Robert Orient: V.T.B.-V.A.B. heeft prezident M m Eerder dit jaar vond een belangrijke wijziging plaats aan de top van de V. T.B.-V.A.B. Samen vormen de Vlaamse Toeristenbond en de Vlaamse Automobilistenbond één van de grootste verenigingen zonder winstbejag met dienstverlenend karakter in het Vlaamse land. Jozef Van Overstraeten, een man die zich in Vlaanderen een naam als een klok opbouwde, liet het roer aan de zakenman in hart en nieren, Robert Orient. Orient werd in 1913 in Zwijndrecht geboren en liep ondermeer daar en in Sint-Niklaas school. Hij is ook de bezieler en stichter van het Verbond van Vlaamse Watersportverenigingen een onderafdeling van de V. T. B. - V.A.B. met verschillende aangesloten klubs in het Waasland en omgeving. De nieuwe voorzitter vindt zichzelf ook op en top Waaslander. Redenen genoeg dus voor ons blad om deze grijzende eminentie voor te stellen. «Ik voel me niet alleen honderd ten honderd Waaslander, ik bèn ook een echte Waaslander», zegt Robert Orient. Hij werd in 1913 in Zwijn drecht geboren. Die ge meente maakte toen nog integraal deel uit van Oost- Vlaanderen. De grijpar men van Antwerpen heb ben Zwijndrecht, Burcht en de Linker-Oever pas in 1923 van Oost-Vlaanderen ontstolen. Dit had natuur lijk met de valorisatie van de Linkeroever te maken. De grootste parochie van Zwijndrecht, Sint-Anneke, en de Borgerweertpolder werden samen met een stukje van Burcht stad Ant werpen terwijl de gemeen ten Zwijndrecht en Burcht tot aan de Krijgsbaan bij de provincie Antwerpen ge voegd werden. Zwijn drecht zelf kreeg als kom- pensatie Melselepolder. Robert Orient liep lagere school in de gemeente waar hij het levenslicht zag. In zijn klas zat toen onder meer ook de huidige burge meester van Zwijndrecht. «Die was steeds primus en ik slechts de derde», weet de V.T.B.-V.A.B.-voorzit ter er nog over te vertellen. De ouders van de heer Or ient toen nog gewoon Robert hadden waar schijnlijk angst dat hun zoon niet onmiddellijk de overstap van de lagere school naar de humaniora kon waarmaken. Ze lieten hem dan ook een voorbe reidend jaar volgen in Deinze. «Uiteindelijk stu deerde ik daar drie jaar», vertelt Robert Orient op zijn gemoedelijke manier. «Want na dat voorberei dende jaar volgde ik er nog twee jaar de grieks-latijnse humaniora. Ik was er in tern. Daarna liep ik vier jaar humaniora in Sint-Nik laas. Alweer intern. Dat is een periode waar ik niet graag aan terugdenk. Als ik daar nadere uitleg moet over geven zal ik waar schijnlijk meerdere mensen tegen de kar rijden, maar ik kan u verzekeren dat anderen me zullen gelijk geven». Nadere uitleg geeft hij dus niet. Wel zegt hij dat drie jaren als intern niet de aangenaamste van zijn leven geweest zijn. «Wij waren opgesloten. In Dein- ze kwam ik driemaal per jaar naar huis en in Sint- Niklaas kwam daar toch nog trimestrieel verlof bij. 'Sinterklaas woont niet op de Sint-Jacobsmarkt(dm) Zijn «kamp» volbracht Ro bert Orient in de kazerne van Dendermonde, zijn ei genlijke legerdienst aan de fortengordel rond Antwer pen. Robert Orient maakte ook deel uit van de eerste gemobilizeerden. Dat ging heel eenvoudig: hij was «binnen voor zijn kamp» en ze hebben hem simpel weg binnengehouden. «Wij hebben dan ook de opei sing gedaan van de voertui gen die bij de Dender- mondse burgers moesten aangeslagen worden». Geen aangename taak. Maar «als soldaat hebben we er eerder een lolleke van gemaakt...» Zo liet Robert Orient zijn eigen wagentje aanslagen. Hij kreeg er dan immers een vergoeding voor en op die manier kon hij nog een poosje met zijn wagen blij ven rijden. Soldaat Orient bracht de ganse mobilisatieperiode in Limburg