WERKGROEP LEEFMILIEU AALST HIELD JAARVERGADERING AALSTERS RODE-KRUIS WIL NIEUWE ZIEKENWAGEN AANKOPEN DAENSFONDS-NIEUWTJES CB-K0NGRES IN HRIT0 AALST EEUWFEEST ST.-VINCENTIUSINSTITUUT POL DE PAEPE RELATIVEERT EIS TOT OPENSTELLEN VAN VERKEERSVRIJE MARKT TELEX De Voorpost - 20.6.1980 - 7 De Werkgroep Leefmilieu Aalst bewees nogmaals op haar jongste algemene vergadering, die voor het eerst gehouden werd in de gebouwen van de Kreja san de Drie Sieuteistraat, dat zij meer dan ooit springlevend is. De vergadering was meteen ook een viering van het vijfjarig bestaan van de vereniging. De viering kwam ook ter sprake in de toespraak die WLA voorzitter Frans De Saedeieer traditiegetrouw hield. Hij wees erop dat alhoewel vertrokken van ongeveer het nulpunt, men er nu reeds in geslaagd is om in bijna alle deelgemeenten van Groot-Aaist een bestuurslid te hebben. In het groeiend aantal leden zag hij een weerklank van de algemene bekendheid van de leefmiiieugroep. «Het is inderdaad zo dat is als volwassen, rijp er- onze beweging aanvaard varen, degelijk en duur zaam» zo ging hij verder. Hierdoor wordt men trouwens ook als valabe le gesprekspartners aanzien. Dank zij het zeer bekende ledenblad en de mede werking aan talrijke pa rallel of nevenaktiviteiten zorgde de werkgroep voor een niet-aflatende doorstroming der leefmi lieugedachte en de leef milieubezorgdheid bij de massa. In die zin was hij van mening dat men reeds lang de mening herzien had dat WLA een groepje onverantwoorde herrieschoopers was. Wat de positieve werking betrof vestigde hij ook de aandacht op het feit dat dankzij een aantal te werkgestelde werklozen, aangeworven in net ka der van een BTK projekt ingediend door RALDES men een doorlichting ge maakt had van de fal- luintjesgemeenten. Deze studie komt trouwens binnenkort van de pers. Dit alles betekende ech- ter niet dat het met de leefmilieugedachte goed gaat. Dankend aan de ak- tie gevoerd rond de aan slag op het landschap van de Pas- en Steen beek, was de heer De Saedeieer trouwens van mening dat het nog zeer slecht gaat met de leef milieugedachte en be zorgdheid. «Het is nog steeds zo dat leefmilieu problemen trager een op lossing krijgen dan er nieuwe groeien, en deze vaststelling maakt mij ten zeerste bezorgd, bezorgd en angstig voor de toe komst» aldus de WLA- voorzitter. Dat trouwens een aantal leefmilieuaansiagen door de overheid zelf werden gepland en gepleegd de den bij hem heel wat vra gen oprijzen. Deze over heid diende dan ook meer dan wie ook bewust gemaakt te worden van de problematiek. De heer De Saedeieer be sloot zijn gevatte toe spraak dan ook met een warme oproep tot de le den om de strijd verder te zetten. Dat de Werkgroep Leef milieu Aalst in 1979 niet stilgezeten had, werd meteen bewezen door een diamontage voorge steld door bestuurslid André Schollaert. De meest opvallende milieu problemen, zoals de in voering van de papieren vuilniszakken, de proble matiek van de Aalsterse ring door de Osbroek, het vellen en planten van bo men, en de problemen van de weekendhuisjes en schulhutten, die als paddestoelen uit de grond rijzen werden nog maals op een rijtje gezet. Ook de voornaamste on derzoeken commodo et incommodo over var kenskwekerijen, SULBB, Amylum, enz; kwamen aan bod. In dit verband werd er nadien trouwens op gewezen dat men de openbare onderzoeken nog onmogelijk kan bij houden. «In feite zou men elke dag tien protes ten moeten laten horen» zo werd nog verder ge zegd. Daarom wil WLA zich dit jaar vooral toe leggen op enkele belang rijke milieuproblemen, zoals de saneringswer- ken aan Pas- en Steen beek. De verwoesting, die deze werken zouden veroorzaken werd op de jaarvergadering duidelijk aangetoond door een an dere diareeks, waarbij het kommentaar gele verd werd door een an der bestuurslid van de werkgroep, de heer Frans Fransaert. Ook nog