h HUISVUIL DAT IN PAPIEREN ZAKKEN KAN als ik god zeg IS GEEN GROF HUISVUIL 13 FILTER- EN ZUIVERINGSINSTALLATIE VAN NIEUW ZWEMBAD ROEPT VRAGEN OP OPPOSITIE BEKRITISEERT HOUDING OCMW VOORZITTER VRIJE tribune 2 - 11.7.1980 - De Voorpost De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. GEEN ANTWOORD Op een goed genuanceerde interpellatie van collega Bogaert over de werkvoorwaarden van het stads- personeel in de vroeger genoemde plantsoendienst werd niet eens geantwoord door de schepen van Leefmilieu Mevr. De Maght. Het is vermoedelijk niet belangrijk genoeg dit schan daal te doen ophouden. Het is zo dat 4 man personeel werkzaam zijn in de «Gerstjes» en daar werken in onaanvaardbare so ciale voorwaarden. Een duister gemetst kot voor het bergen van materieel, waarin het personeel geen deftig meubel heeft om plaats te nemen voor het middagmaal. Terwijl al miljoenen geleend werden voor aankoop van meubilair voor luxe kabinetten en burelen. Deze mensen moeten er leven bij kaarslicht, zonder water, zonder toiletten, dat is toch niet meer aan vaardbaar in het jaar 1980. Er wordt dan wel gezegd, de mens^moet centraal staan, maar het wordt een aftakeling van menselijke waarden waarvoor de schepen verantwoordelijk is. Er ontbreekt duidelijk een visie in het beleid van Leefmilieu, wat jammer is in het jaar 1980. De diensten worden bevolen door werklozen en het kaderpersoneel wordt in het hoekje gezet. Er moeten vriendjes in de plaats gezet worden en de andere verantwoordelijke en gediplomeerde werkmeesters moeten maar wandelen gestuurd worden... en wie vindt nu geen stok om in Aalst toe te slaan. Onbegrijpelijk en menselijk onwaardig. Ghis Willems ELK ZIJN VERANTWOORDELIJKHEID De trein van prijsstijgingen en besparingen allerhan de is in gang geschoten. Eén en ander stond (weinig konkreet) in het regeerakkoord en nu, na heel wat nachtelijk ruziemaken, worden de kaarten op tafel gelegd. Nog niet allemaal omdat o.m. de liberalen stokken in de wielen steken telkens als er een aanraken van de hogere inkomens aan de dagorde staat. Daarmee tonen De Clerck en Gol het ware gelaat van hun respektievelijke partijen zeer duide lijk. Intussen weet iedereen ook dat het overschake len van miljarden van direkte naar indirekte belastin gen vooral de lagere inkomens treft. Daartegen hebben de liberalen niets. Hun grote optie blijft immers de kosten van de krisis praktisch volledig op de schouders van de kleine man afwentelen en de overheid tot drastische besparingen dwingen om nog meer in de zakken van de allergrootsten te doen verdwijnen. De arbeiderswereld heeft deze zware liberale hypotheek op de regeringspolitiek zeer goed aangevoeld en het vakbondsfront heeft zich (geluk kig maar, zouden we zeggen) weer aaneengesloten in het verzet. De K.P.B. verheugt zich daarover en stelt det «meer dan ooit de waakzaamheid van de georganiseerde arbeidersbeweging nodig is». Daar bij kan het echter niet blijven. Dit verzet, die waakzaamheid, moeten ook naar de wereld van de politici worden gebracht. Het is dus het ogenblik dat ook in onze streek talloze vergaderingen hun stem gaan richten naar deze politieke mandatarissen die zich op de arbeiderswereld beroepen om ze er toe te brengen op de plaats waar ze staan de belangen te verdedigen, van diegenen op wie ze politiek teven. In die zin meent de K.P.