Belgen nu underdog van de wielerpelotons? Beker van het Waasland Tornooi 1001 van de stad Brussel in het Heizelstadion Zilver voor «normale» Rode Duivels, maar. Denderhoutem legt gerechtelijk onderzoek stil AT Scheidsrechters voor minivoetbal Eendracht Meldert stelt vertrouwen in kampioenenkern! Liefhebbers te Hamme Ronan Onghena Bruno Cornells lingei 4.7.1980 - De Voorpost Vorige week hebben we een stapel notities over de jongste twee maanden voetbalgeschiedenis met een moedeloos gebaar ter zijde geschoven. Een computer kan soms domme dingen doen. Bie- voorbeeld een geesteskind .onthoofd uit de volautoma tische machine slingeren. Sindsdien staat de automa tisering nog minder hoog genoteerd op onze per soonlijke hitlijst dan vroeger. Op de koop toe Vas een duizendmaal herhaald, tot vervelens toe ingestudeerd automatisme er de oorzaak van dat de Rode Duivels in de slotminuten van de fina lematch tegen West-Duits- land definitief de boot in gingen. Middeleeuwse stormram Horst Hrubesch kwam bij een haarfijne hoekschop van Karl-Heinz Rumme- nigge keihard inlopen en katapulteerde de bal met .het hoofd letterlijk tegen het net achter Jean-Marie Pfaff. De roodhemden, heel even zeer menselijk- ongekon- centreerd, hadden het be staan van de zwaargebouw de Hamburgse spits blijk baar volkomen vergeten. Met één oog op de Ro meinse stadionklok en hun geestesoog na achtentach tig zenuwslopende minuten al op de verlengingen ge richt, was er hen begrijpe lijkerwijze weinig oog om de blonde Duitser het sco ren te beletten. Met het gekende gevolg. Meteen was ook het doek gevallen over «Europa '80», een schouwspel in veertien schuifjes, het ene "al vervelender dan het ander! Twee weken lang hadden we alle mc gelijke kranten en tijdschriften gelezen, al le mogelijke voor- en nabe schouwingen met hier en daar toch al eens een zinnig kommentaar ertussen.. Bovendien hadden we lechts luttele van de twaalf honderdzestig wedstrijdmi nuten gemist... Een kostelijke Belgen-mop! Na de reeks wedstrijden. Waarin Nederland werd uit geschakeld en België tot eenieders en ook tot eigen verbazing tot de finale doordrong, kon het steek spel van de lage landen be ginnen! Een Nederlandse krant be titelde die Belgische finale plaats als de beste Belgen mop sinds lange tijd en meteen gingen hier de pop pen verontwaardigd aan het dansen! In feite was het een mop, want iemand die voor de Europese Kampioenschap pen had durven voorspel len dat Van Moer en zijn gezellen de finale in Rome zouden spelen, zou beslist onder luidruchtig geschater tot grappenmaker van het jaar zijn uitgeroepen! Nu lazen we in een Gentse krant letterlijk het vol gende: «Die irriterende preten tieuze kaaskoppen hebben weliswaar een decennium lang het Europese voetbal gedomineerd, maar einde lijk krijgen ze de reke ning gepresenteerd». We zullen die enkele regels maar op rekening schrijven van de jarenlange Belgi sche frustratie tengevolge van het langdurig meesterschap van de Ne derlanders die o.m. ook Programma van de wedstrijden: Dinsdag 12.8.1980 18u30: RSC Anderlecht-PSV Eindhoven 20u30: RWD Molenbeek-CF Barcelona Woensdag 13.8.1980 18u30: Troosting 20u30: Finale Prijzen der plaatsen Tribune 1:D-E-F-G-I 650fr abonnementen voor 2 avonden 1100 fr. abonnementen voor 2 avonden voor abonnees van Brusselse clubs 1.000 fr. A - B - C - J - K - L 500 fr abonnementen voor 2 avonden 900 fr. abonnementen voor 2 avonden voor abonnees van Brusselse clubs 800 fr. Tribune 2:P-Q-R-S-T-U-V overdekt 500 fr. abonnementen voor 2 avonden 900 fr. abonnementen voor 2 avonden voor abonnees van Brusselse clubs 800 fr. Tribune 2: W niet overdekt 350 fr. abonnementen voor 2 avonden 600 fr. abonnementen voor 2 avonden voor abonnees van Brusselse klubs 500 fr. Staanplaatsen: M - N- O - X - Y - Z 150 fr. abonnementen voor 2 avonden 250 fr. abonnementen voor 2 avonden 200 fr. voor abonnees van Brusselse klubs - 18 jaar per avond: 50 fr. Voorverkoop: 1. Tot 4 augustus 1980 kunnen zit- en staanplaatsen bekomen worden mits storting op de postrekening nr. 000-0031104-64 van de K B V.B., Wetstraat 43 te 1040 Brussel, van hun tegenwaarde verhoogd met 44 fr. (aangetekende verzending) voor de 5 eerste kaarten (9 fr, bijvoegen per bijkomende schijf van 5 kaarten). Schrijven is overbodig: het volstaat op de strook van het stortings- of overschrijvingsbulletin, naast de juiste naam en adres (vooral aanduiden «Mijnheer, Mevrouw of Mejuffrouw») de gevraagde plaatsen op te geven. 2. Tot 11 augustus 1980. losse verkoop in volgende lokalen: Bondszetel Wetstraat 43, 1040 Brussel (alle werkda gen van 9 tot 16u30, zaterdag uitgezonderd) sekretariaat van RSC Anderlecht, Theo Verbeeck- laan 2, 1070 Brussel sekretariaat van RWD Molenbeek, Charles Malis straat 611080 Brussel buffet van het Heizelstadion sekretariaat van de contactcentra van de stad Brus sel, Begijnhofstraat 5, 1000 Brussel De plaatsen die beschikbaar blijven zullen de dag van de wedstrijd verkocht worden aan de loketten van het Heizelstadion. Abonnementen De personen die een abonnement wensen te bekomen voor de 2 avonden moeten de tegenwaarde storten voor 4 augustus 1980. De abonnees van de twee deelnemende klubs kunnen bij hun klub, tot 8 augustus 1980, op een abonnement intekenen. Opening van deuren en loketten: 17u30. een belangrijk aandeel hadden in verschillende suksessen van ons vader lands klubvoetbal. Het ligt niet in onze bedoe ling de schrijver van dit stukje proza met een scheef oog te bekijken. Die man heeft in zijn krant al heel wat lezenswaardige dingen geschreven, kritisch gela den en recht-voor- de-raap. Dat van die kaaskoppen ligt echter beneden zijn joernalistieke peil... Een «mop» beantwoord je gewoon met een andere mop... De ontgoocheling in Ne derland om het falen van Oranje is vanuit menselijk oogpunt begrijpelijk. De afgang van het Nederland se voetbal is nu immers schriller dan ooit aan het licht gekomen. Superstars Het staat nu wel als een paal boven water, dat slechts voetballers met we reldklasse in staat zijn om de ploeg waarvoor ze spe len jarenlang van het ene sukses naar het andere te voeren: kijk naar het Real Madrid van di Stefano. het Brazilië van Pélé, het Ajax van Cruyff. Voetbal is na tuurlijk een ploegsport en dus zijn superstars met de allures van voornoemd trio er eigenlijk niet nodig: het is wél leuk om ernaar te kijken! Daarom heeft men in Span je Brazilië en Nederland de fout gemaakt om tegen be ter weten in te blijven teren op het talent van één man. ook wanneer die al een poosje niet meer mee speelt. Maar aan alles komt een eind, en dat moet men ook tijdig inzien. Bekijken we maar even de wielersport: daar was een andere superstar of hoe men dergelijke mensen ook mag noemen meer dan tien jaar lang de trots van heel dit land. Waar Eddy Merckx kwam, werd gewoonlijk gefietst voor de tweede plaats en dus reed die man het meest indrukwekkende palmares uit de hele wielergeschiede- nis bij elkaar! en knechten! Sinds Merckx echter defini tief heeft afgehaakt, is in de wielerpelotons van dit land een gat gevallen, dat zo groot is als de krater van een pas ontplofte atoombom. Het legioen knechten heeft geen meester meer en dus weten ze niet goed meer wat hen te doen staat! En dus doen de «oudjes» Roger De Vlaeminck en Herman Van Springel het voorlopig nog steeds en ha len de buitenlanders de mooiste overwinningen binnenEen geluk dus voor ons, dat de twee veteranen nog niet hebben ontwa pend! In de wielerpelotons heerst opnieuw de mentaliteit van voor het Merckx-tijdperk: een onderlinge stupiede ri valiteit tussen de Belgische renners, die onvermijdelijk naar de nederlaag leidt en waarvan de «anderen» ruimschoots profiteren. Dat zagen we vorige zon dag tijdens de laatste vijf tien kilometers van de rit Metz-Luik in de Tour. In die ultieme faze van de rit waren vijf renners sa- mengekomen'en ze konden zich rustig voorbereiden om voor de overwinning te gaan rijden, want hun voorsprong op de anderen was groot genoeg. Het groepje bestond uit vier Belgen: Ronny Claes, Guido Van Calster, Eddy Schepers en Jean-Luc Van den Broucke, die er al een ontsnapping van honderd kilometer had opzitten. Henk Lubberding was het vijfde wiel aan de Belgische wagen. De Nederlander zou wel moeten plooien, dacht men. Er werd onderling overleg gepleegd over wat moest gebeuren, maar het bleef bij besluiteloos loeren naar elkaar, met. in het achter hoofd één dwanggedachte: vooral de kastanjes niet uit het vuur halen voor een ander. Lubberding ging dan even bij zijn sportdi- rekteur te rade en na een korte samenspraak ging hij er resoluut alleen vandoor. Langharige Henk spurtte van zijn vier zuiderburen weg en die zagen hem pas in Luik terug, waar hij an derhalve minuut eerder over de streep was gereden Het klassieke scenario is opnieuw onder het stof der vergetelheid vandaan ge haald en dus mogen we ons in de toekomst nog vaker aan dergelijke situaties ver wachten! Zowat in alle sporten be leeft men het fenomeen, dat er geen échte vedetten meer zijn. Wielrenners rijden thans allemaal met ongeveer het zelfde gestroomlijnde, ve derlichte materiaal, over rimpelloos geasfalteerde wegen, onder passende me dische «begeleiding»: de gelijkschakeling is onver mijdelijk. In de Tourkaravaan is Ber nard Hinault ook dit jaar ontegensprekelijk de sterk ste van het lot; bovendien is naar aloud Frans recept het parcours voor hem ge knipt, zodat men nu al met kwasi zekerheid de naam van de geletrui-drager in Parijs kent. Alles lijkt wel voorgepro grammeerd en het element verrassing houden de Fran sen maar liefst zo klein mo gelijk: een onaangenaam vooruitzicht voor de wieler- liefhebbers in andere lan den dan «la douce France»! Maar de wielerkoersen ei sen rond dit tijdstip de vol le aandacht op, terwijl het voetbalboek heel even wordt dichtgeslagen. Dus toch nog gauw een slotwoordje over voetbal en dan doen we er voor een... viertal weken het zwij gen toe! Vooruitzichten Wat zijn nu de vooruitzich ten voor het voetbalseizoen 1981-82? Moeilijk te voorspellen na tuurlijk, al heeft de erva ring ons geleerd, dat na grote tornooien, die door miljoenen televisiekijkers werden gevolgd, de daar gehuldigde spelkoncepten achteraf op de meeste lan delijke kompetities worden gereflekteerd. Ook alweer niet zo erg hoopgevend, want de jongste maanden is duidelijk naar voren geko men, dat er niet alleen een algemene vervlakking is in getreden, maar dat vooral het defensieve opnieuw de kop is komen opsteken. Dit bleek zowel bij de klub- elftallen, tijdens de in mei gespeelde finales, als bij «Europa '80» in juni. Een professionele training heeft de meeste voetballers op een hoger technisch peil getild, terwijl zorgvuldig uitgekiende taktieken er in hoofdzaak op gericht zijn de tegenstrever het scoren te beletten. In de beslissende strijd te gen Italië, de derde wed strijd van de Belgen, deed Guy Thijs zijn spelers ook voor de derde keer tijdens het tornooi met een ander spelpatroon uitpakken. De Italianen werden, tot grote verontwaardiging van de tifosi, met hun bloedei gen catenaccio aangepakt. De Rode Duivels voerden het taktisch plan van hun trainer trouwens feilloos uit en zo bleef eens te meer de dubbele nul negentig minu ten lang op het bord. Hoewel wij ons hebben verkneukeld over het feit dat de