GROTE MARKT VERDORT: 10 VAN DE 13 BOMEN ZIJN ZIEK! )PNIEUW BRADERIJ GERAARDSBERGSESTRAAT r' WIJKKOMITEE AALST-RECHTEROEVER STELDE HAAR STRUKTUURPLAN AAN NW0NERS VOOR ZILVEREN PLAKET VOOR «VLAAMSE LEEUW» VAN JOZEF 0VERSTRAETEN mA piktkdtof AALST INTERNATIONAAL Itt» De Voorpost - 20.6.1980 - 3 firma terecht: de firma A., die op dit gebied eem monopolie heeft. De 13 bomen van de Grote Markt zijn dan ook A-pro- dukten. A. kent in België geen concurrenten het geen en dat geldt voor gelijk welk ander produkt niet meteen de kwali teit ten goede kan ko men. De firma kweekt zelf bomen, maar koopt er ook heel wat aan in het buitenland. Het gebeurt dan ook wel dat bomen worden overgenomen van bedrijven die over- kop zijn gegaan. De daar aangekochte bomen zijn niet altijd in erg goede gezondheidstoestand en genoten ook niet de bes te zorgen. Een jaarlijkse verplanting die naar het schijnt nodig is om het wortelgestel tot een groot compact geheel te maken wordt soms ach terwege gelaten. Soms worden de wortels be schadigd en wordt de kruin al te drastisch inge- snoeid. Naast het voor bereiden van plaats en grond, en naast de kwali teit van de bomen zelf ker beter zijn geweest en moeilijkheden. Tot zover sluipen er nog een paar ^ntwikkeling van een de- straat tot^aan het postge- bomen hadden zich voor wat betreft de plaats nijdige addertjes onder - i i* «vrijer» kunnen ontwik- waar de bomen staan, het gras. kelen. Aan de bomen zelf De stad verkreeg van de Nu echter werden de bo- schijnt echter ook iets te firma A. een waarborg- men in een te enge en te haperen. Wie in België termijn van drie jaar. A. benauwde ruimte ge- bomen met een grote staat ook in voor het vol- stuwd met heel wat stam-diameter nodig |®d'9 onderhoud van de nefaste aanpassings- heeft kan maar bij één bomen, hetgeen de laat- ;n van d ope-| geenl It. De Sam- gn de' blijven plan- 'oppen/We ooit gedroomd heeft deze zomer op de Grote )mmu-y|ar|(t plaats te nemen op een terrasje en in de in-, jchaduw van «het groene lover» gezellig te nippen tuivere|an een koele drink zal bedrogen uitkomen. Veel ter) er!Cfiaduw zal er immers niet te vinden zijn, tenzij van deelre-ta|ej naar omhoog priemende takken. Van de der- dadige-jgn op de Grote Markt aangeplante bomen zijn er om innderdaad 10 aan het verdorven. De Voorpost peilde nderen|ven naar oorzaken en gevolgen... Ilediaer0'0gisch gezien heeft zen. De grond waarin de Vgnilk levend organisme, en bomen staan is niet opti- allonië'us ook een boom' een maal voorbereid. De water-P'n'mum aan levens" <<vu''e>> aarde had men oediqeu'mte nod'9: ruimte om bijvoorbeeld bij voorbaat iverinqe ademen, ruimte om dienen te vervangen waters'oedsel tot zich te ne" door vruchtbare teelaar de opnen' ru'mte om z'cb te de- Op bet moment dat zakdjdntwiMce'en" Wie zinnens de planting gebeurde en □terbe-6 een boom te planten, men de «vuile» aarde uit- na.in zeker wanneer het schepte, kwamen ook on- iormenlaat om een vo,wassen der ar|dere stukken asfalt, or her-,xemPlaar' moet de buize.n en heton mee. Bo- onder->'aats waar d'e hoorn zal vendien is de laag grond Nederiomen te staan degelijk die zich boVen de wortels verdra-'oorbereiden- Het is on" bevindt< met dus onder jd-ijjjJer andere hier dat het andere het straatopper- ial vlalfhoentje '<ne't op de v,ak en de kleine kasseit- bij hefrote Markt. Zo werd bij- jes, veel te hard: ze laat of b{oorbee'd