-Aalst dat de verkozenen uit ons gewest hun verantwoordelijkheid moeten opne men en duidelijk tonen aan welke kant ze staan. Het uur van de waarheid is aangebroken, nu meer dan ooit, voor de heren Willems, Van Renterghem, Galle, Vander Niepen, Caudron, Otte en andere, Verleysen, Cuvelier, Vernimmen, De Rouck en Walt- niel. Het is aan hun houding in het hele debat nü dat ze zullen beoordeeld worden door diegenen die hen hebben verkozen. Voor de K.P.B. is er niet de minste twijfel. Wij staan achter, midden en voor de normale en gerechtaardigde verzuchtingen van de werkende bevolking van onze streek. Gans onze aktie is daar het beste bewijs van. J. De Geyter Gezien de Schepen voor Leefmilieu Mevrouw De Maght op de gemeenteraadszitting van einde mei 1980 afwezig was, wegens het overlijden van haar vader, herhaalde CVP-raadslid De Pauw op de jongste zitting van 2 Juli 1980 zijn vraag om Inlich tingen betreffende de afhaling van huisvuil en grof vuil. Volgens hem wordt de laatste weken langs heen de wegen nogal veel niet-afgehaald huisvuil aangetroffen, dat het landschap ontsiert en wrevel verwekt bij de inwoners. Volgens hem weet ieder een dat er meerdere soorten van huisvuil be staan. De wekelijkse op haaldienst voor gewoon huisvuil scheen trouwens volgens hem geen pro blemen te geven, /naar anders was het gesteld met de afhaling van het grof huisvuil. Hiervoor dient men vooraf telefo nisch of schriftelijk te verwittigen. Volgens de spreker werd het pas moeilijk wanneer men het gewoon van het grof vuil moest gaan schei den. In het «Bestuur dichterbij 1979» had hij gelezen dat grof huisvuil gelijk is aan huisraad. Daarom citeerde de heer De Pauw de definitie van dit begrip volgens de Van Dale. Huisraad blijkt inboedel te zijn, en in boedel zijn al de roe rende goederen in een huis. Het raadslid had echter vastgesteld dat bepaalde huisraad niet meer werd meegenomen. Aldus had een ambtenaar van de dienst medegedeeld dat alles wat kon verpakt worden niet meer zou worden medegenomen door de bijzondere afha- lingsdienst. Dit werd ook telefonisch door het diensthoofd bevestigd. Grof huisvuil zou zich al dus beperken tot meube len welke niet kunnen verpakt worden. Potten en pannen, frieiketels, schilderijen, kaders, enz. zouden dan dienen stuk gestampt te worden en daarna opgeborgen in stadszakken, aan te ko pen aan 10 fr. per stuk. Volgens de spreker was gewoon huisvuil steeds geïnterpreteerd gewor den als keukenafval en al wat ermee verwant is. Grof huisvuil diende vol gens hem dan ook al de rest te zijn. Inboedel of huisraad had volgens hem een ruimere beteke nis dan meubelen. Hij verwees terzake naar de algemene bepalingen van de brandverzekerings polissen. Indien de omschrijving van grof huisvuil juist was, zoals omschreven door de betrokken stads dienst, vroeg de heer De Pauw aan de gemeente raad om het stadsbestuur een andere aanbeveling mede te geven. Inboedel vooraf vernietigen en daarna in stadszakken steken ging volgens hem niet op, en was daaren boven gevaarlijker voor het personeel van de op- halingsdienst. Gemakkelijker was vol gens de spreker dan ook de afgedankte inboedel van klein formaat te laten opbergen in dozen of bakken en deze te laten afhalen door de bijzon dere ophalingsdienst van grof huisvuil. Hij vroeg dan ook dat de betrokken schepen van leefmilieu aan haar per soneel terzake nieuwe instrukties zou mee geven. Onderrichtingen. «Gij zijt een afsnoeper» zo begon