Italianen met hun eigen wapens werden uitge schakeld, hebben we ter- In Kruibeke nam een selektie van vooralplaatselijke worstelaars het op tegen Amerikanen uit Winconsin. De bezoekers gingen met het leeuuedeel van de overwinningen aan de haal, doch de Belgen - stonden voor fraaie prestaties in. (dw) zelfdertijd toch hartsgron dig gehoopt dat dergelijk voetbal niet dat van de na bije toekomst zou worden! Geen bloemen bij het afscheid.. Voetbal heeft al zoveel van zijn vroegere charme verlo ren. maar soms denk je toch wel, dat de «mens» helemaal niet meer mee telt, maar enkel en alleen nog het overigens elke dag devaluerende geld. Zo deed Sporting Ander lecht een heleboel spelers uit zijn basisteam «van de hand». Niets ongewoons natuurlijk, ware er niet de pijnlijke wijze waarop een drietal onder hen naar het buitenland werd geloodst. Hoe het de anderen ver gaan is, weten wij niet, doch Rensenbrink naar Portland, Van der Eist naar Cosmos en Van Binst naar Toulouse, werden verkocht zoals men een stuk vee ver handelt! Noch bloemen, noch... Saluut, zonder merci! Zoiets doet pijn. Heel wat mensen zullen het volgend seizoen Robby, Swat en Gille missen op onze velden. Maar daar wordt zo te zien niet erg veel rekening mee gehouden door onze grote klubleiders... We willen toch liever eindi gen met een optimistische noot en daarvoor hebben onze Rode Duivels gezorgd. In Italië hebben ze zonder veel blabla zilver gehaald i jon| et de i zn i twi en gedurende twee wee Sir hebben ze zich daar gé' ^ei gen als mensen van vletj en. bloed. Ontspannen naaiauri,: dere match toelevend flFessc tijd en stond een gla^- bier drinkend. 1S de Een bewijs dat met echt menselijke benadéP va ook heel wat te verwed lijken is. En dat men fdder ook op een normale mafuven kan onderscheiden! aunt: Ook in de «top»-sport!freec eerae Cynel iemmenjn(jei Tie ede :atse Onlangs gaf het nogal een slag toen Leo Verhulst, na klacht van Denderhoutem- voorzitter Jozef Vijverman door de gerechtelijke dien sten werd ondervraagd en een huiszoeking plaats vond thans in een brief die de bij de ouders van de SK- advokaat van de uitgestoten Lebbekespeler. Denderhoutemvoorzitter Intussen is meegedeeld dat naar het Uitvoerend Komi- de klacht bij het gerecht tee van de KBVB stuurde, ingetrokken is. Dat staat al- Door die klacht had Vyver- ieck. dolf man zich by de «bond»P®or tenspel gezet. Nu de KF" terzake zyn eigen boot Li31 mag doppen, zal het' 3 roepskomitee zich binPp kort uitspreken over aangetekende beroep. in E icht ior R Aftrap: 16 uur 3 aug. F.C. Stekene - Kallo De Klinge - Eksaarde Excelcior I - Bazel Haasdonk - Kieldrecht St. Pauwels - Waasmunster Moerbeke - Heikant Sinaai - Gerda Hoogeinde - Verrebroeck Melsele - Meerdonck Res. Hamme - Temse Res. Zele - Exelcior II Kemzeke - Vrasene St. Gillis - Sombeke Rupelmonde - W. Boys Robur - Str. Stekene Res. Lokerse S.V. - Kruibeke 10 aug. Kallo - Eksaarde De Klinge - Exelcior I Bazel - Haasdonk Kieldrecht - St. Pauwels Waasmunster - Moerbeke Heikant - Sinaai Gerda - Hoogeinde Verrebroeck - Melsele Meerdonck - Res. Hamme Temse - Res. Zele Exelcior II - Kemzeke Vrasene - St. Gillis Sombeke - Rupelmonde W. Boys - Robur Str. Stekene - Res. Lokerse Kruibeke - F.C. Stekene 17 aug. Melsele - Exelcior Verrebroeck - Haasdonk Exelcior I - St. Gillis Waasmunster - Rupelmonde De Klinge - Kallo Heikant - St. Pauwels Lokerse Res. - Sinaai Vrasene - Hoogeinde Kemzeke - Robur Eksaarde - Meerdonk Bazel - Moerbeke Gerda - Kieldrecht Hamme Res. - Kruibeke Str. Stekene - Res. Zele Temse - Sombeke F.C. Stekene - W. Boys 24 aug. Exelcior II - Verrebroeck Haasdonk - Exelcior I St. Gillis - Waasmunster Rupelmonde - De Klinge Kallo - Heikant St. Pauwels - Lokerse Res. Sinaai - Vrasene Hoogeinde - Kemzeke