door. Hij ont snapte de dag van de kapi- tulatie. «Ik kon me als bur ger kleden en met mijn ei gen autootje ben ik dan door de Duitse linies kun nen komen. In Eeklo heb ben ze me nog tegengehou den om te zien of ik geen legermateriaal aanhad. Ze kontroleerden zelfs mijn onderkleding en mijn kou- naar Brasschaat gevoerd. Na een paar dagen daar werden we naar het Front van Merksem overge bracht. Daar zijn we dan na een dag of tien vrijgelaten. De grootste groep Belgi sche krijgsgevangenen was immers reeds naar Duits land getransporteerd. In totaal zat ik dus een goede twee weken krijgsge vangen». Robert Orient was tijdens zijn jeugd ook opvallend aktief in de scoutsbewe ging. Daar kende hij on dermeer een andere be roemde Zwijndrechtenaar van geboorte: Leo Tinde- mans. «Ik ken Leo sinds hij elf jaar was. Wij hebben in november 1930 in Zwijn drecht een scoutsgroep ge sticht. In die tijd was dat op de boerenbuiten iets totaal nieuws. Wij waren buiten slapers, wij liepen met een korte broek enzomeer. De groep die wij stichtten was niet uitsluitend een volks groep, maar ook niet uit sluitend een studenten- groep. Wij hadden de jon gens uit alle middens. Hier bij mag je niet vergeten dat de standenorganisaties in die tijd erg sterk waren. Je was ofwel bij de Kajotters ofwel bij de middenstands- jeugd, ofwel bij de studen ten of bij de boeren jeugd. Robert Orient in gesprek met onze verslaggever Jean-Pierre De Lamper (dm) Maar tot je negentien jaar opgesloten zitten in die om standigheden... Neen, ik zou niet meer willen herbe ginnen. Punt andere lijn. Je hebt geen persoonlijkheid, je zit opgesloten op die koer, enzomeer. Krijgsgevangen Robert Orient liep dan ook nog universiteit en dan kwam zijn legerdienst. Eerst moest hij verplicht de «schoolbatterie» doen. sen De fameuze 28ste mei was ik dan thuis, maar het bombardement van Eis- den-Mijnen op 10 mei maakte ik als observator mee op de toren van die gemeente. Ik ben acht da gen thuis geweest en dan ben ik mij vrijwillig gaan aangeven. Uit schrik dat ze mij zouden komen halen. De Ortskommandant wist immers dat ik thuis was. Ik gaf me in Antwerpen aan en vandaar uit werden we Alles was in standen en klassen onderverdeeld. Bij onze scoutsgroep dus niet. Daar waren zoons bij van gewone arbeiders en van dokwerkers, van kleine be dienden en van midden standers. Maar ook van de zogezegde dorpsmirgerij vart Zwijndrecht. Tinde- mans is in Zwijndrecht ge boren vajfc. een Zwijn- drechtse moeder en een Burchtse vader. Zijn eerste jeugdjaren bracht hij in Zwijndrecht door en later is hij bij zijn grootouders in Burcht gaan wonen. Maar hij was zowel toen hij in Zwijndrecht als toen hij in Burcht woonde, scout bij onze groep. Ik heb zelfs met hem nog op punt ge staan in Burcht een scouts groep te stichten. Maar daar heeft de plaatselijke geestelijkheid dan een stokje voorgestoken. Ik heb Leo Tindemans gedu rende zowat de ganse jaren dertig goed gekend...» De scoutsleider van toen is dus nu voorzitter van de V.T.B.-V.A.B. geworden en daarmee één van de be langrijkste mensen in Vlaanderen op het dienst verlenende en ook op het kulturele vlak. Watersport De familie Orient was reeds vór de tweede wereldoorlog lid van de Vlaamse Toeristen Bond. Zelf kwam Robert Orient net na de oorlog aktief in de vereniging. Hij werd in 1945 tot lid van het hoofd bestuur gekozen, een funk- tie die hij dus al 35 jaar lang waarneemt. 24 jaar ge leden maakte Robert Or ient zijn opwachting in de raad van beheer. Maar doorheen zijn ganse lid maatschap van de toporga nen van de V.T.B.