jeugdpagina knip SPROKKELS AALSTERSE JEUGDRAAD tu//erilh< RADIO DENDER EN WATERBETOGING! SF V Zoektiet: over groeien en zoeken Nicaragua-koffie DERROLL ADAMS IN BURST OORLOGSPOEZIE- ACTING Uit het verslag van de Algemene Vergadering van 27 mei II. (van de Stedelijke Raad voor Jeugdvorming) dat ons zopas bereikte, is het volgende te onthouden: Het Bestuur van de Jeugdraad tjezocht in april de hoeve te Baardegem (stadseigendom). Ze is in een erg verkrottende toe stand. De jeugdraad heeft zich hierover beraden. Aan het stadsbestuur wordt ge vraagd zo vlug mogelijk tot herstellingen over te gaan. Aangaande de be stemming kon aeen een stemmigheid bereikt wor den. Sommigen willen er een kinderboerderij van maken, anderen verwijzen naar de Erembodegemse kinderboerderij in opbouw (in het tehuis «Onze Kinde ren») en wijzen op overlap ping. Een werkgroep van geïnter esseerden werd samenge steld om naar een geschik te bestemming te zoeken. Daarbij wil men de plaatse lijke bevolking van Baarde gem betrekken. Na hevige diskussie werd besloten toch de nog resterende subsidiegelden van 1979 te besteden. Er zullen spots, een lichtorgel, een groot projectiescherm, een videoapparaat en wit- borden mee gekocht wor den. (In die diskussie zijn zovele topjes van een grote berg vol wantrouwen naar voren gekomen, dat we hier nu nog niet willen op in gaan. Het moge volstaan met erop te wijzen dat het voorstel van het Bestuur van de Jeugdraad door het kristelijk geïnspireerd jeugd- werk en een niet-onbelang- rijk deel van de niet-gebon- den groepen verworpen werd, zodat wél tot een verdeling gekomen is. Er blijkt achter de schermen echter veel meer schuil te gaan). Ook de subsidies van 1980 zullen gezamenlijk aangewend worden. Het jaarverslag van de jeugdraad zal vermoedelijk in september-oktober ge drukt worden. Door Michel Beckaert werd gevraagd ip de jeugd dienst een christelijke ge ïnspireerde tewerk te stel len. Jeugdsekretaris Guido Moens antwoordde dat de filosofische overtuiging van pers^tt^elslében steeds bui ten beschouwing gebleven is, en dat meerdere ervan christelijk georiënteerd zijn. Op vraag van eveneens Michel Beckaert aangaan de een kontrakt voor het gebruik van Chirolokalen in Nieuwerkerken, ant woordde Guido Moens dat geen enkele jeugdorganisa tie over een geldig kontrakt beschikt. (Peter) Burst is een deelgemeente van Erpe-Mere waar op zaterdagavond het jonge volk wegtrekt. Niet iedereen vlucht, maar Sint-Lievens-Esse, Aalst, Lede, Dido-Erpe en Herzele zijn grote aantrekkingspolen. Toch is Burst geen vergeelde ansichtkaart van een dorp waar Wim Sonneveld zo graag over zong. K.S.A. en Chiro gedijen er goed en er is zelfs een nieuwe gemeenteschool in a rtbouw. Er is een nieuwe wijk waar jonge gezinnen k amen intrekken. Er is leven in Burst, maar dat zie je n' altijd. Wel op de jaarlijkse kermis van begin juli! Er komt volk naar de molens, scooters en kramen onder de kerkto ren. In zaal Lijsternest wordt keihard gefuifd en ge-drive-ind, en welke ka- feebaas glundert niet wan neer dinsdagavochtend nieuwe bierviltjes op de ta fels komen? Het recept van die kermisdagen is anders dan in mamoetgemeenten zoals Aalst, alwaar het ook kermis was, en ruikt naar een pint natuurbier van De Rycke dat hier uit de tapkranen spuit. Met die kermisdagen nu, was ook jeugdgroep Zoek tiet aktief. Zaterdag met een fuif, die zo denderend was dat er zelfs stoelen gesneuveld zijn. Zondag met een optreden van Der- rol I Adams. Maandag met een vrij podium. Wat is die jeugdklub voor iets, die zich genesteld heeft in het oud