grooMede TUKMOLEN-NIEUWS GEMEENTERAADSLEDEN jei REEDS IN VAKANTIESTEMM IN G'M' PAUL HELLEBOSCH MODERN KUNSTENAAR ,?0' 10 - 4.7.1980 - De Voorpost Er is reeds heel wat geschreven en vooral gewreven van een attraktiepunt... over de Tukmolen te Lede. Dit vervallen bouwwerk En het raadslid besloot: was eigendom van de stad Blankenberge. Ons ge- «Hoe kan je dan zeggen meentebestuur heeft van de gemeenteraad de toela- dat je de molen hebt aan- ting gekregen om over de verkoop te onderhande- gekocht voor MAAR len. Dat gebeurde. Eindelijk is dit kunst(?)patrimo- 200.000 fr.!». nium aangekocht door de gemeente Lede. Wat er Ondertussen heeft de verder zal mee gebeuren of welke bestemming het Rijksdienst voor Land- bouwwerk zal krijgen, blijft een vraagteken. de gemeente, waarden zijn Dat was inderdaad onze mening. De eerste negen- vroeg of er geen eksa- tien punten van de agenda werden vlot behandeld, men moest afgelegd zonder opmerkingen en blijkbaar zonder interesse. worden,waarop de bur- een veiligheidsstrook Slechts het laatste agendapunt deed de gemoederen gemeester wees op de 30 cm voorzien wor(P°r ee verhitten, maar elders in dit blad vindt U hierover nieuwigheid, dat schappen en Monumen ten zijn akkoord gegeven .gemeente heeft wat ver wat betreft de dringende der twee percelen grond i n standhoudingswe rken Hiervoor was de minis teriële omzendbrief dd. 10 September 1979 van toepassing. Als verdeel sleutel voor. de subsidi ëring werd vooropge steld: 60% rijkstoelage, 20% provincietoelage, 19% toelage door Lede en 1% door Blankenber ge. De Rijksdienst voeg de hieraan nog toe: «De ze regeling is noodzake lijk om binnen de kortst mogelijke tijd de hoog dringende werken te kun nen laten uitvoeren. De praktische uitwerking er van zal door de RMZ wor den begeleid.» Wij overwegen de molen te verzetten, maar wij We schreven reeds eer- gend moet gehandeld der dat de molen nooit worden. Dan begint de meer «werkensklaar» zal «Leedse geschiedenis»: gemaakt worden. De res- Op 6 mei 1980 geeft de tauratie voorziet alleen in gemeenteraad het Leed een imitatie-van- de- se schepenkollege de vroegere- werkelijkheid, toelating om over te gaan Om er een museum van tot de aankoop van de te maken, lijkt de molen molen. Maximum bedrag te klein. Wat men er zal 500.000 fr. Voor de voor- mee aanvangen blijft dus lopige instandhoudings een open vraag. werken 'zijh kredieten Aangespoord door een voorzien in de buitenge- publikatie van de V.U. Le- wone begroting voor de, willen we nog even 1980. Er zal moeten een de feiten op een rijtje zet- spoedprocedure inge- ten. Ook in de jongste steld worden, gemeenteraadszitting Het schepenkollege be kwam het bouwsel «ter slist tot de aankoop van sprake». de molen op 22 mei 1980, Volgens oude archieven tegen de som van werd de molen gebouwd 200.000 frank, dus min- in het begin van de 16de der dan de h\elft van wat Ondertussen werd een eeuw. In de 17de eeuw Blankenberge eiste, maar specialist-restauratie- was hij eigendom van de juist het dubbele van de ontwerper aangeduid: familie Meuleman en be- prijs die voorgesteld architekt Mariman uit Lo gin 19de eeuw werd hij werd door de Rijksdienst keren. De aanbesteding verworven door de fami- voor Monumenten en van de-instandhoudings- lie Impens. In 1956 werd Landschappen (in een werken gebeurde reeds hij verkocht aan advokaat brief dd. 3 april): «Wij op 28 mei 1980 en wer- Michel d'Ursel-de achten een transakties- den toegezegd aan de fir- Boussies uit Heks in om tot een bedrag van ma Peel uit Gistel. Deze Limburg. 