Robur - Eksaarde Meerdonk - Bazel Moerbeke - Gerda Kieldrecht - Hamme res. Kruibeke - Str. Stekene Res. Zele - F.C. Stekene Sombeke - Melsele W. Boys - Temse 31/8 Kwartfinale 3-6 8 - 1 2-4 7 - 5 Troostingen 31 - 32 14 - 21 16 - 13 20-29 28 - 19 22 - 30 15 - 24 12 - 27 25-18 26-23 9- 11 17 - 10 ichari luis Dndt, et de an D i 10e Dn 1 lor roeck pssch trnan Dat ook het minivoetbal niet zonder scheidsrechters kan worden gespeeld, spreekt voor zichzelf. De DSD-kern maakt daar geen uitzondering op en wil drin gend het aantal referees uitbreiden. Omdat arbitre- ren in een door échte ama teurs gecreëerde gezonde sfeer, niet alleen een zinni ge doch ook aangename vrijetijdsbesteding is, kan worden verwacht dat ver scheidene kandidaten uit het land van Aalst, Den- dermonde en Waas zich melden om van volgend seizoen af het scheidsrech- tersbestand te versterken. Er wordt vooral gemikt op referees die het reeds eer der probeerden bij de KBVB en de verschillende liefhebbersverbonden doch ofwel stopten, ofwel niet naar waarde werden geschat en zich echt willen waar maken op een ander terrein. Eendracht Meldert dat met vele lengten voorsprong kampioen werd in derde provinciale, behoudt het vertrouwen in zijn kern voor het volgend seizoen in tweede provinciale. De vol ledige ploeg blijft behou den, met dien verstande dat Dirk Leroy, opnieuw voor één jaar bij Meldert blijft. Toch ook een paar nieuwe gezichten, die later wel eens versterkingen zou den kunnen blijken. Mare Beeckman, komt van Op wijk, aanvaller Vervecken van S.K. Aalst en Praet van Eendracht Nieuwerkerken zijn de anderen. Zoals te verwachten heeft de titel rans >e). Reserven: .e. Cl 3/8 - 14 uur Robur -ïuitb Stekene ;n mi 10/8 -14 uur W. Boys - R<fjjs. 17/8 - 14 uur KemzeL^ VQ Robur pon Halve finale: foft, 11/11 f°s' F D - A E ïf Ve B - C F 'e lauri! Finale e J0n E - F e en p dc biven 'an G !raet, ef P Kandidaat-scheidsrecht^0'' kunnen zo spoedig m"e lijk hun kandidatuur B es" geworden aan Marcel |Peer Hauwermeiren, Kraf s gem 40, 9298 te Wiche®' ae Voor de opleiding va(0 kandidaten wordt gez(\it,gr ent 3ontn Van lOe. le en De M Vlauri ;n 8e het vertrouwen aan Itelaer fried Van Roy verder gfroor ven als trainer van de nPauw weede provincialer. Flore: ATMaur Te G rent aak Op zondag 6 juli heeft er aan het stationsplein de eerste grote prijs Pol Sillis plaats voor internationale liefhebbers. Er zijn voor deze wedstrijd voor 14.500 fr prijzen en premiën voor zien. Naast ereprijzen ge schonken door Seraphine De Waele, Roger Van Ker- schaever en Bernard Per- mentier. De afstand be draagt 112 km over 14 ron den. De palm wordt ge schonken door zaal De Vrijheid. Deze wielerwed strijd wordt georganiseerd door wielerklub Nering door Sport. Koersleider is Urbain De Smet. Misschien wordt het een zege voor de Hamse lief hebber Peter Van Huffel. P.V.G. Wilfried Wesemael: Rijn en Gouwe Wilfried Wesemael kan dan toch aan «rondewerk» doen, al gaat van de Ronde van Rijn en Gouwe, een in Nederland georganizeerde etappenwedstrijd die over zes dagen loopt, minder aantrekkingskracht uit dan van de Tour de France. Wilfried finishte als zesde aan het eind van de eerste rit. Na de tweede dag stond hij tiende in de algemene klassering. Ronan Onghena, die in 1979 de provinciale prof titel veroverde, is geen vedette en wil dat ook niet zijn. Hij kent zijn «job» als geen, ook al mag hij bij de jo\ re profs gerekend. Mao kan wat. In Essen één van de betere rentfc Dat bleek nadien ook, f hij als nummer zeven <f de finish bolde. Boon Va rei triom In Ruien koersten de 'bij d denten-wielrenners. bij d werd een Erembodegefresul' aangelegenheid: Bifven - Cornelis won. Rik Vanffangl Neucker bolde als numfverdi twee door de finish, leien

De Voorpost | 1980 | | pagina 28