u//en to OOK SINT-GUDULASCHOOL VIERDE FEEST!! VAKBONDEN STAAN KLAAR... WEER RODE VALKEN IN AALST hé, ga je mee naar de speelmolen De Voorpost - 4.7,1980 - 13 De buizen- en andere fuiven voor (ex)-schoolgan- gers vergetend, is er weer heel wat in ons recyclage- "agendaboekje gekribbeld. Vooraleer dat uit te tik ken, toch maar herhalen dat dit hoekje voortaan weer een kultureel jongerenpaspoort krijgt. D.w.z. georganiseerd door jeugdverenigingen, of door an- :ij eer<jere organisaties maar dan specifiek voor een jong eerpubliek. Omdat er (gelukkig!) ook nog aktiviteiten yn-ipi-bestaan waar tieners zowel als zestigers leuke vatefjierinneringen kunnen aan overhouden, wordt de Eernieuwsgierige lezer verzocht ook eens in de «streek- wempost» te neuzen. In die kolommen is de generatie- martkloof nog niet doorgedrongen... Autozoektochten ■nen»en filatelistisch nieuws worden dus voortaan gena- deloos buiten de haakjes gehouden. In elk geval 1 ^blijft het een soepele afspraak en is «jeugd» een ln ^erekbaar begrip. Genoeg gekletst. 3n °K.A.J. in zoal F.F.R., Dendermondse Steenweg, 0 eA°lsf todZat 5.' optreden van de Leuvense popformatie Rick r zegTubbax and The Taxi's. In het voorprogramma de ;gt hiAalsterse -groep «The Onion Dolls». Kaarten te -bii hpekorfien op het K.A.J.-sekretariaat, St.-Jorisstraat Hierofó, Aalst (053/21.29.61). V.V.K.S.-M Pajotten in Abdijhoeve Affligem ;ns <*14de Pojottenfeesten van deze Hekelgemse skouts- «H^roeP- •t Zat: 5: 16 uur: Guldensporenviering Groot-Hekel- U' gem. Om 20.30 uur: avondconcert m.m.v. de Ko- 1 m.pinklijke Fanfare «De Katholieke Gilde»! en de Ko- .ninklijke Harmonie Sint-Cecilia (beide uit He- ot a 'reda?^ Zon 6: 15 uur: poppenkast en volksdans, 19 uur: Pol Van Gucht speelt ten dans. Volksspelen en verma kelijkheden, Breugheliaanse sfeer, dans, spijs, drank... en djnkom: 30 fr. DordeChiro H. Hart in school, Driesleutelstraat, Aalst Zat 5: Openluchtinstuif, iedereen welkom: Inkom: ——25 fr leden, 30 fr. niet-leden. Vzw's Egidius, Mikroob, Pluto en 't Uilekot in zaal Perfo, Burst. Zat 5 Optreden van The Pebbels. Dank zij de BRT en Humo treedt deze onderhand al legendarische en PAntwerpse popgroep opnieuw op. Al wie tiener was ^as bussen 1964 en 1975 of wie het ook 'ns life wil beleven, haaste zich om in voorverkoop 100 fr te een betalen (in de vier inrichtende klubs) Aan de kassa: al9«120 fr. ing hemj tgaai Dterei Aaar Nogal wat scholen willen het einde van een schooljaar feestelijk vieren! Wegens plaatsgebrek bleef de Sint- Gudulaschool vorige week onvermeld. Ten onrechte, want zonder blikken of blozen mag deze Aalsterse wijkschool (H. Hart-Mijlbeek) prat gaan op haar school feest. Zoals schooldirectrice Go- volksspelen beoefend wor- delieve Gheyssens onder- den: kegelen, vissen, blik- streepte in haar toespraak ken omverwerpen, bak- tot de ouders, is een schieten, dobbelen, enz. Er schoolfeest in het leven van konden pannekoeken gege- een schoolgemeenschap ten worden, ballons de (ouders, leerlingen, hoogte ingelaten worden, leerkrachten) echt een er was een dranktent, een apartje. Ouders vangen een barbecue en daartussen al- glimp op van wat op school lemaal lachende kinder- gebeurt, ze zien niet snuiten, verjongde