gemeentehuis, die iets nieuws wil zijn mc r die nog maar weinig gekend is? We hebben wat ro- geke ken, en hadden een babbel met Chris De Meerieer. Al van in zijn micrelbare schooltijd, herinnert onder getekende zich, was Chris een bezige bij; van «Zoek tiet» is ie een van de oprich ters en vandaag zowat de trekker van de groep «Olifanten proberen niet om giraf of zwaluw te worden. Radijsjes proberen niet om bieten te worden. We stikken in de .dealen die onbereikbaar zijn,of die alleen ten ko te van onszelf bereikt tnnen worden. We lopen op de pi. en van onze tenen om m geen kritiek te krijgen wor den er tenslotte kv aad op omdat ze pijn doer Het verhaal van Zoektiet begint ervoor. Drie jaar ge leden ontstond in Burst een groepje, d'Hoebels ge naamd. Ze kwamen bijeen in de Parochiezaal, het bleef kwa aktiviteiten bij moppen tappen en zo, speelse dingen met weinig diepgang. Een niet te on derschatten minderheid was teleurgesteld in wat het werd. Vorig jaar werd die groep ontbonden. Een an dere ervaring is in Dido te situeren. In deze Erpse jeugdklub, waar Chris een tijdje ingeschakeld was in een poëziewerkgroep, on dervond hij hoe al die ate liers, hobbyklubs en werk groepjes slechts een deel van je persoonlijkheid aan spreken. Van groepsvor ming (en zelfwording) kon zo gewoon geen sprake zijn. Eén en ander werd overdacht en leidde op zon dag 4 november 1979 tot een nieuwe jeugdgroep. In de persmededeling stond: «We zoeken het niet in een vaste struktuur zoals een jeugdhuis, maar willen een losse groep van jonge men sen zijn, die zich wijden aan menselijke problemen en dit via projekten, thema's. Van diskussie tot aktie en dit alles zonder jeugdkafee, lidkaarten, verplichtingen». Het moest een roep wor den, waarin «men zich be ter zou voelen als mens, bewuster zou worden van zichzelf, niet alles meer klakkeloos zou overne men...» Het begon met een novemberwandeling waarin het leren kennen van ande ren centraal stond, maar die ook niet zonder lu- diek-kreatieve middelen uitmondde in een soort be toging met als motto «Wij kunnen aan deze wereld iets doen». Het regende. Dertig jonge mensen, 18 tot 20 jaar ongeveer, waren er toch op afgekomen. Uiteindelijk werd het NIET wat de hooggespannen boog van verwachtingen had laten veronderstellen. Het kan met de aanpak te maken hebben, de voor sommigen al te intellektuele toer die het opging, het ge vraagde egagement, de be wuste doelstelling niet en kel voor de loutere ont spanning bijeen te komen... Het is voorts niet te ontken nen dat er nogal wat passi viteit bij een aantal mensen te vinden is, die verwachten dat alles hun voorgescho teld wordt. Wie vertrouwd is met jeugdwerk, weet ech ter dat die «kwaal» niet al leen bij Zoektiet te vinden is. Ondanks vaak lage belang stelling waren er niettemin fijne momenten. Er werd gewerkt rond verbale en niet-verbale kommunikatie, poëzie, milieuzorg, emanci patie... Dat werden projekt- avonden met lichamelijke expressie, oefeningen zoals de «ruik-staar-aan-proef», dia's, diskussie, plannen zoals het opsporen van sluitstorten en aktie tegen de hinderlijke stank van het stort Danckaert... Er waren verder «Open avonden» zoals een kerstfeestje, schaatsen, volksdans, gi- taarbeluisteren..., eerder ontspannend dus. Tenslot te zijn er ook maandelijkse vergaderingen van de «Koördinatieploeg» (zo ge noemd, maar iedere be langstellende is er op uitge nodigd) waar het program ma uitgestippeld wordt. Hogerstaande, vetgedrukte tekst over olifanten en ra dijsjes is zoveel als een (door Chris geformuleerde) evaluatie van het wel en wee van