Schepen voor Leefmilieu De Maght (PVV) haar antwoord, omdat zij ook in de grote Van Dale naar de om schrijving van de woor den inboedel en huisraad gaan zoeken was. Zij verklaarde zich echter uiterst tevreden dat haar diensten het verschil reeds kenden tussen ge woon huisvuil en grof huisvuil. Zij liet veronder stellen dat het minder heidslid wel zou vermoed hebben waar de zakken bleven staan. Toen zo terzelfdertijd een diskus- sie ontspon tussen Bur gemeester D'Haeseleer en de heer De Pauw riep Annie De Maght luids- keels «Mag ik hier ook nog iets zeggen Zij preciseerde verder dat bepaald vuil dat in plastiek zakken onder gebracht werd bleef staan, omdat wat volgens haar in plastiek zakken kon, ook in papieren zak ken kon gestoken wor den. Anderzijds hadden de diensten bemerkt dat men dikwijls grote hoe veelheden bedrijfsvuil en gewoon huisvuil met de speciale ophaaldienst van het grof huisvuil wenste mede te geven. Hiervoor werd natuurlijk geen toelating verleend, en de schepen toonde zich dan ook zeer dank baar dat haar personeel haar instrukties en de terzake geldende regle mentering zo goed op volgde. Raadslid De Pauw drong dan ook niet verder aan mede omdat hij «van het vuil geen vuile diskussie wenstte te maken». Zijn partijgenoot Ray mond Uyttersprot merkte hierna op dat hoogst waarschijnlijk bij hem ook plastiek zakken bui ten gestaan hadden, die niet oor de ophaaldienst van het grof huisvuil meegenomen werden. Maar hij was toch van oordeel dat het grof vuil te dikwijls bleef staan omdat het niet beant woordde aan de gelden de normen. Het opposi tielid was an ook van oordeel dat men, zeker op het platteland, eerst duidelijke onderrichtin gen diende te geven aan de bevolking over wat grof huisvuil was en wat niet. Eind 1978 was dit, voor zover hij zich her innerde reeds gebeurd, maar hij vond het toch noodzakelijk om aan de onderrichtingen te herin neren, mede wegens het feit dat' men een hoop vuil niet zomaar voor zijn deur mag of kan laten staan. Schepen voor Leefmilieu De Maght, meende dat haar onderrichtingen be- treffencfe het huisvuil wel een ganse brochure zou den kunnen omvatten, maar zij bleek er wel voor te vinden om, op één of andere wijze, de bevolking opnieuw te herinneren aan de gel dende regels. Dit bleek dan weer nief naar de zin van PW- fraktieleider De Gols, die opmerkte dat iedere Aalstenaar reeds vol doende ingelicht werd via de Aalsterse Berich ten. Terloops herinnerde hij eraan dat de inwoners van Klein-Aalst reeds een ophaalbeurt per week dienden te missen vermits de «vuilkar» voorheen twee maal per week langskwam terwijl dit nu nog slechts één maal per week was. VEHE ie ger 'u1ienstj r ook oc»ïsinst< gij het aanl =r gegaar'aatS liet |en ie VA,al onn w|r sO de zwavel en het toen kon nu wel eens at< zijn... Voelt logicai Wie leest nu nog wat onder Trekt gij 't besluit? «Kruislicht» staat 't Is morgen dan we vooral als het vakantie is, doma... de zomer rotgeregend is... de lucht bezoedeld, de na tuur kapot, en 't eeuwige probleem van 't land en van ons we relddeel ons elke dag weer wordt «We zijn te ver herhaald: een hangend zwaard dat toe kan slaan elk ogenblik, lijk een een atoombom zwaar. Gij vloekt als gij dat'alles hoort... Is't soms misschien dan uw schuld? Waar zijn de redders nu? Beloven, ja. En praten maar... doch doen! doen dan '1 komen en het bespreken, elke dag, dat gaat niet