100.000 fr. redelijk!» En geraamde kosten bedra- Deze man verkocht zijn zeggen dat Blankenberge gen 391.000 fr. BTW inbe- bezit echter weer aan de de molen in 1973 ver- grepen. Na de toezeg- vroegere eigenaars. Be- wierf voor 45.000 frank. ging heeft deze firma 30 gin 1973 ontving de fami- Een raadslid gaf tijdens werkdagen de tijd om de lie Impens een brief van de jongste gemeente- noodzakelijke werkzaam- de stad Blankenberge raadszitting van maan- heden uit te voeren. Bij met het akkoord voor dag 30 juni een verhel- de eigenlijke restauratie aankoop. Op datzelfdè derende toelichting: komen het Rijk voor 60% ogenblik was (plotseling) «Oorspronkelijk vroeg de en de provincie voor 20% ook de stad Aalst geïnte- stad Blankenberge de tussenbeide, resseerd in de aankoop, ronde som van 450.000 Naar wij vernamen, be- De stad Blankenberge fr. Nadien kwam een staan er plannen om de werd echter eigenaar, tweede «reklaamver- molen (na ontmanteling) maar verzorgde haar ei- koop» tegen de spotprijs een vijftigtal meter te ver- gendom niet! Men dacht van 359.973 fr. te weten: plaatsen, zodat hij op ge- oorspronkelijk aan een 45.000 fr. voor de aan- meentegrond komt te verhuis van het bouwsel, koop, destijds, 25.080 fr. staan. Daardoor zou hij maar dit werd verhinderd die betaald werden aan vrij toegankelijk worden, via de Rijksdienst voor de firma Peel voor repa- want momenteel staat de Monumenten en Land- ratie, een slordige 90.393 molen midden in een schapszorg, door een Ko- fr. voor de verplaatsings- privé-weide. ninklijk Besluit van 18 ju- kosten voor een mijnheer Ook hierover werd er tij- ni 1979 waardoor de mo- Boterbergh die komen dens de jongste gemeen- len een beschermd mo- kopen is, 39.600 fr. voor teraadszitting geïnterpel- nument werd. werken die uitgevoerd leerd: een raadslid vroeg De overbrenging naar werden door personeel onomwonden: «Ik heb Blankenberge werd on- van de stad Blankenber- gelezen in de pers dat de kennisgeving Qeaaan en dertussen ten zeerste be- ge (en waarvan niemand, molen een 50-tal meter daarmee uit!» ue inhouc moeilijkt doordat minis- ook de vroegere eigenaar (op andere plaatsen zegt van een dn et van de gou ter De Backer hiervoor op wiens grond het men enkele meters) zal verneur, die h.) bezig was weigerde de toelating en bouwsel staat, iets af verplaatst worden. Is dat subsidies te verlenen... weet!!!), niet minder dan waar of niet? Mag de Blankenberge laat de mo- 60.000 fr. dossierkosten raad daar misschien ook len vervallen, hoewel ie- en (lach niet!) 100.000 iets over weten?» dereen beseft dat er drin- frank wegens het verlies De burgemeester beves tigde dit: «De pers weet veel te veel. Feit is dat wij de molen aankochten als relaas, roerend goed, dus zon der de grond, waarop hij Hoewel algemeen ver- «Terwijl wij bezig waren staat. Nu kunnen we wacht werd dat deze zit- met het kasnazicht, wa twee dingen doen: vra- tin9 ekstra lang zou du- ren er toevallig twee af- gen aan Impens of hij de ren, bleek de échte ge- gevaardigden van de grond wil verkopen of... De meenteraadszitting (dus provincie. We hebben het zonder punt 20 dat kasnazicht dan samen slechts een «kennisge- gedaan. Nadien kregen ving» was) na een uurtje we een brief van de gou- liggen. Van één perceel is de pacht nu ten einde, of 9eclaan. verneur waarin de ge- hij werd opgezegd. Dit Het O.C.M.W.