dat eerste Zoek- tiet-jaar. In het tijdschriftje vinden we ook: We zullen zoeken zoeken zoeken Zoektiet plantte zich voort We zullen groeien, zoeken om te groeien nooit vinden, maar in ons zoeken zullen we hen overtreffen die nu reeds het hoofd hebben neerge legd. WELKOM is iedereen, die op zondagavond (telkens vanaf 18 u.) tijd vrij kan maken. In deze vakantietijd hangt er wel meer ontspan ning in de lucht. Kontakta- dres: Chris De Meerleer, Steenweg 45, Burst. Tel.: 053-62.57.63. (Peter) Twee jaar geleden een vlottentocht op de Dender... Vorig jaar een gelegenheidsuitzending van de vrije Radio Dender... Alle protesten ten spijt blijft de Dender een stinkende open riool, waar vervuilende bedrijven hun afval nog steeds in lozen. In Geraardsbergen is wil helpen dekken is wei- schuim op de Dender een kom op vrijdag 18 juli om «normaal» stadsbeeld 20 u. in zaal Ons Huis, geworden. In Aalst-Cen- Denderstraat, Geraards- trum mag men niet te bergen, diep inademen. Naast en- Andere manifestaties volgende week: Op maandag 14 juli is er vanaf 9 u. op de Ge- raardsbergse markt een stand met infomateriaal en ludieke akties. Op dinsdag 15 juli gebeurt hetzelfde op de Ninoofse markt. P.S. Binnenkort komen wij uitgebreid terug op de Denderproblematiek. Daarover hadden we een gesprek met leden van het Dender-Aktie-Komi- tee in Geraardsbergen. Gelieve uw abonnement dus niet voortijdig op te zeggen... (peter) DIDO, Oude Heirbaan, Erpe Vrijdag 1: «alternatieve fuif», voor 15-17 jarigen van 14 tot 17 u. Wereldwinkel Erpe-Mere Vanaf 14 juli staat er een pingpongtafel ter beschik king vanwege B.L.O.S.O. (op het nieuwe adres: Mere, Steenstraat 13). Tot zaterdag 26 juli (15 u. tot 18 u.) is de Wereld winkel nog in Erpe gehuisvest en open. (Roosevelt- laan 2). 1 tot 3 augustus: openingsweekend in Mere. JEBRON, Begijnhof 1, Aalst Vrijdag 11het huis is open van 19.30 u. tot 21.30 u. Kans tot makramee. Zaterdag 12: ontmoetingsavond van 19.30 u. tot 22.30 u. Vrijdag 25: 19.30 u. tot 21.30 u.: gebed, gesprek en ontmoeting Zaterdag 26: 19.30 u. tot 22.30 u.: idem Op andere julidagen is Jebron gesloten. Groen Denderkollektief Donderdag 17: 17 tot 20 u.: uitzending van «Radio Dender» waarin de balans wordt opgemaakt van wat er aon positiefs en negatiefs is gebeurd aan gaande de Denderproblematiek. Er is afwisseling met interviews en muziek. (Tussen 100 en 106 Mqh op de FM-band). Vrijdag 18: tussen 17 en 18 u.: aankomst van de waterbetoging, die om 10 u. vanuit Ninove vertrok ken is, in Aalst. Vervuilende .bedrijven in de stads kern worden met een bezoekje bedacht. Op de Barboot zorgen Vuile Mong en zijn Vieze Gasten voor animatie. (Zie elders in dit blad). (Refter) kele overwinningen van bewuste aktieg roepen (waar geen langsgrach- ten zijn, zullen de Den- deroevers met schans korven i.p.v. beton ver stevigd worden, zodat de natuurlijke begroeiing behouden blijft; de riole ring van Dendermonde zal uit de oude Dender geweerd worden; de Marke zal in haar natuur lijke loop mogen blijven) blijft de huidige Dender- toestand ronduit schan dalig. De kommunautari- zering schijnt er ook al niet veel aan te verbe teren. Door het Groen Dender kollektief wordt daarom op vrijdag 18 juli een Wa terbetoging georgani seerd. De optocht begint te Ninove aan de Burcht- dam om 10 u. Met allerlei bootjes wordt afgevaren tot in Aalst, waar men omstreeks 17-18 u. aan gekomen, zal zijn. leder die «het treuzelen van de overheid beu is» en wil meevaren met zijn boot je) is welkom. Men gelie ve een seintje te geven: 054-33.10.45 of 054- 41.26.53. Wie