INTERCOM- EBES- UNERG ZIJN DRIE MONSTERS MET DEZELFDE VADER GEZIEN Norbert De Batselier was open en eerlijk 6 - 20.6.1980 - De Voorpost Een talrijk opgekomen publiek, aandachtig luisterend. In de Mikisklub sneed de heer De Batselier, kabinetschef van Mare Galle, het probleem van de Interkommunale nog eens aan. (Per) Eén van de grote voordelen, van het dossier Inter- gem is het feit dat de massa zich dank zij de akties van voor- en tegenstanders talrijke,-vragen beginnen stellen heeft rond het bestaan van de interkommu- nales. Wat zijn interkommunales? Wie beheert ze? Welke soorten bestaan er? Op deze en nog heel wat andere vragen gaf de heer Norbert De Batselier vrijdaga vond jongstleden in de Mikisklub te Aalst een schit terend antwoord. Deze man, die socialistisch fraktie- leider is in Dendermonde, en kabinetschef van Minis ter Galle, bewees als geen andere het dossier van de interkommunales onder de knie te hebben. Langs zijn uiteenzetting om vernam het publiek aldus dat er een 9-tal vor men van interkommuna les bestaan. Zo werden er opgericht voor de ener- giesektor, voor de streek- ontwikkeling (vb. Land van Aalst) voor de kabel televisie, voor de dienst verlenende sektor (vb. kolumbaria) enz. De interkommunales, waarbij twee of meer ge meenten zich samenbun delen voor een bepaald doel, kunnen zuiver of gemengd zijn. In dit laat ste geval maakt ook de privé-sektor deel uit van de vereniging. Het grote onderscheid tussen inter kommunales en federa ties is het feit dat de fede raties bestaan uit een verkozen orgaan, en al dus heel wat demokrati- scher zijn. Bij een inter kommunale heeft men in feite een verkapte de- mokratie vermits de afge vaardigden slechts on rechtstreeks vb. via de gemeenteraad verkozen worden. Wat de gemengde inter kommunales betreft, we- ze vermeld dat hier zowel de zogenaamde sociale gesprekspartners zoals de erkende vakbonden (ACV - ABVV - ACLVB) als het VBO en middenstand organisaties kunnen zit ting hebben. Ook privé- personen of privé-firma's kunnen aldus deel uitma ken van de raad van beheer. Dat deze samenstelling op zichzelf reeds heel wat problemen met zich mee brengt, moge blijken uit het feit dat men op het Ministerie van het Vlaams Gewest een nieu we interkommunale wei gerde waar naast het Ver bond van Belgische On dernemingen, ook het Vlaams Ekonomisch Ver bond, het NCMV (dat deel uitmaakt van het VBO) de Boerenbond en een privé-firma deel van uitmaakten. Elektriciteitssektor In 1907 werd de eerste interkommunale opge richt. Sindsdien heeft er een hele evolutie plaats gegrepen, ook wettelijk. Onmiddellijk weze ver meld dat de materie zeer ingewikkeld is. Op dit ogenblik behoort 22% tot de publieke sektor en 78% tot de gemengde sektor (in feite de privé- sektor). Naar de heer De Batselier mededeelde is dit een daling tegenover 1963 tot nog 30% in han den was van de overheid. Wat specifiek de elektrici teitssektor betreft meld de hij dat voor de Twee de Wereldoorlog bijna al les door de gemeenten in konsessie gegeven werd. Aldus werd gewoon af stand gedaan van het recht om zelf voor de pro- duktie en de distributie te zorgen. In 1954 had dan een be langrijk ABW-kongres plaats waarbij de eis ge formuleerd werd dat de energiesektor zou gena tionaliseerd worden. De ze eis werd ook in Frank rijk en Duitsland gesteld, waar men trouwens over ging tot nationalisaties. In ons land vond men, zoals steeds, een kom- promis, waarbij de over heid en privé-sektor sa men overgingen tot een gemeenschappelijk be heer. Aldus kreeg de overheid natuurlijk steeds meer en meer in vloed in de