LUC DE GROOT DE ZENDER VAN EN RADIO CONTACT: DE VROLIJKHEID! SSboSIp act is gestationeerd ussel maar heeft een lanig sterk zendver- en dat ook in Aalst elfs nog veel verdor st kan worden meege- erd. Aalst zou Aalst m* zijn mocht het ook op ©bied zijn zonen niet uren. Radio Contact orgt 24 uur op 24 een jtalig programma. js de franstalige is DJ Ricky Fox de el-doet-al. Voor de wlandstaligen is het r—Y De Groot die de ste popularitiet ge- J. Luc De Groot en j hem ook enkele van collega's, is een ra- ite Aalstenaar. Maar wist u al.. Wie kent jers Luc de Groot iica en Mi Amigo isse voor «echte» ra- eeg Luc in 1969 toen »n radiotoestel ca- kreeg. Thuis werd ds naar BRT geluis- of kwam gewoon de listributie door. 's ids, na schooltijk •kte Luc via zijn ei- radiotoestel de En- t- en andere radiopi- Veronica was de latie van mijn le- i, zegt Luc de Groot, iteresse voor de vrije groeide! Hij hield :lei persknipsels ldig bij mekaar en ,p .iamelde alle mogelij- dokumentatie. Luc maid abonnee van tijd- tershoftften, gespeciali- waad in vrije radio, en werkt tijdje later werd hij 'erkkxs medewerker aan bald «Baffe», nu om- oopt tot «Radiovisie», DEN ïchrift van de «Vere- °9mobg van Vrije Radio». c"t Iwerd zo stilaan een 1 opfcitué in dit milieu, en 5ic" km in contact met de oen vlsen van «Radio Mi inlgo». Hij was onder Lefèvjere aanwezig op het 3n Mi Amigo-proces, en noenw achteraf werken P°ri fter de schermen: Luc 1 en rkte onder andere mee a de Mi Amigo-kustac- 3i isfenz dj bij Mi Amigo [ert- ts Luc echter nooit, heer schatfcibel, plus. Huguette leer f werd 1979... Met zijn taris&nd Tom Denker werd lermon het idee geopperd in wist een eigen lokaal nensc radiostation te star- inen i- «Radio Decibel» zou bvouö heten. Alle voorberei- )en vod werk was reeds £ter de rug en zelfs de ^^ftallaties stonden zo- it klaar. Het was inder- l ook dat een Brussels liostation radio Plus luisteraars opriep ndjes te maken die n zouden uitgezonden ■■fcden. Luc sloeg toe en arkt !yak een bandje in. De lillenthniek ervan werd ver- zovltgd door Danny De edenuyn, eveneens een 8 sptecibeller». Het bandje Is Vird aanvaard, en men and ind het bij Plus zo tplaafrengoed dat Luc de Groot meteen eenaan bieding kreeg. Maan dagavond en vrijdaga vond van 9 tot 10 uur en zondag van 4. tot 5 uur werden hem toegewe zen. Luc verzorgde zo de enige 2 uurtjes neder- landstalige uitzendein- gen bij Radio «lus. Later werd de nederlandstatli- ge zendtijd uitgebreid, in december 1979 zelfs tot 1 dag per week, 24 uur op 24. Luc De Groot haalde er meteen zijn Aalsterse collega's Tom Denker, Danny De Bruyn en Lie ven Bauwens bij, en ook Tom Schipper van wijlen Mi Amigo. Woensdaga vond op Plus werd een succes! Problemen rezen enkel na een intervieuw met Het laatste Nieuws, waarin Luc zijn radio standpunt uiteenzette: geen lokale radio met BRT-schoolmeestersmen- taliteit, wel spontane ra dio, commercieel, jing- in bij Radio Contact. De biding werd deze keer definitief: na enkele we ken proefzenden was contact werkelijkheid ge worden. De zender van de vrolijk heid Radio Contact is de zen der van de vrolijkheid, de uitbundigheid. Con tact biedt ontspanning en entertainment, elke dag opnieuw, 24 uur op de 24. Contact heeft geen politieke of idelogische bindingen, maar is in tegendeel wel voor iede reen voor jan-en-alle- man, voor jan-met-de- pet, Ricky Fox heeft het in zijn middaguitzendin- ge «Midi Contact» over, mettre du soleil dans vot- re rumsteack». Contact is er niet om vanaf 6 uur 's morgens te vertellen dat er oorlog heerst in de we reld. Het is daarentegen een optimistische zen- Luc De Groot achter de contact-micro. (Per) les, tunes een top-40-sta- tion, voor de luisteraars vooral een niet, voor ei gen plezier, swingend, een alternatief voor de BRT. Het was toen rond carnaval 1979. Zijn uitla tingen werden hem niet in dank afgenomen bij Plus. Het kwam tot een breuk «wegens menigs- verschillen». De hele ne- derlandstalige ploeg stapte op! later keerden er wel enkelen op hun stappen terug. Een paar dagen later was Luc de Groot al bezig op