-reglement meenteontvanger een stuk grond komt dus vrij. van orge werd goedge- bloemetje kreeg wegens keurd. Dit reglement «piekfijn in orde zijn», werd door de betrokken Hier en ginder hoorden moeten nog vragen of dienst reeds goedgar we enkele reakties: «'t is keurd en bepaalt de ver- maar normaal dat het __.rgaderingen van de Raad, juist is! en «de gemeen- Hendrickx kwamen van het vast buro en van tekas moet toch kloppen, dat wel mag De interpellant en sche pen hierna in diskussie: was het klasseren van de mo len én het verbod voor verplaatsing nu een K.B. of een ministerieel be sluit van mevrouw De Backer? Deze diskussie eindigde toen er opge merkt werd dat «vijftig meter verplaatsen iets anders is dan een verhuis van honderd km. naar Blankenberge». Het raadslid probeerde te besluiten door erop te wijzen dat de molen er zeer vervallen bijstaat: «Het is geen monument meer, en zeker niet als ge hem wilt verplaatsen!» Hierop volgde een hefti ge diskussie tussen ver schillende gemeente raadsleden over allerlei voorbije zaken en toe standen. De raad had tij dens een vorige zitting immers de toestemming gegeven aan het sche- penkollege én de molen was nu eenmaal aange kocht... Op de vraag «En wat gaat ge met de gerestaureer de molen doen?» gaf raadslid Cobbaut een ge vat antwoord: «Zet hem in mijnen hof, ik zal er een duivenkot van maken!». De diskussie woedde ver- slechts een lichamelijke proef dient afgelegd te worden tot het bekomen van het brevet. De frag mentarische verwezenlij king van de rooilijnen werd mogelijk gemaakt door de sloping van en kele gebouwen. De totale oppervlakte van 148,79 m2 werd aangekocht voor een bedrag van 302.820 fr. Raadslid Roelandt wen ste het kollege proficiat met het bekendmaken van dit agendapunt, maar hij wees er tegelijk op dat er mensen zijn die al heel lang op hun geld een boordsteen en voetpad van minstpere e drie dallen breed. Rarot*e!"s lid Galle wees erop e club hij zeven jaar geleden>ee'avc kostte. (Nu wordt de le som 30 miljoen)! stelde voor, in het te: van de buurtwegen 2, 13 en 77 (de Kauter te ex-Oorde- gem) zal er mettertijd ko men. De principiële be lofte voor betoelaging het bijzonder komitee. dat is toch normaal!». Het reglement van '78 Bij het vaststellen van de wachten werd ingetrokken en een dienstjaarrekening 1979 De verbetering «toegewezen som» werd kregen de aanwezigen verhoogd. een hele uitleg die onmo- Betreffende de terugvor- gelijk was om volgen. Het dering van de dagprijs resultaat was dat men te voor tijdelijk afwezige re- weten kwam dat er op 31 sidenten van het maart een boni was van werd reeds verkregen. e7 O.C.M.W. werd eveneens 47.560.275 frank. Het waren echter een paar een overeenkomst geslo- punt zeven voorzag een administratieve opmer- ten. In vergadering van begrotingswijziging kingen inzake het ont- 28 mei laatstleden werd (nummers 1 en 2 van werp, die nu weggewerkt situaties kunnen in artikel vier van de 1980) ten bedrage van 2,3 zjjn. De Heer Van Achter doen bij de wegvers overeenkomst immers miljoen. Het betreft hier deed even navraag; maar gewijzigd, dat het bedrag een aantal posten, waar het bleek dat er geen ge- vanaf de zestiende dag wij geen weet van heb- bouwen meer moeten ker voorstander was vssa sp' een dergelijke verwed kcamf lijking, omdat het t*f -30C" ongeveer één milj£z,e - Tilde Je Verl Var van de strijdende w* ^or loosheid, hetzelfde v?- te verrichten met e£- mensen: het zou !ru- goed zijn, maar veel rc*: v/r^ der kosten! Schepen De Paépe sloot echter: «We ten het T.R.P. realise^ we kunnen niet and- «Galle was wel berer* stemmen onder het v behoud van subsidiëiE wat aanvaard werd. De bijkomende grond* \vei wervingen aan de KrC- :\er me Elleboog en de r dagmarkt werden v^' yer! ger niet goedgekei Daar er zich gevaar! zou verminderd worden en dat het remgeld zou afgetrokken worden bij afwezigheid. De dienst jaarrekening 1979 van het O.C.M.W. werd afge sloten met in gewone dienst 989.000 frank en in buitengewone dienst een vijf miljoen. De totale som van het beschikbaar vermogen bedraagt een dikke twee miljoen. Schepen hendrickx deel de mee dat het schepen kollege een brief had ge kregen van het komitee dat zich bezig houdt met ling, vroeg schepenj