andere hangen de problemen kwamen later op de avond in de diskussie ter sprake, zoals het probleem van de normen voor de schuilhutten van dieren, de Stedelijke adviesraad voor leefmilieu, de vra genlijst van het Struk- tuurplan Groot-Aalst, de mazouttanks te Erembo- degem-Terjoden, de ver keersvrije markt, enz. Maar hier zal WLA beslist zelf nog regelmatig haar standpunt verkondigen via haar maandelijks in formatieblad. VEHE Op de jongste perskonferentie, die het Aalsterse Rode Kruis organiseerde naar aanleiding van de voorstelling van een aktie voor een nieuwe ambu lance-wagen was de kritiek tenoverstaan van het stadsbestuur niet uit de lucht. Zo werd duidelijk geklaagd over het feit dat de afdeling Aalst slechts een schamele 2000 fr. subsidie ontvangt daar waar deze in naburige gemeenten als Lede en Dender- monde verschillende honderdduizenden franken be draagt. Dergelijk bedrag kan men wagen voor de hulp- echter zeer goed gebrui- dienst te kunnen over- ken. Omdat de overheid gaan. echter (voorlopig) niet Onder impuls van de ge- over de brug komt, heeft kende ajuinprinses Nico- men dan maar besloten Ie Ringoir worden in dit zelf de handen in elkaar verband een ganse re- te slaan en dit resulteer- sem aktiviteiten georga- de in een aktieweekend niseerd, die meteen een welke op vrijdag 6, zater- waardig herdenken zul- dag 7 en zondag 8 sep- len inhouden van het 25- tember eerstkomende jarig bestaan van de Aal plaatsheeft. sterse bloèdtransfusie- De bedoeling hiervan is dienst. Om aan de over voldoende financi- 500.000 fr. te geraken die ële middelen te beschik- nodig zijn voor de aan- ken om tot de aankoop koop van een nieuwe am- van een nieuwe zieken- bulance wordt vooreerst een schrijven gericht aan alle firma's, vrije beroe pen en verenigingen voor financiële steun. Op vrijdag 5 september voorziet men dan in de zaal Madeion op de Grote Markt een postzegelten toonstelling, over het Ro de Kruis. Belangrijk hier bij is het feit dat deze tentoonstelling gekop peld wordt aan een spe ciale dagafstempeling die plaatsheeft van 14 tot 17 uur. Sympatisanten krijgen hier reeds de mogelijk heid om zich te laten in schrijven op een ballon- koerierpost waarvan de uitgangszegel deze van Koning Leopold I en Ko ningin Louiza-Maria, uit gegeven op 2 juni 1980, is. De ingangszegel wordt dan anderzijds een primeur vermits het hier Aansluitend bij de Daensviering te Aalst verleden zondag een kort overzicht van de Daens-aktiviteiten in het Vlaamse land. Denderhoutem Herdenking van A. De Backer en A. Van den Bruele met mis muzikaal opgeluisterd door 't Snoerke» en met homilie door E.P. Arnouts waarna optocht naar het grafmo nument van advokaat De Backer voorafgegaan door de fanfare «Tot heil des Volks». Daarna toe spraak door voorzitter van de Daenskring Luc Pots waarna in zaal «Dey- sel» F.J. Verdoodt aan het woord kwam. Denderleeuw Voorstelling van de film «Dag Daens». Bij deze gelegenheid gaf F.J. Ver doodt, voorzitter van de historische werkgroep, een voordracht over De Pelsmaeker. Erpe-Mere-Burst Ook hier kwam de «Dag Daens» film aan bod. Hekelgem Na het plotse overlijden van kringvoorzitter Van Herreweghe wordt Arne Verdoodt voorzitter van de kring Hekelgem. Outer In september volgt de jaarlijkse herdenking Plancquaert-Ceuterick- Lambrecht met optreden van de fanfare «Tot heil des volks». St.-Niklaas Een oprichting van een Daenskring is in het voor uitzicht. Reeds hebben personen uit diverse krin gen hun medewerking toegezegd. Leuven In 1981 komt er in samen werking met DAVS en K.U. Leuven een grote wetenschappelijke ten toonstelling over de Daensistische beweging. Prof. L. Wils is de voorzit ter van het organisatieko- mitee. Bij deze gelegen heid wordt tevens een sonorama uitgebouwd. In het HRITO, het Hoger Rijksinstituut voor Tech nisch Onderwijs gaat op zaterdag 4 en zondag 5 oktober het Eerste C.B.