UITREIKING BALLONWEDSTRIJD DE VOORPOST MET PAT MOOREBAND EN CORUM ALOSTUM ONZE-LIEVE-VROUWENBEELDJE UIT SINT-ELIS ABETHHO SPIT AAL PEIL VAN DENDERWATER DAALDE DOOR GEBROKEN SCHOTBALK OCil/tiffëct ir uk ARRONDISSEMENT AALST OPGENOMEN IN LIJST VAN ONTWIKKELINGSZONES STREEKNIEUWS Groot-Lede Twee weken geleden, gedurende de nacht van zon- Ze worden door de sas- dag 8 op maandag 9 juni zakte plots het peil van het meester en de verant- Denderwater doordat één van de schotbalken aan woordelijken van Brug- het sas was doorgebroken. Het waterpeil daalde gen en Wegen manueel daardoor met 1,20 m tot 1,40 m, zodat de vaargeul met de kettingen en spe- uiteindelijk slechts 2,5 meter diep werd inplaats van dale haken op hun plaats de normale 4 meter. De scheepvaart werd uiteraard gebracht. Maandagnacht een poos stilgelegd en ook de brandweer diende in brak de onderste van de te grijpen. toen 16 op mekaar ge- Maandagochtend om- twee schepen die zich stappelde balken, zodat streeks 5 uur merkte de maandagochtend tussen voorhet verwijderen van waakdienst van Bruggen de stuw van Teralfene en de brokstukken en het en Wegen aan het sas dat het sas van Aalst bevon- het peil van het Dender- den konden nog gauw water verdacht vlug be- doorvaren, terwijl dins- gon te dalen. Onmiddel- dag zelf zich geen enkel lijk alarmeerde men de schip aanbood. In de brandweer en ook de di- loop van dinsdag had het rectie van de electrici- peil van de Dender zich teitscentrale in Erembo- inmidels ook al hersteld, degem werd verwittigd. Wat was er feitelijk ge- De centrale gebruikt im- beurd? De boven elkaar mers water uit de Dender gestapelde schotbalken als koelwater voor de col- vormen samen met de lectoren. De buizen waar- hoge sluisdeuren van het langs het koelwater in de sas een /nuur, een soort centrale wordt gepompt dam, die het Denderwa- lagen toen reeds boven ter op peil houdt. Door de waterlijn. De monding balken weg te nemen of van die buizen bevindt door er één of meer in de zich niet diep, tegen de daartoe bestemde gleu- bodem, omdat van daar ven te laten klikken dit al te veel onzuiverheden is afhankelijk van de door meer naar binnen zouden de Dender aangevoerde worden gepompt. Feite- hoeveelheid water lijk was er geenszins re- wordt de hoeveelheid den tot ongerustheid. De water geregeld die van centrale is voor de afkoe- het ene, hoger gelegen ling over enorme reser- gedeelte, via een water- vetanks, en is bovendien valletje, naar het andere, voor de momenten lagere gedeelte stroomt, van hoge nood ook Wie eventjes langsheen nog aangesloten op het het sas loopt kan onder stadswaternet. De brand- de kleine waterval ge weer rukte uit om de in- makkelijk de bovenste tussen reeds aangespro- balken zien steken en aan ken reservetanks bij te de kade ook de kettingen vullen. Met een grote au- zien waarmee ze extra topomp en met een klei- worden vastgelegd, nere draagbare pomp Wanneer één der balken werd gedurende 27 uur breekt ontstaat zo een lang Denderwater in de groot gat waardoor plots centrale geheveld, en dat teveel water van het bo- aan een ritme van maar venste gedeelte weg- liefst 3000 liter per uur. stroomt, waardoor het peil er dan ook zakt. Aan Ons brandweerkorps, on- de Aalsterse stuw zijn de der leiding van comman- balken ongeveer 5 meter dant De Vidts leverde lang, 25 cm breed en nog maar eens het bewijs eveneens 25 cm hoog. dat ze op passende wijze Het hout dat gebruikt en met degelijk materiaal wordt om de balken te kan ingrijpen. Voor de vervaardigen is van een scheepvaart betekende speciale structuur en het ongeluk eveneens wordt uit het buitenland geen problemen: de geïmporteerd. herstellen van de schade, een opgehaalde schot- de 15 erboven liggende balk terug in de stuw balken dienden wegge- wordt