erpe.mere GROETJES UIT AALST... 11 JULI VIERING TE ERPE-MERE OUD SCHOOLGEBOUW TE HERDERSEM OMGEVORMD TOT BIBLIOTHEEK EN POLYVALENTE ZAAL Elf Juni 1980 WAARVOOR WORDEN EN WERDEN PAARDEN GEBRUIKT SCHAT OP PAPEGAAIEN EILAND MILIEU- WANDELING GEHOORD REVOLUTIE IN CENTRAAL- AMERIKA 2. Geheimzinnige woorden Jarig zijn GROTE VAKANTIEWEDSTRIJD OPLOSSING REBUS OPLOSSING WEDSTRIJD VORIGE WEEK eigen 11-juliviering plaats bij de Vlaamse Kring. Dit initiatief is niet steeds met applaus be groet in het 11-julikomi- tee, maar blijkbaar kraait er geen haantje meer De kultuurraad van Erpe-Mere deed met sukses een oproep tot alle verenigingen om gezamelijk 11-juli te vieren. Zoals de vorige jaren heeft dit feest plaats op de hoogheilige dag zelve: vandaag vrijdag 11 juli. Daarom vlug dit programma lezen en dan vliegens vlug je auto klaar zetten voor de start van de karavaan, 's Avonds is men gezellig samen in het chiroheem te Mere om te luisten naar gedichten van Guido Gezelle. Om de spits af te bijten, heeft 's anderendaags een eigen viering plaats te Erondegem, op initiatief van de plaatselijke Vlaamse kring. Gemeentelijk dustrieterrein. Auto's ge- De 11-juli viering '80 tooid met leeuwenvlag of «voor alle Vlamingen» is ander mooi versier draai- een initiatief en realisatie en in slierten door alle van het plaatselijk 11-juli- dorpen. Af en toe moet komitee, dat gevormd is die motor eens rusten en uit verscheidene kuiture- bijgevolg stapt men be- le groeperingen van Er- zorgd af/ Een gelegen- pe-Mere. De oproep tot heid om elkaar enig medewerking is gelan- woord en ervaring te wis- ceerd in de kultuurraad selen en voor sommigen en blijkens de cijfergege- om een vermeende dorst vens: met sukses. Een re- te laven. Geen biertje kord aantal verenigingen geen pleziertje, in Vlaan- hebben de boodschap tot derenland. Verbouwe- steun en medewerking reerde parochianen wor- beantwoord. Hoofdorga- den tijdens de tocht uit nisator is VTB-VAB-Mere. hun namiddagkarwei ge- Zij legden volgend prog- wekt en krijgen mis- ramma aan het komitee schien het enig teken van voor en dit laatste stem- 11 juli feest weze. tÜ ili u* Des avonds Te 14 uur vertrekt er een Me, historische piëteit autokaravaan aan het in- spreekt men over een «guldensporenvoering», die plaats heeft in het chi roheem, Daalstraat te Mere, met aanvang te 20 uur. Een gevarieerd pro gramma staat er dan de vierende te wachten. Eerst een artistiek ge deelte met de kleinkunst- groep «K.K.81» (van kleinkunst '81) die een te- ma «150 jaar Vlaamse be weging» vertolkt. Nadien is er een gezellig samenzijn met plaatselij ke muzikanten. Een ten slotte krijgen we een rede van Jozef Van Overstrae- ten voorgeschtoteld. De toegang tot dit avond programma is 50 fr. en kaarten zijn te bekomen bij de bestuursleden van de deelnemende vereni gingen. Bevlagging Bovenal drukt het be stuur erop dat de leeu wenvlag aan de huizen zou uithangen als teken van solidariteit. Tijdens de autotocht zullen we de vlaggen tellen. Te Erondegem Op zaterdag 12 juli heeft voor de derde maal een over. Het programma al daar heeft twee hoofd- brokken: de eucharistie viering in de paro chiekerk van Erondegem te 19 uur. Missionaris Pa trick Annaert draagt de mis op; het koor «'t soer- ken o.l.v. E. Vanden Brul- le» verzorgt de zang; ho milie wordt uitgesproken door E.P. Fransen, s.j. De eigenlijke 11-julivie- ring heeft achteraf plaats in de zaal Claudius, al waar te 20 uur Dries Bo- gaert, voorzitter van .de Vlaamse Nationale Au teurs, de guldensporen- redevoering houdt. Daar na is er een groot feest met hammond-orgelist Jo De Winter. Vooraf heeft er echter te 18.30 uur een optocht plaats door de straten van het dorp, met vol gende groepen: Chiro Erondegem, Fanfare Po pov uit Gijzegem, kunst groep Vredron uit