geen boot bezit en toch wenst de betoging mee te maken, kan altijd mee met de Barboot, waarop Vuile Mong en de Vieze Gasten voor anima tie zullen zorgen. Hier is eten en drank voorzien. Mensen die hun boot wil len uitlenen voor die dag, worden verzocht kontakt op te nemen op deze tele foonnummers. Radio Dender zal een dag eerder opnieuw in de et her zijn en wel vanop twee plaatsen tegelijk, zodat de ganse Denderre- gio zal kunnen luisteren. In deze uitzending zal de balans opgemaakt wor den van wat er is ge beurd en wat niet. Het programma wordt afge wisseld met muziek en interviews. Frequentie: tussen de 100 en 106 Mgh op de F.M.-band (donderdag 17 juli van 17 u. tot 20 u.). Al wie fuivend de kosten Er was minder belangstelling voor Derroll Adams dan voor de fuif die de dag ervoor ingericht werd... Ook met de regen zat jeugdgroep Zoektiet die de avond inrichtte geplaagd. Het openluchtoptreden werd naar binnen verschoven. Ongewild: een gezellig klein zaaltje, geknipt voor een Amerikaanse zanger die Derroll Adams heet. Al een hele tijd woont ie in Antwerpen, maar de ge taande man die met cow boyhoed, in jeans en ruit- jeshemd voor de micro staat, kan het toch niet wegsteken. Wil dat ook niet. Met ogen die wat weemoedig, dunkt mij in de verte staren, zijn staps gewijze voetgetik in het banjoritme... is ie nog altijd de zwerver die hij lang gele den werd. Niet om de ro mantiek, maar uit nood zaak. «Ik ben door de hel gegaan. Het was'een .harde tijd. Ik sliep in deurportalen, ik at uit vuilnisbakken, maar ik bleef altijd vasthou den aan waar ik in geloof de. Ik ben houthakker ge weest, cowboy, taxichau- feur, leraar godsdienst, ik ben wel duizend keer kapot gegaan, maar ik leef nog: en ik ben een van de enige overlevenden van mijn ge neratie. Veel anderen zijn gestorven door alkohol, drugs of zelfmoord. Maar ik ben eerlijk gebleven met mezelf. En daar ben ik blij Zijn stijl leunt aan bij de zgn. «oldtime mountain banjo style». Hij heeft een warme stem, waarmee hij vlot kan vertellen en even vlot naar zang kan over gaan. Hij zingt over wilder nis en eenzaamheid, zich zelf, het land waar hij ge zworven heeft, young girls en young boys... Je hoort hem te paard rijden wan neer hij zingt. Sommigen vinden dat eentonig, maar het is toch leuk. Tijdens de pauze zorgde Zoektiet voor soep en be legde boterhammen en de bierprijs bleef onge ïndexeerd op 15 fr. Twee verrassingen die het ver melden waard zijn! Een avond die in ieder geval meer bekendheid ver diende... (Peter) Zonnestraat Jeugdcentrum Zonnestraat blijft het in deze vakan- I tietijd rustig-zachtjes-aan doen. Geen sluiting, maar I ook geen bijzondere aktiviteiten. Het blijft "bij instui- J ven. Aangenaam voor de kinderen en jongeren uit I de buurt is wel dat de speelplaats (met basketdoe- J len) dag-in, dag-uit mag bespeeld worden. Sinds een tijdje beschikt het centrum over een open I haard en in september wordt met een nieuw BTK- P projekt gestart. Bedoeling is wat aan de sport,! kreativiteit en inrichting te doen. Het gaat niet I zozeer om een uitbreiding van hobby- en sportklubs, r wel op een zodanig uitsmeren dqt men ook in de namiddag en in de vooravcJnd kan aktief zijn. Late avonduren zijn wel eens een bezwaar voor school gaande jongeren, dus... H.A.K.