de beker in Engelse han- nen, zijn 25-jarig bestaan, den te houden! figuurlijk titel Door de afwezigheid van derc In D; js d< iston ijzen j de c in de vluc kyser lend voor de magere Wat het absolute hoogt^UWe. einduitslag. punt van het voetbaljaft Om Als laatsten in de rij zijn had moeten wordefcenen zijn Europese dus nu ook de eilandbe- werd een wedstrijd m^e, woners kontinentaal zo nu en dan een piek qjVen. gaan voetballen. tussendoor ellendig vejg V0' Trevor Francis achtten zij Branco Zebec slaagde er verveling Alleen hjjenne zich blijkbaar niet be- op geen enkel ogenblik in voetbalweer was primaon y kwaam om het op de be- een gepaste tegenzet te De rest was ideeënlo<^ppe, vinden op de strategie geklungel, inspiratielo%n dè die Clough voor de gele- over en weer getrap vag yar genheid uitgedokterd noeste werkers zond^j de j had: zijn voetballers ble- het nodige talent. jtz - De invaller Pwa? doet het "e' 2 voor Eintracht In lege stadions zal woi e den gevoetbald, omd/oe.^e geen hond nog dergelijlf1J snertmatchen wil zief*mar ook op TV niet meef over twintig jaar zulle q* onze kleinkinderen me^UU d7e warig het hoofd schuó Ie den als grootvader ovf Af ..e^k.l proefde Engelse manier aanvallend te proberen. Zeventig minuten lang lieten zij de Duitse aan vallen op zich afkomen, doch de Hamburgers lie pen weliswaar storm, doch liepen zich te pletter tegen de levende rode muur voor Peter Shilton. Brian Clough had pienter de taktiek uitgekiend die de Duitse aanvallers monddood moest ma ken. Slaagden die er al eens in om toch eens een schot af te vuren, dan stond daar de donkere Starsky-figuur van Shil ton om alles met de glim lach op te vangen... Het taktisch zwaar over trokken spelkoncept van de Engelsen was bepa- ven tegen beter weten in zweren bij breedtepassen en lieten de bal bijwijlen zelfs achterwaarts circu leren. Waarschijnlijk was hun speelwijze geïnspi reerd door het boek: «Voorwaarts, kamera den, wij moeten terug!». Voor je kijkkast zit je je blauw te ergeren over zo veel domheid bij blauwhemden en wordt werkelijk woedend voetba! praat, als ze je welgemeende richtlijnen koppig in de Cyriel Temmermaj wind blijven slaan en Volgende week: Belgis^esH, doorgaan met hun steriel spelletje, dat nooit enige kans op slagen had. De Heilige Cup Mei is traditioneel UEFA-Cup in twee bedrij ven, Beker der Bekerwin naars en Europacup I, die van de Landskampioe nen met ertussendoor de Engelse Cup-finale, die doodgemoedereerd het scherm voorbij of vertellen je, op klaaglijke MaaVwörden we niet al- ,0°"- een„r?ldaa ze lemaal verkocht waar we achter de rug hebben.. zelf bijstaan? Moeten we 'k hou van voetbal. Mo- maand van de grote voet niet allen onze handen of 9e'ijk dat het een domme balfinales, onze hersens onvoor- sport is, maar er zijn dui- waardelijk ten dienste zenden domme dingen stellen van hem die ons waar de mens zich mee daarvoor gewoonlijk onledig houdt. Ik gun te weinig - betaalt? eenieder best zijn eigen Leen Barth, talentvolle stomme hobby. Het leidt K 27-jarige beroeps-bank- ie a* van het geestdo- jarenlang doorging als zitter, vindt «voetbal een dend werk van alledag het hoogtepunt van het domme sport, 't zegt me Maar zelfs dèar laat men seizoen, eigenlijk niks.»