mama's zonder ontroering vaak hun kinderen aan het werk bij dans- of andere num mertjes, en bijaldien: de school is een dagje niet- schools, er wordt volop ge- speeld-gelachen-gedron- ken-plezier gemaakt... Voor de Sint-Gudulaschool was het op 7 juni een gele genheid om kleuters en la gere schoolkinderen wat te laten opvoeren. Daarnaast konden ook talrijke beken de en minder gekende en papa's, zusters en leerkrachten die ijverig aan 1001 dingen tegelijk denken... Melden we nog dat bijzon dere dank, in de vorm van een bloementuil, uitging naar de vroegere directrice zuster Cecilia die dit jaar afscheid genomen heeft van het schoolleven. Hoewel maar weinig kinde ren al in gedachten bij het volgende schooljaar zijn, is dit bij ouders wellicht wel al Schoolfeest in de Sint Gudulaschool. (Per) Men kon blikken omver werpen, kegelen, dobbelen, bakschieten... maar ook vissen (Rer) het geval. De school bena drukt daarom een nieuw initiatief. Voortaan kunnen leerlingen (kleuterschool en volledige lagere school) «opgevangen» worden vanaf 7.30 u. 's morgens tot 18 u. 's avonds. Hier mee wil men tegemoet ko men aan wensen van wer kende vroeg-vertrekkende ouders. Daarnaast blijft men zich inspannen om het onderwijs zo breed mogelijk op te vatten (met aandacht voor sport, kreativiteit, en- zo'meer), is er in elk leerjaar onderricht in moderne wis kunde, is men m.a.w. een volwaardige onderwijsin stelling, op de koop toe nog dicht bij huis voor velen. Inlichtingen en inschrijvin gen kunnen telefonisch be komen worden: 053- 21.30.33. (Peter) grote vakantie is begonnen. Oef, zeggen de ""■"«"ideren. Potver... zeggen de meeste ouders. Maar hoeven niet te wanhopen, want de Speelmolen te """"••anzele heeft sinds maandag 30 juni haar speel- Bindeuren weer geopend. Alle kinderen van 3 tot 13 nu^ jaar kunnen weerom ongestoord genieten van de 13 nu,tede speelpleinwerking te Wanzele en dit tot en et donderdag 28 augustus. in maanden lang heb- 60 frank. (Verzekering, n zowat 30 monitoren drankje 's middags, een monitricen onder de stevig vieruurtje, busver ding van Michel van voer bij zwemmen). De jllem, de hoofden bij- kinderen brengen voor 's ngestoken om de ko- middags hun boterham- Bnde werking degelijk metjes mee. or te bereiden. Inder- De laatste jaren is de ad: alles is reeds in Speelmolen uitgegroeid nnen en kruiken. Weer- tot een volwaardig speel- n hebben meer dan plein. Het werd erkend n jonge mensen een door het bestuur voor rsus monitor gevolgd jeugdvorming (B.J.V.) i ze zullen te Wanzele van het ministerie van in stageperiode door- nationale opvoeding en 'Wel^n9en- nederlandse cultuur. ikeur1chel Van Mullem, «Ik Het geniet alzo subsidie, 'in ontzettend blij dat Het ontvangt ook steun elkee weer een ploeg bijeen van de nationale dienst Ikregen hebben. Maan- voor openluchtleven in vooraf moet je ze (N.D.O.) en van de ge- Jzoeken, optrommelen, meente Lede. ;uiker,jnsporen... Het is niet Het speelplein bevat lieten,jals bij een jeugdbewe- naast verharde gedeel- ng met wekelijkse bij- ten, grasvelden, speeltui- outeninkomsten. Bij ons ligt gen, zandheuvel... ook b zaak tien maanden een sekretariaat, een •il. We proberen dit te goed uitgerust E.H.B.O.