PRIESTER AMEDEE SUENAERT DICHT OP ZIJN DUIVENTIL AALST EN ZIJN BEIAARD - CONCERTEN J 500 JAAR SINT-MARTINUSKERK TE AALST HET LINNEN DOEK intERicnn J'" an ice M in nderpastoor Amedee Suenaert van Aaigem is een gevierd en beroemd Liivenmelker. Iedereen in de omgeving kent hem als prijzenspeler. Voor hem is ie sport een liefhebberij, maar hij beschouwt het ook als een manier om bij de .ensen te zijn. «De heer Jezus was ook gewoon mens met de mensen». Zijn ichtwerk echter is bij ons minder gekend. Omdat hij dat meer in de stilte doet. aar nationaal en, internationaal geniet dichter Suenaert een zeer grote faam. alangs is hij op kulturele missie naar Spanje getrokken in het illustere zeischap van bv. Hugo Claus. De 20 kunstenaars die zo'n kulturele missie ■emaken, worden door het Ministerie van Nederlandse Kuituur aangeduid, a dateelfde ministerie kreeg E.H. Suenaert eind vorig jaar een bijzondere lerscheiding voor zijn gedichten. 1 dus om met hem van naderbij kennis te maken. I De gele vrouwenvormen hangen voer vergeelde wijngaar- drijen lang en broos... En gele handen glijden, vangen verhitte druiven op als jaarlijks kroos Langs de vergeelde ves tingmuren kruipen trager nog zij trekken tot hun scha duw is voltooid... maar laten onverstoord de zwepen zwaaien... hun ruggen zijn toch lang OR DE ZIEKTE jfc denk u achterna. gebeurt vaker, ook In 't land van al mijn t kunstenaars, dat een dromen kte- en rustperiode het kan ik u .achterhaien, gin uitmaakt van een naast u mijn plaats jpdoorleefde uitdruk- bepalen, ig in kunstvormen van mijn ligging vóór en na... it in het eigen hart en Om tot elkaar te komen aren leeft. (Een inter- denk ik u achterna, lionaal gekend voor- - eld is de musicus en *AN TWINTIG muildieren Jiger Cat Stevens, die DICHTERS dan traag, i een ziekte de mooiste In 1959 viert de Vereni- Zó ongewoon ontwijken >ngs ter wereld &ing van Oostvlaamse zij de kuipen, :hreef). E.H. Suenaert letterkundigen zijn eer- ontwijken zij de last als seft eveneens noodge- ste lustrum met de uitga- pest of plaag? wongen enkele jaren ve van een bijzonder Zij balken droefheid naar ist genomen nadat hij mooie bundel «Van twin- de kraaien, jaar leraar was aan hg dichters». Van elke 3t kollege in Deinze. Hij poéet zijn er drie num- af er les in Nederlands mers opgenomen. De n Engels, 26 lesuren per bundel is een genum- reek. Tijdens die rustja- merde (feestelijke) uitga an is hij «in de littera- ve, verpakt in een «luie- uur gegroeid», zegt hij cassette» (een kartonnen eefgeplooid. elf. In die dagen immers hoes). De gedichten zijn van Moren perkte hij als recensent gehandtekend door de billen 9*peten. nee aan verscheidene auteurs. tfof zijn hart plots en itteraire tijdschriften, een 9ele hand >.m. «De Nieuwe Stem», OOR wou met een duimpunt vaaraan ook Johan Dais- tegengroeten, ie, Paul Rogghe en Mar- Tot 1975 verschijnt er maar groette niet, 't was :el Coolen hun beste pro- geen letter meer uit de van een ander land! lukten leverden. Even- pen van Amedee Sue- Dit vrij moeilijke gedicht sens in die tijd wordt de naert. Een nieuw initia- krijgt in litteraire kringen hereniging voor Oost- hef wordt genomen door een zeer hoge waarde hlaamse Schrijvers ge- J° Verbrugghen met een toegemeten. Niet dat richt en ook hier is E.H. uitgave van de Jonge Suenaert dat zelf als het Juenaert een stuwende Economische kamer van diepste uit zijn eigen ge- aacht. Hij neemt er de Aalst. In de reeks «Beeld, voelen aanschouwt. Zelf unktie van ondervoorzit- beelding Verbeelding» is hij meer gehecht aan er op zich. Dichter Sue- wordt een tweede boek zijn teksten over vader en ïaert is bovendien de gewijd aan de «Heden- moeder. Groot was zijn jrondlegger van de daagse schrijvers in en Aragonia-prijzen», die om het land van Aalst». 