-V.A.B. loopt één rode draad. Or ient heeft zich namelijk vooral beziggehouden met de watersport. De Vlaamse Vereniging voor Watersport (V.V.W.) werd gesticht in het begin van de dertiger jaren onder de benaming: «Vlaamse Vereniging voor Watertoe risme». Op dat ogenblik was dat een klein groepje van mensen die geen vrede namen met in het Antwerp se bestaande toestanden op het vlak aangelegenheid geworden waar enkel de rijke mensen die de taal van Molière spraken de la kens uitdeelden. Tot op het ogenblik dat een aantal kleinere bedienden en werkmensen een eigen klubje wilden stichten en bij de V.T.B.-V.A.B. te biechten kwamen. Dan werd een klein klubje op de Linkeroever gesticht. Vóór de oorlog kwam er dan nog een afdeling in Hoboken en één aan het Albertkanaal. Na de oorlog hadden ze allebei opgehouden te be staan. In 1945 bestond dus nog uitsluitend dat kleine klasje op de Linkeroever. «Ik moet eerlijk zeggen dat dat heel beperkt gebleven is», stelt Robert Orient. «Die mensen hebben heel wat moeilijkheden gekend omdat er géén financiële middelen genoeg voorhan den waren om de klub echt te laten uitgroeien. Op het vlak van de watersport is idealisme alleen immers niet genoeg. De leiders van toen die heel verdienste lijk waren hebben de zaak te klein bekeken. Aan het eind van de vijftiger jaren heerste er een werke lijke malaise in de vereni ging. Op vraag van de raad van beheer ben ik dan als beheerder van de V.T.B.-V.A.B. tussen gekomen om die zaak te onderzoeken. We hebben er een jaar of vijf zes aan gewerkt om de vereniging er terug bovenop te helpen en meer standing te geven. Het werd de tweede groot ste klub van Antwerpen. Naderhand zijn we dan een grote expansie gaan nemen om uiteindelijk te komen tot waar we nu staan». Momenteel is dat «kleine klubje» dan toch uitge groeid tot het «Verbond van Vlaamse Watersport verenigingen» waar in to taal 69 klubs bij aangeslo ten zijn. De laatste die lid werd'is de klub van Ham- me Drijgoten. Verder vindt men bij het Verbond de klubs,yan ondermeer Krui- bekei Hamme, Moerzeke, Dendermonde, de Donk, Doel, Zele en Lokeren. Terwijl op de Linkeroever twee en in Antwerpen- Noord één klub aangeslo ten zijn. Belangrijk is ook dat de klub van de militai ren uit Burcht bij de V.V.W. aangesloten is. Be langrijk vooral omdat het de eerste maal is dat een nationale instelling (zoals het leger) zich tot een uit gesproken Vlaamse vereni ging wil bekennen. Robert Orient is zich eigen lijk pas na de oorlog met watersport gaan bezighou den. Hij kocht zich dan een klein bootje, niet recht streeks om aan watersport te gaan doen, wel om op de Schelde te gaan jagen. Als Vlaming voelde hij zich na tuurlijk onmiddellijk tot dat kleine Vlaamse klubje aangetrokken, het groeide onder zijn impuls uit tot een reus. Kan men bij Robert Orient spreken van een hobby? Moeilijk eigenlijk. «Het ene gaat ten nadele van het andere. Als je zoals ik in mijn jonge tijd vijftien jaar lang .scoutsleider bent ge weest je je daarna honderd procent voor de zaken in zet, heb je geen tijd voor iets anders. Zelfs niet voor familie. Het is daarom dat ik nooit getrouwd geraakt ben. Ik had er gewoon de tijd niet voor. Ik zeg het rechtuit: sedert ik me met de watersport ben gaan be zig houden is dat ten nadele van mijn zaken geweest. Erfenis Nu leeft Robert Orient he lemaal voor de V.T.B.