de P'aats waar geen of te weinig water san«e bomen zouden ge- en lucht door. De cirkel- in niel'ant worden' bepaald, vormige stukken grond ntreiniPnder degelijk rekening waarin telkens de bomen s b houden met hetgeen staat zijn feitelijk te klein, rins ocronder' 'n de gr°nd, zat. Beter ware geweest een ir geet1,c^tera^ b''ïkt d'e P'aats langwerpig plantsoen an ook niet zo erg goed aan te leggen bijvoor- Lf.ekozen: P'aats voor de hee'd van aan de Zout zi.ide- straat tot aan het postge iIijk wortelgestel bij- bouw met wegeltjes er oorbeeld, zou er niet tussendoor. In dit lang- jn. Pal onder de bomen werpig, goed voorberei- >opt een oude, afge- de plantsoen zouden dan ankte en afgesloten gas- planten en bomen kun- liding. Naast de wortels nen geplant worden. De ggen de rioleringsbui- doorlaatbaarheid zou ze- Tien van de dertien hielden het niet vol... (Per) w de Dekenij Geraardsbergsestraat is het binnenkort pnieuw feesten geblazen. Van vrijdag 20 tot en met laandag 23 juni gaat daar immers de jaarlijkse raderij door. Dekenij Geraards- jaar door zal blijven ïrgsestraat is een jonge staan. Ter gelegenheid indelsdekenij: ze is pas van de eerste en de twee- er jaar jong. Toch wer- de topdag liet ook de Ge- ;n reeds heel wat ver- raardsbergesestraat zich leldenswaardige projec- niet onbetuigd. Tijdens >n gerealiseerd. Zo werd de topdag 1979 telde de >pas een gloednieuwe dekenij heel wat deelne- ïluidsinstallatie langs- mers aan de etalagewed- ïen de gevels geplaatst, strijd, trad er de kunst- werd onder andere groep Alkuone op, en 5k een mooie kerstbo- werd er onder andere n geplant, die het hele ook gevoetbald. De top- 'ndanks de ontelbare uitnodigingen was de publie- e belangstelling niet zo groot toen het Wijkkomitee alst-Rechteroever op dinsdag 10 juni jongstleden aar studie over dit stadsdeel aan de inwoners oorstelde. Hrekte aanleiding tot deze informatievergadering op de ste tijd echter door de stad zelf diende gedaan te worden. Het is inmid dels zo dat het onder steuningssysteem dat de firma aan de bomen aan bracht door de stad is weggenomen en vervan gen door een ander sys teem, echter zonder de firma te verwittigen of te raadplegen. Het is duide lijk dat de bewuste firma zal proberen de verant woordelijkheid voor de dertien bomen van zich af te schudden. Zo plant de firma onder andere een onderzoek om na te gaan of de grond rondom de bomen al dan niet gashoudend is. Tijdens het planten zelf was immers opgevallen dat het rondom enkele putten verdacht veel naar gas rook, misschien wel afkomstig uit de oude gasleidingen. Wel moet vermeden worden direct de steen te werpen naar de stadsdiensten. De dienst Openbare Werken en ook de Groendienst deden niets meer dan hun plicht. De stad kwam haar verplichtingen na, en dat moet de firma, die tenslotte drie jaar waar borg vooropstelde, nu ook maar doen. En dat weet ze, want schijnbaar onderneemt ze nu extra pogingen om de bomen opnieuw tot leven te brengen. dag 1980 werd bijzonder kleurrijk met onder ande re een modeshow, een gocart-wedstrijd en last but not least een standje met de ballonwedstrijd van De Voorpost. Een 20- tal leden kochten een nieuw, metalen kraampje met kleurig dekzeil. Allen kochten hetzelfde model zodat de dekenij als één groot geheel naar buiten trad, hetgeen een des te sympathiekere indruk gaf. Het Kanunnik Koli- netplein was op de top dag inderdaad één