Aalst en het trommelkorps van het VNJ. Daarna volgen de de personaliteiten en feestvierenden, (wh) Zichtkaarten van «Aalst»... Je hebt de kommerciële vaak afschuwelijke toeristenkaarten waarop je nog steeds een belfort met auto's errond krijgt. Of: de rage van heruitgegeven oude postkaarten uit de vorige eeuw. In dit «jaar van de stadsvernieling» kon een derde reeks niet uitblijven. Uitgerekend in deze vakantiegroetjestijd pakt de werkgroep Stadsher- waardering uit met een reeks van acht Aalstersè stadszichtkaarten. Het betreft zwart-wit kunstfoto's van Gino Smekens met bekende en minder bekende hoekjes uit het stadscentrum, bv.: de spekula grond aan de Kattestraat, het Kültureel Centrum aanpalend huis, een stadsaqhtertuinenzicht met Martinuskerk,... Per omslag van acht foto's beta 50 fr. Op de verschijningsdatum van dit nummer zijn kaarten wellicht al van de drukpers en treedt verspreidingsnet in werking. Meer daarover in volgende editie. (P De jongste gemeente raad voor de vakantie diende het ontwerp goed te keuren voor het om vormen van het oud schoolgebouw aan de Kouterbaan te Herder- sem, dat sinds geruime tijd niet meer dienstig is als schoolgebouw, tot bi bliotheek en een polyva lente zaal. De beschikba re ruimte laat dit immers toe en deze zaal krijgt ruimte als ontmoetings centrum, vergaderzaal en ieder ander gebruik van kulturele aard. Voor het geheel worden onder meer volgende aanpas- singswerken voorzien: het aanbrengen van ver laagde plafonds; afslui tingen met houten wan den; vernieuwen van in- komdeur en binnendeu ren; rolluik, e.d. Tot de uitvoering zal overgegaan worden in gevolge een beperkte aanbesteding, en de uit gaven hieraan verbon den worden geraamd op 604.400 fr. BTW inbe grepen. Tot dit punt ter sprake kwam vroeg raadslid Uyttersprot (CVP) waar om men altijd nieuwe projekten in gang zette, aaar waar andere niet af gewerkt worden. Hierbij haalde hij het voorbeeld aan van een polyvalente zaal in Moorsel, die nog steeds niet gerealiseerd werd. Het betreft hier ook een oude school, waar van de speelplaats kapot- gereden werd, en die vol gens hem een desolatie indruk geeft. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU) verduidelijkte dat er voor de polyvalente zaal te Moorsel reeds een aanbesteding plaats had. Gezien de kostprijs ervan echter zowat 6 miljoen bedraagt, en deze uitj ve op dit ogenblik n financieel haalbaar werd van het projekt gezien, tevens wege het feit dat het hier ge prioritair projekt betrof VE Hij was opgestaan zoals gewoonlijk. Klokslag zeven uur was de wekker aan het rinkelen gegaan. Eerst het rechterbeen, dan het linker, eens diep doorbuigen, flink ademen. Die morgen scheen de zon over zijn kin liet lopen viel zoals dat van haar op een zijn rechteroog op de kalen- julidag verwacht werd. Ter- der aan de wand. De elfde wijl hij het scheerapparaat was omcirkeld met zwart potlood. «De elfde», hij moest diep nadenken. Het scheerapparaatje zat reeds terug in de doos. De twee boterhammen waren naar binnengewerkt en ook de halve-liter-fles-melk was le dig. Nu herinnerde hij zich Zoals we reeds zagen kreeg kapitein Janus een pape gaai voor zijn verjaardag. Deze papegaai kreeg de naam Simbad. Het schip van kapitein Ja nus lag reeds een drietal maanden voor anker. De schade was groot geweest ondanks zijn overwinning op de twee schepen. Het was dan ook een groot kar wei om alles weer op te kallafateren. In die tijd had Genevieve Simbad enkele woorden aangeleerd hoe wel het bij een broebeltaal bleef. Op zekere avond, ledereen was aan boord van het schip van de avondmaaltijd aan het genieten. Simbad was zijn rijtje woorden aan Jarig zijn vindt iedereen fijn. Als je verjaart, denk je steeds aan feest en taart. Maar je vergeet dat je steeds een jaar ouder bent. Je