geschoven krijgt nomen worden en daar- hij, en ook alle andere na dienden terugge- balken, een hevige slag plaatst, hetgeen een te verduren. Misschien moeilijk karwei was kwam die slag al te hard waaraan de hele dag aan deze keer en is de werd gewerkt. Hoe het balk begeven, of is de komt dat de balk door- oorzaak misschien te zoe- midden brak weet nie- ken in gewoon slijtage, mand. Telkens wanneer Zeker is dat het reeds de derde maal in twee maand tijd is dat één der balken in de Aalsterse stuw het begeeft. Heel wat oude balken werden intussen reeds door nieu we vervangen, maar het is duidelijk dat ook de nu nog gebruikte oudere balken dringend aan ver vanging toe zijn. PHR Op voorstel van Minister Mare Galle heeft de Vlaam se deelregering besloten het arrondissement Aalst op te nemen in de lijst van de ontwikkelingszones. Het werd mee opgenomen in de ontwikkelingszone van het zuidwestelijke gedeelte van Halle-Vilvoorde, omdat het dezelfde kenmerken vertoont als dat gebied, nl. hoge pendel en hoge werkloosheid. De voorstellen van de Deelregering zullen nu door Minister Claes aan de E.E.G. overgemaakt worden voor verdere bespreking. Indien zij worden aanvaard zal het arrondissement Aalst kunnen genieten van de voordelen voorzien in de expanisewetgeving van 1970. Deze voorziet onder bepaalde voorwaarden o.m. rentebonificatie, kapitaalpremies, versnelde af schrijvingen en vrijstelling van onroerende voorhef fing. Op de Topdag (10 mei Collinetplein) kwa men zomaar eventjes een 1200 tal kinde ren meedingen voor de hoofdprijs, een minitrip naar de zuiderse zon. Er kwamen heel wat kaartjes terug op onze redaktie. Samen met leden van de dekenij Geraardsbergsestraat, nl. de he- Ten J. Raspoet, H. Van Der Biest en G. Schellinck werden de winnaars uitge- zoekt. Maandag 23 juni om 20.30 u. worden de prijzen in The Crazy Bol Jazz kafé uitgereikt. Het wordt werkelijk een happening: er is een optreden voorzien van de Pat Moore Jazzband met Patrick Mortier (trompet), John Ruoco (Tenor Sax), Guy Pardaens (Bass), Luc Vandenbos (Drums en Fer- nand Witters (Elektrische piano). We dan ken bij voorbaat Phil Arijs en Hugo Van Houdenhove voor de medewerking (van de Jazz klub Aalst). Naast dit optreden is het Corum Alostum Imperiale ook van de partijSucces is dus verzekerd. Maar wie heeft er nu gewonnen? We publiceren enkel de namen van de win naars in willekeurige volgorde. Wie er naar de zon trekt vertellen we lekker niet. Kom naar The Crazy Bol Jazz kafé in de geraardsbergsestraat 84 te Aalst. Winnaars: Els Fieremans, Beukendreef 16, Aalst, Frans Beerens, Ten Berg 110, Aalst, Judy Dierickx, Korte Zoutstraat 8, Aalst, Phil- lipe De Vos, St.-Kamielstraat 30, Aalst, Koen Fleurinck, Schoolstraat 1Nieuwer- kerken, Ralph De Kegel, Geraardsbergse straat 8, Aalst, Bart De Pril, Parklaan 11/ 4, Aalst, Bob De Winter, St.-Annalaan 45, Aalst, Patrick Dierickx, Eerdegemstraat 54, Baardegem, Piet Willems, Korte Zout straat 42, Aalst. De verste vlucht van de «De Voorpostbal lon» werd te Hereford in Engeland geno teerd. Ongelooflijk maar toch waar, in een totaal andere richting belandde een ballon te Köln Duitsland. Velen kwamen terecht in West-Vlaanderen. Twee kaart jes werden teruggestuurd vanuit Barlag- ne sur Mer. Maar velen arriveerden in... Groot-Aalst. Pech maar misschien volgend jaar beter. Tot maandag! Op 2 juli is er terug gemeenteraad, de laatste voor de grote uittocht. Wellicht zal er flink gedebatteerd worden omtrent de stadsfinan ciën. Onze stad staat er niet zo rooskleurig voor. Sommige politici beweren dat we regel recht naar een tweede Schaarbeek gaan. Bin nen afzienbare tijd zou men het stadspersoneel niet meer kunnen uitbetalen. Geen wonder wanneer men hoort hoeveel verspillingen er gebeuren. De