der kleurigste, gezelligste en drukste hoekjes van de stad. De Geraardsbergse straat is een straat die al begint aan de Haring. De meeste winkels bevinden zich echter in het gedeel te tussen de Eikstraat en de verkeerslichten aan de Zonnestraat, en ook rondom het K. Kolinet- plein, hoewel het boven ste gedeelte van de straat geenszins mag uit het oog verloren of onder schat worden. De straat is een echt winkel en han delscentrum: naast een groot aantal winkels vindt de consument er ook een viertal banken. De dekenij bevat verder nog twee eetgelegenhe- den en ook een school complex, de Sint-Vincen- tiusschool, die precies middenin de braderij, op 21 en 22 juni, haar 100- jarig bestaan viert, het geen de feestroes zeker zal ten goede komen. Zoals in alle overige de kenijen zijn er ook tijdens deze braderij een massa gunstkoopjes te doen. De leden van de dekenij or ganiseren ook gezamen lijk een letterzoekwed- strijd, en schenken hier voor voor meer dan 60.000 fr. prijzen. De deelnemingsformulieren liggen klaar in de win kels. De braderij in de Geraardsbergsestraat van 20 tot 23 juni wordt zeker een succes! PHR Op donderdag 26 juni wordt de stichter en nu ere-voorzitter van VTB-VAB Jozef Van Over- straeten, die niettegenstaande zijn vooraan staande rol in de stad zelf niet zo denderend aan zijn trekken kwam, in de feestzaal van het Aalsterse stadhuis gehuldigd. Om zijn konsekwente en kordate houding in de strijd voor sociale en kulturele ontvoogd'nn van de vlaamse volksgemeenschap, weger s zijn prestaties die de integratie van de Nederig.iden bevorderen en om zijn akties en initiatieven met het oog op de uitstraling van de Ned 'andse taal en de Nederlandse kuituur wordt nem de zilveren plaket van de Orde van de Vlaamse Leeuw toegekend. Vorige titularissen ervan zijn Ernest Soens (1971), Jozef Deleu (1972), Gaston Durnez (1974), Georges Stevenants 0976), prof. dr. Alois Gerlo (1977) en Mark Grammens (1978). De viering bestaat uit een toespraak door Mr. Piet Blomme, voorzitter, met motivering en uitreiking van de plaket waarna dr. Michiel Vandekerckhove de gelegenheidstoespraak houdt. Aansluitend dan de gebruikelijke re ceptie, %- Aanvang te 18.30 u. was het feit dat het stadsbestuur een vragenlijst in verband met het struktuurplan Groot-Aalst aan iedereen bezorgd had. Het wijkkomitee juicht dit initiatief toe omdat het de Aalstenaar een bijkomen de mogelijkheid geeft om zich uit te spreken over de toekomst van de stad. Als bewoner van Aalst- Rechteroever, zelf, heeft men er ook alle belang bij dat ook met de specifieke wensen en situaties zou rekening gehouden worden bij de opstelling van dit struktuurplan. Het wijkkomitee is trou wens van oordeel dat er voor de rechteroever veel op het spel staat: men dacht hierbij o.a. aan de beruchte Ring die de wijk in twee stukken snijdt, en voor vele mensen, vooral dan voetgangers en fiet sers een werkelijk ge vaarlijke hindernis vormt. Anderzijds is er ook het voornemen om een ver binding te maken tussen de Mijlbekelaan-Rozen- dreef en de Moorselbaan (ter hoogte van Ten Ro ze), waardoor niet alleen een prachtig stuk natuur zou verdwijnen, maar volgens het wijkkomitee ook de Rozendreef zou veranderd worden in een verbindingsweg met véél doorgaand en zwaar ver voer, met alle gevolgen vandien voor de woon omgeving. In dit verband werd op de vergadering bij monde van raadslid Julien