Paepe toch dit punt g te keuren. Hij herinnJ ben. Immers, alleen de verdwijnen voor de reali- nog even aan de wel raadsleden hebben een satie van het plan. bundel formulieren ge- Voor de verbetering van kregen, de pers kreeg de- de Olmendreef, Olmen- ze niet: hoe minder ze dreefrede en Dr. Moens- weten hoe beter! Een vijf- laan werd een ontwerper tal fotokopies meer ne- aangesteld. Het voorzie- men maakt toch de zaak ne bedrag is 7.367.009 niet! Toch kwamen we frank. Natuurlijk: grond- aan de weet dat het be- verwervingen niet inbe- drag bestemd was voor grepen. Raadslid De verschillende zaken. Brouwer meende dat nie- Vooreerst betreft het een mand vroeg om de stra- aankoop van diverse ten te verbreden en krotwoningen plus heel raadslid Galle deelde wat openbare werken, mee dat dit «een zuiver Raadslid Ruyssinck wees uitvloeisel is van het erop dat sommige bedra- nieuwe verkeersregele de herdenking 150 jaar gen reeds lang voorzien ment». Hij vroeg tegelijk Vlaamse Beweging. Hier in werd gevraagd dit jaar in het teken te stellen van dit tema. De schepen meende hierop gunstig der. De gemoederen wer- te mogen reageren. De den stilaan meer en meer betoelaging werd vast- verhit. gesteld op 2.500 frank, Om 21u45 hamerde de wat algemeen aanvaard echter een zinnige uitleg «Dat zal wel komen, on- voorzitter kwaad op tafel: werd. Raadslid De Pauw voor: «De aannemer danks de tegenstand die hij sloot de diskussie af vroeg of het gemeente- vraagt ondertussen niet we ondervinden. Maar... minder dan 41 opslag, dat reglement komt hier waren, maar dat de of dit reglement reeds uitvoering ervan even goedgekeurd werd door lang op zich lieten wach- de hogere overheid. «Ge ten. Als typisch voor- gaat hier werken goed- beeld werden de werken keuren in funktie van een aan de Berg- en Dwars- reglement dat nog niet straat genoemd. Sche- goedgekerud werd!» pen De Paepe had hier Schepen Noël suste: met de woorden: «Ik heb bestuur te Impe zou aan wezig zijn en of het mo rnet voorlezen, werd ver geten. Wat erin stond zal voor ons allen (waar schijnlijk) een geheim blijven... gelijk was deze vierina boven elke partijpolitiek te laten doorgaan. Het kasnazicht van de ge meente werd afgesloten op 13 juni laatstleden. Er is nog een batig saldo van 50.376.519 frank. Schepen Noel lichtte toe: lijkheid: de aankoop! een stuk grond, 10 f groot ter waarde 676.015 frank zwaard met een eleld teitskabine. Alle raaj den stemden «ja»; I wel de prijs per vierkf meter niet minder I 67.600 frank bedra Een kleine uitbreil van de openbare ver| ting in de voetweg r de school te Papej werd natuurlijk goel keurd. f~ Het gaat hierom r *7 plaatsen van één lichr ckj matuur ten bedragePte 61.141. frank. Voor de aanleg van paden in de Overig straat werd een aangevraagd en staan. Ook de princj beslissing inzake del leg van de riolering! gens het T.R.P. laT heen de Wichelsesnj weg te Lede en lef heen de Grote SteerJ te Oordegem (in verl met de afwatering vJ Stichelendries) werdf gunstig advies gega De schepen deelde! mee dat bij de laati noemde realisatie ooi aanleg van een parit strook en een voetpaj begrepen waren, het geheel der wef verkrijgt de gemeiondag Ter gelegenheid van de driedaagse schoolfeesten in «mis»-kozen! Het betreft de rijksschool te Lede, stelde kunstenaar Paul Helle- hier een diepdrukprocé- bosch tentoon in een klaslokaal. Met heel wat dé, dat langs chemische materiaal werd van het oude klaslokaal een aantrek- weg een gewassen teke- kelijke ekspositieruimte gemaakt. Vooral de verlich- ning of gegradueerde ting (met spots) werd degelijk voorzien. Heel wat tint-effekten wil weerge- bezoekers gingen benieuwd binnen, werden blij ven. Hierbij gebruikt Paul verrast met