... je niet met rust. Men De Nederlandse klein- Maar nu Jensen gekwetst heeft de bokssport voor- kunstenaar Paul Van Vliet is, staat hij iedere zondag goed k.o. geslagen, de steekt in zijn «Heilige als een gek 90 minuten ekstra-sportieven hebben Cup» op onnavolgbare lang te keepen in het van de wielersport een wijze de draak met de Brugse doel... puinhoop gemaakt, nu voetbalmaniakken. Voet- Mensen zeggen rare din- delven ze het massagraf bal is sport, spel, onspan- gen, ze trekken in het be- voor de voetbalsport. ning. Spelers zijn dood- lachelijke wat ze niet be- Kunnen ze dan nergens gewone mensen, die ech- grijpen. hun klauwen af houden? ter handig zijn ir. het ma- Zo heb ik me jarenlang Waarom laten ze de ge- nipuleren van het lederen geërgerd om die vrou- wene man toch niet met balletje met de voeten., wendefinitie over voet- rust tijdens zijn eigen Het zijn entertainers, bal: «ze schoppen de bal welverdiende vrije uren? goedbetaalde artiesten, weg en lopen er daarna Ze hebben er een echte Het publiek betaalt goed, weer achter...». rotzooi van gemaakt, een wil ook wèèr voor zijn Er zijn mensen die er ongenietbaar schouw- geld. Jarenlang liep alles hooghartig de neus voor spel. vlot: er werd spektakel ophalen en zeggen Ze gooien er tonnen geboden en de reuzesta- «Voetbal zegt me niks, ik bankpapier tegenaan dions liepen nokvol. ben daar een volslagen voor shirtreklame en bor- Tot de reklame er zich leek in...». Met die woor- den rond de stadions, mee ging bemoeien, den wanen ze zichzelf het voor duurbetaalde spe- Sportlui moeten zonodig summum van intelligen- Iers die dan door een trai- sandwichman spelen tie. Voetbal is toch een ner in een taktisch keurs- voor grote bedrijven, vulgair volksvermaak, lijf worden gewrikt, zodat Stupiede publiciteit op de waar enkel het werkvolk ze op het veld alles mo- truien, waar toch geen zich mee vermaakt? gen, behalve voetballen, mens enig belang aan Nu is voetbal inderdaad Resultaat: je ergert je hecht, reklameborden ul jarenlang een spel, dat blauw om het ellendig alom... Aftrekbaar van de een massa mensen on- geklooi tussen de lijnen, belastingen natuurlijk, eindig veel voldoening Doodsbang om te verlie- Extra-sportieven en Bekerfinale oud transfers, Rode Duiveén zij en Europa 80. fizoen appt Sportkring Lebbeke haalde van Mossevelde werd des doelman De page bij Lo- tijds door Racing Lokeren kerse SV weg. Een beetje ingehaald, toonde er zijn eigenaardig als men weet rijk talent en belandde na dat Herman Van Mossevel- dien bij Eendracht Nieu- de een kanjer van een sei- werkerken dat met Her- zoen bijeenkeepte voor de man naar «Eerste» promo- Konkelgoedploeg. De Page veerde. Toen roodgeel een is een man die je moeilijk bank achteruit werd gezet, naast het fanionteam kan verhuisde Van Mossevelde zetten, zodat de vraag rijst naar SK Lebbeke en had wie nu eigenlijk als fanion- meer dan eens een groot doelman zal worden aange- aandeel in de puntenoogst. wezen. De komst van De Page zet BLOSO viert haar 10-jarig «Sportgemeente 1980» bestaan met een vier- voor Oost-Vlaanderen. daagse info en vakbeurs, De Sint-Niklase sportraad in het Rijkssportcentrum reist dus om te leren en Herentals. Op zaterdag te vieren. Om 8.30 u. ver- 21 juni als biezonder te- trek Grote Markt, 9 u. ont- ma het gemeentelijk vangst genodigden, 10 u. sportbeleid behandeld. colloquium gemeentelijk In dit kader werden door sportbeleid, 12 u. ope- BLOSO de leden van de ning vakbeurs en info- stedelijke sportraad van beurs, 13 u. middagmaal, Sint-Niklaas naar deze 14.30 u. animatie (o.m. plechtigheid uitgeno- ballet Karmen Kaeumbe digd, waar ze uiteraard Shaïda), 16 u. tien jaar verdere kennis voor hun Bloso, 17.30 uitreiking beleid kunnen opdoen. trofee sportgemeente, 19 Grootste faktor is wel dat, u. einde, zoals vorige week ge- «Samen uit, samen meld, de stad Sint-Ni- thuis» voor deze eerste klaas aangeduid is als groepsreis! alles op de helling en de ven omstandigheden niet Schoonaardenaar stelt zich beter naar een andere klub de vraag of hij in de gege- uitziet. Hij is immers veel gepi Hercq t prijs lichiel troege n zoc te goed om zijn zondagBoethe middagen op de bank Smber slijten. fe en oortc Wat met Herman Van Mossevelde, nu SK Lebbeke doelman De Page van Lokerse binnenhaalde? (c)

De Voorpost | 1980 | | pagina 22