Vinck (CVP) verno men dat het plan door doortrekking van de Mijl- bekelaan niet aanvaard zou geworden zijn in de gemeenteraadskommis sie voor ruimtelijke orde ning. Hier weze eraan herin nerd dat het wijkkomitee zich anderhalf jaar zeer intens heeft beziggehou den met de studie van de rechteroever. Hierbij kwam men tot een aantal vaststellingen en voor stellen om deze wijk meer leefbaar te maken. Deze voorstellen werden in dit weekblad en enkele maanden geleden zeer uitvoerig besproken, en weergegeven. Zoals gebruikelijk wer den de resultaten van de studie over de Rechteroe ver voorafgegaan door een diareeks, die een uit stekend beeld geeft van het wel en het wee in dit stadsdeel. In de vergadering kwa men slechts enkele dis- kussiepunten aan bod. Zo werd ook het plan aangevallen, dat een weg voor groot verkeer voor ziet öp de vroeger spoor wegbedding van Aalst naar Moorsel. Deze nieu we uitvalsweg zou im mers ook een aantal druk bewoonde straten dienen te kruisen. Denken wij hierbij aan de Hof ten Bergestraat, Langestraat, Zavelbaan, enz. Ook het voorstel tot het uibouwen van een kin derboerderij aan de Bo- termelkstraat stuitte op bezwaren van de eige naars van de betrokken gronden. Deze zagen na tuurlijk hun eigendom liever in bouwzcne gewij zigd zien, zoals het op dit ogenblik trouwens op het gewestplan voorzien is. Over het algemeen wa ren de aanwezigen echter uiterst tevreden met de studie van het betrokken wijkkomitee, en velen hoopten dan ook dat de voorstellen weldra in konkrete realisaties zou den omgebogen worden. DA KAAN TELLEN! Jaja, da stoot dor op 't stroot en da lotj ottos teigenhaven van de sjampetters of van de zjandarremen en tèn komt a da ghiel vrinjelèk vroagen va woor dagge komt en woor dagge nortoe gotj. Tèn werd er dor iet op 'n koort gekribbeld en ze zeggen al eiven vrinjelèk mersie en ge meigt jalen. Twie daogen noding van 't zélde laoken 'n broek. En da dintj allemol vér te tellen, zegge ze. Mor wa da ze tellen, 'n weit ek zoei zjust ni, mor 't schantj dat er dor most geteldj werren hoeveil assen dat er dor oever ne katsjoeen kabel reiten die dor oeik oever 't stroot gespanne was. Mor in hoeveir dat da zal kloppen meh 't gien dat er dor opgeschreiven es, da zal 'n ander kelkesjoos zèn. Want 'k hem dor op 'n plosj gezing dat er dor zjust nen diel schoelkinjeren verboykwampen die in 't snotjen hooin dat er elke kieren in da zwert kasken dor opzoyn iet «klik» zoy. Ja vanoyges, hoe zèn de kinjeren hein? Den ienen noor den anderen ne kier goe meh geloyke voetjes op de kabelken gespron gen en in da kasken klikten da geer teigen honderd in d'ier. Mor ja, ze zeilen da wel arranzjeiren dat dat allemol ooitkomt peis ef. Want as g' iet wiltj bewoyzen, tèn kejje meh soyfers van alles doeng. En as menier de minister domei iet wiltj doeng ver da stik rinkloon toch deir te trekken lanst 't park en den osbroek, awei, tèn zeilen de soyfers van aal die jonges en maskes die dor ston tellen hemmen, hem doveir wel geloyk gei ven. En tèn riskeirt da veil dat er eh stik rinkloon komt dad ons verom ienegte miljoenen, as 't gin miljaren 'n werren, ooit ons zakken zal kosten. En worom ni, wajjer hemmen na toch al zuveil schildj dat er da zeikes nog wel boy kaan. Mor ofdad aal die mensjen die verleide weik goensjtdag of vroydag ienegte komirdsjekes gedoon hemmen en doboy zoeiveil kieren ge teldj zen geweist, spesjool