sektor, wat echter niet betekende dat het privé-initiatief uitge schakeld werd. Vele jaren voorheen, na melijk op 1 maart 1922 was er reeds een wet ver schenen, die de inter kommunales regelde. Zoals Norbert De Batse lier het stelde, wordt op dit ogenblik trouwens ge werkt aan een herziening van deze wet. Hierbij werd voorzien dat de in terkommunale de vorm kan aannemen van een Naamloze Vennootschap of een Samenwerkende Vennootschap. De eerste juridische vorm is geba seerd op het kapitaal ter wijl de tweede vooral een inbreng is van personen. In deze laatste beslist trouwens de Raad van Beheer en niet de alge mene vergadering. In 1925 kwam er dan een nieuwe wet die voorzag dat de distributie van elektriciteit tot de uitslui tende bevoegdheid be hoorde van de gemeen ten. Deze hadden dus in feite een monopolieposi tie. Hiervan werd echter bijna nooit gebruik gemaakt. Deze wet voorzag ook in twee kategoriën, name lijk de kategorie A, waar bij alles begrepen is tot 1000 KW. Hiertoe be hoort dus het normale huishoudelijke verbruik, en in deze kategorie is de privé-sektor slechts sup- pletief, als een hulpmid del aanvaard. De kategorie B, boven de 1000 KW, bevat het in dustrieel verbruik. Dit be hoort toe aan de privé- sektor. In 1955 ontstond dan een nieuwe wet waarbij een beheers- en kontroleko- mitee voor de gas- en elektriciteitssektor opge richt werd. In tegenstel ling met wat oorspronke lijk bedoeld was spreekt dit komitee zich enkel uit over de prijs van de gas en elektriciteit. Omdat geen andere problemen aan bod komen weigert de ACOD sektor Gaselco trouwens hieraan mee te werken. Opvallend hier bij is ook dat het publiek in de Mikisklub vernam dat het nationaal tarief slechts geldt tot 4000 KW. Voor alles wat erbo ven verbruikt wordt, en dat zijn enkel grote indus trieën, vraagt de produ cent wat hij wil. Het is evident dat dit natuurlijk in het voordeel uitspeelt van de holdings zoals de Société Générale, die ook de grootste bedrijven in het land kontroleren. Kapitaal De heer De Batselier wees er in zijn toespraak ook nog op dat het kapi taal dat door de privé- sektor ingebracht werd in feite geen risicodragend kapitaal is. «Dat bestaat niet in de elektriciteits sektor» zo zei hij in dit verband. Niet alleen is de markt afgeschermd (78% in handen van de gemeng de interkommunales) maar ook de prijzen zijn nationaal vastgesteld en zijn hierbij nog gein- dexeerd ook. Volgens de spreker is voor de privé- sektor de winst niet zo zeer noodzakelijk, wel het feit'dat de afzetmarkt ge garandeerd is en dit voor 30 jaar. Het feit dat men samen gaat met de overheid, be tekent meteen ook dat men van die zijde gedu rende 30 jaar geen aan vallen moet verwachten, vermits deze delen in de winst. Even belangrijk als de distributie is de produk- tie. Hiervan is slechts 5,1% in handen van de overheid. Naast nog en kele zelfproducerende bedrijven zoals de Stella Artois en de Tiense Sui kerraffinaderijen, (57 in totaal) behoort de rest tot de grote holdings. 3 konkurrenten Daar waar men in de vijf tiger jaren in de produk- tiesektor nog 14 konkur renten had bestaan er op dit ogenblik slechts drie producenten meer. Het gaat hier om de firma's Intercom- Ebes en Uberg. Zoals van hem verwacht gaf de heer De Batselier een duidelijk beeld van wat er achter deze firma namen schuilgaat. Zo behoort Ebes volledig tot de firma Traction et Electricité, die op haar beurt toebehoort aan de Société Générale. Unerg behoort toe aan verschillende firma's als daar zijn Contibel - Inter com - Traction et Electri cité (8%) - Sofina (6%) - Cockerill - Ougrée, Soc. Gaz du Namur en Servi ces Publics d'lnvestisse- ments, waarvan Traction op haar beurt opnieuw 84% van de aandelen be zit. De meeste van deze firma's zijn trouwens ei gendom van de Société Générale. De derde reus is Inter com, waarvan 21% van de aandelen in handen is van Electrobel en 7% in handen van de groep Empain. Ook Impéral Gaz Association maakt er deel van uit. Als men dan weet dat Electrobel in handen is van de holdings Copeba, Sofina, Traction en de Bank Brussel - Lambert is de cirkel rond. Het was dan ook niet voor niets dat Norbért De Batselier deze drie groepen de «3 monsters met dezelfde vader» noemde. Onder elkaar hebben zij mooi hun werkingsge bied verdeeld. Naar de spreker mede deelde is de situatie in de gassektor ongeveer iden tiek, met dit verschil dat de produktie hier gebeurt door Distrigaz, welke voor de helft in handen is van de overheid. Voor de distributie is de toestand echter te vergelijken met wat in de elektriciteits sektor gebeurt. Ondanks de minieme po gingen om in deze toe stand iets te wijzigen mag toch niet vergeten worden dat men nog steeds verplicht is om bij de privé-sektor te kopen. Kernenergie Volgens Galle's kabinets chef is het duidelijk dat alleen de grote holdings gebaat zijn bij de kerne nergie, vermits zij alleen de installaties kunnen fi nancieren. Kernergie was volgens hem dan ook sy noniem van privé-elektri- citeit. Hierbij behandelde hij dan nog niet de ekolo- gische bezwaren hier tegen. Voor alternatieven en kleinschalige projekten is de privé-sektor niet geïn teresseerd, en hierin zag de SP-fraktieleider van Dendermonde dan ook een mogelijkheid voor de overheid. Volgens hem moet het mogelijk zijn om kleinschalige produk- tieeenheden op te rich ten. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan wind molens, vergassing van meststoffen, recuperatie van energie, enz. Deze produktieeenheden moe ten dan wel zonder ver lies werken, maar ook dit achtte hij mogelijk. Op dit ogenblik wordt op het kabinet van Minister Galle alleszins druk ge werkt aan de uitbouw van deze alternatieven en dit met de hulp van de Gewestelijke Investe ringsmaatschappij van Vlaanderen, die zowat moet uitgroeien tot de publieke holding van Vlaanderen. Bevoorrechte partner De heer De Batselier be wees ook uitvoerig dat de privé-sektor in de ge mengde interkommuna les de bevoorrechte part ner bij uitstek is. Zo wordt reeds bij voor baat een dividend voor zien voor deze sektor. De prijs voor transport en produktie van energie is wettelijk vastgesteld, zo dat elk risico tot verlies vermeden is. De gemaak te kosten mogen ook bij voorbaat afgetrokken worden. In deze kosten zaten er volgens de "ore- ker trouwens ook winst. Ook de aflossingen en in tresten voor investerin gen worden automatisch afgetrokken, en van de overblijvende winst dan nog de helft verdeeld tus sen de overheid en de privé-sektor. Of dit alles nog niet vol doende was genieten de maatschappijen nog van aparte belastingsfacilitei ten. Daar waar de rege ring voorziet dat men op de buitengewone win sten 49% belasting zal heffen, moeten de distri butiemaatschappijen op dit ogenblik slechts 6% betalen. In de jongste re geringsverklaring is nu wel voorzien dat dit cijfer zou stijgen tot 20%. Het spreekt voor zichzelf dat dit natuurlijk alleen geldt voor de winst van de pri vé-sektor en niet voor de ze van de gemeenten die deel uitmaken van de in terkommunales. Als voorbeeld hiervan besprak de kabinetschef het dossier van Interkem- pen en Internete. Nor maal zou deze interkom munale 458 miljoen be lastingen betalen, maar