verzendingskosten van post stukken belopen sommige dagen 20 a 30.000 fr. Wanneer alle rekeningen vlug zouden be taald worden zou men eveneens honderddui zenden kunnen uitsparen. Nou ja, het is toch maar geld van de gemeenschap. Op het terrein van de firma Peynsaert-Van Herreweghe, Verbrandhofstraat te Aalst, sloeg het vuur, aangestoken in een afval ton, over naar een caravan en een voorraad bouwmaterialen. De schade is aanzienlijk. Twee gemaskerde kerels eisten van Jozef Spins, eksploitant van de Pimmm's bar, de ontvangsten van het voorbije weekend. Dit tafereel speelde zich af aan het voeteind van Spins' bed, maandag om 6 u. Het parket van Dendermonde stelde een onderzoek in, voorlo pig zonder resultaat. Maandagnamiddag werd de Nieuwstraat op stelten gezet door een vals alarm van de bank van Parijs en Nederlanden. De politie kwam langs alle kanten toegestormd en moest onverricht ter zake terugkeren. De 900 van Aalst moest maandagnamiddag nog eens een ommetje maken toen bij voor de gesloten Sint-Annabrug opdook. Zonder voor afgaande verwittigingen wordt de brug te pas en te onpas gesloten. Vrijdag 13 juni, omstreeks 18.30 werd de weduwe mevrouw Eugenie Claeys. Gulden- boomplein, op de Dendermondsesteenweg door een personenwagen gegrepen. Ze werd een tiental meters meegesleurd en bleef toen zwaargewond liggen. De personenwa gen werd bestuurd door de heer Victor Van Der Biest uit de Vilainstraat. Mevrouw Claeys zou gemeend hebben tussen enkele passerende auto's nog gauw de steenweg te kunnen oversteken. De heer Van Der Biest kon haar niet meer ontwijken. Vrijdaga vond werd haar toestand als kritiek be stempeld. Een paar uur voordien gebeurde niet ver daar vandaan eveneens een ver keersongeval waarbij een motorrijder zeer zwaar werd gewond. De Dendermondse steenweg eiste nog maar eens zijn tol. Het is inderdaad zo dat de steenweg echt gevaar lijk is en dat hij op bepaalde tijdstippen volledig verkeer-verzadigd is. Iedereen, en zeker de bewoners, kijkt uit naar de dag dat de ringlaan zal afgewerkt zijn. 't Was vrij dag de dertiende... Prins van Oost-Vlaanderen Enrico Leclair ver scheen op de verkiezing van de Hopprinses 1980 met de linkerpols in het gips. Toen beeldhouwer Enrico één van de bij hem opge stapelde eikenhouten balken wilde nemen ging het hele boeltje echter gevaarlijk aan het schuiven. De gevolgen waren «zwaar»: twee beentjes in Enrico's pols zijn nu gebroken. F. Courteaux Dit kunststuk. 27 cm hoog en uitgevoerd in ivoor, is worden aan ons stedelijk Dit schilderij «De aidoe- tretten van de milde do- husvraue. het kleinste maar het kostbaarste bezit van de patrimonium zoals dit ning van het krats, werd nors: „Philippus Sterck, Het nageslacht is met Arrlatorao bnar»itrtfrlvt»r7nmplina weleer gebeurde met het aan de vrouwenparochie raet en commis ordinans erg dankbaar geweest. Aalsterse hospitaalverzamelmg. prachtige drieluik dat geschonken in 1617. Op van finantiën van H.L.- Het draagt alle kenmer- vorm van een band; deze eens de kerk van ons be- de luiken de bijzonder Hoochheden en vrauwe ken van de beeldhouw- is afgewerkt met tande- gijnhof sierde! mooie geschilderde por- Margrite Honsocht siine kunst uit het einde van kens die doen denken de veertiende eeuw: de aan kantelen van midde- geïdeliseerde opvatting leeuwse «stenen». In de heeft plaats gemaakt vrije hand draagt ze een voor de realistische vi- bebladerde tak. Bij de sie. Het gaat niet meer kleine bengel, een mooie om de Koningin der He- krullebol, is de dertiend melen die de Heiland eeuwse wereldbol ver- plechtstatig voor zich uit- vangen door een appel, draagt, maar wel om een Wie het beeldje aan de echte Moeder die haar achterkant kan bekijken, naakt Kindje liefdevol op merkt hoe ragfijn de op de arm draagt. de rug neerhangende