gaat naar een ouderdom die je niet kent. Maar wat het ook mag zijn, Blijf het maar bekijken met een glimlach. De Mens het opzeggen en plots mid den in zijn papegaaien taaltje zei hij plots klaar en duidelijk: «Plan A, punt X». Kapitein Janus keek op waarbij hij bromde: «Alle bokkepoten! Wat betekent dat nu weer?» Genevieve keek de pape gaai ongelovig aan daar zij de papegaai deze woorden nooit geleerd had. De vol gende dagen en de dagen daarop werd van het ge heimzinnige plan A, punt X niets meer gehoord tot een der bemanningsleden de papegaai het weer hoorde brommen. Nu iets stiller dan de keer daarop. De kapitein zei hem het te on derzoeken. Het onderzoek kwam echter uit op niets. De zaak werd vergeten en als toeval aanvaardt. Plan A, punt X zou hun echter nog een heleboel werk be zorgen maar dat zien we later (wordt vervolgd). J.T. waarom hij in het begin van het jaar rond de elfde juli met zwart potlood en krin gentje had gemaakt. Trou wens rond elke belangrijke data maakte hij in het begin van het jaar een kringentje. Elf juli, het feest der Vla mingen. Dus ook zijn feest. Zelfs een van de weinige «feesten», die hij naast nieuwjaar nog kende. De klok wees 7 uur 50. Over negen minuten ging de trein. In de twee straten die hij door moest om het station te bereiken hingen zes leeuwenvlaggen. Twee meer dan verleden jaar, dacht hij bij zichzelf. Aan de krantenkiosk kocht hij een dagblad. In de verte kwam de trein aangegle den. Hij had vandaag wel iets weg van een blauw voet. Plechtig schoof hij binnen. De deuren openden zich sissend. Hij had pas een plaats aan het venster gevonden of zijn dagelijkse trein zette zich in bewe ging, De linkerhand onder de kin; het dagblad in de rechter, alsof het een «goe dendag» was. Het kloppen van de wielen bracht hem in gedachten te Kortrijk al hoewel de trein be stemming Brussel-Bruxelles had. Op de Groeninghekouter werd op 11 juli 1302 ook geklopt. Bij het binnenrijden van Brussel-Bruxelles wek ten de negen Heizelbollen hem uit zijn geklopmijme- ringen op. Negen uur later was hij te meer over het sterkste mooiste paard. Zo werd terdag laatsleden zo e van die wedstrijden ing richt op de Houtmarkt Aalst. Eerst de paardi keuren, dan in lopppas rx Hoewel het gebruik van paarden sterkt gezakt is tegenover vroeger is dit dier toch nog steeds één van de rug in zijn stad. Zijn dag- meest gekende dieren op de wereld. We kunnen bewii- taak zou normaal beëin- zen dat het paard reeds lang bestaat. Zo staat er op een digd zijn moest het geen 11 van de wanden van een grot in Dordogne een groot en juli zijn. Nu begon ze maar fors paard afgebeeld dat reeds vijftigduizend jaar oud pas goed. zou zijn. ging^hij^aTde^el'Svï Laten we echter niet zoveel deo- De Engelsen staan ge- ®ven rondloPen en je he ring op de Grote Markt Een °fz°kl<en in de tijd. We ke- kend om hun wedrennen !i£!J 9ewonnen of v< geleerde man met schaap- rfn *eru9,tot 'n de t'id van met de Engelse volbloed achtig haar zou er spreken, de R°me'nen. Hier werden paarden. In België gaat het maar hij zei niet veel. Op e P°°rden voor verschil- het ogenblik dat hij zijn tal- !fnde heleinden gebruikt, rijk opgekomen publiek ware" e®n trouw metge- moest geestdrifitig maken voor de 'x>er Ze werden voor de goede zaak begon ever'eens gebruikt voor de het te regenen. Het waren str.jdwagen en voor de wa- deze maal geen guldenspo- 9er,rennen waarvan de ge ren zoals in 1302, het wa- kendste terecht kwamen in ren grote dikke druppels re- J*0?1'eJ A genwater. Uok de Arabieren zijn sinds De mensen die op de stoe- ee(uwen gekend voor het len op de verkeersvrije selecteren van hun paar- markt hadden plaatsgeno- den' .E.r w°rdt beweerd dat men namen de vlucht naar z,1'' konden zij niet lezen, veiliger en droger oorden. de stamboom