verleden jaar betaalde men slechts 74 miljoen. «De rest ontsteelt men aan de staat» zo ging hij verder. Volgens hem was dit een duidelijk bewijs dat men de konkurrentie verval ste. Dan durft men wel beweren dat ingevolge wijzigingen aan de statu ten van deze interkom munale de toestand ver beterd is, rhaar alles bij elkaar blijkt toch dat in het oud statuut 24% van de totale winst naar de overheid gaat. In het nieuw statuut is dit 27% geworden. Maksimaal kan dit trouwens 32% worden. De rest gaat naar de privé-sektor. In de huidige stand van zaken volstaat trouwens I vertegenwoordiger van de privé-sektor die over een veto-recht enigszins afgezwakt maar men voorziet nog steeds het recht in het «ekonomisch belang». Intergem Het spreekt voor zichzelf dat het dossier Intergem ook uitvoerig ter sprake kwam op de Imavo- avond, die uitstekend ge leid werd door voorzitter Jos De Geyter. Hierbij aarzelde de heer De Bat selier niet de verschillen de argumenten tegen de zuivere interkommunale één voor één te weer leggen. Zo weerlegde hij het ar gument dat het perso neel een lagere wedde zou ontvangen indien er een zuivere interkommu nale zou opgericht ge worden zijn. Hiervoor werd immers een over eenkomst ondertekend met een aantal zuivere interkommunales waarin deze zich ertoe verbon den alle voordelen toe te kennen die het personeel op dit ogenblik heeft. En dit zijn er heel wat, soms zelfs «vriespremies in volle zomer». De heer De Batselier verklaarde in dit verband dat hij nooit een dergelijk korporatisme verwacht had, rekening houdend met het feit dat de arbeiders behoren tot de elite van de arbei dersklasse. Hij was alles zins van mening dat dit personeel op alle moge lijke manieren gemanipu leerd werd. De vakbon den, ook de socialistische hebben trouwens in dit verband geen al te mooie rol gespeeld. Met grote kongresresoluties wordt wel ingestemd, maar als het op daden aankomt doen zij niet meer mee. In dit verband werd trou wens de vakbonden ook- verweten dat zij niet vol doende hun leden inge licht hebben over de wa re toedracht van het dos sier. Intergem. «ledereen heeft willen weerhouden dat er een tweede dossier kwam» was één van de stellin gen die in dit verband verkondigd werden. Ook de kritiek dat Mark Galle onwettelijk zou ge handeld hebben met het dossier niet te tekenen werd uitvoerig weerlegd. Als voogdijminister had hij immers wettelijk de taak om te waken op het algemeen belang en het algemeen nut. Normaal dient de invloed van de gemeenten in de inter kommunales immers te primeren. Hierbij verwees de kabi netschef o.a. naar een omzendbrief van minis ter Lefevre uit 1959. Vol gens deze omzendbrief dient de bevoegde minis ter vooraleer een dossier goed te keuren over een nieuwe interkommunale zonder over een voorstel te beschikken van de openbare sektor. Wat specifiek Intergem be treft, was het noodzake lijk dat men tegenvoor stel van Interregies ook besprak, zoniet is de ge meenteraadsbeslissing niet geldig. De heer De Batselier wees erop dat Intergem in feite een sneeuwbalef- fekt veroorzaakte. Zo wordt op dit ogenblik be gonnen met een reorga nisatie van de interkom munales Interdijle, As- verlec en Isac. Onmiddel lijk diende de Provinciale Brabantse Energiemaat schappij (zuivere inter kommunale) een tegen voorstel in. Opvallend hierbij is dat Interbrabant slechts hernieuwd dient te worden in 1985 en As- verlec slechts in 1991, en toch begon men reeds met een hernieuwing van de statuten. Het feit dat de zuivere interkommunales slechts zeer laat reageerden te gen het dossier van Inter gem, en waarvoor