'erdienstelijke schrijvers Van Suenaert worden er mderscheiden. Om de zeven gedichten opgeno- wee jaar worden er «da- men. Allemaal door- jen van kuituur en drenkt van weemoed, runst» georganiseerd stille medidatie, verwij- vaar letterkundigen zend naar het verleden, ïaar hartelust ervarin- nu eens verdrietig, dan Lisette De Backer schrijft jen en wensen kunnen weer gelukkig vertederd, over zijn bundel: «Hij ïitwisselen. En als E.H. Suenaert toont zich in treedt ons hier tegemoet Suenaert spreekt over zijn gedichten de zachte als de stille, ingekeerde nensen die hem nogal man, die alle ervaringen dichter, gevoelig en zeer sein vloed hebben in zijn in de stilte bewaart. kwetsbaar, tot dromen E.H. Suenaert met zijn bundel «Tussen klaver en bles», nationale en internationale waardering. (Per) fierheid op zijn vader, dus te meer heeft de dood van zijn vader hem gegrepen. Onvermijde lijk dus dat de eerste se rie gedichten over moe der en vader een groot respekt uitstralen. Ene merkt. Een munistreriële kom missie onder leiding van Karei Jonckheere, een Vlaams letterkundige, heeft de geschriften van Suenaert goed gevonden voor een fikse beloning van 30.000 F. Daarenbo ven besliste de minister 50 eksemplaren van de dichtbundel voor ver scheidene bibliotheken aan te kopen. OP KULTURELE MISSIE Tijdens de maand mei is E.H. Suenaert naar Cata- lonië gereisd in hoog let terkundig gezelschap, o.m. Hugo Claus, Mamix Gij sen, Paul Snoeck en Anton Van Wilderode. Vorig jaar mocht hij reeds mee naar Krakov in Polen. Op deze mis sies worden werken uit gewisseld. Schilders stellen hun doeken ten toon, dichters dragen hun werk in de taal van het volk voor. Immers, de gedichten zijn reeds op voorhand in het Cata laans vertaald en wor den tijdens openbare sessies voorgelezen. Ook de deelname aan deze kulturele missies zijn een blijk van waardering voor de litteraire kwali teit van de gedichten. De help opzet is in handen van het Ministerie van Nederlandse Kuituur. DUIVEN EN SCHRIJF WERK Onderpastoor Suenaert bedrijft zijn dichtwerk ei genlijk slechts als een stille vrijetijdsbesteding in een verlaten ogenblik. Naast zijn pastorale taak op laten we toegeven een klein dorpje Aai gem, geeft hij halftijds les aan het St. Lutgardis- instituut te Herzele (be roepsonderwijs voor meisjes). Bovendien houdt hij 's zondags de bibliotheek te Aaigem open (noteer: tussen 10 en 12 u., ook 's woens dags van 15 u. tot 16 u.) Telkens iemand een boek komt vragen, kan betrokkene er vlot aan geraken. (We menen ech ter te weten dat de bibli- toheek van Aaigem bin nenkort zijn deuren sluit. Vermoedelijk neemt het gemeentebestuur in dat verband een initiatief). Een groot gedeelte van Suenaerts tijd wordt aan de duiven besteed. De onderpastoor is van hui ze uit een boer en hij was een dierenliefhebber. Zelf dicht hij ergens: «Gij (zijn vader) wilde niet voelen hoe ik met u de nieuwe paarden wou temmen; hoe ik in stallen wou slapen en uren lang uw dieren strelen...». Als duivenmelker staat hij inderdaad in hoog aan zien bij zijn kollegas. Zelf beschouwt hij deze hob by als een manier om aan pastoraal te doen. Hij meent dat zijn aanwe zigheid als priester bij duivenmelkers een teken is. Hij wordt er dan ook aanvaard als één van de hunnen, een gelijke, een vriend. In '76 vloog hij de eerste prijs nationaal en daarmee bewijst hij