meer. Verdomd! God... Halt! Nee! Niet ver- om iets dat schoon i; dergaan goed; want «God is dood!» En 't medelij dat scfc' y Zo zei men toch en u «ver- woord doemen» 't gevoel dat ieder ment' kan hij niet nu bij begraven heeft sboek be laatste er klopt iets niet...» }Pen In ieder mens is wel e gebouwd omdat we sociale w r. zijn >nt« we moeten samen levewe'j. want anders, ja, wel sJL.?16 sterven. n En God, die echte dan®n?e,f die krijgen we niet doo?c Hij is bij ons, als we gr e -i een liljoer kig zijn, Iets anders om 'k weet niet wat; bij hartelijkheid in 't satT-' eeuwige samen- zijn; TIS bij 't praten met een van hart tot hart; n-j-j ook als d' ontvoering or machtig wordt de 1 is'intekn liljoer Zo gaat dat vriend... 't Logisch, niet? Misschien toch is die God van ons wel degelijk dood? Jaja. In vroeger tijd, niemand nog een uitkomst zag toen Is dat geen Gave Gods' pn_ voor de mens alleen? |jf Tot 't lijden ook ons sic: denkt gij dan niet dat en ons iemand zendt,» cnf ir"*?'' 9?nees,? budgf En dat hij ons nooit vrceen om iemand ook tot troö 071 t - aakt' - - - «Vader God, op bei L t dan werd hem vlug een be- eisiar knieën een akt van geloof. devaart beloofd, novenen bij de vleet, de We'zijn tenslotte toch kerk liep vol. dot Gij er nog zijt V ■.Zo gij me geeft, O God, a| zien wij u nie, watik uvtoag Maar werk wot bij onsC dan steek ik honderd frank yy,j hebben - me' ^10 vei nog pas d eerste nove, bestaan. ,001 hier vast in in d'offerblok en ik beloof een mis als alles goed verloopt... ontdekt Maar zo gij neen zegt, von schoonheid, genepe" *acht' heid dan zet ik nooit geen voet en |iefde en trouw meer Ons gebed was te voaifl in uw kerk. Wat zol het ich, |f f 2lln-zelf...» Die God, door ons tot com- mercant gemaakt hij is wel degelijk dood! En hij verrijs niet meer ook als bet crisis is. «Zo er geen God meer is, wat dan?» «Genieten maar, en nemen alles wat ik krijgen kan! Zolang het mij niet schaadt en d'ander moet maar 't zelfde doen!» Vakantie nu... en rei# ver. Een ander iemand F zijn. I Een mens op zoek, acty naar het verloren parac God «zit voor zijn raan' en wuift, met avondzon», ons goede reis. F. Moyers 5 juli I De bouwwerken van het zwembad aan de Ael- brechtlaan werden aangevangen in november 1978. De stand van de uitvoering van deze werken be draagt volgens de 17' vorderingsstraat van april 1980 28.907.138 fr. op een inschrijvingsbedrag van Nadat schepen voor Financiën Gaston Van den Eede (PW) de begrotingen van het OCMW en van de verzorgingsinstellingen toegelicht had, was het de beurt aan de oppositie om haar standpunt terzake toe te lichten. Zoals gebruikelijk gebeurde dit bij monde van raadslid Etienne Bogaert, de financiële expert bij uitstek. Hij protesteerde in de eerste plaats tegen het feit dat de voorzitter van het OCMW zijn kat ge stuurd had naar de finan ciële kommissie van de gemeenteraad. Hierdoor was het niet mogelijk ge worden vragen te stellen aan de beleidsverant woordelijke van het Aal sterse OCMW. Volgens de heer Bogaert mede deelde was de voorzitter op het moment van de zitting vertrokken naar Brussel om er zijn vouw op te halen ingevolge de staking van de loco-ma chinisten. Maar ook sche pen Blommaert, die ver- antwoordejijk schepen is van het OCMW was af wezig. Aldus kon de ge meenteraad volgens de spreker zijn kontroletaak niet uitoefenen. Het vond deze toestand beschamend voor een OCMW