-Kongres door op de terrei nen en in de lokalen van deze instelling. CB-klubs en individuele CB-ers die vanuit het HRI TO met eigen apparatuur willen uitzenden dienen onverwijld in te schrijven want het aantal plaatsen is beperkt. Voorzitters van CB-klubs die in het gesprekspannel willen zetelen of hun publikaties willen tentoonstellen of verspreiden kunnen ook nu reeds hun naam opge ven. Volgende aktivitei ten staan op het pro gramma: kontaktname (individueel en in klub- verband), CB-bal, CB-col- loquium met afgevaar digden van de RTT, Rijks wacht, geschreven en ge sproken pers, justitie, vrije radio, gespeciali seerde handel en verder zijn er tentoonstellingen, uitzendingen, is er een dokumentatiemap, een tijdschriftenbeurs en wordt een zelfklever uit gegeven. Kontakten worden verder gelegd met het Belgisch leger, en met buitenland se CB-klubs. Buiten de toegangsprijs tot het CB-bal (50 fr.) en eventueel op school te nemen maaltijden is de deelname aan het kon- gres gratis. Belangstel lenden worden verzocht zo vlug mogelijk hun deelname te melden op volgende adressen: HRI TO, RMS, III, CB-Kongres, Welvaartstraat 70 te 9300 Aalst, (tel.: 053-21.72.58 of 77.30.12) of aan Nor- bert De Winne, voorzitter van de Oudervereniging HRITO, Kleistraat 36 te Aalst (053-21.04.34 en dit tijdens de vakantiemaan den juli en augustus. CB-ers, draai de knop open en zend deze op roep door de ether! Het is de bedoeling deze tentoonstelling in tal van Vlaamse steden te orga niseren. Brugge De «Daensfilm» en een gespreksavond over de minder-validen waren de voornaamste aktiviteiten. Een vast bestuur werd verleden week in «Vuur molen» aangesteld. Mechelen Deze kring bracht een in- fo-stand over het Daen- sisme en presenteerde een film over de minder- validen. Boom Via kontakten met Me chelen komen Boomse oud-daenisten aan bod. Bij de eeuwwende was een Daensistische vakvereniging van steen- vakkers in het Boomse aktief. Aarschot Samen met «De Vlaamse Kring» bereidt het Daens- fonds de 11-juliviering voor. Wetteren Elk jaar wordt te Wette ren het feit herdacht dat Priester Daens er een vlag kwam inwijden. Ook te Wetteren wil men ko men tot een vaste Daenskring met inrich ting van een Vlaggefeest. Gent Voor de oprichting van een Daenskring heeft A. Amerijckx, beschermend lid van het Fonds, zich beschikbaar gesteld. Antwerpen Ook in de Sinjorenstad komt een Daenskring waarvoor reeds tal van personen uit verschillen de richtingen hun toezeg ging hebben gedaan. Deurne, dat reeds een kring had, wil mee werken. Hasselt Met de oprichting van een Daenskring te Has selt is het Priester Daens- fonds vertegenwoordigd in elk van de vijf Vlaamse provinciën. Het «Priester Daens- fonds» werd bij K.B. van 17.02.77 erkend als kultu- rele instelling met vrij stelling van belasting op giften. Lidmaatschap be draagt 200 fr. 's jaars. Zonder abonnement op de publikaties slechts 100 gaat om een zegel van koning Boudewijn, die uitgegeven wordt de daq nadien, op 6 september ek. De inschrijvingsprijs voor deze ballonkoerier- post bedraagt 200 fr, maar deze gebeurt dan ook aangetekend. Voor wie het interesseert kun nen wij hier vermelden dat de inschrijvingen kunnen gebeuren op re kening 393-0031471-35. Ook op zaterdag 6 sep tember zelf blijft de post zegeltentoonstelling ver der toegankelijk. Meteen wordt er ook feest ge vierd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bloedtransfusiecen trum Aalst, waarbij de bloedgevers en Rode Kruis-leden op passende wijze zullen gevierd worden. Zoals het hoort wordt ook het plezier niet ver geten, vermits 's avonds in de Zaal FFR een bal plaatsheeft met disco-bar en orkest, dat de passen de naam toebedeeld kreeg van «Ambulance bal». Interessant hierbij is het feit dat de toegangs kaart a rato van 100 fr. 