één en ander van duiven af te weten. Sinds jaren verzorgt hij als vrij medewerker kom- mentaar bij duivensport in verscheidene bladen. In het dagblad «Het Volk» schrijft hij onder de letters A.S. In specifieke weekbladen voor duiven- liefhebbers pleegt hij ook zijn wekelijkse artikels, nl. in De Duif, De duiven- bode en Duifke lacht. Ook hierover heeft hij zijn kommentaar klaar. «Als onze lieve heer nu zou leven, sticht hij vast een dagblad, want op welke manier bereik je best een grote groep?» Immers, er zijn in Belgen- land, zo'n 90.000 duiven- liefhebbers. OP EIGEN GROND Ter plekke, in Erpe-Mere, is E.H. Suenaert erg be gaan met het leven in de kultuurraad. Hij is er af gevaardigd door de bib liotheek van Aaigem. Bij gevolg neemt hij deel aan de kommissie «bib- lioteekwezen», die nu o.m. een advies inzake oprichting van een ge meentelijke bibliotheek voorbereidt. Bovendien is hij lid van de erken ningskommissie, waar hij een gezaghebbende stem laat horen. Hij hoopt voor de kuituur- raad dat we ook eens on ze eigen kleine vereni ging vergeten om geza- melijk aan de uitbouw van het kulturele leven op de gemeente te wer ken. E.H. Suenaert vraagt zich af of de K.R. nog zou bestaan indien er geen ekstra subsidies aan verbonden waren. Hij meent dat we vlotter de eigen enge grenzen moeten overschrijden. Zijn veelvuldige interes ses, pastoraal, lesgeven, dichtwerk, duiven, boe ren, reizen, enz. zijn er een teken van (wh.) Jaarlijks verlof Zoals vorige week reeds aangekondigd geniet! cinema Feestpaleis vanaf vandaag van zijn' jaarlijkse weekjes verlof. En dit tot beg augustus. Door het overweldigend sukses w «Kramer vs. Kramer» wordt in cinema Palace! het jaarlijks verlof nog een weekje uitgesteld. Dan Ook worden daar de deuren gesloten tot! half augustus. COLLEGE CINEMA PALACE Benedenzaal Sukses voor het Amerikaanse echtscheidings probleem «Kramer versus Kramer» een film die vermoedelijk nog veertien dagen wordt door gespeeld. Studio «National Lamppon's Animal House» Is een knotsgek verhaal dat zich afspeelt ergens op de kampus van de Faber Universiteit. Wanneer wij nochtans de makers, en het scenario, moeten geloven, zo dit een 'echt gebeurd' verhaal zijn dat zich afspeelde in 1962-'63. De toenmalige huurders van de «dierentuin» zijn nu de voorzitters-directeurs Generaal van Multinatio nals, Senatoren, en zelfs direkteurs van het Amerikaanse satirische blad «National Lam poon». Het verhaal vangt aan in september '62, wanneer de nieuwe studenten aankomen en een bezoek afleggen aan de verschillende studentenklubs. Meteen beginnen dan ook de gekste situaties vorm aan te nemen. Op het sportterrein pronkt Neidermeyer met zijn paard, maar als bij toeval krijgt hij een goifbal tegen het hoofd met het gevolg dat zijn paard hem wegens de bruuske bewegingen uit het zadel gooit. Ook dat is slechts een begin want ondertussen gebeurt er van alles op de kampus. Het snobistische volkje van studenten maakt het immers maar al te graag heel erg bont. »purt< s d, jed wi E met ch in En, d< ai h( phteri jertha ep he Lo< I(etste, en bu aniek thrik e W leer Club «Butch and Sundance: the early days» is de vervolgfilm op «Butch Cassidy and the Sundance Kid» een film die de legende rond' het akteursduo Newman - Redford naar een hoogtepunt dreef. Ditmaal geen klinkende namen, op uitzondering van Richard Lester, de realisator, te na. Van hem zagen wij reeds Robin and Marian, een van zijn beste films, en de drie musketiers, een satire op de vorige musketiersfilms. In deze vervolgfilm op de avonturen van onze twee wild