dat 76 miljoen toelagen ontvangt van de stad en 26.980.000 fr. van het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn. Gezien er volgens hem niets veranderd was tegenover het jaar voor heen, herinnerde de heer Bogaert aan enkele pun ten, in de eerste plaats over de rusthuizen en de dienst gezinshulp, die al len samen 37.481.000 fr. deficit vertonen. Het ziekenhuis vertoont anderzijds een balansver lies van 64.465.681 fr. omvattende 21 diensten waarvan 18 deficitair zijn met 66.286.241 fr. en slechts drie diensten met een overschot van 1.820.560 fr. De spreker stelde zich dan ook heel wat vragen over deze verliezen, on dermeer over het feit dat de apotheek 1.325.189 fr. verlies lijdt, de konsulta- ties met 2.555.957 fr. ver lies, de opnamediensten met 61.472.237 fr. verlies. Hierbij vermeldde hij nog het feit dat de oppositie dan nog geen kontrole taak kan vervullen in de beheerraad van het St. Elisabethziekenhuis om dat zij eruit gesloten werd. Zoals de spreker voor hem herinnerde ook de heer Bogaert aan de kost prijs van de was in de wasserij, waar men reeds drie jaar spreekt van af vloeiing van personeel; maar waar de lonen on geveer stationair blijven. Volgens hem gebeurde er dan ook niets terzake. Bij de cijfers over de keu ken stelde hij zich vragen omtrent de forse daling van het aantal maaltij den. In de zelfbedienings restaurant is deze daling dan nog frappanter «Maar welke zijn de rede nen hiervan?» zo vroeg hij zich steeds opnieuw af. Hij vond zijn gedane vast stellingen dan ook erg, omdat de vragen niet beantwoord werden door de verantwoordelijken van het OCMW. Volgens hem kon zoiets dan ook slecht aflopen. Gezien de CVP-fraktie in het OCMW de begroting mee goedgekeurd had, gebeurde hetzelfde ook op de gemeenteraad. Dit was echter niet het geval met de rekening van de verzorgingsinstellingen, waar de oppositie niet in vertegenwoordigd is. Vooraleer naar een vol gend punt over te gaan, vroeg raadslid Dr. Van der Beken (VU) hoe het kwam dat de officiële cij fers slechts een bezetting vermeldden van 70 daar waar er een ellen lange wachtlijst bestaat van personen, die wen sen opgenomen te wor den in één van de rust huizen van het OCMW. Schepen van Financiën Van den Eede kon hier slechts op antwoorden dat hij de cijfers letterlijk uit het boekhoudkundig verslag had gehaald had. VEHE 95.876.640 fr. Hierin zit als hoofdwerk de speciale paalfundering en de betonvloer van de kuip. Voor wat betreft het uitvoeren van de wanden van de kuip zullen nu alle aannemers moeten gekend zijn voor wie leidingen in deze wand aangebracht worden. Het betreft hier in hoofd- hand van dit aangepast zaak de uitvoering van de lastenboek een aanne- waterzuiverings- en filter- mer bij onderhandse installatie waarbij de toe- overeenkomst aan te voer en afvoer langs de stellen, wanden van de kuip Bij dit nogal technische moet gebeuren. Eens die agendapunt vroeg raads- wanden geplaatst, zou lid Etienne Bogaert (CVP) het onverantwoord zijn het woord om aan de volgens de stadsdiensten Schepen van openbare leidingen aan te brengen werken drie konkrete vra- met doorboringen. Om gen te stellen, deze redenen is het van Vooreerst vroeg hij hoe dringend belang de aan- het kwam dat de aanbie- nemer aan te stellen voor dingen zich niet in het de waterzuivering. dossier dat ter beschik- Hieromtrent werd een al- king stond van de raads- gemene