- V.A.B. Hij kreeg van Jozef Van Overstraeten echter een erg zware erfenis... «Dat moet ik volmondig toegeven. Een overname in deze omstandigheden is geen sinekure. U mag niet vergeten dat de V.T.B. - V.A.B. uitgegroeid is tot een hele grote organisatie, of beter gezegd twéé orga nisaties, die samen 570 mensen in vaste dienst heb ben. Dan spreek ik nog niet van de vrijwilligers, vrije medewerkers, vertegen woordigers, okkasionele medewerkers enzomeer. Wij zijn niet alleen in Ant werpen gevestigd, maar wij hebben kantoren in zowat alle belangrijke Vlaamse steden. In totaal 23 of 24, ik ben misschien de tel kwijt. Verder hebben wij in het Vlaamse land nog meer dan vijftig rijscholen. Dat is werkelijk heel omvang rijk. Onze organisatie werkt voornamelijk in de dienstverlenende sektor en juist daarom hebben wij veel personeel nodig, wat in de huidige tijd ook heel wat problemen met zich brengt». De vorige voorzitter, Jozef Van Overstraeten was zeer met kultureel werk begaan en ook de V.T.B.-V.A.B. heeft zich op dat vlak om hooggewerkt tot een erg belangrijke instelling. Or ient stelt dat de vereniging sociokultureel is. «Wij zijn een v.z.w. met een grote dienstverlenende faktor. Niemand, noch de voorzit ter, noch de leden van de raad van beheer noch de leden van het hoofdbe stuur, wordt voor zijn werk vergoed. Dit zijn allemaal vrijwillige medewerkers. Aan sommigen, en dan nog heel beperkt, worden enke le kosten terugbetaald. Ie dereen doet het feitelijk als ik dat woord in deze tijd tenminste nog mag gebrui ken uit idealisme. Ik ben meer een manager. Op kul tureel gebied, en dat beken ik eerlijk, reik ik niet tot aan de hielen van Van Overstraeten, hoewel ik veel belangstelling heb voor de kuituur. Maar Van Overstraeten heeft de on dervinding die ik niét heb. Ik kom uit de zakenwereld en hij uit het onderwijs. Mijn voorganger heeft in feite zijn ganse leven niets anders gedaan dan zich met kulturele zaken bezighou den. Met zijn 84-jaar en nog een frisse kop heeft die man op dat vlak een onder vinding waar ik eerlijk ge zegd niemand in Vlaande ren mee kan vergelijken. Verre van mij te gaan zeg gen dat ik hem op dat vlak kan opvolgen». Van opvolging gesproken, Orient stelt dat de V.T.B.- V.A.Bzo groot geworden is dat men het niet meer als een éénmanszaak kan aan zien. «Vroeger was dat mo gelijk en het is geleidelijk gegroeid. Maar nu hebben wij zoveel mogelijk mede werkers rondom ons nodig. We moeten kunnen delege ren om op die manier be- 'Op kultureel vlak reik ik nog niet tot aan de hielen van Jozef Van Overstraeten' Idt paalde punten waar de ene sterker op is dan de andere te kunnen aanvullen». Betekent dit nu dat de voorzitter meer een koördi- nator geworden is? Vol gens Orient zou je het mis schien gedeeltelijk zo kun nen stellen. «Al ligt de ba sis of de idee daar niet bij. De redenen waarom Van Overstraeten weggegaan is worden verschillend ge ïnterpreteerd. Hij heeft al een eerbiedwaardige ou derdom, maar wat zijn werkkracht betreft, zijn denken en zijn kop is het iemand die heel gemakke lijk met iemand van zestig jaar kan vergeleken wor den. Het is uitzonderlijk dat hij nog zo fit is, nog zulke vergaderingen kan leiden en zo onmiddellijk kan replikeren. Maar na tuurlijk zijn er ook nog an dere faktoren. We mogen niet vergeten dat de V.T.B.-V.A.B. zo groot geworden is. En verder hebben dienstverlenende faktoren ook zakelijke as- pekten. En die zakelijke faktoren van zo'n grote or ganisatie in deze tijd... het is moeilijk om dat nog al leen aan te kunnen. Ik ge loof dat mijn medebeheer- voorbeeld op het vlak van de staatshervorming soms wel eens een standpunt in nemen». De V.T.B.