west-helden, een film die eigenlijk een flash back inhoudt, zit geen diepgaand verhaal. Het is hem bij Lester zoals bij zijn voorganger slechts om het uiterlijke te doen. Het spektakulaire, het non-chalante. Een film die de far-west-fans misschien zal doen watertanden. Een goede film, inhoudelijk weinig diepgang kortom, een ontspannings film. SJ. Voor E.H. Suenaert is zijn duivenliefhebberij ook e (Per) i vorm van pastorale aanwezigheid. litteraire karrière, dan tojht steeds de naam van Jhton Van der Plaetse te- hig. Deze man gaf les *'diktie», uitspraak, aan het kollege te Deinze. Zo wat overal in Vlaander- and blijkbaar leerde An ion Van der Plaetse zijn /olk spreken. Hij is zelf sen voordrachtkunste naar geweest. VERZAMELINGEN De gedichten van E.H. Suenaert zijn in verschei dene bloemlezingen ver schenen. De eerste heel belangrijke publikatie dateert van 1954. Van de hand van Victor E. Van Vriesland komt er een verzameling op de markt «Spiegel van de Nederlandse Poëzie door alle eeuwen», deel 1940- 1957. (uitgeg. Meulen- hoff, Amsterdam. 430 blz.). Hier zijn twee ge dichten van Suenaert in opgenomen, waarvan we een kort en diep neer pennen: -Bij uw graf» TUSSEN KLAVER EN BIES Een eerste echte bundel kreeg de titel «tussen klaver en bies». Suenaert brengt hierin «zijn beste gedichten sinds jaren bij een». Er verschijnt in boekengids '79 een kom mentaar van J. Haest: «A. Suenaert schrijft een ver rassend mooi vers, dat bekoort door zijn eenvou dige struktuur en treft door zijn bondige, rake formulering. Wat een plasticiteit ligt er niet in zijn streng uitgekozen adjectievenen zo gaat de schrijver in be wonderende taal verder en besluit: «volmondig aanbevolen». De bundel bevat een 50- tal gedichten uit zijn hele karrière, ingedeeld in vier hoofdingen volgens inhoud: Moeder- en va- dergedichten, bindingen met hier- en jenseits, weelde en pijn van de seizoenen en tenslotte reisgedichten. Uit deze laatste reeks lichten we «Uzes en mediteren geneigd», en ze besluit: «Met liefde voor de schoonheid van alle stille eenvoud, bijna een cultus, gaan een be wonderenswaardige vormgaafheid en métier- beheers ing gepaard». HET MINISTERIE Alom dus de positievp en bewonderende klanken over het dichtwerk van Amedee Suenaert. Hier voor kon ook de enoerage van onze kuituurminister niet doof blijven. Te meer dat er ondertussen nog verscheidene verzamel werken en gelegenheids uitgaven verschenen waarin krabbels van Suenaert zijn opgeno men. Vorig jaar ver scheen de bundel «Het kind in de Poëzie», ter gelegenheid van het jaar van het kind en verder een hulde aan Vlaamse dichters onder de bun- deltitel «Schuif wat dich ters bij». Vooral deze laatste verzameling is door de kritici opge- Een van de prettigste momenten voor thuisblijvers tijdens de vakantie is vanop een zomers terrasje op de autovrije markt te genieten van het tintelende beiaardspel. In die langgerekte volzin zitten een aantal voorwaarden: de markt blijft hopelijk auto vrij, de zomer hinkt ergens onderweg, de beiaard» concerten zijn gepland. Voor wie echt geïntersseerd is zijn op de luisterplaats (parking Kapellestraat) zitplaatsen voorzien. Daar wordt ook voor toelichting gezorgd. Pierre De Smedt, onse stadsbeiaardier, vindt het wellicht zijn mooiste beloning een trits getrouwen rondom zich te zien. Tussen haakjes, wie hem eens aan het werk wil zien, kan hem een bezoekje brengen op zijn eenzame plek dichtbij de hemelop zaterdagmorgen rond 11 uur of op zon dagnamiddag rond 16 uur. Hij laat de deur naar de toren open. sche stukjes een menuet van