zeilen gedindj zen meh ehn nief stik boon deir 't park, door zol ek toch teiven on twoyfelen zee. Iet wa da oeik kost tellen da was verleide weik de mondjag, ge wetj missching nog da 't smeires in iene kier den Denjer gralèk gezakt was. Da was dor iveranst eh spel meh nen balk van 't sas die 't gon zeggen was. En ja, dennen balk zat ghielegans vanonder en wa mos te ze tèn doeng? Ajja, iest de die van vanboeven wegpakken hein, ver dor vanonder nen nieven kennen te leggen. Mor 't woter van den Denjer .'n bleif vanoyges ni wachten hein en was op nen ik en ne goy ribbedebie. Dad 'n zol allemol nog zekken eirg ni geweist hemmen en domei kwamp er ne kier ghielegans vès woter in, mor ja, 't ellentrikfabriek... Want door moet er gestoekt werren ver ellen- trik te moaken hein. En as ge moetj stoeken werd dad hiet. En moet er dor gekoeldj wer ren. Mor ver te koelen moet er woter zèn. En hier in Olsjt pompe ze doveir woter ooit den Denjer, ja g' heet weg. Mor da woter was oeik weg! Allien thai ven stont er dor nog eh sjirrip- ken en da stont veir onder de boois wormei dat er normooi gepompt werd. En wa most er naa gebe ren? lest en veraal zuveil meigelèk ver- brooik van stroeim afschaffen. En doboy kwamp'het dat er in Olsjt in iene kier gien strootverlichting nimmer 'n branden. Iet wa da oeik zekken eirg nie 'n was. Toch ni in die ienegte stroten die per malheir ni oepegebroe ken 'n liggen. Mor ellentrik most er toch zèn hein. Ver 't hospetool en ver de klinik en ver de fabrieken en ver d'oyskassen en wa weit ek allemol. Want den dag van vandoag hangt alles af van den ellentrik. En dus most er voesj gestoekt werren. Mor ja, hoe kwampe ze tèn on 't woter ver af te koelen. Die liepe jonges hooin 't rap gevonnen. De pompiers wirten opgetrommeld en de die mosten mor zing da ze meh heer pompen tot thalven van den Denjer kosten geroaken ver azoei de santral kennen af te koelen. En dad hemmen die jonges ne ghielen nacht gedoon, binsjt damme wajjer op ons twie oeiren mochte slaopen. Ja zejje zeggen, ne pompier es 't er wer te pompen. Mor zonder 'n pomp kejje moe lèk pompen hein. En die pompen 'n goon oeik ni vents'ls zee. Door zèn der die meh mazoet loeipen en door zén der die meh naft goon. Mor welke naftpompen of mazoutpompen bleiven der doveir ne ghielen nacht op hè? En die pompen slikken eh liter ken zee. En domei hemmen die jonges van de pompiers doboy tèn nog ne ghielen nacht van hier nor door meige sj assen meh kénnen of anders ginken die pompen dor stillevallen. En tèn weit ek dat er van die jonges 't sanderdaos op toyd op heer weirk moste zén. Mor toch hemme ze 't geflikt. En dad 'n stoot ni in de gazetten en door 'n wer ni oever geklapt. Mor ik vin dat da toch 'n bravaoken weerd es. gajjer ni? Dolf In 1978-1979 werd te Keulen een tentoonstelling gehouden met als thema: de beeldhouwkunst tussen 1350 en 1400. Deze halve eeuw kan worden beschouwd als het verbindingsteken tussen de laat-gotiek die bloeide op het einde van de middeleeuwen en de vroegste aanzet naar de renaissance. Het was een internationaal kunstgebeuren van formaat, er verscheen een katalogus van meer dan 1000 bladzijden groot-formaat met 1574 afbeeldingen. De in bruikleen afgestane wer ken waren afkomstig uit haast alle landen van Europa, ook uit de VSA Zestien steden uit ons land waren vertegenwoordigd, Aalst was er aanwezig met een

De Voorpost | 1980 | | pagina 3