een an der station: «Radio Hu guette», die echter maar uitzond met een zender van slechts 6 watt. Het «de Groot-ideaal» uit zenden voor een groot publiekkon niet door gaan, en dus stapte Luc maar op. Radio Contact In het Brusselse werd al een tijdje radio gemaakt door een station met de naam «Radio Relax». Re lax was niet zo erg popu lair maar was wel sa mengesteld uit een ploeg uitstekende technici. Hieruit ontstond later Ra dio Contact. Contact wist ook dat sinds de split in Plus er een knappe ploeg radiomensen «vrij» was. Luc de Groot werd gecon tacteerd, en uiteindelijk trokken hij, Danny De Bruyne, en Tom Schipper der, zonder daarom de luisteraars dom te hou den. hier is geen plaats voor slecht nieuws. Con tact is zowat een zeezen der, maar dan te land enzonder publiciteits- spots. Radio Contact is ook een vzw, en heeft dus een juridisch statuut. En kelen verwijten het sta tion zijn zogezegde bin dingen met de Belgische liberale partijen. Luc De Groot antwoordt: «Con tact is enkel liberaal in die zin dat de zender aan de mensen een beetje meer vrijheid biedt: den alternatief voor de BRT, via principe van de vrije concurrentie. Het heeft niets te maken met par- tijideologie!» Evenwaardig aan de BRT Radio Contact wil een al ternatief, een tegenpool vormen tegen het grote monopoliek van de BRT. «De BRT is een bureauc ratie, aldus Luc De Groot, «De BRT is niks spontaan: er worden vooraf geprepareerde en gerepeteerde papiertjes afgelezen. De BRT gaat niet mee met de luiste raars! De BRT heeft hon derden, duizenden me dewerkers, en toch wor den miljarden verlies ge boekt. Veroncia indertijd had 60 medewerkers, en die maakten miljoenen winst. Ergens klopt er dus iets niet!» aldus nog steeds Luc De Groot. Ra dio Contact wil gewoon een alternatief zijn. Voor Contact hoef je ook geen luistergeld te betalen.. De programma's zijn technisch en inhoudelijk werkelijk van hoogstaan de kwaliteit, en worden 24 uur op de 24 verzorgd in stereo. Ook naar buite toe wil Radio Contact professioneel overko men: het station beschikt over 3 mobiele studio's, auto's met uniforme let tertypes op de portieren, eigen stickers, badges, T-shirts. jingles, tunes... Financieel Contact heeft ook de meest professionele stu dio van alle vrije radio's Rijst meteen de vraag waar al het materiaal en vooral waar al het geld vandaan komt. Alle me dewerkers werken eerst en vooral volledig onbe zoldigd. Veel eigen ma teriaal en vooral eigen kapitaal werd aange sproken. De 5 leden van het vzw-Contact hadden eveneens een financiële inbreng. Wie denkt dat de mobiele studio's aan gekocht zijn zit rats ver keerd: de 3 bestelwagens zijn gewoon eigendom van Contact-medewer kers. Ze schilderden ze zelf. Ook de platenfirma' gaan de zender niet voor bij: alle nieuwe opnamen worden gratis naar Con tact gezonden. Impact heeft de zender genoeg! Wekelijks vallen er zo'n 1000 brieven in de bus. Op 1 maand tijd maakte Contact zo'n 70.000 nieu we leden, allen aan 20 frank, zijn de de deelna me in de administratieve kosten. 4000 fans en bomalarm 29 juni laatstleden was een grote dag voor Radio Contact. In de feestzaal van Sint-Agatha- Berchem werd feestge vierd: op de grote Con tact-fuif konden de 2000 aanwezige fans en de 2000 mensen die de over volle zaal niet binnen konden, genieten van Lou en de Hollywood Ba nanas, Tonic, The Bow ling Balls, Mino, The News, Plastic Bertrand... Plots is er bomalarm: de zaal diende ontruimd. Daarna komt er opnieuw een anonieme, bommel ding... Hier is duidelijk sabotage in 't spel. Erger is, hetgeen de nacht van die zaterdag op zondag gebeurde. Onbekenden- drongen binnen in het huis waar de Contact zender staat opgesteld, en namen de zender mee. Er zijn getuigen en een onderzoek is nog steeds aan de gang. Contact is niet te vers laan: een hulpzender werd ingeschakeld en zondagnamiddag om 16 uur was Contact alweer Luc De Groot en Ricky Fox: tweemaal een verpersoonlijking van Radio Contact. (Per) in de lcuht, helaas met minder zendvermogen, zodat het station in Aalst niet meer zo erg zuiver kan ontvangen