Mozart, een perpe tuum mobile van Ra- meau en een drietal wie geliederen. Op vrijdag 5 septem ber speelt Linda De Schepper uit Wilrijk. Ze kreeg de beiaardmicrobe te pakken via een cursus Esperanto bij de Ant werpse stadsbeiaardier Jo Haazen. Haar keuze spring van klassiek naar volkslied en oorspronke lijke beiaardmuziek. Op vrijdag 12 septem ber wordt de cyclus afge sloten door Pierre De Smedt en Kris van Inge- lgem. Hun experiment van vorig jaar, «beiaard Wat praktische gegevens nu. De beiaardconcerten hebben plaats telkens op vrijdagavond te 20 uur. Op vrijdag 18 juli speelt Maria Blom uit Gouda, eerste officiële vrouwelijke beiaardier, een uiterst gevarieerd programma van Char- pentier over Bach en Hul- lebroeck naar Grieg. Op 'vrijdag 25 juli is Karei Keldermans aan de beurt. Hij is de zoon van Raymond Keldermans die de beiaard in de Ver enigde Staten invoerde. Hij studeerde te Meche- len en keerde terug naar de V.S. waar hij als beiaardier werkzaam is in Springield, Illinois. Op vrijdag 1 augustus komt André Wagemans, stadsbeiaardier van Tie nen. Hij is bekend om zijn genuanceerde aan- slagtoets en speelt o.m. drie Duitse dansen van Mozart, Solveigs lied uit Griegs eerste «Peer Gyntsuite» en drie negro spirituals. Op vrijdag 8 augustus speelt voor ons Gaston Van den Bergh. De bei aard is niet zijn beroeps bezigheid, want hij is rijksambtenaar. Toch is hij een niet alledaags man. Hij behaalde im mers een zestal interna tionale prijzen en be speelde zowat 170 ver schillende beiaarden. Voor de concerten van 15 en 22 augustus zal (vermoed ik) onze Pierre De Smedt instaan. Op de feestdag van O.L.V. speelt hij o.m. enkele Marialiederen, op 22 au gustus een paar exoti- vierhandig», viel zo i», smaak dat het dit jal wordt herhaald. Ze spl len dan ook werk waal voor door zijn twéé stemmig contrapuntist! karaktertwee uitvoer1*-'^' ders vereist zijn, wenWillu namelijk van Bach e^vecht Kris Van Ingelgem zelf. w.Dic .v jsprir ~1 Tout by i ande hij a Will, de 1 dat. Op Allerheiligen van dit jaar (1.11.1980) dirigeert Kamiel Cooremans het vokaal ensemble «Thesaurus Musicus» bij de uitvoering van de Missa «Mi-mi» van Johannes Ockeghem tijdens de T.V.-mis vanuit de dekenale Sint-Martinuskerk van Aalst. Kamiel Cooremans is een uiterst competente kunsthistoricus en peda goog en een graag gezie ne figuur in de muziek wereld. Zijn uitzonderlij ke waarde kreeg zopas nog erkenning door zijn benoeming op 4.7.1980 tot direkteur van het Ko ninklijk Vlaams Muziek conservatorium van Ant werpen^ Daardoor komt hij aan net hoofd te staan van één van de drie Vlaamse muziekconser vatoria van ons land (Antwerpen, Brussel en Gent). Als dirigent leidt hij, benevens «Thesau rus Musicus», ook het in ternationaal vermaarde Antwerps koor «Audite Nova», waarvan zijn boe zemvriend, onze stads secretaris Chris Wil- lems, geruime tijd zan ger en daarna voorzitter is geweest. De uitvoering van. de Mi- sa «Mi-mi» van Johanne Ockeghem, een in ona streek geboren compo nist uit de 15de eeuw di dus leefde in de tijd da aan de bouw van de Sint Martinuskerk van Aab werd begonnen, word beslist één van de hoog tepunten van het herden kingsprogramma ven «500 jaar Sint-Martinu» kerk». Tijdens de vT.V. mis van 1.11.1980 wórdei de eigen gregoriaans gezangen van de Hoog dag uitgevoerd door he Sint-Martinuskerkkoor o.l.v. E.H. Michaël GhijJ en wordt het orgel be speeld door Kristiaan Van Ingelgem. teev vech uitd; een willt duiv niet Boaj dat FRï Toe de t spo, belt Ma< Me' (of' het te g De diet by wer Am

De Voorpost | 1980 | | pagina 20