Om het beeld binnen de haardos van de Moeder grenzen van de rechthoe- is weergegeven, een uit- kige ivoren blok te hou- beelding die nogmaals den buigt Maria het bo- wijst op het engelenge- venlijf lichtjes zijwaarts, duld van de middel door deze kromming eeuwse kunstenaar, steunt de dragende arm Moge deze kunstverza- op de linker heup. Het meling waartoe dit ju- eerder sober maar toch weeltje behoort bewaard sierlijk gedrapeerde bo- blijven door de goede venkleed daalt tot op de zorgen van de gemeen- voeten. schap die zich mag ver- Boven het serene gelaat, heugen in dit kostbaar omlijst door een fijn uit- bezit. Wij hopen dat ze- gewerkte haarkrans, ker zal voor instaan dat draagt ze een kroon in dé het niet zal onttrokken naüiiXïi Schoolfeest Rijksscholen Vanaf vandaag starten de driedaagse schoolfeesten in de rijksscholen. Vijverstraat te Lede. Elkeen kan een voor hem interessante aktiviteit uitzoeken en de toegang is voor iedereen «hartelijk aanbevolen». Vrijdag, 20 juni om 19 uur: initiatie voor belangstellende ouders over de moderne wiskunde. Vanaf 20 uur kippen- kaarting. Voor de hongerigen is er koude schotel voorzien. Zaterdag 21 juni zorgen de leerlingen van de basisschool voor zang, dans en toneel. Voornamelijk de kleuters zullen weer «om te stelen zijn». Zondag 22 juni zijn heel wat aktiviteiten voorzien: volksdansinitiatie, volleybaltornooi (tussen verschillende leerlingenploegen. De winnende ploeg neemt het op tegen de leraars!), een zangwedstrijd (geschikt voor alle zoetgevooisde belangstellende leerlin gen), een verkleedwedstrijd (een défilé van origineel gekle de kinderen) en een tekenwedstrijd met krijt op de grote nieuwe speelplaats. Zaterdag én zondag zijn er nog andere aktiviteiten, die doorlopend zijn: een rommelmarkt, voor wie een goede neus heeft voor antiek en rariteiten, een tentoonstelling van etsen en tekeningen door de heer Paul Hellebosch, de leerlingen van de technische afdeling stellen hun werk tentoon, telkens om 17 uur is er een geleid bezoek aan de nieuwe gebouwen voorzien, de volksspelen zorgen voor eerrware prijzenregen. Verder is er een bar, een koffiehuis en een wijnhuis voorzien. Het restaurant is open op zaterdag vanaf 18 uur en op zondag vanaf 12 uur en vanaf 18 uur. Geboorten Magnus Joris, zoon van Michael en van De Mesel Christiane Daghuyt Liesbet, dochter van Willy en van Van Langenhove Rita Cautaert Ann, dochter van Jozef en van Verbestel Lea De Thaey Veerle, dochter van Oscar en van Lemmens Nicole Wellens Katia, dochter van Luc en van Van den Berghe Anna Van Nieuwenbergh Leentje, dochter van Rudy en De Smet Monda Otte Ann, dochter van Luc en van Rasschaert Rita Uyttendaele Jurgen, zoon van Wilfried en van De Neef Gina De Kegel Andy, zoon van Eddy en van Van den Stock Marleen Roggeman Liesbeth, dochter van Herman en van De Smet Anita Bairens Joeri, zoon van Freddy en van Moons Rita De Roeck Jeroen, zoon van Joris en van De Corel Béatrice Biebaut Véronique, dochter van Paul en van Maes Marianne Ghysel^Sylvia, dochter van Frans en van Blondeel Lucie Keppens Dries, zoon van Hubert en van Praet Hilde Van Leuven Karlien, dochter van Wilfried en van Rasschaert Rita Van den Broeck Sara, dochter van Emiel en van Vijverman Marie-Paule Afdoening van het kruis. Phillipe Sterck. (A.C.L.) Huwelijken De Meyer Daniël en Daelman Chantal Lanckman Johny en De Moor Rita De Neef Geert en Van Hoorde Martine Moerenhout Rudy en Decooman Mariette Van der Eecken Dirk en Huyllebroeck Marie-Christine Faket André en Verbruggen Annie Parrez Freddy en Claus Mony Hellinckx Luc en Vermeiren Sonia Bosmans Johan en De Rae Linda Töpke Geert en Droessaert Martine Van de Velde Dirk en Van De Walle Nicole De Wolf Yvan en De Meulemeester Ingrid

De Voorpost | 1980 | | pagina 5