van hun De spreker druipte af. De dieren onthouden gebrilde en langharige ln °°rl°9St'jd vormden de kleinkunstenaar kreeg hij Pa°rde,n belangrijke zelfs niet të zien, laat staan onderdeel. Het ingrijpen te horen. In de drankgele- van de cavalerie gaf vaak genheden was veel volk. De de beslissing. Zo zien we stereoboxen brulden top- Napoleon, in Rusland songs. De leeuwenvlaggen waren te nat geworden om nog te wapperen. Hij be stelde een pint, nog een en nog een. Thuis geraakt, moppelde hij iets, baar. In bed zong hij nog zachtjes: «ze zullen hem werd verslagen met behulp van kleine witte huzaren- paardjes. Ook werd het paard gebruikt en nog ge bruikt voor de jacht en voor de landbouw. En waar- iets 'onverstaan- «hijnlijk mag iedereen een lekker paardenbiefstukje. Het paard wordt nog niet temmen...». Toen viel ^ee<^s 9ebru'kt in de sport, hij in sloap. Voor hem was Pe Amerikanen staan ge- 11 juli 1980 voorbij. k®nd voor het temmen van j -j- wilde paarden voor de Ro- Een stukje Aardrijkskunde Keulen ligt op de a) Rhóne b) Rijn c) Dender Wat scheidt Spanje van Marokko a) Nauw van Calais b) Sahara c) Straat van Gibraltar. De Vlaamse badplaats Oostduinkerke ligt tussen a) Nieuwpoort en Koksijde b) Oostende en Middelkerke c) Knokke en Blankenberge. Hoeveel inwoners telt Doornik a) 60.000 - 70.000 b) 70.000 - 80.000 c) 80.000 - 90.000 De afstand in vogelvlucht tussen Brussel en Parijs bedraagt a) 3000 km. b) 2700 km. c) 2400 km. J.T. We vertrokken door de Vol derstraat naar ArUylum. Zo gingen we naar de Dender over de Sint-Annabrug Daarover, keken we naar een schip dat gelost werd. Een zuiger werd in het schip gestoken en zoog zo het .graan op. Het ging heel 'Snel en beneden stond ie mand die het graan bij el kaar veegde. Ongeveer een vierde van het schip was gedaan. Toen liepen we verder en we kwamen aan de sluis. Daar voer juist een schip in. De^agorten gingen open en her SCTirp voer erin De kleppert gingen open en het water stroomde binnen Het schip steeg. Dan gin gen de andere poorten open. Toen volgden we dat schip en kwamen zo aan de Zeebergbrug. De brug ging open en de slagbomen yin- gen dicht We gingen kijken en het schip voer weg. De brug ging weer omlaag en de milieuwandeling liep ten einde Naar ons inzien was de rebus niet zo moeilijk. Het anwoord luidt: «De appel valt niet ver van de boom». Het stormfok is nummer 6. Fokzeil 2 is nummer 5 De genuo-fok ,s nummer 3. Het grootzeil is nummer 2 De bazoon ,s nummer I De spinnaker is nummer 7 W.T Fokzeil I is nummer 4. J.T. Een man verstuurt enkele uitnodigingen naar vrienden voor een etentje bij hem thuis. Na een goede week kwam er één uitnodiging terug waarop stond: «geadresseerde overleden, nader adres onbekend». Jantje heeft peren gehad waarvan een voor hem en een voor zijn zus. Een ogenblik later komt zijn moeder bij hem en zegt dat hij een ondeugende jongen is want dat hij alle twee de peren heeft opgegeten. Hierop zegt Jantje dat hij zijn zusje heeft laten kiezen: nu één peer of een heleboel peren later. Zijn zusje had het laatste gekozen. En dan? vraagt moeder. Toen heb ik haar de pitten gegeven zegt Jantje. J.T. De Revolutionaire Arbei- ders-Liga-Aalst richt sa men met de Stichting Leon Lesoil op 26-27 juli een vor mingsweekend in. Het the ma handelt over een we relddeel dat niet weg te slaan is uit de aktualiteit en waar volkeren zich willen bevrijden. «De revolutie in Centraal-Amerika» wordt ingeleid door Freddy De Pauw en Leo Ghysels. .Aan vang: zaterdag 26 juli, 9-30 u., zondag 27 juli om 10 ui De maaltijden worden ge- meenschappelijk genomt Plaats: RAL-lokaal, Kc straat 22, 9300 Aalst. Gelieve vooraf in te scf ven, kwesji^ van de voort reidende teksten en nadf inlichtingen op tijd in 4 kunnen kijken. (Peter

De Voorpost | 1980 | | pagina 16