-V.A.B. is niet die strijdende organisatie zoals bijvoorbeeld de Vlaamse Volksbeweging. De organisatie heeft ande re doelen, probeert het op een andere manier waar te maken. «Ik moet eerlijk zeggen dat wij een over tuigde Vlaamse organisatie zijn» -stelt Orient. «Wij doen iets dat hier in Vlaan deren totaal ontbrak. Alles werd hier geregeld vanuit Brussel, met een Brusselse mentaliteit. We hadden de Touring Club de Belgique, de Royal Automobile Club de Belgique en er waren nog verschillende andere organisaties. Daar waren wij niet mee tevreden en vandaar uit is reeds vijftig jaar geleden de tendens ontstaan opdat we onze ei gen organisaties zouden hebben». «Robor» en Sinterklaas Het kwam in dit artikel al verschillende keren ter sprake. Robert Orient is een geboren zakenman. Hij had een firma die zich specifiek heeft beziggehou- Robert Orient: -Het werd hoog tijd dat de VTR-VAB eet\ manager aan de top kreeg' dm) ders me meer gekozen heb- den met de import van ben omwille van mijn erva- dikwijls er speciale ma ring op het vlak van zaken chines. «Ik had het belang- doen, van bedrijfsleiding, rijkste bedrijf wat betreft En natuurlijk ook omdat ze. gespecializeerde machines er zeker van waren dat ik voor de houtverwerkende een overtuigde, radïkale industrie. Robor heette Vlaming ben. Mij zullen ze die. Ik begon eerst met nooit verwijten dat ik een kleine machines maar later extremist ben. Maar ik ben er wel fier op, een radikale Vlaming te zijn». Hoe radikaal kan men de V.T.B.-V.A.B. situeren in Vlaanderen? Orient vindt dat een en ander afhangt van de manier waarop je «radikaal zijn» interpre teert. «De aard van onze organisatie is niet zodanig dat we kunnen gezien wor den als een radikale organi satie. Wij zijn om te begin nen a-politiek. Wij staan buiten en boven de partij politiek en we willen de werkelijke, algemeen- Vlaamse belangen dienen. Daarom moeten we bij kwamen daar erg gekflï pliceerde bij. Wij hebbt de grote meubelfabriek* hier gerationalizeerd. «R bor heeft op dit teri^ zelfs hele fabrieken ïmporteerd. Naast dt machines produceerde bor ook nog een verbn artikel en dat waren lijmen voor de houtvei kende industrie. Een zakenman dus, aai top van een v.z.w. Oi vindt dit meer dan n< .Al streeft de V.T, V.A.B. dan geen wins na, het personeel me toch betaald worden enj onkosten dienen gede «Als je een gezonde za hebt moet je ze gezc houden en dat is momj teel niet gemakkelijk». R bert Orient vindt dat et zaak af en toe eens do een andere bril moet bek ken worden. «Ze m<S doorgelicht en gedeelte^ geherstrukteerd worde» Zeker als ze groter won en als tijden an<jr- worden...» Dagelijks ontvangt Orlt verschillende verzo® schriften voor het bekom| van financiële steun van t V.T.B.-V.A.B. Mf. vraagt prijzen, giften, tu senkomsten voor mom menten, kultuurmanifea ties en dergelijke. Dat niet over honderdi zenden maar alles sai over miljoenen. «Dat niet onuitputtelijk» all Orient, «ik heb al tej verschillende mensen e zegd dat Sinterklaas niet t de Sint-Jacobsmarkt i Antwerpen woont. V steunen wel en blijven d doen, maar wij moei eerst zien dat onze org; satie kan blijven bestaai De loopbaan van Rol Orient is rijkgevuld en slaagd. Daarvoor heeft man hard moeten werkt hij heeft zichzelf moet waarmaken. Nu plukt hiji de vruchten van. Het is eer voorzitter van V.T.B.-V.A.B. te Zoals het een eer is d men hem als waarderii voor zijn zakenmanschf opnam ik de groep Alm nij-Kredietbank. En wa neer Orient zich voor ie inzet, doet hij dat hek maal. Tek* Jcan-Pierre De Lampi Foto's: Daniel Michié De m trein tenkli slist, een 2 Lourc «kols Als h aanhi hoog slech sten geen mate Even nen voerc een t meer dwijr riaalv kan i toch prest etapf 150 I dag naar volgt Laon (170 tot I Bouri (145 Perig overr «Le 1 uit bi rendi oord tien maai de st fenpi gens genv echte geva deze gen! (waa echti per I de t sche ken. enke Limc Prini Wie verti teret uur na c uur. per en /ooi de. i opoi Parij één om - i i./.isöu - ue voorpost

De Voorpost | 1980 | | pagina 14