offerteaanvraag leden bevond. Vervol- uitgeschreven onder de gens wenstte hij te weten vorm van «wedstrijd» op waarom bepaalde korrek- 30 mei 1980. ties aangebracht werden Een vooraf aangestelde bv. aan de waterpomp en jury heeft twee vergade- ten slotte merkte hij op ringen gehouden en dat de betrokken aanne- konklusies genomen om- mer die de werken zou trent de ingediende offer- uitvoeren een officiële»er- tes. Hieruit blijkt onder- kenning moet bezitten, meer dat de hoofdofferte welke volgens het dos- een te dure oplossing is, sier nog niet zou afgele- zodat afgezien wordt van verd zijn. deze aanbiedingen. De Wat de eerste vraag be- offertes in variante met trof stelde Schepen De ondermeer PVS-leidin- Neve de heer Bogaert on- gen kunnen gedeeltelijk middellijk gerust. «U in aanmerking komen hebt het recht tot inzage mits bepaalde aanpassin- van alle aanbestedings gen en wijzigingen in het dossiers» zo merkte hij lastenboek. Op de jong- op. Bij de vraag over de ste raadszitting werd dit waterpomp merkte Sche- aangepast lastenboek pen De Neve op dat de aan de gemeenteraad ene aannemer een kost- voorgelegd. Hierbij zal prijs voorzag van 200.000 voor wat artikel 11 betreft fr. terwijl de tweede voor van de beschrijvende op- hetzelfde toestand een meting de warmtepomp uitgave voorzag van weggelaten worden om 1.800.000 fr. Vanwaar dit later afzonderlijk in aan- grote verschil in prijs besteding te worden ge- kwam kon niet dadelijk legd. Tevens zal voorge- achterhaald worden, steld worden om aan de maar de schepen van openbare werken verdui delijkte dat de jury, die de dossiers had onderzocht, haar verantwoorde lijkheid had genomen, en geopteerd had voor het schrappen van deze post. Hierdoor was het ook noodzakelijk geworden tot een onderhandse overeenkomst over te gaan. Volgens de betrokken schepen stak anderzijds het bewijs van de aan vraag tot het bekomen van de vereiste klasse voor het uitvoeren der werken in het dossier. Bij goedkeuring door de ho gere overheid moet de aannemer alleszins de of ficiële erkenning bezitten. Interpellant Bogaert was het met deze laatste me dedeling duidelijk niet eens. Volgens hem sta ken in het dossier dat hij gekonsulteerd had de be trokken brieven niet in. Het oppositielid wees er trouwens op dat de ge meenteraadsleden dik wijls verplicht worden al le diensten af te lopen om bepaalde dokumen- ten te kunnen in handen krijgen. Het was allezsins duidelijk dat de heer De Neve zowel verveeld als verbaasd was met deze opmerking. Kollega Raymond Uy sprot (CVP) vestigdi zijn beurt er de aand op dat in de begro 1980 voor de techniÉ ten van het zwem slechts 500.000 fr. v» zien was, terwijl mer van om en bij de 10 joen diende goed te!®r 9®' ren. Deze uitgaven r. den volgens het oppers'®ri tielid alleszins vooi^. geweest zijn. |ru*.' Schepen De Neve J1® woordde dat op a ogenblik dat de bel®9 j® ting opgesteld werd,P* nog niet wist of de le'® ®le voor de totale ruwbf at goedgekeurd dr jeiukk lat de door de hogere overt Nu dit wel gebeurde, men meteen de mogr®r9® heid om de technicittl te laten uitvoeren, Schepen stelde rai Uyttersprot meteen rust dat het bedrag verhoogd worden mi begrotingswijziging, in de gemeenteraad eind augustus zou sprake komen. De uil delijke resultaten zoi volgens hem deze* zijn. Meteen werd het meerderheid tegen of sitie aanvaard. Vf tduurd i ^er

De Voorpost | 1980 | | pagina 2