- Brhelpen door allerlei lokaal. De toiletten kre- ktiviteiten te voorzien, gen een flinke beurt. Er legen© trokken we afgelopen komt een watervoorzie- Chooljaar naar de boe- ning opdat de kinderen Bnbeurs te Antwerpen, op geregelde tijdstippen adden we een dansa- hun handjes kunnen was- aofnc*' 's er een maande- sen of zich wat kunnen jkse werkgroep, en niet verfrissen. ■nschil ver9eten: het maand- Bij mooi weer trekt de lad «speelmolenpraat», kinderschaar met bussen 'aarin iedereen zijn naar sportcentrum «De leeën mag spuien». Warande» te Wetteren, iVe zetten alles nog eens voor een frisse duik in het een rijtje. Het speel- koele water. Ook dan 'in is toegankelijk voor trekt uiteraard een bege- 'e kinderen van drie tot leidingsploeg mee. Tij- met dertien jaar. Kin- dens de algemene wer den jonger dan drie en king is er een groots aan- 'der dan dertien wor- bod van aktiviteiten zoals >n NIET aanvaard. Een onder meer poppenspel, •eelpleindag begint te binnenspelen, waterspe- •'gen uur en eindigt te len, wandelingen, knut- •uur. De kinderen beta- selen, verkleden, zang en me|n per dag 40 frank, een dans, speurtochten... iBlve dag kost dan 20 De begeleidingsploeg be- i0nk. Drie kinderen en vat meer dan dertig jon geer uit eenzelfde gezin ge mensen met een ge- platen slechts 110 frank, middelde leeftijd van 18 F°or een halve dag is dit jaar. De kinderen worden De ekonomische krisis heeft zo zijn oorzaken, maar ook zijn gevolgen. Voor schoolverlaters bv.: een moeizame speurtocht naar een «plaats», mentaal voorbereid zijn op een lange stempelperiode, niet meer keiskeurig zijn wat de aard van het werk en de uitbetaling betreft, beter de plichten dan de rechten onthouden en dies meer. De vakbonden beseffen dat. Deels om te informe ren, deels om leden bij te winnen worden dezer dagen infobrochures verspreid en informatiebeurzen opgezet. Op dezer dagen infobrochures verspreid en informatie- beurzen opgezet. Op 28 juni deden de A.B.V.V.-kadet- ten dat in de Aalsterse Volkshuiskelder. Op enige bijeengeschoven tafels was een hoop bro chures samengebracht over onderwerpen waar schoolverlaters mee te ma ken hebben: werkloosheid, B.T.K., de dienstplicht waar sommigen mee zitten, ar beidsvoorwaarden, de ei gen vakorganisaties... We gens de veelvuldige veran deringen in de sociaal-eko- nomische politiek was één en ander wel al wat verou derd. Het neemt toch niet weg dat er wat op te steken viel. De initiatiefnemers, nl. de A.B.V.V.-kadetten, zien hun werking op het vlak van de schoolgaande jeugd. Ontspannende zo wel als vormende aktivitei ten worden ingericht voor jongelui vanaf 12 jaar. Hier en daar zijn in scholen reeds kernen aktief, die zonder de scholierenwer king in het A.B.V.V.-kamp te willen krijgen toch kritische impulsen wil'en geven. Dit aspekt van de A.B.V.V.-kadetten is echter nog in een embrionaal sta dium. Daarnaast zijn te on derscheiden: de «jeugd diensten A.B.V.V.» (infor- matieverstrekkend), de «syndikale jeugd A.B.V.V.» (voor werkende en werklo ze jongeren, organiseert kursussen) en «solac» (voor dienstplichtigen). Ofschoon de A.B.V.V.-ka detten als A.B.V.V.