zij trouwens van de heer De Batselier het verwijt van laksheid kregen, zal zich dus in de toekomst niet meer herhalen. Diskussie Na de gebruikelijke korte pauze werd overgegaan tot een geanimeerde dis kussie met het publiek. Opvallend was dat tot de toehoorders geen enkel socialistisch raadslid van Aalst behoorde, maar wel CVP-raadslid Chris Lievens-Borms en oud- VU raadslid en Agalever Frans De Brul. Het was trouwens deze laatste die de diskussie op gang bracht waarbij hij vooral wees op de noodzaak tot wetswijzi ging en demokratisering van de interkommunales, tot de afbouw van de ver worven «onrechten» van het personeel, en tot uit bouw van kleinschalige projekten. Terloops wees hij erop dat het een SP- minister was die de meerderheidsparticipatie van de overheid in Distri gaz aan de privé-sektor verkocht. Norbert kon zich onmid dellijk met deze drie op merkingen akkoord ver klaren, en hierbij weidde hij uitgebreid uit over wat hij het «korporatisme» van het personeel noemde. De diskussie verliep dan ten gronde toen iemand vroeg welke maatschap pij men tenslotte wilde uitbouwen, en wat er met de winst die de openbare sektor van de energiepro- duktie en distributie zou hebben, zou gebeuren. Volgens Norbert De Bat selier mocht alleszins niet te vlug tewerk ge gaan worden. Men dien de vertrouwen te stellen in de tussenstappen, en hierbij werd het feit aan gehaald van de oprich ting van de Nationale In vesteringsmaatschappij (Per) en de Gewestelijke Inves teringsmaatschappijen. Dit betekende niet dat de staat aldus diende op te draaien voor alle verlies latende bedrijven. Hierbij haalde de spreker het voorbeeld aan van de fir ma BARCO, waar 300 personeelsleden in goe de eenheden werken' en 1000 in slechte. De goede eenheden wil men verko pen aan de privé-sektor terwijl de slechte zouden overgemaakt worden aan de Belgische Staat. Volgens hem gelden in een socialistische maat schappij dezelfde wetten als in de liberale maat schappij. Een dergelijke maatschappij kon beslist niet opgericht worden op puinen. Wel diende men volgens hem de privé- sektor te tarten waar zij winst maakt. De Staat moet aldus gebruikt wor den als een element van de klassestrijd. Hierbij kwam nog de mening ter sprake dat de overheid over geen goede mana gers beschikt omdat men ze niet kan betalen. De privé-sektor wel. Ook de andere nieuwe in terkommunale Iviegov, die zopas opgericht werd, kwam nog ter spra ke. Hier beschikt meh over 500 miljoen, die zul len gebruikt worden voor investeringen in de gas- en elektriciteitssektor, maar waar men voorlo pig niets mee aanvangt omdat men wacht op de oprichting van Intergem. De bedoeling is binnen 30 jaar 50% van de inves teringen in handen van de overheid te hebben. De heer De Batselier be kende nog dat een zuive re interkommunale niet «het van het» is. Ook hier hangt alles af van de per sonen, die het bedrijf be heren en runnen. Maar aan de hand van een voorbeeld bewees hij dat één persoon volstaat om alle misbruiken tegen te gaan. Hij geloofde zelf ook niet zoveel in een openbaar debat in het parlement over de energieproble men, omdat de machts verhoudingen niet daar liggen maar erbuiten. Het zou ons te ver leiden om gans de diskussie, die zo wat anderhalf uur duur de, hier in detail weer te geven, maar wij zouden kunnen besluiten met de klassieke opmerking dat de afwezigen nogmaals ongelijk hadden. Een schuimbekkende Dender uit kolère voorjJejriilieuvervuiling. (Per) De nieuwe banken voor het Aalsterse stadspark zijn duidelijk een groot sukses. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 6