MM /T J 'aardige 11 juli-viering in Klein-Diksmuide IPSE KERK WEER VEEL TE KLEIN tmm S "W ELF JULI: NOG REDEN TOT FEESTEN? IAARDEGEMSE 'ASTORIJ WORDT GERESTAUREERD Luc De Groot en Radio Contact: de zender van de vrolijkheid eiMai tan Edifie Aalst Seh«lii»trei! ten piriü OS VAN LIMBERGEN 1 VAN LIMBERGEN -S f) rt- De Voorpost VRIJDAG 11 JUL11980 6- JAARGAN6 NR. 28 - 24 F UITGEVERIJ DE COTPCT Oude Vest 34 3338 Dtndermonde Tel 052-21.40.60 Bankrek KB 442.8601481.36 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00 AALST ie zondag werd te Impe, ook wel Klein-Diksmui- in Vlaanderen genoemd, de jaarlijkse geweste- 11 juli-viering georganiseerd. Traditiegetrouw deze viering ingezet met een plechtige heilige opgedragen door de heer pastoor Pieyns. De Irede werd gehouden door E.P. Guido De Bree. de Coninck zorgde voor de passende orgelbe- ling, terwijl Frieda Daelman alweer in de bres voor het voordragen van de bindteksten, die pireerd waren door Rodenbach. De hele viering J in het teken van deze Vlaamse dichter, die ons :ig jaar geleden plots ontviel en in het teken van |aar Vlaamse beweging, ipse kerk bleek weer het gevaar af van er enke- tin om al de opgeko- Ie te vergeten, noemen simpatisanten te we de schepenen Grep- rgen. Velen moes- don, De Paepe en Hen och tevreden stellen drickx, voorzitter Ghislain een plaatsje «in de Hendrickx, volksverte- voor de kerkdeur, genwoordiger Jan Caud- ikkig mistte men ron, verschillende leden je nat woord van wat er van de gemeenteraad en len tfen gaande was, door diverse vertegenwoordi- luiten opgehangen gers van de socio-kultu- irekers. Zo kon men rele raad nog r was. ai mer genieten van het op- Bn van het Impsens dat onder meer de H mse Leeuw bracht, lied van mijn land en -prest Vlaanderen heb ik en Blijk lief... In en rond 1 mierk werden heel wat _m®inenten gezien. Op De KSA-Lede was opge komen met een voltallig trommelkorps, dat de misviering een puike de monstratie van hun kun nen gaf. Organisator De- nis De Pauw stelde zich op achter de micro om alle aanwezigen hartelijk welkom te heten. Hij was aangenaam verrast door het groot aantal aanwezi gen die opgekomen wa ren om de 22ste herden king van de slag der gul den sporen mee te vie ren. Deze hoogdag, aldus de heer De Pauw, is nog steeds een Vlaamse strijddag, waarop men de Vlamingen het hun aan gedane leed wil leggen. Frieda Daelman kreeg de eer om de viering te ope nen met een gedicht van Rodenbach: «Ik, kerels kind». Op het kerkplein daalde terstond een rusti ge stilte neer en de sfeer voor een toespraak was geschapen. Guido Sweron, de eerste spreker uit de Voerstreek, dankte de organisatoren omdat hij het woord mocht voeren in naam van de 4 miljoen Vlamin gen. Hij wees erop dat met de oprichting van de taalgrens in 1962, heel wat Vlamingen verkocht werden en dat er heelwat toegevingen gedaan wer- S nu Een massa volk woonde de Impense 11 juli-viering bij. (Per) aen aan de franskiljons. Als voorbeeld werden de Vlamingen uit de Voer streek aangehaald: zij werden ongewild bij Luik gevoegd! De viering 150 jaar België is voor die mensen een periode van 150 jaar ge dwongen verfransing: deze werkte verstikkend en kultuurdodend. Ze werd immers aggressief opgedrongen! De vierduizend bewoners van de Voerstreek voer den in de kerk, in de school in het gemeen schapsleven, in de speel- middens en in de gezin nen slechts één taal: het Nederlands! Het was no dig deze streek over te hevelen naar Limburg en Vlaanderen, maar nu wordt de streek gebruikt als een goedberekende tijdbom! De faciliteiten, die de inwoners onge wild kregen, worden nu brutaal misbruikt! Door onder meer Franse scho len worden de kinderen weggerukt uit hun Vlaamse omgeving en dit is met Vlaams geld! De Voer was en is nog steeds een gehandikapt Vlaams zorgenkind, dat geen passende verzor ging kreeg! De hand van Luik was en is er dage lijks voelbaar... A/laar on danks alles bleven de Vlamingen in de Voer overeind! Uit een slechte groep werd een terrorist Hap part geënt... Wat had hij en bijvoorbeeld me vrouw