-Pijpesteel Het vakantiereces gaat voor het «Hulp-, Advies- en Kontaktcentrum» in op 22 juli. Pas op 11 augustus I worden' de bedrijvigheden hervat. Enige maanden geleden maakten we melding van I een door HAK ingesteld onderzoek naar vakantie- I mogelijkheden voor jongeren. Dit bleek uiteindelijk I bitter weinig te zijn. Wat eruit onthouden kan worden is dat HAK er (in de toekomst) zelf wat wil jj aan doen. Muziekoptredens op de Houtmarkt, het is I maar één idee! Wereldwinkel Erpe-Mere «De Tingel», de eenjarige wereldwinkel van Erpe- I Mere kan al lopen! Hoewel ie nog elke namiddag in I Erpe) Rooseveltlaan 2, in het dorpscentrum) te bezoeken is, is er een verhuizing voorzien. Omdat I de brouwerij die eigenaar is van de Erpse caféruimte I verbood nog produkten te verkopen wat toch een basisaktiviteit is van WW's zocht men een I onderkomen in Mere. De opening is voorzien op 1-2- I 3 augustus. Het nieuwe adres: Steenstraat 13, j Mere. Vrij Podium in Ninove Voor de even kijken negende keer gaan dit jaar de Savooifeesten door in Ninove. Bij huis dus. Daaar worden van 22 tot 25 augustus een aantal gerenommeerde namen op uitgenodigd (An- dré Bialek, Wolter De Buck, Katastroof, De Snaar, Voljeir...) maar daar zal ook een vrij podium zijn voor plaatselijk verborgen talenten. Wie zijn muzi kaal kunnen 'ns wil demonstreren op 23 of 24 augustus tussen 18 en 20 u., nemen kontakt op met: VZW Werkgroep Savooifeeste, kafee 't Keel gat, Zuidstraat 41, 9400 Ninove (tel.: 054- 33.96.86). Per groep is er een vergoeding van 500 fr. naast gratis drinken voorzien. Naam, adres en genre dienen ten allerspoedigste medegedeeld te worden. B.T.K.-Projekt ingediend Drie Aalsterse organisaties dienden een gezamelijk BTK-projekt in. Het gaat om de Werelfwinkel, de Alfabetisatiekampagne en 't Rond Vierkant. Eerder was vanuit RISA getracht om tot een derge- I lijk projekt met Wereldwinkel te komen het zou I o.m. betekend hebben dat in het Hopstraathuis 1 waar WW gevestigd is, een bijkantoortje van RISA 1 zou opgericht worden maar dit liep op een sisser I uit. Eén en ander stuitte op tegenstand bij het j Nationaal Sekretariaat van OXFAM-Wereldwinkels. Vakantiewerking voor kinderen Naast de door de stad (v.z.w. Jeugdanimatie) Aalst ingerichte vakantiespeelpleinen, zijn er ook private initiatieven waar kinderen terecht kunnen. Op de speelkoer van de Kring, Dr. Demoorstraat 104 zijn kinderen iedere dinsdag van 14 tot 18 u. welkom voor een spelnamiddag. «Het leven is een heerlijk spel» menen de inrichtende jongeren van de H. Hartparochie... Naar jaarlijkse traditie worden dergelijke spelnamid- dagen ook op de Aalsterse Sint-Annaparochie inge richt: iedere woensdag van 14 tot 17 u. Deze gaan door op en rond de koer van de Sint-Annaschool, Spaarzaamheidstraat. (Peter) Duis D Bt best Vlug naar de Wereldwinkel lopen (Rooseveltlaan 2, Erpe of Hopmarkt 11, Aalst) want er is wat nieuws. In april kvnam een'eerste bestelling van 30 ton Nicaraguaanse koffieboontjes toe en voor 260 fr./kg kan u daar nu van gaan slurpen. Nicaragua is niet zomaar het eerste, beste land. Toen vorig jaar de diktator So- moza aan de dijk gezet werd, werd een punt gezet achter een lange periode van strijd voor echte onaf hankelijkheid en vrijheid. Sinds het zich in 1821 los scheurde van Spanje, was een vrijwel onophoudelijk konflikt aan de gang tussen zeg maar: links en rechts. Aanvankelijk was dat tus sen behoudsgezinde en li berale burgerij. Toen de koffie een ekono- misch waardevol produkt begon te worden (ongeveer vanaf 1880) kreeg je USA- aanhangers tegenover een front van liberale gene raals, mijnwerkers, land bouwers... Sinds 1936 was ene Somoza president ten bate van zichzelf, zijn fami lie en de USA en daar ver armde het verdrukte volk zo door, dat reakties tegen deze om het met wijlen Romero te zeggen «structures opprimentes» steeds groter werden. Er werd een «Sandinistisch Bevrijdingsfront» opgericht en wie de kranten leest, weet dat op 19 mei 1979 het slotoffensief gestreden werd. 