-leden aangezien worden, werd ons toh op een onderscheid gewezen. Zo gebeurt het dat bij standpuntinname (bv. t.o.v. de interimbu reaus) de kadetten een ra- dikaler gezichtspunt heb ben. In tegenstelling tot de Jongsocialisten in de S.P., beschikken de A.B.V.V.- kadetten over geen stem recht in A.B.V.V.-organis men (enkel adviesrecht). Aldus leidt men in zekere zin toch een eigen bestaan. Uit de gedachtenwisseling, die we hadden met een B.T.K.-er in dienst, onthou den we dat men zich afzet tegen een «sociaal dienst betoon» dat leden koopt door het invullen van belas tingsformulieren of aan een job helpen. Meer dan ooit wordt sociale strijd voor «zelfbeheer» in het vooruit zicht gesteld, hoewel de meeste jongeren ook binnen de eigen rangen van niet zoveel strijdlustig heid blijk geven. Gerugge- steund door het opnieuw de facto bestaande vakbonds front maar meer nog uit overtuiging van de nood zaak, streeft men ook naar samenwerking met K.A.J. (een door K.A.J. ingerichte muziekvoorstelling werd hier trouwens aangekon digd). In de stedelijke jeugdraad werd overigens voorgesteld vanaf volgend jaar een meer omvattende infobeurs te organiseren met materiaal van de vak organisaties, H.A.K., het Jeugdservicecentrum e.a. Dit voorstel onderstreept de bereidheid van de A.B.V.V.-kadetten tot sa menwerking, maar zou al evenzeer het «recht op in formatie» van zovele schoolverlaters bevorderen. In afwaching moet elk die zelf maar weten bijeen te rapen. De vier vermelde or ganisaties kunnen je in elk geval heel wat informatie aanbieden. Noot: K.A.J. vind je op 5 juli in zaal F.F.R. Rick Tub- bax and The Taxi's komen, maar je kan er van op aan dat er ook wel enige bijeen geschoven tafels met een hoop brochures zullen staan! (Peter) ingedeeld in vier leef tijdsgroepen. Voor elk van deze groepen is er een aparte begeleiding en een aangepast spel- aanbod. Je ziet het: voor een VEI LIGE en VERANTWOOR DE vakantie is de Speel molen dé oplossing voor uw kinderen. Inschrijven kan bij voorkeur zo vlug mogelijk gebeuren. Ge durende de vakantie is dit mogelijk alle dagen op het sekretariaat van het speelplein. De organisa toren staan erop dat elk kind ingeschreven is. Er is geen vakantieplein- werking op 21 juli, op woensdag 13 augustus, donderdag 14 augustus, maandag 18 en dinsdag 19 augustus. RDV Het is zo goed als onopgemerkt gebeurd, maar sinds 29 maart lopen er in Aalst weer Rode Valken! Ooit, in lang vervlogen dagen huisde deze jeugdbeweging samen met jeugdklub Tanu in de Schoolstraat. De verhuizing naar de kelder van het Volkshuis overleefden de Valken echter niet. Wat overbleef was een trommelkorps. Uiteindelijk is het slechts een rustperiode geweest, want een dynamische monitorsploeg zorgde voor een herop richting. Officieel heten de Rode Valken S.K.V.V. dat staat voor: Socialistisch Kinder- Valken-Verbond. Het is een landelijk gestruktureerde jeugdbeweging voor jon genlui tussen 6 en 16 jaar. De samenkomsten in Aalst gaan door op zaterdagna middag van 14 tot 17 u., in en rond de kelder van het Volkshuis (Houtmarkt 1 alwaar ooit Tanu gevestigd was. Het nog kleine groepje is momenteel nog niet opge splitst in leeftijdsgroepen. Het blijkt best te gaan, sa men knutselen, spelen, op tocht gaan... Op kamp gaan, reizen en andere gro tere aktiviteiten zitten er