Spaak te zoeken in deze Vlaamse streek? Toen begon het pas echt: molotof cocktails, zout zuur in de stembakken, intimidaties op stem- buro's... Er was goddank een Vlaamse beweging, de Vlaamse Militanten wer den gevoelig... Maar alle hulp was meer dan welkom! Met moed en vastbera denheid werd de Voer andermaal gered. Maar, onderstreept de rede naar, wij staan net als in 1302 voor een leger Fran se vijanden. Het Vlaamse hinterland vindt weinig moed om de bedreigde Vlamingen te helpen... Wij snakken naar in spraak, naar een Vlaamse macht en dit zonder pot- tenkijkerij door Franse ministers. De heer Sweron besloot: «We schreeuwen nog net als onze voorouders: Jul lie blijven met jullie po ten van onze Vlaamse grond, onze Vlaamse kui tuur en onze Vlaamse rechten af!!!» Denis De Pauw dankte de spreker voor de keiharde Voertaal en Frieda Dael man bracht weer een ge dicht van Rodenbach: «Doodstrijd», op het sterfbed geschreven. Nu was het de beurt aan Walter Luyten. Deze le raar werd in 1934 te Ber- lare geboren. Hij is een federalist vanaf het eer ste uur. In 1960 stapte hij in de Volksunie, ook al had die toen maar één zetel. Nu is hij plaatsver vangend VU-volksverte- genwoordiger. Walter Luyten is vooral bekend omwille van zijn opval lende en originele akties ten voordele van de min derheidsvolkeren én voor een Vlaamse Federale staat. Enkele van zijn presta ties: hij organiseerde in 1973 een protestaktie te gen Gromyko naar aan leiding van de bloedige Sovjet-repressie in Li- tauen, hij ageerde tegen het Brits geweld in Lon donderry in 1975 deelde hij aan de katedraal van Gernika zijn Europa-ma nifest uit ten voordele van de verdrukte Basken. Walter Luyten is de se- kretaris-stichter van het Vlaamse Komitee voor steun aan de nationale minderheden. Onlangs werd hij voor de recht bank gedaagd omdat hij in volle parlement riep Walter Luyten, niet alleen een degelijke redenaar, ook nog een goede zanger. (Per) «Le Belgique, qu'elle crève!» (vrij vertaald: België kan de pot op!). Bij de Europese verkie zingen is hij tweede VU- kandidaat en hij is een «Kind des huizes» in Frans Vlaanderen... Walter Luyten opende zijn toespraak met «Op nieuw is mijn hart naar deze streek getrokken, de streek van het Daen- sisme...» Hij herinnerde aan deze strijd die de Vlaamse Na tionale ontvoogding in het volk wou enten, maar de poging werd door de kerkelijke kromstaf de grond ingeslagen... Toch meende de spreker dat de Vlamingen een derde poging konden wagen. Hij vergeleek de Vlamin gen met de Basken en Lees verder p. 4 Vroeger noemde men het elf Juli- of guldensporen- vieringen. Enkele jaren geleden echter werd die dag officieel erkend en sindsdien heet het de «Feestdag van de Nederlandse Kuituurgemeen schap» te zijn I Zover staan we dus. Ons Vlaams Romantisme werd geïnstitutionali seerd. Wat een woord Het betekent wél dat het nu mèg I Vlaanderen heeft zowaar de toelating gekregen om ieder jaar rond elf juli feest te vie ren, zonder dat daarom politie of rijkswacht op hen wordt losgelaten Wéér een stap vooruit dus in onze Vlaamse ont voogdingsstrijd. En bijgevolg een reden te meer om op het Ant werps Zangfeest nog uit bundiger te zingen en nog geestdriftiger te ap plaudisseren voor de jaarlijkse stoere toespra ken in Diksmuide... Drie gelegenheden voor de brave Vlaamse man en vrouw en hun kroost om zich ongebreideld de koning te rijk te voelen na het Zangfeest in mei, laatste gemeenteraad voor de grote vakantie inde zich uit te spreken over het ontwerp van 'tauratiewerken aan de pastorij van Baardegem over de vraag tot subsidiëring van deze werken. 