't Heeft duizenden doden, gewonden en daklo zen gekost, enorme schade aan wegen, bedrijven, hui zen en plantages... maar de WEDEROPBOUW kon be ginnen. Ondanks een regelrechte boycot van de Verenigde Staten, die in deze bevrij ding van een natie alleen maar een aantasting van hun eigen «freedom» (en ekonomische belangen) zien, wordt druk aan her ontwikkeling gewerkt. Er werd tot nationalisatie overgegaan van de Somo- za-bezittingen, er wordt aan alfabetisatie gedaan, er zijn gezondheidszorg- kampagnes, een nieuwe politieke struktuur (met grote decentralisatie)... De privé-sektor blijft bestaan; wel zijn er zeer scherpe kontrolemaatregelen, o.m. wat sociale voorzieningen betreft en herinvestering van winsten. Koffie is samen met katoen de belangrijkste deviezen- bron van het land. Het plan 80-81 houdt weliswaar re kening met een daling van de produktie (wegens een tekort aan geoefende pluk kers, sociale onrust, wan trouwen vanwege de privé- sektor...), maar niettemin wordt de produktie erg ge stimuleerd. De export ervan brengt immers noodzakelij ke middelen op voor onder wijs, gezondheidszorg, ont wikkeling van landbouw en industrie... Goed om weten voor het Vlaanderen van de K.M.O.'s is misschien dat de kleine en middelgrote koffieproducenten een vrij centrale plaats innemen. OXFAM-Wereldwinkels ko pen de koffie rechtstreeks in Nicaragua. Per kg. gaat Alle atoomschuilkelders ten spijt is en blijft oorlog vreselijke zaak. De oorlogsindustrie mag meteen: bij elke) oorlog, dan al veel winst en profijt Van die emotionele verslol brengen voor sommigen, gen wil men een «verhaalf het blijft «een zinloze en maken, een acting onder mensonterende» gebeurte- steund door muziek, klank] nis. Eén en ander deed een effekten en «bewegendef groepje Aalstenaars ertoe diabeelden. besluiten een «acting» uit Rudy De Smet, Conny A te werken vanuit een bun- kebeek, Jan Potty en Gusjl del oorlogspoëzie. taaf De Meersman zijn er a De bundel («Welkom in vol enthousiasme mee aaf zonnig Saigon») is ge- bezig, maar men zoekt noi schreven door Vietnamve- naar medewerk(st)ers. D< teranen en is uitgegeven bij bijeenkomsten gaan door r, Contact Amsterdam. Het op dinsdagavond in Krejai h,€ «vertelt op een aangrijpen- Neem vooraf kontakt ofi d' de manier de emotionele en met Gustaaf, Pieter Couc-j morele betrokkenheid van kestraat 85, 9300 Aalst. I de (Amerikaanse) soldaten 1 (Peter) «bij die specifieke (maar 10 fr. naar ontwikkelings- projekten in dat land. Pm de verkoop van deze koffie- partij mogelijk te maken (er moest zomaar eventjes 4 miljoen fr. kontant betaald worden) wordt een rentelo ze leningskampagne geor ganiseerd. Meer inlichtin gen in de Wereldwinkels. Niet zomaar gelijk welk" produkt wordt gekocht. Zo is de Indio-koffie uit Guate mala van het verkooplijstje verdwenen, omdat de land arbeiders in niet al te recht vaardige omstandigheden nog aan het werk gezet werden. Zo wordt ook geen Algerijns fruitsap meer ver kocht voorlopig, omdat ei een tekort is in het land zelf. In tegenstelling tot de op eigen winst gerichte we reldhandel, wordt voorrang verleend aan de behoef van het exportland Tenslotte z^Np^Etog stc._ xle ouwe gétréè&e Tanza- 'rtakoffie, Algerijnse wijn, Uoshew-noten uit Mozam bique en siervoorwerpen uil: de Derde Wereld. Vergeel echter niet de Nicaragua- koffie te proeven; zowel ge malen als in bonen in elke Wereldwinkel te koop. (Peter) Ma Uil

De Voorpost | 1980 | | pagina 18