de tentoongestelde werken en kwamen colofonium in poeder- blij weer buiten. De heer Hellebosch is reeds tien jaar aktief als tekenleraar aan de rijks middenschool te Lede. vorm, dat hij op een plaat laat smelten. De verschil- inbijten van deze teke- lende gradaties in toon ning noemt men etsen, (van licht naar donker) De plaat wordt vervol- bekomt hij door herhaal- gens volledig ingeïnkt. delijk afdekken en inbij- Vanaf volgend jaar gaat Als men de inkt weg- ten. Ook hier bestaan deze 37-jarige Geraards- veegt, zullen de groeven mogelijkheden tot kom- bergenaar in eigen streek nog gekleurd blijven. Zij bineren. werken aan de plastische houden de inkt vast. Een opvoeding van de plaat- vochtig vel papier wordt De «mand», «kever en selijke jeugd. Hoewel het op de plaats gelegd en «karper» waren een sa- tekenen hem in het bloed het geheel gaat in de menspel tussen ets en zit en de man boordevol drukpers. Het papier aquatint. De schubben ideeën en inspiratie zit, zuigt de inkt uit de groe- van de karper waren stapte hij een viertal ja- ven en., de ets is klaar. geëtst en de gradatie van ren naar de akademie te Paul Hellebosch gebruikt licht naar donker werd Aalst. Onder de leiding echter ook de «vernis bevestigd door aquatint, van de heer Vereecken mou». Deze zacht-vernis- Sterker nog: de werken bekwaamde hij zich in de gravure is een doordruk- 13 en 14, beide zonder «ets-technieken». techniek. Het racé is bij titel, vormden een sa- Etsen is een techniek om deze werkwijze zacht, menstelling van ets, ver van een originele teke- breed en korrelig. Vooral nis'mou én aquatint! Het ning verschillende af- het «insekt» bleek hier jnsekt en de kader zijn in drukken te maken en dit een mooi voorbeeld van. vernis mou, de lijnen van door een drukprocedé De kunstenaar bleek ook het houtblok zijn geëtst dat men «diepdruk» verschillende technieken en nadien is de licht-don- noemt. Men gebruikt een op één plaat uit te voe- metalen plaat (meestal ren. Het werk nummer 15 zink of koper), die men «zonder titel» bleek een afdekt met een be- voorbeeld, schermlaag. Met een ets- De steen was een ets naald worden de lijnen techniek, terwijl het twee van de tekening-erin ge- de plan met de bomen grift, waardoor het me- uitgevoerd werd in vernis taal weer bloot komt. mou. De plaat laat men «inbij- Een ander procédé is de ten» door een zuur, dal «aquatint» Omdat aqua alleen de blootgegrifte in het woord zit moet delen aantast. De teke- men niet denken dat er buiten de lijnen van de n.ng staat dan op de water aan te pas komt. indruk van de plaats in De naam van deze tech- het blad. Deze indruk laat eenvoudigweg een schaduwlijntje na (goed uitkijken!). De nu- mering bestaat meestal uit twee getallen, het rechtse geeft het totaal aantal afdrukken weer en het linkse duidt aan over welk eksemplaar van de reeks het gaat. (voor beeld: 4/25 wil zeggen dat er 25 afdrukken wer den gemaakt en dat het om de vierde afdruk gaat). Vaak neemt de kunstenaar ook proef drukken voor zichzelf van de ets, die meestal gelijk zijn aan de afdrukken van de gewone oplage: men herkent ze door hun aan duiding «proefdruk». An deren drukken hun be perkte oplagen zelf en vermelden dit door «ei gen druk», afgekort e.a. dit wil zeggen «épreuve d'artiste». Etsen worden gemaakt en gedrukt met de hand, daardoor is het mogelijk dat iedere afdruk kleine verschillen vertoont met alle andere. Dit door het weigeren van de tonali teit of de kleur. Doordat van iedere teke- ker overgang aange bracht met aquatint. Nog enkele raadgevin gen voor kunst-aanko- pers: Men is pas zeker een ori ginele ets te bezitten wanneer deze getekend genummerd werd door de kunstenaar zelf. Dit moet gebeurd zijn prijs van een