'trent dit projekt werd van de pastorij. Aldus ,,/Or het Schepenkollege werd voor het dorpsplein n de toenmalige ge- tussen de pastorij en de sente Baardegem kerk door eigen techni cs een princiepsbe- sche diensten van de ssing genomen in zit- stad een afzonderlijk ont- ig van 14 december werp opgemaakt terwijl nog.76. (juist voor de fusie), architect Vinck gekon- ik no^rbij werd architekt trakteerd werd voor het etterehek te Aalst voorge- eerst genoemd gedeelte, ar vefi'd als ontwerper voor Dit ontwerp werd inmid- Ik wtf geheel van de restau- dels ingeleverd, ripje' beme 'ewerken, zowel voor De bijzonderste werken de pastorij betreft als hieraan verbonden zijn inrichten van de om- het volledig vernieuwen 'ing en het kerkplein, van de vervallen dakkon- 'Igens de bestaande struktie met zolder, het Verrichtingen moesten vernieuwen van de «rgelijke beslissingen kroonlijst in metselwerk, pomen worden door het restaureren van de nieuw bestuur van fu- gevels en de bijgebou- •-Aalst. Dit werd dan wen, lood- en zinkwer- in volgende zin be- ken, vernieuwen van ra- •ttigd in gemeente- men en deuren, vernieu- 'dszitting van 25 mei wen van de elektriciteits- *77: Restauratie van de installatie: aanleggen istorij; vernieuwen van van leidingen en radiato- e zon et dak en aanleg omge- ren voor verwarming en ul Delng binnen het domein sanitair: glaswerken. me o! id. II im Dj 5l VOll Doel iets we >p.» ik Het totaal van deze wer ken wordt geraamd op 7.662.559 fr. BTW. Het gebouw is niet ge klasseerd zodat het be stuur niet kan genieten van bijzondere toelagen van de staat en provincie. De gewone toelage voor restauratie en grove her- st^lingswerken kan ech ter wel gevraagd worden. Deze bedraagt maximum 35 De gemeenteraad keurde ook het ontwerp goed voor het herinrichten van het dorpsplein. Deze wer ken werden reeds een eerste maal goedge- stemd op de gemeente raad van 30 januari 1980 en overgemaakt aan de Provinciale Technische Dienst. Op 20 mei liet de ze dienst weten dat het ontwerp diende aange past te worden aan be paalde opmerkingen. De ze aanpassingen gebeur den door de stedelijke technische dienst zelf. Dit heeft echter geen weers lag op de raming. VEHE in juni de Bedevaart en Gulden Sporen in juli Vlaanderen beleeft jube lend zijn hoogseizoen om daarna des te gerus ter in zijn diepe winter slaap te verzinken... Och, we gunnen al die Vlaamse mensen gerust hun vleug romantiek, die er zo nodig is midden de koele gevoelloosheid alom. Maar zoals nu de Vlaam se Leeuw zingen onder de welwillende blikken van allerhande flikken... dat vinden wij tien keer niks. Er is een tijd geweest, dat krachtdadig werd be toogd tegen de onrecht vaardige bejegening die ons volk zich sinds het ontstaan van België moet laten welgevallen. Marsen op Brussel, beto gingen in Wemmei en in Wezenbeek-Oppem, waar ooit naast «Vlaamse Leeuw» Jozef Van Over- straeten 'n welbespraakt jongeman drieduizend entoeziaste betogers aanmaande om binnen korte tijd voor de derde maal naSr Brussel te marsjeren «voor de om verwerping van het uni taire en kapitalistisch België De naam was Wilfried Martens en de revolutie zinderde in de oren van de plaatselijke franskiljonse burgemees ter, baron de Grunne Na die gedenkwaardige woorden in Wezembeek werd het ongewoon stil rond de verder geplande betogingen in de andere Brusselse randgemeen ten en in de geschiede nisboekjes van dit land zal nooit sprake zijn van een Derde Mars op Brussel Sociale onrust in de Lim burgse mijnstreek bracht nog even een drama tische opflakkering in Zwartberg. Daarna werd het doodstil in Vlaanderen. In de Voerstreek roerde het wél nog, vanwege de onafgebroken Waalse hetze, maar men zweeg daarentegen als ver moord over Edingen, Komen en Moeskroen. O, ja, toch wel... die Vlaamse school in Ko men die MOET er komen Maar waar blijft godver domme de oplossing voor de fundamentele problemen in dit land, waar men de rottende Vlaamse kwestie bij her haling koudweg in de frigo heeft gestopt Wij zijn die eindeloos aanslepende bevroren stokstijve Vlaamse «Be weging» hartsgrondig beu De Blauwvoet mag ge rust vliegen, maar waar blijft verdomd die storm op zee Wanneer gaan de Vlamingen uit alle partijen nu eens eensge zind op tafel beuken Wanneer komt er einde lijk eens voorgoed een einde aan dat oeverloze gezwam in Kamer en Se naat Zonder woede, zonder haat, maar kalm, vastberaden 'l Honderdvijftig jaar duurt dit nu al. Blijven wij dan eeuwig Lees verder p. 4

De Voorpost | 1980 | | pagina 1