worden. Meteen werd ook de «Open-hart-operatie» ge start: sympathisanten luisteraars kunnen steeds financieel steu nen om de 150.000 frank bij mekaar te halen voor een nieuwe, even sterke stereo-zender. A.L.O. Wanneer de vraag naar het wie en waarom van deze sabotagedaden wordt gesteld kijkt Luc de Groot bedenkelijk, en wanneer we de «A.L.O.» vernoemen knikt hij na drukkelijk. «A.L.O.» staat voor «Association pour la Libération des Ondes». «A.L.O.» was vroeger berpekt tot enke le neutrale stations. Nu is de A.L.O. echter uitge groeid tot een verleng stuk van «Mars 22» een anarchistische organisa tie. A.L.O. overkoepelt alternatieve ook meestal extreem linkse radio's zoals bijvoor beeld de radio's «Brol, Ig loo, Quarties, Libre, Bill et Boule» enz... Volgens de A.L.O moet radio een strijdmiddel zijn om de «onderdrukte minderhe den tot reactie te zetten». Contact is echter niet het station dat om de ha verklap meldt dat de we reld slecht is, dat onze maatschappij rot is, of dat de massa onderdrukt wordt. Contact is geen strijdzender, wel een ani matiezender, en dat kan, volgens Luc De Groot, de A.L.O. niet verkroppen, temeer dat Radio Con tact dan ook nog succes heeft. Luc verwacht nog meer, zelfs hardere ac ties. Contact van zijn kant neemt geen repre sailles maar des te meer voorzorgsmaatregelen. De sfeer van de uitzen dingen lijdt er anders geenszins onder. De pro gramma's zijn meer dan ooit «met de glimlach», en ook in de studio zelf gaat het er vrolijk aan toe. Publiciteit en informatie Luc De Groot en enkele van zijn collega's zouden van «radio» best hun be roep willen maken. Daarvoor moet er echter wel zaad in 't bakje ko men. Men denkt aan het inlassen van publici- teitsspots. Het zou niet worden zoals in de States waar de ether om de vijf miniten wordt volge stouwd met commer cials, maar wel sober der, minder storend niet zo aggresief. Zo zouden de spots bijvoorbeeld «en bloc» telkens voor en na het uur kunnen uitgezon den worden. Niet te veel: 3, 4 of 5... «Echt spijtig dat publiciteit op radio en TV in België verboden is, zegt Luc. Er vloeit zo enorm veel geld weg naar het buitenland. Mocht je weten hoeveel miljarden België aan RTL geeft... Volgens Luc zou het toelaten van commer cials de kapitaalsvlucht tegengaan. Integendeel: het geld zou de Belgische economie ten goede ko men. Ook informatief zou Contact willen uitbrei den: later zouden mis schien om het uur zeer kote nieuwsflashes kun nen de ether ingestuurd worden... Dat alles is echter nog toekomstmu ziek. Toekomst heeft Contact anders genoeg. Muziek ook... Een harte- wens van Luc De Groot is natuurlijk de legalisatie van Contact. Van de job die hij nu volledig onbe zoldigd en vol inzet en idealisme uitoefent hoopt hij zijn beroep te maken. Er wordt gezegd dat al wie goede, eigen tijdse muziek wil beluis teren, al wie verzorgde programma's wil horen, goede radio wil meema ken, en al wie zo vlug mogelijk een goed hu meur wil hebben en het zo lang mogelijk wil be houden dringend naar Radio Contact moet luis teren. En het is warem pel nog waar ook! PHR FM 101.3 STEREO 24 uur op de 24 Tel.: 02/217.78.77 Postbus 11 1000 Brussel PROGRAMMA'S LUC DE GROOT Dinsdag - 19 - 21 u. - Soulshow Vrijdag 15 - 17 u. - Luc De Groot ramp vrijdag - 00 - 06 u. - nachtuitzending zaterdag - 17-19 u. - bilboard top-40 PROGRAMMA'S DANNY DE BRUYN Zondag - 17-19 u. - muziek in de avondschemering maandag - 20-22 u. - LP-tuin PROGRAMMA TOM SCHIPPER Zaterdag - 7.30-9.30 u. - zicht op zee De Voorpost -11.7.1 Ui0 Capitale, Radio Iris, Radio El Pirato. Radio Plus, Radio Huguette» Vrije d: een eigentijds fenomeen... Ze rijzen als paddestoelen uit de grond. Zowel helderheid van ontvangst als op inhoudelijk vlak verschillen ze grondig mekaar. De enen gooien het over een politieke boeg, anderen maken louter matieve radio, nog anderen gaan op de ontspannende, muzikale toer. mige stations zenden enkele uren per week uit, anderen weer alle dagen 24 op de 24. Eén van die stations, en niet zomaar het-eerste-het-beste, heet o Contact.

De Voorpost | 1980 | | pagina 11