't stuk tevens recht geeft op deelname aan een tom bola met talrijke mooie prijzen. Ook zondag kan iedere postzegelliefhebber nog een bezoek brengen aan de tentoonstelling in de Madeion, terwijl op een nog later te bepalen uur in de namiddag een luchtballon met de nodi ge briefwisseling zal op stijgen. Bij het opstijgen van deze luchtballon zal een provisie omslagen uit de ballon geworpen worden, die op hun beurt dankprijzen zullen be vatten. Ook de kinderen worden in de festiviteiten niet vergeten, want ook voor hen grijpt er een ballon wedstrijd plaats, met tal van interessante prijzen zoals elektrische treinen, ping-pong tafels, pop pen, enz. Eén ballon wordt verkocht aan de luttele prijs van 30 fr. ter wijl een briefje van 50 fr. reeds recht geeft op 2 ballons. Om zoveel mogelijk geld in het laadje te krijgen zal men ook niet nalaten steunkaarten te ver kopen. Alhoewel op de perskon ferentie vermeld werd dat het natuurlijk in de bedoeling ligt om de zie kenwagen zo weinig mo gelijk te gebruiken, wat toch benadrukt dat deze nieuwe ambulance een ware noodzaak is. Nog andere aktiviteiten staan trouwens op het Rode Kruis programma. Zo ligt het eveneens in de bedoeling een brochure uit te geven waarin de internationale wetten die geldig zijn in tijd van oor log voor de bevolking vermeld zullen worden. Ook hier geldt de steeds terugkerende leuze: «Be ter voorkomen dan ge nezen». Tot slot weze vermeld dat ook dit jaar de opbrengst van het gekende karna- valbal aan de inwoners van een aantal bejaar dentehuizen zal verdeeld worden. Elk wordt im mers met een nuttig ge schenk bedacht. VEHE In ons vorig nummer las U een en ander in verband met de viering «100 jaar St.-Vincentiu- sinstituut» te Aalst. Deze viering, die samenvalt met de braderij in de Geraardsbergsestraat waarvan de handelaars trouwens flink aan het eeuwfeest meewerken, o.m. door het zorgen voor de versiering met bloemen en het begelei den van de optocht met een muziekkapel, heeft plaats morgen zaterdag 21 juni en zondag 22 juni. Op zaterdag is er vanaf 15.30 u. een turnfeest met Vlaamse kermis en op zondag volgt dan de officiële viering met te 10 u. in de St.-Martinus- kerk een Plechtige Eucharistieviering, te 11 u. een akademische zitting in het stadhuis waarna te 11.30 u. receptie aldaar. Te 13.45 u. volgt dan het middagmaal met op het menu waterkersroomsoep, zalmsoufflé met Lyonaisesaus, gemarineerd gebraad met groen ten en kroketten en als slot ijsparade en mokka. Voor kinderen zijn er vol-au-vent met friet en ijsparade, drank inbegrepen. U kan inschrijven van 650 fr. voor volwassenen of 200 fr. voor kinderen. De eis van het Verbond van Aalsterse dekenijen tot zo lang het opnieuw openstellen van de verkeersvrije markt blijft steeds nieuwe reakties uitlokken. Jongste in de lange rij is de Aalsterse Jeugdraad, die op haar beurt opteerde voor het behoud van de bestaande toe stand. beloofde par- enz. (Einde Stilaan wordt nu met eni ge spanning gewacht op de uiteindelijke beslis sing van de Aalsterse ge meenteraad. Zoals be- kings», citaat). Het spreekt voor zichzelf dat deze brief heel wat reakties uitlokte op de vergadering van de Werkgroep Leefmilieu Aalst zelf, maar nog be langrijker lijkt ons het feit dat de heer De Paepe zoals: «Met de doorn in het hart», «Wij zijn daar ook niet gelukkig mee», «In principe willen wij het verkeersvrije behouden kend toonde de CVP-op- doch eisen dringend de openlijk (de brief is ver positie bij monde van raadslid Robert De Pauw zich voorstander van het opnieuw toelaten van verkeer op het verkeers vrij deel van de Grote Markt. Belangrijk nieuw element tussen vóór- en tegen standers is ongetwijfeld een brief die de heer Pol De Paepe, Voorzitter van het Verbond van Aalster se Dekenijen op datum van 14 mei 1980 schreef aan de heer Frans De Saedeieer, voorzitter van de Werkgroep Leefmilieu Aalst. In feite gaat het hier om een reaktie