afdruk lager dan van een potloodteke ning: de kosten van het werk, en de kreatie wor den gespreid over ver schillende kopers. Mono type is een éénmalige druk van een metalen plaat. Van het nummer 16 («Bomen») bestaan er verschillende drukken in verschillende toon- waarden. Wat wij zeker opmerkten is het gebruik van het on derwerp «oude bakkers- manden». Zij werden uit gebeeld in alle toonaar den, met alle mogelijke details op een neutrale witte fond. Het leken ons interessante werken, «meer nog dan een foto grafisch dokument»! Men noemt het trouwens een «hyper-realisme», hoewel het hier gaat om een natuurgetrouwe weergave. Alle werken waren «verti kaal», een kleine tekening op een groot papier.,. Maar het is als een ske let: het moet op een groot blad, want het wat door de gemeente niet bij te pas!» geweigerd werd.» Er werd vervolgens even De heer De Brouwer over en weer geroepen, merkte op dat er voor het zodat we weer wakker jeugdhuis De Schaar een schoten. Raadslid Galle meersubsidie van 2000 ging verder: «Nu wordt frank voorzien werd. In er een cijfer uitgesproken dit verband merkte het als raming, maar die me- raadslid op: «Trek even thode kennen we nu ge- uw ogen open en zie wat noeg» Pas op: de grond- er gebeurt! Diegene die verwervingen zullen veel dat toestond is iemand duurder uitvallen! Ik ver die nooit buitenkomt! zet mij!» Wees dan konsekwent en Pas op, werd er nog ge- geef andere dancings, roepen, alleen de schen- zoals de Riva en de Lelie dingsvergoedingen zul- ook een subsidie!» len in de miljoenen lo- Tegelijk vernamen we pen! Toch werd de zaak ook dat enkele wieier- door de meerderheid wedstrijden, onder meer goedgekeurd: 12 ja de «sterrit» een meersub- stemmen tegen 11 sidie zullen krijgen. (CVP)neen-stemmen. De uurvergoeding van de Voor de aanleg van een brandweerlieden werd fietspad, een voetpad en gewijzigd. Bij besluit van een gedeeltelijke realisa- 1977 bedroeg deze ver- tie van het totaal riole- goeding een 2080 ste van ringsplan (T.R.P.) langs de gemiddelde wedde- de buurtweg 5, zijnde de schaal van het rijksperso- Bosstraat te Wanzele, neel. Bij een schrijven werd even gebekvecht, van de provinciegouver- Hiervoor is de overwel- neur waarin de goedkeu- ving van de straatgrach- ring te lezen viel, werd ten noodzakelijk. De wer- deze vergoeding opge- ken worden geraamd op ten gebeuren door trokken tot één 1976 ste, een 29.654.216 frank. De deshandse gunning, wat grif werd goedge- uitvoering zal gegund vraag is het schepef keurd door elkeen in de worden door een open- lege toe te laten rote A/ een subsidie van 82, Tenslotte kwam menl het voorlaatste «verbouwen gemet huis, aankoop lair». De heer bi| meester verklaarde di dus: «Momenteel zijifc bezig met het verboui van het gelijkvloers! het gemeentehuis, de intentie er de Tec sche Dienst in onde*nS 33 brengen. Door meer Ir len te hebben is er e" eens een vraag meer meubels: bu£ zetels, archiefrekf kapstokken.. De bet ling is de aankoop tC raad. - bare aanbesteding. De De betrekking van onder- betrokken schepen wees luitenant bij de brand- er toch nog op dat het sloot met de opmei weer-zal in de toekomst Rijk hiervan 65 zal be- «Laat te begeven zijn bij wijze toelagen, de provincie mensen van bevordering, zo be- 17,5 en dat de rest op leveren!» sliste het kollege ende ongeveer 12 miljoen zal raad. De heer Roelandt gedragen worden door aankopen te verricltL. Raadslid De Brouwerf bij voorkeurr Groot-lf nig of plaat verschillende moet kunnen ademen afdrukken bestaan, is de plaat, in ondiepe groef jes. Het door zuren laten niek Nier root-I "(fust ussen ret b« vorige zondog zette R.B.S. Lede zijn deuren voor iedereen open. (Rik)

De Voorpost | 1980 | | pagina 10