volgend jaar wellicht in. In deze aanvangsperiode wil len de Valken echter nog niet al te hoog gaan vlie gen. Het neemt in elk geval niet weg, dat er een plezie rige sfeer in de lucht hing toen ondergetekende een kijkje kwam nemen! Om vakantieredenen is de volgende vergadering pas op 2 augustus gepland. Wie interesse he^ft is zo maar welkom. Wie dat wil kan vooraf inlichtingen krij gen o.a. bij Jannick Van der Speeten, Terlindenstraat 8, Aalst of Jean-Paul Ringoir, Koeistraat 39, Aalst. (Peter) Jeugd... De Voorpost... Het is de voorbije maanden wel niet bepaald geweest wat verse abonnees daar van plegen te verwachten. D'r is nogal wat nieuws tussen de geinkte mazen van het net gesijpeld. Nogal wat «hot news» bleef in de ijskast. De lezer kon het met «tussen haakjes» stellen, waarvoor we de interimaris danken. Maar goed we laden alle zonden van Israël (met de Palestijnen erbij) op onze bruingebrande doch brede rug. Spons erover. Er worden weer karrevrachten jeugdnieuws uitgetikt en in rubriekjes gestopt. Wijzigingen (bedoeld als ver beteringen) zijn niet onmogelijk, maar die vruchten van genadeloze evaluatie hebben nog wat rijpheid nodig. Suggesties zijn welkom. Intussen tappen we uit 't jonge vaatje een inheems vakantiewijntje j Schol. B.T.K.-arbeidsbureau Het slechte nieuws is dat er deze maand tienduizen den werkloze jongeren bijgekomen zijn. Het goede nieuws is dat er in de jeugdhuiswereld bij ons twee arbeidsplaatsen vakant zijn. (Bijzonder Tijdelijk Kaderz Een arbeider (m. of vr.), niveau A3, wordt aangezocht voor uiteenlopende karweitjes in de jeugdhuizen Dido (Erpe), Pallieter (Hofstade) en De Schaar (Lede). Inlichtingen: elke woensdag van 20 tot 21 uur in jeugdhuis Dido (Oude Heirbaan 9410 Erpe of tel. 053-70.04.24). Je kan ook schrijven naar André De Winter, Vijfhuizen 50, 9410 Erpe). Jeugdhuis Dido zoekt een jeugdhuiswerkster (m. of vr.), niveau Al, Sociaal-pedagogische richting, schrijven naar André De Winter, waarvan adres hoger vermeld. In beide gevallen worden de kandidaturen aanvaard tot 31 juli 1980. Vrijwilligers gevraagd Het Aalsterse Openbaar Centrum voor Maatschap pelijk Welzijn vraagt vrijwilligers» voor bejaarden hulp op zaterdag. Bedoeling is op die dagen de bezoldigde krachten te vervangen en het gaat om werkjes zoals: eten geven, boodschappen doen, enz. Inlichtingen: O.C.M.W. (053-21.23.93) vragen naar Pol Nijs. Vakantietips Wie in groep naar het oekumenische tentenjon- gerendorp wil, kan dat van 25 tot 31 augustus. Inlichtingen bij Michel Bekaert, Roklijf 1, Aalst. «Vlamingen in de Wereld» organiseert ook dit jaar een werkvakantie in Zuid-Ontario (Canada). Het (zware) werk bestaat erin de tabaksboeren te3 helpen bij het binnenhalen van hun oogst. Het vertrek is op 25 juli gepland, en de terugkeer vanuit New-York heeft plaats op 29 september. Na het einde van de oogst (omstreeks 18 tot 20 september) wordt er een rondreis ingericht opdat de studenten nog wat meer van Canada en de U.S.A. zouden zien dan tabaksplanten. Enkel jongens worden gevraagd omdat er lokaal zeer gemakkelijk vrouwelijke hulp blijkt te vinden te zijn. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met «Vlamingen in de Wereld», Blanchestraat 11 1050 Brussel. Het kan in de namiddag ook telefo nisch op 02-538.62.92. «Jongeren voor de Vrede» (Mouvement de Jeu- nesse pour la Paix) biedt in de maand juli een drietal op te merken internationale aktiviteiten aan. Het betreft drie stages waarop onderscheiden problema- tieken uitgediept worden. Een eerste die vandaag begint houdt het bij zachte energie. De tweede (van 6 tot 13 juli) gaat door in het Europees Jeugdcentrum (Straatsburg, Frankrijk) en daar staat «ontwapening en omschakeling van wapenindus trie» centraal. De derde behandelt «de levensom standigheden en de strijd voor de vrouwen». Deze gaat door in Beauvoisin (Gard, Frankrijk) van 26 tot 31 juli. In tegenstelling tot Vrouwenhuizen en dito praatgroepjes zijn op deze stage zowel vrouwe lijke als mannelijk jonge deelnemers welkom. Inschrijvingen en bijkomende inlichtingen: M.J.P. Stevinstraat 92, 1040 Brussel (02-320.42.87). De Protestantse Jeugddienst vraagt vrijwilligers voor (oekumenisch) jeugdwerk in gans Europa, maar ook in andere werelddelen. Bedoeling is zich dienstbaar te maken, wat sociaal bewuster te wor den in een mekumenisch-kristelijke geest. Ook niet- kerkelijke jongeren zijn welkom. Inlichtingen: Op Vrije Voeten, v.z.w., Grote Markt 19, 2000 Antwerpen (031 d31.42.73). Eigentijdse Jeugd (H. Placestraat 44, 1720 Groot-Bijgaarden) richt van 25 tot 27 juli een leef- en werkdriedaagse in onder het motto «een hand voor je hand» (deelnameprijs 350 fr.). Van 22 tot 24 augustus is er een festivalweekend in feeststijl «een feest met jou erbij» (750 fr.) Een open gemee nschapsdag «Vandaag wil ik je danken» is op 24 augustus gepland. (200 fr.) Inlichtingen bij Robert Kino, zelfde adres. Op zondag 6 juli gaat het jaarlijks zomerfeest van de Groene Fietsers door. Er wordt muziek gespeeld, d'r zijn kraampjes, volksspelen... gewoon gezellig zomers groen feest van een «herlevingsbe- weging». ledereen is welkom: Konijntje 6, Ursel (op de weg Aalter-Eeklo) vanaf 14.30 uur. D'r is natuurlijk nog veelmeer te beleven; loop eens binnen in het stedelijk jeugdservicecentrum, Kapellestraat 15, Aalst of in H.A.K., Houtmarkt 5, Aalst. Daar krijg je vele antwoorden op die ene vraag: «Jongelui waarheen?» (dank intussen aan Jebron, De Groenen en telexscheurder E. De Greef voor deze info). Vakantiespeelplein Gijzegem Deze week zijn de Aalsterse vakantiespeelpleinen van start gegaan. In Gijzegem beschikt men daar toe, zog Is voorgaande jaren, over het rekreatiecen- trum. In tegenstelling tot voorheen kunnen de gebouwen aldaar echter niet meer gebruikt worden. Dit mag eigenaardig toeschijnen aan wie weet, dat het om een stadseigendom gaat. Het volgt echter uit het feit dat het stadsbestuur de gebouwen in concessie gegeven heeft aan brouwerij De Gheest. Deze stelde op haar beurt een uitbater aan, die de zaak runt. Hij vroeg van de V.Z.W. Jeugdanimatie een naar het schijnt niet onaanzienlijk bedrag. Omdat dit niet betaald kon worden, werd naar een noodoplossing gegrepen. Opvang en regenverblijf gaat in gebouwen van de Rijksbasisschool door.. Andere aktiviteiten blijven in het rekreatiecentrum. Bedenkelijk, maar dat is nu eenmaal vrije markt... (Peter)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13