op het stand punt van de werkgroep dat verscheen in haar In- fo-krant nr. 2, waarin de ze zich kategoriek verzet te tegen opnieuw door gaand verkeer over de Grote Markt en tegen het toelaten van kortparkeer- ders aldaar. Uit deze bewuste brief van 14 mei jl., die door de voorzitter van WLA voor gelezen werd op de jong ste algemene vergade ring, willen wij enkele frappante citaten weer geven. Aldus schrijft de heer De Paepe onder meer «Uw infoblad nr. 2 van vandaag bevestigt mij, voor zover nog no dig, dat ons verbond het op talrijke punten eens is met Uw vereniging». Belangrijker is wat de heer De Paepe schrijft over de verkeersvrije Markt. Wij citeren letter lijk: «In verband met de verkeersvrije Markt is er toch een verschil tussen het standpunt van de Nieuwstraat en dat van het Verbond. Wij zijn wél solidair, maar wij zeggen in afwachting van de 5 jaar geleden voorgespie gelde 21 nieuwe par kings: doorgaand ver keer over de Grote Markt, doch wel op één vak, en vertraagd, en zonder zwaar gerij en géén par king zoals vroeger. Ver der is het Verbond niet gegaan. En mondeling heb ik herhaaldelijk uit drukkingen gebruikt stuurd onder de hoofding van het Verbond Deke nijen Aalst en is onderte kend door de Pol De Pae pe als voorzitter) toegeeft dat het standpunt van de Nieuwstraat niet over eenstemt met dat van het Verbond. VEHE Hetzelfde diende te gebeuren voor de Bremtstraat te Nieuwerkerken en de Meerstraat (buurtweg nummer 9) te Gijzegem. Beide onteigeningsplannen werden dan ook voorlopig door de gemeenteraad aanvaard. De stad Aalst zal twee huizen, gelegen Hoveniersstraat nr. 13 en 15 in der minne aankopen. Deze huizen liggen tussen de stadseigendommen Hoveniersstraat (bureel werklozenkontrole) en een perceel grond der Stedelijke Werkhuizen. Deze aankoop zal tot gevolgd hebben dat de stadseigendom een geheel wordt en zal toelaten zowel de burelen van de stempeldienst als de stedelijke werkhuizen Hoge Vesten uit te breiden. Het onteigeningsplan voor de Kluizenstraat te Erembodegem, opgemaakt in 1976, in opdracht van het gemeentebestuur Erembodegem, door een ontwerpbu reau, hield geen rekening met de oppervlakte gelegen in de vroegere wegzate die aan de aangelanden toebehoorde. Door een nieuw gemeenteraadsbesluit werd deze anomalie weggewerkt. Ook voor de uitvoering van wegenwerken aan de Keppestraat te Erembodegem en de Bredeweg te Nieuwerkerken werden gronden in der minne aangeworven. Voor de Bredeweg werd de verwerving van de vroegere wegzate alsmede de aanpassing van de werkelijk ingenomen gronden geregulariseerd. Ook in de Bremtstraat te Nieuwerkerken gebeurden innames van grond in der minne. Voor de verwezenlijking van het Bijzonder Plan van Aanleg Rozendreef werd een ruiling van gronden gedaan tussen de stad en de SV Dewaco (sociale. Bouwmaatschappij). De ruiling omvat ongeveer 83 are stadsgrond tegen ongeveer 93 a van Dewaco en geschiedt zonder opleg. Door de stad Aalst werd indertijd»voor de aanleg van de Boudewijnlaan een gedeelte grond gelegen aan de hoek van de Vooruitzichtstraat onteigend. Door de afschaffing van de buurtweg nummer 56, die gelegen is binnen het domein van het HRITO tussen de Welvaartstraat en de Boudewijnlaan wordt 51,06 m2 wederverkocht aan de erven van de onteigende. Dit laat deze persoon toe een normaal bouwperceel te bekomen. Na de onteigening door de Belgische Staat van het gewezen brughuis aan de Pierre Corneliskaai behield de stad Aalst een grondrestant waarvan 38,57 m: inspringen tussen de bestaande gebouwen. Dit gedeelte wordt aan de aangelande onderhands verkocht nadat een andere aangelande schriftelijk verklaard heeft af te zien van de aankoop. De Stedelijke Regie voor Grond- en Bouwbeleid zal ook uit de hand een perceel grond verkopen in de Popperodedries te Aalst aan de aanpalende eigenaar. VEHE.

De Voorpost | 1980 | | pagina 7